PDA

View Full Version : Ελευθερη + Ψαροκυνηγι.

Pages : [1] 2

fadomas
02-01-2010, 12:31
Επειδη εχει συζητηθει πολλες φορες,το ''παντρεμα''αυτων των δυο,χωρις καταληξη στο τελος της οποιας κουβεντας,ειπα να το συζητησουμε και εδω.Καποιοι υποστηριζουν,οτι ειναι αλληλενδετα μεταξυ τους,καποιοι αλλοι οτι ειναι αναγκαιο κακο,ανεβαζοντας τον πηχη της ασφαλειας,στο ψαρεμα,και καποιοι οτι οσα πτυχια ελευθερης και να εχει καποιος,δεν συνεπαγεται οτι ειναι καλος ψαρας.Τελικα ποιο ειναι το ζητουμενο??Κανοντας 1-2-3 σχολεια,(υπαρχει και 4ρτο νομιζω)γινομαι καλυτερος ψαροκυνηγο?Μαθαινοντας να βουταω στα απατα,θα εχω την ευχερεια,και την γνωση να παρω ψαρια??

Sinner
02-01-2010, 13:15
Πολύ ωραίο θέμα Γιάννη.

Κατά την ταπεινή μου άποψη το σοβαρό ψαροκυνήγι προϋποθέτει σοβαρές γνώσεις ελεύθερης κατάδυσης. Όχι γιατί η εκπαίδευση στην ελεύθερη θα βελτιώσει τις κυνηγετικές ικανότητες αλλά γιατί κάνει την ασχολία αυτή ευκολότερη και κυρίως ασφαλέστερη. Κοινό μυστικό είναι ότι, κάποια στιγμή, την κάνει και αποδοτικότερη, μιας και σε βάθη μεγαλύτερα από αυτά που ο εντελώς ανεκπαίδευτος ψαροτουφεκάς μπορεί να καταδυθεί, υπάρχουν περισσότερα ποιοτικά θηράματα. Προσωπικά επικροτώ τις μεγάλες επιδόσεις βάθους στο ψάρεμα, αρκεί οι προσπάθειες να έχουν νόημα και να αποτελούν μέρος κάποιας κυνηγετικής τακτικής. Δηλαδή είναι χαζό να πηγαίνουμε σε έναν νέο τόπο και να αρχίζουμε αμέσως με καρτέρια κάτω από τα 20-25m, αντί να δούμε πρώτα τι μπορεί να μας προσφέρει και λίγο ρηχότερα. Παρόλα αυτά, το βάθος πολλοί εμίσησαν, το μεγάλο βάθος ουδείς. :137:

...

hariska
02-01-2010, 13:16
Υπάρχουν τρανά παραδείγματα Γιάννη, που επιβεβαιώνουν το ότι οι εντυπωσιάκες ικανότητες στην ελεύθερη κατάδυση δεν έχουν καμία σχέση με την ψαρευτική δεινότητα ενός δύτη...

Πάρε έναν κορυφαίο ελεύθερο δύτη και δως του ένα υπερόπλο... τι θα βγάλει άραγε; :203:
Πάρε και τον Περιστέρη και δώστου ένα πιρούνι... τι θα βγάλει άραγε!!!! :602:

Βέβαια αυτό δεν είναι ο κανόνας και δε νομίζω ότι θα πρέπει να μας ενδιαφέρει και πολύ.
Το αντίθετο πάντως, θα πρέπει να μας ενδιαφέρει άμεσα όλους εμάς τους ψαροτουφεκάδες! Πως να βελτιώσουμε τις ικανότητες μας στην ελεύθερη κατάδυση.

Pro_Diver
02-01-2010, 13:22
Καλημερα και Καλη χρονια,

Μοιαζουν θεωρητικα οι 2 δραστηριοτητες αλλα στην ουσια απεχουν πολυ. Η κυρια διαφορα ειναι οτι η ελευθερη αποτελει αθλητικη δραστηριοτητα, αρα μας ενδιαφερει αυτη καθ'εαυτη η βουτια, κατι που μπορεις να δουλεψεις σε μεγαλο βαθμο με προπονηση. Το ψαροτουφεκο θεωρω ειναι θεμα ενστικτου περισσοτερο και επαφης με το στοιχειο παρα εκμαθησης.

Φυσικα, το μεσο για το ψαροτουφεκο ειναι ελευθερη. Οσο καλυτερα μπορεις να κανεις μια βουτια τοσο πιο αποδοτικα θα λειτουργησεις συμφωνα με τα δεδομενα σου ψαρευτικα. Οποτε κατ'επεκταση αν εισαι δεκτικος ως μαθητης και βελτιωσεις τη καταδυτικη σου ικανοτητα, βελτιωνεσαι και ψαρευτικα. Το τελειως απλοϊκο παραδειγμα για να γινει αυτο κατανοητο ειναι πχ. ενας δυτης που βουταει τελειως ατσαλα, με εναν δυτη θεωρητικα ιδιου ψαρευτικου βεληνεκους που βουταει αριστα τεχνικα. Οπως ειναι λογικο ο πρωτος θα παραγει πολλους περισσοτερους κυματισμους που θα γινουν αντιληπτοι απο την πλευρικη γραμμη των ψαριων.

Τα περι ασφαλειας τα θεωρω δεδομενα και δεν τα αναφερω καν, γιατι τα εχουμε αντιληφθει ολοι θελω να πιστευω.

Για τα σχολεια συγκεκριμενα νομιζω οτι ενα 2ο επιπεδο αρκει στο 90% των ψαροκυνηγων για να παρει οσα ολα χρειαζεται και να γινει αποδοτικοτερος στο ψαρεμα. Υπαρχει βεβαια και ενα μικρο ποσοστο ψαροκυνηγων που κανει βαθυ εξειδικευμενο ψαρεμα και το 3ο ειναι πολυ χρησιμο. Το 4ο(δεν υπαρχει σε ολους τους οργανισμους) μια και το ανεφερες, δεν απευθυνεται σε βουτιες και τεχνικες ελ.καταδυσης ψαρευτικου επιπεδου, οποτε ειναι "αχρηστο" σε καποιον που η κυρια καταδυτικη του δραστηριοτητα ειναι το ψαροτουφεκο.

Χαιρετω,
Γιωργος

fadomas
02-01-2010, 13:46
Nικο θα συμφωνησω μαζι σου,εν μερει ομως.Ξερεις,ξερω,ξερουμε ολοι οτι το βαθος,ερχεται σταδιακα σε ολους μας,αρκει η επαφη μας με το νερο να ειναι συχνη.Το θεμα ασφαλειας,ειναι δεδομενο οπως λεει και ο prodiver και δεν το συζηταω.

Χαρη ας μεινει η κουβεντα,αναμεσα σε εμας τους''κοινους θνητους''.Μιλαω για ανθρωπους,που δεν ειναι ταγμενοι στο ψαροκυνηγι,για ανθρωπους που θα πανε στο νερο 60-70-80 φορες τον χρονο .Πολλες ειπα??

prodiver συμφωνω για την την αθορυβη βουτια.Αυτο ειναι ομως μονο??Το να μπορεις να εκτιμησεις εναν ψαροτοπο(κανει ψαρια?),το να εισαι εγκρατης στην βολη,το να κανεις καιριες βολες και μονο,το να ξερεις ποτε και που να τουφεκισεις ενα ψαρι,το να ξερεις να μαζςψεις ενα ψαρι,να το αγανταρεις ολα αυτα??Δεν πιστευω να τα μαθαινεις στο σχολειο.

sealoypis
02-01-2010, 14:12
Παλικάρια καλησπέρα,κάντε και 1-2-3-4-5-15 σχολειά,στο ψάρεμα είναι άχρηστα,γιατί το ψάρεμα είναι θέμα αντίληψης,όσο και να σε δείξουν ΔΕΝ(πάρτε παράδειγμα από την καθημερινότητα)
Στο θέμα ασφαλείας,τι να πω οι ποιο πόλοι που φεύγουν..........δείτε το λίγο έχουν κάνει κάποιο σχολείο,σ αυτό πρέπει να σε κόβει.
ΑΠΟΨΗ δικιά μου είναι,οτι πρέπει να το έχεις μέσα σου,Η το χείς ή δεν το χείς (πολλοί ξεκινάν αγοράζουν εργαλεία και η πορεία τους είναι κάνα δυο χρόνια ή καταλήγουν να βουτάν στην χαξη και στην φέξη)
Λίγοι ακούν την φωνή να τους ψιθυρίζει,καθώς τους καλεί για την σπουδαία ένωση,που βγαίνει μέσα από την ψυχή μια ψυχή που καθοδηγεί το σύνολο ενός ατόμου,στην ένωση με την θάλασσα

Pro_Diver
02-01-2010, 14:43
prodiver συμφωνω για την την αθορυβη βουτια.Αυτο ειναι ομως μονο??Το να μπορεις να εκτιμησεις εναν ψαροτοπο(κανει ψαρια?),το να εισαι εγκρατης στην βολη,το να κανεις καιριες βολες και μονο,το να ξερεις ποτε και που να τουφεκισεις ενα ψαρι,το να ξερεις να μαζςψεις ενα ψαρι,να το αγανταρεις ολα αυτα??Δεν πιστευω να τα μαθαινεις στο σχολειο.

Φυσικα δεν μαθαινεις τετοια πραγματα. Εχει να κανει κυριως με την υδροβιοτητα που αποκτας(αν βεβαια δουλεψεις ο,τι εμαθες) και θα σε βοηθησει να ψαρευεις σε αλλη βαση.

Το κυριοτερο ειναι οτι στο σχολειο σε αντιμετωπιζει ως ελευθερο δυτη, αλλωστε ειναι σχολειο ελευθερης καταδυσης, οχι ψαροτουφεκου. Κανεις βουτιες σε ελεγχομενο περιβαλλον, στο σχοινι, κλπ. Το πως θα προσαρμοσεις οσα εχεις μαθει στο ψαροτουφεκο εχει να κανει με εσενα. Και τα συγκεκριμενα που αναφερες αν θες, με τη μικρη ψαρευτικη μου εμπειρια, πιστευω ειναι παρα πολυ δυσκολο να τα αποδοσεις θεωρητικα και ερχονται με την εμπειρια και την επαφη με το θηραμα.

Φιλε sealoypi,

Δεν ειπε κανεις οτι οπωσδηποτε θα βγαλεις ψαρια αν πας σε σχολειο. Αυτο που ειναι σιγουρο ομως ειναι οτι αν αφομοιωσεις και εφαρμοσεις σωστα ο,τι μαθεις εκει, θα εισαι απειρως ασφαλεστερος και θα εχεις πολυ καλυτερες "προδιαγραφες" ψαρευτικα(ειτε σε βαθος, ειτε σε χρονους).

Το οτι καποια, απ'οσα παιδια εχουν χαθει στον χωρο μας, ειχαν κανει σχολεια σου λεει οτι φταινε τα σχολεια?(αυτο βγαινει απο τα λεγομενα σου). Μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι δυστυχως δεν ειναι πια κοντα μας επειδη παρεβησαν τα σημαντικοτερα απ'όσα τους διδαξε το σχολειο και οχι επειδη εκαναν το σχολειο.

Sinner
02-01-2010, 14:45
Παιδιά το "κυνηγετικό ένστικτο" δεν είναι ούτε μαύρη μαγεία, ούτε κληρονομικό χάρισμα. Μάλιστα, αυτό είναι που έρχεται μόνο του με τις ώρες θάλασσας και όχι οι ουσιαστικές επιδόσεις. Πήγαινε κάθε μέρα και πλατσούριζε μόνος σου. Στα 25 και στα 30 δεν θα καρτερέψεις ποτέ για συναγρίδες 8άρες και 10άρες. Το κυνηγετικό σου ένστικτο θα περιοριστεί σε μπάφες και λαβράκια. Χέστηκε η φατμέ στο γενί τζαμί δηλαδή. Σαφέστατα και το βάθος δεν κάνει τον ψαροτουφεκά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τον κάνει η έλλειψη ικανοτήτων στην θάλασσα, μόνο και μόνο επειδή έχει (ή ισχυρίζεται ότι έχει)... κυνηγετικό ένστικτο. Άλλωστε το... όποιο κυνηγετικό ένστικτο (που εγώ προσδιορίζω ως χρήση σωστών τεχνικών και αντιμετώπιση καταστάσεων με ψάρια), έρχεται απλά με εμπειρία στο νερό και μερικές συμβουλές. Για τις επιδόσεις όμως χρειάζεται πραγματικά πολλή δουλειά. Επιπλέον, ανάμεσα σε δύο ψαροτουφεκάδες με τις ίδιες κυνηγετικές ικανότητες, είναι 101% σίγουρο ότι περισσότερα ψάρια θα βγάζει αυτός που βουτάει βαθύτερα (άρα αυτός που εκπαιδεύτηκε) γιατί έτσι έχει την ευχέρεια να βρει περισσότερους καλούς τόπους.

...

bluehunter
02-01-2010, 14:48
Το έχω πεί και το ξαναλέω!!!
Άλλο ελεύθερη κατάδυση και άλλο ψαροντούφεκο.
Βέβαια όσον αφορά το θέμα της ασφάλειας.....εκεί είναι η σύνδεση τους.Αν υπήρχαν σχολεία ψαροντούφεκο (βέβαια και απο ποιούς θα γίνονται έτσι) πιστεύω θα υπήρχε μεγάλη έμφαση στην ασφάλεια.Άρα μένουμε στα σχολεία ελεύθερης κατάδυσης.
Ναι πρέπει να παρακολουθούμε τέτοια σχολεία.

Τα μόνα σχολεία ψαροντούφεκου για μένα που υπάρχουν είναι:Οι παρέες και οι αγώνες ψαροντούφεκου!!!!!!!

fadomas
02-01-2010, 15:04
Νικολα εγραψες.
Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τον κάνει η έλλειψη ικανοτήτων στην θάλασσα, μόνο και μόνο επειδή έχει (ή ισχυρίζεται ότι έχει)... κυνηγετικό ένστικτο.

Θα ''πιαστω'' απο τα λογια του θαναση.
Βέβαια όσον αφορά το θέμα της ασφάλειας.....εκεί είναι η σύνδεση τους.

θαναση και μονο?
Αυτη η κουβεντα πιστευω βαζει τα πραγματα στην θεση τους.

bluehunter
02-01-2010, 15:34
Θα ''πιαστω'' απο τα λογια του θαναση.
Βέβαια όσον αφορά το θέμα της ασφάλειας.....εκεί είναι η σύνδεση τους.

θαναση και μονο?
Αυτη η κουβεντα πιστευω βαζει τα πραγματα στην θεση τους.
Και μόνο εφόσον αναφερόμαστε στα σχολεία κατάδυσης!!!!
Δηλαδή δεν νομίζω να υπάρχει σχολείο ελεύθερης που να διδάσκει και ψάρεμα.
Το θεωρό τελείως απαράδεκτο!

Σε ενα σχολείο μόνο την ασφάλεια θα πρέπει να κρατάμε.Όσον αφορά τις πεδιλιές (νομίζω αναφέρθηκε πιο πρίν)που κάποιος μπορει να νομίζει οτι γίνετε καλύτερος ισχύει το εξής:Ενα σχολείο δεν σε διδάσκει πώς να έχεις αθόρυβη πεδιλιά αλλά πιο αποτελεσματική.Τι σημαίνει αυτό;Οτι αμα κατέβεις με πεδιλιά ελεύθερης για να κάνεις καρτέρι για συναγρίδες.....άστο καλύτερα!!!!

Δεν θεωρώ οτι:Το να μάθω να πηγαίνω "βαθιά" με κανει καλύτερο ψαροντουφεκά.

Pro_Diver
02-01-2010, 15:58
Και μόνο εφόσον αναφερόμαστε στα σχολεία κατάδυσης!!!!
Δηλαδή δεν νομίζω να υπάρχει σχολείο ελεύθερης που να διδάσκει και ψάρεμα.
Το θεωρό τελείως απαράδεκτο!

Σε ενα σχολείο μόνο την ασφάλεια θα πρέπει να κρατάμε.Όσον αφορά τις πεδιλιές (νομίζω αναφέρθηκε πιο πρίν)που κάποιος μπορει να νομίζει οτι γίνετε καλύτερος ισχύει το εξής:Ενα σχολείο δεν σε διδάσκει πώς να έχεις αθόρυβη πεδιλιά αλλά πιο αποτελεσματική.Τι σημαίνει αυτό;Οτι αμα κατέβεις με πεδιλιά ελεύθερης για να κάνεις καρτέρι για συναγρίδες.....άστο καλύτερα!!!!

Δεν θεωρώ οτι:Το να μάθω να πηγαίνω "βαθιά" με κανει καλύτερο ψαροντουφεκά.

Kαλησπερα,

Αν θες μπορεις να μας εξηγησεις λιγο το bold που τονισα?

Τι διαφορα θεωρεις οτι εχει η πεδιλια ελευθερης απο την "ψαρευτικη"?

Ψιλο-off-topic, αλλα νομιζω εχει ενδιαφερον.

Thanks,
Γιωργος

bluehunter
02-01-2010, 16:07
Όταν μιλάμε για πεδιλιά στην ελεύθερη κατάδυση: θεωρούμε οτι η ιδανική μας ταχύτητα θα πρέπει να είναι 1μ/το δευτερόλεπτο

Αυτό για να γίνει σε μια βουτιά ας πούμε στα -20μ θέλει πάρα πολύ δύναμη στην αρχή και πάρα πολύ ένταση.

Αυτό όμως δεν μπορούμε να το κάνουμε στο ψάρεμα.Στο ψάρεμα η πεδιλιά πρέπει να είναι πιο αργή και ελαφριά πιστεύω για να μην τρομάζουμε τα ψάρια.

Το στάδιο της ελεύθερης πτώσης επίσης στο ψάρεμα γίνετε πολύ πιο νωρίς (πάλι δικιά μου γνώμη).

Και βέβαια ακόμα και όταν γυρνάμε απο τον βυθό πάλι δεν φεύγουμε με τα 1000 απο κάτω.

Γιώργο πιστεύω να σε κάλυψα :102:

Pro_Diver
02-01-2010, 16:30
Ευχαριστω για την απαντηση. :102:

Συμφωνω απολυτα με οσα εγραψες. Αυτο που ανεφερα παραπανω για πεδιλια το εγραψα σε σχεση με την τεχνικη, γιατι για να αποδοσει μια "ατεχνη" και ατσαλη πεδιλια ακομα και σε συνθηκες ψαρεματος θελει δυναμη. Και μια τετοια πεδιλια κατ'επεκταση θα συνοδευεται και απο κακη υδροδυναμικη σταση του σωματος κ.ο.κ.

Πιστευω καταλαβες τι ηθελα πω πριν σχετικα με τη πεδιλια. :126:

Χαιρετω,
Γιωργος

fadomas
02-01-2010, 17:15
Τι διαφορα θεωρεις οτι εχει η πεδιλια ελευθερης απο την "ψαρευτικη"?

Ψιλο-off-topic, αλλα νομιζω εχει ενδιαφερον.

Thanks,
Γιωργος

Γιωργο καθολου off-topic.Αυτο ακριβως συζηταμε.Πιστευω ειναι πολλυ δυσκολο,ενας ελευθερος δυτης,οταν εχει ηδη μαθει την συγκεκριμενη πεδιλια(Όταν μιλάμε για πεδιλιά στην ελεύθερη κατάδυση: θεωρούμε οτι η ιδανική μας ταχύτητα θα πρέπει να είναι 1μ/το δευτερόλεπτο

οταν ειναι για ψαρεμα,να κανει την αργη και αθορυβη,του ψαροκυνηγου.Και δεν ειναι μοναχα αυτο.

sealoypis
02-01-2010, 18:14
Άρα με λίγα λόγια σχολείο ψαροτουφεκου δεν υπάρχει και άτομα σαν έμενα που κάναν μαθήματα πρώτων βοηθειών είναι καλημενοι.

fadomas
02-01-2010, 18:17
Γιωργο εννοεις την ναυαγοσωστικη??

sealoypis
02-01-2010, 18:18
Ναιιιιιιι

Sinner
02-01-2010, 18:24
Καλυμμένος είσαι, αλλά χωρίς ψάρια ρε γμτ.

...

hariska
02-01-2010, 18:25
Βρε Λούπη μου, με σχολείο πρώτων βοηθειών μόνο εσύ δεν είσαι καλημένος, εκτός κι αν κάνεις εντατικά και σ΄ αυτούς με τους οποίους βουτάς μαζί.
Στο σχολείο ελεύθερης θα διδαχθείς τη σωστή αναπνοή, το σωστό τρόπο χαλάρωσης, το σωστό χρόνο επιφανείας, διάφορους τρόπους εξίσωσης της πίεσης στ΄αυτιά (μέσω των ευσταχιανών), θα μάθεις ασκήσεις για τις ευσταχιανές, για τη γλώσσα, για το διάφραγμα, θα μάθεις για τη μία την πλήρη αναπνοή, τη διαφραγματική και τη θωρακική, θα μάθεις πως να αντιμετωπίζεις κάποιο επικίνδυνο περιστατικό στη θάλασσα, όπως είναι η υποξία και τόσα άλλα πράγματα που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα, τα οποία θα σε βοηθήσουν εσένα ώστε να βουτάς καλύτερα και με περισσότερη ασφάλεια.

Πχ, αν βουτάς μόνος, η σωστή αναπνοή και ο κατάλληλος χρόνος επιφανείας (ο χρόνος δλδ μεταξύ των βουτιών), είναι οι ελάχιστες βασικές γνώσεις τις οποίες πρέπει να έχεις. (να μη βουτάς μόνος)...

Sinner
02-01-2010, 18:29
Βρε Λούπη μου, με σχολείο πρώτων βοηθειών μόνο εσύ δεν είσαι καλημένος, εκτός κι αν κάνεις εντατικά και σ΄ αυτούς με τους οποίους βουτάς μαζί.
Στο σχολείο ελεύθερης θα διδαχθείς τη σωστή αναπνοή, το σωστό τρόπο χαλάρωσης, το σωστό χρόνο επιφανείας, διάφορους τρόπους εξίσωσης της πίεσης στ΄αυτιά (μέσω των ευσταχιανών), θα μάθεις ασκήσεις για τις ευσταχιανές, για τη γλώσσα, για το διάφραγμα, θα μάθεις για τη μία την πλήρη αναπνοή, τη διαφραγματική και τη θωρακική, θα μάθεις πως να αντιμετωπίζεις κάποιο επικίνδυνο περιστατικό στη θάλασσα, όπως είναι η υποξία και τόσα άλλα πράγματα που δεν μπορώ να θυμηθώ τώρα, τα οποία θα σε βοηθήσουν εσένα ώστε να βουτάς καλύτερα και με περισσότερη ασφάλεια.

Πχ, αν βουτάς μόνος, η σωστή αναπνοή και ο κατάλληλος χρόνος επιφανείας (ο χρόνος δλδ μεταξύ των βουτιών), είναι οι ελάχιστες βασικές γνώσεις τις οποίες πρέπει να έχεις. (να μη βουτάς μόνος)...
Στο σχολείο επίσης θα διδαχθεί κάποιος το Νο1 συστατικό ενός καλού καρτεριού. Την χαλάρωση.

...

fadomas
02-01-2010, 18:39
Γιωργη στην ναυαγοσωστικη νομιζω,σου μαθαινουν την ΚΑΡΠΑ.Αχρειαστη να ειναι,αλλα αυτο γιωργο δεν φτανει.Θα σου πω ενα παραδειγμα,που ελαχε σε μενα.Οταν ενα παιδι που ητανε μαζι μας,στο ψαρεμα επαθε υποξια,δεν ξεραμε πως να το αντιμετωπισουμε.Κανεις μας.Και να σκεφτεις οτι ολοι μας,εχουμε παει ναυαγοσωστικη.Επειτα δε οι κινησεις που καναμε,υστερα απο κουβεντα με γνωστες του ειδους(εκπαιδευτες)ηταν απαραδεκτες εως επικινδυνες.

sealoypis
02-01-2010, 18:56
Μ αρέσει μ αρέσει η συζήτηση,μπραβο και πάλι Γιάννη
Φίλε μου μ αρέσουν αυτά που με λες(ΔΕΝ ΒΟΥΤΑΩ ΜΟΝΟΣ)
Είπα να μην σ απαντήσω(γιατί μπωρει να φανώ κάπως)αλά δεν αντέχω,όλα αυτά αδερφέ Χάρη που λες και μ αρέσουν,εγώ τα ξέρω πριν ακόμα γνωρίσω όλο αυτό το σκηνικό του shoping που παίζει στο ίντερνετ κτλ κτλ.Θα ρωτήσεις πως και σε απαντώ,δεν ξέρω απλά βγαίνουν από μέσα μου,όχι στα χαρτιά και στα σχεδιαγράμματα και θα σε πω και μια ιστοριουλα.Ένας θείος μου καθώς μαθενα να παίζω κιθάρα σε μια επίσκεψη του σπίτι μας(πιτσιρικάς εγώ τότε)με λέει Γιωργάκη η κιθάρα λέει θέλει κούρδισμα,την παίρνει και την κουρδίζει καραντι τότε τον λέω εγώ,ρε θείο βοήθα με με αυτό το κομμάτι και του δίνω το χαρτί,απάντηση του,δεν ξέρω ούτε μια νότα πως είναι,μ έμαθε το κομμάτι μπαμ μπαμ,αυτό λέγεται μουσικό αυτί,το ψαροτουφεκαδικο δεν ξέρω πως λέγεται(το αντίστοιχο)άμα ήξερα δεν θα έλεγα την ιστορία απλά θα έλεγα ότι έχω ΑΥΤΟ.
Όσο για το σχολείο δεν λέω ότι είναι κακό,απλά λέω ότι δεν είναι αυτό που πρέπει(ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ)

Υ.Γ Κιθάρα δεν έμαθα ποτέ(μόνο δυο κομμάτια)Εκεί δεν το είχα βλέπετε:146::142:

sealoypis
02-01-2010, 19:23
Γιωργη στην ναυαγοσωστικη νομιζω,σου μαθαινουν την ΚΑΡΠΑ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ
Επειτα δε οι κινησεις που καναμε,υστερα απο κουβεντα με γνωστες του ειδους(εκπαιδευτες)ηταν απαραδεκτες εως επικινδυνες.ΑΜΑ ΤΟΝ ΠΛΑΚΟΣΑΤΕ ΣΤΑ ΜΠΑΤΣΑΚΙΑ ΝΑΙ.ΠΟΤΕ ΜΠΑΤΣΑΚΙΑ ΦΙΛΕ

GIODEM
02-01-2010, 19:27
Παιδιά έχουμε δει δύτες με πολύ καλές καταδυτικές ικανότητες να μην μπορούν να βγάλουν ψάρια παρά το γεγονός ότι τα ψάρια ήρθαν στα καρτέρια, ήρθαν σε απόσταση βολής, έκαναν πολύ καλό στόχο.
Επίσης έχουμε δει άτομα με ικανότητα σε βουτιές 35 μέτρων όταν κρατάνε όπλο να κάνουν τόσο άτσαλες κινήσεις που ψάρια που είναι στα 20 μέτρα τρόμαξαν από τα 10-12 μέτρα του καταδυόμενου ψαρά.

Σαφέστατα ένας ψαράς με την βελτίωση τεχνικής κατάδυσης θα αυξήσει τις αλιευτικές του ικανότητες λόγω μεγαλύτερης πιθανότητας να συναντήσει περισσότερα ψάρια σε μεγαλύτερα βάθη.

Σχολές κατάδυσης προσαρμοσμένες για ψαροτούφεκο υπάρχουν. Η ΧΧΟΝΕ κάνει τέτοια μαθήματα. Δεν έχω παρακολουθήσει άλλο σχολείο και δεν γνωρίζω αν έχουν και άλλες σχολές προσαρμόσει την διδασκαλία τους σε τέτοιες καταδύσεις.

Δηλαδή ενώ στην τεχνική ελεύθερης κατάδυσης δεν αναφέρεται η θέση του όπλου τόσο στην έναρξη της κατάδυσης όσο και η συνέχεια, στο σχολείο αυτό περιγράφεται ακριβώς η έναρξη της κατάδυσης με την χρήση όπλου.
Ο τρόπος χαλάρωσης για ψαρευτική κατάδυση, είναι διαφορετικός.
Η ανάδυση όταν ακούγεται ήχος σκάφους στην επιφάνεια έχει και αυτή την τεχνική της.
Η πορεία στην επιφάνεια αν έχει πολυσύχναστη κυκλοφορία σκαφών έχει έναν ασφαλέστερο τρόπο πέραν της χρήσης σημαδούρας με την θέση του όπλου σε εμφανή από την επιφάνεια θέση.

Σαφώς η εκπαίδευση στην ελεύθερη κατάδυση προσθέτει κάτι σε έναν έτοιμο ψαρά αλλά δεν αρκεί μόνο αυτό. Ο Λούπης έχει πολλά δίκια σε αυτό που λέει. Δηλαδή αν καταφέρουμε έναν ψαροτουφεκά που βγάζει ψάρια στη ρηχή ζώνη να τον κατεβάσουμε βαθύτερα θα βγάζει ψάρια και στην βαθειά ζώνη. Το αντίθετο δεν νομίζω ότι ισχύει. Δηλαδή να πάρουμε έναν βαθύτη που δεν ψάρεψε ποτέ και να του δώσουμε ένα όπλο, δεν σημαίνει ότι την επόμενη ημέρα θα βγάζει ψάρια.

Βέβαια η υδροβιότητα και η συνεχής επαφή με το αντικείμενο είναι καταλυτικά στην βελτίωση της ικανότητας τόσο αλιευτικά όσο και της αύξησης της καταδυτικής μας ικανότητας.

Πριν από 30 χρόνια που σχολές δεν υπήρχαν, κάποιοι ψαροτουφεκάδες κατέβαιναν στα 30 μέτρα και ψάρευαν με πλήρη ασφάλεια. Αυτοί ήταν και οι πρώτοι διδάξαντες στη συνέχεια της βαθειάς κατάδυσης για ψαροτούφεκο.

hariska
02-01-2010, 19:34
...Πριν από 30 χρόνια που σχολές δεν υπήρχαν, κάποιοι ψαροτουφεκάδες κατέβαιναν στα 30 μέτρα και ψάρευαν με πλήρη ασφάλεια. Αυτοί ήταν και οι πρώτοι διδάξαντες στη συνέχεια της βαθειάς κατάδυσης για ψαροτούφεκο.
Δεν πιστεύω ότι πριν 30 χρόνια χρειαζόταν κάποιος να κατέβει 30 μέτρα...

Ο Λούπης έχει δίκιο σε κάτι που όλοι συμφωνούμε... Όμως δεν μπορεί να παραδεχθεί ότι δεν τα ξέρει όλα.

Προσωπικά, έπαθα πλάκα με όσα έμαθα στο σχολείο που παρακολούθησα πέρυσι... Και βουτάω για περισσότερα από 20 χρόνια...

Αν και πάντα προσέχαμε να πηγαίνουμε για ψάρεμα δυο δυο... προφανώς ανήκω στην κατηγορία "ζούμε από θαύμα"...

Sinner
02-01-2010, 19:35
Δηλαδή αν καταφέρουμε έναν ψαροτουφεκά που βγάζει ψάρια στη ρηχή ζώνη να τον κατεβάσουμε βαθύτερα θα βγάζει ψάρια και στην βαθειά ζώνη. Το αντίθετο δεν νομίζω ότι ισχύει. Δηλαδή να πάρουμε έναν βαθύτη που δεν ψάρεψε ποτέ και να του δώσουμε ένα όπλο, δεν σημαίνει ότι την επόμενη ημέρα θα βγάζει ψάρια.Μην μπερδεύεσαι αυτό που περιγράφεις δεν είναι το αντίθετο. Ένας βαθύτης που ξέρει να ψαρεύει, μπορεί να βγάλει ψάρια τα βάρια που βγάζει ο ρηχήτης. Ένας ρηχήτης δεν μπορεί όμως να βγάλει τα ψάρια του βαθύτη. Κι εγώ δεν βουτάω πολύ βαθιά αλλά ας μην μετατρέπουμε σε κρεμαστάρια όσα δεν φτάνουμε.

...

sealoypis
02-01-2010, 19:44
Δεν τα ξέρω όλα αγαπητέ μου φίλε,απλά ξέρω αυτά που χρειάζομαι και μπορούν να με κρατάν ζωντανό έμενα και την παρέα μου(στην θάλασσα και έξω από αυτήν)

Sinner
02-01-2010, 20:00
Σε αυτό το σημείο θα μου επιτρέψετε να παραθέσω μερικές διάσημες τελευταίες φράσεις: :137:

- Προλαβαίνουμε να περάσουμε απέναντι.
- Παράξενη γεύση έχει.
- Μπα, δεν είναι και πολύ κλειστή η στροφή.
- Τι είπες γίνεται αν τραβήξεις την περόνη;
- Καλό σκυλάκι...
- ΑΕΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!
- Να πάρει, τα μπέρδεψα με τις ασπιρίνες...
- Σίγουρα αντέχει η γέφυρα;
- Συμβαίνει τίποτα ρε μάγκα;
- Αυτή τη μηχανή θα την ονομάσω αεροπλάνο.
- Τώρα είπε 5 ή 50 γραμμάρια νιτρογλυκερίνη;
- Ηρεμήστε κυρίες και κύριοι, το τηλεφώνημα ήταν φάρσα.
- Ωχ, ξέχασα το αλεξίπτωτο.
- Σου μυρίζει κι εσένα υγραέριο;
- Θα σου πω εγώ τώρα ποιος δεν ξέρει μπάνιο.
- Ας κάτσουμε κάτω από το δέντρο μέχρι να περάσει η μπόρα.
- Και γιατί να μην ταΐζω τα λιοντάρια;
- Ας το ρισκάρουμε.
- Εδώ είμαστε ασφαλείς.
- Αντε φεύγω, γιατί θα με σκοτώσει ο πατέρας μου.
- Ναι, τον έκλεισα το γενικό.
- Μόνο πάνω από το πτώμα μου.

:142::142:

...

sealoypis
02-01-2010, 20:06
Ξέχασες το
Πόσα μετρά κατεβαίνεις φίλε?????????????
Είσαι άπαιχτος έπεσα στα πατώματα:142::135::143::204:

bluehunter
02-01-2010, 23:01
Άρα με λίγα λόγια σχολείο ψαροτουφεκου δεν υπάρχει και άτομα σαν έμενα που κάναν μαθήματα πρώτων βοηθειών είναι καλημενοι.

Φυσικά και οχι!!!!!!!!!!!!!!

Ασφάλεια δεν σημαίνει οτι βγήκες έπαθες κάτι και μετά υπάρχει η αντιμετώπιση...

Ασφάλεια που μαθαίνεις στο σχολείο σημαίνει ξέρω τι μου γίνετε πρίν το πάθω....για να μην το πάθω.
Αν το πάθω και μετά τσάμπα το συζητάμε ας κάνει ο άλλος μαθήματα ναυαγωσοστικής και πρώτων βοηθειών.

Φυσικά διδάσκεσαι και το μετά έτσι;

Πίστεψε με είμαι και ναυαγωσόστης και εχω και πτυχίο E.F.R.

T-Factor
02-01-2010, 23:14
Η ελεύθερη είναι... ελεύθερη.

Είναι άθλημα σε (σχεδόν)ελεγχόμενο περιβάλλον, με (σχεδόν) ελεγχόμενες παραμέτρους.
Φαντάζομαι οτι μιλάμε για αθλητική ελεύθερη και οχι πάω τον Μαιο με δυο φίλους, στήνω ένα σχοινί στα Λιμανάκια και βουτάω στα 32, έτσι;

Το ψ\τ είναι άλλο πράγμα.

Αλλά και το ψ/τ για πλάκα με τη παρέα, είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα από
το ψ/τ με απαιτήσεις. Απαιτήσεις για κιλά-πόντους πχ.

Να μιλήσουμε σαν ψ/τ.
Αλλά πριν μιλήσουμε θεωρώ οτι πρέπει να οριοθετήσουμε το ''βαθειά''.
Πόσο είναι τέλος πάντων βαθειά; 18; 25; 35; 42; 50; Πόσο;
Να μιλήσουμε με ονόματα,
Ο βαθύς Γιάνκος είναι καλύτερος ψ/τ από τον ''ρηχό'' Τσέντα; Ο ''ρηχός'' Ματζάρι είναι χειρότερος από τον ''βαθύ'' Μολτένι;
Ε;;

Μήλα πορτοκάλια boys.

Η ερώτηση δεν είναι αν δυο ψ/τ, ο ενας βαθύτερος, αλλά με το ίδιο ''ένστικτο'' θα βγάλει ψάρια. Ο βαθύς θα βγάλει Είναι προφανές.
Η ερώτηση είναι αν δυο ψ/τ με ίδιες αθλητικές δυνατότητες θα βγάλουν τα ίδια ψάρια. Και η απάντηση είναι όχι. Ο λόγος είναι το
''ένστικτο''.
Οριοθετήστε το όσο θέλετε, αλλά όριο δεν υπάρχει.

Όπως κάποιοι είναι καλοί στα μαθηματικά, άλλοι είναι καλοί στο ψάρεμα. Και εαν σε αυτό προσθέσεις και χρόνια εμπειρίας, την υδροβιότητα και τα μέτρα, που έρχονται από την επαφή έχεις τον απόλυτο ψ/τ.

Και για να ιντριγκάρουμε λίγο την κουβέντα.:109:

40χρονος με 22 χρ στο νερό vs 20 χρονου με 2 χρ στο νερό. Τι λέτε;

ΥΓ. Χάρη συμφωνώ περι τύχης
ΥΓ2. Τζόρτζ κάνεις κακές παρέες.

ALKIVIADIS
03-01-2010, 00:40
διαφωνώ με:

bluehunter: οι αγωνες ψαροντουφεκου εχουν ως μοναδικο σκοπο τον ανταγωνισμο και την αυτοπροβολή. αλήθεια πως μαθαίνει καποιος απο τους αγώνες? εσυ θαναση το ψαροντουφεκο που εμαθες το εμαθες απο τους αγώνες? και ποσους αγώνες χρειαστηκες να κατεβεις για να το μαθεις?

sinner: ο βαθυτης φιλε στα ρηχα θα κανει αυτο που ξερει......θα σπασει την μεση καθετα και θα βουτηξει με το ιδιο στυλ που βουτάει στα 20 μετρα. αμα παρει ετσι ψάρια φτυσε με. και μην μου πεις και μου δειξεις γιατι εχω και εγω κατι ρηχες απο την Ιμβρο με συναγριδες στα 5 μετρα που τυφλα να εχει ο νταπιραν. αν λοιπον βαλεις σε μια καλη θάλασσα ενα βαθυτη και ενα ρηχητη και οι 2 θα βγουν με ψάρια, απλα με διαφορετικες προσεγγίσεις. το ψαρεμα φιλε στα ρηχα μαθαινεται, η αθορυβη προσεγγιση, το ζυγισμα, η θεση του ηλιου, το ρευμα, η καλυψη......αμα βουτηξω 20 μετρα δεν χρειαζομαι τιποτα απο ολα αυτα....αρα γιατι να τα σκεφτω/αναλυσω/πραξω???

συμφωνω με:

bluehunter: Ασφάλεια που μαθαίνεις στο σχολείο σημαίνει ξέρω τι μου γίνετε πρίν το πάθω....για να μην το πάθω. ισως ολο το νοημα, σε μια προταση.

sinner:Όχι γιατί η εκπαίδευση στην ελεύθερη θα βελτιώσει τις κυνηγετικές ικανότητες αλλά γιατί κάνει την ασχολία αυτή ευκολότερη και κυρίως ασφαλέστερη.
σωστο και στα 2 μερη του!!!

τελος t-factor εσυ με ποιον θα πηγαινες στο ψαρεμα? με τον 40αρη ή με τον 20αρη? γιατι προσωπικα εγω αν ο αλλος δεν ειναι 30χρονών + δεν παω ψαρεμα μαζι του!!!!! φανταζομαι ουτε οσοι εχουν γνωρισει απο κοντα την ψυχολογια καμικαζι των 20αρηδων!!!

ALKIVIADIS
03-01-2010, 00:50
συγνώμη, ξεχασα τον fadomα:

φιλε εχει δίκιο σε ολα αυτα που περιγράφεις, σε κανενα σχολείο δεν μαθαίνοντε. και ελαχιστοι ειναι οι ανθρωποι που θα σου πούνε- δειξουνε καποια πραγματα στο ψάρεμα. η καχυποψια και ο μυστικισμός ειναι κατι το οποιο υπάρχει στο χόμπυ μας. μοναδικος ισως φάρος ειναι τα φορουμ και οι συλλογοι μεσα απο τα οποια διαχεεται η οποια γνωση.

fadomas
03-01-2010, 01:10
συγνώμη, ξεχασα τον fadomα:

η καχυποψια και ο μυστικισμός ειναι κατι το οποιο υπάρχει στο χόμπυ μας. μοναδικος ισως φάρος ειναι τα φορουμ και οι συλλογοι μεσα απο τα οποια διαχεεται η οποια γνωση.

Σε αυτο θα συμφωνησω αλκη.Σωστα τα λες.

Σε αυτο ομως οχι.
γιατι προσωπικα εγω αν ο αλλος δεν ειναι 30χρονών + δεν παω ψαρεμα μαζι του!!!!! φανταζομαι ουτε οσοι εχουν γνωρισει απο κοντα την ψυχολογια καμικαζι των 20αρηδων!!!

Υπαρχουν και οι καμικαζι,δεν λεω το αντιθετο.Αλλα μην εισαι τοσο απολυτος.Ξερω παιδια,υπαρχουν παιδια,και εδω μεσα αν θελεις,που δεν εχουν πιασει τα αντα,αλλα εχουν την παιδεια που πρεπει να εχεις ενας σοβαρος ψαροκυνηγος.Εγω παντως μετα χαρας θα ψαρευα μαζι τους,αν αυτο γινοτανε,και αν μπορουσα φυσικα.

ALKIVIADIS
03-01-2010, 01:29
fadoma σιγουρα υπάρχουν, απλα εγω μεχρι σημερα δεν γνώρισα τετοια ατομα. αν κρινω δε απο την νοοτροπία που ειχα εγω στα 20....αστα να πάνε φίλε, πιστευα οτι μπουρούσα να κανω τα παντα,
πληρη αγνοια κινδύνου !!!

με οσα παιδια εχω μιλήσει τα ιδια μου λένε: θελω να πιασω μια συναγρίδα, να βουτάω βαθια, να ανεβάσω φώτο στο ιντερνετ.........

λες και η συναγριδα ειναι μεταλιο, λες και τα αλλα ψαρια δεν μετρανε, λες και το βαθος σε κανει ηρωα. προχτες μου ειπε ενας φιλος για ενα ψαρι που πηρε κατω απο τα 20, ενω ξερω οτι α) δεν ταχει τα 20, β) δεν κανει ο τοπος αυτα τα ψαρια στα 20 τα κανει στα 8-12. να του χαλασω το ονειρο? οχι φιλε, αστον να το ζησει οπως θελει αυτος, δικου του το ψάρι, δικια του και η ιστορία. οταν ομως θα παμε μαζι......θα πρεπει να το αποδείξει (οχι σε μενα αλλα σε αυτον) και τοτε θα μπω και εγω σε περιπετειες.

για να καταλαβει καποιος τι ειναι το ψαροντουφεκο........πρεπει να φαει χρόνια σε αυτο, να ζημωθει, να κλάψει και να γελάσει και κυριως......να γράψει ψαρέματα οπως είπες. σημερα μου ειπε ενας φιλος: ψαρεμα ειναι οι κουβεντες που λεμε στο πήγαινε(γιατι στο γυρνα κοιμάμε:143:), οι εικόνες της φύσης στην διαδρομή, και το καφεδάκι που πινουμε αφου αλλάξουμε..........

fadomas
03-01-2010, 01:44
Aλκη αυτο
με οσα παιδια εχω μιλήσει τα ιδια μου λένε: θελω να πιασω μια συναγρίδα, να βουτάω βαθια, να ανεβάσω φώτο στο ιντερνετ.........
ειναι συνηθης φαινομενο,και θα ηθελα να το συζητησουμε.Κανε ενα τοπικ με αυτον τον τιτλο.Σηκωνει πολλη κουβεντα.Μπας και...

λες και το βαθος σε κανει ηρωα.
ΟΧΙ ΣΙΓΟΥΡΑ.
Αλλα το να ψαρευει καποιος βαθια,εχοντας την αναλογη σοβαροτητα,και τηρωντας τους κανονες ασφαλειας,για μενα ειναι ενα ακομη ειδος ψαρεματος,που θελει την ''μαγκια του''Οπως και να το κανουμε,βαθυ ψαρεμα δεν μπορει να κανει ο καθενας μας.Ειναι αλλου,ολοι αυτοι που κανουν βαθυ,και μονο.Το γουσταρουν βρε αδερφε.Τωρα υπαρχουν οπως λες και εσυ οι παπατζηδες:142::142:Ξερεις πολλυ καλα οτι δεν μπορουμε να τους αποφυγουμε.Χρειαζονται ομως και αυτοι,για να μας φτιαχνουν την μερα με τις ιστοριες τους.Στο θεμα μας τωρα.Ποια ειναι η γνωμη σου??Τελικα μπορουν να παντρευτουν αυτα τα δυο??(ελευθερη+ψαροκυνηγι)

sealoypis
03-01-2010, 01:57
με οσα παιδια εχω μιλήσει τα ιδια μου λένε: θελω να πιασω μια συναγρίδα, να βουτάω βαθια, να ανεβάσω φώτο στο ιντερνετ.........(απο Αλκη)
ΜΑΛΩΝ ξεχνάς και τους τσουβαλιάζεις όλους

παπατζηδεςΞερεις πολλυ καλα οτι δεν μπορουμε να τους αποφυγουμε.(απο fadoma)
Και αυτοί,που ταχαμου δίνουν τόπους σε άτομα που έχουν ταίρι τους γνώστη,ΕΤΣΙ λέγονται

fadomas
03-01-2010, 02:09
παπατζηδεςΞερεις πολλυ καλα οτι δεν μπορουμε να τους αποφυγουμε.(απο fadoma)
Και αυτοί,που ταχαμου δίνουν τόπους σε άτομα που έχουν ταίρι τους γνώστη,ΕΤΣΙ λέγονται

:142::142::142::142::
Σωστοοοος.

sealoypis
03-01-2010, 02:35
Στο θεμα μας τωρα.Ποια ειναι η γνωμη σου??Τελικα μπορουν να παντρευτουν αυτα τα δυο??(ελευθερη+ψαροκυνηγι)

Εγώ θα σε απαντήσω ΟΧΙ και ξέρεις γιατί,γιατί όταν κυνηγάς το πρώτο στάνταρ χάνεις το δεύτερο και όταν κυνηγάς το δεύτερο δεν μπορείς να εφαρμόσεις σωστά το πρώτο
Αυτά από μένα για το θέμα και πάλι μπράβο Γιάννη

GIODEM
03-01-2010, 07:42
τελος t-factor εσυ με ποιον θα πηγαινες στο ψαρεμα? με τον 40αρη ή με τον 20αρη? γιατι προσωπικα εγω αν ο αλλος δεν ειναι 30χρονών + δεν παω ψαρεμα μαζι του!!!!! φανταζομαι ουτε οσοι εχουν γνωρισει απο κοντα την ψυχολογια καμικαζι των 20αρηδων!!!
Εγώ πάντως πάω για ψάρεμα με τον Άλκη που αν και 40άρης? κολυμπάει σαν 20άρης έχει χαβαλέ σαν 20άρης έχει μυαλό σαν 40άρης και κάνουμε παρέα σαν 20άρηδες και οι δυό μας.:107::107:

Άλκη έχω ψαρέψει με 20άρηδες (Γιώργος Μπαρδάκης - Κώστας Τριανταφύλλου) που πραγματικά δεν είχαν να ζηλέψουν σε νοοτροπία τίποτα από έναν 40άρη.

Στο θεμα μας τωρα.Ποια ειναι η γνωμη σου??Τελικα μπορουν να παντρευτουν αυτα τα δυο??(ελευθερη+ψαροκυνηγι)

Εγώ θα σε απαντήσω ΟΧΙ και ξέρεις γιατί,γιατί όταν κυνηγάς το πρώτο στάνταρ χάνεις το δεύτερο και όταν κυνηγάς το δεύτερο δεν μπορείς να εφαρμόσεις σωστά το πρώτο
Αυτά από μένα για το θέμα και πάλι μπράβο Γιάννη

Λούπη μπορούν να παντρευτούν στο επίπεδο της γνώσης πως γίνεται μια βαθειά κατάδυση. Από εκεί και μετά το κυνηγετικό ένστιγκτο δεν διδάσκεται αποκτάται με την συχνή επαφή στη θάλασσα όπως λέει και ο Άλκης, και με την προϋπόθεση ότι κάποιος τόχει στο DNA του και βγαίνει στην επιφάνεια σιγά σιγά.

T-Factor
03-01-2010, 08:08

Πλάκα ΜΕ κάνεις ρε Άλκη; 20αρηδες;;; Φτου κακα!!! Αυτοί μετά το ψάρεμα πίνουν ισοτονικά και τρώνε μακαρόνια σκέτα!!!

Μια πράσινη στον κύριο:619: και ένα κιλό παιδάκια. Γειά μας.

bluehunter
03-01-2010, 13:03
διαφωνώ με:

bluehunter: οι αγωνες ψαροντουφεκου εχουν ως μοναδικο σκοπο τον ανταγωνισμο και την αυτοπροβολή. αλήθεια πως μαθαίνει καποιος απο τους αγώνες? εσυ θαναση το ψαροντουφεκο που εμαθες το εμαθες απο τους αγώνες? και ποσους αγώνες χρειαστηκες να κατεβεις για να το μαθεις?

Κάνεις λάθος Άλκη αλλα τώρα δεν ξέρω πώς να στο αποδείξω.Ίσως παλιά να ήταν έτσι τα πράγματα πλέον δεν είναι.
Π.Χ. δεν γίνετε να κάνει αγώνα ο Σ.Φ.Υ.Κ.Θ και να μην υπάρχει χαβαλέ τρελό και ποιός νοιάζεται για τα ψάρια και την αυτοπροβολή αφού στο φινάλε είμαστε οι ίδιοι και οι ίδιοι.
Το μόνο πράγμα που γίνετε σου λέω εγω οταν κερδίζουμε( με hunter) είναι να κοροιδεύω συνέχεια τους άλλους και να σπάμε πλάκα και να ανταλάσουμε απειλές και κατάρες μέχρι τον άλλο αγώνα :107:.

Έλα σε κανέναν αγώνα να λάβεις μέρος και θα δείς οτι έτσι ειναι.Δεν ξέρω αν πήγαινες παλαιότερα αλλα τα τελευταία χρόνια που πάω εγώ έτσι ειναι.

Κράτησες όμως το θέμα αγώνες....είπα και παρέες.
Φυσικά και δεν έμαθα ψαροντούφεκο μέσα απο τους αγώνες!!!!!
Αλλα όταν βρίσκεσαι σε χώρο όπου υπάρχουν μεγάλα ονόματα και κάτσεις και ρωτήσεις γιατι θές να μάθεις...θα μάθεις.

Θες να μου πείς οτι αρκετές φορές βρίσκεσαι δίπλα σε εναν Γιάννη Σιδέρη να συνομιλήσεις για το ψαροντούφεκο π.χ. ;
Εγώ πάντως οχι μόνο στο πανελλήνιο.

φιλε εχει δίκιο σε ολα αυτα που περιγράφεις, σε κανενα σχολείο δεν μαθαίνοντε. και ελαχιστοι ειναι οι ανθρωποι που θα σου πούνε- δειξουνε καποια πραγματα στο ψάρεμα. η καχυποψια και ο μυστικισμός ειναι κατι το οποιο υπάρχει στο χόμπυ μας.

Δεν συμφωνώ στο ψάρεμα πιστεύω οτι λέγονται πλέον όλα τουλάχιστον αυτήν την αντύπωση έχω.
Στην ελεύθερη όμως ναι υπάρχει ο μυστικισμός :117:

Μήν ξεχνάς οτι και το να βάλεις μια φωτογραφία σε ενα φόρουμ με ενα ψάρι θα μπορούσε να πεί κάποιος οτι ειναι αυτοπροβολή :126:

Phoevos
03-01-2010, 13:47
Hello!

Καταρχήν κακώς περιγράφουμε ως ελεύθερη κατάδυση την αθλητική ελεύθερη κατάδυση. Η αθλητική είναι πολύ δεσμευμένη (συγκεκριμένοι κανόνες) για να είναι ελεύθερη (χωρίς περιορισμούς).

Αν με ρωτήσετε, θα σας έλεγα ότι ελεύθερη κατάδυση είναι οτιδήποτε γίνεται με μια ανάσα κάτω απο την επιφάνεια του νερού (είτε γλυκού, είτε αλμυρού).

Τώρα, παλαιότερα είχαμε δύο ακραίες καταστάσεις: τους αθλητές Ε/Κ που ήταν και εκπαιδευτές Ε/Κ. Με βάση τα πρότυπα της αθλητικής Ε/Κ. Και τους ορκισμένους ψαροκυνηγούς, που δε θέλανε να ακούσουνε τίποτα άλλο. Ακόμα τους έχουμε τους τελευταίους. Αλλά με το καιρό το είδος τους θα εξαλειφθεί, γιατί ο κόσμος προχωρά μπροστά.

Η νέα γενιά περνά πρώτα απο σχολεία Ε/Κ για να μάθει να βουτάει με ασφάλεια και μετά αξιοποιεί τις επιδόσεις της για να πάει και βαθύτερα όπου υπάρχουν περισσότερα+μεγαλύτερα θηράματα.
Τελικά στις μέρες μας παρατηρούμε ένα πάντρεμα των δύο σχολών, που μόνο καλό μπορεί να κάνει στο Υ/Ψ και την εξέλιξη του.

Χαιρετώ
Φοίβος

Sinner
03-01-2010, 13:50
...Και τους ορκισμένους ψαροκυνηγούς, που δε θέλανε να ακούσουνε τίποτα άλλο. Ακόμα τους έχουμε τους τελευταίους. Αλλά με το καιρό το είδος τους θα εξαλειφθεί, γιατί ο κόσμος προχωρά μπροστά.Ή αναλαμβάνει ο Δαρβίνος. :137:

...

Phoevos
03-01-2010, 14:19
O Σταύρος απο όσο ξέρω οργανώνει μια ακαδημία Ε/Κ, στην οποία θα υπάρχουν μέσα πληροφορίες και για υποβρύχιο ψάρεμα και για Υποβρύχια Φωτογραφία.

Θυμάμαι στο σχολείο της Apnea Academy, με τον Roberto, μας είχε δείξει σε 1 διδακτική ώρα κάποιες πληροφορίες για το ψάρεμα της συναγρίδας. Φυσικά λίγα πράγματα, αφού η σκοποθεσία του σχολείου ήταν διαφορετική, όμως μας είχε δείξει.

http://www.greekdivers.com/forum/index.php?act=attach&type=post&id=27158

fadomas
03-01-2010, 18:55
Ακόμα τους έχουμε τους τελευταίους. Αλλά με το καιρό το είδος τους θα εξαλειφθεί, γιατί ο κόσμος προχωρά μπροστά.

Yποννοεις κατι??:137::137:

Απο οτι βλεπω,ουτε μετα απο 50 σελιδες δεν καταληξουμε καπου.Μηπως θα ηταν καλυτερα να κανουμε ενα γκαλοπ??Μια ψηφοφορια ξερω γω.

Phoevos
04-01-2010, 00:25
Yποννοεις κατι??:137::137:

Απο οτι βλεπω,ουτε μετα απο 50 σελιδες δεν καταληξουμε καπου.Μηπως θα ηταν καλυτερα να κανουμε ενα γκαλοπ??Μια ψηφοφορια ξερω γω.
Όχι για εσένα, ,γιατί απο όσο ξέρω έχεις ο ίδιος αναφέρει ένα πρόσφατο επικίνδυνο περιστατικό στο οποίο ήσουν όχι απλά παρών, αλλά ο διασώστης! Ένας λόγος παραπάνω για να θες να κάνεις και τα 4 σχολεία Ε/Κ ;)

Για το 4ο επίπεδο τώρα της AIDA Int. Αναφέρθηκε ότι είναι κάτι πέραν των αναγκών του Υ/Κ. Διαφωνώ. Στο 4ο σχολείο μαθαίνεις αρκετές τεχνικές για εξίσωση σε μεγάλα βάθη, για προπονητική, διατροφή, και για νόσο. Νομίζω ότι όποιος ασχολείται με το βαθύ Υ/Ψ χρειάζεται αυτές τις γνώσεις. Όλοι όσοι βουτάνε βαθιά έχουν πρόβλημα με τις επαναφορές τους (αλλά συνήθως δεν το ξέρουν!!!) όταν βουτάνε σε βάθη πέραν των 20 μέτρων. Τεχνικές όπως το pack και το mouthfill χρησιμοποιούνται απο πληθώρα ψαροκυνηγών, ακόμα και αν δε βουτάνε στα 50++++μέτρα. Ακόμα περισσότερο συστηματοποιείται κάποια γνώση μέσα μας/τους, ώστε να έχουμε απαντήσεις για περιστατικά τα οποία έχουμε αντιμετωπίσει ή θα αντιμετωπίσουμε.

Σχετικά με τη τεχνική πεδιλιάς που διδάσκεται στα σχολεία Ε/Κ: αυτή μπορεί να έχει σχέση με το Υ/Ψ μπορεί και όχι. Εξηγούμαι: Υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις για τη σωστή πεδιλιά, όσον αφορά το εύρος, το ρυθμό και το σπάσιμο του γόνατου. Διάφορες σχολές αν θέλετε. Κάποιες απο αυτές προσεγγίζουν περισσότερο το ιδανικό στο Υ/Ψ σε σχέση με την αθλητική Ε/Κ. Επιπρόσθετα είναι σχετικά νέα τάση (εδώ και 1-2 χρόνια νομίζω) αθλητές να φοράνε περισσότερα κιλά ώστε να είναι πιο χαλαροί στην έναρξη της βουτιάς. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μην ανεβάζουν παλμούς αρχικά (άρα χαμηλή κατανάλωση) και σε συνδυασμό ότι με τους διαφραγματικούς αργότερα (στην εξέλιξη της βουτιάς) προκαλείται βραδυκαρδία (και όχι μόνο για αυτό το λόγο, παίζει ρόλο και η πίεση και μπλα μπλα μπλα), έχουμε συνολικά μεγαλύτερη οικονομία Ο2.

Γενικά στο Υ/Ψ χρειαζόμαστε περισσότερα κιλά (ελάχιστα περισσότερα, ανάλογα με τη "σχολή" που ακολουθήσαμε) για τις βουτιές μας, για να είμαστε πιο αθόρυβοι. Όμως όσο πιο καλή τεχνική έχουμε, τόσα πιο λίγα κιλά θα χρειαστούμε!. Αυτό είναι ένα κέρδος που αποκτάται μόνο μέσα απο συνεχείς προπονήσεις, όχι απλά με ένα σχολείο. Και αυτό σου επιτρέπει να πας λίγο πιο βαθιά, ή να κάτσεις απο λίγο εώς πολύ περισσότερο στο βάθος που επιθυμείς.

Το πάντρεμα της παλιάς εμπειρικής γνώσης με τα νέα δεδομένα μπορεί να προκαλέσει μόνο εξέλιξη. Απο τη προσωπική μου εμπειρία με φίλους, η προπόνηση και η επαφή με την αθλητική Ε/Κ αποδίδει πάρα πολύ. Τόσο σε επίπεδο γνώσεων ασφάλειας όσο και σε επίπεδο επιδόσεων. Αυτές, σε συνδυασμό με συζητήσεις με φίλους καλούς ψαροκυνηγούς, μπορούν να κάνουν κάποιον ικανό να πιάνει μερικά ψάρια να φέρνει σπίτι του. Πάντα θα υπάρχουν τα αστέρια, πάντα θα υπάρχουν οι πρωταθλητές. Αλλά ο μέσος όρος ανεβαίνει.

Κυρίως, και αυτό νομίζω μας ενδιαφέρει ακόμη περισσότερο, ανεβαίνει το επίπεδο ασφάλειας όταν διδάσκονται σωστά κάποια πράγματα.

Χαιρετώ
Φοίβος

fadomas
04-01-2010, 01:30
Με μπερδεψες τωρα με την πεδιλια.Δηλαδη καθε σχολη,σου μαθαινει διαφορετικη πεδιλια??Η ''σωστη πεδιλια''(ψαροκυνηγι)δεν ειναι ''μια''?Αργη και αθορυβη??

Phoevos
04-01-2010, 10:28
Με μπερδεψες τωρα με την πεδιλια.Δηλαδη καθε σχολη,σου μαθαινει διαφορετικη πεδιλια??Η ''σωστη πεδιλια''(ψαροκυνηγι)δεν ειναι ''μια''?Αργη και αθορυβη??
Καλημέρα Γιάννη,

υπάρχουν "σχολές" (με τα εισαγωγικά εννοώ προσεγγίσεις διαφορετικών ανθρώπων αθλητών, ακόμα και μέσα στο ίδιο εκπαιδευτικό σύστημα!) που σου μαθαίνουν να έχεις το πόδι σου τεντωμένο τελείως, να κάνεις ζωηρή πεδιλιά στην αρχή με μεγάλο εύρος και σταδιακά να το μειώνεις. Υπάρχουν σχολές που σου μαθαίνουν το εύρος να είναι το ίδιο, αλλά να αλλάζει η συχνότητα μόνο της πεδιλιάς κατά τη κίνηση. Υπάρχουν σχολές που σου μαθαίνουν να έχεις λίγο σπασμένο το γόνατο, διατηρώντας το σταθερό σε όλη τη κίνηση της πεδιλιάς (δύσκολο, αλλά εφικτό). Και διάφοροι συνδυασμοί αυτών.

Κάθε ένα απο όλα έχει και τη λογική του απο πίσω, ο κάθε ένας δοκιμάζει τι του ταιριάζει καλύτερα ανάλογα με το σωματότυπο του.

Τώρα, αν με ρωτήσεις για το Υ/Ψ, δε θα σου πω ποιο είναι το σωστό, θα σου πω τι κάνω και μου αποκαλύπτει ψάρια στις βουτιές μου: λίγο περισσότερα κιλά (μισό κιλό άντε ένα παραπάνω δηλαδή απο ότι σε ελεύθερη), σταθερό εύρος πεδιλιάς αλλά με αυξημένη συχνότητα στην αρχή η οποία σταδιακά σβήνει και ελάχιστα σπασμένο γόνατο, με σταθερή γωνία κλίσης σε όλο το εύρος της πεδιλιάς. Επιδίωξη μου είναι στα μισά του βάθους που θέλω να επιχειρώ να σβήνω κάθε κίνηση. Άντε σε λίγο περισσότερο. Πρακτικά μόλις αποκτήσω συνήθως οπτική επαφή με το βυθό κόβω κάθε κίνηση, αλλά αυτό έχει γίνει με μια προοδευτική ελάττωση του ρυθμού πεδιλιάς. Δηλαδή δεν πάω με γκάζι και ξαφνικά κόβω τη κινηση. Συνεχώς αυτή μειώνεται.

Τώρα το χειμώνα κόβω τη πεδιλιά απο τα 18-20 και κάτω. Το καλοκαίρι που η στολή μου το επιτρέπει, απο τα 15 και κάτω.

tip: στο σβήσιμο και μετά, βοηθά πολύ να λυγίζουμε λίγο τα γόνατα, ώστε να έρχονται οι λεπίδες παράλληλα με το κορμό του σώματος. Έτσι εμφανίζουμε μικρότερη υδροδυναμική αντίσταση, και κυλάμε καλύτερα μέσα στο νερό.

Χαιρετώ
Φοίβος

GIODEM
04-01-2010, 11:18
Σε όλα αυτά τα πολύ ωραία που ανέλυσε ο Φοίβος για την πεδιλιά πρέπει να προστεθούν και κάποιες διαφοροποιήσεις της ΕΚ με την κατάδυση του ψαροτουφεκά.
1. Στην έναρξη της κατάδυσης μία κίνηση των χεριών με μάζεμα στη συνέχεια και το όπλο να φτάνει η λαβή στο ισχύο δίνει αρχική ώθηση και εξοικονομεί έως και 2 πεδιλιές στην έναρξη της κατάδυσης.

2. Η κατάδυση του ψαροτουφεκά θέλει το κεφάλι να είναι ελαφρώς προτεταμένο προς τα εμπρός για να έχει καλλίτερη οπτική επαφή με τον πυθμένα σε αντίθεση με τον ελεύθερο δύτη που κοιτάει το σχοινί περισσότερο για να μην χάνει χώρο των αεροφόρων διαμερισμάτων του σώματος.

3. Η χαλάρωση στην επιφάνεια του Δύτη ΕΚ έχει να κάνει με το απόλυτο κενό στο μυαλό ενώ του ψαροτουφεκά με εικόνες από βολές σε ψάρια. Με αυτό τον τρόπο υπάρχει ψυχολογική προετοιμασία για πιθανό σενάριο στον πυθμένα και εγρήγορση του μυαλού προσανατολισμένη στο συγκεκριμένο θέμα.

Phoevos
04-01-2010, 11:27
Σε όλα αυτά τα πολύ ωραία που ανέλυσε ο Φοίβος για την πεδιλιά πρέπει να προστεθούν και κάποιες διαφοροποιήσεις της ΕΚ με την κατάδυση του ψαροτουφεκά.
1. Στην έναρξη της κατάδυσης μία κίνηση των χεριών με μάζεμα στη συνέχεια και το όπλο να φτάνει η λαβή στο ισχύο δίνει αρχική ώθηση και εξοικονομεί έως και 2 πεδιλιές στην έναρξη της κατάδυσης.

2. Η κατάδυση του ψαροτουφεκά θέλει το κεφάλι να είναι ελαφρώς προτεταμένο προς τα εμπρός για να έχει καλλίτερη οπτική επαφή με τον πυθμένα σε αντίθεση με τον ελεύθερο δύτη που κοιτάει το σχοινί περισσότερο για να μην χάνει χώρο των αεροφόρων διαμερισμάτων του σώματος.

3. Η χαλάρωση στην επιφάνεια του Δύτη ΕΚ έχει να κάνει με το απόλυτο κενό στο μυαλό ενώ του ψαροτουφεκά με εικόνες από βολές σε ψάρια. Με αυτό τον τρόπο υπάρχει ψυχολογική προετοιμασία για πιθανό σενάριο στον πυθμένα και εγρήγορση του μυαλού προσανατολισμένη στο συγκεκριμένο θέμα.
1. Όχι πάντα. Καμιά φορά επιλέγουμε να κρατάμε το χέρι με το όπλο μπροστά για τα πρώτα μέτρα, για να κερδίσουμε σε υδροδυναμική. Εξαρτάται απο το βάθος που θέλουμε να επιχειρήσουμε.

2. Λάθος. Το κεφάλι οριζόντια, το ψάρεμα ξεκινά αφού φτάσουμε στο βυθό. Μπορούμε αν θέλουμε κατά διαστήματα να ρίξουμε κλεφτές ματιές σηκώνοντας το κεφάλι, σε καμία περίπτωση δεν έχουμε το κεφάλι μπροστά για να βλέπουμε.

3. Ότι χαλαρώνει τον κάθε ένα. Και εγώ σκέφτομαι διάφορα, απο γυναίκες, φίλους, ψάρια, οτιδήποτε. Αρκεί να μου δίνει κουράγιο-ηρεμία-όμορφα συναισθήματα.

DIVEXPERTS
04-01-2010, 12:21
Για να μαθουμε να περπαταμε πρωτα μπουσουλαμε.
Για να μαθουμε ποδηλατο πρωτα μαθαινουμε με βοηθητικες.
Το ψαροτουφεκο βασιζεται στις αρχες τις ελευθερης καταδυσης.
Σιγουρα το κυνηγετικο ενστικτο ειναι γραμμενο στο DNA.
Αν το "έχεις" με το ψαροτουφεκο στο χερι,οι γνωσεις στην ελευθερη θα σε κανουν πολυ καλυτερο ψαροτουφεκα.
Το να κανεις κατι απ τα δυο σωστα και να αναιρεις το δευτερο παει να πει οτι χρειαζεσαι ακομα δουλεια.
Το παντρεμα της ελευθερης με το ψαροτουφεκο ειναι ενας πολυ πετυχημενος γαμος που θα σου δωσει εκπληκτικα αποτελεσματα.
Πανω απο ολα η ελευθερη θα σου δωσει σωστες παραμετρους ασφαλειας.
Ασφαλεια+ψαροτουφεκο= ''Θα γυρισω σπιτι μου(δεν με ενδιαφερουν τα ψαρια) και στην οικογενεια μου.""

GIODEM
04-01-2010, 12:35
1. Όχι πάντα. Καμιά φορά επιλέγουμε να κρατάμε το χέρι με το όπλο μπροστά για τα πρώτα μέτρα, για να κερδίσουμε σε υδροδυναμική. Εξαρτάται απο το βάθος που θέλουμε να επιχειρήσουμε.

2. Λάθος. Το κεφάλι οριζόντια, το ψάρεμα ξεκινά αφού φτάσουμε στο βυθό. Μπορούμε αν θέλουμε κατά διαστήματα να ρίξουμε κλεφτές ματιές σηκώνοντας το κεφάλι, σε καμία περίπτωση δεν έχουμε το κεφάλι μπροστά για να βλέπουμε.

3. Ότι χαλαρώνει τον κάθε ένα. Και εγώ σκέφτομαι διάφορα, απο γυναίκες, φίλους, ψάρια, οτιδήποτε. Αρκεί να μου δίνει κουράγιο-ηρεμία-όμορφα συναισθήματα.
Φοίβο αυτές δεν είναι σκέψεις δικές μου. Διδάσκονται από σχολή και έχουν δοκιμαστεί οι τεχνικές από τον Χάλαρη και τον Σιδέρη.

Phoevos
04-01-2010, 12:50
Φοίβο αυτές δεν είναι σκέψεις δικές μου. Διδάσκονται από σχολή και έχουν δοκιμαστεί οι τεχνικές από τον Χάλαρη και τον Σιδέρη.
Και εγώ αυτά πυο σου λέω Γιώργο κάπου έχουν δοκιμαστεί, και δεν εννοώ απο εμένα.

patrinos
04-01-2010, 13:29
προσπαθουμε να μιλησουμε για ελευθερη και ψ/τ, αλλα νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει λιγο απο τον ορισμο του ψ/τ.
ψαροτουφεκο ειναι το χομπι που κανω για να περασω καλα.
ελευθερη καταδυση ειναι αθλημα, που προσπαθει καθενας να βρει η να ξεπερασει τα ορια του, οπως σε καθε αθλημα.

καμμια σχεση δηλαδη. δεν μπορω να περασω καλα οταν ζοριζομαι να καταφερω κατι.το βαθος, το ψαρι, το τροπαιο. πολλοι ετσι διασκεδαζουν, κυνηγωντας ορια και τροπαια, οχι ολοι ομως. για καθε μια ωρα στη θαλασσα ο προπονημενος βαθυς ελευθερος δυτης, ψαρευει ποσο? 10 λεπτα? οσο βρισκεται στο βυθο. εγω θελω να ψαρευω 1 ωρα,αν ειναι δυνατον. ψαρευω στην επιφανεια, στο βυθο, και κατα την διαρκεια βουτιας / αναδυσης, ειμαι παντα με το δακτυλο στη σκανδαλη, και εχω παρει ψαρια σε ολες αυτες τις φασεις.
ισως καποιοι να πιανουν περισσοτερα/καλυτερα/μεγαλυτερα απο μενα. με νοιαζει? αφου εγω πιανω πανω απο αρκετα, και περνω το χρονο μου στη θαλασσα οσο καλυτερα μπορω.
δεν ειναι σπανιο να παρω τα ψαρακια μου ακομη και οταν δεν μπορω να εξισωσω, χωρις καθολου καταδυση δηλαδη.

τελικα, νομιζω οτι η ελευθερη, ειναι πραγματικα χρησιμη μονο σε οσους νομιζουν οτι την χρειαζονται. και καλα κανουν. υπαρχουν ομως και οι αλλοι, σαν εμενα, που δεν...

bluehunter
04-01-2010, 16:11
ελευθερη καταδυση ειναι αθλημα, που προσπαθει καθενας να βρει η να ξεπερασει τα ορια του, οπως σε καθε αθλημα.

καμμια σχεση δηλαδη. δεν μπορω να περασω καλα οταν ζοριζομαι να καταφερω κατι.το βαθος,

Λ Α Θ Ο ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ελεύθερη κατάδυση δεν είναι άθλημα είναι τρόπος ζωής...είναι ζωή!!!!!!!!
Το να ξεπερνάς τον εαυτό σου δεν ειναι κακό.
Δεν κάνεις ελεύθερη κατάδυση για να ζορίζεσαι να καταφέρεις κάτι αν ναι κάνεις καταναγκαστική κατάδυση και οχι ελεύθερη.

Το μόνο βάθος που περνάς είναι της ψυχής οχι τα μέτρα που δείχνει το ρολόι...

Εγώ αυτό που λέω σε όλα τα παιδιά είναι το εξής:
Κάθε ανάσα σου να σημαίνει ζωή και οχι θυσία......

Alexander
04-01-2010, 16:21
Λ Α Θ Ο ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ελεύθερη κατάδυση δεν είναι άθλημα είναι τρόπος ζωής...είναι ζωή!!!!!!!!
Το να ξεπερνάς τον εαυτό σου δεν ειναι κακό.
Δεν κάνεις ελεύθερη κατάδυση για να ζορίζεσαι να καταφέρεις κάτι αν ναι κάνεις καταναγκαστική κατάδυση και οχι ελεύθερη.

Το μόνο βάθος που περνάς είναι της ψυχής οχι τα μέτρα που δείχνει το ρολόι...

Εγώ αυτό που λέω σε όλα τα παιδιά είναι το εξής:
Κάθε ανάσα σου να σημαίνει ζωή και οχι θυσία......

+1000

και λύστε μου μια απορία ρε παιδιά....

Και εγώ κανω ψαροντούφεκο συχνά πυκνά ζορίζομαι και δεν βουτάω και βαθιά.
Εσείς όταν ψαρεύετε δεν ζορίζεστε δηλαδή ?Είστε πάντα τόσο άνετοι ?
Μηπως κάτι δεν κάνω σωστά?

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι ψαροντούφεκο χωρίς ελευθερη ΔΕΝ γίνεται , το ανάποδο γίνεται.

Δεν είναι θέμα τι είναι "καλύτερο" , ποιό υπερισχύει ποιανού.

Το ψάρεμα με άπνοια έχει μέσα την ελ. κατάδυση εξ ορισμού και ελ. κατάδυση δεν είναι μόνο η αθλητική όπως είπε και ο Φοίβος , αλλά οτιδήποτε προυποθέτει κράτημα αναπνοής και σε "γεμίζει".
Είτε το λένε ψάρεμα, είτε υπ. φωτογραφία, είτε προπόνηση, είτε αγώνας ελ. κατάδυσης ,είτε στατική κ.ο.κ

sealoypis
04-01-2010, 22:09
patrinos
DC Member

patrinos's Avatar

Default Re: Ελευθερη + Ψαροκυνηγι.
προσπαθουμε να μιλησουμε για ελευθερη και ψ/τ, αλλα νομιζω οτι εχουμε ξεφυγει λιγο απο τον ορισμο του ψ/τ.

καμμια σχεση δηλαδη. δεν μπορω να περασω καλα οταν ζοριζομαι να καταφερω κατι.το βαθος, το ψαρι, το τροπαιο. πολλοι ετσι διασκεδαζουν, κυνηγωντας ορια και τροπαια, οχι ολοι ομως. για καθε μια ωρα στη θαλασσα ο προπονημενος βαθυς ελευθερος δυτης, ψαρευει ποσο? 10 λεπτα? οσο βρισκεται στο βυθο. εγω θελω να ψαρευω 1 ωρα,αν ειναι δυνατον. ψαρευω στην επιφανεια, στο βυθο, και κατα την διαρκεια βουτιας / αναδυσης, ειμαι παντα με το δακτυλο στη σκανδαλη, και εχω παρει ψαρια σε ολες αυτες τις φασεις.
ισως καποιοι να πιανουν περισσοτερα/καλυτερα/μεγαλυτερα απο μενα. με νοιαζει? αφου εγω πιανω πανω απο αρκετα, και περνω το χρονο μου στη θαλασσα οσο καλυτερα μπορω.
δεν ειναι σπανιο να παρω τα ψαρακια μου ακομη και οταν δεν μπορω να εξισωσω, χωρις καθολου καταδυση δηλαδη.

τελικα, νομιζω οτι η ελευθερη, ειναι πραγματικα χρησιμη μονο σε οσους νομιζουν οτι την χρειαζονται. και καλα κανουν. υπαρχουν ομως και οι αλλοι, σαν εμενα, που δεν...

ΣΑΝ ΕΣΕΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩ ΦΙΛΕ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΥΣ ΤΟΥ ΕΙΔΟΥΣ

fadomas
04-01-2010, 22:16
+1000

και λύστε μου μια απορία ρε παιδιά....

Και εγώ κανω ψαροντούφεκο συχνά πυκνά ζορίζομαι και δεν βουτάω και βαθιά.
Εσείς όταν ψαρεύετε δεν ζορίζεστε δηλαδή ?Είστε πάντα τόσο άνετοι ?
Μηπως κάτι δεν κάνω σωστά?

Kαλησπερα αλεξανδρε.Αλοιμονο αν καπιος σαν και σενα με τις γνωσεις που εχεις,δεν κανει σωστη βουτια.Αλλα εδω ειναι το ζητουμενο.Σε αυτες τις τεσσερις γραμμες.Καθε ψαροκυνηγος,στην καθε του βουτια,καρτερι,πλαναρισμα,συρτο που κανει ζοριζεται.Στην ελευθερη καταδυση,τι γινεται?Μηπως στην βουτια του,ο ελευθερατζης ειναι ποιο ηρεμος?Ποιο χαλαρος?

bluehunter
05-01-2010, 00:36
Στην ελευθερη καταδυση,τι γινεται?Μηπως στην βουτια του,ο ελευθερατζης ειναι ποιο ηρεμος?Ποιο χαλαρος?

Σ αυτό δεν υπάρχει απάντηση!!!

makisrs
05-01-2010, 00:37
φιλοι μου θελω να διαφωνησω με την αποψη οτι
η ελ.καταδυση ειναι μονο αγωνησμα,:601:
οτι ειναι το ψαροντουφεκο ειναι και η ελευθερη
οπως απολαμβανω μια βουτια με οπλο σε εναν ωραιο τοπο
ετσι την απολαμβανω και χωρις αυτο.
σε πολλα μου ψαρεματα δεν χρειαζεται να βουτηξω βαθεια γιατι βρησκω ψαρια ποιο ρηχα
παντα ομως θα επιχειρησω και ποιο βαθειες βουτιες
γιατι απλα μου αρεσουν.
εξαλου απο οταν ξεκινησα το ψαροντουφεκο το πρωτο
πραμα που εκανα πριν ρηξω σε ενα ψαρι ηταν να σπασω την μεσουλα μου και να καταδυθω
ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ:126:

GIODEM
05-01-2010, 09:38
Τελικά που έχουμε καταλήξει?
Ο ψαροτουφεκάς χρειάζεται γνώσεις ελεύθερης κατάδυσης ή όχι?
Θεωρώ ότι τα σχολεία μόνο καλό μπορούν να κάνουν και όχι κακό στο ψαροτούφεκο.
Ας μην βουτάμε όλοι στα -άντα ρε παιδιά το να βουτάμε πιο ασφαλώς στο 1 μέτρο γνωρίζοντας φυσιολογία του ανθρώπινου οργανισμού, τεχνικές διάσωσης, γνώση των κινδύνων της κατάδυσης, καιρικά φαινόμενα, κλπ δεν είναι καλλίτερο από το να πηγαίνουμε για ψάρεμα με την γνωστή τεχνική <<α ού α........και βουτήξαμε>>???????

graou
05-01-2010, 09:55
Μήπως όμως και όλη αυτή η μανία για "εξειδίκευση" κάνει το ψαροντούφεκο να χάνει την έννοια του χόμπι?Μήπως πολλές φορές ο ψαροντουφεκάς περνάει καλύτερα όταν κάνει το χόμπι του με στυλ " α ου α...και βουτήξαμε" από όταν θα χαλαρώνει μισή ώρα στην επιφάνεια για μια 2λεπτη βουτιά στα 20?

GIODEM
05-01-2010, 09:58
Μήπως όμως και όλη αυτή η μανία για "εξειδίκευση" κάνει το ψαροντούφεκο να χάνει την έννοια του χόμπι?Μήπως πολλές φορές ο ψαροντουφεκάς περνάει καλύτερα όταν κάνει το χόμπι του με στυλ " α ου α...και βουτήξαμε" από όταν θα χαλαρώνει μισή ώρα στην επιφάνεια για μια 2λεπτη βουτιά στα 20?
Κανείς δεν στο απαγορεύει αυτό το στυλ. Το θέμα είναι αν αξίζει μια εξειδικευμένη γνώση ή όχι.
Θεωρώ ότι οτιδήποτε μαθαίνει κανείς που συντελεί στην ασφάλεια του είναι χρήσιμο.

Alexander
05-01-2010, 10:11
Kαλησπερα αλεξανδρε.Αλοιμονο αν καπιος σαν και σενα με τις γνωσεις που εχεις,δεν κανει σωστη βουτια.Αλλα εδω ειναι το ζητουμενο.Σε αυτες τις τεσσερις γραμμες.Καθε ψαροκυνηγος,στην καθε του βουτια, καρτερι, πλαναρισμα, συρτο που κανει ζοριζεται.Στην ελευθερη καταδυση,τι γινεται?Μηπως στην βουτια του,ο ελευθερατζης ειναι ποιο ηρεμος?Ποιο χαλαρος?

Και όμως πολλές φορές δεν κάνω σωστή βουτιά:126:

Η διαφορά όμως είναι ότι ένας εκπαιδευμένος ελ. δύτης - ψαροντουφεκάς το καταλαβαίνει.
Και έχει την δυνατότητα να το διορθώσει ή τουλάχιστον να προσπαθεί κάθε φορά να την κάνει καλύτερα.
Θεωρώ ότι το τελευταίο έχει απάντηση.

Εχω την εντύπωση πως είναι ποιό χαλαρός ο δύτης σε βουτιά για την βουτιά γιατί λείπει από την εξίσωση το ψάρι.

Υπάρχει το άγχος της βουτιάς ειδικά σε έναν αγώνα,αλλά σε νορμάλ καταστάσεις δεν υπάρχουν απρόβλεπτες συνθήκες-εξελίξεις που μπορούν να συμβούν σε βουτια ψαρέματος,ρηχή-βαθιά δεν έχει σημασία .

Υπάρχουν άνθρωποι που απολαμβάνουν εξίσου μια βουτιά για την βουτιά και μια βουτιά για να πιάσουν ένα ψάρι.
Μην συγχέετε την ελ. κατάδυση με την αθλητική ελ. κατάδυση.
Εκτός από μερικές εξαιρέσεις (οι οποιοι έχουν πολλές απαιτήσεις απο τις επιδόσεις τους και κυνηγούν τις πρώτες θέσεις) αθλητική ελ. κατάδυση μπορεί να κάνει ο οποισδήποτε αρκεί να του αρέσει.
Μια βουτιά στο σκοινί ή με σκανδαλόπετρα μπορεί να σου δώσει εξίσου ευχαρίστηση με το να πιάσεις ένα ωραίο ψάρι.
Υπάρχουν αρκετοί άνθρωποι που μπορρούν να σας το επιβεβαιώσουν, αλλά βέβαια όλα είναι θέμα γούστου, εκπαίδευσης,νοοτροπίας .
Οπως υπάρχουν μερικοί που δεν "γουστάρουν" να πιάσουν όπλο στα χέρια τους , απ'όλα αύτα βουτάνε βαθιά , υπάρχουν και άλλοι που η μόνη περίπτωση να δούνε σχοινί είναι όταν ρίχνουν την άγκυρα.

Στην Χίο λένε : Σαν αρέσει του φορέσει , ολουνού του κόσμου αρέσει!
Κοινώς: ΚΟΛΟΚΥΘΟΠΙΤΑ!!

Τα χόμπυ μας είναι και τα δύο ,ή μόνο το ένα,
την υγειά μας να έχουμε να τα συνεχίζουμε!

fotiosamor
05-01-2010, 12:28
Καλημέρα φίλοι,
εγώ συμφωνώ οτι τα σχολεία ελεύθερης κατάδυσης μόνο καλό μπορούν να κάνουν σε ένα ψαροντουφεκά.
Προσφέρουν γνώσεις ΑΛΛΑ επίσης και γνωριμίες με ανθρώπους που έχουν την ίδια ασχολία, οι οποίες είναι σημαντικές για εμένα .

Το κυνηγητικό ένστικτο δεν διδάσκεται αλλά αποκτάται και καλλιεργείται .

Οι σχολές ελεύθερης κατάδυσης δεν διδάσκουν κυνήγι.
Μαθαίνεις κανόνες , φυσιολογία ανθρώπου ,τεχνικές .

Για εμένα πολύτιμο μάθημα ήταν η χαλάρωση , που με βοήθησε πνευματικά να καταλάβω ποια είναι τα πραγματικά μου όρια .

Manikas
05-01-2010, 12:51
Ένα βήμα να πάς πιο μπροστά είναι η ελεύθερη...δεν είπε κανείς ότι όποιος ψ/τ δεν έχει γνώσεις ελεύθερης δε βγάζει ψάρια.
Το να μάθεις να βουτάς σωστά το θεωρώ δεδομένο και ο πιο ιδανικός και γρηγορος τρόπος είναι ένα σχολείο ελεύθερης.
Το θέμα βουτιά παίζει πολύ σημαντικό ρόλο στο ψ/τ πλέον όπως και το θέμα του βάθους(μην κοροιδευόμαστε).Όλοι μας έχουμε πιάσει αμάτα ψάρια στα ρηχά αλλά τα περισσότερα και εντυπωσιακότερα τα έχουμε κοπανήσει λίγο παρακάτω(ναι για αυτούς που είναι και ρηχήτες και βαθύτες).Άσε που είναι πολύ καλύτερη φάση να βαράς ένα 10άρη κάτω από τα 30 παρά στα 5(πές το ρε Φοίβο)...:116:

Γνώμη μου είναι ότι ακόμη και για τους ''νορμάλ'' ψ/τ είναι απαραίτητες οι γνώσεις της ελεύθερης...

maverick
05-01-2010, 13:14
Kαλησπέρα καί Καλή Χρονιά σέ όλους.Από ότι κατάλαβα γιά νά εξελιχθεί κάποιος στό Υποβρύχιο κυνήγι,επιβάλεται νά πάει Σχολείο Ελεύθερης Κατάδυσης?Εξέλιξη συνεπάγεται Βάθος??Η απλά κρατάμε τό θέμα ασφάλεια,καί προσπαθούμε νά γίνουμε καλύτεροι(Να εξελιχτούμε) στό θέμα αυτό?Μπερδεύτηκα τώρα.Οταν λέμε εξέλιξη στό Υ/Κ,μέσω κάποιου σχολείου Ελεύθερης Κατάδυσης,τί εννοούμε??

Alexander
05-01-2010, 13:26
Kαλησπέρα καί Καλή Χρονιά σέ όλους.Από ότι κατάλαβα γιά νά εξελιχθεί κάποιος στό Υποβρύχιο κυνήγι,επιβάλεται νά πάει Σχολείο Ελεύθερης Κατάδυσης?Εξέλιξη συνεπάγεται Βάθος??Η απλά κρατάμε τό θέμα ασφάλεια,καί προσπαθούμε νά γίνουμε καλύτεροι(Να εξελιχτούμε) στό θέμα αυτό?Μπερδεύτηκα τώρα.Οταν λέμε εξέλιξη στό Υ/Κ,μέσω κάποιου σχολείου Ελεύθερης Κατάδυσης,τί εννοούμε??

Να καταλάβεις τι γίνεται στον οργανισμό σου όταν βουτάς, να μάθεις πως να χαλαρώνεις, πως γίνεται σωστά η πεδιλιά, πως γίνεται διάσωση , πως θα βουτάς τα όσα μέτρα βουτάς και θα είσαι ποιό άνετος ,άρα και ποιό ασφαλής και πολλά άλλα.

Εγώ τουλάχιστον δεν μίλησα για βάθος , το βάθος δεν είναι πάντα και για όλους το ζητούμενο(είναι όμως για τους περισσότερους ,άσχετα αν μερικοί δεν το παραδέχονται).

Pablo
05-01-2010, 13:35
Γιατί μπερδευόμαστε στα πιο απλά και λογικά πράγματα και τα κάνουμε όλα τουρλού? Το Υ/Ψ εμπεριέχει την ελεύθερη κατάδυση και τις τεχνικές της (κυρίως τη χαλάρωση) ως τρόπο σύληψης του ψάρη. Η ελεύθερη σε αντίθεση δεν εμπεριέχει τίποτα από τις τεχνικές του Υ/Ψ.
Προσωπικά, εκτός από την χαλάρωση πριν την κατάδυση, τίποτα δεν εφαρμόζω στη διάρκεια του ψαρέματός, από όσα έχω μάθει στο σχολείο ελεύθερης που παράκολούθησα.
Η ελεύθερη βοηθάει πάρα πολύ το ψάρεμα, είτε είναι στα ρηχά είτε στα βαθειά. Πολλές τεχνικές όμως της ελεύθερης δεν είναι εφαρμόσιμες στο ψάρεμα καθώς εκεί πρέπει να περνάμε απαρατήρητοι.

Pablo
05-01-2010, 13:43
Επίσης κάποια ποστ πιο πριν αναφέρονταν ο τρόπος πεδιλιάς ελεύθερης και Υ/Ψ. Καμία σχέση η μία πεδιλιά με την άλλη. Παρόλα αυτά βέβαια το σχολείο σου μαθαίνει τη σωστή. Ο τρόπος επιλογής του πέδιλου πάλι είναι τελείως διαφορετικός στην ελεύθερη και στο ψάρεμα λόγω της έντασης της πεδιλιάς. Άλλωστε γι' αυτό και πολλές λεπίδες "κλέβουν" δεξιά και αριστερά κατά τη διάρκεια της βουτιάς στο ψαρεμά μας.

maverick
05-01-2010, 14:23
Να καταλάβεις τι γίνεται στον οργανισμό σου όταν βουτάς, να μάθεις πως να χαλαρώνεις, πως γίνεται σωστά η πεδιλιά, πως γίνεται διάσωση , πως θα βουτάς τα όσα μέτρα βουτάς και θα είσαι ποιό άνετος ,άρα και ποιό ασφαλής και πολλά άλλα.

Thanks, mate.:446::446:

bluehunter
05-01-2010, 16:13
Προσωπικά, εκτός από την χαλάρωση πριν την κατάδυση, τίποτα δεν εφαρμόζω στη διάρκεια του ψαρέματός, από όσα έχω μάθει στο σχολείο ελεύθερης που παράκολούθησα.

Μπααααα τι λές;;;

Τι αναπνοή παίρνεις δεν μας είπες!!!!
Τι πεδιλιά εχεις!!!
κτλ ,κτλ ......

Σιγά την χαλάρωση που εφαρμόζεις με τον μάστορα σου στο ίδιο σκάφος!!!

Phoevos
05-01-2010, 16:45
Επίσης κάποια ποστ πιο πριν αναφέρονταν ο τρόπος πεδιλιάς ελεύθερης και Υ/Ψ. Καμία σχέση η μία πεδιλιά με την άλλη. Παρόλα αυτά βέβαια το σχολείο σου μαθαίνει τη σωστή. Ο τρόπος επιλογής του πέδιλου πάλι είναι τελείως διαφορετικός στην ελεύθερη και στο ψάρεμα λόγω της έντασης της πεδιλιάς. Άλλωστε γι' αυτό και πολλές λεπίδες "κλέβουν" δεξιά και αριστερά κατά τη διάρκεια της βουτιάς στο ψαρεμά μας.
Εγώ πάντως, τον ίδιο τρόπο πεδιλιάς έχω και στο ψάρεμα και στην Ε/Κ.

Δε καταλαβαίνω γιατί κάνετε αυτή τη διάκριση. Εκεί που μπορεί να υπάρχει διαφορά είναι στον εξοπλισμό για BWH, αφού εκεί θες σκληρό πέδιλο για να τραβάς κόντρα, κάτι για το οποίο τα μαλακά, δεν ενδείκνυνται.

Χαιρετώ
Φοίβος

hariska
05-01-2010, 16:51

Δε καταλαβαίνω γιατί κάνετε αυτή τη διάκριση...
προφανώς αναφέρονται στο ψάρεμα στα ρηχά, όπου καταδύεσαι με όσο το δυνατό λιγότερο θόρυβο... οι ρηχήτες...:114:

Κι εγώ δε βρίσκω καμία διαφορά στην πεδιλιά. Ούτε στο κεφάλι, το οποίο το έχω σε ευθεία και κάνω καμιά περιστροφή γύρω απ΄τον διαμήκη άξονα του σώματους μου, αν χρειαστεί να ελέγξω τα πέριξ.

maverick
05-01-2010, 17:02
Εκεί που μπορεί να υπάρχει διαφορά είναι στον εξοπλισμό για BWH, αφού εκεί θες σκληρό πέδιλο για να τραβάς κόντρα, κάτι για το οποίο τα μαλακά, δεν ενδείκνυνται.

Oh yeah!!:444::444:

Pablo
05-01-2010, 17:35
Μπααααα τι λές;;;

Τι αναπνοή παίρνεις δεν μας είπες!!!!
Τι πεδιλιά εχεις!!!
κτλ ,κτλ ......

Σιγά την χαλάρωση που εφαρμόζεις με τον μάστορα σου στο ίδιο σκάφος!!!

σιγά μη βουτάω όπως βουτούσα στη σχολή με 1μ/sec. Και στο τέλος να στουκάρω στη πέτρα που θέλω να καρτερέψω.
όσο για την αναπνοή είπα ότι μόνο τη χαλάρωση κρατάω στο ψαρεμά μου.
όσο για το μάστορα... αυτός ανήκει σε άλλα species:142:

Pablo
05-01-2010, 17:40

Δε καταλαβαίνω γιατί κάνετε αυτή τη διάκριση. Εκεί που μπορεί να υπάρχει διαφορά είναι στον εξοπλισμό για BWH, αφού εκεί θες σκληρό πέδιλο για να τραβάς κόντρα, κάτι για το οποίο τα μαλακά, δεν ενδείκνυνται.

Χαιρετώ
Φοίβος

Δεν ξέρω αν βουτάς αποκλειστηκα και μόνο βαθειά Φοίβο, αλλά κατά τη γνώμη μου η πεδιλιά της ελέυθερης εφαρμόζεται μόνο για βαθειά ψαρέματα.
Για το ΒWH συμφωνώ απόλυτα.

Pablo
05-01-2010, 17:41
προφανώς αναφέρονται στο ψάρεμα στα ρηχά, όπου καταδύεσαι με όσο το δυνατό λιγότερο θόρυβο... οι ρηχήτες...

Κι εγώ δε βρίσκω καμία διαφορά στην πεδιλιά. Ούτε στο κεφάλι, το οποίο το έχω σε ευθεία και κάνω καμιά περιστροφή γύρω απ΄τον διαμήκη άξονα του σώματους μου, αν χρειαστεί να ελέγξω τα πέριξ.

βουτάς κιόλας εσύ???
:204::204::204::204:

hariska
05-01-2010, 17:43
βουτάς κιόλας εσύ???
:204:
χαχαχαχαχα

:141::141::141:

bluehunter
05-01-2010, 17:56
σιγά μη βουτάω όπως βουτούσα στη σχολή με 1μ/sec. Και στο τέλος να στουκάρω στη πέτρα που θέλω να καρτερέψω.

Πως πήρες πτυχίο εσύ τελικά είναι ενα θαύμα...
πεδιλιά ειναι βρε μόνο η ταχύτητα;;;;

Pablo
05-01-2010, 18:18
Εγώ απορώ πως πιάνεις (όσα πιάνεις :410:) ψάρια...

Sinner
05-01-2010, 22:34
Τώρα που το συζητάμε θυμήθηκα ότι σε συγκεκριμένη βουτιά, επειδή είχα το κεφάλι μέσα για λόγους υδροδυναμικής, έχασα μια σφυριδάρα που είδα τελευταία στιγμή να περνάει από μπροστά μου και δεν πρόλαβα να κάνω απολύτως τίποτα. Από τότε στο ψάρεμα σηκώνω την κεφάλα μου πολύ πριν φτάσω κάτω. :138:

...

iliastra
05-01-2010, 23:28
Εγώ απορώ πως πιάνεις (όσα πιάνεις :410:) ψάρια...

μα δεν πιανει..... και αυτα που ποσταρει τα εχει πιασει ο hunter :138::138::136:

Phoevos
06-01-2010, 02:42
Τώρα που το συζητάμε θυμήθηκα ότι σε συγκεκριμένη βουτιά, επειδή είχα το κεφάλι μέσα για λόγους υδροδυναμικής, έχασα μια σφυριδάρα που είδα τελευταία στιγμή να περνάει από μπροστά μου και δεν πρόλαβα να κάνω απολύτως τίποτα. Από τότε στο ψάρεμα σηκώνω την κεφάλα μου πολύ πριν φτάσω κάτω. :138:

...
Δεν είχες παρά να ξανακάνεις καρτέρι εκεί ή λίγο πιο πέρα. Πιθανότατα να έβρισκες και άλλα ψάρια.

Όσες σφυρίδες έχω δει μέχρι σήμερα, πάντα είναι κοπαδιαστά. Και αν δεν είναι, πάντα σου δίνουν και 2η, 3η, 4η ευκαιρία. . . .

Μπορεί να θέλει λίγο πιο κάτω βουτιά. Λίγο πιο δεξιά, λίγο πιο αριστερά. Κάπου εκεί είναι όμως. Πήγαινε ξανά στο μέρος, θα έχει και άλλες ;).

Big Kiss
Phoevos

GIODEM
06-01-2010, 07:55

...

Εγώ δεν διανοούμαι να κάνω έναρξη κατάδυσης και να μην έχω 100% ετοιμότητα βολής σε όλη την διάρκεια της κατάδυσης γιατί μου έχουν τύχει πολλά περιστατικά στην διαδρομή.

Συγκεκριμένα αναφέρω ότι πριν μερικά χρόνια ξεκίνησα κατάδυση για να χτυπήσω έναν τερατοσκάρο που κατηφόριζε και εγώ κατευθυνόμουνα σε πορεία συνάντησης, και 7-8 μέτρα πριν τον πυθμένα πήρε το μάτι μου την κίνηση της ουράς ενός ροφού που καθόταν καμουφλαρισμένος στη σκιά ενός βράχου και στη συνέχεια εγκαταλείφθηκε ο σκάρος, βγήκε στην πρώτη βουτιά και ζύγιζε 10 κιλάκια.

Phoevos
06-01-2010, 11:41
Εγώ δεν διανοούμαι να κάνω έναρξη κατάδυσης και να μην έχω 100% ετοιμότητα βολής σε όλη την διάρκεια της κατάδυσης γιατί μου έχουν τύχει πολλά περιστατικά στην διαδρομή.

Συγκεκριμένα αναφέρω ότι πριν μερικά χρόνια ξεκίνησα κατάδυση για να χτυπήσω έναν τερατοσκάρο που κατηφόριζε και εγώ κατευθυνόμουνα σε πορεία συνάντησης, και 7-8 μέτρα πριν τον πυθμένα πήρε το μάτι μου την κίνηση της ουράς ενός ροφού που καθόταν καμουφλαρισμένος στη σκιά ενός βράχου και στη συνέχεια εγκαταλείφθηκε ο σκάρος, βγήκε στην πρώτη βουτιά και ζύγιζε 10 κιλάκια.
Αν θες να κάνεις μια βουτιά στα π.χ. 20 μέτρα, είναι ανώφελο να κοιτάζεις το βυθό απο την αρχή. Κοιτάζεις στα τελευταία μέτρα (12-13 αν υποθέσουμε ότι πάμε για πλανάρισμα) όπου έχει νόημα να αλλάξεις για να κατευθυνθείς πάνω σε κάποιο ψάρι.

I think...

Αλλά πάλι ψαρεύω αποκλειστικά με καρτέρι, οπότε μπορεί να μου λείπουν στοιχεία.

Sinner
06-01-2010, 11:55
γραΔεν είχες παρά να ξανακάνεις καρτέρι εκεί ή λίγο πιο πέρα. Πιθανότατα να έβρισκες και άλλα ψάρια.

Όσες σφυρίδες έχω δει μέχρι σήμερα, πάντα είναι κοπαδιαστά. Και αν δεν είναι, πάντα σου δίνουν και 2η, 3η, 4η ευκαιρία. . . .

Μπορεί να θέλει λίγο πιο κάτω βουτιά. Λίγο πιο δεξιά, λίγο πιο αριστερά. Κάπου εκεί είναι όμως. Πήγαινε ξανά στο μέρος, θα έχει και άλλες ;).

Big Kiss
Phoevos
Yes I know... :126:
Στην συγκεκριμένη φάση το ψάρι ήταν στα 25-26 μέτρα ενώ είχε και απίστευτη θολούρα. Ανεβαίνοντας, επειδή είχε πάρα πολύ ρεύμα, είπαμε να ρίξουμε τη σημαδούρα για να σημαδέψουμε το μέρος. Μετά από 2 λεπτά ήμασταν όλοι μαζί (3 ήμασταν) καμιά 20-25 μέτρα μακριά από το σημείο με μια ανέμη που είχε ξετυλιγμένο 20 μέτρα σκοινί, μόνο τόσο είχε, και φυσικά δεν πάτωνε με τίποτα. Για ταινία σου λέω. :142: Γενικώς δύσκολο τοπίο και κατάσταση (χειμώνας με 7άρες) και οι επόμενες βουτιές δεν έδωσαν τίποτα, οπότε την κάναμε. Δεν ξαναπήγα στον τόπο αλλά εννοείται ότι θα ξαναπάω. :205:

...

fadomas
06-01-2010, 13:56
Αν θες να κάνεις μια βουτιά στα π.χ. 20 μέτρα, είναι ανώφελο να κοιτάζεις το βυθό απο την αρχή. Κοιτάζεις στα τελευταία μέτρα (12-13 αν υποθέσουμε ότι πάμε για πλανάρισμα) όπου έχει νόημα να αλλάξεις για να κατευθυνθείς πάνω σε κάποιο ψάρι.

I think...

Σωστα νομιζεις.Οσον αφορα το πλαναρισμα,τα μετρα που ειπες ειναι οκ.Ειναι τα μετρα που ξεκινας να σβηνεις,για να μπορεις να διαβασεις τον βυθο.Η να πλησιασεις κατακορυφα,τον ψαρη που εχεις ηδη εντοπισει.

sealoypis
06-01-2010, 14:32
Μια που αρχίσαμε να λέμε τι κάνει ο καθένας και φύγαμε απο το θέμα για να μας πει και κανας αλός MASTER τα κατορθώματα του μπας και πάρουμε και καμιά καλύτερη ιδέα
:142::142::142:

T-Factor
06-01-2010, 20:17
Εξαρτάτε ρε boys. Στην Κυκλάδα πχ με τις τρελλές ορατότητες, αν δεις το ψάρι δεν το χάνεις από τα μάτια σου στην κατάδυση. Στα θολά είναι αλλιώς.

Η καλή γνώση ε/κ στο ψ/τ είναι ένα εργαλείο από τα πολλά. Ιδιαίτερα σημαντικό, αλλά από μόνο του δεν βγάζει ψάρια.

fadomas
07-01-2010, 01:23
Εξαρτάτε ρε boys. Στην Κυκλάδα πχ με τις τρελλές ορατότητες, αν δεις το ψάρι δεν το χάνεις από τα μάτια σου στην κατάδυση. Στα θολά είναι αλλιώς.

Σωστον.:444:

Η καλή γνώση ε/κ στο ψ/τ είναι ένα εργαλείο από τα πολλά. Ιδιαίτερα σημαντικό, αλλά από μόνο του δεν βγάζει ψάρια.

Ιδιαιτερα σημαντικο οσον αφορα την ασφαλεια ΝΑΙ δεν το συζητω.Κατα τα αλλα??

Sinner
07-01-2010, 01:31
Κατά τα άλλα, μπορεί να σου δώσει την τεχνική που θα σε εξοικειώσει με το βάθος, (όπου βάθος βάζει ο καθένας ότι νομίζει). Και αυτό, ας μην κρυβόμαστε, είναι πολύ σημαντικό για το μέγεθος και την ποιότητα των θηραμάτων που θα βγάλει στη ζωή του ένας ψαροτουφεκάς.

...

fadomas
07-01-2010, 01:38
ΟΚ.Θα μιλησω για τον εαυτο μου.Για βαθος θα πω τα 20 μετρα.Εγω και λεω ξανα, ΕΓΩ νοιωθω καλα εκει στα 20.Κανενα θεμα.Υπαρχει ομως περιπτωση,αυτο που θεωρω ΕΓΩ σωστο,ενας εκπαιδευτης ελευθερης να το δει και να το καταγραψει λαθος??

Phoevos
07-01-2010, 01:42
ΟΚ.Θα μιλησω για τον εαυτο μου.Για βαθος θα πω τα 20 μετρα.Εγω και λεω ξανα, ΕΓΩ νοιωθω καλα εκει στα 20.Κανενα θεμα.Υπαρχει ομως περιπτωση,αυτο που θεωρω ΕΓΩ σωστο,ενας εκπαιδευτης ελευθερης να το δει και να το καταγραψει λαθος??
Τι εννοείς Γιάννη? Αν δηλαδή η τεχνική βουτιάς είναι εσφαλμένη?

bluehunter
07-01-2010, 01:45
Πές το αλλιώς δεν το κατάλαβα τι να σου βρεί λάθος δλδ;;

fadomas
07-01-2010, 01:46
Ναι φοιβο-θαναση,αυτο.Η πχ ο επιφανειακος χρονος παραμονης μου,δεν ειναι αρκετος.Ξερω γω??Υπαρχουν φορες που χρειαζεται να ξανακατεβω-βουμε στο καπακι.

bluehunter
07-01-2010, 01:49
Ναι φοιβο-θαναση,αυτο.Η πχ ο επιφανειακος χρονος παραμονης μου,δεν ειναι αρκετος.Ξερω γω??Υπαρχουν φορες που χρειαζεται να ξανακατεβω-βουμε στο καπακι.
Άμα κάνεις κάποιο σχολείο μπορεί να σου λυθούνε όλες αυτές οι απορίες που έχεις!

fadomas
07-01-2010, 01:53
Θαναση ναχα αυτες μονο, καλα θα ητανε.

fadomas
07-01-2010, 02:02
Κατά τα άλλα, μπορεί να σου δώσει την τεχνική που θα σε εξοικειώσει με το βάθος, (όπου βάθος βάζει ο καθένας ότι νομίζει). Και αυτό, ας μην κρυβόμαστε, είναι πολύ σημαντικό για το μέγεθος και την ποιότητα των θηραμάτων που θα βγάλει στη ζωή του ένας ψαροτουφεκάς.

...

Τα ΧΟΝΤΡΑ ψαρια ειναι στα 10-15.:126::126:

bluehunter
07-01-2010, 02:15
Θα σε μαλώσω τότε.
Και τι το κάναμε αυτό το φόρουμ τότε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε;;;;

Άντε ρίχνε ερωτήσεις.
:102:

Phoevos
07-01-2010, 02:28
Ρίξε φίλε ;)

GIODEM
07-01-2010, 08:07
Φοίβο για το θέμα της οπτικής επαφής με τον πυθμένα συνεχώς θα σου πω και άλλες περιπτώσεις.
Επειδή βασικά οι βουτιές μου περιορίζονται σε βάθη που φαίνεται ο πυθμένας από την επιφάνεια (20-23 μέτρα). Πολλές φορές πριν την έναρξη της κατάδυσης έχει εντοπιστεί συγκεκριμένος βράχος που θέλει έρευνα. Εγώ τουλάχιστον με κλειστά μάτια ρε αδερφέ δεν τον πετυχαίνω χωρίς να τον βλέπω συνεχώς αν πάρω τα μάτια μου από πάνω του.
Παλιότερα ρίχναμε το βαρίδι πόντισης στο κεφάλι του βράχου, αλλά μετά από μερικά χρόνια διαπιστώσαμε ότι το βαρίδι με του γκούπ που έκανε πάνω στο βράχο έδιωχνε ψάρια που καθόντουσαν στην είσοδο.

Τώρα σε βάθη πέραν της οπτικής επαφής με τον πάτο κάνε ότι τεχνική θέλεις για τα πρώτα μέτρα. Όταν όμως αρχίσει να φαίνεται ο πάτος πρέπει το βλέμμα σου να είναι εκεί.

Αν ο χοντρούλης κάθεται στη άμμο και σε κοιτάει χαζεμένα έχεις την εντύπωση ότι 10-12 μέτρα είναι αρκετά για να δεις κάποια κίνηση του? Εγώ πάλι όχι γιατί ήδη στα 12 μέτρα από αυτόν έχω πάρει θέση και πορεία βολής και σβήνω κινητήρα. Οποιαδήποτε αλλαγή στην εικόνα μου κοντύτερα θα τρομάξει τον κύριο ψάρη πολύ μακρύτερα από την διαμορφωμένη υδροδυναμική εικόνα που θα έχω με το όπλο προτεταμένο μπροστά και μαζεμένα όλα τα συμπράγκαλα πίσω. Με αυτή την τεχνική έχει τύχει να κινηθεί το ψάρι μόνο όταν άρχισε να βλέπει τα μάτια μου. Δηλαδή με τον πορφύριο σου στο χέρι (απόσταση από την μύτη της βέργας 3,5 μέτρα) έχει ήδη φάει το σίδερο στο δόξα πατρί.

STEMAMAN
07-01-2010, 09:38
εγω παντως αν και λιγο χρονο στο αθλημα εκανα απο την αρχη το σχολειο στην ΧΧΟΝΕ και εμαθα τεραστια πραγματα ασφαλεστερα και σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα. οχι κυριοι η ελευθερη και το ψαρ/κο δεν πανε μαζι. στην ελευθερη εχεις μεγαλους χρονους επιφανειας και λιγες προσπαθειες (αν κανεις πολλες μεγιστες στο τελος θα την τσιμπισεις) ενω στο ψαρ/κο εχεις πολλες βουτιες με μικρο χρονο επιφανειας σωστα? ο λογος ειναι οτι μαθαινουμε το σωμα να δουλευει υπερκαπνικα κατι που δεν μπορει να κανει ο ελευθερος (τουλαχιστον αν θελει ναεχει επιδοσεις) η' το ενα μαγκες η' το αλλο αλλα παντα με ζευγαρι. Με σεβασμο.....

Sinner
07-01-2010, 09:44
Εγώ λέω, ας είναι και ελαφρώς λάθος η τεχνική δεν χάλασε ο κόσμος, ούτε θα χάσεις το ρεκόρ. Να είναι σωστά μόνο τα μέτρα ασφαλείας!
Όμως η προσέγγιση της ελεύθερης αθλητικά (μέχρι έναν βαθμό), σίγουρα θα μας εξοικειώσει με το βάθος, δηλαδή θα αισθανόμαστε καλύτερα εκεί που πάμε. Και γι αυτό αξίζει. Στα σχολεία, το μόνο που γίνεται με το βάθος είναι κάποιοι να επιχειρούν βουτιές σε μέτρα που μέχρι πρότινος δεν τα "είχαν" αφού νιώθουν την ασφάλεια τόσων ανθρώπων πάνω από το κεφάλι τους. Μια δυο τρεις (τέσσερις, πέντε, έξι κλπ) στο σχολείο, άντε και μερικές προπονήσεις και ήρθε η επίδοση που θα μας κάνει να μην διστάζουμε να πάμε λίγα μέτρα παρακάτω από εκεί που πηγαίναμε στο ψάρεμα και να είμαστε και ασφαλείς. Ψυχολογικά είναι τεράστια ώθηση και το βάθος εννοείται ότι θα βοηθήσει στο ψάρεμα. Αν ένα ψαράς αισθανόταν άνετα στα -15 και μετά την ενασχόλησή του αισθάνεται άνετα στα -25, θα έχει πολλές περισσότερες επιτυχίες.

...

RHXOPATIAS
07-01-2010, 09:58
από την διαμορφωμένη υδροδυναμική εικόνα που θα έχω

Τι εχεις; :116::116::116:

Manikas
07-01-2010, 10:19
Τι εχεις; :116::116::116:
:142:

Sinner
07-01-2010, 10:32
:204::204::204:

...

Phoevos
07-01-2010, 11:00
Φοίβο για το θέμα της οπτικής επαφής με τον πυθμένα συνεχώς θα σου πω και άλλες περιπτώσεις.
Επειδή βασικά οι βουτιές μου περιορίζονται σε βάθη που φαίνεται ο πυθμένας από την επιφάνεια (20-23 μέτρα). Πολλές φορές πριν την έναρξη της κατάδυσης έχει εντοπιστεί συγκεκριμένος βράχος που θέλει έρευνα. Εγώ τουλάχιστον με κλειστά μάτια ρε αδερφέ δεν τον πετυχαίνω χωρίς να τον βλέπω συνεχώς αν πάρω τα μάτια μου από πάνω του.
Παλιότερα ρίχναμε το βαρίδι πόντισης στο κεφάλι του βράχου, αλλά μετά από μερικά χρόνια διαπιστώσαμε ότι το βαρίδι με του γκούπ που έκανε πάνω στο βράχο έδιωχνε ψάρια που καθόντουσαν στην είσοδο.

Τώρα σε βάθη πέραν της οπτικής επαφής με τον πάτο κάνε ότι τεχνική θέλεις για τα πρώτα μέτρα. Όταν όμως αρχίσει να φαίνεται ο πάτος πρέπει το βλέμμα σου να είναι εκεί.

Αν ο χοντρούλης κάθεται στη άμμο και σε κοιτάει χαζεμένα έχεις την εντύπωση ότι 10-12 μέτρα είναι αρκετά για να δεις κάποια κίνηση του? Εγώ πάλι όχι γιατί ήδη στα 12 μέτρα από αυτόν έχω πάρει θέση και πορεία βολής και σβήνω κινητήρα. Οποιαδήποτε αλλαγή στην εικόνα μου κοντύτερα θα τρομάξει τον κύριο ψάρη πολύ μακρύτερα από την διαμορφωμένη υδροδυναμική εικόνα που θα έχω με το όπλο προτεταμένο μπροστά και μαζεμένα όλα τα συμπράγκαλα πίσω. Με αυτή την τεχνική έχει τύχει να κινηθεί το ψάρι μόνο όταν άρχισε να βλέπει τα μάτια μου. Δηλαδή με τον πορφύριο σου στο χέρι (απόσταση από την μύτη της βέργας 3,5 μέτρα) έχει ήδη φάει το σίδερο στο δόξα πατρί.
Είναι ζήτημα τεχνικής το ότι δε μπορείς να πας κατακόρυφα χωρίς να κοιτάζεις, δε τρέχει τίποτα όπως είπε και ο sinner.

Στις βουτιές μου, μετά το σβήσιμο, πάντα έχω το πρόσωπο μου προς το μέρος που θέλω να ψαρέψω. Με ελαφρώς στροφικές κινήσεις μπορώ και παρατηρώ τα πάντα, κρύβοντας μάλιστα πολύ καλύτερα τις προθέσεις μου απο τα ψάρια, και ξέρω που και αν πρέπει να κατευθυνθώ. Βέβαια, για να είμαι ειλικρινής, έχω να κάνω πλανάρισμα πάνω σε ψάρι...απο τότε που άρχισα να ψαρεύω με τον andys, και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου!!!! Μου δίνει πολλά περισσότερα ψάρια αυτή η τεχνική, παρά το πλανάρισμα κατευθείαν σε ένα ψάρι.

εγω παντως αν και λιγο χρονο στο αθλημα εκανα απο την αρχη το σχολειο στην ΧΧΟΝΕ και εμαθα τεραστια πραγματα ασφαλεστερα και σε πολυ συντομο χρονικο διαστημα. οχι κυριοι η ελευθερη και το ψαρ/κο δεν πανε μαζι. στην ελευθερη εχεις μεγαλους χρονους επιφανειας και λιγες προσπαθειες (αν κανεις πολλες μεγιστες στο τελος θα την τσιμπισεις) ενω στο ψαρ/κο εχεις πολλες βουτιες με μικρο χρονο επιφανειας σωστα? ο λογος ειναι οτι μαθαινουμε το σωμα να δουλευει υπερκαπνικα κατι που δεν μπορει να κανει ο ελευθερος (τουλαχιστον αν θελει ναεχει επιδοσεις) η' το ενα μαγκες η' το αλλο αλλα παντα με ζευγαρι. Με σεβασμο.....
Καμία σχέση όμως. Στο βαθύ ψάρεμα αν δεν έχεις ικανούς χρόνους επαναφοράς κινδυνεύεις (και δεν αναφέρομαι στην υποξία). Ναι ψαροντούφεκο, αλλά με μέτρα ασφαλείας. Δε σημαίνει ντε και καλά ότι όταν πάμε για ψάρεμα, δε σταματάμε να βουτάμε. Εξαρτάται για ποιο λόγο πας για ψάρεμα :126:. Σίγουρα ο μεγαλύτερος χρόνος βυθού θα σου δώσει περισσότερα ψάρια, αλλά ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμό με το σωστό τόπο/βάθος.

Κοίτα να δεις, ένα ψάρι με καρτέρι=μία βουτιά. Αν σχεδιάσεις καλά το πλάνο σου, και είσαι προσεκτικός, μπορείς σε μερικές βουτιές να έχεις περισσότερα απο ένα ψάρια.

Η άποψη που εξέφρασες πιο πάνω είναι πολύ καλή για ρηχότερα νερά, και για ψαχτήρι. Στο καρτέρι μπορείς και αλλιώς.

GIODEM
07-01-2010, 11:14
Τι εχεις; :116::116:
Γιατί ρε εσύ η φώκιες έχουν καλλίτερο σχέδιο από μένα?
Αφήνω καράφλα, φοράω πέδιλα μπιρμπιλωτά με πολλά σχέδια πάνω, κρατάω ψαροτούφεκο κοκκινόμαυρο σαν τόμαχοουκ, και τέλος κλείνω και το ένα μάτι όταν φτάνω το ψάρι να με περνάει για γκαβούλιακα το ζώο:107::107:

maverick
07-01-2010, 11:56
Θα σε μαλώσω τότε.
Και τι το κάναμε αυτό το φόρουμ τότε ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεε;;;;

Άντε ρίχνε ερωτήσεις.
:102:

Ρίξε φίλε ;)

Καλημέρα.Να κάνω εγώ μία ερώτηση?
Οταν σέ ένα ψάρεμα,τά απανωτά κατεβάσματα(βουτιές)γίνονται μέ ένταση,(15-20 μέτρα)καί χωρίς μεγάλους χρόνους παραμονής στήν επιφάνεια,όλη αυτή η διαδικασία η οποία μπορεί νά διαρκέσει καμμιά φορά καί 20 λεπτά μέ 30,τί επιβαρύνσεις έχει γιά τόν δύτη?Επειτα τό βάθος άν είναι μεγάλο η μικρό,παίζει καί αυτό τόν ρόλο του?

T-Factor
07-01-2010, 12:03
Οταν σέ ένα ψάρεμα,τά απανωτά κατεβάσματα(βουτιές)γίνονται μέ ένταση,(15-20 μέτρα)καί χωρίς μεγάλους χρόνους παραμονής στήν επιφάνεια,όλη αυτή η διαδικασία η οποία μπορεί νά διαρκέσει καμμιά φορά καί 20 λεπτά μέ 30,τί επιβαρύνσεις έχει γιά τόν δύτη?Επειτα τό βάθος άν είναι μεγάλο η μικρό,παίζει καί αυτό τόν ρόλο του?

Όχι πολλές. Μην τρελλαίνεσαι. Το πολύ πολύ να μάθεις τίποτα λατινοαμερικάνικους χορούς.:116:

Το βάθος παίζει ρόλο, όχι όσο οι χρόνοι επαναφοράς όμως.

Phoevos
07-01-2010, 12:27
Hello,

φαντάζομαι ότι αναφέρεσαι σε BWH, οπότε θέλω να πω, δεν έχεις παραγωγή μυικού έργου στα βαθιά (ξεβράχωμα κτλ).

Κράτα διάλειμμα επιφανείας μεγαλύτερο ή ίσο με 2 min για να προλαβαίνεις τουλάχιστον να αναπληρώνεις το Ο2 στον οργανισμό σου. Με λιγότερο χρόνο υπάρχει πρόβλημα αναπλήρωσης Ο2. Μικρότερο μπορεί να σε οδηγήσει σταδιακά σε black out, αν έχεις μεγάλη αντοχή σε υπερκαπνία (πολύ CO2). Δύσκολο να συμβεί, γιατί λόγω αυξημένου CO2 έχεις και μεγαλύτερη ανάγκη για ανάσσα, αλλά ποτέ δε ξέρεις... Κράτα τα 2min το ελάχιστο.

Ανεβάζεις τα ποσοστά CO2 στον οργανισμό σου, αυτό απο μόνο του μπορεί να έχει διάφορες παρενέργειες (πονοκέφαλος, ζάλη, μειωμένη αντιληπτική ικανότητα κτλ). Πολύ δύσκολο να φτάσεις σε ακραία κατάσταση έτσι, ο οργανισμός σου θα σου βάλει φρένο πριν αρχίσουν να εμφανίζονται σοβαρά συμπτώματα. Αλλά πάντα έχε κάποιον πάνω απο το κεφάλι σου, ποτέ δε ξέρεις τι μπορεί να συμβεί ;).

Απο το άζωτο δεν κινδυνεύεις, δεν ξέρω κανένα παράδειγμα σε τόσο λίγο χρόνο (20-30 λεπτά), σε αυτό το βάθος (15-20μ) να έχει συμπτώματα νόσου. Αν όμως μου πεις για 3+ ώρες, τότε θα είχες και πρόβλημα αζώτου, έχουμε ένα πρόσφατο παράδειγμα απο κάποιο μεγάλο αθλητή του εξωτερικού, δε θυμάμαι όνομα.

Ναι, σε μεγαλύτερο βάθος θα είχες μεγαλύτερα προβλήματα για διάφορους λόγους: μεγαλώνει ο χρόνος βουτιάς, αυτό απο μόνο του σε οδηγεί σε διαφορετικές καταστάσεις-ανάγκες για τον οργανισμό σου. Απαιτείται μικρότερη κατανάλωση Ο2, άρα μεγαλύτερη χαλάρωση, και καλύτερες ισορροπίες όσον αφορά O2, CO2. Το άζωτο εδώ μπαίνει στο παιχνίδι, είτε ως έξτρα κόπωση, είτε αν το παρακάνεις, ως συμπτώματα.

Χαιρετώ
Φοίβος

patrinos
07-01-2010, 12:30
Εγώ λέω, ας είναι και ελαφρώς λάθος η τεχνική δεν χάλασε ο κόσμος, ούτε θα χάσεις το ρεκόρ. Να είναι σωστά μόνο τα μέτρα ασφαλείας!
Όμως η προσέγγιση της ελεύθερης αθλητικά (μέχρι έναν βαθμό), σίγουρα θα μας εξοικειώσει με το βάθος, δηλαδή θα αισθανόμαστε καλύτερα εκεί που πάμε. Και γι αυτό αξίζει. Στα σχολεία, το μόνο που γίνεται με το βάθος είναι κάποιοι να επιχειρούν βουτιές σε μέτρα που μέχρι πρότινος δεν τα "είχαν" αφού νιώθουν την ασφάλεια τόσων ανθρώπων πάνω από το κεφάλι τους. Μια δυο τρεις (τέσσερις, πέντε, έξι κλπ) στο σχολείο, άντε και μερικές προπονήσεις και ήρθε η επίδοση που θα μας κάνει να μην διστάζουμε να πάμε λίγα μέτρα παρακάτω από εκεί που πηγαίναμε στο ψάρεμα και να είμαστε και ασφαλείς. Ψυχολογικά είναι τεράστια ώθηση και το βάθος εννοείται ότι θα βοηθήσει στο ψάρεμα. Αν ένα ψαράς αισθανόταν άνετα στα -15 και μετά την ενασχόλησή του αισθάνεται άνετα στα -25, θα έχει πολλές περισσότερες επιτυχίες.

...

.....για οσο παραμενει ζωντανος....

Manikas
07-01-2010, 12:49
.....για οσο παραμενει ζωντανος....
Υπερβολές...

T-Factor
07-01-2010, 12:50
Φοίβο, καλημέρα καταρχάς, παίρνοντας ως δεδομένο ένα αυθαίρετο συμπέρασμα (BWH, όχι οτι έχει ιδιαίτερη σημασία στην ερώτηση του φίλου), καταλήγεις σε ένα επίσης αυθαίρετο νούμερο, τα 2 λεπτά.

Η ερώτηση είναι απλή. Αν κάνω για μισή ώρα, έντονες επαναλαμβανόμενες βουτιές στα 15-20μ, με μικρή επαναφορά, τι θα πάθω.
Ε και η απάντηση είναι απλή. Θα δεις τα ραδίκια ανάποδα.

Manikas
07-01-2010, 12:53
Φοίβο, καλημέρα καταρχάς, παίρνοντας ως δεδομένο ένα αυθαίρετο συμπέρασμα (BWH, όχι οτι έχει ιδιαίτερη σημασία στην ερώτηση του φίλου), καταλήγεις σε ένα επίσης αυθαίρετο νούμερο, τα 2 λεπτά.

Η ερώτηση είναι απλή. Αν κάνω για μισή ώρα, έντονες επαναλαμβανόμενες βουτιές στα 15-20μ, με μικρή επαναφορά, τι θα πάθω.
Από που βγαίνει αυτό το συμπέρασμα ρε παιδιά;
Αν ήταν έτσι οι περισσότεροι τα ραδίκια θα κοιτούσαμε...

Phoevos
07-01-2010, 12:55

Τα 2min δεν είναι αυθαίρετο, διδάσκεται, έχει να κάνει με χρόνο αποκατάστασης Ο2.

maverick
07-01-2010, 12:57
Όχι πολλές. Μην τρελλαίνεσαι. Το πολύ πολύ να μάθεις τίποτα λατινοαμερικάνικους χορούς.:116:

:142::142:Καλό.

Φοίβο γιά αυτό πού λές
Ανεβάζεις τα ποσοστά CO2 στον οργανισμό σου, αυτό απο μόνο του μπορεί να έχει διάφορες παρενέργειες (πονοκέφαλος, ζάλη, μειωμένη αντιληπτική ικανότητα κτλ).

Δέν έχω,έχουμε ακριβώς αυτά τά συμπτώματα.Νοιώθουμε μεγάλη κόπωση όμως,μετά από ένα ντεμαράζ.Οσο γιά
δεν έχεις παραγωγή μυικού έργου στα βαθιά έχουμε(αγαντάρισμα καί ανέβασμα τού ψαριού) αλλά όχι στά βαθιά,όπως λές.Στά μέτρα πού προανέφερα.

Ακόμα μία ερώτηση.:(Τώρα πού σάς βρήκα:137:)

Συχνά έχω παρατηρήσει,ότι όταν δέν κάνω μεγάλες εισπνοές(αυτές πού μπορώ δηλαδή)καί κάνω μικρότερες,στό ξεκίνημα τής βουτιάς,είμαι πολλύ ποιό χαλαρός από ότι άν κάνω μεγάλες εισπνοές.Επειτα γιά έναν παράξενο λόγο,η διάρκεια τής απνοιάς μου,έιναι η ίδια παρόλη τήν μικρή εισπνοή.

Phoevos
07-01-2010, 13:08
:142::142:Καλό.

Φοίβο γιά αυτό πού λές
Ανεβάζεις τα ποσοστά CO2 στον οργανισμό σου, αυτό απο μόνο του μπορεί να έχει διάφορες παρενέργειες (πονοκέφαλος, ζάλη, μειωμένη αντιληπτική ικανότητα κτλ).

Δέν έχω,έχουμε ακριβώς αυτά τά συμπτώματα.Νοιώθουμε μεγάλη κόπωση όμως,μετά από ένα ντεμαράζ.Οσο γιά
δεν έχεις παραγωγή μυικού έργου στα βαθιά έχουμε(αγαντάρισμα καί ανέβασμα τού ψαριού) αλλά όχι στά βαθιά,όπως λές.Στά μέτρα πού προανέφερα.

Ακόμα μία ερώτηση.:(Τώρα πού σάς βρήκα:137:)

Συχνά έχω παρατηρήσει,ότι όταν δέν κάνω μεγάλες εισπνοές(αυτές πού μπορώ δηλαδή)καί κάνω μικρότερες,στό ξεκίνημα τής βουτιάς,είμαι πολλύ ποιό χαλαρός από ότι άν κάνω μεγάλες εισπνοές.Επειτα γιά έναν παράξενο λόγο,η διάρκεια τής απνοιάς μου,έιναι η ίδια παρόλη τήν μικρή εισπνοή.

Σόρρυ, κατάλαβα ότι αναφερόσουν στη φάση του καρτεριού, όχι στη μάχη μετά. Εκεί παίζουν πολλά πράγματα, για τα οποία δε ξέρω ποσοτικά πως μπορεί να επηρεάζεται ο οργανισμός.

Το 2ο που αναφέρεις έχει να κάνει με το πόσο έχεις μάθει να χαλαρώνεις. Με μικρότερη εισπνοή είσαι πιο χαλαρός, άρα πιο οικονομικός. Θες διατάσεις για να χαλαρώσεις περισσότερο τους θωρακικούς μυς+διάφραγμα, για να μπορείς να παίρνεις πιο άνετα, λίγο πιο μεγάλη ανάσα.

Αλλά δε ξέρω αν το χρειάζεσαι για το ψάρεμα που κάνεις ;).

Χαιρετώ
Φοίβος

T-Factor
07-01-2010, 13:42
Τα 2min δεν είναι αυθαίρετο, διδάσκεται, έχει να κάνει με χρόνο αποκατάστασης Ο2.

Έχεις διδαχτεί δηλαδή οτι ανεξάρτητα την φυσική σου κατάσταση, ανεξάρτητα εαν έλιωνες στις βουτιές το προηγούμενο 8άωρο, ανεξάρτητα εαν είχες ψιλοτσιμπήσει και μία στο ενδιάμεσο (υπερβολή χάρη της κουβέντας), κράτα 2 λεπτά στο ρολόι και φύγε, είσαι οκ.

Δεν ξέρω που τα διδάσκουν αυτά τα πράγματα, αλλά τα θεωρώ λίαν επικίνδυνα

maverick
07-01-2010, 14:01
Θες διατάσεις για να χαλαρώσεις περισσότερο τους θωρακικούς μυς+διάφραγμα

:111::111::111:
''Βάθυνε'' η κουβέντα.Σέ υπερευχαριστώ Φοίβο.Ευχαριστώ πραγματικά.:605:

bluehunter
07-01-2010, 17:24
Χμμμμμ δεν συμφωνώ!
και δεν συμφωνώ γιατί δεν μπορώ να πώ οτι κάνω διάλειμμα 2 λεπτών επαναφορά αλλά αναπνέω σαν τρελός με κάνει να είμαι ασφαλής.
ΜΙλάμε για χρόνο επιφανείας τουλάχιστον 2-3 φορές μεγαλύτερο του χρόνου βουτιάς.Αλλά και πάλι αν αναπνέω επάνω γρήγορα ή με μεγαλύτερο βάθος αναπνοής;;;
Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που την επηρεάζουν.Ρεύμα,μεγάλα ψάρια που είδαμε πιο πρίν.....
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι αν δεν ξέρουμε να αναπνέουμε σωστά στην επιφάνεια πάει περίπατο ο χρόνος επιφανείας.

maverick:

Άκου λοιπόν ενα μεγάλο μυστικό:
Η άπνοια είναι στον εγκέφαλο και οχι στα πνευμόνια.

CLIPPER
07-01-2010, 18:20
Άκου λοιπόν ενα μεγάλο μυστικό:
Η άπνοια είναι στον εγκέφαλο και οχι στα πνευμόνια.

Ξέρω άνθρωπο που επειδή φοβόταν το τσίμπημα της βελόνας έκανε απονεύρωση χωρίς αναισθητικό.
Ρε Θάνο, αυτό που λες είναι αφιέρωση ζωής. Μπορεί να σταθεί στο ψαροντούφεκο; Αυτό είναι αμοιγής αθλητισμός όχι χόμπυ...

bluehunter
07-01-2010, 18:28
Ρε Θάνο, αυτό που λες είναι αφιέρωση ζωής. Μπορεί να σταθεί στο ψαροντούφεκο;
:102::102:

Phoevos
07-01-2010, 18:56
Χμμμμμ δεν συμφωνώ!
και δεν συμφωνώ γιατί δεν μπορώ να πώ οτι κάνω διάλειμμα 2 λεπτών επαναφορά αλλά αναπνέω σαν τρελός με κάνει να είμαι ασφαλής.
ΜΙλάμε για χρόνο επιφανείας τουλάχιστον 2-3 φορές μεγαλύτερο του χρόνου βουτιάς.Αλλά και πάλι αν αναπνέω επάνω γρήγορα ή με μεγαλύτερο βάθος αναπνοής;;;
Υπάρχουν αρκετοί παράγοντες που την επηρεάζουν.Ρεύμα,μεγάλα ψάρια που είδαμε πιο πρίν.....
Αυτό που θέλω να πω είναι οτι αν δεν ξέρουμε να αναπνέουμε σωστά στην επιφάνεια πάει περίπατο ο χρόνος επιφανείας.

Ρε συ Θάνο, δεν είπα ότι με 2 λεπτά διάλειμμα είσαι ασφαλής, απλά ρωτώ, όταν κάνεις υπερκαπνικά σετ προπόνησης, πόσο χρόνο αφήνεις ανάμεσα στις διαδοχικές προσπάθειες και γιατί? Αν δεν κάνω λάθος (θα κοιτάξω και το μανιουαλ δηλαδή) είναι 2 λεπτά, για να προλάβει να επανέλθει το Ο2 (στατιστικά αυτός είναι ο μέσος όρος χρόνου για τους μέσους ανθρώπους, ιδιαιτερότητες δεν ξέρω), το οποίο δηλαδή δεν πέφτει και τραγικά χαμηλά στους μη προπονημένους, αλλά να μην προλάβουν να αποκατασταθούν τα υπόλοιπα αέρα (CO2).

Δε σημαίνει ότι έτσι ψαρεύω-ψαρεύουμε, απλά αναφέρω ότι για το Ο2 μόνο, έχεις επάρκεια σε τόσο χρόνο.

+ Ποτέ δεν θα θεωρώ ότι αναπνέοντας σωστά κάποιος είναι ασφαλής.

Χαιρετώ φίλε
Φοίβος

Phoevos
07-01-2010, 19:04
Έχεις διδαχτεί δηλαδή οτι ανεξάρτητα την φυσική σου κατάσταση, ανεξάρτητα εαν έλιωνες στις βουτιές το προηγούμενο 8άωρο, ανεξάρτητα εαν είχες ψιλοτσιμπήσει και μία στο ενδιάμεσο (υπερβολή χάρη της κουβέντας), κράτα 2 λεπτά στο ρολόι και φύγε, είσαι οκ.

Και όμως είμαι ακόμα εδώ ;).

bluehunter
07-01-2010, 19:05
Ρε συ Θάνο, δεν είπα ότι με 2 λεπτά διάλειμμα είσαι ασφαλής, απλά ρωτώ, όταν κάνεις υπερκαπνικά σετ προπόνησης, πόσο χρόνο αφήνεις ανάμεσα στις διαδοχικές προσπάθειες και γιατί? Αν δεν κάνω λάθος (θα κοιτάξω και το μανιουαλ δηλαδή) είναι 2 λεπτά, για να προλάβει να επανέλθει το Ο2 (στατιστικά αυτός είναι ο μέσος όρος χρόνου για τους μέσους ανθρώπους, ιδιαιτερότητες δεν ξέρω), το οποίο δηλαδή δεν πέφτει και τραγικά χαμηλά στους μη προπονημένους, αλλά να μην προλάβουν να αποκατασταθούν τα υπόλοιπα αέρα (CO2).

Δε σημαίνει ότι έτσι ψαρεύω-ψαρεύουμε, απλά αναφέρω ότι για το Ο2 μόνο, έχεις επάρκεια σε τόσο χρόνο.

+ Ποτέ δεν θα θεωρώ ότι αναπνέοντας σωστά κάποιος είναι ασφαλής.

Χαιρετώ φίλε
Φοίβος
Γιατι για προπόνηση λέγατε;εγώ κατάλαβα χρόνο επιφανείας σε βουτιά!!!!!

Λοιπόν Φοίβο άσε τις φιλοσοφίες και ανέβα επάνω έχουμε εκδρομή!!!:107:

GIODEM
08-01-2010, 07:53

Πέστα ρε Γιώργη γιατί εδώ θα χάσουμε τη μπάλα τελείως.
Αν οι καρδιακοί παλμοί ενός δύτη δεν έχουν επανέλθει σε φυσιολογικές σφίξεις οι χρόνοι επαναφοράς είναι εκτός μέτρου.
Αν δηλαδή κάποιος τρόμαξε από κάτι στην κατάδυση και χρειάζεται 5 λεπτά για να επανέλθει του λέμε ναι στα 2 λεπτά είσαι εντάξει?
Αν έχεις τραβήξει ένα ντεμαράζ με ένα 20άκιλο θηριάκι και στη συνέχεια το πήρε το ζευγάρι σου και το ανέβασε στη βάρκα και εσύ έχεις το άγχος μην φύγουν τα άλλα από κάτω, την κόπωση της προηγούμενης βουτιάς, την ψυχολογική φόρτιση, μέσα σε 2 λεπτά όλα αυτά θα έχουν τακτοποιηθεί μέσα σου και είσαι ξεκαπνισμένος να ξαναβουτήξεις?

Για το θέμα της μεγίστης εισπνοής σε σχέση με μία απλή εισπνοή, αν οι χρόνοι κατάδυσης είναι πάντα μέσα στο ζωτικό χρόνο άπνοιας και δεν πάνε στον χρόνο διαφραγματικής περιοχής ή έναρξης υποξικής περιοχής δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Με λίγα λόγια αν ένας δύτης με μία απλή βαθειά εισπνοή κρατάει 1',15" και κάνει βαθειά εισπνοή με διάταση, στο 1',15" δεν θα έχει καμία διαφορά. Αντίθετα αν με μία πολύ βαθειά εισπνοή με διάταση φτάνει τα 2' χωρίς διαφραγματικούς, με την απλή βαθειά εισπνοή αυτό το σημείο θα έρθει στο 1',40" παράδειγμα.
Αν οι επόμενες καταδύσεις δεν ξεπεράσουν το 1',40" τότε μοιραία ο εγκέφαλος θα παραχωρήσει περισσότερο ζωτικό χώρο αναπνοής σε απλή εισπνοή.

Τουλάχιστον εγώ έτσι τα έχω καταλάβει από την θεωρία στην πράξη. Αν κάνω λάθος εσείς οι εκπαιδευτάδες διορθώστε με.

Sinner
08-01-2010, 09:14
Νομίζω ότι αντί να κάνετε την τρίχα τριχιά παραθέτοντας μάλιστα και αδόκιμα παραδείγματα προς άσκοπο εντυπωσιασμό, καλό θα ήταν να ρωτούσατε τον Φοίβο για διευκρινίσεις ή να διαβάσετε όσες ήδη έδωσε. Εκτός κι αν εσείς που έχετε τόσο απόλυτη άποψη, έχετε κάνει όπως ο Φοίβος σχολεία στην AIDA, δηλαδή στον πιο σοβαρό διεθνή οργανισμό ε/κ. Μεταξύ μας μπορούμε να συζητήσουμε και να μάθουμε. :126:

...

Alexander
08-01-2010, 10:14
Νομίζω ότι αντί να κάνετε την τρίχα τριχιά παραθέτοντας μάλιστα και αδόκιμα παραδείγματα προς άσκοπο εντυπωσιασμό, καλό θα ήταν να ρωτούσατε τον Φοίβο για διευκρινίσεις ή να διαβάσετε όσες ήδη έδωσε. Εκτός κι αν εσείς που έχετε τόσο απόλυτη άποψη, έχετε κάνει όπως ο Φοίβος σχολεία στην AIDA, δηλαδή στον πιο σοβαρό διεθνή οργανισμό ε/κ. Μεταξύ μας μπορούμε να συζητήσουμε και να μάθουμε. :126:

...

Ακόμα καλύτερα είναι να κάνει κάποιος ένα σχολείο , όπου θα μπορούν να του απαντηθούν αυτές οι απορίες.
Ολα αυτά είναι ύλη τελευταίων βαθμίδων εκπαίδευσης και μπορούν να απαντηθούν απο εμπειρους εκπαιδευτές που δόξα το Θεό , η Ελλαδίτσα μας έχει μπόλικους.
Είναι τοσα άλλα που πρέπει να έχεις εμπεδώσει πρίν , που αυτά που συζητάμε είναι κατα την ταπεινή μου γνώμη ψιλά γράμματα....

Μέσω μυνημάτων είναι δύσκολο να αποδωθούν έννοιες και να καταλαβαίνουν όλοι.
Π.χ. ό ενας όταν μιλάει για βουτιά εννοεί βουτιά στο ψάρεμα για βαθύ καρτέρι , αλλά άμα ό συνομιλητής προσπαθεί να το προσαρμόσει στα δικά του δεδομένα ,μεσαίου βάθους ψαχτήρι , θα γίνει αχταρμάς.
Αμα ο ένας λέει για αναπνοές στην διάρκεια προπόνησης στην πισίνα και ό συνομιλητής εννοεί αναπνοές αγαντάροντας ψάρια απο κάτω, όπως καταλαβαίνετε θα έχουμε ένα μπάχαλο.

Υ.γ. αυτοί οι κω@##νοτιάδες πότε θα σταματήσουν???:141:

Sinner
08-01-2010, 10:18
Άλεξ αν είμαστε λίγο μετριοπαθείς ως προς τις δηλώσεις μας και λίγο προσεκτικοί ώστε να ακριβολογούμε κάθε φορά, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα να παρουσιάσουμε ακόμη και το πιο περίπλοκο αντικείμενο. Θέμα επικοινωνίας είναι και τρόπου έκφρασης. IMHO δηλαδή.

...

Alexander
08-01-2010, 10:25
Άλεξ αν είμαστε λίγο μετριοπαθείς ως προς τις δηλώσεις μας και λίγο προσεκτικοί ώστε να ακριβολογούμε κάθε φορά, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα να παρουσιάσουμε ακόμη και το πιο περίπλοκο αντικείμενο. Θέμα επικοινωνίας είναι και τρόπου έκφρασης. IMHO δηλαδή.

...

Σαφώς και δεν υπάρχει προβλημα παρουσίασης , και γιατί να υπήρχε άλλωστε, απλά λέω ότι ο καθένας μπορεί όταν λέει κάτι να έχει στο μυαλό του άλλα και ο / οι απέναντι να καταλαβαίνουν άλλα, και αυτό να δημιουργεί πρόβλημα στην επικοινωνία.

Θεωρώ ότι είστε και πολύ προσεκτικοί και πολύ ακριβολόγοι.:126:

CLIPPER
08-01-2010, 10:30
Εκτός κι αν εσείς που έχετε τόσο απόλυτη άποψη, έχετε κάνει όπως ο Φοίβος σχολεία στην AIDA...

Έλα ντε! :121:

bluehunter
08-01-2010, 11:26
Πέστα ρε Γιώργη γιατί εδώ θα χάσουμε τη μπάλα τελείως.
Αν οι καρδιακοί παλμοί ενός δύτη δεν έχουν επανέλθει σε φυσιολογικές σφίξεις οι χρόνοι επαναφοράς είναι εκτός μέτρου.
Αν δηλαδή κάποιος τρόμαξε από κάτι στην κατάδυση και χρειάζεται 5 λεπτά για να επανέλθει του λέμε ναι στα 2 λεπτά είσαι εντάξει?
Αν έχεις τραβήξει ένα ντεμαράζ με ένα 20άκιλο θηριάκι και στη συνέχεια το πήρε το ζευγάρι σου και το ανέβασε στη βάρκα και εσύ έχεις το άγχος μην φύγουν τα άλλα από κάτω, την κόπωση της προηγούμενης βουτιάς, την ψυχολογική φόρτιση, μέσα σε 2 λεπτά όλα αυτά θα έχουν τακτοποιηθεί μέσα σου και είσαι ξεκαπνισμένος να ξαναβουτήξεις?

Για το θέμα της μεγίστης εισπνοής σε σχέση με μία απλή εισπνοή, αν οι χρόνοι κατάδυσης είναι πάντα μέσα στο ζωτικό χρόνο άπνοιας και δεν πάνε στον χρόνο διαφραγματικής περιοχής ή έναρξης υποξικής περιοχής δεν έχουν μεγάλη διαφορά. Με λίγα λόγια αν ένας δύτης με μία απλή βαθειά εισπνοή κρατάει 1',15" και κάνει βαθειά εισπνοή με διάταση, στο 1',15" δεν θα έχει καμία διαφορά. Αντίθετα αν με μία πολύ βαθειά εισπνοή με διάταση φτάνει τα 2' χωρίς διαφραγματικούς, με την απλή βαθειά εισπνοή αυτό το σημείο θα έρθει στο 1',40" παράδειγμα.
Αν οι επόμενες καταδύσεις δεν ξεπεράσουν το 1',40" τότε μοιραία ο εγκέφαλος θα παραχωρήσει περισσότερο ζωτικό χώρο αναπνοής σε απλή εισπνοή.

Τουλάχιστον εγώ έτσι τα έχω καταλάβει από την θεωρία στην πράξη. Αν κάνω λάθος εσείς οι εκπαιδευτάδες διορθώστε με.

Για το πρώτο κομάτι Γιώργο δεν νομίζω να εννοούσε κάτι τέτοιο ο Φοίβος.
Για το δεύτερο....δεν κατάλαβα τι θες να πείς για βοήθα λίγο.

T-Factor
08-01-2010, 11:42

...

Ο πλυθηντικός φαντάζομαι είναι ευγενίας και δεν αναφέρεσαι σε εμένα.

Εγω απάντησα σε συγκεκριμένη ερώτηση φίλου, με συγκεκριμένα δεδομένα που έθεσε ο φίλος. Δεν έκανα υποθέσεις εργασίας περί ειδικού ή μη τρόπου ψαρέματος για να καταλήξω σε υποθετικά συμπεράσματα.

Η ερώτηση ήταν συγκεκριμένη, όσο και η απάντηση.

Επίσης φαντάζομαι οτι δεν γνωρίζεις το τι σχολεία έχει κάνει ο καθένας καθώς και το επίπεδο γνώσεων του.

Όσο για το ποιός οργανισμός είναι ο σοβαρότερος, νομίζω οτι είναι υποκειμενική άποψη. Υπάρχουν τάσεις και διαφοροποιήσεις.
Κάποιο σύστημα πχ μπορεί να θεωρεί την υποξία ''βηχαλάκι'', κάποιο άλλο όχι.

Ας κάνουμε λοιπόν μία ωραία κουβέντα, χωρίς θέσφατα, θεοποιήσεις και τα αλάθητα τού πάπα. Να προσφέρει ο καθένας οτι μπορεί σύμφωνα με τις δυνατότητες του.
Δεν συμφωνείς;

Sinner
08-01-2010, 11:58
Ο πλυθηντικός φαντάζομαι είναι ευγενίας και δεν αναφέρεσαι σε εμένα.Μα προφανώς!

Ας κάνουμε λοιπόν μία ωραία κουβέντα, χωρίς θέσφατα, θεοποιήσεις και τα αλάθητα τού πάπα. Να προσφέρει ο καθένας οτι μπορεί σύμφωνα με τις δυνατότητες του.
Δεν συμφωνείς;Ναι φυσικά. Αυτό προϋποθέτει πάνω από όλα μετριοπάθεια, καθώς κανείς δεν γνωρίζει τα πάντα. :126:

...

Sinner
08-01-2010, 12:07
Ε, ξεκίνα ένα θέμα στην εκπαίδευση.

...

Phoevos
08-01-2010, 13:05
Hello!

Δεν είπα στον άνθρωπο ότι το καλύτερο που μπορεί να κάνει είναι να μένει μόνο 2min στην επιφάνεια. Αντιθέτως έγραψα ότι θα αρχίσει να γίνεται όλο και πιο υπερκαπνικός με όλες τις παρενέργειες που αυτό συνεπάγεται. Αλλά είπα όμως ότι δεν κινδυνεύει απο υποξία έτσι (με τα 2min), γιατί όπως ακριβώς και στη προπόνηση μπορεί κανείς να φτύνει τα πνευμόνια του στα υπερκαπνικά σετ, έτσι μπορεί και αυτός στη θάλασσα. Θα τα φτύσει, θα τα παίξει, και ο οργανισμός του θα του βάλει μέτρο, χωρίς να φοβόμαστε ότι θα πεθάνει, δεδομένου του μικρού βάθους (15μ) και το γεγονός ότι έχει κάποιον δίπλα του και τον προσέχει. Προσθέτοντας και το στοιχείο του παλέματος με το ψάρι, τον ανεβάζει στα κόκκινα, όσον αφορά τη χαλάρωση. Άρα δεν κινδυνεύει απο υποξία (τουλάχιστον...). Να φτάσει σε black out λόγω υπερβολικού CO2, θα πρέπει πρώτα να έχει τραγικό πονοκέφαλο, ζαλάδα, τάσεις για εμετό και μετά να πέσει ξερός. Ε άμα νιώθει σκατά όμως, πως θα βουτάει ρε παιδιά ο άνθρωπος συνεχώς? Δεν είναι zombie, μην είμαστε τρομολάγνοι ;). Δεν είναι εξωφρενικά επικίνδυνο να κάνουμε υπερκαπνικά σετ, και ας είναι και στη θάλασσα.

Τώρα όλα τα παραπάνω δεν είναι προτροπές για το πως μπορεί ή πρέπει κάποιος να βουτάει, όπως κατάλαβε ο GIODEM για παράδειγμα.

Π.χ. προσωπικά στο ψάρεμα μου, (προσωπικό) βαθύ καρτέρι, τα διαλείμματα επιφανείας είναι της τάξεως των 10λεπτών, ίσως και περισσότερο αν πρόκειται για ψάρεμα με εναλλασσόμενα ή πολύ βαθιά νερά. Αλλά αυτό είναι κάτι διαφορετικό απο αυτό που με ρώτησε ο φίλος. Ρώτησε αν κινδυνεύει με βουτιές στα 15-20μ για κανά 20λεπτο συνεχόμενα.

Έχω εμπιστοσύνη στον ανθρώπινο οργανισμό, το CO2 θα τον κάνει να είναι όσο εγκρατής χρειάζεται για να μπορεί να βουτάει. Φυσικά θα είναι λιγότερο αποδοτικός, αλλά αυτό δεν είναι εις βάρος της ασφάλειας του, μέσα σε κάποια πλαίσια.

Σχετικά με την ασφάλεια: κάποιοι απο εμάς βλέπουμε το Υ/Ψ-Ε/Κ σαν ένα extreme sport. Αυτό μας "θέλει" να δουλεύουμε στα "κόκκινα" (ότι μπορεί να σημαίνουν τα κόκκινα για το κάθε ένα, όχι απαραίτητα υψηλή ένταση, αλλά extreme προσπάθεια σίγουρα, π.χ. βαθύ καρτέρι). Με αυτό σαν δεδομένο προσαρμόζουμε τις υπόλοιπες παραμέτρους. Έτσι θεωρώ ότι ο φίλος μας maverick, μια χαρά τσιτώνει τον οργανισμό του στο κυνήγι που κάνει, αλλά κινδυνεύει πολύ λιγότερο απο κάποιον που κάνει πολύ βαθιά καρτέρια π.χ. Δεδομένου απο όσο γνωρίζω ότι έχει αθλητική παιδεία, και πολύ καλή φυσική κατάσταση (ηλικία+γυμναστική κτλ).

Χαιρετώ
Φοίβος

ΥΓ Δε ξέρω κανένα εκπαιδευτικό σύστημα που να θεωρεί βηχαλάκι την υποξία. Απο την άλλη θεωρώ λάθος και το εκπαιδευτικό σύστημα που θεωρεί την υποξία αιτία προς σταύρωση. Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση: κανείς δε θέλει να παθαίνει υποξία. Είναι εντελώς άσκοπη και ιατρικώς, δε ξέρουμε τι μπορεί να κάνει στον οργανισμό: θέλω να πω, μπορεί να είναι βλαβερή όσο ένα τσιγάρο, μπορεί καθόλου, μπορεί και περισσότερο. Αυτό το λέω γιατί έχω παρατηρήσει μετά απο μερικά βαριά περιστατικά υποξίας, απώλεια μνήμης. Σημαντική: αθλητής κάνει βουτιά σε κάποια πολλά μέτρα, χωρίς πέδιλα αν θυμάμαι. Λίγα μέτρα πριν την επιφάνεια ξεραίνεται, και όταν συνέρχεται στην επιφάνεια, προσπαθεί να φτάσει το σχοινί του αγώνα για να ξεκινήσει τη προσπάθεια του: είχε χάσει όλο τη βουτιά απο τη μνήμη του! Δε ξέρω αν αυτό σημαίνει καταστροφή εγκεφαλικών κυττάρων, δε θέλω να μάθω: αποφεύγω για να μη χρειαστεί να μάθω ποτέ.

ΥΓ2 Θάνο ξεκίνα κουβέντα! Θεωρώ ότι όλα τα εκπαιδευτικά συστήματα έχουν να δώσουν. ;) Θεωρώ το εκπαιδευτικό σύστημα της aida ΠΑΡΑ πολύ καλό, αν θες το συζητάμε :). Έχω κάνει και το apnea academy β επίπεδο, επίσης θεωρώ τρομερό σχολείο, και ας έχω μερικές διαφορετικές στις απόψεις (π.χ. πεδιλιά). Καταλαβαίνω ότι το κάθε ένα έχει διαφορετική προσέγγιση, και είμαι βέβαιος ότι μπορώ να συζητήσω χωρίς πολέμους για τα συστήματα (το 1 που ξέρω, το 2ο που εχω πάρει μια γεύση πριν χρόνια κάνοντας 1 βαθμίδα).

Alexis
08-01-2010, 15:14
Υποψιάζομαι πως αν αρχίσουμε να συγκρίνουμε σχολές ελ. κατάδυσης, θα πέσουν κι άλλες μυνήσεις...:109:

Alexander
08-01-2010, 15:16
Υποψιάζομαι πως αν αρχίσουμε να συγκρίνουμε σχολές ελ. κατάδυσης, θα πέσουν κι άλλες μυνήσεις...:109:

Εξαρτάται ποιές θα συγκρίνεις! :142::136:

fadomas
08-01-2010, 23:53
Μου ειπανε σημερα,το εξης παραδοξο.Παραδοξο για μενα.Πεσε στον καναπε,αραξε,και βαλε μια παγοκυστη στο κουτελο, η ενα σακκουλακι παγακια.Παγοκυστη καλυτερα,γιατι τα παγακια θα σταζουν νερα.Αφου κανεις πρωτα μια απνοια,ξαναδοκιμασε με την παγοκυστη.:111::111:
Αυτο μου το ειπανε,σαν προπονηση και καλα,της απνοιας μου.Η παγοκυστη θα ξυπνησει το αντανακλαστικο,και η απνοια μου θα ειναι μεγαλυτερη της προηγουμενης,που εχω κανει.Δεν το δοκιμασα ακομη(και ουτε προκειται).Ρωταω ομως εδω τους γνωστες.Ισχυει κατι τετοιο?Η ειναι ακομα μια π@π@ρι@??

Phoevos
09-01-2010, 00:06
Μου ειπανε σημερα,το εξης παραδοξο.Παραδοξο για μενα.Πεσε στον καναπε,αραξε,και βαλε μια παγοκυστη στο κουτελο, η ενα σακκουλακι παγακια.Παγοκυστη καλυτερα,γιατι τα παγακια θα σταζουν νερα.Αφου κανεις πρωτα μια απνοια,ξαναδοκιμασε με την παγοκυστη.:111::111:
Αυτο μου το ειπανε,σαν προπονηση και καλα,της απνοιας μου.Η παγοκυστη θα ξυπνησει το αντανακλαστικο,και η απνοια μου θα ειναι μεγαλυτερη της προηγουμενης,που εχω κανει.Δεν το δοκιμασα ακομη(και ουτε προκειται).Ρωταω ομως εδω τους γνωστες.Ισχυει κατι τετοιο?Η ειναι ακομα μια π@π@ρι@??
Το κρύο νερό στο πρόσωπο μέχρι κάποια θερμοκρασία προκαλεί πιο έντονα το καταδυτικό αντανακλαστικό. Είχαν γίνει πειράματα παλαιότερα απο κάποιους αθλητές με κατάδυση σε πάγο χωρίς στολή κλπ. Απο όσο ξέρω είχε βρεθεί αυτό ακριβώς που ανέφερα, ότι έχεις μεν πιο γρήγορη ενεργοποίηση αλλά μέχρι κάποιο όριο, απο εκεί και πέρα είναι σταθερά.

Δε ξέρω για το περιστατικό που σου περιέγραψαν, δε θα το έκανα όμως. Δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις.

Χαιρετώ
Φοίβος

DIVEXPERTS
09-01-2010, 01:16
Το κρύο νερό στο πρόσωπο μέχρι κάποια θερμοκρασία προκαλεί πιο έντονα το καταδυτικό αντανακλαστικό. Είχαν γίνει πειράματα παλαιότερα απο κάποιους αθλητές με κατάδυση σε πάγο χωρίς στολή κλπ. Απο όσο ξέρω είχε βρεθεί αυτό ακριβώς που ανέφερα, ότι έχεις μεν πιο γρήγορη ενεργοποίηση αλλά μέχρι κάποιο όριο, απο εκεί και πέρα είναι σταθερά.

Δε ξέρω για το περιστατικό που σου περιέγραψαν, δε θα το έκανα όμως. Δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις.

Χαιρετώ
Φοίβος

Περιφερικη αγγειοσυστολη με αποτελεσμα την αντανακλαστικη βραδυκαρδια.Σωστος ο Φοιβος!

Sinner
09-01-2010, 03:36
Γιάννη εδώ είναι όλα: http://www.deeper-club.gr/vb/showthread.php?t=917

...

fadomas
09-01-2010, 17:52
Γιάννη εδώ είναι όλα: http://www.deeper-club.gr/vb/showthread.php?t=917

...

Ευχαριστω.:444:

fadomas
09-01-2010, 18:11
Παραδειγμα προς συζητηση.
Πηγαινουν 2 φιλοι,για ψαρεμα.Ο ενας βαθυτης,και ο αλλος''ρηχοπατιας".Ο δευτερος ειναι καλος γνωστης,και ποιο εμπειρος ψαροκυνηγος.Ο πρωτος το κατεχει και αυτος,αλλα οχι και τοσο.Ειναι περισσοτερο της βουτιας.Ο ρηχοπατιας τουφεκαει ενα μαυρο,και με το μπαμ ο ψαρης παιρνει τον κατηφορο.Παει και βραχωνει κανα 5-6 μετρα ποιο κατω απο το σημειο που εγινε η βολη.Το βραχωμα του ψαριου,ειναι καλο.Βραχωσε καλα που λεμε.Τα μετρα ομως που ειναι το ψαρι τα εχει μονο ο ενας,ο βαθυτης.Τι γινεται στην προκειμενη περιπτωση?
α)Το ''μουτζωνουνε" και φευγουνε?
β)Αφηνουν ενα πλωτηρι ξεβραχωματος,και πανε την αλλη μερα?
γ)Παραβλεπουν το θεμα ασφαλεια,και ξεκιναει το ξεβραχωμα ο βαθυς?

Ανεφερα αυτους τους δυο γιατι ειναι συχνο φαινομενο στα ζευγαρια.Επειτα αν ειναι κομματακι δυσκολο να ''παντρευτουν'' αυτα τα δυο μαζι( Ελευθερη + Ψαροκυνηγι.)πιστευω ειναι ευκολοτερο να ταιριαξουν αναμεσα σε ενα ζευγαρι.Το ενα χερι νιβει το αλλο που λενε.Τι γινεται ομως σε μια τετοια κατασταση?

Sinner
09-01-2010, 18:22
Αν το ψάρι είναι άσχημα βραχωμένο, τότε δρόμο και εις αύριο με υγεία με εξίσου ικανό ικανό ζευγάρι για να βουτάνε εναλλάξ και να κάνουν ασφάλεια ο ένας στον άλλον.

...

Sinner
09-01-2010, 18:30
[off topic]Με αφορμή την ερώτηση του Γιάννη (όχι επί της ουσίας της τοποθέτησής του αλλά επί του παραδείγματος) θα ήθελα να σημειώσω κάτι που μου φαίνεται εξαιρετικά αστείο. Μονίμως οι ρηχοπατιάδες διατείνονται ότι είναι καλύτεροι ψαράδες από τους βαθύτες. Αυτό παιδιά ειλικρινά μου φαίνεται σαν τους φαλακρούς που διατείνονται για τον ανδρισμό τους σε σχέση με όσους έχουν μαλλιά, για τους μικροτσούτσουνους που προσπαθούν να πείσουν τους εαυτούς τους ότι δεν μετρά το μέγεθος αλλά η "τέχνη", τους κοντούς που νομίζουν ότι είναι πιο έξυπνοι από τους ψηλούς κ.ο.κ. :204::204:[off topic]

...

bluehunter
09-01-2010, 18:32
Πηγαινουν 2 φιλοι,για ψαρεμα.Ο ενας βαθυτης,και ο αλλος''ρηχοπατιας".Ο δευτερος ειναι καλος γνωστης,και ποιο εμπειρος ψαροκυνηγος.Ο πρωτος το κατεχει και αυτος,αλλα οχι και τοσο.Ειναι περισσοτερο της βουτιας.Ο ρηχοπατιας τουφεκαει ενα μαυρο,και με το μπαμ ο ψαρης παιρνει τον κατηφορο.Παει και βραχωνει κανα 5-6 μετρα ποιο κατω απο το σημειο που εγινε η βολη.Το βραχωμα του ψαριου,ειναι καλο.Βραχωσε καλα που λεμε.Τα μετρα ομως που ειναι το ψαρι τα εχει μονο ο ενας,ο βαθυτης.Τι γινεται στην προκειμενη περιπτωση?
α)Το ''μουτζωνουνε" και φευγουνε?
β)Αφηνουν ενα πλωτηρι ξεβραχωματος,και πανε την αλλη μερα?
γ)Παραβλεπουν το θεμα ασφαλεια,και ξεκιναει το ξεβραχωμα ο βαθυς?

Ανεφερα αυτους τους δυο γιατι ειναι συχνο φαινομενο στα ζευγαρια.Επειτα αν ειναι κομματακι δυσκολο να ''παντρευτουν'' αυτα τα δυο μαζι( Ελευθερη + Ψαροκυνηγι.)πιστευω ειναι ευκολοτερο να ταιριαξουν αναμεσα σε ενα ζευγαρι.Το ενα χερι νιβει το αλλο που λενε.Τι γινεται ομως σε μια τετοια κατασταση?
Γιατί δεν απαντάς εσύ Γιάννη εύκολη είναι η απάντηση.

fadomas
09-01-2010, 19:09
Θαναση εγω τους εδωσα την εξης απαντηση,και μετα ειχαμε ΣΩΒΕ.
Για να μην παει τζαμπα το ψαρι τους ειπα,βαλτε κανα πλωτηρι,μπας και βγει απο μονο του σε λιγες ωρες η την αλλην μερα.Αν δεν βγει,μουτζωστε το.
Το τι απαντησανε,η μαλλον τι εκαναν οι συγκεκριμενοι?Ξεβραχωνε επι 45 λεπτα περιπου ο βαθυς.

fadomas
09-01-2010, 19:12
[off topic] Μονίμως οι ρηχοπατιάδες διατείνονται ότι είναι καλύτεροι ψαράδες από τους βαθύτες. Αυτό παιδιά ειλικρινά μου φαίνεται σαν τους φαλακρούς που διατείνονται για τον ανδρισμό τους σε σχέση με όσους έχουν μαλλιά, για τους μικροτσούτσουνους που προσπαθούν να πείσουν τους εαυτούς τους ότι δεν μετρά το μέγεθος αλλά η "τέχνη", τους κοντούς που νομίζουν ότι είναι πιο έξυπνοι από τους ψηλούς κ.ο.κ. :204::204:[off topic]

...

Αν και ειμαι ΚΑΙφαλακρος ΚΑΙρηχοπατιας συμφωνω.

sealoypis
09-01-2010, 19:16
αν είσαι και κοντός έχεις τον τέλειο συνδυασμό :143::135::142::204:
(κοντός στο μάτι .........................βατι)

Sinner
09-01-2010, 19:41
Αν και ειμαι ΚΑΙ φαλακρος ΚΑΙ ρηχοπατιας συμφωνω.
Χαχαχα! :114::114:

p.s. Ρηχοπατιάς δεν είσαι καθόλου!

...

ALKIVIADIS
09-01-2010, 19:45
μαλιστα....το ακούσαμε και αυτο.:141::141::141:

ολοι οι ψηλοι, τα ιδια λέτε.

GIODEM
09-01-2010, 20:13
Για το πρώτο κομάτι Γιώργο δεν νομίζω να εννοούσε κάτι τέτοιο ο Φοίβος.
Για το δεύτερο....δεν κατάλαβα τι θες να πείς για βοήθα λίγο.
Επειδή είχα λίγο καιρό να μπω τώρα το είδα και απαντώ.
Σύμφωνα πάντα με σχολή ΕΚ. (επιτρέψτε μου να μην αναφέρω όνομα) υπάρχει η εξής θεωρία.

Αν προπονείται κανείς στον ζωτικό χρόνο της άνετης κατάδυσης πριν αρχίσουν οι διαφραγματικοί, (σχετικό επεξηγηματικό σχέδιο πιο κάτω) τότε ο οργανισμός αποδεσμεύει χρόνο κατάδυσης σιγά σιγά από αυτόν που κρατάει προληπτικά ο εγκέφαλος για αυτοσυντήρηση, και έτσι ουσιαστικά μεγαλώνει ο χρόνος κατάδυσης.

Σύμφωνα πάντα με την σχολή, καταδύσεις που μπαίνουν μονίμως στα όρια (κίτρινα ή κόκκινα) δεν βοηθάνε καθόλου στην συνολική αύξηση της βουτιάς μας γιατί ο εγκέφαλος από μόνος του κρατάει περιθώρια ασφαλείας και τα κόβει από τις άλλες δραστηριότητες.

Όσο για το θέμα που έθεσε ο Fandomas με τον ροφό που βάρεσε ο ρηχήτης, είναι μάλλον πάγια τακτική στον περισσότερο κόσμο να ακολουθεί την προσπάθεια ξεβραχώματος ο βαθύτης με ασφάλεια του ρηχήτη στην επιφάνεια όσο μπορεί και την χρήση του σκάφους πάνω από το ψάρι για ξεκούραση. Σαφέστατα δεν συμφωνώ αλλά δυστυχώς αυτό κάνει ο περισσότερος κόσμος.

Alexis
09-01-2010, 20:19
Σύμφωνα πάντα με σχολή ΕΚ. (επιτρέψτε μου να μην αναφέρω όνομα) υπάρχει η εξής θεωρία.

(σχετικό επεξηγηματικό σχέδιο πιο κάτω) .

Καλησπέρα. Μια απορία : το επεξηγηματικό σχέδιο υπάρχει στο manual της σχολής ?

GIODEM
09-01-2010, 20:32
Καλησπέρα. Μια απορία : το επεξηγηματικό σχέδιο υπάρχει στο manual της σχολής ?
Δεν το έχω το manual για να σου πω αν το έχει ακριβώς έτσι, αλλά το έφτιαξα εγώ αυτό της εικόνας.
Ενδεχομένως να χρησιμοποιεί άλλους όρους η σχολή. Το θέμα είναι ότι εννοεί αυτό που περιέγραψα.

Alexis
09-01-2010, 22:05
Δεν το έχω το manual για να σου πω αν το έχει ακριβώς έτσι, αλλά το έφτιαξα εγώ αυτό της εικόνας.
Ενδεχομένως να χρησιμοποιεί άλλους όρους η σχολή. Το θέμα είναι ότι εννοεί αυτό που περιέγραψα.

Ok, κατανοητό. Ευχαριστώ Γιώργο.

Phoevos
10-01-2010, 00:00

Αν προπονείται κανείς στον ζωτικό χρόνο της άνετης κατάδυσης πριν αρχίσουν οι διαφραγματικοί, (σχετικό επεξηγηματικό σχέδιο πιο κάτω) τότε ο οργανισμός αποδεσμεύει χρόνο κατάδυσης σιγά σιγά από αυτόν που κρατάει προληπτικά ο εγκέφαλος για αυτοσυντήρηση, και έτσι ουσιαστικά μεγαλώνει ο χρόνος κατάδυσης.

Σύμφωνα πάντα με την σχολή, καταδύσεις που μπαίνουν μονίμως στα όρια (κίτρινα ή κόκκινα) δεν βοηθάνε καθόλου στην συνολική αύξηση της βουτιάς μας γιατί ο εγκέφαλος από μόνος του κρατάει περιθώρια ασφαλείας και τα κόβει από τις άλλες δραστηριότητες.

Γεια σου Γιώργο,

λοιπόν απο αυτό που λες, βγαίνει το εξής συμπέρασμα: ο κάθε άνθρωπος έχει ένα συγκεκριμένο όριο δαπάνης Ο2, πέραν του οποίου παθαίνει υποξία. Διαφορετικό για κάθε άνθρωπο, αλλά συγκεκριμένο. Με βάση αυτά που αναφέρεις, η προπόνηση στην άπνοια συνίσταται στο να μαθαίνουμε τον οργανισμό μας να είναι στα κόκκινα, χωρίς όμως να μετατοπίζεται το όριο όπου παθαίνουμε υποξία.

Πρόταση: Αυτό που λες είναι εσφαλμένο.

Απόδειξη: Υπάρχουν πολλοί αθλητές οι οποίοι έχουν πάθει υποξία σε κάποιο χρόνο προσπάθειας. Αυτοί οι ίδιοι αθλητές, με την πάροδο του χρόνου, έχουν καταφέρει επιδόσεις σημαντικά μεγαλύτερες απο την αντίστοιχη στην οποία έπαθαν υποξία. Άρα, δεν προπόνησαν μόνο την αντοχή τους στο να βρίσκονται στα κόκκινα, αλλά μετατόπισαν και το όριο ανοχής του οργανισμού πέραν απο το οποίο παθαίνεις blackout.

Η θεωρία σου είναι ελλιπής, ίσως δεν θυμάσαι καλά αυτά που άκουσες. Ας πάρουμε για παράδειγμα τους διαφραγματικούς. Αρκετοί αθλητές έχουν διαφραγματικούς απο πολύ νωρίς, αλλά κάνουν πολύ μεγάλες επιδόσεις, άλλοι έχουν διαφραγματικούς αρκετά αργά, και μόλις έρθουν έχουν πολύ μικρή αντοχή σε αυτούς. Άλλοι έχουν πάθει υποξία χωρίς να έχουν καν διαφραγματικό! Πάει να πει: η δυσφορία δεν συνεπάγεται απαραίτητα ότι είσαι κοντά στα όρια. Και αντιστρόφως, όταν είσαι κοντά στα όρια, δεν σημαίνει ότι θα έχεις δυσφορία!!! Έχουμε αρκετά παραδείγματα και απο ψαροντουφεκάδες, που απλά έσβησαν, χωρίς να ξέρουν γιατί.

Αν με ρωτήσεις, κάποιος που έχει μάθει να αντέχει, μάλλον μπορεί να φτάσει και κοντά στα όρια του. Απο ένα σημείο και μετά, οι νοητικές λειτουργίες είναι λίγο jazz και μπορεί να μην καταλάβεις ότι πρέπει να βγεις έξω. Έτσι είναι πιο εύκολο να παρεξηγήσεις αυτό που έχεις μάθει ως όριο. Αν υποθέσουμε ότι κάτι τέτοιο μαθαίνεται ακριβώς (γιατι διαφέρει απο στιγμή σε στιγμή...).

Χαιρετώ
Φοίβος

smernas
10-01-2010, 00:19
Άλλοι έχουν πάθει υποξία χωρίς να έχουν καν διαφραγματικό! Πάει να πει: η δυσφορία δεν συνεπάγεται απαραίτητα ότι είσαι κοντά στα όρια. Και αντιστρόφως, όταν είσαι κοντά στα όρια, δεν σημαίνει ότι θα έχεις δυσφορία!!! Έχουμε αρκετά παραδείγματα και απο ψαροντουφεκάδες, που απλά έσβησαν, χωρίς να ξέρουν γιατί.

Χαιρετώ
Φοίβος

Αυτό με φοβίζει ...

GIODEM
10-01-2010, 01:24
Γεια σου Γιώργο,

λοιπόν απο αυτό που λες, βγαίνει το εξής συμπέρασμα: ο κάθε άνθρωπος έχει ένα συγκεκριμένο όριο δαπάνης Ο2, πέραν του οποίου παθαίνει υποξία. Διαφορετικό για κάθε άνθρωπο, αλλά συγκεκριμένο. Με βάση αυτά που αναφέρεις, η προπόνηση στην άπνοια συνίσταται στο να μαθαίνουμε τον οργανισμό μας να είναι στα κόκκινα, χωρίς όμως να μετατοπίζεται το όριο όπου παθαίνουμε υποξία.

Πρόταση: Αυτό που λες είναι εσφαλμένο.

Απόδειξη: Υπάρχουν πολλοί αθλητές οι οποίοι έχουν πάθει υποξία σε κάποιο χρόνο προσπάθειας. Αυτοί οι ίδιοι αθλητές, με την πάροδο του χρόνου, έχουν καταφέρει επιδόσεις σημαντικά μεγαλύτερες απο την αντίστοιχη στην οποία έπαθαν υποξία. Άρα, δεν προπόνησαν μόνο την αντοχή τους στο να βρίσκονται στα κόκκινα, αλλά μετατόπισαν και το όριο ανοχής του οργανισμού πέραν απο το οποίο παθαίνεις blackout.

Η θεωρία σου είναι ελλιπής, ίσως δεν θυμάσαι καλά αυτά που άκουσες. Ας πάρουμε για παράδειγμα τους διαφραγματικούς. Αρκετοί αθλητές έχουν διαφραγματικούς απο πολύ νωρίς, αλλά κάνουν πολύ μεγάλες επιδόσεις, άλλοι έχουν διαφραγματικούς αρκετά αργά, και μόλις έρθουν έχουν πολύ μικρή αντοχή σε αυτούς. Άλλοι έχουν πάθει υποξία χωρίς να έχουν καν διαφραγματικό! Πάει να πει: η δυσφορία δεν συνεπάγεται απαραίτητα ότι είσαι κοντά στα όρια. Και αντιστρόφως, όταν είσαι κοντά στα όρια, δεν σημαίνει ότι θα έχεις δυσφορία!!! Έχουμε αρκετά παραδείγματα και απο ψαροντουφεκάδες, που απλά έσβησαν, χωρίς να ξέρουν γιατί.

Αν με ρωτήσεις, κάποιος που έχει μάθει να αντέχει, μάλλον μπορεί να φτάσει και κοντά στα όρια του. Απο ένα σημείο και μετά, οι νοητικές λειτουργίες είναι λίγο jazz και μπορεί να μην καταλάβεις ότι πρέπει να βγεις έξω. Έτσι είναι πιο εύκολο να παρεξηγήσεις αυτό που έχεις μάθει ως όριο. Αν υποθέσουμε ότι κάτι τέτοιο μαθαίνεται ακριβώς (γιατι διαφέρει απο στιγμή σε στιγμή...).

Χαιρετώ
Φοίβος
Πάμε πάλι από την αρχή. Ένας δύτης χωρίς υπεραερισμό με μία απλή εισπνοή έχει τυπικά αυτά τα στάδια σε μία κατάδυση.
Το αμφισβητείς αυτό?

Αν λοιπόν λέει το σχολείο όλες σου οι καταδύσεις είναι μέσα στην πράσινη περιοχή όπως δείχνει το πράσινο βέλος, ο οργανισμός (ο εγκέφαλος) αποδεσμεύει χώρο αναπνοής και τον παραχωρεί σε δραστηριότητες κατάδυσης. Αλιώς αν συνεχίσει ένας δύτης να παραβιάζει τα όρια και να πηγαίνει κάθε βουτιά σε κίτρινη ή κόκκινη περιοχή, δεν θα έχει αύξηση χρόνου αβίαστης κατάδυσης ο δύτης. Τίποτα παραπάνω δεν είπα από αυτό.

bluehunter
10-01-2010, 01:54
Μα τι λέτε τόση ώρα και δεν βγαίνει άκρη;;;;
ο εγέφαλος αποδεσμεύει χώρο αναπνοής και τον παραχωρεί κιόλας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Απλά αυτό που γίνετε σε τέτοιου είδους προπονήσεις (οι οποίες ναι μπορούν να θεωρηθούν επικίνδυνες οχι την ώρα που γίνονται αλλα μετά σε κάποια βουτιά πχ) είναι οτι προσαρμόζουμε τον οργανισμό μας στο να αντέχει το CO2.
Δηλαδή στην αρχή ο οργανισμός δεν ξέρει τι θα πεί κρατάω αναπνοή και είναι έτοιμος να αντιδράσει για το καλό μας.
Αυτό γίνετε με την προπόνηση ο οργανισμός αρχίζει και συνηθίζει.
Προσοχή όμως!

και μετά απο καιρό κάνωντας μια στατική ας πούμε ο οργανισμός το αντιλαμβάνεται αυτό και λεει:το αφεντικό κάνει στατική ας μην τον ενοχλήσω.....CO2 έλα να σου πώ κάτι....:126:

Sinner
10-01-2010, 19:19
Πάμε πάλι από την αρχή...Ρε Γιώργο, ώρες ώρες πας με κλειδωμένο τιμόνι. Σου εξηγούν ότι το διάγραμμα δεν στέκει, δεν μπορεί να καλύψει με ασφάλεια αυτά που λες, γιατί επιμένεις; Λέμε ότι:
1. Αθλητές έπαθαν υποξία χωρίς καν να έρθουν διαφραγματικοί!
2. Αθλητής μπορεί να πάθει υποξία σήμερα με άπνοια 3 λεπτών και αύριο να κάνει επίδοση άπνοιας 5 λεπτών.
3. Ένας ψαροτουφεκάς μπορεί να βουτά σήμερα για καρτέρι με συνολικό χρόνο 2'30" και αύριο να πάθει υποξία στα 1'50".

Για ποιά διαγράμματα μιλάς; :139:

...

Sinner
10-01-2010, 19:20
p.s. Μετέφερα τα posts που ασχολούνται με τους οργανισμούς και τις σχολές σε άλλο thread για να μην μπερδεύουμε την κουβέντα.

...

fadomas
10-01-2010, 23:13
p.s. Μετέφερα τα posts που ασχολούνται με τους οργανισμούς και τις σχολές σε άλλο thread για να μην μπερδεύουμε την κουβέντα.

...

:444:

GIODEM
11-01-2010, 08:05
Ρε Γιώργο, ώρες ώρες πας με κλειδωμένο τιμόνι. Σου εξηγούν ότι το διάγραμμα δεν στέκει, δεν μπορεί να καλύψει με ασφάλεια αυτά που λες, γιατί επιμένεις; Λέμε ότι:
1. Αθλητές έπαθαν υποξία χωρίς καν να έρθουν διαφραγματικοί!
2. Αθλητής μπορεί να πάθει υποξία σήμερα με άπνοια 3 λεπτών και αύριο να κάνει επίδοση άπνοιας 5 λεπτών.
3. Ένας ψαροτουφεκάς μπορεί να βουτά σήμερα για καρτέρι με συνολικό χρόνο 2'30" και αύριο να πάθει υποξία στα 1'50".

Για ποιά διαγράμματα μιλάς; :139:

...
Δεν μιλάμε κατ αρχάς για αθλητές ΕΚ αλλά για ψαροτουφεκάδες με εμπειρία από 0 έως μέτρια στις καταδύσεις.
Δεν μιλάμε για εξελιγμένες καταδύσεις μετά από ειδική εκπαίδευση ή εισπνοή καθαρού Ο2 πριν την κατάδυση.

Νικόλα ένας φυσιολογικός άνθρωπος που ξεκινάει να κάνει βουτιές σήμερα το πρωί έχει όλα τα χαρακτηριστικά αυτά των διαφραγματικών πριν από την υποξία, γιατί απλά ο οργανισμός του είναι παρθένος και αντιδρά φυσιολογικά.

Όταν αρχίσουμε τα <<πακ>> και τις ειδικές τεχνικές και....και.....και, τότε έχουμε αλλάξει την φυσική αντίδραση του οργανισμού και έχουμε γίνει κάτι διαφορετικό. Τότε Νίκο μου κλειδώνουμε το τιμόνι και προσπαθούμε να στρίψουμε με τα φρένα και το χειρόφρενο όπως περιγράφεις.

Για την αλλαγή επιδόσεων δεν έχω καμία διαφωνία μαζί σου. Σαφώς αυτό ισχύει. Κανείς δεν είπε όμως ότι η αβίαστη άπνοια δεν μεγαλώνει σε φυσιολογικές πάντα τιμές με την εξάσκηση.

Επαναλαμβάνω Οι σχολές θεωρούν ότι αν καταδυόμαστε μέσα στον χρόνο της αβίαστης περιοχής του κρατήματος της αναπνοής μας τότε μόνο θα κερδίσουμε συνολικό χρόνο βουτιάς. Αντιθέτως αν κάθε βουτιά μας πάει στα άκρα δεν έχουμε τελικό ώφελος.

Εσείς οι γνώστες δηλαδή τι προτείνετε ρε παιδιά? Να τραβάμε τις βουτιές μας μέχρι λίγο πριν την υποξία? Για πέστε μου γιατί εκτός από τις αμφισβητήσεις των διαγραμμάτων που έβαλα δεν είδα καμία πρόταση!!!!!!:111:

Για του λόγου το αληθές η σχολή που υποστηρίζει αυτή την θεωρία είναι του Χάλαρη όπου και έβγαλα το 2ο επίπεδο.

Sinner
11-01-2010, 08:46
Κανείς δεν μίλησε για "πακ" και "ξεπακ" για "εξελιγμένους" τρόπους άπνοιας, κανείς δεν πρότεινε να τραβάει ο κόσμος την άπνοιά του μέχρι να γίνει μπλε και άλλα ωραία που έβγαλες πάλι από το μυαλό σου.

Γενικώς Γιώργο, είναι εντελώς ανώφελο να συζητάμε, για τους λόγους που παρέθεσα πιο πάνω. Φαίνεται έχεις καταφέρει ότι δεν έχει καταφέρει η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα (όσο ασχολείται δηλαδή με την άπνοια), δηλαδή να αναλύσεις τις αιτίες υποξίας και τα περιστατικά τόσο καλά ώστε να είσαι σε θέση να παρουσιάζεις ως θέσφατα τις απόψεις σου, κατατάσσοντας τους ανθρώπινους "οργανισμούς"... όπως λες, σε δικά σου επίπεδα αντιμετωπίσιμης επικινδυνότητας. Έχεις χωρέσει σε ένα... "διάγραμμα" (sic) το μαγικό δισκοπότηρο της ε/κ...

- Το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι αυτά που λες είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ οπότε εφιστώ την προσοχή σε όσους διαβάζουν, να ΜΗΝ αισθάνονται άτρωτοι όταν τα ακολουθούν.

...

VASILIS LADIAS
11-01-2010, 08:56
υπάρχει μια ειδική συσκευούλα συνδεδεμένη με το δείκτη του χεριού του δύτη, η οποία μετράει το ποσοστό οξυγόνου στο αίμα....όταν κατέβει κάτω από ένα επίπεδο ασφαλείας, ανάβει ένα φωτάκι...τότε ξέρεις ότι στη συγκεκριμένη βουτιά το έχεις παρακάνει....και προσέχεις στην επόμενη. οι Γάλλοι που την εφηύραν θέλουν να την βγάλουν στο εμπόριο...Τα άλλα μαγικά με την ΑΙΣΘΗΣΗ - ΔΙΑΙΣΘΗΣΗ - ΠΑΡΑΙΣΘΗΣΗ ντεν καταλαβαίνει.....:139:

Manikas
11-01-2010, 09:22
Δεν μιλάμε κατ αρχάς για αθλητές ΕΚ αλλά για ψαροτουφεκάδες με εμπειρία από 0 έως μέτρια στις καταδύσεις.
Δεν μιλάμε για εξελιγμένες καταδύσεις μετά από ειδική εκπαίδευση ή εισπνοή καθαρού Ο2 πριν την κατάδυση.

Νικόλα ένας φυσιολογικός άνθρωπος που ξεκινάει να κάνει βουτιές σήμερα το πρωί έχει όλα τα χαρακτηριστικά αυτά των διαφραγματικών πριν από την υποξία, γιατί απλά ο οργανισμός του είναι παρθένος και αντιδρά φυσιολογικά.

Όταν αρχίσουμε τα <<πακ>> και τις ειδικές τεχνικές και....και.....και, τότε έχουμε αλλάξει την φυσική αντίδραση του οργανισμού και έχουμε γίνει κάτι διαφορετικό. Τότε Νίκο μου κλειδώνουμε το τιμόνι και προσπαθούμε να στρίψουμε με τα φρένα και το χειρόφρενο όπως περιγράφεις.

Για την αλλαγή επιδόσεων δεν έχω καμία διαφωνία μαζί σου. Σαφώς αυτό ισχύει. Κανείς δεν είπε όμως ότι η αβίαστη άπνοια δεν μεγαλώνει σε φυσιολογικές πάντα τιμές με την εξάσκηση.

Επαναλαμβάνω Οι σχολές θεωρούν ότι αν καταδυόμαστε μέσα στον χρόνο της αβίαστης περιοχής του κρατήματος της αναπνοής μας τότε μόνο θα κερδίσουμε συνολικό χρόνο βουτιάς. Αντιθέτως αν κάθε βουτιά μας πάει στα άκρα δεν έχουμε τελικό ώφελος.

Εσείς οι γνώστες δηλαδή τι προτείνετε ρε παιδιά? Να τραβάμε τις βουτιές μας μέχρι λίγο πριν την υποξία? Για πέστε μου γιατί εκτός από τις αμφισβητήσεις των διαγραμμάτων που έβαλα δεν είδα καμία πρόταση!!!!!!:111:

Για του λόγου το αληθές η σχολή που υποστηρίζει αυτή την θεωρία είναι του Χάλαρη όπου και έβγαλα το 2ο επίπεδο.
Γιώργο κι εγώ μέσος ψ/τ είμαι...
...πρίν 4 περίπου χρόνια ψάρευα όμορφα κι ωραία με τον κολλητό μου μια αποχή...οι βουτιές μου τότε από 1:50 εώς 2 και κάτι ψιλά ανετότατες...σε μια φάση μπήκε ένας μεγάλος ροφός σε μια τρύπα στα 24μ(βαθος που το είχα εύκολα)...χαλάρωσα,κατέβηκα,έφεξα,τον ξέρανα,ανέβηκα 15μ περιπου και ξύπνησα με τον κολλητό στα μούτρα μου να με φυσάει και εγώ να ξερνάω κάτι κοκκινοαφρομαλακίες... διαφραγματικοί μηδέν...χρόνος βουτιάς 1:21...
Κάτσε κάνε κανά διάγραμμα και πές μου εσύ που ξέρεις γτ δεν είχα διαφραγματικούς και γιατί ήρθε τόσσο νωρίς...

GIODEM
11-01-2010, 10:26
Κανείς δεν μίλησε για "πακ" και "ξεπακ" για "εξελιγμένους" τρόπους άπνοιας, κανείς δεν πρότεινε να τραβάει ο κόσμος την άπνοιά του μέχρι να γίνει μπλε και άλλα ωραία που έβγαλες πάλι από το μυαλό σου.

Γενικώς Γιώργο, είναι εντελώς ανώφελο να συζητάμε, για τους λόγους που παρέθεσα πιο πάνω. Φαίνεται έχεις καταφέρει ότι δεν έχει καταφέρει η παγκόσμια επιστημονική κοινότητα (όσο ασχολείται δηλαδή με την άπνοια), δηλαδή να αναλύσεις τις αιτίες υποξίας και τα περιστατικά τόσο καλά ώστε να είσαι σε θέση να παρουσιάζεις ως θέσφατα τις απόψεις σου, κατατάσσοντας τους ανθρώπινους "οργανισμούς"... όπως λες, σε δικά σου επίπεδα αντιμετωπίσιμης επικινδυνότητας. Έχεις χωρέσει σε ένα... "διάγραμμα" (sic) το μαγικό δισκοπότηρο της ε/κ...

- Το μόνο που θα προσθέσω είναι ότι αυτά που λες είναι ΑΚΡΩΣ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ οπότε εφιστώ την προσοχή σε όσους διαβάζουν, να ΜΗΝ αισθάνονται άτρωτοι όταν τα ακολουθούν.

...
Ok παιδιά να μας αναλύσετε τι συμβαίνει στον οργανισμό ενός ανθρώπου σε μία κατάδυση να μάθουμε και εμείς οι άσχετοι.
Ή οι σχολές δεν διδάσκουν τίποτα σωστό, ή εγώ δεν θυμάμαι τίποτα από αυτά που διδάχθηκα ή είμαι μία κατηγορία ανθρώπου που έχει διαφραγματικούς σπασμούς πριν την υποξία ενώ όλοι οι υπόλοιποι δεν έχετε τέτοια συμπτώματα. Τι να πω ρε Νίκο δεν ξέρω.

Δεν είπα για κανένα θέσφατο δεν δίδαξα καμία τεχνική δεν δεν δεν. Είπα ότι μία σχολή που διδάσκει ψαροτούφεκο και μάλιστα υπήρξα μαθητής και όχι εκπαιδευτής λέει κάποια πραγματάκια. Επί αυτών να σχολιάσεις Νίκο μου και μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα.

Δηλαδή αν κάποιος δεν ζορίζει τις βουτιές του κατά τη δική σου γνώμη κάνει λάθος?

Σου λέει ο εκπαιδευτής ότι αν η μέγιστη άπνοια σου με τα δικά σου ενδεικτικά οργανικά συστήματα είναι ας πούμε 1' λεπτό, εσύ βούτα 45" και σιγά σιγά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ο οργανισμός σου θα αυξήσει αυτό τον χρόνο. Δεν μίλησα ποτέ ότι αυτό θα γίνει κατά τη διάρκεια της ίδιας ημέρας.
Δεν είπα ποτέ ότι αυτό είναι πάντα αυξητικό, είπα ότι αν αυτό γίνεται επί καθημερινής βάσης τότε ναι θα αυξηθεί ο συνολικός χρόνος αβίαστης κατάδυσης, πάντα σύμφωνα με αυτά που διδάσκει η σχολή.
Τώρα αν έγινα πιο σαφής σχολίασε ότι θέλεις.
Πότε καταλαβαίνεις εσύ που είσαι ψαροτουφεκάς ότι πρέπει να αφήσεις τον πάτο και να αρχίσεις την ανηφόρα ρε παιδί? Έχεις κανένα ξυπνητήρι και βαράει <<ανάδυση τώρα>>?????

xristakos
11-01-2010, 10:28
Διαβάζω....ξαναδιαβάζω....τα μισά που έχω διαβάσει τα έχω ξεχάσει...αλλά δεν προλαβαίνουν να γραφτούν και απορρόπτονται..
Τί γίνεται ρε;
Θα μπει κανενα νεο στο χώρο παληκάρι και θα γουρλώσει τα μάτια...
Μα καλά...θα πει...όλοι αυτοί που βουτάνε πρέπει να έχουν βγάλει τουλάχιστον φυσικομαθηματικό και στη χειρότερη να έχουν πάει και κανα δυο χρόνια ιατρική.....
Άρα εγω που πάω ρε με 5 βασικές γνώσεις;;;
Πώς θα βουτήξω να βγάλω ψάρια;;
Και να τα σχολεία μετά....(σε λίγο καιρό θα έχουμε καμια 10αριά επίπεδα...) και δώστου σεμηνάρια....και ξαναματα θεωρία και υπολογισμοί και ψαροντούφεκο με χρονόμετρα και λαμπάκια να ανάβουν και ειδικές τεχνικές αναπνοών.....και ψάρια μηδέν....
Τόοοοοοσες σελίδες για να αναλυθει τί, τελικά;
Γιατί τόσο πολύπλοκα πράγματα; Γιατί;.....
Δεν τα έχω με την ελ.καταδυση ούτε με τα σχολεία που μέχρι ένα σημείο ΠΡΕΠΕΙ να παρακολουθήσει ο νέος ψαροκυνηγός.....
Τα έχω με την υπερβολή που μαστίζει το ψαροντούφεκο εδω και καμια 5αετία.....
Τα έχω με την "έκρηξη" που έγινε γύρω απο το χώρο μας λόγο βομβαρδισμού απο ειδήμονες και μή.....
Πού χρησιμεύει τελικά η ελ.κατάδυση στο ψαροντούφεκο, και πόσο βοηθάει στη σύλληψη ενός θηράματος;Αυτό δεν είναι το ζητούμενο;
Απλά πράγματα....
Γιατί να γίνουν πολύπλοκα-επικίνδυνα;
Γιατί να μάθει ο νέος ψαροκυνηγός ρε παίδες π.χ το πάκιν....γιατί...;
Μήπως και πάρει τη στήρα που είδε στον ύπνο του; Όχι ρε....είναι λάθος νοοτροπία αυτό....και δυστυχώς αυτό που λέω υφίσταται και δεν είναι υπερβολή!
Δυστυχώς πολλές οι λεπτομέριες....και λέω δυστυχώς γιατί πίσω απ αυτές χάνεται τελικά η ουσία....
Μάθετε στο νέο ψαροκυνηγό την ουσία....αυτά που πρέπει να μάθει για να χέρεται τα ψάρια που βγάζει με ασφάλεια και να γυρίζει πάντα σπίτι του.....Και η ουσία μένει στον εγκέφαλο με απλές κουβέντες....Οι υπέρμετρες αναλύσεις και θεωρίες μάλλον μπερδεύουν και δημιουργούν συγχιση....
Και αν σπάσει και λίγο παραπάνω το γόνατο χέστηκε η φοράδα στ αλώνι ρε.....γιατί αν καρφώσει το 10άρι κατάμουτρα πες του εσύ μετά στην επιφάνεια....οτι ήταν άχαρος στο κατέβασμα....:139:

graou
11-01-2010, 10:40
Τα έχω με την "έκρηξη" που έγινε γύρω απο το χώρο μας λόγο βομβαρδισμού απο ειδήμονες και μή.....
Πού χρησιμεύει τελικά η ελ.κατάδυση στο ψαροντούφεκο, και πόσο βοηθάει στη σύλληψη ενός θηράματος;Αυτό δεν είναι το ζητούμενο;
Απλά πράγματα....
Μήπως και πάρει τη στήρα που είδε στον ύπνο του; Όχι ρε....είναι λάθος νοοτροπία αυτό....και δυστυχώς αυτό που λέω υφίσταται και δεν είναι υπερβολή!
Δυστυχώς πολλές οι λεπτομέριες....και λέω δυστυχώς γιατί πίσω απ αυτές χάνεται τελικά η ουσία....
Μάθετε στο νέο ψαροκυνηγό την ουσία....αυτά που πρέπει να μάθει για να χέρεται τα ψάρια που βγάζει με ασφάλεια και να γυρίζει πάντα σπίτι του.....Και η ουσία μένει στον εγκέφαλο με απλές κουβέντες....Οι υπέρμετρες αναλύσεις και θεωρίες μάλλον μπερδεύουν και δημιουργούν συγχιση....
Και αν σπάσει και λίγο παραπάνω το γόνατο χέστηκε η φοράδα στ αλώνι ρε.....γιατί αν καρφώσει το 10άρι κατάμουτρα πες του εσύ μετά στην επιφάνεια....οτι ήταν άχαρος στο κατέβασμα....:139:
Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα εκτός από αυτά που αναφέρεις.Ήδη έχουν ακουστεί τα "άδειες να εκδίδουν οι κατά τόπους σύλλογοι","αν δεν έχεις κάνει σχολείο να μην παίρνεις άδεια" κλπ κλπ...
Ακόμα και το ψαροντούφεκο πρέπει να γίνει ελεγχόμενο.

Manikas
11-01-2010, 10:51
Διαβάζω....ξαναδιαβάζω....τα μισά που έχω διαβάσει τα έχω ξεχάσει...αλλά δεν προλαβαίνουν να γραφτούν και απορρόπτονται..
Τί γίνεται ρε;
Μα καλά...θα πει...όλοι αυτοί που βουτάνε πρέπει να έχουν βγάλει τουλάχιστον φυσικομαθηματικό και στη χειρότερη να έχουν πάει και κανα δυο χρόνια ιατρική.....
Και να τα σχολεία μετά....(σε λίγο καιρό θα έχουμε καμια 10αριά επίπεδα...) και δώστου σεμηνάρια....και ξαναματα θεωρία και υπολογισμοί και ψαροντούφεκο με χρονόμετρα και λαμπάκια να ανάβουν και ειδικές τεχνικές αναπνοών.....και ψάρια μηδέν....
Δεν τα έχω με την ελ.καταδυση ούτε με τα σχολεία που μέχρι ένα σημείο ΠΡΕΠΕΙ να παρακολουθήσει ο νέος ψαροκυνηγός.....
Απλά πράγματα....
Καλά ρε πώς βουτάς έτσι;:142:
Κάτι τελευταίο από εμένα...

Γιώργο δεν υπάρχει λόγος να εκνευρίζεσαι...βάση αυτών που μεταφέρεις είναι αδύνατο αυτό που σου γράφω παραπάνω...πές μου σε παρακαλώ εσύ που ξέρεις γτ εγώ παρόλα τα σχολεία που έχω κάνει δηλώνω άσχετος ειλικρινά...

Alexander
11-01-2010, 11:00
Έχουμε να δούμε πολλά ακόμα εκτός από αυτά που αναφέρεις.Ήδη έχουν ακουστεί τα "άδειες να εκδίδουν οι κατά τόπους σύλλογοι","αν δεν έχεις κάνει σχολείο να μην παίρνεις άδεια" κλπ κλπ...
Ακόμα και το ψαροντούφεκο πρέπει να γίνει ελεγχόμενο.

Το ότι το είπε κάποιος δεν σημαίνει ότι έγινε κιόλας...
Αλοίμονο αν η μαλακία του καθενός μας στα φόρουμ, γινόταν νόμος του κράτους...

τα μπόλντ και υπογραμισμένα αλληλοαναιρούνται....
Παρθένος στο ψαροντούφεκο δεν είναι κανένας που παρακολουθεί 2ο επίπεδο.

Αναφέρεις:

Απαντώ

Τα άκρα αλλάζουν από μέρα σε μέρα.
Δεν υπάρχει σταθερό σημείο σε κάποιον στο οποίο ειναι 100% σίγουρο ότι δεν μπορεί να πάθει υποξία , αυτό λέμε.
Πρόταση:
Μέσα από την γνώση και την ενασχόληση με το αντικείμενο και σαφώς την προπόνηση μαθαίνεις το σώμα σου ,αλλά προυποθέτει προπονήση!.
Προπόνηση σημαίνει να ζορίζεσαι , γι'αυτό δεν είναι ευχάριστη και γι'αυτό λίγοι κάνουν προπόνηση και ακόμα λιγότερι την συνεχίσουν .
Είναι κουραστική και σωματικά και ψυχικά.
Ζόρισμα δεν σημαίνει να προσπαθείς να πάθεις υποξία!

Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί τόση συζήτηση .
Σαφέστατα ο περισσότερος κόσμος δεν θεωρεί ότι πρέπει να προπονήσαι στην ελ. κατάδυση για να κάνεις το ψαροντούφεκο.
Γιατί το κουράζετε?
Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθεί ο ένας να πείσει τον άλλο.
Χαίρομαι όμως που οι περισσότεροι συμφωνούμε στο γεγονός ότι η ελ. κατάδυση βοηθά στο να ψαρεύουμε λίγο ασφαλέστερα.

Phoevos
11-01-2010, 12:31
Ok παιδιά να μας αναλύσετε τι συμβαίνει στον οργανισμό ενός ανθρώπου σε μία κατάδυση να μάθουμε και εμείς οι άσχετοι.
Ή οι σχολές δεν διδάσκουν τίποτα σωστό, ή εγώ δεν θυμάμαι τίποτα από αυτά που διδάχθηκα ή είμαι μία κατηγορία ανθρώπου που έχει διαφραγματικούς σπασμούς πριν την υποξία ενώ όλοι οι υπόλοιποι δεν έχετε τέτοια συμπτώματα. Τι να πω ρε Νίκο δεν ξέρω.

Δεν είπα για κανένα θέσφατο δεν δίδαξα καμία τεχνική δεν δεν δεν. Είπα ότι μία σχολή που διδάσκει ψαροτούφεκο και μάλιστα υπήρξα μαθητής και όχι εκπαιδευτής λέει κάποια πραγματάκια. Επί αυτών να σχολιάσεις Νίκο μου και μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα.

Δηλαδή αν κάποιος δεν ζορίζει τις βουτιές του κατά τη δική σου γνώμη κάνει λάθος?

Σου λέει ο εκπαιδευτής ότι αν η μέγιστη άπνοια σου με τα δικά σου ενδεικτικά οργανικά συστήματα είναι ας πούμε 1' λεπτό, εσύ βούτα 45" και σιγά σιγά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα ο οργανισμός σου θα αυξήσει αυτό τον χρόνο. Δεν μίλησα ποτέ ότι αυτό θα γίνει κατά τη διάρκεια της ίδιας ημέρας.
Δεν είπα ποτέ ότι αυτό είναι πάντα αυξητικό, είπα ότι αν αυτό γίνεται επί καθημερινής βάσης τότε ναι θα αυξηθεί ο συνολικός χρόνος αβίαστης κατάδυσης, πάντα σύμφωνα με αυτά που διδάσκει η σχολή.
Τώρα αν έγινα πιο σαφής σχολίασε ότι θέλεις.
Πότε καταλαβαίνεις εσύ που είσαι ψαροτουφεκάς ότι πρέπει να αφήσεις τον πάτο και να αρχίσεις την ανηφόρα ρε παιδί? Έχεις κανένα ξυπνητήρι και βαράει <<ανάδυση τώρα>>?????
Γιώργο, μη χρησιμοποιείς πληθυντικό. 2 σχολές που ξέρω τουλάχιστον, διαφορετικά συστήματα (που έχω παρακολουθήσει) δεν λένε τα πράγματα που αναφέρεις.

Αλλά, επειδή μου φαίνεται απίθανό σε κάποια σχολή να σου είπαν αυτά τα πράγματα, μάλλον δεν θυμάσαι καλά. Ας το δούμε αλλιώς: κάθε θεωρία έχει τελικό κριτή/επιβεβαιωτή το πείραμα. Το πείραμα Manikas, που έπαθε υποξία χωρίς κανένα διαφραγματικό, σε πολύ μικρότερο χρόνο απο τις συνήθεις βουτιές του, απορρίπτει τη θεωρία που προτείνεις.

patrinos
11-01-2010, 13:11
Τί γίνεται ρε;
Απλά πράγματα....

α γεια σου παλικαρι μου, που ελεγε και η γιαγια μου.

Sinner
11-01-2010, 13:23
Επί αυτών να σχολιάσεις Νίκο μου και μην βάζεις λόγια στο στόμα μου που δεν είπα.Αυτό ρε Γιώργο είναι μονίμως δικό σου χόμπι, να λες τι είπανε και καλά... οι άλλοι. Ποιός σου είπε εδώ μέσα ότι πρέπει να τραβάμε χρόνους, να κα΄νουμε πάκιν και άλλες π@παριές; Ποιός; Από το κεφάλι σου τα βγάζεις...

Αυτό που σου λέμε και αρνείσαι να το καταλάβεις είναι ότι το διάγραμμά σου είναι ΛΑΘΟΣ και είναι ΤΡΑΓΙΚΑ ΛΑΘΟΣ διότι ακόμη κι αν κάποιος ακολουθεί ως κανόνα αυτά που λες (περί ασφαλούς περιοχής και κουραφέξαλα), μπορεί να πάθει υποξία και να μην ξέρει για ποιόν λόγο την έπαθε. Σου είπαμε 15 φορές για αθλητές που την έπαθαν με διάφορους τρόπους, βγήκε ο Δημήτρης και είπε το προσωπικό του περιστατικό κι εσύ το βιολί σου με αυτά που σου είπανε ή νομίζεις ότι σου είπανε. Ε, τι να πω άλλο... να πω ότι δεν το έχω ξαναδεί το έργο θα πω ψέματα, deja vu σκέτο είσαι. :142:

...

GIODEM
11-01-2010, 13:23
Γιώργο, μη χρησιμοποιείς πληθυντικό. 2 σχολές που ξέρω τουλάχιστον, διαφορετικά συστήματα (που έχω παρακολουθήσει) δεν λένε τα πράγματα που αναφέρεις.

Αλλά, επειδή μου φαίνεται απίθανό σε κάποια σχολή να σου είπαν αυτά τα πράγματα, μάλλον δεν θυμάσαι καλά. Ας το δούμε αλλιώς: κάθε θεωρία έχει τελικό κριτή/επιβεβαιωτή το πείραμα. Το πείραμα Manikas, που έπαθε υποξία χωρίς κανένα διαφραγματικό, σε πολύ μικρότερο χρόνο απο τις συνήθεις βουτιές του, απορρίπτει τη θεωρία που προτείνεις.
Ωραία τι πρέπει να κάνουμε λοιπόν για να αυξήσουμε με ασφάλεια τις βουτιές μας?
Ποιό είναι εκείνο το σύστημα του οργανισμού μας που θα μας δώσει την εντολή για εισπνοή?
Έως τώρα ξέρω ότι είναι η αύξηση του C02 μέσα στο αίμα που ενεργοποιεί τους χημειοϋποδοχείς και σου δίνει την εντολή για εισνοή.

Μέχρι τώρα ακούω για απαγόρευση του υπεραερισμού γιατί μοιραία καταργούμε το φυσικό σύστημα ασφαλείας του οργανισμού.

Μέχρι τώρα ακούω για χαλάρωση στην επιφάνεια ώστε να επανέλθουν οι παλμοί σε φυσιολογικά επίπεδα και να μην καταναλώνει περίσσεια ποσότητος οξυγόνου ο οργανισμός.

Μέχρι τώρα ακούω για ελεγχόμενη ταχύτητα κατάδυσης όσο το δυνατόν με λιγότερες κινήσεις (τεντωμένα γόνατα, μικρότερη υδροδυναμική αντίσταση, κλπ) ώστε να εκμεταλλευτούμε την ενέργεια με τον καλλίτερο δυνατό τρόπο και να κάνουμε λιγότερες καύσεις.

Μήπως λοιπόν ο αθλητής ΕΚ στην προσπάθεια του να κάνει νέα ρεκόρ κατάδυσης ξεπερνάει αυτά τα φυσικά όρια του οργανισμού?

Μήπως όλη αυτή η εξειδικευμένη γνώση απευθύνεται μόνο σε ανταγωνιστική αθλητική ενασχόληση των ψαροτουφεκάδων αγώνων?

Μήπως εδώ πρέπει να σταθούμε σε αυτά που λέει ο Χρήστος ότι πολύ δεν το εξειδικεύσαμε το ψαροτουφεκάκι που κάνουμε απλά για χόμπυ?

Μήπως τελικά όλη αυτή η γνώση για την ΕΚ προσφέρει μόνο λίγα πραγματάκια περισσότερα στην ασφάλεια μας και δεν πρέπει να το παρακάνουμε?

Sinner
11-01-2010, 13:25
Τί γίνεται ρε;
Απλά πράγματα....
Στα πόσα μέτρα βουτάς - ψαρεύεις ρε Χρήστο;

...

Phoevos
11-01-2010, 13:27
Ωραία τι πρέπει να κάνουμε λοιπόν για να αυξήσουμε με ασφάλεια τις βουτιές μας?
Ποιό είναι εκείνο το σύστημα του οργανισμού μας που θα μας δώσει την εντολή για εισπνοή?
Έως τώρα ξέρω ότι είναι η αύξηση του C02 μέσα στο αίμα που ενεργοποιεί τους χημειοϋποδοχείς και σου δίνει την εντολή για εισνοή.

Μέχρι τώρα ακούω για απαγόρευση του υπεραερισμού γιατί μοιραία καταργούμε το φυσικό σύστημα ασφαλείας του οργανισμού.

Μέχρι τώρα ακούω για χαλάρωση στην επιφάνεια ώστε να επανέλθουν οι παλμοί σε φυσιολογικά επίπεδα και να μην καταναλώνει περίσσεια ποσότητος οξυγόνου ο οργανισμός.

Μέχρι τώρα ακούω για ελεγχόμενη ταχύτητα κατάδυσης όσο το δυνατόν με λιγότερες κινήσεις (τεντωμένα γόνατα, μικρότερη υδροδυναμική αντίσταση, κλπ) ώστε να εκμεταλλευτούμε την ενέργεια με τον καλλίτερο δυνατό τρόπο και να κάνουμε λιγότερες καύσεις.

Μήπως λοιπόν ο αθλητής ΕΚ στην προσπάθεια του να κάνει νέα ρεκόρ κατάδυσης ξεπερνάει αυτά τα φυσικά όρια του οργανισμού?

Μήπως όλη αυτή η εξειδικευμένη γνώση απευθύνεται μόνο σε ανταγωνιστική αθλητική ενασχόληση των ψαροτουφεκάδων αγώνων?

Μήπως εδώ πρέπει να σταθούμε σε αυτά που λέει ο Χρήστος ότι πολύ δεν το εξειδικεύσαμε το ψαροτουφεκάκι που κάνουμε απλά για χόμπυ?

Μήπως τελικά όλη αυτή η γνώση για την ΕΚ προσφέρει μόνο λίγα πραγματάκια περισσότερα στην ασφάλεια μας και δεν πρέπει να το παρακάνουμε?

:618:

με το συμπάθειο δηλαδή...

Phoevos
11-01-2010, 13:27

...

Χ8+- κατι ψηλά

X=\delta^i_i+(1/c^2)u^iu_i

GIODEM
11-01-2010, 13:38

...

Εγώ πάντως ρε Νικόλα βλέπω τι ψάρια βγάζει το παλλικάρι δεν βλέπω πόσα μέτρα γράφει το ρολόϊ του!!!!! Ναι είναι ένας ψαράς με αξιοζήλευτες επιδόσεις σε ψάρια (δεν με νοιάζουν τα μέτρα του) ο Χρήστος.

Sinner
11-01-2010, 13:41
Ναι ρε μάστορα αλλά αν βουτάει εκεί που μαθαίνω εγώ ότι βουτάει, τσάμπα συζητάμε.

...

Sinner
11-01-2010, 14:04
Χ8+- κατι ψηλά
X=\delta^i_i+(1/c^2)u^iu_i
Αφιερωμένο:

http://talkingtails.files.wordpress.com/2007/10/pi-vs.-i.gif

:137::137:

...

VASILIS LADIAS
11-01-2010, 14:05
Ορίστε τι πιστεύω:
1. Ο ταλαντούχος ελεύθερος δύτης βουτάει καλύτερα (βαθύτερα/μεγαλύτερες άπνοιες κλπ) από τον αντίστοιχο (τεχνική/γενική φυσική κατάσταση/εμπειρία κλπ) ΜΗ ταλαντούχο....
2. Ο ταλαντούχος ψαροντουφεκάς΄... πιάνει καλύτερα (μεγαλύτερα/περισσότερα ψάρια) από τον αντίστοιχο μη ταλαντούχο, ίδιων επιδόσεων στην ελεύθερη, στον ίδιο τόπο, ίδιο βάθος κλπ...
3. Ο ταλαντούχος ψαροντουφεκάς + ελεύθερος δύτης μπορεί να κάνει και πρωταθλητισμό στο ψαροντούφεκο...
4. Ο ψαροντουφεκάς που βουτάει 3 φορές τη βδομάδα (πχ Χρήστος-που είναι και πολύ καλός έτσι κι αλλιώς και βουτάει ....) δεν έχει ανάγκη την προπόνηση.
5. Το μεγαλύτερο καλό που ΄μαθαίνει η ελεύθερη στον ψαροκυνηγό είναι το Ζευγάρι...
6. Το να λέμε ψέματα ότι χωρίς να ζοριστούμε (είτε στη θάλασσα που είναι επικίνδυνο, ακόμα και με ζευγάρι/είτε σε πισίνα υπό ελεγχόμενες συνθήκες+ζευγάρι) αυξάνονται οι επιδόσεις μας, -εφόσον έχουμε μάθει να χαλαρώνουμε- είναι για τις ντομάτες...

xristakos
11-01-2010, 15:15
Ρε συ Νικόλα, τί ρόλο παίζει στα πόσα μέτρα ψαρεύω;
Δεν μου αρέσει να αναφέρω μέτρα τουλάχιστον δημόσια...Αν ψάξεις στα ποστ που έχω κάνει θα δεις οτι το αποφεύγω για διάφορους λόγους....
Το θέμα όμως δεν είναι αυτό.
Επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ...
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ ΚΑΙ ΑΝ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΙ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΨΑΡΟΚΥΝΗΓΟΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΝΑ ΠΑΕΙ ΕΚΕΊ.....αλλά ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΝΑ ΨΑΡΕΥΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΨΑΡΙΑ...
ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥ Κ 5 ΒΑΣΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΔΥΣΗ.....
ελπίζω σε αυτό να εγινα κατανοητός.....
Απο εκει και πέρα θεωρώ οτι οι λεπτομέριες στις οποίες στεκόμαστε για την ελ.κατάδυση οταν ψαρεύουμε είναι τόοοοοσες πολλές που καλύπτουν την ουσία του ψαροντούφεκου.....
Ο νέος ή ο παλιός πολλές φορές θα χαλάσει τη βουτιά του, επειδή θα έχει στο νου του την εικόνα το χ,ψ Χριστάκου που θα του λέει με βροντερή φωνή....."τι κάνεις παιδάκι μου; λυγίζεις το γόνατο;"
Ο νέος ή ο παλιός θα δει το απο κάτω σκαλοπάτι με τις πίγγες που δεν το φτάνει....και θα θυμηθεί το πάκιν.....και γκλου γκλου τα καταπίματα.....και θα είναι μάλλον η τελευταία βουτιά της ημέρας...αφου ευτυχώς έχει ζευγάρι....
Και μετά θα πάει σπίτι προβληματισμένος....και θα αρχίσει τις ερωτήσεις απο εδω και απο εκεί.....Και άντε να του απαντήσεις μετά με σιγουριά....Ναι παιδί μου εφταιγε το πάκιν....Όχι παιδί μου ήσουν απλά κουρασμένος και έτυχε....
Ο άλλος θα πει...έλα ρε δεν τρέχει και τίποτα...
Στη στεριά όμως οταν γυρνάμε ανάσκελα κάνουμε και 30 εξετάσεις μετά...στη θάλασσα...;
Πολλές θεωρίες της ελ.κατάδυσης είναι περιττές στο ψαροντούφεκο.....αυτό θέλω να πω.
Απο την επιφάνεια μέχρι τον πάτο θεωρώ οτι αρκεί να ξέρεις 5 βασικά πράγματα που ΔΙΔΑΣΚΟΥΝ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ....το ίδιο και στην ανάδυση....
Η περιπλάνηση στον πάτο είναι άλλο πράγμα...
Η επαφή με τα ψάρια δεν διδάσκεται....
Μπιλλ Λαδια....η προπόνηση για τον ψαροντουφεκά θεωρώ οτι είναι η θάλασσα και το ψαροντούφεκο....Οι 3 φορές την εβδομάδα είναι και προπόνηση....
Ο καθένας πρέπει να βουτάει μέχρι εκεί που αισθάνεται καλά και άνετα και να ακολουθεί αυτά που έχει διδαχθεί περι ασφάλειας...
Απλά....
Το απο κάτω σκαλοπάτι στα 30 θα είναι εκεί και του χρόνου.....γιατί να το βουτήξεις φέτος;Επειδή κατέβηκες 30 στο σχοινί;Όχι ρε φίλε....

Υ.Γ Περιμένω πως και πως τη στιγμή που θα μπω στο παντάκι του Φοίβου θα "σπρώχνουμε" στις ανηφοριές και θα μου λέει....
''Μα ρε φιλαράκι περίμενε να σου πω....δεν είναι έτσι όπως τα λές...." και θα τον διακόπτω εγώ...."άσε ρε Φοίβο τις θεωρίες και παμε να τα πετσοκόψουμε....." και θα λέει ο Φοίβος χαμογελόντας "εε το μαλάκα....":142::142:

xristakos
11-01-2010, 15:39
Ναι ρε μάστορα αλλά αν βουτάει εκεί που μαθαίνω εγώ ότι βουτάει, τσάμπα συζητάμε.

...
Νίκ, γιατί τσάμπα συζητάμε ρε συ;
Ανάλογα τον τόπο και τα ψάρια που κρατάει θα κάνω και τις ανάλογες βουτιές....(άσε αυτά που ακούς)
Και για ψαχτήρια ρηχά θα πάω και για λαβράκια θα πάω και απ όλα..
Δεν θα πέσω ρε Νίκο κάτω απο το σκαλοπάτι επειδή είναι 30 για να πω οτι ψάρεψα στα 30....
Αν δεν δω τι γίνεται απο πάνω γιατί να πάω απο κάτω;
Πολλοί όμως θα πάνε παρασυρόμενοι απο τη "νοσο" των επιδόσεων που περιλαμβάνει μέτρα και χρόνους...και μάλλον είναι "γέννημα" της αγωνιστικής ελ.κατάδυσης που έμπλεξε στο ψαροντούφεκο.
Εγω θα τα δω τα ψάρια και ίσως πάρω κανένα....
Ο άλλος θα τα προγκήξει....απλά....
Το παράδειγμα αυτό ίσως το έχεις ζήσει και εσύ....

Sinner
11-01-2010, 16:07
Χρήστο δεν διαφωνώ ρε man με όσα πολύ σωστά λες. Το αντίθετο. Ειδικά αυτό που λες ότι θα ψάξεις πρώτα ρηχότερα αν παίζουν ψάρια και μετά αν χρειαστεί θα πας και λίγο πιο κάτω, είναι και το δικό μου moto.

Είπα όμως να μας γράψεις κανα νούμερο μπας και καταλάβει ο Γιώργος επιτέλους ότι δεν μπορεί να επιχειρηματολογήσει για πάρτη σου. Δεν μπορεί ένας που ψαρεύει στα μισά σου μέτρα (μπορεί και λιγότερα από τα μισά) να αποφασίσει αν πρέπει ή όχι να υπάρχει εξειδίκευση στο ψαροτούφεκο, αν πρέπει να κάνουμε 3 σχολεία και όχι ένα ή αν στέκουν τα "διαγράμματα" που μας έρχονται στο κεφάλι ένα απόγευμα... Αυτό ας το αποφασίσει κάποιος που πήγε βαθιά και είδε τουλάχιστον πως είναι, ένας που εκπαιδεύτηκε σε υψηλό επίπεδο και έμαθε πέντε πράγματα περισσότερα. Έχω βαρεθεί να ακούω μπαρουφο-θεωρίες για διάφορα θέματα ε/κ καθώς και την δαιμονοποίηση του ψαρέματος, που τελικά είναι... πιο κάτω από εκεί που μπορούμε να πάμε εμείς. Που μπορώ να πάω εγώ, στα -20μ; Ε, μέχρι εκεί είναι το σωστό να πηγαίνουμε γιατί μετά θα πνιγούμε... ιδού, το λέει και το διάγραμμα. :139: Ένα σχολείο έκανα εγώ; Ε, ένα πρέπει να κάνουμε όλοι διότι τα άλλα είναι τσάμπα λεφτά...

Για γέλια είναι αυτά ρε φίλε.

...

CLIPPER
11-01-2010, 16:16
Σε όλη τη συζήτηση δεν έχω λάβει μέρος, καθώς δεν έχω κάνει κανένα σχολείο.
Επομένως πιστεύω ότι βλέπω να διατυπώνουν οι γνώστες.

Επειδή η τελευταίες δύο σελίδες περιστρέφονται γύρω από το διάγραμμα του Γιώργου, θέλω να κάνω μια ερώτηση που δε καταλαβαίνω σε αυτό το διάγραμμα.
Στον κατακόρυφο άξονα δεν αναφέρεται, αλλά υπέθεσα ότι αναπαριστάται η συγκέντρωση CO2 στο αίμα. Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα εγώ. Μα όπως το έκανε ο Γιώργης το διάγραμμα δείχνει ότι ξεκινώντας τη βουτιά, η συγκέντρωση CO2 για κάποιο λόγο αρχίζει να μειώνεται!!!!! και μετά από κάποιο χρόνο αρχίζει φυσιολογικά να ανεβαίνει πάλι.
Είναι σωστό αυτό ρε παιδιά; Υπάρχει κάτι που δε κατάλαβα; Υπάρχει περίπτωση να μειώνεται η συγκέντρωση CO2 στο αίμα μετά την έναρξη της βουτιάς;
Αν η αρχική μου υπόθεση δεν ευσταθεί, τότε το ερώτημά μου να θεωρηθεί λήξαν.

Sinner
11-01-2010, 16:19
Θα το ρωτούσα κι εγώ αυτό, αλλά δεν ήθελα να ασχοληθώ γιατί είναι εντελώς λάθος αυτό που προσπαθεί να περάσει ως "ασφαλής βουτιά".

...

CLIPPER
11-01-2010, 16:51
Νίκο, βλέπω και άλλα περίεργα σε αυτή την καμπύλη, αλλά δεν είναι τόσο κρίσιμα όσο αυτό που ρώτησα.

Όπως για παράδειγμα: η κατάληξη της καμπύλης στο δεξί της άκρο.
Είναι απίθανο, με βάση τις γνώσεις μου περί φυσικής και χημείας, μια καμπύλη αυτού του είδους να καταλήγει έτσι. Λογικά κάποια στιγμή θα επέρχεται μια ισορροπία στη συγκέντρωση του CO2. Αντικειμενικά, δε μπορεί δηλαδή, το αίμα να συγκεντρώνει επ' άπειρο άζωτο (εκεί δηλαδή που θα εμφανίζεται το περιστατικό υποξίας). Επομένως η μορφή της καμπύλης προς το δεξί της άκρο θα πρέπει να εξομαλύνεται ακολουθώντας περισσότερο παράλληλη πορεία με τον άξονα του χρόνου.

Αμέσως έτσι τίθεται το κρίσιμο ερώτημα: ποιος είναι ο χρόνος όπου θα εμφανιστεί το "γόνατο" της καμπύλης και από ποιες παραμέτρους αυτός εξαρτάται...

Αν κάνω λάθος, παρακαλώ διορθώστε με.

aballos
11-01-2010, 19:17
Τα μόνα ανάλογα διαγράμματα που έχω δει μέχρι σήμερα είναι αυτά http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/de/Shallow_water_blackout_diagram_1.svg/525px-Shallow_water_blackout_diagram_1.svg.png

και

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/a2/Shallow_water_blackout_diagram_2.svg/525px-Shallow_water_blackout_diagram_2.svg.png

φαντάζομαι ότι κάπου εκεί έχει γίνει κάποια παρεξήγηση - παρανόηση κλπ στο τι κατάλαβε και στο τι ήθελε να πει ο Γιώργος.

Όσο για το θέμα <<ΥΚ με ή χωρίς εφαρμοσμένες γνώσεις ΕΚ>> θεωρώ οτι η απάντηση είναι πολύ απλή, τόσο απλή όσο και το ΥΚ.

Και για να σταματήσω τον χαβαλέ απο μέρους μου..
Ποιος ειναι αυτος που ψαρευει εστω και στα 2 μετρα χωρις να χρησημοποιει τεχνικες ΕΚ?????

Ειτε το θέλετε ειτε οχι η ΕΚ ειναι το μέσο για να ψαρέψουμε...

Αν δεν ξέρεις να οδηγάς δεν μπορείς να είσαι επαγγελματίας οδηγός.

Τώρα αν έχεις δίπλωμα ΑΒΓΔΕ κατηγορίας αν ξέρεις από μηχανολογία αν έχεις παρακολουθήσει και κανα σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης καλό θα σου κάνει και όχι κακό

ΙΜΗΟ

Sinner
11-01-2010, 21:11
Πολύ ωραία διαγράμματα βρήκες για να καταλάβει κάποιος τι εστί υποκαπνία και ανοχή στο διοξείδιο.

...

bluehunter
11-01-2010, 21:18
Αυτά τα διαγράμματα υπάρχουν και εδώ και με άλλες εξηγήσεις για όποιον ενδιαφέρεται!!

http://www.deeper-club.gr/vb/showthread.php?t=365

pantelisgr
11-01-2010, 21:21
Αυτά τα διαγράμματα υπάρχουν και εδώ και με άλλες εξηγήσεις για όποιον ενδιαφέρεται!!

http://www.deeper-club.gr/vb/showthread.php?t=365

Eιίσαι ωραίος.:444:Ευχαριστώ.

pantelisgr
11-01-2010, 21:36
Πηγαινουν 2 φιλοι,για ψαρεμα.Ο ενας βαθυτης,και ο αλλος''ρηχοπατιας".

Πάλι ρόμπα μάς έκανες ρε?:136::136:

fadomas
12-01-2010, 00:40
Πάλι ρόμπα μάς έκανες ρε?:136::136:

Μην ξηγιεσε.Παντα καλοπροαιρετα.

VASILIS LADIAS
12-01-2010, 08:44
Μπιλλ Λαδια....η προπόνηση για τον ψαροντουφεκά θεωρώ οτι είναι η θάλασσα και το ψαροντούφεκο....Οι 3 φορές την εβδομάδα είναι και προπόνηση....

Χρήστο, εφόσον ψαρεύεις χειμώνα - καλοκαίρι στα ίδια βάθη...:126:, το είπα και παραπάνω, όποιος ψαρεύει 2-3 φορές τη βδομάδα με τον ίδιο τρόπο χειμώνα καλοκαίρι κάνει το ιδανικό...
Αλλά, αυτό δεν μπορούν να το κάνουν όλοι, οπότε... όποιος δύναται και επιθυμεί, θα προσπαθήσει να κάνει μια προετοιμασία (με ορίζοντα μέχρι το Μάη πχ) για το καλοκαίρι οπότε θα μπορεί να βουτά συχνότερα. Το αν είναι σωστή ή όχι η μέθοδος φαίνεται εκ του αποτελέσματος...
ΥΓ όποιος το ρίχνει στα ρηχά το χειμώνα, ψαρεύει μεν, δεν θα είναι όμως έτοιμος για το καλοκαίρι...θα χρειαστεί τουλάχιστο μια βδομάδα καθημερινού ψαρέματος/προσαρμογής εφόσον έχει μια καλή γενική φυσική κατάσταση...

GIODEM
12-01-2010, 10:05
Σε όλη τη συζήτηση δεν έχω λάβει μέρος, καθώς δεν έχω κάνει κανένα σχολείο.
Επομένως πιστεύω ότι βλέπω να διατυπώνουν οι γνώστες.

Επειδή η τελευταίες δύο σελίδες περιστρέφονται γύρω από το διάγραμμα του Γιώργου, θέλω να κάνω μια ερώτηση που δε καταλαβαίνω σε αυτό το διάγραμμα.
Στον κατακόρυφο άξονα δεν αναφέρεται, αλλά υπέθεσα ότι αναπαριστάται η συγκέντρωση CO2 στο αίμα. Έτσι τουλάχιστον κατάλαβα εγώ. Μα όπως το έκανε ο Γιώργης το διάγραμμα δείχνει ότι ξεκινώντας τη βουτιά, η συγκέντρωση CO2 για κάποιο λόγο αρχίζει να μειώνεται!!!!! και μετά από κάποιο χρόνο αρχίζει φυσιολογικά να ανεβαίνει πάλι.
Είναι σωστό αυτό ρε παιδιά; Υπάρχει κάτι που δε κατάλαβα; Υπάρχει περίπτωση να μειώνεται η συγκέντρωση CO2 στο αίμα μετά την έναρξη της βουτιάς;
Αν η αρχική μου υπόθεση δεν ευσταθεί, τότε το ερώτημά μου να θεωρηθεί λήξαν.

Προς άρσιν παρεξηγήσεων του σχήματος οφείλω να πω ότι ήταν ελλειπής η απεικόνιση ως προς το πλήρες σχέδιο.
Θανάση αυτό εννοώ που το συμπλήρωσα παρακάτω.

Εννοώ ξανά ότι αν οι βουτιές μας σταματούν στον χρόνο άνετης κατάδυσης (έχουμε βγει στην επιφάνεια) και δεν φτάνουμε στα δεξιά όρια του διαγράμματος (σκαριφήματος πλάγιας όψης μιας κατάδυσης).

Χαίρομαι που στο χθεσινό σεμινάριο από τον Γιάννη τον Σιδέρη ακούστηκαν τα ίδια λόγια και προτροπές.
Φοίβο μήπως και εδώ λέω λάθος? Όχι γιατί ήσουν παρών στην ερώτηση μου, και άκουσες την απάντηση από τον ίδιο τον Γιάννη.

Ούτε λίγο ούτε πολύ και ο Γιάννης υποστήριξε ακριβώς αυτά που λέει ο Χρήστος. Δηλαδή ότι σας έγραψα παραπάνω σκαριφηματώντας μία κατάδυση. Ότι οι πολλές επαναλήψεις σε επισκέψεις στη θάλασσα και ενασχόληση με το ψάρεμα δίνουν τον μεγαλύτερο χρόνο κατάδυσης και όχι οι τραβηγμένες βουτιές.

Alexander
12-01-2010, 10:36
o Χρήστος , ποιός είναι???

Alexander
12-01-2010, 10:48
edit: τα σημεία έναρξης διαφραγματικών και υποξίας δεν είναι σταθερά , μπορεί κάλιστα να πηγαινοέρχονται ποιό δεξια ή ποιό αριστερά αναλόγως την μέρα, ώρα, βουτιά , τα διαλλείματα μεταξύ βουτιών, το τί έγινε την ώρα της κατάδυσης και πάρα πολλά άλλα.
Επίσης το διάστημα μεταξύ έναρξης διαρφραγματικών και υποξίας μπορεί να:
1. είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ
2. να ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ καν
3. να υπάρχει αλλά να μην το καταλαβαίνει ο δύτης
4. να είναι 10,20 ,30, 50, 70 , 80 δευτ. κλπ κλπ
5.
6.

Αντί για διαγράμματα και αναλύσεις για περιοχές υποξίας/έναρξης διαφραγματικών ,που είναι ΠΟΛΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ και πολύ διαφορετικά για τον καθένα μας, θα μου ήταν υπεραρκετό ένα απλό : Οσο περισσότερο βουτάς και ψαρεύεις ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ,τόσο καλύτερος γίνεσαι.

xristakos
12-01-2010, 11:26
edit:

Αντί για διαγράμματα και αναλύσεις για περιοχές υποξίας/έναρξης διαφραγματικών ,που είναι ΠΟΛΥ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ και πολύ διαφορετικά για τον καθένα μας, θα μου ήταν υπεραρκετό ένα απλό : Οσο περισσότερο βουτάς και ψαρεύεις ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ,τόσο καλύτερος γίνεσαι.
Ανα γειά σου....

Υ.γ Έλα που δεν ξέρεις το Χρήστοοοοο....:135::135::142::142:

Alexander
12-01-2010, 11:32
Ανα γειά σου....

Υ.γ Έλα που δεν ξέρεις το Χρήστοοοοο....:142:

ουπς ....:137: ΟΚ κατάλαβα!

Phoevos
12-01-2010, 13:18
Προς άρσιν παρεξηγήσεων του σχήματος οφείλω να πω ότι ήταν ελλειπής η απεικόνιση ως προς το πλήρες σχέδιο.
Θανάση αυτό εννοώ που το συμπλήρωσα παρακάτω.

Εννοώ ξανά ότι αν οι βουτιές μας σταματούν στον χρόνο άνετης κατάδυσης (έχουμε βγει στην επιφάνεια) και δεν φτάνουμε στα δεξιά όρια του διαγράμματος (σκαριφήματος πλάγιας όψης μιας κατάδυσης).

Χαίρομαι που στο χθεσινό σεμινάριο από τον Γιάννη τον Σιδέρη ακούστηκαν τα ίδια λόγια και προτροπές.
Φοίβο μήπως και εδώ λέω λάθος? Όχι γιατί ήσουν παρών στην ερώτηση μου, και άκουσες την απάντηση από τον ίδιο τον Γιάννη.

Ούτε λίγο ούτε πολύ και ο Γιάννης υποστήριξε ακριβώς αυτά που λέει ο Χρήστος. Δηλαδή ότι σας έγραψα παραπάνω σκαριφηματώντας μία κατάδυση. Ότι οι πολλές επαναλήψεις σε επισκέψεις στη θάλασσα και ενασχόληση με το ψάρεμα δίνουν τον μεγαλύτερο χρόνο κατάδυσης και όχι οι τραβηγμένες βουτιές.
Γιώργο άσε τα διαγράμματα και κοίτα να πας κανά ψάρεμα.

Είπες μια κουβέντα στο Γιάννη, χωρίς να είναι το αντικείμενο του σεμιναρίου, και χωρίς να του αναλυθεί η εδώ όλη συζήτηση, και ο άνθρωπος σου απάντησε κομψά και όμορφα. Τώρα την απάντηση του "βουτάτε στο πλαίσιο που νιώθετε άνετα" αν την εκλαμβάνεις ως διεξοδική ανάλυση (που δεν ήταν το αντικείμενο του σεμιναρίου) για το θέμα της αύξησης CO2, μείωσης Ο2, διαφραγματικών προπονητικής και μπλα μπλα μπλα, ε τί να σου πω, άρπα: :618:

Αν θες να ασχοληθείς σοβαρά, κοίταξε να θυμηθείς όσα έμαθες στο σχολείο που πήγαινες. Αν δε καταλαβαίνεις αυτό που όλοι σου λέμε, πήγαινε και σε κανένα άλλο σχολείο. Επίσης πλέον υπάρχουν και σχολές που προσφέρουν προπονήσεις, πήγαινε να μάθεις (freediving-club.gr, freedivingschool.gr, diveXperts.gr).

Ο Γιάννης είχε πολλά πράγματα να πει (είδες τον έπρηξα τον άνθρωπο με ερωτήσεις και είχα και άλλες...), δεν ήταν αντικείμενο του σεμιναρίου το θέμα που έθεσες (εκτός και αν ο τίτλος "τεχνικές στο βαθύ ψάρεμα" σημαίνει όλα όσα συζητάς εδώ) και για αυτό δεν είχε κανένα νόημα να συζητήσουμε επί του θέματος (για αυτό δεν έκανα και καμία νύξη περί προπονητικής στο θέμα). Αν θυμηθείς λίγο καλύτερα, περιέργαψε και μια προπόνηση που έκανε στην Ιταλία, κολύμπι με το ένα χέρι με επαναλαμβανόμενες άπνοιες (πρώτα 2 χεριές, μετά 4, 6 κοκ).
Αν πιστεύεις ότι σε αυτή τη προπόνηση δε ζορίζεσαι, ώστε να αναγκαστείς να βελτιώσεις την άπνοια...

Δοκίμασε το στη πισίνα την επόμενη φορά ;). Και μετά έλα πες μου αν αυτή η προπόνηση, συνάδει με το "κρατώ την αναπνοή μου χωρίς κανένα ζόρι".

Μπερδεύεις την ασφάλεια στο ψάρεμα, με το "δε ζορίζομαι=ασφάλεια". Πλάνην οικτρά. Μπορείς μια χαρά να ζορίζεσαι σε κάποιες βουτιές και να έχεις ασφάλεια. Ζόρι δε σημαίνει περνώ άσχημα στη θάλασσα. Και ζόρι για κάποιον προπονημένο σημαίνει διαφορετικά πράγματα απο κάποιον απροπόνητο.

Ζόρι δε σημαίνει "σε πνίγω μέχρι να δούμε πόσο αντέχεις". Ζόρι σημαίνει μαθαίνω να ελέγχω τον εαυτό μου σε φάση άπνοιας. Μαθαίνω το σώμα μου :).

Καλός ο σκοταδισμός αλλά δεν είναι του γούστου μου. Στα παιδιά πυο γουστάρουν να τρέχουν με τα παπάκια και τις μηχανές στο δρόμο, κάποιος αντιπροτείνει "μη τρέχετε παιδιά, δεν είναι ασφαλές", εγώ αντιπροτείνω "αν γουστάρετε να τρέξετε, να σπάσετε τα κοντέρ, να κάνετε σούζες, κάντε το σε πίστα, με σωστές συνθήκες ασφαλείας". Γιατί τα "παιδιά" (μικρά και μεγάλα) δεν πρόκειται να σταματήσουν να τρέχουν. Δε μπορείς να σταματήσεις τη ροή του ποταμού. Να την εκτρέψεις όμως ναι.

Κάτσε και δες πόσοι σκοτώνονται σε πίστα αγώνων, πόσοι στο δρόμο κάθε ΣΚ.

Alexander
12-01-2010, 13:55
off topic : να είχαμε μια μερίδα τομάτες γεμιστές και φέτα ,
έτσι να θυμηθω το καλοκαιράκι...:139::139: :136:

VASILIS LADIAS
12-01-2010, 14:11
Άλλοι πεινάνε κι άλλοι τις πετάνε...:410:

patrinos
12-01-2010, 14:20
Καλός ο σκοταδισμός αλλά δεν είναι του γούστου μου. Στα παιδιά πυο γουστάρουν να τρέχουν με τα παπάκια και τις μηχανές στο δρόμο, κάποιος αντιπροτείνει "μη τρέχετε παιδιά, δεν είναι ασφαλές", εγώ αντιπροτείνω "αν γουστάρετε να τρέξετε, να σπάσετε τα κοντέρ, να κάνετε σούζες, κάντε το σε πίστα, με σωστές συνθήκες ασφαλείας". Γιατί τα "παιδιά" (μικρά και μεγάλα) δεν πρόκειται να σταματήσουν να τρέχουν. Δε μπορείς να σταματήσεις τη ροή του ποταμού. Να την εκτρέψεις όμως ναι.

Κάτσε και δες πόσοι σκοτώνονται σε πίστα αγώνων, πόσοι στο δρόμο κάθε ΣΚ.

το στοιχειο μου.

υπηρξα πιτσιρικος, και εκενα τις μαλακιες μου. μεγαλωσα λιγο, και μπηκα και σε πιστες (οχι οτι σοβαρεψα στο δρομο, αλλα λεμε τωρα)
παντα ομως, σνομπαριζα και κοροιδευα αυτους που πηγαιναν σιγα, που αγοραζαν βεσπες, mega scooter και Hardly Dangerous. νομιζα οτι αυτοι δεν ειναι μοτοσικλετιστες, ειναι η ντροπη του συναφιου μας.
τωρα που 35αρισα, εχω αρχισει να τους βλεπω με λιγοτερο υποτιμητικο ματι, νταξ μωρε, κι αυτοι το κεφι τους κανουν...

νομιζω οτι κι αυτοι που λενε οτι "το ψ/τ ειναι 2 ειδων, το βαθυ και το αλλο", μεγαλωνοντας θα χαλαρωσουν. λιγο. και ισως μετριασουν λιγο την υπεροψια τους απεναντι στους "αλλους"

εγω παντως, ακομα το παλευω να μην ξεραθω σε υποτιμητικα γελια οταν βλεπω χαρλεοτσοπεροσουργελο.:137:

CLIPPER
12-01-2010, 15:09
Μπερδεύεις την ασφάλεια στο ψάρεμα, με το "δε ζορίζομαι=ασφάλεια". Πλάνην οικτρά. Μπορείς μια χαρά να ζορίζεσαι σε κάποιες βουτιές και να έχεις ασφάλεια.

Ωπ!! Φοίβο;; Τι σημαίνει αυτό;;;!!
Αντιφατικό μοιάζει!

Alexander
12-01-2010, 15:17
Ωπ!! Φοίβο;; Τι σημαίνει αυτό;;;!!
Αντιφατικό μοιάζει!
Ζορίζομαι = έχω διαφραγματικούς
Εχω διαφραγματικούς δεν σημαίνει ότι μου τελειώνει το οξυγόνο.
Επιπλέον έχω το ζευγάρι μου να με προσέχει , άρα είμαι (υπό νορμάλ συνθήκες ) ασφαλής.
Τουλάχιστον όσο ασφαλής μπορείς να "αισθάνεσαι" και όταν δεν ζορίζεσαι.
Κατάλαβες τώρα?

Στείλε μια μπουγάτσα , αν κατάλαβες!

εντιτ: είμαι σίγουρος ότι ο Φοίβος θα γράψει κανα κατεβατό ...

CLIPPER
12-01-2010, 15:22
Με κρέμα ή τυρί;

Alexander
12-01-2010, 15:23
Με κρέμα ή τυρί;
both....:404::404:

CLIPPER
12-01-2010, 15:43
Πρώτα η αλμυρή
1262

Και μετά η γλυκιά
1263

Alexander
12-01-2010, 15:52
:624::622::624::622:

Sinner
12-01-2010, 15:54
Στείλε και μια μπουγάτσα με διάγραμμα στον Γιώργο. :138:

...

Phoevos
12-01-2010, 16:58

...
:143:

Ζορίζομαι = έχω διαφραγματικούς
Εχω διαφραγματικούς δεν σημαίνει ότι μου τελειώνει το οξυγόνο.
Επιπλέον έχω το ζευγάρι μου να με προσέχει , άρα είμαι (υπό νορμάλ συνθήκες ) ασφαλής.
Τουλάχιστον όσο ασφαλής μπορείς να "αισθάνεσαι" και όταν δεν ζορίζεσαι.
Κατάλαβες τώρα?

Στείλε μια μπουγάτσα , αν κατάλαβες!

εντιτ: είμαι σίγουρος ότι ο Φοίβος θα γράψει κανα κατεβατό ...
Με κάλυψες απόλυτα φίλε ;) (τη πάτησες, NO κατεβατό this time :142: )

GIODEM
12-01-2010, 18:22

...
Και χωρίς διάγραμμα την τρώω:107::107:

Sinner
12-01-2010, 18:37
:114::114:

...

CLIPPER
12-01-2010, 22:44
Και χωρίς διάγραμμα την τρώω

Όοοοχι!! Με Διάγραμμα θα τη φας!! Για να την εμπεδώσεις :126:

:114::114:

Alexander
13-01-2010, 10:26
Όοοοχι!! Με Διάγραμμα θα τη φας!! Για να την εμπεδώσεις :126:

με ΛΛίγωσες φιΛΛαράκι!:137::136:

aballos
13-01-2010, 13:35
Θέλω διάγραμμα ροής πιρουνιού στην παρακάτω πιατέλα
http://www.elenidis.gr/files/images/photos/2.jpg
Αντε να σας δω τώρα με τα διαγράμματα σας

Alexander
13-01-2010, 14:01
τελικά είστε κακοί άνθρωποι εσείς απο Θεσσαλονίκη:141: :136::142:

Αντε να κάνεις δίαιτα με τέτοια.........:141:

VASILIS LADIAS
13-01-2010, 14:31
ααα ρε τρίγωνα πανοράματος...τραγανά !!!!

fadomas
13-01-2010, 21:59
Δεν βλεπω να καταληγουμε τελικα.Αλλοι ετσι, αλλοι γιουβετσι.

bluedeep
13-01-2010, 22:11
Δεν βλεπω να καταληγουμε τελικα.Αλλοι ετσι, αλλοι γιουβετσι.

Γιατι περιμενες κατι διαφορετικο;:114:

fadomas
13-01-2010, 22:18
Γιατι περιμενες κατι διαφορετικο;:114:

Ναι αμε.

sealoypis
13-01-2010, 22:44
Γιατι περιμενες κατι διαφορετικο;
Ναι αμε.

Διαφορετικό είμαι μόνο εγώ:626::626::626:

VASILIS LADIAS
14-01-2010, 08:26
Φίλε fadomas: Όλοι μπορεί να κρατάμε την ανάσα μας, αλλά ο λόγος που ο καθένας το κάνει (τόσο οι προφανείς: ελεύθερη-ψαροντούφεκο αλλά και κρυφοί: άθληση, ψυχαγωγία, απόδραση, φήμη, αυτοεπιβεβαίωση κλπ άπειροι ίσως,...) είναι τόσο ξεχωριστοί όσο ο καθένας από μας...το ίδιο και οι απόψεις μας...
Παρολαυτά, εντελώς σχηματικά: ένας νέος ψαροντουφεκάς πρέπει να ξεκινά με ένα σχολείο ελεύθερης...
Η ... παλιά γενιά, εφόσον τα δεδομένα του ψαρέματός της παραμένουν σταθερά (μεσαιορηχά/ψαχτήρι ->βράχο βράχο τον καυμό μου) και δεν παρασύρεται από τη μόδα στα βαθύτερα μονοπάτια,:606: της είναι λιγότερο αναγκαία τα σχολεία...Έτσι κι αλλιώς είμαστε πίσω στη δια βίου εκπαίδευση στην Ελλάδα...

Sinner
14-01-2010, 08:33
Έτσι κι αλλιώς είμαστε πίσω στη δια βίου εκπαίδευση στην Ελλάδα...Προφανώς επειδή τα ξέρουμε όλα. :142:

...

GIODEM
14-01-2010, 09:42
Φίλε fadomas: Όλοι μπορεί να κρατάμε την ανάσα μας, αλλά ο λόγος που ο καθένας το κάνει (τόσο οι προφανείς: ελεύθερη-ψαροντούφεκο αλλά και κρυφοί: άθληση, ψυχαγωγία, απόδραση, φήμη, αυτοεπιβεβαίωση κλπ άπειροι ίσως,...) είναι τόσο ξεχωριστοί όσο ο καθένας από μας...το ίδιο και οι απόψεις μας...
Παρολαυτά, εντελώς σχηματικά: ένας νέος ψαροντουφεκάς πρέπει να ξεκινά με ένα σχολείο ελεύθερης...
Η ... παλιά γενιά, εφόσον τα δεδομένα του ψαρέματός της παραμένουν σταθερά (μεσαιορηχά/ψαχτήρι ->βράχο βράχο τον καυμό μου) και δεν παρασύρεται από τη μόδα στα βαθύτερα μονοπάτια,:606: της είναι λιγότερο αναγκαία τα σχολεία...Έτσι κι αλλιώς είμαστε πίσω στη δια βίου εκπαίδευση στην Ελλάδα...
Ακριβώς έτσι είναι τα πράγματα.
Αν βγάζεις τα ψαράκια που σου χρειάζονται εδώ και χρόνια, αν περνάς καλά με αυτό που κάνεις και το απολαμβάνεις δεν χρειάζεσαι εξειδικευμένη γνώση.

Το ότι τα σχολεία προσφέρουν ασφάλεια και περαιτέρω γνώσεις είναι αδιαμφισβήτητο. Το αν σου χρειάζονται είναι προσωπικό θέμα όμως και ο καθένας επιλέγει κατά περίπτωση.

Έχω συναντήσει ψαράδες χωρίς κανένα σχολείο και κάνουν πολύ σωστά πράγματα, έχουν μεγάλη αποτελεσματικότητα στο ψάρεμα, και κρατάνε μέτρα ασφαλείας που διδάσκονται στα σχολεία χωρίς να τους έχει διδάξει κανείς.

Έχω συναντήσει και το ανάποδο. Παιδιά πήγαν σε σχολείο και μετά επιδόθηκαν στην αύξηση των προσωπικών τους ορίων παραβιάζοντας αυτά που διδάχθηκαν πολλές φορές.

Εγώ πέρασα σχολείο μόλις πέρυσι για να δω τι καινούριο μπορώ να πάρω. Το προτείνω ανεπιφύλακτα στους παλιούς. Κάποια πράγματα γνώσεων δεν μπορεί να σου τα δώσει η σκέτη εμπειρία. Βεβαίως πολλά από αυτά που διδάσκονται ένας έμπειρος τα έχει ανακαλύψει σε μεγάλο βαθμό.

Sinner
14-01-2010, 10:09
George... Η εμπειρία και η γνώση είναι διαφορετικά πράματα που καλά θα κάνουμε να μην τα συγχέουμε. Μη με κάνεις να ξαναγράψω εκείνο το ωραίο ρητό. :114:

...

Sinner
14-01-2010, 10:25
:622:

...

GIODEM
14-01-2010, 10:25
Τα μυστικά της ελεύθερης κατάδυσης και η εφαρμογή τους στο υποβρύχιο ψάρεμα.

αυτός είναι ο τίτλος απο το σεμινάριο του Μ Γιάνκου στο Γλαύκο.
Πιστέυω πως θα σας λυθούν πολλές απο τις απορίες σας
για το αν παντρέυονται ψαροτούφεκο και ελεύθερη κατάδυση...
Εμείς οι Αθηναίοι θα το ακούσουμε τα παιδιά από Θεσσαλονίκη όμως?:104:
Καταραμένη απόσταση:141:

fadomas
14-01-2010, 11:55
Η εμπειρία και η γνώση είναι διαφορετικά πράματα που καλά θα κάνουμε να μην τα συγχέουμε.

Πολλυ σωστο.:444:

Τα μυστικά της ελεύθερης κατάδυσης και η εφαρμογή τους στο υποβρύχιο ψάρεμα.

αυτός είναι ο τίτλος απο το σεμινάριο του Μ Γιάνκου στο Γλαύκο.
Πιστέυω πως θα σας λυθούν πολλές απο τις απορίες σας
για το αν παντρέυονται ψαροτούφεκο και ελεύθερη κατάδυση...

Μπερδευεσαι.Και εσενα τι σεχουμε?Κανονιστε με τον ψηλο,κατι αντιστοιχο.
ΥΓ.Ψηστε και τον Φοιβο.

bluedeep
14-01-2010, 16:48
Πολλυ σωστο.:444:

Μπερδευεσαι.Και εσενα τι σεχουμε?Κανονιστε με τον ψηλο,κατι αντιστοιχο.
ΥΓ.Ψηστε και τον Φοιβο.

Συμφωνω απολυτα και στα δυο:615:

maverick
14-01-2010, 17:03
Συμφωνω απολυτα και στα δυο:615:

me too!!:602::602:

sealoypis
14-01-2010, 18:02
Έχω συναντήσει ψαράδες χωρίς κανένα σχολείο και κάνουν πολύ σωστά πράγματα, έχουν μεγάλη αποτελεσματικότητα στο ψάρεμα, και κρατάνε μέτρα ασφαλείας χωρίς να τους έχει διδάξει κανείς.
Αυτό φίλε λέγεται Αντίληψη και συμφωνώ μαζί σου, αλώστε για ψαράδες μιλάμε(άστους να τρώγονται-μπερδεύονται)

maverick
15-01-2010, 15:55
Έχω συναντήσει ψαράδες χωρίς κανένα σχολείο και κάνουν πολύ σωστά πράγματα, έχουν μεγάλη αποτελεσματικότητα στο ψάρεμα, και κρατάνε μέτρα ασφαλείας χωρίς να τους έχει διδάξει κανείς.
Αυτό φίλε λέγεται Αντίληψη και συμφωνώ μαζί σου, αλώστε για ψαράδες μιλάμε(άστους να τρώγονται-μπερδεύονται)

Καλησπέρα.sealoypis σίγουρα έτσι είναι όπως τά λές.Ψαράδες είμαστε όλοι μας.Συρτό-πλαναριστό-καρτερίσιο-ρηχοπατιάδες-παπανικολήδες,όλοι στήν τελική ψαροτουφεκάδες είναι-είμαστε.ΔΕΝ είναι όμως ακριβώς έτσι.

Ο Sinner είπε τό εξής.
Η εμπειρία και η γνώση είναι διαφορετικά πράματα που καλά θα κάνουμε να μην τα συγχέουμε.

Πολλύ σωστή τοποθέτηση.Τό πόστ τού Sinner,τό ανέφερα γιατί ''κολλάει'' μέ μία επίσης σωστή άποψη τού Alexander.

Oσον αφορά τήν ''παντρειά'' τών δύο,πιστεύω ακράδαντα μετά από τήν όλη κουβέντα πώς ΝΑΙ γίνεται.Ας μήν κρατήσουμε πχ τήν ''σωστή πεδιλιά''.Μπορούμε όμως καί ταυτόχρονα επιβάλλεται πιστεύω,να κρατήσουμε τό θέμα ΑΣΦΑΛΕΙΑ,ΧΑΛΑΡΩΣΗ,ΑΝΕΣΗ στίς βουτιές μας.Πού όλα αυτά,άς μήν κοροιδευόμαστε δέν τά ξέραμε πρίν 10-15-20-25 χρόνια.

Phoevos
15-01-2010, 16:05

Oσον αφορά τήν ''παντρειά'' τών δύο,πιστεύω ακράδαντα μετά από τήν όλη κουβέντα πώς ΝΑΙ γίνεται.Ας μήν κρατήσουμε πχ τήν ''σωστή πεδιλιά''.Μπορούμε όμως καί ταυτόχρονα επιβάλλεται πιστεύω,να κρατήσουμε τό θέμα ΑΣΦΑΛΕΙΑ,ΧΑΛΑΡΩΣΗ,ΑΝΕΣΗ στίς βουτιές μας.Πού όλα αυτά,άς μήν κοροιδευόμαστε δέν τά ξέραμε πρίν 10-15-20-25 χρόνια.
Κάτι για τη σωστή πεδιλιά: είναι ΕΝΤΕΛΩΣ υποκειμενική, εξαρτάται απο το σωματότυπο του κάθε ανθρώπου. Η πεδιλιά που μαθαίνουμε σε ένα σχολείο δίνει κάποιες γενικές κατευθύνσεις (όχι σπάσιμο γόνατου, κάποιο ρυθμό, κάποιο εύρος διαφορετικό για αρχή, διαφορετικό για συνέχεια).

Αυτά τα πράγματα όμως πρέπει να εφαρμοστούν διαφορετικά σε κάθε ψαροκυνηγό/ ελεύθερο δύτη, ώστε να έχει το μέγιστο δυνατό αποτέλεσμα στις βουτιές του. Εγώ μέχρι σήμερα συνεχώς βελτιώνω (άρα αλλάζω) τις πεδιλιές μου. Μάλιστα έχω ελαφρώς διαφορετικές πεδιλιές το χειμώνα και το καλοκαίρι, κάτι που προκύπτει απο το διαφορετικό setup για τη κατάδυση.

Το σχολείο σε βοηθάει να μάθεις τη βάση (ή και πολύ παραπάνω) και μετά να την εξελίξεις, σύμφωνα με τις επιταγές του οργανισμού σου.

Π.χ. υπάρχουν αθλητές με πολύ δυνατή μυική κατασκευή, πάνε έρχονται τρέχοντας στις βουτιές τους (π.χ. Γιώργος Μητρόπουλος). Υπάρχουν άλλοι που πάνε εντελώς υποξικά (π.χ. Nitch, απο όσο θυμάμαι τη βουτιά του στα 110+ στο Λουτράκι). Άλλοι που φοράνε περισσότερα κιλά, άλλοι λιγότερα.

Η ελ. κατάδ. είναι ένα νέο πεδίο που συνεχώς εμπλουτίζεται. Κάτι που μαθαίναμε σωστό σήμερα, βγαίνει λιγότερο καλό απο κάτι που θα μάθουμε στο μέλλον τελικά.

Χαιρετώ
Φοίβος

maverick
15-01-2010, 17:13
Εγώ μέχρι σήμερα συνεχώς βελτιώνω (άρα αλλάζω) τις πεδιλιές μου. Μάλιστα έχω ελαφρώς διαφορετικές πεδιλιές το χειμώνα και το καλοκαίρι, κάτι που προκύπτει απο το διαφορετικό setup για τη κατάδυση

Γειά σου Φοίβε.Πρέπει νά βουτάς πολλύ συχνά,γιά νά μπορείς νά αλλάζεις τήν πεδιλιά σου,ανάλογα πάντα τό setup καί τήν εποχή,καί νά προσαρμόζεσαι γρήγορα.Τό λέω αυτό,γιατί τό βλέπω λίγο δύσκολο γιά έναν(εμένα πχ)πού δέν μπορεί νά είναι συχνά-πυκνά στό νερό.Γιά αυτό καί είπα τό

Ας μήν κρατήσουμε πχ τήν ''σωστή πεδιλιά''.

Φεύγω mate.Πάω gym.See you!

GIODEM
18-01-2010, 09:59
Καλησπέρα.sealoypis σίγουρα έτσι είναι όπως τά λές.Ψαράδες είμαστε όλοι μας.Συρτό-πλαναριστό-καρτερίσιο-ρηχοπατιάδες-παπανικολήδες,όλοι στήν τελική ψαροτουφεκάδες είναι-είμαστε.ΔΕΝ είναι όμως ακριβώς έτσι.

Ο Sinner είπε τό εξής.

Πολλύ σωστή τοποθέτηση.Τό πόστ τού Sinner,τό ανέφερα γιατί ''κολλάει'' μέ μία επίσης σωστή άποψη τού Alexander.

Αγαπητέ συνάδελφε από κάπου ξεκίνησαν όλα.
Οι πρώτοι δάσκαλοι ήταν αυτοί που ήταν αποτελεσματικοί ψαράδες και είχαν τυποποιήσει κάποια πράγματα που αφορούσαν την ασφάλεια στην κατάδυση.
Στη συνέχεια η ιατρική επιστήμη έβαλε λίγο το χεράκι της και μάθαμε μέσα από τα περιοδικά και τα βιβλία κατάδυσης (π.χ. το βιβλίο του Παπαγρηγοράκη Υποβρύχιος Άνθρωπος) κάποια πράγματα για την φυσιολογία του ανθρώπου.
Μέχρι τότε δεν υπήρχαν λοιπόν σχολές ΕΚ. Κάποιοι πάντρεψαν λοιπόν την εμπειρία με την γνώση και έφτιαξαν τις πρώτες σχολές.
Δεν νομίζω ότι θα υπάρξουν ποτέ στο μέλλον καθηγητές που δεν θα είναι και αθλητές ή ψαροτουφεκάδες και απλά θα είναι κάποιοι επιστήμονες.

TSIGOSM
22-01-2010, 17:14
Παιδιά το "κυνηγετικό ένστικτο" δεν είναι ούτε μαύρη μαγεία, ούτε κληρονομικό χάρισμα. Μάλιστα, αυτό είναι που έρχεται μόνο του με τις ώρες θάλασσας και όχι οι ουσιαστικές επιδόσεις. Πήγαινε κάθε μέρα και πλατσούριζε μόνος σου. Στα 25 και στα 30 δεν θα καρτερέψεις ποτέ για συναγρίδες 8άρες και 10άρες. Το κυνηγετικό σου ένστικτο θα περιοριστεί σε μπάφες και λαβράκια. Χέστηκε η φατμέ στο γενί τζαμί δηλαδή. Σαφέστατα και το βάθος δεν κάνει τον ψαροτουφεκά. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι τον κάνει η έλλειψη ικανοτήτων στην θάλασσα, μόνο και μόνο επειδή έχει (ή ισχυρίζεται ότι έχει)... κυνηγετικό ένστικτο. Άλλωστε το... όποιο κυνηγετικό ένστικτο (που εγώ προσδιορίζω ως χρήση σωστών τεχνικών και αντιμετώπιση καταστάσεων με ψάρια), έρχεται απλά με εμπειρία στο νερό και μερικές συμβουλές. Για τις επιδόσεις όμως χρειάζεται πραγματικά πολλή δουλειά. Επιπλέον, ανάμεσα σε δύο ψαροτουφεκάδες με τις ίδιες κυνηγετικές ικανότητες, είναι 101% σίγουρο ότι περισσότερα ψάρια θα βγάζει αυτός που βουτάει βαθύτερα (άρα αυτός που εκπαιδεύτηκε) γιατί έτσι έχει την ευχέρεια να βρει περισσότερους καλούς τόπους.

...
ΠΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΨΑΡΕΥΗΣ?

TSIGOSM
22-01-2010, 18:10
Το έχω πεί και το ξαναλέω!!!
Βέβαια όσον αφορά το θέμα της ασφάλειας.....εκεί είναι η σύνδεση τους.Αν υπήρχαν σχολεία ψαροντούφεκο (βέβαια και απο ποιούς θα γίνονται έτσι) πιστεύω θα υπήρχε μεγάλη έμφαση στην ασφάλεια.Άρα μένουμε στα σχολεία ελεύθερης κατάδυσης.
Ναι πρέπει να παρακολουθούμε τέτοια σχολεία.

Τα μόνα σχολεία ψαροντούφεκου για μένα που υπάρχουν είναι:Οι παρέες και οι αγώνες ψαροντούφεκου!!!!!!!

ΚΑΤΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ..(ΤΟ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ) ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΟΛΕΙΑ? ΕΔΩ ΕΚΑΝΑΝ ΣΧΟΛΕΣ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ. ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΑΝ ΣΕ ΠΑΝΕ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΘΑ ΤΡΑΒΑΣ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΑΣ ΑΛΛΟΙ ΤΗΝ ΨΑΡΕΥΟΥΝ

bluehunter
22-01-2010, 18:26
ΚΑΤΣΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ..(ΤΟ ΑΠΟ ΠΟΙΟΥΣ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ) ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΟΛΕΙΑ? ΕΔΩ ΕΚΑΝΑΝ ΣΧΟΛΕΣ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΑΝ ΧΘΕΣ ΣΤΟ ΝΕΡΟ.
Δεν το είπα για κακό αυτό δεν καταλαβαίνω γιατι αρπάζεσαι πραγματικά....αλλά για πές μου εσύ "μεγάλε"κάποιους κατα την γνώμη σου που θα μπορούσαν να κάνουν.Εγώ ξέρω αρκετούς απλά δεν τους ανέφερα.
Για πές μου και αυτό για τις σχολές που λές.Δηλαδή για ποιές σχολές μιλάς να το συζητήσουμε και αυτό αν θές πιστεύω να ακούσεις καλές γνώμες στο φόρουμ όλοι ξέρουμε σχολές κατάδυσης.

Και κάτι ακόμα...ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΑΣ ΑΛΛΟΙ ΤΗΝ ΨΑΡΕΥΟΥΝ.

Αυτό πάλι τι είναι;;;
Σε μένα πάει αυτό ή γενικά έτσι σου ρθε και το είπες;και αν πάει σε μένα γιατι το είπες πραγματικά δεν το καταλαβαίνω!!!!

Pablo
22-01-2010, 18:37
ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΠΛΑ ΠΟΥ ΑΝ ΣΕ ΠΑΝΕ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ ΘΑ ΤΡΑΒΑΣ ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ ΑΝΤΕ ΓΙΑΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΑΣ ΑΛΛΟΙ ΤΗΝ ΨΑΡΕΥΟΥΝ

Έτσι σε μάθανε?

Sinner
22-01-2010, 19:04
Σε μένα πάει αυτό ή γενικά έτσι σου ρθε και το είπες;Όλα κι όλα θα μαλώσουμε. Αυτό πάει σε μένα γιατί όπως και να το κάνουμε, είμαι και μικρότερός σου. :137:

p.s. Ρε τι πλάκα έχουμε. :142:

...

TSIGOSM
22-01-2010, 19:13
Έτσι σε μάθανε?
ΤΙ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ? ΑΠΟ ΠΟΥ ΞΕΦΥΤΡΩΣΕΣ?

iliastra
22-01-2010, 19:17
TSIGOSM πραγματικα διαβασα τουλαχιστον 3-4 φορες τα τελευταια ποστ για να καταλαβω τι παιζει και απο που αρπαχτηκες??? ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σου μιλαω δεν μπορω να καταλαβω γιατι, εκτος και εαν εχεις καποιο προηγουμενο ή σε εχει κανει κατι ο bluehunter και απο εκει πηγάζει ολο αυτο.... δεν πιστευω οτι ο bluehunter δεν εχει σεβαστει καποιον μεγαλυτερο, και το λεω αυτο γιατι τον ξερω...επισης δεν ξερω για το ποσο μπορει να θεωρηθει "νεος" ο bluehunter, ενα ατομο που γνωριζει τοσα πολλα για ε/κ και κανει και αγωνιστικη ε/κ... "νεο" μονο στην ηλικια μπορεις να τον πεις...

αυτο με τα οπλα που ειπες...πιστευεις οτι το οπλο κανει τον ψαροντουφεκα??? δλδ τα ρασα κανουν τον παπα??? γιατι ο σοφος λαος αλλιως την ειπε την παροιμία...

TSIGOSM
22-01-2010, 19:17
Δεν το είπα για κακό αυτό δεν καταλαβαίνω γιατι αρπάζεσαι πραγματικά....αλλά για πές μου εσύ "μεγάλε"κάποιους κατα την γνώμη σου που θα μπορούσαν να κάνουν.Εγώ ξέρω αρκετούς απλά δεν τους ανέφερα.
Για πές μου και αυτό για τις σχολές που λές.Δηλαδή για ποιές σχολές μιλάς να το συζητήσουμε και αυτό αν θές πιστεύω να ακούσεις καλές γνώμες στο φόρουμ όλοι ξέρουμε σχολές κατάδυσης.

Και κάτι ακόμα...ΟΛΟΙ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΝΕΟΙ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΝΑ ΣΕΒΕΣΤΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΣΑΣ ΑΛΛΟΙ ΤΗΝ ΨΑΡΕΥΟΥΝ.

Αυτό πάλι τι είναι;;;
Σε μένα πάει αυτό ή γενικά έτσι σου ρθε και το είπες;και αν πάει σε μένα γιατι το είπες πραγματικά δεν το καταλαβαίνω!!!!
ΕΑΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΤΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ ?ΕΑΝ ΣΟΥ ΠΩ ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΠΟΥ Η ΠΡΩΤΗ ΣΧΟΛΗ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ .ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΑΡΟ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ "ΜΕΓΑΛΕ"ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ .