PDA

View Full Version : BWH - Κυνηγοί

fadomas
03-12-2009, 22:42
Για παμε ενα ντου εδω.Επαφες,εμπειριες, συμπεριφορες ψαριων,εποχες και καιρικες συνθηκες ψαρεματος,αυτων των ψαριων.Καταλληλος εξοπλισμος,καταλληλο σεταπ.Τεχνικη ομαδικου ψαρεματος.Με μπασμο η οχι.Ασφαλεια και προληψη επικινδυνου περιστατικου,σε αυτο το ψαρεμα.Ολα μπορουν να συζητηθουν.

fadomas
04-12-2009, 00:25
Κατι εγινε,και δεν φαινεται ολο το ποστ.Τελος παντων.Το ξαναγραφω.
Επαφες,εμπειριες,συμπεριφορα των ψαριων,εποχες και καιρικες συνθηκες κυνηγιου,προληπτικα μετρα ασφαλειας για το συγκεκριμενο κυνηγι,εξοπλισμος(ποιος κα ιγιατι)σεταπ οπλου,τεχνικη ομαδικου κυνηγιου,μπασμος η χωρις μπασμο,εντοπισμος ψαριων,σωστος υπολογισμος αποστασης βολης,καιρια βολη και ποτε,αυτα και αλλα πολλα.

Phoevos
04-12-2009, 00:47
Κατι εγινε,και δεν φαινεται ολο το ποστ.Τελος παντων.Το ξαναγραφω.
Επαφες,εμπειριες,συμπεριφορα των ψαριων,εποχες και καιρικες συνθηκες κυνηγιου,προληπτικα μετρα ασφαλειας για το συγκεκριμενο κυνηγι,εξοπλισμος(ποιος κα ιγιατι)σεταπ οπλου,τεχνικη ομαδικου κυνηγιου,μπασμος η χωρις μπασμο,εντοπισμος ψαριων,σωστος υπολογισμος αποστασης βολης,καιρια βολη και ποτε,αυτα και αλλα πολλα.
Είμαι όλος αυτιά και περιμένω να ακούσω. Ξέρω ότι έχεις πολλά να πεις Γιάννη, ρίξε!

Χαιρετώ
Φοίβος

Sinner
04-12-2009, 00:50
Άκρως ενδιαφέρον θέμα. Βαράτε μπας και ξεστραβωθούμε.

...

fadomas
04-12-2009, 10:38
OK.Μερικοι (η πλειοψηφια μαλλον)ακουγοντας αυτην την λεξη,αυτοματα την συνδυαζουν με τον βασιλια της μεσογειου.Την τουνα.Κοινως τον κοκκινο,η γαλαζοπτερο τονο.Δεν ειναι ομως ετσι ακριβως.Σε αυτην την κατηγορια,ειναι ολα τα πελαγικα ψαρια.Λιτσες,μαηδες,ντασκες ,παλαμιδες,λουτσοι,ξιφιες,ρικια.Καθε ενα ψαρι απο αυτα,εχει διαφορετικη συμπεριφορα,αλλα και διαφορετικους τοπους,καιρικες συνθηκες,και εποχες συναντησης μαζι τους.Θα ελεγα να το παμε αναποδα το τοπικ.Να ξεκινησουμε απο τα ''χαμηλα'',και να αφησουμε για το τελος τον ''βασιλια''.Τι λετε?

CLIPPER
04-12-2009, 10:42
Σωστός!
Για τον εξοπλισμό θα μιλάμε αναλόγως το είδος υποθέτω...
Προχώρα Γιάννη

fadomas
04-12-2009, 12:04
Ας ξεκινησουμε την κουβεντα,με ενα ψαρι που ξεχασα να το βαλω στην ''λιστα''.Την λαπορδα,η τον κυνηγο κοινως.Με το συγκεκριμενο οι εμπειριες μου,δεν μπορω να πω οτι ειναι πολλες.Αντε να εχω τουφεκισει,κανα 3-4.Ο μεγαλυτερος ηταν σκαρτα 6 κιλα.Ειναι ψαρι κοπαδιαστο,και βγαινει εξω απο τον σεπτεμβρη και αυτο γιατι απο οτι εχουμε καταλαβει γουσταρει τρελλα τις μπαφες.Η μπαφα το φθινοπωρο αναπαραγεται,για αυτον τον λογο βλεπουμε ποιο συχνα τις λαπορδες εξω κοντα στην ακτη.Με το που θα κρυωσουν τα νερα,και θα τελειωσει ταυτοχρονα το πανηγυρι με τις μπαφες,η λαπορδα την κανει για τα ανοιχτα.Απο εκει και υστερα θα τις βρουμε σε ξερες και σε καβους.Απο γευση δεν εχει και την κορυφαια,αλλα στο καρβουνο με μπολικο λεμονακι κατι γινεται.Απο οπλο τωρα,πιστευω ενα 100αρι καλο,ειναι αρκετο για την συλληψη του,η στην τελικη οτι κραταμε εκεινη την στιγμη στα χερια.Μονο μην ειναι κανα 60αρι:103:

CLIPPER
04-12-2009, 15:21
Γιάννη, το παλεύει άμα χτυπηθεί; Είναι μαχητής ή χτυπιέται λίγο και εξαντλείται γρήγορα... Τι έχεις καταλάβει;

makisrs
04-12-2009, 15:51
να συμληρωσω οτι το συγκεκριμενο ειδος τρελενεται και για ζαργανες
την καταληλη εποχη αν δειτε μεγαλα κοπαδια ζαργανες ακολουθηστε,
οταν δειτε το κοπαδι να σπαει πανικοβλητο ερχοντε

υ.γ.αν ειναι μεγαλα τα ψαρια θα το καταλαβετε πριν τα δειτε πιστεψτε με.

fadomas
04-12-2009, 15:58
Θαναση αντιστεκεται καλα.Ειναι δυνατο.Το αν θα πολεμησει για πολλυ ωρα,πιστευω οτι εξαρταται απο το ποσο καιρια θα ειναι η βολη.Σαν ψαρι ομως ειναι ευκολο,στην συλληψη του.Ερχεται κοντα στον ψαροκυνηγο,αφοβα.makisrs σωστος.Εχει τυχει να δω,να τις κυνηγαει και επαθα πλακα.Μαλιστα σε καποια φαση,εκανε και αλματα πανω απο το νερο.

sealoypis
04-12-2009, 21:57
Καλησπερα παλικαρια
Οκτωμβρης ηταν και βρησκωμαι καρτερι στα 12m με το τυχερο 75αρι μου και διχως μουληνε, καρτερευωντας μια καλη χηλου στο 1,5gr (το πονηρο που να βγει ομως)τοτε ξεκειναω για πανω και βλεπω ενα τεραστειο κοπαδι αθερηνα ,λαμπηριστο να μαχεται στην φυγη απο ενα κοπαδι κυνηγων.Τα ρευματα δυνατα και εγω αμεσως εκμεταλευωμαι την κατασταση ,ομως τα ατημα παρολο που δεν καταλαβαινουν χριστο ,με περναν κυκλικα και την κανουν με ελαφρα, δυο μετρα πρην βγω ομως στην επυφανεια βλεπω στα δεξεια μου μια σκεια, το καιφαλι σταθερο και μεσα μου φωναζω παλαβα ΔΕΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ ΔΕΝ ΣΕ ΒΛΕΠΩ και στακ του την καθηζω στο δοξα πατρι (ευτηχως γιατι αλοιος)απο πρασηνοπος ,εγηνε φουξ και μετα ασημι ολλα αυτα σε χρονο ντε τε.Το ψαρι το πηρα σαν να το ηθελε μια ανωτερη δυναμη ,σαν να μου το εκανε δορο καποιος-κατι σαν ευχαρηστω.Παντως στην παραια του μπωρει να ηταν και το ποιο μικρο, ομως στην δικεια μου παραια ηταν οτι επραιπε με πολλα τσιπουρα και αρκετο χαβαλε

Υ.Γ Το ψαρι το χω ποσταρισμενο και η βολη ειναι ακρηβος πανω απο το ματι με χειρουργηκη ακρυβεια, ειναι για μενα ενα απο τα καλητερα θυραματα μου τα τελευταια δυο χρονια που εχω ανακαλυψει την φωτο και το pc.Ξερω οτι εχω αργησει ΜΑ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ

el_eco
04-12-2009, 22:14
Ninja εισαι ρε λουπη!! Ninja!!!!
Toν κυνηγο δεν νομιζω να τον χτυπησες με το ιδιο 75αρι που χτυπησες την χειλου;;;;

CLIPPER
04-12-2009, 22:28
Παιδιά, μη με παρεξηγήσετε αλλά νομίζω δεν έχετε καταλάβει το εξής:
Ο Γιάννης δεν έχει ολοκληρώσει την παρουσίασή του. Δεν είναι καλύτερο να του επιτρέψουμε πρώτα να το κάνει και μετά να συμπληρώσουμε τα δικά μας σχόλια και παρατηρήσεις;
Απορίες εννοείται μπορούν να κατατεθούν - όπως έκανα κι εγώ - ώστε να ολοκληρώσουμε την εικόνα καλύτερα.
Δεν έχω πρόβλημα να γράψει όποιος θέλει ότι νομίζει... με ενδιαφέρει όμως αυτό που θα βγαίνει από εδώ να έχει μία συνοχή.
Σας ευχαριστώ για την κατανόηση.

sealoypis
04-12-2009, 22:34
Ξανα κατεβηκα σε 5min μετα και την πηρα

fadomas
04-12-2009, 23:45
Θαναση ευχαριστω.Ειμαστε οκ απο μενα οσον αφορα αυτο το ψαρι.Ειπα και στην αρχη οτι δεν εχω πολλες εμπειριες,με αυτο το ειδος ψαριου.Επειτα ο γιωργος ειναι ακρως απολαυστικος!!:444:Ας ακουσουμε και αλλες εμπειριες απο συναδελφους απο αυτο το ψαρι.Μπορει μεσα απο τα γραπτα μας,να απαντηθουν πολλες αποριες που εχει ο καθενας μας,για αυτο το κυνηγι και αυτα τα θηραματα.

bluehunter
05-12-2009, 01:12
Τα ψάρια αυτά τρελαίνονται για οτι επιπλέει μέσα στην θάλασσα.Είτε είναι κασόνι ή κομάτι φενιζόλ είτε είναι μια μεγάλη σημαδούρα που βρίσκετε ανάμεσα στην μηλίνα και στο χόρτο στον παγασητικό...:126::126:
ή ότι άλλο θέλετε.
Τα ψάρια βρίσκονται απο κάτω τις μέρες που έρχονται προς τις ακτές και μένουν εκεί.Νομίζω οτι θέλουν να ξύνουν τις ράχες τους!
Προσέγγιση ήρεμη βουτιά και πού ξέρεις;;;;
Μπορεί να βρίσκεται ένα κοπάδι απο κάτω!!!!

Έτσι έδειχνα στην Αναστασία τουλάχιστον τους κυνηγούς στο χόρτο!!!
Βουτιά κοντά στην σημαδούρα το φουσκοτό το τραβούσα απο το πλωριό και πηγαίναμε σιγά σιγά μέχρι που μας έπαιρνε χαμπάρι το κοπάδι και ερχότανε.
Απλά τέλειο.

maverick
05-12-2009, 09:40
Kαλημέρα.Ο Κώστας(R)μαζί μέ τό ζευγάρι του τόν Δημήτρη,πρόσφατα πήρανε ένα κυνηγό σεβαστών διαστάσεων.Αν θυμάμαι καλά τό ψάρι,ήτανε κάτω από τήν βάρκα.Ητανε 11 κιλά νομίζω.

iliastra
05-12-2009, 12:32
Τα ψάρια αυτά τρελαίνονται για οτι επιπλέει μέσα στην θάλασσα.Είτε είναι κασόνι ή κομάτι φενιζόλ είτε είναι μια μεγάλη σημαδούρα που βρίσκετε ανάμεσα στην μηλίνα και στο χόρτο στον παγασητικό...:126::126:
ή ότι άλλο θέλετε.
Τα ψάρια βρίσκονται απο κάτω τις μέρες που έρχονται προς τις ακτές και μένουν εκεί.Νομίζω οτι θέλουν να ξύνουν τις ράχες τους!
Προσέγγιση ήρεμη βουτιά και πού ξέρεις;;;;
Μπορεί να βρίσκεται ένα κοπάδι απο κάτω!!!!

Έτσι έδειχνα στην Αναστασία τουλάχιστον τους κυνηγούς στο χόρτο!!!
Βουτιά κοντά στην σημαδούρα το φουσκοτό το τραβούσα απο το πλωριό και πηγαίναμε σιγά σιγά μέχρι που μας έπαιρνε χαμπάρι το κοπάδι και ερχότανε.
Απλά τέλειο.

τι ειπες τωρα ρε δασκλε?!?!

Phoevos
05-12-2009, 14:27
http://photos-g.ak.fbcdn.net/photos-ak-sf2p/v128/184/113/614735853/n614735853_149360_3829.jpg

Είχαμε πιάσει και μαζί με το Κώστα ένα μεγάλο κυνηγό (ο Κώστας είναι γούρικος για αυτά τα ψάρια :p). Αυτό που ξέρω, όπως το έχω διαβάσει απο το βιβλίο του Γ.Βλάχου και το έχω εφαρμόσει, είναι ότι ο κυνηγός ψάχνει τη ματιά του ψαρά. Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, όταν το κοπάδι κινείται στην επιφάνεια, είναι να στρίψεις το σώμα σου κάθετα προς τη πορεία του ψαριού και να περιμένεις να περάσει απο μπροστά σου αναζητώντας το βλέμα (όλα τα πελαγίσια νομίζω ότι αναζητούν το βλέμα του κυνηγού). Μία άλλη τεχνική είναι να τους γυρίσεις τη πλάτη και να περιμένεις, τα ψάρια κάνουν κύκλους και έρχονται μπροστά σου. Σημαντικό είναι να μην στρίβουμε το κεφάλι για να τα κοιτάμε.

Αυτό το κυνηγό της φωτο τον είχαμε πάρει με πλανάρισμα (είχε ήδη χτυπήσει ένα ψάρι ο Κώστας σχεδόν διπλάσιο σε μέγεθος και το δούλευε) και εγώ πήγαινα για το "μικρό" (11κιλά). Έκανα πλανάρισμα κάθετα προς τη πορεία των ψαριών, και σιγά σιγά με πλησίαζαν αυξάνοντας προοδευτικά το βάθος.

Έδωσε μάχη μετά (το συγκεκριμένο), όταν πήγαμε στο τέλος να το πιάσουμε με τα χέρια βρεθήκαμε με το Κώστα αγκαλιά, να κρατάει το ψάρι και τον αστράγαλο μου λαβή παγκρατίου.

Το φάγαμε στη ταβέρνα του Γιάννη, ο τύπος το είχε ψήσει απίστευτα, στο φούρνο νομίζω. Αναθεώρησα όλες τις απόψεις που είχα για τη γεύση αυτού του ψαριού.

Χαιρετώ
Φοίβος

bluehunter
05-12-2009, 16:10
τι ειπες τωρα ρε δασκλε?!?!
Τί είπα πάλι;:111:

iliastra
05-12-2009, 16:14
Τί είπα πάλι;:111:

και τι δεν ειπες?!?! εχεις τον τροπο να φερνεις τετοια ψαρια κοντα σου και καθεσε και ασχολεισε ακομα με μας τους ποταπους εδω μεσα???

φυσικα υπαρχει και η αλλη περιπτωση την οποια την σκεφτηκα τωρα

maverick
05-12-2009, 16:16
[QUOTE=Phoevos;9484]http://photos-g.ak.fbcdn.net/photos-ak-sf2p/v128/184/113/614735853/n614735853_149360_3829.jpg

:444::444::444::Ultimate team!!

makisrs
05-12-2009, 19:45
θελω να πω οτι τις περισσοτερες φορες το ψαρι αν ειναι εστο και μετρια η βολη καλο ειναι να μην του δωσουμε πολυ μουλινε
του δηνουμε ισα ισα 5-6 μετρα για να ηρεμησει και το τραβαμε κοντα μας οχι ομως πολυ κοντα γιατι θα τρελαθει
το τραβαμε στα 2 μετρα απο εμας και μετα αφηστε το να σας κανει σερφ:107:
μιλαω για μεγαλα ψαρια.
πιστευω οτι το σημαντικοτερο στο οπλο ειναι να στρηβει ευκολα
για αυτο ενα δυνατο 90 νομιζω ειναι αρκετο
730

GeorgeLarissa
05-12-2009, 22:00
Είναι ένα ψάρι σαν όλα τ' άλλα .......ΟΜΟΡΦΟ!!

http://img31.imageshack.us/img31/442/0020l.jpg (http://img31.imageshack.us/i/0020l.jpg/)

CLIPPER
05-12-2009, 22:36
Άλλαξα λίγο τον τίτλο του thread ώστε όλα τα παιδιά να μπορούν να γράψουν τις εμπειρίες τους.
Γιάννη νομίζω καταλαβαίνεις τον τίτλο του επόμενου
BWH - ... (όποιο ψάρι μας μιλήσεις)
Ευχαριστώ.

fadomas
05-12-2009, 22:59
Οκ θαναση.Να συμπληρωσω κατι.Στην πολλυ ωραια φωτο του makisrs,φαινεται καθαρα η διαφορα που υπαρχει,στην σωματικη διαπλαση αυτων των ψαριων.Οπως κοιταμε την φωτο,το αριστερο ψαρι ειναι το θηλυκο,και το δεξια ειναι το αρσενικο.Αν παρατηρησετε θα δειτε οτι το δεξι,εχει ποιο εξογκωμενο μετωπο,ενω του θηλυκου ειναι ποιο στρογγυλο.Εχω και μια ερωτηση.Ξερουμε ποια ειναι η εποχη του ζευγαρωματος,και απο ποια ηλικια ξεκιναει??Το να ξερουμε αυτα τα δυο πραγματα,για ολα τα ψαρια που κυνηγαμε ειναι πολλυ θετικο,οσον αφορα την διαχειριση.

Sinner
06-12-2009, 09:52
Αυτό το πρόδωσαν μερικές ζαργάνες.

http://www.deeper-club.gr/vb/picture.php?albumid=2&pictureid=18

...

hariska
06-12-2009, 10:11
Πω πω ρε συ, τι ασχήμια είναι αυτή! :116:

makisrs
06-12-2009, 11:45
Οκ θαναση.Να συμπληρωσω κατι.Στην πολλυ ωραια φωτο του makisrs,φαινεται καθαρα η διαφορα που υπαρχει,στην σωματικη διαπλαση αυτων των ψαριων.Οπως κοιταμε την φωτο,το αριστερο ψαρι ειναι το θηλυκο,και το δεξια ειναι το αρσενικο.Αν παρατηρησετε θα δειτε οτι το δεξι,εχει ποιο εξογκωμενο μετωπο,ενω του θηλυκου ειναι ποιο στρογγυλο.Εχω και μια ερωτηση.Ξερουμε ποια ειναι η εποχη του ζευγαρωματος,και απο ποια ηλικια ξεκιναει??Το να ξερουμε αυτα τα δυο πραγματα,για ολα τα ψαρια που κυνηγαμε ειναι πολλυ θετικο,οσον αφορα την διαχειριση.

πολυ σωστη παρατηρηση,δυστυχως δεν γνωριζω ποτε ζευγαρωνουν
παντως πιστευω οτι ξεκινανε απο μικρη ηλικια
γιατι σε οσες συναντησεις ειχα με αυτα τα ψαρια
απο 2 κιλα και επανω
παντα υπηρχαν 2 η και παραπανω υσχηρα αρσενικα και ολα τα αλλα ηταν θυληκα.
επισεις ποτε δεν εχω δει κοπαδι που να εχουν σημαντικες διαφορες μεγεθους τα ψαρια μεταξη τους
κατι που δηχνει οτι μαλλον αποκτουν αυτονομια απο αρκετα μικρα αρα ζευγαρωνουν κιολλας απο μικρα.

fadomas
06-12-2009, 12:23
Σωστος ο συλλογισμος σου Ευθυμη.Εχει καποια βαση.:444:

RHXOPATIAS
06-12-2009, 13:00
Και ενας μικρος απο μενα, ο μεγαλυτερος μου δηλαδη :120:

Pablo
06-12-2009, 22:36
πολλοί συρταδόροι ρίχνουν ξύλινες παλέτες στη θάλασσα για να συγκεντρωθούν τα ψάρια εκεί και τα πέρνουν γύρω γύρω με συρτή.
Επίσης όταν το ψάρι κιτρινήσει διώχνει τα υπόλοιπα.

NiVe
07-12-2009, 01:17
πολλοί συρταδόροι ρίχνουν ξύλινες παλέτες στη θάλασσα για να συγκεντρωθούν τα ψάρια εκεί και τα πέρνουν γύρω γύρω με συρτή.
Επίσης όταν το ψάρι κιτρινήσει διώχνει τα υπόλοιπα.

Tις παλέτες και τα καλάμια τα ρίχνουν γιατί οι κυνηγοί και οι λίτσες πάνε και ξίνονται και τα πετυχαίνουν μαζεμένα.

smernas
07-12-2009, 17:08
Και βέβαια τσεκάρουμε που και που τη σημαδούρα μας γιατί τους αρέσει να τρώνε ότι κρεμάμε σ'αυτή .

RHXOPATIAS
07-12-2009, 18:18
Και βέβαια τσεκάρουμε που και που τη σημαδούρα μας γιατί τους αρέσει να τρώνε ότι κρεμάμε σ'αυτή .

Ετσι πεθανε αυτος στη φωτο που εβαλα πιο πανω...

T-Factor
08-12-2009, 14:15
Τι BWH ρε παλληκάρια οι κυνηγοί;
Μόλις βουτήξεις από την βάρκα, στην γάστρα από κάτω είναι και ξύνονται!!!
Άσε που δεν φεύγουν και με τίποτα!!!

Sinner
09-12-2009, 09:51
Δηλαδή αυτά εδώ που έβγαλε ο καουμπόης είναι με ρηχό, κολυμπητό; :137:

http://www.tuamotu-bluewater-spearfishing.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/spearfishing2/Julien2mahisFakarava.jpg

...

Dentex
09-12-2009, 09:55
Κατά την ταπεινή μου άποψη το BWH στην Χώρα μας μόνο για τόνους μπορεί να έχει εφαρμογή, και μάλιστα σε ψάρια μεγάλα. Για τα υπόλοιπα είδη πελαγίσιων των Ελληνικών θαλασσών δεν νομίζω ότι μπορούμε να μιλάμε για τέτοιου είδος ψαρέματος τόσο για τις ποσότητες αλλά πρισσότερο δε για το συνήθες μέγεθος αυτών.

Lefterakis
09-12-2009, 10:07
Αν και οι εμπειρίες μου με αυτά τα ψάρια είναι σχεδόν μηδενικές, τόσο μεγάλους κυνηγούς όπως στην φώτο που έβαλε ο Νίκος, δεν έχω δεί. Κι αυτοί που έχω αντικρύσει, ήταν σε μικρά-μεσαία βάθη, σχεδόν στα όρια της ακτογραμμής. Όπως είπε και ο Κυριάκος παραπάνω, έχουν μια αδυναμία να κάνουν ντού στις σημαδούρες με τα κρεμασμένα ψάρια. Με αυτό τον τρόπο(σχεδόν) έχω χτυπήσει έναν πέρυσι.

Sinner
09-12-2009, 10:09
Ο Τσιλιβάκος στην ταινία του που ασχολείται με BWH έχει ωραίους κυνηγούς.

...

maverick
09-12-2009, 22:10
http://www.tuamotu-bluewater-spearfishing.com/sitebuildercontent/sitebuilderpictures/spearfishing2/Julien2mahisFakarava.jpg

...

:111::111::111::
Τρελλά ψάρια!!!

ALKIVIADIS
13-12-2009, 17:16
να και ενας απο τον ρηχητη της παρεας!!!

CLIPPER
13-12-2009, 17:17
Το ξέρω αυτό το ψάρι... κάθαρμα! :136:

kwstantinosk
13-12-2009, 23:42
geiasas pedes ego eimai neos sto athlima kai thelo na rotiso ton gianni pote peripou tin kanoun gia ta vathia i kinigi teli dekemvrioy i mpori na sinantiso kai pio arga kapioys ksexasmenous ?????

kwstantinosk
13-12-2009, 23:45
a kai kati akomi apistefto epatha plaka molis ida kapion apo tin miti tou limanio na xtipa aenan apo ekso me psarontoyfeko ti kolofardia einai ayti ton petixe tin ora poy ekane alma ekso apo to nero

CLIPPER
13-12-2009, 23:56
a kai kati akomi apistefto epatha plaka molis ida kapion apo tin miti tou limanio na xtipa aenan apo ekso me psarontoyfeko ti kolofardia einai ayti ton petixe tin ora poy ekane alma ekso apo to nero

Κωνσταντίνε, κατ' αρχήν καλώς μας ήρθες!!

Κατά δεύτερον, προσπάθησε σε παρακαλώ να γράφεις ελληνικά. Κάθε πάοψη είναι ενδιαφέρουσα και είναι κρίμα να πηγαίνει χαμένη απλά επειδή δε τη διαβάσαμε για τέτοιο λόγο...

Κατά τρίτον, μπορείς σε παρακαλώ να μας περιγράψεις λίγο περισσότερο το περιστατικό; Ακούγεται ενδιαφέρον...

kwstantinosk
14-12-2009, 19:01
καλησπέρα και συγνομη για τα αγκληκα μου απο σινιθια ειναι πραγματι ενδιαφερον γιατη σιναντισα αρκετους κινιγους και δεν ηχα τιν ευκερια να χτιπισο καπιον, τιν ιδια μερα που σιναντισα τους κινιγους βγενοντας με τον φιλο μου εφοσον ιχε περασι ι ωρα στιν ακρι του λιμανιου ιταν ενας τιπος που καθοταν απο εξο με το πσαροντουφεκο περιμενοντας καπιον να κανι αλμα και δεν θα το πιστεψετε χτιπισε εναν γιρο στα 3 κιλα με το ματι που μας εδικσε και του ιπα πος εγινε αυτο και μου απαντισε οτι ι κινιγι κανουν μεγαλα σχετικα αλματα και πεφτουν επανο στιν αθερινα με αποτελεσμα να τιν σκοτονι και πραγματι ετσι ειναι γιατι εκι τριγιρο ιχε πολα μικρα πεθαμενα πσαρακι αυτο και να ροτισο ποτε περιπου χανετε απο τα ριχα ο κινιγοσ εφχαριστο κωστας. :119: