PDA

View Full Version : Ρηχό καρτέρι

hariska
06-11-2010, 00:07
Κατ΄αρχάς να ευχαριστήσω τον Alexdive το νέο μέλος της αρθρογραφικής ομάδας του DC, για τις γνώσεις που μοιράζεται μαζί μας!

Τύφλα να 'χει ο Dapiran, με το sequel των Ρηχών Συρτών Καρτεριών του Άλεξ!!

ΡΗΧΟ ΣΥΡΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΜΕΡΟΣ 1 (http://www.deeper-club.gr/vb/showthread.php?t=3147)

ΡΗΧΟ ΣΥΡΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΜΕΡΟΣ 2 (http://www.deeper-club.gr/vb/showthread.php?t=3174)

ΡΗΧΟ ΣΥΡΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΜΕΡΟΣ 3 (http://www.deeper-club.gr/vb/showthread.php?t=3149)

Πως τα βλέπετε τα άρθα;
Συμφωνείτε;
Πιστεύω ότι όλη η ουσία είναι εδώ πέρα:

Η διαφορά του συρτού και το στατικό καρτέρι είναι ότι στο συρτό καρτέρι ο κυνηγός πηγαίνει αυτός προς τα ψάρια, εκμεταλλευόμενος την αφάνεια του καθώς έρπει στον βυθό. Μα αυτό, δεν είναι το σημαντικό σε αυτή την τεχνική. Το πιο σημαντικό όλων με το συρτό καρτέρι είναι ότι τα ψάρια που εντοπίζουν αρχικά τον κυνηγό να έρπει στον βυθό, δεν φοβούνται, αλλά παραξενεύονται από το περίεργο ον που έρπει! Δηλαδή η αρχική εικόνα του κυνηγού στον βυθό δεν τρομάζει τα ψάρια, σε αντίθεση με την αρχική εικόνα του κυνηγού στην επιφάνεια. Βέβαια το αν θα έχει καλή έκβαση το ψάρεμα με το συρτό, εξαρτάται από αυτόν ακριβώς τον παράγοντα. Πόσο καλά και ήρεμα έρπει ο κυνηγός στον βυθό. Τα ψάρια καταλαβαίνουν αμέσως τη διαφορά. Ο δύτη που έρπει αθόρυβα στο βυθό δεν τρομάζει τα ψάρια σε αντίθεση από τον δύτη που σέρνεται αρτσούμπαλα και ξεσηκώνει όλο τον τόπο.Η γνώμη σας;

bluedeep
06-11-2010, 00:42
Ωραιο και ενδιαφερον αρθρο.Εσυ σιγουρα εισαι στην δευτερη κατηγορια :137:

smernas
06-11-2010, 01:33
Όλα τα κείμενα του Αlexdive περιέχουν διαμαντάκια .
Η συμπεριφορά των ψαριών στο συρτό είναι ''ένας νέος κόσμος'' , κάτι σαν την πρώτη εξίσωση , για τον ψαροντουφεκά που το πρωτοδοκιμάζει .
Όσο για την ατσουμπαλοσύνη , 90% έχει να κάνει με το αν έχουμε τα σωστά βάρη , 9% εξοπλισμός κουδουνίστρα και 1% διάφορες στραβωμάρες . :107:

Manikas
06-11-2010, 10:18
Μπααααααααααα....απλά με το συρτό παίρνεις πιο γρήγορα τα ψάρια και δε χρειάζονται μεγάλες βουτιές.Και αυτό γτ καλύπτεις πιο γρήγορα το έδαφος ανάμεσα σε εσένα και το ψάρι.

alexdive
06-11-2010, 11:30
Μιας και ο Χάρης το έβαλε το άρθρο προς συζήτηση....

Το 1998 είδα την ταινία του Γιάννη Βλάχου, " μην βάλεις after save πριν πας για συρτό καρτέρι"!
ο τίτλος αν και πολύ αστείος θέλει να πει ότι δεν υπάρχουν μυστικά σε αυτή την τεχνική, παρά μόνο πολύ καλές επιδόσεις και τριβή με την τεχνική!

Μετά την ταινία έγινα φανατικός του ρηχού συρτού....:111:, αλλά ο καιρός που πέρασε για να μπορώ να κάνω ένα αξιοπρεπή έρπην, και να μπορώ να ψυχολογώ το πότε πρέπει να το κάνω, ήταν πολύς!:122:

Η αρχική οπτική επαφή του ψαριού με τον κυνηγό στον βυθό, είναι το ήμισυ του παντός για την επιτυχία. Το άλλο μισό είναι η αισθητική επαφή του ψαριού, με τον κυνηγό. Δηλαδή ακόμα και στον βυθό, αν δεν έχουμε σωστές κινήσεις ή δεν ξέρουμε πότε να σταματήσουμε, το ψάρι με την πλευρική του γραμμή λαμβάνει απειλητικά μηνύματα!
Με πολύ αβέβαιο αποτέλεσμα!

alexdive
06-11-2010, 13:04
Η αρχική οπτική επαφή του ψαριού με τον κυνηγό στον βυθό, είναι το ήμισυ του παντός για την επιτυχία. Το άλλο μισό είναι η αισθητική επαφή του ψαριού, με τον κυνηγό. Δηλαδή ακόμα και στον βυθό, αν δεν έχουμε σωστές κινήσεις ή δεν ξέρουμε πότε να σταματήσουμε, το ψάρι με την πλευρική του γραμμή λαμβάνει απειλητικά μηνύματα!
Με πολύ αβέβαιο αποτέλεσμα!

Περιμένω βέβαια και την άποψη του φίλου μου sinagridakia, μιας και δίνω ιδιαίτερη βαρύτητα στην άποψή του!

synagridakias
10-11-2010, 21:49
Ευχαριστω για την προσκληση, νομιζω παντως πως το θεμα εχει καλυφθει.Απο τον Γ. Βλαχο εως τον G. Dapiran, υπαρχει αρκετο υλικο για να εντρυφισει καποιος στο ρηχο καρτερι.Πρεπει να γλυστραμε στα βραχια σαν ...σμερνες , οπως μου ειχε πει καποτε ενας βετερανος ψαροτουφεκας απο την Θεσσαλονικη.Προσωπικα θεωρω κεφαλαιωδους σημασιας τον καταμερισμο των βαρων.Φορωντας στολες μικρης φυσαλλιδας κι οντας αδυνατος αρκουμαι σε δυο ζωνες απο σαμπρελα τρακτερ.Η μια με δυο kg. μικρα βαρακια ποδιων και η αλλη με τα βαρη που χρειαζομαι για ψαρεμα σε μεσαια βαθη.Ετσι εαν θελω να βουτηξω βαθητερα απλως αφαιρω τον ελαφροτερο ιμαντα!

fadomas
10-11-2010, 23:56
Μπααααααααααα....απλά με το συρτό παίρνεις πιο γρήγορα τα ψάρια και δε χρειάζονται μεγάλες βουτιές.

Ε ναι.

alexdive
16-11-2010, 19:36
λοιπόν, ευχαριστώ πολύ τον φίλο Δημήτρη για τα λόγια που έγραψε στο ποστ.

Ευχαριστω για την προσκληση, νομιζω παντως πως το θεμα εχει καλυφθει.Απο τον Γ. Βλαχο εως τον G. Dapiran, υπαρχει αρκετο υλικο για να εντρυφισει καποιος στο ρηχο καρτερι.Πρεπει να γλυστραμε στα βραχια σαν ...σμερνες , οπως μου ειχε πει καποτε ενας βετερανος ψαροτουφεκας απο την Θεσσαλονικη.

Πάνω σε αυτό όμως θέλω να επισημάνω την προσοχή μου σε δυο σημεία, που σημείωσα παραπάνω. Χωρίς να διαφωνώ καθόλου με τον Δημήτρη, θέλω να πω απλά και κυρίως για τα νέα παιδιά και για αυτούς που δεν έχουν χρησιμοποίηση αυτή την τεχνική, ότι άλλο είναι οι ταινίες για ψαροντούφεκο και άλλο το ψαροντούφεκο. Με αυτό εννοώ ότι η ταινία και τα βίντεο εν γένει προσφέρουν θέαμα, διασκέδαση, γνώση, αλλά όχι εμπειρία. Δεν μπορείς να βελτιώσεις την τεχνική σου και να γίνεις καλύτερος στο συρτό, μέσα από τις ταινίες , αλλά μόνο μέσα στο νερό, μπορεί κάτι τέτοιο να γίνει. Απλά οι ταινίες σου δίνουν τα εφόδια της γνώσης έτσι ώστε να ξέρεις πως θα γίνεις καλός. Το να γίνεις καλός όμως, αυτό θα γίνει μόνο μέσα στην θάλασσα. Αυτό το διαπίστωσα όταν πρώτη φορά πήγα να κάνω συρτό, ενώ στην αρχή όλα μου φαινόντουσαν τόσο εύκολα. Και μην νομίζετε ότι ήμουν αρχάριος. Έπρεπε να ανακαλύψω πράγματα πολλά από μόνος μου, που οι ταινίες και τα βίντεο δεν έλεγαν. Ένα από αυτά για παράδειγμα ήταν ότι, κατά την διάρκεια του συρτού οι χτύποι της καρδιάς μου ανέβαιναν, σαν να ανέβαινα μια σκάλα, κάτι που με δυσκόλευε πολύ. Άλλο ήταν το σωστό βάρος του έρματος. Σίγουρα στην αρχή δεν ήθελα ποτέ να ξάνα χρησιμοποιήσω αυτή την τεχνική, διότι με δυσκόλευε, αλλά το έκανα όταν είδα ότι έχει αποτέλεσμα.
Οπότε σε κάθε περίπτωση θα διαφωνήσω ,με αυτούς που λένε ότι το συρτό είναι μια εύκολη μέθοδος. Άλλο θέμα είναι ότι πιάνεις τα ψάρια πιο εύκολα και άλλο θέμα είναι να κάνεις συρτό.

alexdive
16-11-2010, 19:44
Όλα τα κείμενα του Αlexdive περιέχουν διαμαντάκια .
Η συμπεριφορά των ψαριών στο συρτό είναι ''ένας νέος κόσμος'' , κάτι σαν την πρώτη εξίσωση , για τον ψαροντουφεκά που το πρωτοδοκιμάζει .
Όσο για την ατσουμπαλοσύνη , 90% έχει να κάνει με το αν έχουμε τα σωστά βάρη , 9% εξοπλισμός κουδουνίστρα και 1% διάφορες στραβωμάρες . :107:

Επίσης θα συμφωνήσω με την άποψη του φίλου smerna, και να προσθέσω και την απειρία της συμπεριφοράς του δύτη

Manikas
16-11-2010, 20:33
Όταν δεν υπάρχει οπτική επαφή με το θύραμα τα κουδούνια είναι υπέρ μας.Οι διαφοροι ήχοι φέρνουν τα ψάρια πιο γρήγορα.Δεν πα να κοπανάει το όπλο και τα μολύβια στα βράχια όταν δεν είναι τα ψάρια στο οπτικό πεδίο καλό είναι να το επιδιώκουμε.Όταν μπουν στο οπτικό πεδίο είτε έρχονται καρφί πάνω μας 90%...είτε ένας λαρυγκισμός 9% είναι dead...
Aν υπάρχει οπτική επαφή από την αρχή της βουτιάς δε χρειάζεται συρτό,ένας λαρυγκισμός αρκεί.

synagridakias
16-11-2010, 21:22
Νομιζω οτι ο θορυβος γενικα πρεπει να αποφευγεται.Προσωπικα θελω να ερπω οσο πιο αθορυβα γινεται.Ενα παντως ελαφρυ συρσιμο ειναι θετικο.Στα μερη ομως που κυνηγαω τα θηραματα ειναι πολυ...νευρικα!Σε κανονικες συνθηκες θαλασσας τα πραγματα ειναι δυσκολωτερα.Με κυμματισμο και ή θολουρα + γνωση του τοπου, η ζυγαρια γερνει προς το μερος του ψαρα!Εδω με ενα σηκιο που εκανε το μοιραιο για αυτον λαθος να πεταχτει προς την τρυπα του, αφηνοντας την φυκιαδα οπου εβοσκε.Συρτο με καρτερακι στο τελος ενος τοπου απο χορταρισμενες πετρες.

alexdive
16-11-2010, 21:48
Νομιζω οτι ο θορυβος γενικα πρεπει να αποφευγεται.Προσωπικα θελω να ερπω οσο πιο αθορυβα γινεται.Ενα παντως ελαφρυ συρσιμο ειναι θετικο.Στα μερη ομως που κυνηγαω τα θηραματα ειναι πολυ...νευρικα!Σε κανονικες συνθηκες θαλασσας τα πραγματα ειναι δυσκολωτερα.Με κυμματισμο και ή θολουρα + γνωση του τοπου, η ζυγαρια γερνει προς το μερος του ψαρα!Εδω με ενα σηκιο που εκανε το μοιραιο για αυτον λαθος να πεταχτει προς την τρυπα του, αφηνοντας την φυκιαδα οπου εβοσκε.Συρτο με καρτερακι στο τελος ενος τοπου απο χορταρισμενες πετρες.

θα συμφωνήσω φίλε, νομίζω ότι η ηρεμία του δύτη είναι αυτή που πρέπει να διακρίνει τις κινήσεις του.

Εδώ εγώ με 2 μικρούς σηκιούς 300gr από συρτό σε πλάκες σε βάθος 5 με 6 μέτρα, σε "παλιό" ψάρεμα με συρτό (όπως πάντα άλλωστε).

Alexander
17-11-2010, 10:12

ωραίος και ο συκιός και ο ψαράς.

synagridakias
18-11-2010, 15:55
Alex, ευχαριστω πολυ για την φιλοφρονηση...:120:Το συρτο καρτερι σε μικρα βαθη ειναι για μενα η ...πεμτουσια του απλου, αγνου ψαροτουφεκου.Ζωντας στο εξωτερικο, κανω δυο ταξιδια στην Πατριδα το χρονο για ψαρεμα.Επειδη δεν θελω να αφηνω μερα ανεκμεταλευτη, ουτε ομως και να...καω, εφαρμοζω την παραπανω τεχνικη αναμεσα σε αλλα, "δυνατα" ψαρεματα.

GeorgeLarissa
18-11-2010, 22:41
Φίλε synagridakias πρέπει να έχεις ατελείωτο φωτο-ψαροτουφεκάδικο άλμπουμ........για ρίχτες μαζεμένες να γουστάρουμε

bluehunter
18-11-2010, 23:23
Φίλε synagridakias πρέπει να έχεις ατελείωτο φωτο-ψαροτουφεκάδικο άλμπουμ........για ρίχτες μαζεμένες να γουστάρουμε
Την ίδια σκέψη έχουμε!!!!!

alexdive
18-11-2010, 23:41
Alex, ευχαριστω πολυ για την φιλοφρονηση...:120:Το συρτο καρτερι σε μικρα βαθη ειναι για μενα η ...πεμτουσια του απλου, αγνου ψαροτουφεκου.Ζωντας στο εξωτερικο, κανω δυο ταξιδια στην Πατριδα το χρονο για ψαρεμα.Επειδη δεν θελω να αφηνω μερα ανεκμεταλευτη, ουτε ομως και να...καω, εφαρμοζω την παραπανω τεχνικη αναμεσα σε αλλα, "δυνατα" ψαρεματα.

Δημήτρη, αυτό που είπες είναι ότι το καλύτερο.

"Το συρτο καρτερι σε μικρα βαθη ειναι για μενα η ...πεμτουσια του απλου, αγνου ψαροτουφεκου"

Πραγματικά, έτσι είναι διότι εαν δεν ήταν τότε, ούτε και ο μεγάλος Dapiran θα έμπαινε στον κόπο να ψαρέψει με αυτή την τεχνική. όμως όλοι οι εκλεκτοί κυνηγοί εντάσσουν αυτή τη τεχνική στο πρόγραμμά τους. Και για να το κάνουν αυτοί τότε πάει να πει ότι ξέρουν τι κάνουν.

όσον αφορά το φωτογραφικό υλικό σου, μπράβο και πρέπει να έχεις πολύ από αυτό. Και εγώ το σκέφτηκα αυτό που είπαν παραπάνω οι συνάδελφοι, με το που είδα και την τελευταία σου φωτογραφία. Πολύ μου αρέσουν γενικά αυτές οι underwater φωτο. Εννοείτε ότι μερικές από τις δικές σου φωτο τις έχω αποθηκεύσει στο pc.

Υ.Γ. Τι εννοείς όταν λες εξωτερικό. Δεν μένεις Ελλάδα?:121:

synagridakias
19-11-2010, 01:22
Δυστηχως εχω φυγει απο την Πατριδα πριν απο χρονια.Ερχομαι ομως σε καθε ευκαιρια, τουλαχιστον τρεις φορες τον χρονο.Οσο για τις φωτο, ...η αληθεια ειναι οτι εχω αρκετες!

bluedeep
19-11-2010, 01:33
Δυστηχως εχω φυγει απο την Πατριδα πριν απο χρονια.Ερχομαι ομως σε καθε ευκαιρια, τουλαχιστον τρεις φορες τον χρονο.Οσο για τις φωτο, ...η αληθεια ειναι οτι εχω αρκετες!

Δωσεεεεε :116:

Alexander
19-11-2010, 09:54

ΔΩΣΕ !
ΔΩΣΕ !!
ΔΩΣΕ !!!

synagridakias
19-11-2010, 17:07
ΔΩΣΕ !
ΔΩΣΕ !!
ΔΩΣΕ !!!

...Η υπομονη φερνει τριανταφυλλα, εεε φωτογραφιες ηθελα να πω...
Εξαλλου ο χειμωνας ειναι...μακρυς.Πιστευω πως το αναβασμα των εικονων πρεπει να εχει καποια σχεση με την συζητηση.Εαν δε γινω και καλλιτερος...κομπιουτερας υπαρχουν και βιντεο υψιλης αναλυσης.

stefkal
19-11-2010, 17:10
πω ρε φιλε συναγριδακια ρεσπεκτ ναουμε..... καλα το φωτογραφο τονε νοικιαζεις??? βαλε βιντεο ΤΩΡΑ!!:624::624:

synagridakias
19-11-2010, 17:25
πω ρε φιλε συναγριδακια ρεσπεκτ ναουμε..... καλα το φωτογραφο τονε νοικιαζεις??? βαλε βιντεο ΤΩΡΑ!!:624::624:
...ο...καλιτεχνης που τραβηξε την τελευταια φωτο ειναι μελος του DC!Οσο για βιντεο α) πρεπει να μαθω πως ανεβαινουν και β)δεν θα μπορεσω να συναγωνιστω αυτα που γυριζετε με τον Χαρη...

stefkal
20-11-2010, 01:42
...ο...καλιτεχνης που τραβηξε την τελευταια φωτο ειναι μελος του DC!Οσο για βιντεο α) πρεπει να μαθω πως ανεβαινουν και β)δεν θα μπορεσω να συναγωνιστω αυτα που γυριζετε με τον Χαρη...

Ναι η αληθεια ειναι οτι με το Χαρη εχουμε απο πισω (μην παει πουθενα το μυαλο σας ) εταιρεια παραγωγης , μακιγιερς , φωτογραφους , σκηνικα εφε κτλ..... αλλα το σεναριο και την σκηνοθεσια την κανει ο ιδιος:114::139:

Ευκολο ειναι να ανεβασεις Video περιμενουμε:414:

panos_kazazis
09-05-2011, 01:47
συγνωμη που τα λεω απλα πολυ μπλα μπλα και ολα γυρνανε στην θεωρια και στα αυτονοητα αυτης της τεχνικης στην οθσια λετε τα ιδια και τα ξαναλετε !!!!!!! ουσια δεν βλεπω οπως ερωτηματα ποτε θα κανω συρτο ποιος καιρος ειναι ευαλωτος για τα ψαρια στο συρτο ποτε θα παω στα ψαρια για συρτο ποτε ειναι αυτα ευαλωτα ποια ψαρια και ποτε ειναι ευαλωτα στο συρτο και ποτε και αλλα πολλα μα παρα πολλα εδω σας θελω μαγκες σορι αλλα λετε και σωστα αλλα τα ποιο πολλλα ειναι αοριστα και τα 3 σκελη του συρτου ειναι απλα καλες θεωριες και ξεκηνηματα μονο ο χαρης που λεει λιγο μερικα πραγματα και παλι σορι αλλα πολυ θεωρια ,,, ουσια δεν βλεπω !!

panos_kazazis
09-05-2011, 01:55
δεν το παιζω ξυπνιος απλα ρε παιδια ετσι ειναι εχετε γραψει για το συρτο 10 σελιδες και δεν εχετε πει τιποτα για ουσια για συμπεριφορες ψαριων πως και ποτε και βρισκω μοιραια λαθοι σε αυτα που εχουν γραφτει και δεν τα λεω στον αερα να ειχαμε να λεγαμε τι να ποιασω και τι να αφησω !!!!!

panos_kazazis
09-05-2011, 02:25
λοιπον για να μην γινω κακος και παραξενος θα θεσω καποια ερωτηματα στον φιλο αλεχ να με βοηθησει και μενα οταν δω μια τσιπουρα και τρωει τι θα κανω θα κανω συρτο σταθερο λαριγκισμους θα πεταω πετραδακια τι θα κανω ,, αλο οταν θα δω μια τσιποθρα να μην μπαινει στα ορια βολης τι θα κανω ,,,, η οταν δω μια τσιπουρα να φευγει και η ορατοτητεσ δεν ειναι καλες τι θα κανω εφοσον την εχω δει θα κανω συρτο σταθερο κ,λ,π,,,,,, αλο οταν κανω συρτο σε ποιο βαθος θα παω οταν εχει κθματισμο με μαξιμουμ τα 5 μετρα ,,, και εχω να θεσω χιλια ακομα αυτα ειναι ερωτηματα μαγκεσ μου ,,,δεν λεω οτι αυτα που θετω ειναι 100 της 100 αλλα καποιος που εχει φαει τα νιατα του σε αυτη και μονο την τεχνικη ξερει της πιθανοτητεσ και της αιτιολογη κιολας το πως και το γιατι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

panos_kazazis
09-05-2011, 02:34
ΤΑ ΟΤΙ ΣΕΡΝΟΜΑΣΤΤΕ ΑΘΟΡΥΒΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΛΕΥΣΤΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΒΡΑΧΑΚΙΑ ΚΑΙ ΚΙΛΙΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΣΜΕΡΝΕΣ ΚΑΙ ΥΔΡΟΒΙΟΤΙΤΕΣ ΚΑΙ ΑΠΝΟΙΕΣ ΤΑ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ !!!!! ΠΙΤΕ ΜΟΥ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΝΑ ΜΥΣΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΗΞΤΕ ΤΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ Ο ΑΛΟΣ !!!

lunaman
09-05-2011, 09:14
ε πες μα βρε Πανο τοτε κ τις απαντησεις στις ερωτησεις που πολυ σωστα κανεις...μη μας κρατας σε αγωνια!!!

hariska
09-05-2011, 09:17
λοιπον για να μην γινω κακος και παραξενος θα θεσω καποια ερωτηματα στον φιλο αλεχ να με βοηθησει και μενα οταν δω μια τσιπουρα και τρωει τι θα κανω θα κανω συρτο σταθερο λαριγκισμους θα πεταω πετραδακια τι θα κανω ,, αλο οταν θα δω μια τσιποθρα να μην μπαινει στα ορια βολης τι θα κανω ,,,, η οταν δω μια τσιπουρα να φευγει και η ορατοτητεσ δεν ειναι καλες τι θα κανω εφοσον την εχω δει θα κανω συρτο σταθερο κ,λ,π,,,,,, αλο οταν κανω συρτο σε ποιο βαθος θα παω οταν εχει κθματισμο με μαξιμουμ τα 5 μετρα ,,, και εχω να θεσω χιλια ακομα αυτα ειναι ερωτηματα μαγκεσ μου ,,,δεν λεω οτι αυτα που θετω ειναι 100 της 100 αλλα καποιος που εχει φαει τα νιατα του σε αυτη και μονο την τεχνικη ξερει της πιθανοτητεσ και της αιτιολογη κιολας το πως και το γιατι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Δώσε Πάνο, δώσε!
:624::624::624::624:

creta
09-05-2011, 11:38
Πανο δν μαζευομαστε για κανα σχολειο-καφε σαλονικιωτικο να μας κερασεις γνωση;

fadomas
09-05-2011, 16:21
ρε καλως τον ''παππου'' καζαζι.

panos_kazazis
09-05-2011, 18:05
συγνωμη κιολας για χθες που τα εχωσα ετσι ξαφνικα χωρις να χερετησω καλησπεριζω την μεγαλη παρεα και υγεια σε ολους πανω απο ολα !!!! απλα ορισμενα πραγματα με αρωστενουν μου θυμιζουν τα περιοδικα που λεν λεν λεν και δεν αναλιουν τα πραγματα ετσι οπως ειναι σωστα διοτι εναν ανθρωπο που ασχολητε και εχει φαει τα νιατα του σε μια μονο τεχνικη και υπαρχουν πολυ τετιοι καταλαβαινει αν ο αλος ειναι ψαγμενος και τι λεει !! παραδειγμα εβλεπα χρονια τα περιοδικα και dvd και οσο ψαχνωμουν μοναχα σε ενα ειδος ψαρεματος και σε μοναχα καποια ψαρια εβλεπα διαφορες που δεν τα ειδα ποτε στα περιοδικα και εβλεπα και εγω λαθοι απο ανθρωπους που ασχολουντε χρονια με το ψαροντουφεκο και με σπουδαια θηραματα απλα καναν ενα μεγαλο λαθος για μενα το ξαναλεω για μενα μπερδευαν της τεχνικες και τα θηραματα π.χ μια ψαρευαν βαθεια για 2 μηνες κια μια ριχα,, και δεν ειχαν μια ποιο βαθεια εικονα του μεμονομενου θεματος αυτο το σχολειο δεν τελιωνει ποτε παντα μαθενεις για μενα δεν μπορει καποιος να πει οτι εγω εμαθα το ριχο και τωρα θα παω για τα βαθεια τελος δεν το δεχομαι τα λατρευω τα ρηχα και θα ειμαι ρηχος μεχρι να πεθανω και θα γινω ακομα καλητερος μαθαινοντας ακομα απο αυτα καθε ποντος καθε επαφη ειναι και ενα σχολειο ατελιωτο καθε μερα στην θαλασσα !!!!!! μπορει να μην ξερω την τυφλα μου για τα βαθεια και δεν θελω να μαθω το εχω ξαναπει ο καθενας στο ειδος τους θαυμαζω τους βαθυτες δεν τους ζηλευω,, αλλα για τα ρηχα μονο που θα δω 2 πραγματα καταλαβαινω παρα πολλα !!

kostas_sti
09-05-2011, 18:07
συγνωμη κιολας για χθες που τα εχωσα ετσι ξαφνικα χωρις να χερετησω καλησπεριζω την μεγαλη παρεα και υγεια σε ολους πανω απο ολα !!!! απλα ορισμενα πραγματα με αρωστενουν μου θυμιζουν τα περιοδικα που λεν λεν λεν και δεν αναλιουν τα πραγματα ετσι οπως ειναι σωστα διοτι εναν ανθρωπο που ασχολητε και εχει φαει τα νιατα του σε μια μονο τεχνικη και υπαρχουν πολυ τετιοι καταλαβαινει αν ο αλος ειναι ψαγμενος και τι λεει !! παραδειγμα εβλεπα χρονια τα περιοδικα και dvd και οσο ψαχνωμουν μοναχα σε ενα ειδος ψαρεματος και σε μοναχα καποια ψαρια εβλεπα διαφορες που δεν τα ειδα ποτε στα περιοδικα και εβλεπα και εγω λαθοι απο ανθρωπους που ασχολουντε χρονια με το ψαροντουφεκο και με σπουδαια θηραματα απλα καναν ενα μεγαλο λαθος για μενα το ξαναλεω για μενα μπερδευαν της τεχνικες και τα θηραματα π.χ μια ψαρευαν βαθεια για 2 μηνες κια μια ριχα,, και δεν ειχαν μια ποιο βαθεια εικονα του μεμονομενου θεματος αυτο το σχολειο δεν τελιωνει ποτε παντα μαθενεις για μενα δεν μπορει καποιος να πει οτι εγω εμαθα το ριχο και τωρα θα παω για τα βαθεια τελος δεν το δεχομαι τα λατρευω τα ρηχα και θα ειμαι ρηχος μεχρι να πεθανω και θα γινω ακομα καλητερος μαθαινοντας ακομα απο αυτα καθε ποντος καθε επαφη ειναι και ενα σχολειο ατελιωτο καθε μερα στην θαλασσα !!!!!! μπορει να μην ξερω την τυφλα μου για τα βαθεια και δεν θελω να μαθω το εχω ξαναπει ο καθενας στο ειδος τους θαυμαζω τους βαθυτες δεν τους ζηλευω,, αλλα για τα ρηχα μονο που θα δω 2 πραγματα καταλαβαινω παρα πολλα !!

παμ' παρα κατ':144:

panos_kazazis
09-05-2011, 18:10
και οσο για της απαντησεις που με ρωταει ενας φιλος θα περιμενω πρωτα να απντησει ο φιλος αλεχ και εχω κιαλες οχι για να δουμε ποιος ξερει ποιο πολλα απλα μαρεσει και το σωστο ειναι οταν λες καποια πραγματα να τα αποδεικνιεις κιολα για το ποτε το τι ποια ψαρια κ.λ.π

smernas
09-05-2011, 20:20
και οσο για της απαντησεις που με ρωταει ενας φιλος θα περιμενω πρωτα να απντησει ο φιλος αλεχ και εχω κιαλες οχι για να δουμε ποιος ξερει ποιο πολλα απλα μαρεσει και το σωστο ειναι οταν λες καποια πραγματα να τα αποδεικνιεις κιολα για το ποτε το τι ποια ψαρια κ.λ.π

Βρε μαγκίτη Πάνο , εσυ είσαι καλό παιδί και γνώστης ,δεν είσαι κανένας τάχαμου τάχαμου . Ρίξε λοιπόν αν θες τα δικά σου να προχωράμε και άσε τις αποδείξεις και τα ντοκουμέντα για τον Τριανταφυλλόπουλο . :107:

synagridakias
09-05-2011, 20:53
Καζαζη, για μενα εισαι ο...Μακρυγιαννης του ψαροτουφεκου!Τα γραπτα σου αν και...απλοικα, πλημμυριζουν γνωση!Εχω διαβασει πασταρισματα σου για τα λαυρακια και το ρηχο καρτερι σε αλλα φορουμ, κι εχω μεινει...παγωτο!Προχωρα!

sealoypis
09-05-2011, 22:08

Θα σε πω εγω τι θα κάνεις!!!!!!!!!!!!!! θα τα χεις δεμένα να σε περιμένουν όπως τον άλλο:142::142::143:

panos_kazazis
09-05-2011, 22:47

η πιθανοτιτες στης οποιες θα απαντησω ειναι κατα μεσο ορο να σας δωσω να καταλαβετε παραδειγμα ναι μπορουμαι να παρουμε λαβρακι πλαναριστα αλλα καθε ποτε συνβαινει αυτο αυτεσ ειναι η πιθανοτιτες ολα συνβαινουν στην θαλασσα απλα μιλαμε παντα για ενα πολθ μεγαλο ποσοστο επιτιχιων που δεν συνβαινει μια στο τοσο και οπως εχω ξαναπει δεν πιστευω στην τυχη ολα εχουν την καποιο σκοπο και συνβαινουν ,,, παμε λοιπον ολα βασιζονται στα δικα μου περιστατικα και βιωματα και απανταω στα παντα ,,,οταν μια τσιπουρα τρωει ειναι χιλια τα χιλια ευαλωτη πως το λεν ειναι ειδη στην ψαροβελονα μασ απλα χρειαζετε σωστος χειρισμος αν παρουμε χαμπαρι το ψαρι ειδη οταν ειμαστε στο καρτερι δηλαδη στον βυθο και ειμαστε σταθερη το κοιταζουμε για 2 δευτερα ακομα οχι παραπανω αν ακομα ειναι στο φαγοποτι της δεν περημενουμε αλο καθολου τζαμπα καθεσε κατσε και ενα μηνα θα φαει και θα φυγει το ψαρι δεν σε εχει παρει χαμπαρι με την καμια και συνεχιζει αυτο που εκανε τοτε απαλα δεν κουναμε με την καμια τα πεδιλα διοτι καθε ρευμα που κανοθμε υπαρχει πιθανοτιτα μεγαλη να μας παρει χαμπαρι το ψαρι και να την κανει το σωμα μας οσο γινετε σε οριζοντια θεση και να γλυφει τον βυθο που οπου θα συρθουμε ,,θα συρθουμε με πληρη ακηνισια σε ολο το σωμα το χερι που δεν κραταει οπλο τα κανει ολα μονο αυτο και παντα ενα οσο γινετε με τον βυθο οχι σηκωματα και ταρζανιες,,απο την στιγμη που εχουμε οπτικη επαφη με το ψαρι και ξεκηναμε και κανουμε τα παραπανω απλα μενει να μας δει το ψαρι απο την στιγμη που μας δει σταματαμε τα παντα τελειως σε σταθερο καρτερι και απλα υποκλινομαστε στην βασιλισσα με ενα απαλο σκυψιμο και λιγο κατα πισω σε αυτο που κρυβομαστε αν δεν υπαρχει, παραδειγμα αμουδα ποιανει απλα οσο γινετε χαμηλωστε και λιγο κλιση κατα πισω να γινεις ενα με την αμουδα ,,εφοσον το ψαρι μας εχει παρει χαμπαρι ειναι τελιωμενο απλα απο δω και περα μπαινει η εξυπναδα μας και μονο και η εμπηρεια με το οπλο μας το ψαρι εχει κεφαλωσει κατα 60/100 και ερχετε και τωρα το καλο μυστικο οταν η τσιπουρα ερχετε, και λιγο απο λαθος μερια και σεις ειστε κατα λιγο σε λαθος μερια το οπλο μην γυρησετε οπλο να την ευθυγραμησετε οχι μην το κανετε εκει αυτο το κολοψαρο φευγει εκει σαν να το μπαινει ο διαολος και ξυπναει δεν ειναι λαβρακι , παραδειγμα την βλεπουμε απο τα 10 μετρα και μας βλεπει και ερχετε δεν την ευθυγραμιζουμε μενουμε τελιως στην θεση μας ακινιτι ουτε ματια δεν κουναμε και την αφηνουμε να μπει σε θεση βολης οταν μπει σε θεση βολης παραδειγμα με ενα 110 μπει στα 2.3 μετρα τοτε γυρναμε απαλα το οπλο και στοχευουμε και οταν σπασει το κολοψαρο θα το εχουμε αβατζο 1.5 μετρο πιστευω να με καταλαβατε τι ενοω ,,λιγες φορες μπορει να μην σπασει και να συνεχισει εκει ειναι ακομη ποιο απλα τα πραγματα μπαμ μπαμ και τελιωσε !!!! αν τωρα το παρουμε χαμπαρι το ψαρι απο πανω και τρωει εκει ειναι δυσκολα τα πραγματα εχει αλλα τερτιπια !!! εχω παραληψει αρκετα δεν ειμαι ομως και δακτυλογραφος αυτα που εγραψα συνβαινουν σε μια τσιπουρα που τρωει και εχω παραληψει αρκετα απο θεμα βιασυνης ,,και λοιπουν τοσα πολλλα ακομα,, μονο σε ενα θεμα σε μια τσιπουρα που τρωει ,,φανταστιτε τωρα ποσα εχει σε αλες συμπεριφορες αυτου του ψαριου και μονο,,, δηλαδη σε αλες φασεις της απο θεμα καιρου κ.λ.π θα γραφεις καμια μερα και παλι θα λιπουν αρκετα !!!! γιαυτο δεν υπαρχει απλα ενα σκετο συρτο η σταθερο καρτερι εχουν απιστευτες τεχνικες που παραλασονται μαζι μετην εξυπναδα μας και της εμπηριεσ μας !!!!!

panos_kazazis
09-05-2011, 22:54
ΕΤΣΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΠΩΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΕΝΑ ΨΑΡΙ ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΙ ΜΙΛΑΜΕ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΛΙΓΑ ΓΡΑΨΑΜΕ ΠΑΡΑΛΗΨΑΜΕ ΤΟΣΑ !!! ΑΥΤΑ ΘΕΛΕΙ ΟΤΑΝ ΤΡΩΕΙ ,,ΑΛΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΟΤΑΝ ΔΕΝ ΒΟΣΚΕΙ ,,ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΘΟΛΑ,,, ΑΛΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙΡΟ,,, ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΑΠΝΟΙΑ ,,, Κ.Λ.Π .........ΚΑΙ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ !!!!! ΤΕΛΟΣ !!!!!! ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΣΕΡΝΟΜΑΣΤΕ ΣΑΝ ΣΜΕΡΝΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΑΘΟΡΥΒΟΙ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΓΥΡΝΑΝ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ,,ΚΑΙ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟς ΤΙΠΟΤΑ !!!!!

panos_kazazis
10-05-2011, 00:54
και μια που αναφερα τσιπουρα θα πω το εξης και οση πιστη προσελθετε παντα μιλαω για τα ρηχα μεροι εχει ενα κουσουρη που αυτο κανονικα δεν λεγετε και αυτο συναντατε στα μεγαλα ατομα του ειδους ανω του κιλου με καθαρα νερα οπου εχει εντονα μικρους κοκινους αστεριες και διαφορα σφουγκαρια τα σκουρωχρωμα παει τους μηνες απο μεσα σεμπτεμβρη μεχρι τελη δεκεμβριου την βοηθαει στην ιδιετρη προτημηση που εχει στα οστρακοηδη εκεινους τους μηνες που ειναι και βοηθημα (μπορει και στη αναπαραγωγη της που δεν πιστευω να ειναι τυχαιω) που την βοηθαει στην ευκολοτερη χωνεψη της τροφης της !!!!!! απλα παρατηρηστετο και δεν θα χασετε μετα καθε χρονο !!!!!!

panos_kazazis
10-05-2011, 01:01
αλο στο κυνηγι της τσιπουρας για αρχαριους και μεσους που ενω βλεπουν τετοια ψαρια και δεν τους κοντεουν για καποια λαθοι τους η μερα που αυτα τα ψαρια θα κανουν σε λαθοι πασο ειναι η μερα με καργα η συνεφια,,, η εντονο ρευμα ,, η γενικα μια καλη κακοκαιρια ,,, μην πω χαλασμο κυριου ,,, οχι με λιακαδες και να μην κουνιετε φιλο τζαμπα τρωτε τα πνευμονια σας εχει και εξαιρεσεις απλα σπανια ,,, και χωρια απο αυτο με της κακοκαιριες και πανω στον καιρο οχι μονο η τσιπουρες και αλλλα ψαρια εκεινη την ωρα γυαλωνουν !!!!

panos_kazazis
10-05-2011, 01:05
να δωσω παραδειγμα τι κανω εγω οταν εχει λαικαδες και πολυ καλες μερες διαλεγω καργα θολουρες ,, οταν εχει χιονια ,χαλαζια βροχες αεριδες πολλα μποφορ και γενικα τερμα κοσμοχαλασια παω σε καθαρα νερα καθαρα νερα !!!!!!

panos_kazazis
10-05-2011, 01:35
αλο αν ο τοπος που ψαρευεις ειναι θολος και η ορατοτητες πολυ μικρες και κραταει τσιπουρες παντα με σταθερο και προσεχτικο καρτερι ειναι που ειναι θολα κοιτα να πεσει στο μπατακι διλαδι στον πατο οσο ποιο μαλακα και ομορφα διοτι δεν βλεπεις που δεν βλεπεις καλα μην τα θωλωσεις και ολα το νου σου ,και μια μαγκια γιαυτην την περιπτωση ειναι πρωτα να ακουμπησουν τα πεδιλα και μετα ολο το σωμα αργα και ομορφα και στην χειροτερη παρε μια χερια κατα μπρος να φυγεις λιγο απο πρωτο ακουμπησμα που εκανες και τα θωλωσες και παλι σταθερο ,, και εδω ποτε στην τσιπουρα το οπλο στην ευθεια ποτε ποτε δεν θα ερθει αυτο το ψαρι σε τοσο κοντινο σημειο απο την ορατοτιτα κατακεφαλα εφοσον οπως ειπαμε ειναι πολυ θολα τα νερα .παντα το οπλο σε πλαγια σταση αναλογος δεξια η αρηστερα αυτο δεν το ξερω χαχχαχαχα τι να πω ..απλα το σιγουρο ειναι οτι θα περασει πλαγια για να ειμαστε ετοιμη για μια γρηγορη βολη στην θολουρα !!!! τωρα πηρα φορα χαχαχαχα πιστευω οσο μπορω να γινομαι κατανοητος μια που στα γραματα ειμαι αστα να παν δυσκολευομαι να δωσω στον αλον να καταλαβει αυτα που θελω να πω πρωσπαθω τουλαχιστον !!!

lunaman
10-05-2011, 08:46
μπρε μια χαρα μπορεις ...συνεχισε!!!!:444:

koulisfish
17-05-2011, 22:07
τα λεει ο φιλος παντος καλυτερα απ ολους.....ετσι αδερφε συνεχισε ναουμε να μαθουμε κατι πολυ καλα τα λες.....

panos_kazazis
18-05-2011, 22:00
να ειστε καλα ολοι ,,,, απλα δεν ειμαι και δαχτυλογραφος και το 50 της 100 απο αυτα που γραφω δεν μπορω δωσω τον αλον μια πληρη εικονα με το γραψιμο για αυτα τα πραγματα που για μενα και για αλους λειτουργουν μηχανικα μεσα στο νερο και με διαφορες συνθηκες το καθενα ,, αν ο αλος ομως ειναι τσακαλος καταλαβαινει τι λεω εστω και απο τα λιγα !!!!! δεν ειμαι και στα γραματα τσακαλι απλα ειναι καθαρα εμπηριες οι οποιες σε ορισμενα γεγονοτα επαναλαμβανονται εδω και χρονια και ο παραγοντας τυχη εξαφανιζετε και γινετε μαθηση αυτοματα ,,ουτε σαλτσες βαζω τιποτα απο την θαλασσα προσπαθω να τα μεταφερω ατοφεια εδω, οσο βεβαια μπορω και αναλογος την ορεξη που θα εχω στο γραψιμο !!!! να ειστε και παλι ολοι καλα ,,και εδω ειμαστε για οτι αποριες εχουμε και εγω και ο καθενας μας σε διαφορα θεματα !!!!!!!

arxarios
19-05-2011, 01:14
δεν χρειαζονται και πολλα πολλα οσον αφορα την διατυπωση.απλος και περιγραφικοτατος.παντως θα θελαμε να μας δωσεις τα φωτα σου και να μας μεταφερεις τις εμπειριες σου και απο αλλα θειραματα!!!!

arxaios
19-05-2011, 01:28
φίλε είσαι δύναμη..:624::624:..αυτά που γράφεις είναι ουσία σε έχω διαβάσει και σε άλλα φορουμ..και μπράβο σου που κάθεσαι και γράφεις αναλυτικά και τα μοιράζεσαι ενώ άλλοι που ξέρουν το ένα πεμπτο είναι του στυλ κρύψε λόγια και τέτοια..και πάλι μπράβο συνέχισε όσο έχεις όρεξη εγώ θα τα διαβάζω

arxaios
19-05-2011, 17:50
να ρωτήσω και κάτι άλλο πόσοι απο εσάς χρησιμοποιείτε σημαδούρα σε αυτό το ψάρεμα; και πως για να τη τρομάζει τα ψάρια;;ή καθόλου;

bluedeep
19-05-2011, 20:08
Στα τελευταια μετρα βαλε πετονια 150αρα ή αλφαδολαστιχο.

arxaios
19-05-2011, 20:32
Έτσι την έχω με 10 μέτρα πετονιά αλλα όταν βουτάω κοντά στο σκάσιμο με καιρό έχει τύχει να βρεθεί και ποιο μπροστά απο εμένα γιαάυτο ρωτάω-μάλλον πρέπει να την αφήνω έξω σε τέτοιο καιρό αλλα ήθελα να ξέρω εαν υπάρχει καμία άλλη ιδέα απο τους παλίότερους

hariska
19-05-2011, 23:45
Έτσι την έχω με 10 μέτρα πετονιά αλλα όταν βουτάω κοντά στο σκάσιμο με καιρό έχει τύχει να βρεθεί και ποιο μπροστά απο εμένα γιαάυτο ρωτάω-μάλλον πρέπει να την αφήνω έξω σε τέτοιο καιρό αλλα ήθελα να ξέρω εαν υπάρχει καμία άλλη ιδέα απο τους παλίότερους
Θα δοκιμάσω σχοινί από σιλικόνη, διάφανο, να είναι και στυλ! :105:
Θα σε πω. :126:
http://alchemy.skroutzstore.gr/p.Elastiko-schoini-silikonis-alchemy.364210.html

fadomas
19-05-2011, 23:50
βαλε μια σημαια στην πλατη.ουτως η αλλως στον αφρο εισαι.

bluedeep
19-05-2011, 23:54

:142::142:

bluehunter
20-05-2011, 00:29

Εσύ είσαι πολύ μπροστά!!!!!!!!!!!!!!!!!

Μα τι άνθρωπος είσαι εσύ μου λές;;;;;

Manikas
20-05-2011, 09:45

Χάρη είσαι πολύ μπροστά....:126:

Υπάρχει και λεπτότερο-ελαστικότερο αν το ψάξεις απ'έξω,σκοπός είναι η σημαδούρα να είναι ακριβώς από πάνω σου και να μη χάνεις χρόνο στο να μαζεύεις σχοινιά.

1.Δε βοηθάει στο καρτέρι τουλάχιστον στο Ελλάντα...
2.Χρησιμοποιείται από πολύ κόσμο σε αγώνες....

alexdive
26-05-2011, 20:08
ελπίζω να ξέρεις να διαβάζεις πάνο.
το γράφω καθαρά τα άρθα είναι για αρχάριους και για τους μέσους κυνηγούς σαν και εμένα. αν έχεις κάποια γνώση παραπάνω , απλά δώστει, χωρίς να λες πολλά.
εγώ αυτήν την γνώση είχα να δώσω. δεν είπα ότι είναι η τέλεια, είπα ότι είναι η δική μου θεωρία. κάποιος άλλος μπορεί να έχει να δώσει κάτι άλλο σε αυτό το θέμα. ας το δώσει.
για ένα θέμα ευπάρχουν πολλές θεωρίες και απόψεις. την δική μου την είπα. δεν υπάρχουν μυστικά.
άνοιξε και εσύ ένα θέμα και γράψε τις δικές σου θεωρίες.

sealoypis
26-05-2011, 22:55
Στα τελευταια μετρα βαλε πετονια 150αρα ή αλφαδολαστιχο.

Μπαμ κάνουν οι γνώστες:144::144:

hariska
26-05-2011, 23:07
:205:

fadomas
26-05-2011, 23:31
Τωρα το ειδες ρε??Αστο παει παλιωσε.Θα σκεφτω κατι αλλο.Πες κατι.:116::116:

kostas_sti
27-05-2011, 08:35
Τωρα το ειδες ρε??Αστο παει παλιωσε.Θα σκεφτω κατι αλλο.Πες κατι.:116:

:142: καλιο αργα παρα ποτε:614:.........:142:

hariska
27-05-2011, 09:07
ελπίζω να ξέρεις να διαβάζεις πάνο.
το γράφω καθαρά τα άρθα είναι για αρχάριους και για τους μέσους κυνηγούς σαν και εμένα. αν έχεις κάποια γνώση παραπάνω , απλά δώστει, χωρίς να λες πολλά.
εγώ αυτήν την γνώση είχα να δώσω. δεν είπα ότι είναι η τέλεια, είπα ότι είναι η δική μου θεωρία. κάποιος άλλος μπορεί να έχει να δώσει κάτι άλλο σε αυτό το θέμα. ας το δώσει.
για ένα θέμα ευπάρχουν πολλές θεωρίες και απόψεις. την δική μου την είπα. δεν υπάρχουν μυστικά.
άνοιξε και εσύ ένα θέμα και γράψε τις δικές σου θεωρίες.
Νομίζω ότι ο Άλεξ είναι ξεκάθαρος.
thnks man! :444:

Πάνο εσύ είσαι ένα επίπεδο πάνω ακόμα κι από 'μένα στο ρηχό, το παραδέχομαι! Μπορείς να επανέλθεις στο θέμα όποτε κρίνεις εσύ απαραίτητο και φυσικά κάθε άλλη-περαιτέρω άποψη, είναι καλοδεχούμενη. :107:

Υ.Γ. Όσο για τους δύο τεντιμπόηδες από πάνω... θα τους κανονίσω εγώ... :427:

panos_kazazis
27-05-2011, 12:56
Λοιπον για να ξεκαθαρισω τι ενοω για ακομα φορα και πρωτο και κυριο δεν εχω με κανεναν τιποτα ολοι φιλαρακια ειμαστε δεν χαλιεμαι με κανεναν και συγνωμη αν παραφερθηκα απλα παθιαζομαι πολυ σε αυτα τα θεματα και δεν εχω την απαραιτητη μορφωση να τα πω ποιο προφεσορικα τα λεω λαικα καργα και ωμα σορι και παλι ,,,

μου την εσπασε διοτι ολα αυτα που γραφτηκαν τα εχω συναντησει απειρεσ μα απειρες φορεσ στα περιοδικα ολο τα ιδια και τα ιδια πραγματα ολα γενικουρες και χωρις να λεν πως και τι σε καθε ειδος τροπο προσεγκισεις ,, σε ποιον καιρο εκεινο και σε ποιον το αλο ,,ποτε θα κανω εκεινο και ποτε το αλο και διαφορα τετοια πρακτικα πραγματα ,,οχι απλα σερνομαστε σαν σμερνες και πολλα βαρυ και αθορυβοι και ολα να γυρναν γυρω απο αυτα και να γραφονται 10 σελιδες πανω σε αυτα ,,, ΤΟ ΣΥΡΤΟ ΚΑΡΤΕΡΙ,, ΤΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ,, ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΟΝΟ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ,,, ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΙΡΟ , ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΕΡΟΣ ,, ΑΛΑΖΟΥΝ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΠΡΟΣΕΓΚΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΨΑΡΙ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΗΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΠΟ ΟΠΛΟ ΑΠΟ ΒΑΡΥ ΑΠΟ ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ,,, ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΛΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ 1.5 ΜΕΤΡΟΥ ΚΑΙ ΑΛΟ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ 8 ΜΕΤΡΑ ΟΡΑΤΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΑΛΟ ΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΟΡΑΤΟΤΗΤΕΣ ,,, ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΛΟΙΠΟΥΝ ΓΙΑ ΤΙ ΨΑΡΙ ΘΑ ΠΑΣ ΣΕ ΤΙ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ ΕΙΣΑΙ ,,, ΚΑΙ ΕΔΩ ΠΑΛΙ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΑΛΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ,,,, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΠΟΥ ΛΕΩ ΑΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΟΠΩΣ ΣΕ ΕΝΑ ΣΤΑΘΕΡΟ ΚΑΡΤΕΡΙ ΣΕ ΧΑΜΗΛΕΣ ΟΡΑΤΟΤΗΤΕΣ ΞΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ,, ΞΕΣ ΤΙ ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ Η ΤΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΑΠΟ ΘΕΜΑ ΕΜΠΗΡΙΑΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΑ ΣΗΜΕΙΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ,, ΚΑΙ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΚΑΙΡΟΥ ΞΕΣ ΠΩΣ ΝΑ ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ,, ΚΑΙ ΞΕΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΘΗΡΑΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΠΑΣ ,, ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΣΟΥ ΑΠΟ ΟΠΛΑ ΑΠΟ ΒΑΡΥ Κ.Λ.Π ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΠΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΞΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ,, ΤΟΤΕ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΙΣΑΙ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΒΓΑΖΕΙ ΨΑΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΓΑΛΕΙ ΔΕΝ ΣΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΕΣΥ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ΠΗΡΕΣ ΤΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕς ΣΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ ΞΕΣ ΤΟ ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΣ ΑΝ ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ !!!!! ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΛΟΙΠΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΛΑ ΤΑ ΕΙΠΑ ΣΤΑ ΓΡΗΓΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΠΟΥ ΕΓΩ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ !!!

ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ !!!!!

kostas_sti
27-05-2011, 13:27
ε!αντε.παμε παρα κατ΄.παλι στη μεση τ'αφησες:144:

panos_kazazis
27-05-2011, 13:33
κωστα αν πεις να γραψεις ετσι πως τα λεω εγω τα πραγματα σε τετοιο βαθμο αναλισεις και παει λεγοντας με τα απαρετητα παραδειγματα για να σε καταλαβαινει και ο αλος ξες ποτε θα τελιωσει το γραψιμο ???

απλα προσπαθω να δωσω εναν αλον τροπο σκεψεις στο θεμα ποιο βαθυ σε τροπο σκεψεις και οσο μπορεσα και ειχα ορεξη ειπα και 2-3 πραγματα που ειχα γραψει στης περασμενες σελιδες ,,, πιστευω να με καταλαβαινεις δεν ειμαι και δαχτυλογραφος !!!!

kostas_sti
27-05-2011, 13:42
κωστα αν πεις να γραψεις ετσι πως τα λεω εγω τα πραγματα σε τετοιο βαθμο αναλισεις και παει λεγοντας με τα απαρετητα παραδειγματα για να σε καταλαβαινει και ο αλος ξες ποτε θα τελιωσει το γραψιμο ???

απλα προσπαθω να δωσω εναν αλον τροπο σκεψεις στο θεμα ποιο βαθυ σε τροπο σκεψεις και οσο μπορεσα και ειχα ορεξη ειπα και 2-3 πραγματα που ειχα γραψει στης περασμενες σελιδες ,,, πιστευω να με καταλαβαινεις δεν ειμαι και δαχτυλογραφος !!!!

ε!τοτε παμε την τεταρτη μαζι να μου τα πεις και να τα γραψω εγω:137:

panos_kazazis
27-05-2011, 14:05
φιλαρακι παραμυθια δεν γουσταρω να λεω ,,δεν παω με ατομα γενικα πολυ στο ψαρεμα ειναι και το ψαρεμα τετοιο και για το σκοπο που παω εγω ,,, ιδικα τωρα που ανοιγει πρεπει να εχω συνεχομενες επαφες διοτι εχω καιρο να παω και δεν ειμαι για καλαμπουρια ,,,μετα οταν χωρτασω απο τα ψαρια και απο της επαφες δεν εχω προβλημα παμε οποτε θες για καλαμπουρι !!!!!!

να εισαι καλα !!!!!!!

Sinner
27-05-2011, 15:02
Ρε Πάνο φιλαράκι, πολλά λες, ότι δεν σου αρέσουν αυτά που διαβάζεις κλπ κλπ, αλλά όλο μέλι μέλι είσαι κι από τηγανίτα τίποτα. Πολύ γενικόλογα απαντάς σε αυτά που θεωρείς... γενικόλογα. Πες κάτι συγκεκριμένο να σε πούμε μπράβο. Πιάσε ένα (1) θέμα και τελείωσέ το. Ψάρεμα είναι όχι πυρηνική φυσική. Είναι μια ρημάδα τσιπούρα και τσιμπολογάει στην αμμούδα 20 μέτρα μακρυά, ανάμεσα σε φυκιάδες. Τι κάνεις; Άντε να σε δω να σε χαρώ, να λέμε κάτι χρήσιμο σε όσους διαβάζουν.

...

bluehunter
27-05-2011, 15:21
Είναι μια ρημάδα τσιπούρα και τσιμπολογάει στην αμμούδα 20 μέτρα μακρυά, ανάμεσα σε φυκιάδες. Τι κάνεις; Άντε να σε δω να σε χαρώ, να λέμε κάτι χρήσιμο σε όσους διαβάζουν.

...

Και έξω βρέχει.......

Είπα να το κάνω λίγο πιο δύσκολο :116:

Sinner
27-05-2011, 15:54

...

panos_kazazis
27-05-2011, 16:13
νικο εχω απαντησει σε αυτο το θεμα και σε διαφορα αλλα στης περασμενες σελεδες κοιτα λιγο ,, δεν θελω ουτε ηρωας να το παιξω ουτε ξερολας πολλα δεν ξερω ,, απλα τα πραγματα για να εχεις τα αναμενομενα αποτελεσματα στα ρηχα με διαρκεια και οχι μια στο τοσο θελει να το κανεις οπως μου το ειπεσ πυρινικη φυσικη ,,να τα αναλυεις ολα και να τα βλεπεις σοβαρα !!!!

τωρα δεν ειναι το θεμα μας να γραψω οτι θες απανταω για το ριχο τα παντα απλα προσπαθω να δωσω στο θεμα μα ποιο βαθεια γνωση και εναν αλον τροπο σκεψεις ,,οποιος σιγουρα για να τον καταλαβεις απο εδω και να τον αναλισεις τοσο θελει μιλαμε 1000000000 σελιδες ,,γιαυτο οσο μπορω τα λεω κοματακι κοματακι και απανταω συγκεκριμενα καταλαβες !!!!!!! διαβασε τι εγραψα να καταλαβεις μην διαβαζετε μονο τα τελευταια οσα γραφτηκαν,, να παρεις μια πληρη αποψει να καταλαβεις τι λεω !!!!!!!!

panos_kazazis
27-05-2011, 16:17
νικο και τωρα που ειπες για χρησιμο για κοιτα βρε αγαπη μου παραπισω να δεις αυτα που εγραψα τα λιγα τα εχεις ποτε πουθενα ?? για την τσιπουρα τα λιγα που λεω !!!!!!

ΑΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΣΕ ΜΟΙΑΖΟΥΝ ΑΧΡΗΣΙΜΑ ΚΑΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΩ ΤΟΣΟ ΩΜΑ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ .................... !!!!!!!

panos_kazazis
27-05-2011, 16:28
νικο ωρες ωρες απορω δηλαδι τι να πω μετανιωνω που γραφω κατι ,,,, θυμασε και ησουν μπροστα τι με ειπε φιλος στην σκοποβολη που ειμασταν ,, ρε τι τους ξυπνας και γραφεις στα φορουμ ,,, και το εχω ακουσει και απο πολους αυτο απλα σε κεινη την φαση ησουν και συ μπροστα το θυμασε ??

ωρες ωρες αυτο πιστευω !!!!!!!!!

να εισαι καλα παντως ευχαρηστω για τα καλα σου λογια με ξυπνησες εσυ !!!!!

Sinner
27-05-2011, 16:39
Μη γκρινιάζεις ρε!
Τόσα που έγραψες γιατί σου είπα ότι λες θεωρίες, θα έγραφες κι άλλα για τις τσιπούρες και για τα λαβράκια και για τα σαργά. Άντε γράφε από 'κει πέρα για το ζουμί κι άσε τα ξυπνήματα και τους ύπνους. Άντε!! :114:

...

panos_kazazis
27-05-2011, 16:56
και οσο αυτο για τη τσιπουρα αν εισαι εσυ στης φυκιαδες και οι τσιπουρα στα 20 μετρα μεσα σε αμουδα και βοσκαει τοσο μακρυα 2 ειναι τα ποιο πιθανα αλο δεν εχει η καθεσε μεσα στης φυκιαδες ολοκληρος μεχρι το κοψιμο που κανει η φυκιαδα ακριβως, γιατι μετα ξεκηναει η αμουδα οπως λες και εισαι πληρησ ακαλυπτος ,με μετωπο στο ψαρι και κανεις 2-3 σηκωματα να σε δει το ψαρι η κανα λαριγκισμο εστω κατι να σε αντιλφει το ψαρι και μετα μολις σε δει παλι ενα με της φυκιαδες κρυψιμο,, απλα εδω το κακο ειναι οτι σε μια τετοια κατασταση ειναι ακρως δυσκολο διοτι θες πολυ μεγαλη απνοια για να πεξεις το ψαρι να το φερεις κοντα και δεν ξες και τι πεξιματα θα σε κανει μεχρι να ερθει απο μια τοσο μεγαλη αποσταση και σε ενα τοσο καχυποπτο ψαρι οπως η τσιπουρα εχεις λιγες πιθανοτητες σε τετοια φαση ,,,

και το δευτερο ειναι εφοσον εισαι καρτερι στης φυκιαδες και το βλεπεις το ψαρι να ειναι στο κοσμο του 20 μετρα μακρυα μεσα στην αμουδα συρτο καταπανω της μεσα στην αμουδα και αναλογος την συμπεριφορα της κοβεις σταματας και ξανασυνεχιζεις και οσο γινετε ενα με την αμουδα το σαγονι σου τερμα κατω στην αμο μαζι με το σωμα σου χωρις πεδιλιες μονο το αδειο χερι τα κανει αυτα τα συρσιματα,, μεχρι η να το φτασεις και ακομα να ειναι στον κοσμο του και βαρεσεις πραγμα ακρως απιθανο αλλα γινετε ,, η το ποιο πιθανο στα μισα που εχεις συρθει στην αμουδα να σε εχει παρει χαμπαρι και να ξεκηνησει να ερχετε και σε αλαγη σταθερο καρτερι να την παρεις ,,,

αυτο που ειπες ειναι ενα ακρως δυσκολο συμαβαν μεσα στην θαλασσα για να βγει περας και να παρεις το ψαρι πολυ δυσκολα ,, ολα ειναι σχεδον υπερ της τσιπουρας το μονο κατα της ειναι που βοσκει τιποτα αλο !!!!

αλες μεθοδους δεν εχει ποιο πιθανες να παρεις ενα τετοιο ψαρι στην καταστασει που ειπες ΤΕΛΟΣ !!!!!!

T-Factor
27-05-2011, 16:56
Ρε Πάνο φιλαράκι, πολλά λες, ότι δεν σου αρέσουν αυτά που διαβάζεις κλπ κλπ, αλλά όλο μέλι μέλι είσαι κι από τηγανίτα τίποτα. Πολύ γενικόλογα απαντάς σε αυτά που θεωρείς... γενικόλογα. Πες κάτι συγκεκριμένο να σε πούμε μπράβο. Πιάσε ένα (1) θέμα και τελείωσέ το. Ψάρεμα είναι όχι πυρηνική φυσική. Είναι μια ρημάδα τσιπούρα και τσιμπολογάει στην αμμούδα 20 μέτρα μακρυά, ανάμεσα σε φυκιάδες. Τι κάνεις; Άντε να σε δω να σε χαρώ, να λέμε κάτι χρήσιμο σε όσους διαβάζουν.

...

Τον σταυρό σου να είναι από τις...βλαμένες, γιατί αν είναι από τις άλλες άστα.

Αυτό το ψάρι δεν έχει μπούσουλα, ειδικά αν είναι μόνο του. Καρτέρι σε γράφει, συρτό την κάνει, αλλά μπορεί και να έρθει και μόνη της να καρφωθεί!

Οι επιλογές είναι δυο. Αφήνεις το ρεμα να σε πάει προς τα εκεί με ταχύτητα 1μ/αιώνα ή στατικό με λίγο ξύσιμο στην αμμο.

Το πιθανότερο και στις δυο περιπτώσεις είναι να την κάνει αλλά .... αυτή είναι η ομορφιά.

Μιλάμε για μεγάλα ψάρια έτσι; Μικρά έως κιλό συνήθως αν τους κλείσεις τον δρόμο τρομάζουν και ψευτοκρύβονται (στην σχάρα).

panos_kazazis
27-05-2011, 16:59
ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΕΙΜΟΥΝΑ ΧΑΜΕΝΟΣ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΘΑ ΕΠΕΡΝΑ ΕΝΑ ΤΕΤΙΟΙΟ ΨΑΡΙ ,, ΘΕΛΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΝΟΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΕΙΣ ΒΟΛΤΑ !!! ΔΥΣΚΟΛΟΣ ΤΟΠΟΣ ΔΥΣΚΟΛΟ ΨΑΡΙ !!!!

Sinner
27-05-2011, 17:26
Η ερώτηση δεν ήταν τυχαία ρε George. Τον τσιγκλάω μπας και γράψει τίποτα αλλά μόνο γκρίνια είναι. Αντί να κάτσει να γράψει κανα θεματικό άρθρο, ασχολείται με χαζομάρες. Βαριέται ρε ο αλήτης. :116:

Για το θέμα, έχω τύχει 3-4 φορές ψάρια δύο με τρία κιλά (μια φορά και μεγαλύτερες) σε τόπο όπως αυτόν της περιγραφής, ένα μόνο του ή δυό μαζί να βοσκάνε, ποτέ περισσότερα. Καρτέρι στα @@ τους, συρτό λοκατζήδικο τον μπούλο, όλα λίγο πριν την υποξία. Ούτε κομμένος αχινός τις έφερε. Νομίζω ότι τέτοια ψάρια απλά δεν παίρνονται. Τα κοιτάς και πας για κάτι άλλο ή ψάχνεις να δεις τις πορείες τους μπας και τα βρεις αλλού σε κίνηση και είναι πιο δεκτικά στο καρτέρι

...

hariska
27-05-2011, 17:29
Εγώ θα της έριχνα.

Sinner
27-05-2011, 17:35
Με το ΟΒ SE του fadoma; :114:

...

T-Factor
27-05-2011, 17:39
Η ερώτηση δεν ήταν τυχαία ρε George. Τον τσιγκλάω μπας και γράψει τίποτα αλλά μόνο γκρίνια είναι. Αντί να κάτσει να γράψει κανα θεματικό άρθρο, ασχολείται με χαζομάρες. Βαριέται ρε ο αλήτης. :116:

Για το θέμα, έχω τύχει 3-4 φορές ψάρια δύο με τρία κιλά (μια φορά και μεγαλύτερες) σε τόπο όπως αυτόν της περιγραφής, ένα μόνο του ή δυό μαζί να βοσκάνε, ποτέ περισσότερα. Καρτέρι στα @@ τους, συρτό λοκατζήδικο τον μπούλο, όλα λίγο πριν την υποξία. Ούτε κομμένος αχινός τις έφερε. Νομίζω ότι τέτοια ψάρια απλά δεν παίρνονται. Τα κοιτάς και πας για κάτι άλλο ή ψάχνεις να δεις τις πορείες τους μπας και τα βρεις αλλού σε κίνηση και είναι πιο δεκτικά στο καρτέρι

...

Αυτό λέω. Του διαόλου ψάρια είναι!!!

Ο Καζάζης είναι θεός και σαν θεός θα μιλά όποτε και αν γουστάρει.:135::135:

sealoypis
27-05-2011, 17:56
νικο ωρες ωρες απορω δηλαδι τι να πω μετανιωνω που γραφω κατι ,,,, θυμασε και ησουν μπροστα τι με ειπε φιλος στην σκοποβολη που ειμασταν ,, ρε τι τους ξυπνας και γραφεις στα φορουμ ,,, και το εχω ακουσει και απο πολους αυτο απλα σε κεινη την φαση ησουν και συ μπροστα το θυμασε ??

ωρες ωρες αυτο πιστευω !!!!!!!!!

να εισαι καλα παντως ευχαρηστω για τα καλα σου λογια με ξυπνησες εσυ !!!!!

Αυτοι που στο παν αυτό ηταν γνώστες δλδ;;;:140::142::143: