>
Φυσικοθεραπευτική προσέγγιση... - Page 56 - Deeper Club
Deeper Club
Go Back   Deeper Club > Ελεύθερη Κατάδυση > Φυσιολογία και Καταδυτική Ιατρική

Φυσιολογία και Καταδυτική Ιατρική Γιατρέ, πονάει το αυτί μου...

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 19-03-2013, 18:34   #551
Spira
DC Member

Spira's Avatar

Default Re: Φυσικοθεραπευτική προσέγγιση...

Καλησπέρα Νίκο και από εμένα, εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι για αποκατάσταση ρήξης πρόσθιου χιαστού. Είμαι στο τελευταίο στάδιο της αποθεραπείας και θέλω πλέον να δυναμώσω το πόδι ώστε να σταματήσουν οι ενοχλήσεις στο τέντωμα του ποδιού και να πάρω τις τελευταίες μοίρες της κάμψης που λείπουν ακόμα. Έχουν περάσει πάνω απο 5 μήνες από τότε πο έκανα την επέμβαση και θα ήθελα ένα ενδεικτικό πρόγραμμα για το γυμναστήριο. Μέχρι στιγμής έκανα κάθε μέρα διάδρομο - ποδήλατο και 3 φορές ασκήσεις με βάρη. Πλέον 3 φορές μου φαίνονται πολλές καθώς βλέπω κουράζονται τα γόνατα μου. Οι ασκήσεις που έκανα ήταν leg press, leg extension leg curl, squat και μερικές φορές προβολές και γάμπες. Αυτό που μου είπαν να μην κάνω προβολές καθώς καταπονούν τα γόνατα. Ωστόσο στις φυσικοθεραπείες που έκανα μου είχαν πει να κάνω. Θέλω επίσης να ρωτήσω στις ασκήσεις με τα πόδια με βάρυ (extension, curl, πρεσα) τα πόδια πρέπει να τεντώνουν η να να σταματάω λίγο πριν το τεντωμα??
Και σχετικά με τον διάδρομο μου είπαν να μην κάνω πολύ ώρα και σε έντονο ρυθμό καθώς επιβαρύνει τα γόνατα.
Ποια είναι η γνώμη σου για όλα αυτά???
Ευχαριστώ!
Spira is offline   Reply With Quote
Old 20-03-2013, 12:21   #552
GIFRU
DC Member

GIFRU's Avatar

Tόπος: Αθήνα

Αγαπητέ Νίκο,
καλημέρα είσαι καλά;
Σου είχα γράψει και με είχες κατατοπίσει με τις απαντήσεις σου
σχετικά με τη φίλη μου που έπαθε τη ρήξη πρόσθιου χιαστού.
Στη συνέχεια από τη λαθος βάδιση και ίσως τις ασκήσεις για την ενδυνάμωση του 4κέφαλου άρχισε να έχει του πόνους στη μέση, μουδιάσματα στα δάχτυλα και το πόδι (ίδιο που έχει τη ΡΠΧ). Πριν από 3χρόνια είχε κήλη δίσκου.
Ο ορθοπαιδικός που την παρακολουθεί της συνέστησε να κάνει μαγνητική η οποία διέγνωσε τα εξής:
'στένωση του μεσοσπουνδυλίου διαστήματος με σκλήρυνση των σπονδυλικών επιφανειών, εκφυλισμός του μεσοσπονδυλίου δίσκου και κυκλοτερής προβολής αυτού με ήπια πίεση επί του μηνιγγικού σάκου πρόσθια κεντρικά'
Ο ορθοπεδικός της είπε οτι δεν έχει κήλη δίσκου. Της έγραψε φυσικοθεραπείες.
Πήγε σε κάποια φυσίατρο που της σύστησε η μητέρα μου και την είχε βοηθήσει η θεραπεία της.
Εδώ έρχομαι να σε ρωτήσω το εξής.
Η φυσίατρος της κάνει στη μέση και στο πόδι βεντούζες (όχι με τα βαζακια) με κάτι εξαρτήματα σα λαστιχένια που αφού ο θεραπευτής αφαιρέσει τον αέρα, τα κάνει βόλτα πάνω απο τα σημεία που είχε το πρόβλημα. Το ζήτημα είναι οτι πονάει πάρα πολύ. Της εξήγησαν οτι έτσι θα βοηθηθεί ο οργανισμός για την αιμάτωση και τη δημιουργία κολλαγόνου. Η αλήθεια είναι οτι και στη μητέρα μου το ίδιο είχαν κάνει. Επίσης της είπαν οτι οι 3-4 πρωτες φορές πονάνε και μετά θα πονάει λιγότερο και θα αρχίσει η ανακούφιση. Επιπλέον της κάνουν ρεύματα, laser, μαλάξεις, σε πόδι και σπονδυλική στήλη. Είναι στην 3η θεραπεία σήμερα. Επίσης οπτικά τα σημεία με τις βεντούζες είναι μωλωπισμένα (λογικό). Το έχεις ακουσει ως μέθοδο; Θα το σύστηνες;Έχει κάποια μειονεκτήματα που δε γνωρίζουμε;
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα.
Το γόνατο με τη ΡΠΧ είναι πιο αδύναμο κι αισθάνεται οτι δεν το ελέγχει. Ενώ τον προηγούμενο καιρό το είχε δυναμώσει και μπορούσε να ελέγξει την κατάσταση. Πιστεύεις οτι οι βεντούζες δεν τη βοήθησαν;
Ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σου
και την αφοσίωσή σου στο κάθε περιστατικό.
Ελπίζω να είσαι καλά και να εχεις πάντα τη δύναμη να βοηθάς!
Φιλικά,
Τζίνα
GIFRU is offline   Reply With Quote
Old 22-04-2013, 01:19   #553
kyriakos13
DC Member

kyriakos13's Avatar

γειά σας.. Είμαι Ο Κυριάκος 15 χρονών απο Κύπρο.. Εδώ και 7-8 μήνες αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα 2 γόνατα μου! Όλα ξεκίνησαν απο την κακή διατροφή που έκανα, λόγω του οτι ήθελα να χάσω βάρος.. Παράλληλα επιδή είμουνα στην ανάπτυξη πσύλωνα οπότε το πρόβλημα ήταν έτοιμο, Μετα από αρκετούς μήνες αναγκάστηκα να κάνω μερικες φορές φυσιοθεραπεία σε κέντρο μήπως γίνει κάτι όμως τίποτα.. Έκανα το διαγνωστικό M.R.I και βρήκε οστεοχονδική κάκωση της τροχαλίας και στα 2 γόνατα.. Το δεξί δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου ενώ το αριστερό σε λυγίσματα και σε αλλαγή κατεύθυνσης με πονάει.. έκανα θεραπεία σε κολυμβητίριο για ενδυνάμωση τετρακέφαλου περίπου ένα μήνα + ασκήσεις στο σπίτι με βαράκια στα πόδια.. Μετά έκανα επαναληπτικό M.R.I για σύγκριση. Τα αποτελέσματα ήταν ακριβώς τα ίδια μόνο με μια μικρή βελτίωση στο δεξί πόδι( Εκείνο που δεν με ενοχλεί). Ο ορθοπεδικός, μου πρότεινε εγχείρηση δλδ να μπούνε καρφάκια στο γόνατο έτσι ώστε να κυλήσει το αίμα για να κολλήσουνε τα κόκαλα που δεν είναι σταθερά.. Ακούω γνώμες..
kyriakos13 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-2013, 21:01   #554
aristos1978
DC Member

aristos1978's Avatar

Tόπος: Χανιά

Quote:
Originally Posted by kyriakos13 View Post
γειά σας.. Είμαι Ο Κυριάκος 15 χρονών απο Κύπρο.. Εδώ και 7-8 μήνες αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα 2 γόνατα μου! Όλα ξεκίνησαν απο την κακή διατροφή που έκανα, λόγω του οτι ήθελα να χάσω βάρος.. Παράλληλα επιδή είμουνα στην ανάπτυξη πσύλωνα οπότε το πρόβλημα ήταν έτοιμο, Μετα από αρκετούς μήνες αναγκάστηκα να κάνω μερικες φορές φυσιοθεραπεία σε κέντρο μήπως γίνει κάτι όμως τίποτα.. Έκανα το διαγνωστικό M.R.I και βρήκε οστεοχονδική κάκωση της τροχαλίας και στα 2 γόνατα.. Το δεξί δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου ενώ το αριστερό σε λυγίσματα και σε αλλαγή κατεύθυνσης με πονάει.. έκανα θεραπεία σε κολυμβητίριο για ενδυνάμωση τετρακέφαλου περίπου ένα μήνα + ασκήσεις στο σπίτι με βαράκια στα πόδια.. Μετά έκανα επαναληπτικό M.R.I για σύγκριση. Τα αποτελέσματα ήταν ακριβώς τα ίδια μόνο με μια μικρή βελτίωση στο δεξί πόδι( Εκείνο που δεν με ενοχλεί). Ο ορθοπεδικός, μου πρότεινε εγχείρηση δλδ να μπούνε καρφάκια στο γόνατο έτσι ώστε να κυλήσει το αίμα για να κολλήσουνε τα κόκαλα που δεν είναι σταθερά.. Ακούω γνώμες..
Για αρχή γράψε την ακριβή γνωματευση της μαγνητικής, γιατί τροχαλία στο γόνατο δεν γνωρίζω να υπάρχει.
aristos1978 is offline   Reply With Quote
Old 08-05-2013, 21:13   #555
NiVe
Χαμπάρι ο Τρύφωνας

NiVe's Avatar

Tόπος: Αιγάλεω city

Αρίστο μάλλον τροχηλία εννοεί.
Φίλε μου γράψε μας αν θες τ`απεικονιστικά ευρήματα της MRI....
ΦΥΣΙΚΟΠΕΡΑΠΕΙΑ...ΕΠΙΣΤΗΜΗ,ΌΧΙ ΜΑΣΑΖ!!!!
NiVe is offline   Reply With Quote
Old 16-07-2013, 13:00   #556
tatanis
DC Member

tatanis's Avatar

geia sas kai apo emena kai sunxaritiria pou boithate toso kosmo.ti gnomi exete gia to collagen.polu diafimis gia to tipota???
tatanis is offline   Reply With Quote
Old 15-08-2013, 21:42   #557
NiVe
Χαμπάρι ο Τρύφωνας

NiVe's Avatar

Tόπος: Αιγάλεω city

Φίλε το κολλαγόνο είναι βασική ίσως θεμέλεια ουσία θα`λεγα για τον οργανισμό μας.
Βρίσκεται σε μεγάλη περιεκτηκότητα στα μαλακά μας μόρια π.χ. μύες-τένοντες-περιτονίες-ενδοκοιλιακά όργανα και γενικά όπου μπορούμε να ``τεντώσουμε`` κάτι,την μεγαλύτερη περιεκτηκότητα σε κολλαγόνο έχει το δέρμα (κολλαγόνο-ελασ΄τινη...το λένε και οι αλοιφές νεότητος )
Απ`αυτά που`χω διαβάσει βοηθά στην σωστή υγεία του δέρματος,των νυχιών και γενικότερα των ιστών μας.
Όσον αφορά τους τραυματισμούς έχει γίνει μόδα να χρησιμοποιείται για την επιτάχυνση του χρόνου αποκατάσταση και αύξηση της ταχύτητας επούλωσης. Προσωπικά έχω δει βελτίωση σε ασθενή μου χωρίς αυτό να είναι ικανό να με κάνει απόλυτο στο οτι βοηθά ή όχι. Σίγουρα΄βοηθά αλλά εως ένα σημείο,είναι το κάτι παραπάνο σε μία προσπάθεια βελτίωσης κάποιου προβλήματος.
Οι έρευνες δεν ξέρω τι υποστηρίζουν ΄μιας και δεν το`χω ψάξει,ξέρω απλά πως από 24 και πάνω μπορείς να το παίρνεις προοληπτικά και σε μεγαλύτερες υλικίες με προβλήματα σαν συμπλήρωμα.
ΦΥΣΙΚΟΠΕΡΑΠΕΙΑ...ΕΠΙΣΤΗΜΗ,ΌΧΙ ΜΑΣΑΖ!!!!
NiVe is offline   Reply With Quote
Old 21-08-2013, 03:13   #558
KosMyl
DC Member

KosMyl's Avatar

Γεια και χαρά σ όλους.
Η οδύσσειά μου ξεκινάει πριν 1μισι περίπου χρόνο. Διαιτητής ποδοσφαίρου και κάνοντας προπονήσεις άρχισα να έχω πόνους στη περιοχή των μεταταρσίων, τσιμπιματάκια θα τα έλεγα καλύτερα χωρίς συγκεκριμένη εστία. Δεν έδωσα σημασία και μετά απο 2 μήνες ο πόνος έγινε έντονος και μόνιμος. Αποτέλεσμα ήταν κάταγμα κόπωσης στο 3ο μετατάρσιο του δεξιού και 3μηνη αποχή απο αθλητικές δραστηριότητες. Σπινθυρογράφημα στο ενδιάμεσο έδειξε παρουσία φλεγμονής στη περιοχή. Προσπάθησα να ξεκινήσω ξανά μετά απο σχεδόν 5 μήνες, τον Αύγουστο του 12, όμως μετά τις πρώτες προπονήσεις ένιωθα πως το δεξί πόδι δεν ήταν όπως το αριστερό. Μετά τις προπονήσεις και όχι κατά τη διάρκεια το ένιωθα βαρύ μ ένα γενικό τσίμπημα στην περιοχή εκεί γύρω τριγύρω απ το 3ο-4ο μετατάρσιο. Η χρονιά πέρασε χωρίς τρέξιμο με 10 αγώνες, αγορά 3 ζευγαριών παπούτσια για τρέξιμο περπάτημα κλπ. καθώς και πάτους μετά απο πελματογράφημα. Αποφασίζω να ξεκινήσω ξανά φέτος, πριν 1μισι μήνα προπόνηση προγραμματίζοντας παράλληλα και μια μαγνητική για να δω τι ακριβώς γίνεται. Η μαγνητική έγινε αφού είχα κάνει 10 προπονήσεις και όλα ήταν οκ. Αποτέλεσμα "παρουσία καταγματικής γραμμής παλαιού κατάγματος, με παρουσία πόρου και μόλις υποσημαινόμενο οστικό οίδημα γραμμοειδούς μορφολογίας στη περιοχή του σπογγώδους οστού". Μετά την εξέταση και μέχρι τα αποτελέσματα αυτά έκανα άλλες 10 περίπου προπονήσεις όταν στις τελευταίες 2-3 άρχισαν να επιστρέφουν τα συμπτώματα του περσινού καλοκαιριού....Σκέφτομαι να στραφώ προς φυσικοθεραπεία, υπάρχει περίπτωση να απαλλαγώ απ αυτό το θέμα...Συν τοις άλλοις πιέζει και ο χρόνος καθώς η νέα αγωνιστική περίοδος είναι προ των πυλών........
KosMyl is offline   Reply With Quote
Old 05-09-2013, 02:02   #559
giouli
DC Member

giouli's Avatar

Γεια σας,

Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για εναν τραυματισμο που ειχα στο γονατο του αριστερου μου ποδιου. Ολα ξεκινησαν οταν καθως ημουν επανω σε μια σκαλα στις αρχες Νοεμβριου 2012 εκανα μια περιεργη κινηση και εβγαλα το γονατο μου (σημειωτεον εχω πολυ ευκαμπτες αρθρωσεις)...ακουστηκε ενα κρακ και μετα ο απολυτος πονος. Μετα απο ενα 10 λεπτο ο πονος υποχωρησε και απλα ενιωθα το γονατο μου πολυ μα παρα πολυ ασταθες.

Την επομενη μερα πηγα σε ενα ορθοπεδικο, ο οποιος διεγνωσε, με κλινικη εξεταση, ρηξη εσυ πλαγιου συνδεσμου, συνεστησε κρυα επιθεματα μια φορα την ημερα και αγορα επιγονατιδας με μπανελες. Τα συμπτωματα που ειχα τοτε στο γονατο μου ηταν πονος σε οποιοδηποτε αγγιγμα στην εσω και την πισω περιοχη του γονατου, πρηξιμο κατω ακριβως απο την επιγονατιδα και προς την εσωτερικη πλευρα, πληρη ασταθεια του γονατου, μαγκωμα και ακουσμα καποιου κρακ κατα το περπατημα ή το λυγισμα του γονατου, αδυναμια και πονο οταν προσπαθουσα να τεντωσω το γονατο μου και πονο κατα το παραμικρο λυγισμα του γονατου (δεν το συζηταω καν για βαθυ καθισμα).

Μετα την παροδο 3 μηνων, κατα τους οποιους συνεχιζα τα με επιθεματα παγου και την επιγονατιδα δεν εβλεπα καποια ιδιαιτερη βελτιωση παρα μονο στην ασταθεια που ειχα στο γονατο και στο οτι μπορουσα να το λυγισω παραπανω απο πριν (τα μαγκωματα και τα κρακ συνεχιζαν), ομως παρατηρουσα πως πονουσα πολυ αν γονατιζα (πονος στην επιγονατιδα).

Αποφασιζω λοιπον να επισκεφθω εναν αλλον ορθοπεδικο αρχες φεβρουαριου, ο οποιος με κλινικη εξεταση μου ειπε πως υπαρχει κακωση εσω πλαγιου συνδεσμου, πισω χιαστων και επιγονατιδας και μου εγραψε αντιφλεγμονωδη για ενα μηνα. Πραγματι μετα τις 15 μερες αρχισα να θυμαμαι πως ειναι να εχεις δυο κανονικα ποδια, υποχωρησαν ολα τα συμπτωματα πονου και ενοχλησης εκτος απο το πρηξιμο το οποιο ο γιατρος μου ειπε πως θα μου μεινει για παντα αφου δεν ειχε φυγει ηδη και πως ειναι ανευ σημασιας.

Δυστυχως ομως πριν απο 20 μερες περιπου επαθα με μια στροφικη κινηση που εκανα εξαρθρωση. Ειδα την επιγονατιδα μου να πηγαινει αριστερα του ποδιου μου με ενα δυνατο κρακ και μετα να επανερχεται με ενα δευτερο κρακ συνοδευομενα απο πονο. Αρχισα λοιπον να εχω καποια συμπτωματα οπως μεγαλυτερο πρηξιμο απο το συνηθισμενο για τις 4 πρωτες μερες, κρακ και μαγκωματα καποιες φορες κατα το βαδισμα, μουδιασμα στην περιοχη του γονατου καποιες στιγμες, και οξυ πονο ειτε κατα το βαδισμα ειτε στην ηρεμια (ομως δεν ειχα ασταθεια οπως την πρωτη φορα).

Παω ξανα λοιπον στον δευτερο ορθοπεδικο και μου γραφει μια μαγνητικη. Η μαγνητικη βρισκει τα εξης: "Χωρις σημεια ρηξης αναδεικνυεται το προσθιο και οπισθιο κερας του εσω και εξω μηνισκου. Σημειωνεται η παρουσια εστιας αυξημενης εντασης σηματος σε ενδομηνισκικη εντοπιση στο οπισθιο κερας του εσω μηνισκου η οποια δεν καταληγει εμφανως στις αρθρικες επιφανειες του μηνισκου συνηγορει υπερ μικρης εστιας ενδομηνισκικης εκφυλισης. Χωρις σημεια ρηξεως απεικονιζονται ο προσθιος, ο οπισθιος χιαστος συνδεσμος, ο εσω και ο εξω πλαγιος. Μικρη ενδοστικη κυστη αναδεικνυεται στην απω μεταφυση του μηριαιου, ευρημα χωρις κλινικη σημασια. Δεν αναδεικνυονται ιδιαιτερες αλλοιωσεις χονδροπαθειας απο τον απθρικο χονδρο της επιγονατιδας. Ακεραιοι ειναι οι καθεκτικοι συνδεσμοι, ο επιγονατιδικος τενοντας και ο τενοντας του τετρακεφαλου. Ηπια ενδοαρθρικη συλλογη υγρου. Μικρη συλλογη ως επι μικρης ιγνυακης κυστης Baker στον θυλακο μεταξυ της εσω κεφαλης στο γαστροκνημιο και του τενοντος του ημιμεμβρανωδους χωρις ευρηματα ενδεικτικα ρηξεως.
Συμπερασμα: Μικρη εστια ενδομηνισκικης εκφυλισης αναδεικνυεται στο οπισθιο κερας του εσω μηνισκου. Μικρη ιγνυακη κυστη Baker χωρις ευρηματα ενδεικτικα ρηξεως."

Το γονατο μου συνεχιζει να ειναι μισοαχριστεμενο λογω των συμπτωματων που ανεφερα παραπανω και δεν ξερω πως να το χειριστω...με ποναει και με δυσκολευει...μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας?

Ευχαριστω εκ των προτερων,
Γιουλη.
giouli is offline   Reply With Quote
Old 12-09-2013, 16:47   #560
stefanakos8
DC Member

stefanakos8's Avatar

Γεια σας,

Ειχα προσφατα εναν τραυματισμο στο αριστερο μου γονατο κατα την διαρκεια ποδοσφαιρικου αγωνα. Μετα απο επισκεψη σε ορθοπεδικο, μου συνεστησε να κανω μια μαγνητικη για να δω τι ακριβως εχει συμβει.

Τα αποτεσματα της μαγνητικης ειναι τα εξης:
Θλάση δεύτερου βαθμού του έσω πλαγίου συνδέσμου.
Οίδημα οστικού μυελού στον έξω μηριαίο κονδυλο.
Ευρήματα ρήξης στο οπίσθιο κέρας του έσω μηνισκου.
Φυσιολογική απεικόνιση έξω μηνισκου, χιαστων και έξω πλαγίου συνδέσμου.

Τι επιπτωσεις υπαρχει πιθανοτητα να εχει αυτος ο τραυματισμος μακροπροθεσμενα (μιας και αρχισα να παιζω παλι κανονικα ποδοσφαιρο, εχοντας, σπανια, καποιες μικρες ενοχλησεις);
Μηπως χρειαζεται να προβω σε καποια χειρουργικη επεμβαση;

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.
stefanakos8 is offline   Reply With Quote
Reply

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules