PDA

View Full Version : ΠΡΟΒΛΗΜΑ -ΙΛΙΓΓΟΣ(ΖΑΛΗ ΚΑΙ ΕΜΕΤΟΣ!)

PASPARTOU9
06-08-2011, 22:27
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΧΩΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΑΩ ΣΕ ΙΔΙΩΤΗ ΓΙΑΤΡΟ(ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΚΑΦΡΑ)!ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΚΑΙ ΛΕΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΙΟΥΝΙΟ ΕΚΑΝΑ ΒΟΥΤΙΕΣ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΜΑ ΚΑΘΕ ΤΕΛΕΙΩΜΑ (ΤΕΛΕΙΩΝΕ ΠΡΩΟΡΑ Η ΜΕΡΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ)ΨΑΡΕΜΑΤΟΣ ΜΕΤΑ 2-4 ΩΡΕΣ ΜΕ ΕΠΙΑΝΕ ΙΛΙΓΓΟΣ ΔΛΔ ΤΡΕΛΗ ΖΑΛΗ ΛΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΤΕΒΑΣΕΙ 2 ΜΠΟΥΚΑΛΙΑ ΣΑΜΠΟΥΚΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΕΜΕΤΟ!!!ΑΥΤΟ ΔΙΕΡΚΗΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ!ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΡΟΣΕΧΑ!ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΣΥΝΕΧΙΣΤΗΚΕ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΠΡΟΣΕΧΑ ΤΙ ΕΤΡΩΓΑ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΗΣ ΒΟΥΤΙΑΣ!ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ ΣΤΟΝ ΟΡΗΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑΤΙ Μ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΙΜΙΟΥΡΓΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΑΥΤΙ! ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΑΝ ΗΤΑΝ 2 ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΡΕΘΙΣΜΕΝΟΣ Ο ΕΣΩ ΟΤΟΣ ΑΝ ΤΟ ΛΕΩ ΚΑΛΑ
ΚΑΙ Μ ΕΔΩΣΑΝ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ ΚΑΙ ΕΝΑ ΣΠΡΕΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΝΑ ΜΕ ΞΑΝΑΔΟΥΝ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΕΙΝΕ !ΠΗΓΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ Μ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ !ΑΜ ΔΕ ΕΧΤΕΣ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΚΑΙ ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΓΙΑ ΒΟΥΤΙΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΖΑΛΗ ΚΑΙ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΕΜΕΤΟ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑ ΝΗΣΤΙΚΟΣ (ΛΙΓΑ ΚΡΑΚΕΡΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΕ ΝΕΡΟ) ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΗΣΕΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΨΑΡΕΨΩ!!ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΝΟ ΜΟΝΟ ΒΟΥΙΤΟ!ΤΕΤΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΤΕ !ΤΑ ΒΑΘΗ ΠΟΥ ΨΑΡΕΥΑ ΗΤΑΝ 10-22 ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ 25 ΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΟΧΙ ΣΥΝΕΧΕΙΣ ΑΝΤΕ 10 ΒΟΥΤΙΕΣ ΣΤΟ ΨΑΡΕΜΑ! ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΩ ΔΕΝ ΠΙΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΝΙΧΤΑΩ ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΥΤΟ! ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΤΕ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΑΝΑΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΩΤΑΝ ΑΥΤΟ!! ΣΑΦΩΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ(ΙΔΙΩΤΗ ΓΑΙΤΙ ΜΑΛΛΩΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ)ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΤΑ ΠΡΟΤΗΜΙΣΕΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΚΑΔΥΤΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ !(ΜΕΙΛΑΩ ΓΙΑ ΣΑΛΟΝΙΚΑ) ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ!!!!ΕΧΩ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΕΙ ΠΕΔΕΣ ΒΛΕΠΩ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΖΗΛΕΥΩ ΤΡΕΛΑ(ΦΙΛΙΚΑ ΠΑΝΤΑ)ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ ΛΙΓΟ ΑΛΛΑ ΑΠΕΥΘΗΝΩΜΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΣΕ ΟΜΟΠΑΘΕΙΣ(ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ) ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΟΡΩΣΕΙ ΤΡΕΛΑ ΚΑΙ ΜΑΝΙΑ !!!:104::108::101:

yio
06-08-2011, 23:54
σου προτεινω να το κοιταξεις αμεσα με γιατρο, ο ιλιγγος αν σε πιασει στη θαλασσα ειναι σοβαρο...! περαστικα, θα τη βρεις την ακρη

PASPARTOU9
07-08-2011, 00:24
thanks φιλε θα παω αυτο ειναι σιγουρο

hariska
07-08-2011, 02:08
Ζορίζεσαι στις εξισώσεις μήπως;

Sent from my MB525 using Tapatalk

PASPARTOU9
07-08-2011, 15:23
οχι φιλε φυσιολογικα μπορω να πω κανω τις εξισωσεις με βαλσαβα η φρεντελ δεν μου βγαινει!

sealoypis
07-08-2011, 21:33
Μασα μαστίχα την ώρα του ψαρέματος και θα σε οκ:126:

PASPARTOU9
08-08-2011, 01:32
Για ποιο λογο ρε loupi?αφου ρε φιλε δεν εχω προβλημα με την εξισωσει !Αν καταλαβαινω σωστα το προβλημα ειναι στο αυτι! οτι μου προκαλει και το βουιτο μαλλων θα μ προκαλει και τον ιλιγγο!!!

sealoypis
08-08-2011, 18:05
Αν δεν εχεις χρόνιους ιλίγγους(ασθένεια που σε πιάνει καθημερινά και εκτός θάλασσας που η αντιμετώπιση του ειναι με φαρμακευτική αγωγή)ενας τροπος για να μην σε πιάνει ειναι να βάζεις στο στόμα ενα σπίρτο,μια οδοντογλυφίδα,μια μαστίχα,κατι τελος πάντων να ασχολείται το μυαλό και οι αδένες ,εεε αφου δεν βολεύει κατι άλλο η μαστίχα βοηθάει ΚΑΙ στον ίλιγγο

Υ.Γ Απ οτι καταλαβαίνω φίλε εσυ παθαίνεις κατι άλλο κατι που σ έρχεται απρόοπτα μετα απο καποια χρονική στιγμή μέσα στο νερό τρως μπούκωμα-βουητό στο αυτί εν ώρα κατάδυσης(συνήθως στην οριζοντίωση για καρτέρι)και στο πάνω σε πιάνει μια ζάλη με ψιλόσκοτοδίνη και βγάζεις τ άντερα σου,αν γίνετε κάπως ετσι καλο ειναι να μασάς μαστίχα πριν και εν ωρα βουτιάς να προσέχεις να μην βεντουζαρει η στολή στ αυτιά,να μην γέρνεις το κεφάλι απότομα να προσέχεις το λουράκι της μάσκας πως το φορας,σκουλαρίκι αν φοράς να το βγάζεις,να βγάζεις καλα τον αερα απ την στολή παράθυρα-κρύα νερα κομμένα,νερο στην μάσκα καθόλου και να φυσάς συχνά την μύτη να μην μπουκώνει
Γιατρός δεν ειμαι αλλα δοκίμασε δεν εχεις να χάσεις κατι
Αααα και πουσε; μην τραβάς πολυ τα καρτέρια το ζόρι ζόρι φέρνει:126:

PASPARTOU9
08-08-2011, 21:56
THANKS LOUPI !!!Παντος πιστευω οτι ειναι καπια παθηση γιατι μ το εβγαλε τωρα τελευταια ετσι ξαφνικα και ασχολουμε με το τουφεκι απο 13χρονων και εντατικα απο το 1998 και ποτε δεν ειχα τπτ αρα κατι μαλλων θα επαθα καπια ιωση του αυτιου(δεν ξερω αν υπαρχει )καπια αρρωστια δεν ξερω θα μαθουμε απαντησεις ομως απο βδομαδα θα παω στον γιατρο και θα γραψω εδω τι μου ειπε ωστε να ξερουμε κατι για αυτο το θεμα!!

sealoypis
08-08-2011, 23:56
Περιμένουμε διάγνωση
Οπως και να χει όμως πρέπει να δίνουμε βάση στις λεπτομέριες γιατι μετα απο χρόνια εμφανίζονται τα προβλήματα
Το κακό φίλε ειναι οτι υπάρχει ημερομηνία λήξης στο χόμπι μας:126:

hariska
08-08-2011, 23:59
Σ΄ευχαριστούμε Dr Loypis.
Ας περιμένουμε και τη διάγνωση του γιατρού, πριν αναγκάσουμε το φίλο να πουλήσει τον εξοπλισμό του και να τρέξει στα βουνά.

Lchristou
09-08-2011, 08:19
Περιμένουμε διάγνωση
Οπως και να χει όμως πρέπει να δίνουμε βάση στις λεπτομέριες γιατι μετα απο χρόνια εμφανίζονται τα προβλήματα
Το κακό φίλε ειναι οτι υπάρχει ημερομηνία λήξης στο χόμπι μας:126:

Ημερομηνία λήξης? τι είναι αυτό?
γνωρίζω προσωπικά έναν Ιταλό που έρχετε κάθε καλοκαίρι Κεφαλλονιά και ειναι 76 χρονών και βούταει ακόμα στα -25!
πέφτει,κάνει τα καρτεράκια του για τα άκρως απαράιτητα ενός τραπεζιού και βγαίνει. και κάθε μέρα παρακαλώ.
εξαρτάται τι ζωή κάνεις και πώς αντιμετωπίζεις τις προκλήσεις,τις ασθένειες και κατά πόσο ξεπερνάς τα όρια.

περαστικά στον φίλο

michalis58
09-08-2011, 09:36
Πριν 3 καλοκαίρια ,είχα πάθει κάτι ανάλογο. Συνήθως συνέβαινε μετά από κολύμπι.Ο γιατρός μου είχε δώσει κάποια χάπια ,για να φεύγουν τα ενοχλητικά συμπτώματα όταν το πάθαινα. Το ένα ήταν σίγουρα το vertigo vaumex, το άλλο δεν θυμάμαι. Έκανα διάφορες εξετάσεις ,μέχρι και εγκεφαλογράφημα ,ώστε να αποκλειστεί μιά πολύ εξεζητημένη περίπτωση.
Τελικά πέρασε όπως ήρθε. Κάποιος ερεθισμός στο μέσο ούς ,εκεί που ρυθμίζεται η αίσθηση της ισορροπίας ,ήταν μάλλον η αιτία.
Τότε ,δεν είχα καθόλου εμβοές και πτώση της ακοής. Αυτό το τελευταίο ,χωρίς όμως συμπτώματα ιλίγγου ,το έπαθα πέρυσι και μου πέρασε με μιά θεραπεία κορτιζόνης που κράτησε μερικές μέρες.

PASPARTOU9
09-08-2011, 09:44
Παιδια σας ευχαριστω για τις απαντισεις !Φιλε ΜΙχαλη και εμενα ετσι μου ειπε στο νοσοκομειο που πηγα αρχικα για εξετασεις οτι ειναι ερεθισμος στο μεσο οτο η κατι τετιο και μου εδωσε κορτιζονι οπως εσενα !Μ ειπε και ενα μηνα αποχη οπως και εγεινε ξαναπηγα με ξαναειδε και μ ειπε οτι ο ερεθισμος περασε αλλα οταν πηγα για βουτο παλι τα ιδια!!!
Τελικα σε αυτη την χωρα αν δεν χωσεις το χερι στην τζεπη δουλεια δεν γινετε!!!

PASPARTOU9
16-08-2011, 22:53
Καλησπερα παιδια!Λοιπον πηγα σημερα στον γιατρο για εξεταση στον κυριο Τσιμπιρη Νικολαο των πρωτηνει ο κυριος πατρας επιδει απουσιαει σε αδιεια!Μπορω να πω οτοι μου αρεσε σαν γιατρος και οτι ενδιαφερεται για τον ασθενη και δεν τον βλεπει απλα σαν 50 ευρω! αν και δεν ειναι καταδυτικο γιατρος,με εξετασε ,εκανα τυμπανογραφιμα ακουωγραμα και κατι αλλες σχετικες εξετασεις!.Το πορεισμα ειναι το εξεις (δεν ξερω αν λεω καλα τις ονομασιες)πιθανον με τις επεναλανβανωμενες βουτιες κατω απο τα 13 μετρα μεχρι τα 20 μετρα που ψαρευα και εκανα τις εξισωσεις να εχει γινει με τον καιρο πολυ ευαισθητος ο αναβολεας και αυτος με την σειρα του να ερεθιζει τον κοχλια (που κραταει την ισοροπια μας)και αυτο να διμιουργει τον ιλιγγο και με την σειρα του τις ζαλαδες και τους εμετους!Εκει οφειλωντε και οι εμβοες που εχω (το σφυριγμα που λεμε)Αποχη απο τις βουτιες κατω απο τα 8 μετρα για κανα 6 μηνο μεχρι να φυγουν οι εμβοες, κατα 90% θα φυγουν!!επισεις σημαντικο ρολο πεζει το οτι δεν κανει να κανουμε πολλες συχνες βουτιες(βαθιες) του στυλ 2-3 βουτιες μεσα σε 10 λεπτα γιατι αργα η γρηγορα θα ερεθιστει ο κοχλιας στον μεσο ωτο με αυτο το αποτελεσμα !το σφυριγμα τωρα με ειπε επισεις οτι πρεπει να θεραπευτει γιατι σηματοδοτει τα καταστρεμενα κυταρα που αυτο συμβαλει στην μακροπροθεσμη κωφοσει δλδ στα 50 θα ακους λες και εισαι 70!!τωρα η αγωγη που με εδωσε ειναι η εξεις τα χαπια VASTAREL ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ ΤΟ ΟΠΙΟ ΔΕΝ ΒΓΑΩ ΤΑ ΓΡΑΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΝΕΙ 17 ΕΥΡΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!και αυτα πρεπει να τα περνω για 6 μηνες!!!ελπιζω να βοηθησα καπιους συναδελφους καλες αναδυσεις!! τωρα θα την πληρωσουν τα λαβρακια χιχιχιχιχι!!!

hariska
17-08-2011, 02:30
Περαστικά φίλος!
Αν μπορείς πάρε και δεύτερη γνώμη.

Sent from my MB525 using Tapatalk

PASPARTOU9
17-08-2011, 11:32
ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΑΤΡΑ ΜΟΥ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟς ΓΙΑΤΡΟς ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΕΙ ΠΟΛΟΥΣ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΑΔΕΣ!