PDA

View Full Version : Φυσικοθεραπευτική προσέγγιση...

Pages : [1] 2 3

NiVe
21-10-2009, 01:21
Καλησπέρα παιδιά.
Γεια όσους δεν με ξέρουν είμαι ο Νίκος,είμαι τελειόφητος φυσικοθεραπευτής του ΤΕΙ ΑΘΗΝΩΝ και Μ-Τ mulligan practitioner.
Πήρα την πρωτοβουλία να κάνω αυτό το τόπικ ορμόμενος από το υπέροχο κλίμα που υπάρχει εδώ μέσα.Όλα τα παιδιά είναι πρόθυμα να λύσουν την κάθε μας απορία-προβληματισμό.
Έτσι και`γω απ`την πλευρά μου θα χαρώ ν`ακούσω κάθε σας απορία πάνω σε:
-Mυοσκελετικές κακώσεις
-Χρόνια σύνδρομα (αυχενικό,οσφυαλγία,οσφυο-ισχυαλγία,καρπιαίο σωλήνα,σύνδρομο θωρακικής εξόδου,κοίλες μεσοσπονδυλίου δίσκου κ.λ.π.)
-Νευρολογικές παθήσεις (Α.Ε.Ε.,παραπληγίες,παρέσεις κ.λ.π.)
-Αναπνευστική φυσικοθεραπεία (ΧΑΠ,ατελεκτασίες,πνευμο-θώpακες,κρίσεις βρογχικού άσθματος κ.λ.π.)

Θα χαρώ να βοηθήσω με τις γνώσεις μου όποιον με ρωτήσει για κάτι που αφορά φυσικοθεραπευτική αποκατάσταση ασθένειας-πάθησης που αποσχολεί τον ίδιο ή δικό του άνθρωπο.
Σίγουρα υπάρχουν πράγματα που δεν γνωρίζω ακόμη καλά αλλά έχω τις πηγές να τα μάθω,να τα ψάξω και να εξασκηθώ κάνοντας κουβέντα με άτομα που`χουν την ίδια μπορεί και περισσοτερη τρέλα από`μένα.
Γιατρός δεν είμαι μην παρεξηγούμαστε.Σε καμία των περιπτώσεων δεν επιδιόκω τέτοιο ρόλο γιατί απλά δεν έχω καμία επαφή.

Και μία απλή συμβουλή ή μερικά tips στην προφύλαξη ενός τραύματος ή μίας εν δυνάμη κάκωσης μπορεί να μας αποτρέψει από τα χειρότερα.

Φιλικά Νίκος.:126:

bluehunter
21-10-2009, 12:15
Μπράβο Νίκο χάρηκα πάρα πολύ με αυτή σου την κίνηση!!!!!
Και εγώ είχα ένα πρόβλημα με το δεξί μου γόνατο το είχα χτυπήσει καθώς έπαιζα 5χ5 :141: πρίν απο 3 χρόνια και απο τότε πάντα με ενοχλούσε.Βέβαια έκανα πολύ γυμναστική που μου έδειξαν φίλοι φυσιοθεραπευτές και τώρα είναι καλύτερα.
Βλέπεις δεν μπορώ να κόψω το snowboard με τίποτα και όποτε πάω πάντα κάνω με επιγονατίδα γιατι το φοβάμαι να μην κουνηθεί πάλι!
Άλλα και σε άλλα αθλήματα πάλι την φοράω.
Αυτό περνάει με το χρόνο δλδ τώρα θα έχει δέσει;;
ααα και τρέχω και συχνά!

NiVe
21-10-2009, 13:57
Παιδιά υπάρχει κάποιο πρόβλημα και δεν εμφανίζεται όλο το κείμενο.

NiVe
21-10-2009, 13:59
Μπράβο Νίκο χάρηκα πάρα πολύ με αυτή σου την κίνηση!!!!!
Και εγώ είχα ένα πρόβλημα με το δεξί μου γόνατο το είχα χτυπήσει καθώς έπαιζα 5χ5 :141: πρίν απο 3 χρόνια και απο τότε πάντα με ενοχλούσε.Βέβαια έκανα πολύ γυμναστική που μου έδειξαν φίλοι φυσιοθεραπευτές και τώρα είναι καλύτερα.
Βλέπεις δεν μπορώ να κόψω το snowboard με τίποτα και όποτε πάω πάντα κάνω με επιγονατίδα γιατι το φοβάμαι να μην κουνηθεί πάλι!
Άλλα και σε άλλα αθλήματα πάλι την φοράω.
Αυτό περνάει με το χρόνο δλδ τώρα θα έχει δέσει;;
ααα και τρέχω και συχνά!

Εξαρτάται από την ζημιά που`χες πάθει πριν από 3 χρόνια.
Αν θυμάσαι τι ήταν ακριβώς πες μου για να σου προτείνω κάποια πράγματα.:107:
Μπορεί να`ναι μηνίσκος,χιαστός και τα δύο μερική ή ολική ρήξη) είχε πρηστεί,μπορεί να`ναα πλάγιος σύνδεσμος,ή καθεκτικοί σύνδεσμοι....αν θυμάσαι πες μου και μηχανισμό κάκωσης (έστριψε το πόδι-λύθηκε...)

bluehunter
21-10-2009, 16:07
Εξαρτάται από την ζημιά που`χες πάθει πριν από 3 χρόνια.
Αν θυμάσαι τι ήταν ακριβώς πες μου για να σου προτείνω κάποια πράγματα.:107:
Μπορεί να`ναι μηνίσκος,χιαστός και τα δύο μερική ή ολική ρήξη) είχε πρηστεί,μπορεί να`ναα πλάγιος σύνδεσμος,ή καθεκτικοί σύνδεσμοι....αν θυμάσαι πες μου και μηχανισμό κάκωσης (έστριψε το πόδι-λύθηκε...)
Μπά ούτε μηνίσκος ούτε χιαστός πήγα και έβγαλα και ακτινογραφίες.
Το πόδι σε ένα πάτημα τέντωσε τελείως και το γόνατο μου ήρθε προς τα πίσω λίγο.Ούτε πρήξιμο είχα μετά απλά πονούσε πάρα πολύ και για κάποιο καιρό δεν μπορούσα να ανέβω σκάλες.Πονούσε απο την πίσω μεριά.

NiVe
21-10-2009, 17:04
Μπά ούτε μηνίσκος ούτε χιαστός πήγα και έβγαλα και ακτινογραφίες.
Το πόδι σε ένα πάτημα τέντωσε τελείως και το γόνατο μου ήρθε προς τα πίσω λίγο.Ούτε πρήξιμο είχα μετά απλά πονούσε πάρα πολύ και για κάποιο καιρό δεν μπορούσα να ανέβω σκάλες.Πονούσε απο την πίσω μεριά.
Η υπερέκταση (υπερβολικό τέντωμα) είναι ο κοινός μηχανισμός κάκωσης προσθίου και οπισθίου χιαστού.Βέβαια η ρήξη προαπαιτεί αίμαρθρο..αλλά μου λες ότι δεν πρήστηκε,άρα ή κάποια μικρή ρήξη είχες ή τραβήχτηκαν οι καθεκτικοί σου σύνδεσμοι.Η ακτινογραφία δύσκολα δείχνει κάποια τέτοια βλάβη στους ιστούς εκτός και αν η βλάβη είναι εκτεταμένη και ο ακτινολόγος γάτα.
Το γόνατο πίσω σημαίνει οπίσθιος χιαστός!!! Είναι και τεστ αυτό για να εντοπίσουμε ρήξη (συρταροειδές τεστ)..ΉΣΟΥΝ ΤΥΧΕΡΟΣ.155
156

Σ`αυτές τις περιπτώσεις,δηλαδή στην υποψία μερικής ρήξης ή ενδοαρθρικής βλάβης χωρίς εμφανή σημεία κάκωσης η θεραπεία είναι συντηρητική,κάποια αντιφλεγμονώδη (μεσουλίντ,ξεφώ,βολταρέν 75 mg.....) και ασκήσεις με παγοθεραπεία.Βασικά η μαγνητική θα μας έλεινε τις απορίες αλλά για να μην στην έγραψε ο γιατρός θα το έκρινε μη αναγκαίο.
Οι ασκήσεις δεν πρέπει να σταματούν για πολύ χρονικό διάστημα πόσο μάλλον όταν αρχίζει πάλι να σ`ενοχλεί...τότε θέλει 2 φορές την ημέρα (όπως σου`παν οι φίλοι σου,αυτές τις ασκήσεις) και μετά πάγο για τουλάχιστον 12 λεπτά.
Η περιοδικότητα των ασκήσεων βοηθά στο να πούμε ``κάποτε είχα πρόβλημα με το γόνατο..``:126:
Φυσικά το ψαροντούφεκο βοηθά αλλά ως αερόβια περισσότερο μας ``λιώνει`` παρά μας δένει.Βοηθά βέβαια μην το πάρεις ανάποδα.
Τρέξιμο με το μαλακό και ειδικά σε περιόδους παροξυσμού. Καλό ζέσταμα-διατάσεις και χαλαρά (ο πάγος προαιρετικά μετά).
Φιλικά Νίκος.

bluehunter
21-10-2009, 17:14
Έκανα και μαγνητική και δέν έδειξε τίποτα.
Άρα είμαι μιά χαρά!!!!!!
Thanks doc!

makisrs
23-10-2009, 18:21
ευχαριστω για την ευκαιρια που μου δηνεις μπας και βρω λυση στο προβλημα μου.ολα ξεκινησαν απο μπασκετ, υπερεκταση υγρο στο ποδι,ο γιατρος της ομαδας δηνει εγκρυση να παιξω με υγρο μετα μια εβδομαδα αποκαταστασης.
αποτελεσμα,ρυξη μπροσθιου χειαστου
χειρουργιο,αποκατασταση και παλι μετα 4 μηνες αγωνες
ολα οκ μεχρι που μια γονατια ειχε αποτελεσμα διαταση χειαστου,φοβουμενος 2 χειρουργιο το αφησα ετσι και πηγα φανταρος
εκει αρχησε το ποδι να βγαινει απο την θεση του και εγω να το ξαναβαζω.
ωσπου εγεινε κοματια και ο χονδρος, αναγκαστηκα 2 χειρουργιο
πανε τωρα 10 χρονια ειμαι 30 και το ποδι εχει επανελθει κατα 60%
.κανενας γιατρος δεν μου δηνει λυση μιας και μου λενε οτι ο χονδρος μου ειναι λες και ειμαι 70 χρονων με βαριας μορφης χονδροπαθεια:110:.ευχαριστω για τον χρονο σου:121:

NiVe
23-10-2009, 19:02
makisrs καλησπέρα.
Τα πράγματα ακούγονται δυσοίονα αφού ο γιατρός είπε κάτι τέτοιο.
Η χονδροπάθεια είναι βλάβη μη αναστρέψημη.Την έχεις εφ όρου ζωής μιας και ο χόνδρος δεν αναπλάσεται.
192

Η προχωρημένη χονδροπάθεια και η αστέθεια του γόνατος μπορεί σε ύστατη μορφή να σου προκαλέσει patelle alta,δηλαδή εκτροχιασμό της επιγονατίδας μέσα από την ``τροχιά`` της,συμβάν επόδυνο και μηχανικά τελευταίο βήμα για 3ο χειρουργείο (πιθανολογώ).
Ο μόνος τρόπος να το αναστείλεις είναι πολλές ισομετρικές ασκήσεις τετρακεφάλου που παροδικά θα μετατρέπονται σε ισοτονικές.
Ισομετρικές=Ο μυς σφίγγει,υπάρχει τάση,αλλά όχι παραγόμενο έργο και κίνηση.Σφίγγει μ`αντίσταση σ΄`ενα σημεία και κρατάς εκεί.ΌΧΙ ΚΙΝΗΣΗ.
Ισοτονική=κίνηση μ`αντίσταση η οποία παραμένει ίδια σ΄`ολη την διάρκεια της τροχιάς.

NiVe
23-10-2009, 20:05
Κάνε αυτές τις ασκήσεις με βαράκια ποδιού.
218
σφίγγεις την μπάλα με τα πόδια ελαφρώς.
214

215

216
κατεβαίνεις 1 εκατοστό πριν το τσίμπημα του ποδιού.
καλή δύναμη.
Για όποια άλλη απορία-ερώτηση μην διστάσεις.Έχω άπειρες ακόμη αν θες.
Νίκος.

NiVe
23-10-2009, 21:58
Καλά τα λάθη που κάνω όταν γράφω γρήγορα δεν υπάρχουν.
*αναπλάθεται
*αστάθεια
*patella alta
*σ΄ένα σημείο

*στην δεύτερη εικόνα πας ως εξής:1.τραβάς το πέλμα πάνω (τσαρούχι) 2.τεντώνεις το γόνατο (με το βάρος πάντα) 3. κρατάς μετρώντας μέχρι το 5. (αυτό με τον καιρό και αφού δεις το πόδι να στρώνει θα το αυξήσεις...7-10 δεύτερα ή αυξάνεις το βάρος) 4. κατεβάζεις το πόδι αργά.Χωρίς ξεκούραση αρχίζεις την άλλη επανάληψη (μόλις ακουμπήσει το πέλμα κάτω).
(sos τα μαξιλάρια που θα μπουν κάτω από το γόνατο θα`ναι σκληρά και θα φέρουν το γόνατο σε 30 μοίρες κάμψη)
*στην τρίτη φωτό κάνεις άρσεις τεντωμένου σκέλους.
Πάλι ``τσαρούχι`` και τεντώνεις το πόδι μέχρι ώπου φτάνεις-ψηλά (με βάρος πάντα)-παραλαγή είναι αφού τεντώσεις ψηλά,να κατέβεις περίπου στο μέσο και να κρατάς μετρώντας ως το 5 (κάτι ανάλογο με το μέτρημα ισχύει και εδώ.)-(ή να κάνεις αριστερούς και δεξιούς κύκλους με το πόδι ψηλά και παράλληλα από το κρεβάτι.)
Αυτές οι ασκήσεις είναι οι πιο απλές για το πρόβλημά σου.
15 επαναλήψεις το κάθε σετ 5 σετ την φορά.
Αν τις κάνεις για 4 βδομάδες 2 φορές την ημέρα θα δεις τρομερή βελτίωση εγγυημένα. (πάντα πριν τον πάγο διατάσεις 4φάλου και οπισθίων μηριαίων)...ό,τι θες εδώ είμαι...θα σε κάνω εγώ σαν το παληκάρι στην φωτό.
221
:136::136::136:

makisrs
23-10-2009, 22:34
ευχαριστω πολυ την 1 και 4 ασκηση δεν την ηξερα
κανε μια εξηγηση για την 1 με την μπαλα γιατι δεν την πολυκαταλαβα

υ.γ. θα μου βγαλεις και βυζια:138:

ακυρο την 1 την καταλαβα.

makisrs
23-10-2009, 22:38
εχεις καμια καλη ασκηση για εσωπλατυ γιατι εκει εχω τρομερη ατροφια

NiVe
24-10-2009, 00:06
εχεις καμια καλη ασκηση για εσωπλατυ γιατι εκει εχω τρομερη ατροφια

Συμβαίνει δυστυχώς αυτό που σου`πα,ότι δηλαδή η αδυναμία του έσω πλατύ να κρατήσει την επιγονατίδα ``μέσα`` σου δημιουργεί και το πρόβλημα.Άρα ο ήδη καταπονημένος χόνδρος της επιγονατίδας (με το μέσα έξω το γόνατο στον στρατό) αποτελειώνεται τώρα,ακόμη και μετά από το χειρουργείο από την αδυναμία του έσω πλατύ.(----> γόνατο 70χρονου)
Όλες οι ασκήσεις που ξεκινάνε από τις 30 μοίρες κάμψη και τελειώνουν στις 0 (πλήρη έκταση) γυμνάζουν τον έσω πλατύ.
Οι τελευταίες 30 μοίρες της έκτασης γυμνάζουν τον έσω πλατύ.
Οι 1-2-4 αν ξεκινούν από τις 30 μοίρες κάμψη ή φτάνουν εώς εκεί και μετά τεντώνεις είναι για τον έσω πλατύ.
222
το σκαλοπάτι έχει καλό ύψος για τον έσω πλατύ.
223
μπλε=90 μοίρες-κόκκινο=60-πράσινο=30..και εκεί δουλεύεις..μέχρι τόσο λυγισμένο και από εκεί μέχρι πλήρη έκταση.
225

226

Πιστεύω πως αυτά για ένα-ενάμιση μήνα αρχικά είναι αρκετά.
Εγώ σαν ασθενή μου θα σε έλιωνα στον έσω πλατύ αλλά ΠΡΟΣΕΧΕ..δεν θα παραμελούσα
1.οπίσθιους μηριαίους
2.τις υπόλοιπες μοίρες του 4φάλου
3.διατάσεις
...και πάντα πάγο μετά.

Μακάρι να τα τηρήσεις γιατί αν όχι δεν πάμε πουθενά.
Αν έχεις θέληση όλα γίνονται.
Μακάρι να σε βοήθησα.
Πάντα πρόθυμος ,Νίκος.

makisrs
24-10-2009, 00:25
πραγματικα δεν μπορεις να φανταστεις ποσα βαρη εχω κανει στο ποδι μου,το θεμα ειναι οτι λογο ευαισθησιας παθενα συνεχως υποτροπιες και το ποδι μου ατροφουσε και ξανα απο την αρχη,εκει εχασα το παιχνιδι η ψυχολογια μου γηνοταν σκουπιδι και εχανα την ορεξη για γυμναστικη σκεψου οτι πανε 13 χρονια απο το πρωτο χειρουργιο:108:(ημουν 17)ευχαριστω παντως ,μπας και με μπρηζωσεις και ξεκινησω παλυ:133:

NiVe
24-10-2009, 00:59
πραγματικα δεν μπορεις να φανταστεις ποσα βαρη εχω κανει στο ποδι μου,το θεμα ειναι οτι λογο ευαισθησιας παθενα συνεχως υποτροπιες και το ποδι μου ατροφουσε και ξανα απο την αρχη,εκει εχασα το παιχνιδι η ψυχολογια μου γηνοταν σκουπιδι και εχανα την ορεξη για γυμναστικη σκεψου οτι πανε 13 χρονια απο το πρωτο χειρουργιο:108:(ημουν 17)ευχαριστω παντως ,μπας και με μπρηζωσεις και ξεκινησω παλυ:133:

Κατ`αρχήν αν σε είχα ασθενή θα μαρτυρούσες.Για να μπήκες να με ρωτήσεις πάει να πει πως σε τρώει.Στην τελική δεν ήθελα να σε μπριζώσω απλά να σε κάνω να το πάρεις λίγο ζεστά γιατί φάνηκες άνθρωπος που σε νοιάζει το πόδι σου.Είσαι μικρός για τρεξίματα....αυτή η μαγνητική είναι από άνθρωπο 35 ετών..που από λάθη δικά του και υποτροπή στην υποτροπή κατάφερε να καταστρέψει το ένα του γόνατο και πάει full για το άλλο.
227

228

229
Τα άσπρα σημεία σημαίνει εκφύλιση του σημείου.Στην παρούσα φάση πρόκειτε για τον έξω κνημιαίο κόνδυλο και λίγο τον έσω,ενώ και οι μηριαίοι κόνδυλοι δεν θέλουν πολύ ακόμα.
Ξέρεις τι σημαίνει αυτό?Υποψήφιος για ΟΑΓ (ολική αρθροπλαστική γόνατος) σε 12-16 χρόνια!!!Η ``ζωή`` του μοσχεύμετος και αν βέβαια η εγχείρηση πετύχει,είναι περίπου 15 χρόνια,δηλαδή άλλο χειρουργείο πάλι μετά από 15 χρόνια (αν είναι τυχερός-για να μην μιλήσουμε για τις επιπλοκές που αν και ρουτίνα πλέον αυτή η επέμβαση πάντα υπάρχουν).Δηλαδή στα 47-51 ίσως κάνει ΟΑΓ επειδή δεν πρόσεξε...και μετά? (μακάρι ο άνθρωπος να`ναι γερός και να μην χρειαστεί).
Αν καταστραφεί το κνημιαίο πλατώ πάπαλα.
Στα λέω έτσι γιατί εγώ έκατσα και σε συμβούλεψα και μάλιστα χωρίς κάποια επιβάρυνση,απλά και μόνο γιατί θέλω να βοηθήσω και`συ ``μπας και ξεκινήσεις``.
Εισαι στο τέλμα,ξύπνα..με ατροφία είσαι,πρέπει να δουλέψεις φίλε.

Υ.Γ.Αυτά που σου`πα μην τα πάρεις πως και`σύ θα καταλήξεις κάπως έτσι,απλά ήταν ένα παράδειγμα του πού μπορείς να καταλήξεις με τα λάθη.

Phoevos
24-10-2009, 03:52
Ωραίος ο Νίκος!!!

CLIPPER
24-10-2009, 12:01
Ωραίος ο Νίκος!!!

O Νίκος κατά πως πάει θα μας κάνει κανονικό σεμινάριο φυσικοθεραπείας. :103:

NiVe
24-10-2009, 15:51
O Νίκος κατά πως πάει θα μας κάνει κανονικό σεμινάριο φυσικοθεραπείας. :103:

Και να φανταστείτε τα λαμόγια οι καθηγητές στην σχολή μας έλαγαν συνέχεια...``ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ Κ.Λ.Π. ΤΣΑΜΠΑ...ΠΑΝΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ...``
Αυτά τα λαμόγια το τόνιζαν συνέχεια.Δεν βαριέσαι..καλά να`μαστε.

CLIPPER
24-10-2009, 16:27
Και να φανταστείτε τα λαμόγια οι καθηγητές στην σχολή μας έλαγαν συνέχεια...``ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ-ΟΔΗΓΙΕΣ Κ.Λ.Π. ΤΣΑΜΠΑ...ΠΑΝΤΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΣ...``
Αυτά τα λαμόγια το τόνιζαν συνέχεια.

Αυτά συμβαίνουν όταν ασκείς... λειτούργημα! :114:

makisrs
24-10-2009, 19:31
Νικολα ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΟΣ.αν με ειχες ασθενη μπορει και να ημουν οκ τωρα:122:

NiVe
24-10-2009, 22:39
Νικολα ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΟΣ.αν με ειχες ασθενη μπορει και να ημουν οκ τωρα:122:

ΘΑ ΉΣΟΥΝ ΟΚ.
Καλό κουράγιο και μην το βάζεις κάτω.

Achilles
06-12-2009, 14:14
Χρόνια πολλά και να μας κρατάς ενήμερους για την υγεία μας.
Εχω αυχενικό εδώ και ένα χρόνο,με εμβοές όλη την μέρα με αυξομειώσεις,έκανα ακτίνες και βρήκαν ότι έχω στένωση,είναι αναστρέψιμη η κατάσταση μου και αν επιβαρυνθεί κι άλλο;
ευχαριστώ

NiVe
06-12-2009, 14:34
Χρόνια πολλά και να μας κρατάς ενήμερους για την υγεία μας.
Εχω αυχενικό εδώ και ένα χρόνο,με εμβοές όλη την μέρα με αυξομειώσεις,έκανα ακτίνες και βρήκαν ότι έχω στένωση,είναι αναστρέψιμη η κατάσταση μου και αν επιβαρυνθεί κι άλλο;
ευχαριστώ

Σ`ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.
Λοιπόν το Αυχενικό Σύνδρομο είναι μία φράση την οποία χρησιμοποιούν οι γιατροί για να περιγράψουν μία ``οποιαδήποτε`` βλάβη στην ΑΜΣΣ,χωρίς να προσδιορίζουν την αιτία του προβλήματος.
Δηλαδή πόνος στον Αυχένα..έχεις Αυχενικό.Πολύ λάθος διότι δεν δίνουν κατευθύνσεις για την αποκατάσταση.
Ας τα πάρουμε ένα ένα. Οι εμβοές που μου`γραψες δεν κατάλαβα τι είναι...? Υπαισθησίες-μουδιάσματα-αδυναμίες?
Η στένωση είναι εκφυλιστική αλοίωση του ύψους ανάμεσα στους δύο σπονδύλους.Δηλαδή έχει μικρύνει αυτό το διάστημα κάτι το οποίο μπορεί να προκαλέσει μεταγενέστερα κάποια ΚΜΔ (κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου).Η πίεση κάποιας ρίζας νεύρου είναι πιο πιθανή,αφού φαντάσου πως από το κάθε ``διάμεσο``2 σπονδύλων εξέρχεται και μία ρίζα νεύρου...άρα αν αυτός ο ``χώρος`` μικρύνει θα πιέζει την ρίζα.
Αποτέλεσμα αυτού θα`ναι μουδιάσματα-μηρμυγκιάσματα-αδυναμίες-υπαισθησίες κ.α.
Η στένωση δεν αναστρέφεται ΑΛΛΑ συντηρήται!!!
Θα βρεις ένα καλό φυσικοθεραπευτήριο που να`χει τεχνική ``ΈΛΞΗΣ`` για τον αυχένα και θα κάνεις μία σειρά από συνεδρείες.Αυτό θα βελτιώσει την ελαστικότητα των σκαληνών μυών σου (γύρω από τον λαιμό) και θα μειώσει -αν όχι εξαλείψει-τα όποια πιεστικά φαινόμενα.
745
Μόλις καταφέρω θα βάλω κάποιες φωτό από διατάσεις για τον αυχένα,γιατί προς το παρών δεν τις ανεβάζει.

NiVe
06-12-2009, 14:45
746

747

748

749
Aυτές είναι οι κλασικές αυτοδιατάσεις για τον Αυχένα.Θα τις κάνεις τουλάχιστον 2 φορές την ημέρα.
Θα φτάνεις στο ``τελικό σημείο`` και θα μετράς μέχρι το 12.
3 σετ στην κάθε άσκηση από 5 επαναλήψεις για αρχή.
Ό,τι θες εδώ είμαι πάλι.

sheep
31-12-2009, 14:06
γεια, θα ήθελα να κάνω και γω μια ερώτηση.

πέρσυ το πάσχα έπαθα ρήξη μηνίσκου. το αστείο είναι ότι δεν έπεσα απλά απο τον υπερβολικό χορό και το snowboard το γόνατο πήγε υπερ πίστεως.

πήγα για μανητική και βγήκε μια μικρή ρήξη στον έξω στο δεξί και μια πιο μεγάλη στον έσω στο δεξί επίσης και πρέπει να χω και στο αριστερό πόδι στον έσω αλλα μου είπαν να μην κάνω μαγνητική γιατί κάτι θα βρούμε. τι λογική είναι αυτή;

όσο πήγενα χορό ήμουν γενικά μια χάρα με πόναγε μόνο σε κάποιες ασκήσεις αλλα το έδενα και τελως πάντων δούλευε. απ όταν έμπλεξα με τους ορθοπαιδικούς τα πράγματα πάνε απ το κακό στο χειρότερο.

αυτό έγινε περσυ το πάσχα. τώρα πριν απο λίγο καιρο το δεξί μου πόδι σταμάτησε να κάνει υπερέκταση. απο μικρή είχα υπερευλυγυσία οποτε σε φυσιολογική στάση τα ποδια μου κάνουν υπερέκταση. πήγα πάλι στους ορθοπαιδικούς και μου είπαν ότι σωστα παρατήρησα και τίποτα άλλο. με ενεοχλέι ενώ δεν με πονάει είναι σαν να κουνιέμαι σε διαφορετικά γρανάζια στο κάθε πόδι.

βαθύ κάθισμα ακόμη δεν μπορώ να κάνω...

γενικά εχω απελπιστεί γιατί είμαι 1 χρόνο χωρίς να κουνιέμαι καθόλου. και νοιώθω σαν γριά που κάθεται και πλεκει.

ευχαριστώ που ακούσατε την γκρίνια μου.

Sinner
31-12-2009, 16:24
Κάτσε να το δει ο Νικόλας και θα σε φτιάξει!

p.s. Καλώς ήρθες!

...

CLIPPER
31-12-2009, 16:51
Κάτσε να το δει ο Νικόλας και θα σε φτιάξει!

Μελέτησε καλά το απόσπασμα για να πάρεις μια ιδέα τι σε περιμένει...

4dvTj7ov6-g

p.s. Καλώς ήρθες!

sheep
31-12-2009, 19:03
ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα και επίσης για τον εκπληκτικό απόσπασμα.

NiVe
03-01-2010, 04:08
Καλησπέρα και από`μένα,καλή σου χρονιά και καλώς όρισες στο DC.:116:
Ας τα πάρουμε τα πράγματα ένα-ένα.
1.Ρήξη μηνίσκου μπορείς να πάθεις ακόμη και με μία λανθασμένη έγερση από καρέκλα,δεν είναι ανάγκη να πέσεις.Πολλές ρήξεις,συνήθως μικρές,προέρχονται από κακώσεις υπέρχρησης.Δηλαδή κινήσεις οι οποίες τραυματίζουν τον μηνίσκο χωρίς να το καταλαβαίνουμε,αυτό γίνεται διότι ο μηνίσκος νευρούται στο εξωτερικό 1/3 περίπου,οπότε οποιαδήποτε βλάβη ποιο μέσα δεν έχει αντίκτυπο πόνου.Ο χορός είναι μία τέτοιου μορφή άσκησης.

2.Σου είπαν πως αν σου κάνουν μαγνητική θα σου βρουν κάτι γιατί έτσι είναι.Δεν ξέρω την ηλικία σου αλλά ,ετά από κάποια ηλικία,όποιος και να πάει για μαγνητική στο γόνατο-ώμο-οσφύ κάτι θα βρούνε...φυσική φθορά του μυοσκελετικού συστήματος.Τώρα αν πονάς πρέπει να κάνεις,διότι κάτι παίζει.

3.Το δέσιμο αλλά με παρουσία πόνου έστω και περιστασιακά είναι τσαπατσοδουλειές!Γιατί αυτό μπορεί να σ΄έχει οδηγήσει εδώ τώρα,δηλαδή η παραμέληση του τραύματός σου και η επιδείνωση της παθογένειάς του.

4.Όλες οι γυναίκες είναι ευλίγιστες με τις λεγόμενες ``χαλαρές αρθρώσεις`` και τα γόνατα είναι μία απ`αυτές.
Η απώλεια της υπερέκτασης με βάζει σε άσχημες σκέψεις αλλά μπορεί να μην ισχύει και κάτι τέτοιο.Μπορεί να υπάρχει το λεγόμενο μπλοκ μηνίσκων,δηλαδή ελεύθερο σώμα μηνίσκου στην άρθρωση.Κομμένο κομμάτι που μπλοκάρει μία ή περισσότερες κινήσεις.Συνήθως όμως μπλοκάει κάπου στο ενδιάμεσο και όχι στην υπερέκταση.Ανοίγει άνετα το πρωί το γόνατο,μετά από πολή ώρα καθιστή σηκώνεσαι άνετα ή δεν ανοίγει εύκολα...κλείνει όπως το άλλο γόνατο?
Αυτές οι απορίες και η υπόθεση που κάνω λύνεται εύκολα με τεστ μηνίσκων,προφανώς οι ορθοπαιδικοί στα`χουν κάνει.

5.Κοίτα να βρεις έναν καλό γιατρό και ρώτα τον όλα όσα σου είπα.Δες τι θα σου πει και πώς θα κρίνει την ρήξη σου,αν όντως είναι χειρουργήσιμη ή όχι,γιατί οι μικρές μετά από ξεκούραση και απουσία εργασίας για κάποιο διάστημα επουλώνονται.Η ρήξεις είναι μερικές προφανώς αλλά δεν ξέρω τι βαθμού????
Προσοχή ο γιατρός να`ναι εμπιστοσύνης και δοκιμασμένος γιατί πολλοί ψάχνουν ``πελατάκια`` και το χειρουργείο είναι η αγαπημένη τους λέξη.
Αν σου πει πως θέλεις συντηρητική θεραπεία,μπορώ να σου φτιάξω ένα πρόγραμμα ασκήσεων με όλα όσα πρέπει να προσέξεις και σε 5 βδομάδες θα`σαι έτοιμη.
Εγώ είμαι με ιστορικό παλαιάς ρήξης έσω μηνίσκου στο αριστερό πόδι και με μερική ρήξη έσω-έξω στο δεξί και παίζω kick box,κάνω βάρυ και τρέχω 3 φορές την εβδομάδα από 8 χλμ.Με την σωστή δουλεια όλα φτιάχνουνε,μην απελπίζεσαι.

Υ.Γ.Πρέπει να μου πεις αν βαθύ κάθισμα δεν κάνεις τώρα ή εδώ και έναν χρόνο...πολύ σημαντικό γιατί μπορεί να`σαι σε οξεία φάση υπό βάση χρονείου προβλήματος.Οπότε και θα βγάλεις ποιο εύκολα πόνο κατά την εξέταση,άρα ξέρουμε τι είναι ακριβώς.Ακόμη,αν έχεις παρατηρήσει κάποιον όζο,εξώγκομα στο γόνατο.Δημιουργείται έπειτα από τραυματισμό μηνίσκου και είναι υγρό.Σκληρό τις περισσότερες φορές.

Κάνε αυτά που σου είπα και βλέπουμε.
Ό,τι θες να ρωτήσεις εδώ είμαι πάλι.
Νίκος.

sheep
05-01-2010, 14:04
Niκό σ'ευχαριστώ πάρα πολύ.

Καταρχάς θα ήθελα να σου πω πως είσαι υπερκαταπληκτικός!!

Επιτέλους κάποιος μου εξηγεί τί γίνεται χώρις το κλασικό περίμενε και θα δούμε. Ητάν τέλειο το ότι κάνεις τόσο πράγματα μετά απο ρήξη, με γέμισες με αισιοδοξία.

1. Είμαι 27 χρονών.

2.Όσο για την υπερέκταση, το γόνατο ανοίγει και κλείνει κανόνικά. Αν και τα 2 γόνατα κλείνουν μέχρι 30 μοίρες περίπου γιατί μετά πονάω. Πριν πάω στους ορθοπαιδικούς δεν είχα τετοιο πρόβλημα. Κλείναν και μέχρι 0 μοιρές. Το θέμα είναι οτι όταν είμαι όρθια απο το ένα πόδι δεν κατεβαίνει η επιγονατίδα (αυτό το στρογγυλό που είναι μπροστά δεν ξέρω πως να το εξηγήσω) ενώ απο το άλλο πόδι ανεβαίνει και μετά ξανακατεβαίνει όπως έκανε και παλίοτερα. Δεν παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα στην λειτουργεία εκτός το ότι όταν στέκομαι όρθια απο το ένα δεν ξαναπέφτει η επιγονατίδα.

3. Πήγα σε πολλούς ορθοπαιδικούς αλλά όλοι λένε περίμενε και θα δούμε, και κούνα το πόδι πάνω κάτω. Και μετά ότι όντως συμβαίνει αυτό που λέω με το ένα γόντατο και να ξαναπάω.

4. Βαθύ κάθισμα δεν ξέρω απο πότε δεν κάνω, θυμάμαι ότι σταμάτησα να πολυλυγίζω τα γόνατα μου απο πέρσυ το καλοκαίρι που με πανικόβαλαν οι ορθοπαιδικοί και σταμάτησα και το χορό. Μπορώ να κάνω μέχρι 30 μοίρες περίπου αλλα όχι εντελώς.

5. Θα ήθελα παρά πολύ να μου φτίάξεις μια συντηρητική θεραπεία,

6. Θα ξαναπάω για μαγνητική και στα δυο πόδια αυτή τη φορά σε μερικές μέρες.

Σε υπερευχαριστώ η αλλιώς σε ευχαριστώ παρά πάρα πάρα πολύ!!!!

NiVe
05-01-2010, 14:58
1.Το ότι δεν κλείνει τελείως το γόνατο και μάλιστα οι τελευταίες μοίρες είναι με πόνο είναι σαφέστατη ένδειξη για ρήξη μηνίσκου.
2.Η λάθος τροχιοδρόμηση της επιγονατίδας μέσα στην κανονική της τροχιά, σημαίνει πως είτε από τραυματισμό έχει επηρεαστεί,είτε από αδυναμία του έσω πλατύ,ο οποίος πλέον δεν είναι σε θέση να ασκήσει πάνω της την απαιτούμενη δύναμη με αποτέλεσμα αυτή να μην βγει από την κανονική της τροχιά.Δηλαδή ο έσω πλατύς δεν έχει δύναμη να την τραβήξει μέσα στην κανονική της τροχιά.
3.Πρόγραμμα ενδυνάμωσης-ασκήσεων δεν μπορώ να σου φτιάξω από την στιγμή που δεν ξέρω:
α)τον βαθμό της ρήξης
β)το σημείο αυτής
γ)τον χρόνο που`χει παρέλθει
δ)τυχόν συνοδά προβλήματα (επιγονατία-->patella alta???)
....οπότε όπως καταλαβαίνεις σε περίπτωση που η ζημιά είναι αξιοσέβαστη,το πρόγραμμά μου θα λειτουργούσε ακριβώς αντίθετα,επιδεινώνοντας την υπάρχουσα παθολογική σου κατάσταση.
Ρώτα αυτά που σου είπα για να`χω και`γω το κεφάλι μου ήσυχο και με χαρά να σε βοηθήσω περεταίρω.

NiVe
07-01-2010, 14:48
Μερικές ασκήσεις για την επανεκπαίδευση-βελτίωση της ιδιοδεκτικότητας.
1176
1177
1178
1179
καλά την τελευταία θα την δούμε σε Κρατικά Νοσοκομεία σε 50 χρόνια....:141:

NiVe
07-01-2010, 14:56
Μερικές ακόμη...
1180

1181
περιστατικό μου από το στρατόπεδο.Βαρύ-παραμελημένο διάστρεμα ΠΔΚ και αθλητής tea kwon do.Μόλις ανέβηκε στον ``σκατζόχειρο`` δεν θυμόταν τι είναι η ισορροπία (από το λάθος πατέντο που`χε 3 μήνες από τον τραυματισμό του..το σώμα μαθαίνει το λάθος και το οικιοποιείται μετά από λίγο καιρο).
1183
δίσκος ισορροπίας...
1182
παραλλαγή του δίσκου...(αυτοσχέδιος με skate χωρίς τα ροδάκια και έναν μικρό κορμό δέντρου).
Αλεξ..υπάρχουν χιλιάδες παραλλαγές...φαντασία να υπάρχει και το μέτρο σύγκρισης ευκολότερη-δυσκολότερη έτσι ώστε να υπάρχει εξέλιξη,βελτίωση και αύξηση του βαθμού δυσκολίας.

Pablo
07-01-2010, 16:00
Απ' ότι κατάλαβα γυμνάζονται οι σύνδεσμοι στον αστράγαλο και στο γόνατο. Σωστά?
Όταν όμως λείπει ο ένας χιαστός και υπάρχει μία αστάθεια στο γόνατο οι ασκήσεις σε τι βοηθούν? Δυναμώνουμε τον έναν ώστε να συμπληρώνει αυτόν που κόπηκε? Οι κινήσεις του ποδιού θα είναι οι ίδιες από δω και πέρα?

NiVe
07-01-2010, 17:11
Απ' ότι κατάλαβα γυμνάζονται οι σύνδεσμοι στον αστράγαλο και στο γόνατο. Σωστά?
Όταν όμως λείπει ο ένας χιαστός και υπάρχει μία αστάθεια στο γόνατο οι ασκήσεις σε τι βοηθούν? Δυναμώνουμε τον έναν ώστε να συμπληρώνει αυτόν που κόπηκε? Οι κινήσεις του ποδιού θα είναι οι ίδιες από δω και πέρα?

Όχι,``γυμνάζεται-επανεκπαιδεύεται`` το μυαλό και οι μικρο`υ`ποδοχείς του δέρματος,των μυών και της περιτονίας,έτσι ώστε να δίνουν τις σωστές πληροφορίες στο μυαλό και αυτό με την σειρά του να ``απαντάει`` ανάλογα. (Χριστέ μου έτσι και διαβάσει κάποιος που ξέρει αυτή την απάντηση...θα ρίξει πολλά γέλια...)
Υπάρχει επανεκπαίδευση της ιδιοδεκτικότητας και στην άκρα χείρα,στον αγκώνα,στον ώμο..παντού.
1184

1185
και δύο απλά παραδείγματα...
είναι ένας κύκλος πληροφοριών μεταξύ ``κέντρου και περιφέρειας`` που πρέπει να δουλεύει άψογα.

STEMAMAN
08-01-2010, 08:12
νικο κι εγω θελω τη συμβουλη σου σε κατι. πριν 3 μηνες επαθα τενοντιτιδα στο μεσα μερος του αγκωνα μαλλον απο λαθος κινηση στο γυμναστηριο. τωρα εχει αρχισει και δεν με ποναει καθολου να ξεκινησω σιγα σιγα παλι χωρις να κανω ζημια βεβαια.... ευχαριστω εκ των προτερων

NiVe
08-01-2010, 11:09
νικο κι εγω θελω τη συμβουλη σου σε κατι. πριν 3 μηνες επαθα τενοντιτιδα στο μεσα μερος του αγκωνα μαλλον απο λαθος κινηση στο γυμναστηριο. τωρα εχει αρχισει και δεν με ποναει καθολου να ξεκινησω σιγα σιγα παλι χωρις να κανω ζημια βεβαια.... ευχαριστω εκ των προτερων

Kαλησπέρα.
Αυτό που μου περιγράφεις ονομάζεται golfer elbow (αγκώνας του αθλητή του γκολφ),διότι είναι συχνότατος τραυματισμός σ`αυτή την κατηγορία αθλητών και μόνο στο συγκεκριμένο σημείο,λόγο της κίνησης με το μπαστούνι.
1186
Έχω υποστεί και`γω και οι πάροδος 3 μηνών είναι υπέραρκετή για την επιστροφή ΣΙΓΑ-ΣΙΓΑ στα βάρη!Αν δεν πήρες τίποτα αντιφλεγμονώδη ή δεν έκανες κάποια θεραπεία είναι περίοδος που μας προσφέρει μεγάλη ασφάλεια.Αλλά για τον φόβο των Ιουδαίων (γιατί μέσα σ`αυτούς τους 3 μήνες όλο και κάτι θα`κανες) το τελευταλιο τεστ είναι η έντονη διάταση (υπερδιάταση) του τραυματισμένου ιστού.Αν αυτή γίνει χωρίς ιδιαίτερη ενόχληση κάνε βάρη αλλά με μικρή ένταση.

NiVe
08-01-2010, 11:16
Καλά lol ξέχασα νου σου δείξω μία απλή διάταση.
1.Τοποθετείς το ``πρώην`` πάσχον μέλλος σ`αυτή την στάση (ζητιάνος)
1187
2.Με το άλλο χέρι πιάνεις την άκρα χείρα από κάτω και την τραβάς πίσω.
1188
3.Με τραβηγμένη την άκρα χείρα στρίβεις τόσο όσο να νιώσεις την διάταση στο σημείο που πονούσες,στον έσω κόνδυλο του αγκώνα όπως φαίνεται στην φωτό.
1189

Υ.Γ.Αυτό που είχες λέγεται και έσω επικονδυλιτιδα αγκώνα.Υπάρχει και η έξω επικονδυλίτιδα αγκώνα ή αλλιώς tennis elbow (αγκώνας του τενίστα για την ανάλογη αιτία).
Φιλικά Νίκος.

Pablo
08-01-2010, 16:54
είσαι αρχηγός :615:

NiVe
08-01-2010, 18:12
Nα`σαι καλά Αλέξανδρε.:126:
Παιδιά υπάρχει πρόβλημα με τις τελευταίες εικόνες που πόσταρα(#39).Πρακαλώ να το δεί κάποιος.thx...:127:

aballos
08-01-2010, 18:33
Χίλια :622: για την μέχρι τώρα βοήθεια σου...

ΥΓ Δεν γράφεις και ένα αρθράκι για το DC
Απλα πράγματα 5 ασκισουλες για πριν την βουτιά και 5 διατάσεις για μετά :420:

Pablo
08-01-2010, 20:16
Nα`σαι καλά Αλέξανδρε.:126:
Παιδιά υπάρχει πρόβλημα με τις τελευταίες εικόνες που πόσταρα(#39).Πρακαλώ να το δεί κάποιος.thx...:127:

κάτσε τώρα..... έχουμε κοπή πίτας.:142::143:

NiVe
09-01-2010, 12:36
Χίλια :622: για την μέχρι τώρα βοήθεια σου...

ΥΓ Δεν γράφεις και ένα αρθράκι για το DC
Απλα πράγματα 5 ασκισουλες για πριν την βουτιά και 5 διατάσεις για μετά :420:

Δεν κάνει τίποτα.
Αυτό το`χω σκεφτεί εδώ και πολύ καιρό,αλλά περιμένω το διδακτορικό ενώς φίλου,του οποίου τ`αποτελέσματα θα μας δώσουν πιο καλές κατευθύνσεις.
Θα`μαστε το πιο ψαγμένο forum.
Έχω σκεφτεί ακόμη γενικές οδηγίες αντιμετώπισης τραυματισμού κ.α. θα δείτε....:116:

Sinner
09-01-2010, 12:47
Μπράβο ρε Νικόλα, ευχαριστούμε για το ξεστράβωμα! :607:

...

NiVe
09-01-2010, 19:47
Δεν τίθεται θέμα ευχαριστιών.:127:
Νικόλα...δεν κοιτάς λίγο το θέμα που υπάρχει στο #39 ποστ..?:126:

Sinner
09-01-2010, 22:29
Το post δεν έχει attachments, δεν ξέρω από που τα έβαλες...

...

NiVe
09-01-2010, 22:41
1233

1234

1235
με την ίδια σειρά από το #39stemaman.:116:

NiVe
09-01-2010, 22:43
Το post δεν έχει attachments, δεν ξέρω από που τα έβαλες...

...

Nίκο δεν ξέρω τι παίχτηκε.Πάντως ty...:133:

sheep
14-01-2010, 00:17
Γεια σου Νίκο, είμαι η Αλεξάνδρα που σου είχα αναφέρει πως έβλεπα πως δεν κατεβαινει η επιγόνατίδα. (post 30)

Για αρχή θα ήθελα να σου πώ πως σ'ευχαριστώ πολύ και οτι θεωρώ πως είσαι (όπως και τόσοι άλλοι) πολύ καλός στη δουλειά σου και πως είχες δίκιο.

Απο το καλοκαίρι γκρινιάζω σε διάφορους ορθοπαιδικούς ότι έχω πρόβλημα με την επιγονατίδα και όλοι μου λέγαν "μπα περίεργο" δεν φένεται παθοφυσιολογικό και τίποτα άλλο.

Σου αντιγράφω εδώ τα ευρήματα της μανήτικής και για τα δύο γόνατα αν θα έχεις όρεξη να τα διαβάσεις.

Δεξί γόνατο.

Η παρούσα εξέταση "συνεκτιμάται" (στο βαδθμό που είναι συγκρίσιμη) με την διαθέσιμη Μαγνητική Τομογραφία του πολύ μικρής ισχύος τομογράφου, του παρελθόντος έτους. Επανελέγχεται η εικόνα της μετατόπισης της επιγονατίδος επι τα έσω, εύρημα που οφείλεται στην ανάπτυξη plica χρόνιας μετραυματικής αιτιολογίας. Η σαφέστατη αυτή ινώδης ταινία συνδέει την πρόσθια επιφάνεια του έξω μηριαίου κονδύλου την οπίσθια της επιγονατίδος και την έσω παρυφή του έσω καθετικού συνδέσμου, με αποτέλεσμα την μετατόπιση και προπέτεια της επιγοντατίδας και πιθανότητα την δημιουργία συνθηκών προστριβής της οπίσθιας επιφάνειας της με τον μοιριάιο κόνδυλο. Παρά τάυτα εμφανή σημεια χονδροπάθειας στην περιοχή δεν διακρίνοτναι. Η περιγραφείσα ώς ρήξη το οπίσθιου κέρατος του έσω μηνίσκου με δεδομένη την αντίστοιχη εικόνα του αριστερού γόνατος θα πρέπει μάλλον να αποδοθεί σε βλεννώδη εκφύλιση της περιοχής στα πλαίσια της χρόνιας καταπόνησης, που δεν χρήζει κάποιας αντιμετωπισης. Κατά τα λοιπά το γόνατο είναι σε φυσιολογικά όρια (και πάντοτε ήταν ) χωρίς σημεία αρθρίτιδος χονδροπάθιας η αλλείως της παρυφής των απεικονιζομένων οστών. Συνδεσμικές δομές ( πρόσθιος , οπισθιος χιαστοί, πλάγιοι έσω και έξω ) και δομές μαλακών μορίων και οστώ ήταν και είναι σε φυσιολογικά όρια.

Αριστέρο γόνατο.

Προσθιος χιαστός. Κατα φύσιν
Οπίσθιος χιαστός. Κατά φύσιν
Έσω μηνίσκος. Αντίστιχη εικόνα με εκείνη του δεξιού γόνατος., γραμοειδής βλεννώδης εκφύλιση του οπίσθιου ξλερατος
Εξω μηνίσκος. Ακέραιος με μικρή συνοδό παραμηνισκική κύστη
Εσω πλάγιος σύνδεσμος. Κατα φύσιν
Εξω πλάγιος σύνδεσμος. Κατα φύσιν
υπερπιγονατιδικός θύλακος και μεσάρθια σχισμή. κατα φύσιν
επιγονατίδα και καθεκτικοί συνδέσμοι. Παρόμοια εικόνα plica με εκείνη του δεξιού γόνατος, αλλα η ινώδης ταινία "καθηλώνεται" μόνο στην έσω επιφάνεια του έσω καθεκτικού συνδέσμου και την οπίσθια επιγονατίδος, χωρίς να υπάρχει καθήλωση σκαι με το μηριαίο οστό και ως εκ τούτο δεν εμποδίζει την ελέυθερη μετακίνηση της και είναι "ασυμπτωτική" Η θέση της επιγονατίδας σε σχέση με την μηριαία τροχαλία είναι σε φυσιλογικά όρια.
Οστικός μυελός. Κατα φύσιν.
Μαλακά μόρια. Κατα φύσιν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά αν το κοιτάξεις.

NiVe
14-01-2010, 15:43
Γεια σου Νίκο, είμαι η Αλεξάνδρα που σου είχα αναφέρει πως έβλεπα πως δεν κατεβαινει η επιγόνατίδα. (post 30)

Για αρχή θα ήθελα να σου πώ πως σ'ευχαριστώ πολύ και οτι θεωρώ πως είσαι (όπως και τόσοι άλλοι) πολύ καλός στη δουλειά σου και πως είχες δίκιο.

Απο το καλοκαίρι γκρινιάζω σε διάφορους ορθοπαιδικούς ότι έχω πρόβλημα με την επιγονατίδα και όλοι μου λέγαν "μπα περίεργο" δεν φένεται παθοφυσιολογικό και τίποτα άλλο.

Σου αντιγράφω εδώ τα ευρήματα της μανήτικής και για τα δύο γόνατα αν θα έχεις όρεξη να τα διαβάσεις.

Δεξί γόνατο.

Η παρούσα εξέταση "συνεκτιμάται" (στο βαδθμό που είναι συγκρίσιμη) με την διαθέσιμη Μαγνητική Τομογραφία του πολύ μικρής ισχύος τομογράφου, του παρελθόντος έτους. Επανελέγχεται η εικόνα της μετατόπισης της επιγονατίδος επι τα έσω, εύρημα που οφείλεται στην ανάπτυξη plica χρόνιας μετραυματικής αιτιολογίας. Η σαφέστατη αυτή ινώδης ταινία συνδέει την πρόσθια επιφάνεια του έξω μηριαίου κονδύλου την οπίσθια της επιγονατίδος και την έσω παρυφή του έσω καθετικού συνδέσμου, με αποτέλεσμα την μετατόπιση και προπέτεια της επιγοντατίδας και πιθανότητα την δημιουργία συνθηκών προστριβής της οπίσθιας επιφάνειας της με τον μοιριάιο κόνδυλο. Παρά τάυτα εμφανή σημεια χονδροπάθειας στην περιοχή δεν διακρίνοτναι. Η περιγραφείσα ώς ρήξη το οπίσθιου κέρατος του έσω μηνίσκου με δεδομένη την αντίστοιχη εικόνα του αριστερού γόνατος θα πρέπει μάλλον να αποδοθεί σε βλεννώδη εκφύλιση της περιοχής στα πλαίσια της χρόνιας καταπόνησης, που δεν χρήζει κάποιας αντιμετωπισης. Κατά τα λοιπά το γόνατο είναι σε φυσιολογικά όρια (και πάντοτε ήταν ) χωρίς σημεία αρθρίτιδος χονδροπάθιας η αλλείως της παρυφής των απεικονιζομένων οστών. Συνδεσμικές δομές ( πρόσθιος , οπισθιος χιαστοί, πλάγιοι έσω και έξω ) και δομές μαλακών μορίων και οστώ ήταν και είναι σε φυσιολογικά όρια.

Αριστέρο γόνατο.

Προσθιος χιαστός. Κατα φύσιν
Οπίσθιος χιαστός. Κατά φύσιν
Έσω μηνίσκος. Αντίστιχη εικόνα με εκείνη του δεξιού γόνατος., γραμοειδής βλεννώδης εκφύλιση του οπίσθιου ξλερατος
Εξω μηνίσκος. Ακέραιος με μικρή συνοδό παραμηνισκική κύστη
Εσω πλάγιος σύνδεσμος. Κατα φύσιν
Εξω πλάγιος σύνδεσμος. Κατα φύσιν
υπερπιγονατιδικός θύλακος και μεσάρθια σχισμή. κατα φύσιν
επιγονατίδα και καθεκτικοί συνδέσμοι. Παρόμοια εικόνα plica με εκείνη του δεξιού γόνατος, αλλα η ινώδης ταινία "καθηλώνεται" μόνο στην έσω επιφάνεια του έσω καθεκτικού συνδέσμου και την οπίσθια επιγονατίδος, χωρίς να υπάρχει καθήλωση σκαι με το μηριαίο οστό και ως εκ τούτο δεν εμποδίζει την ελέυθερη μετακίνηση της και είναι "ασυμπτωτική" Η θέση της επιγονατίδας σε σχέση με την μηριαία τροχαλία είναι σε φυσιλογικά όρια.
Οστικός μυελός. Κατα φύσιν.
Μαλακά μόρια. Κατα φύσιν.

Ευχαριστώ προκαταβολικά αν το κοιτάξεις.

Καλησπέρα Αλεξάνδρα.Πρακαλώ,αλλά να ξέρεις πως μου δίνετε η ευκαιρία να φρεσκάρω τις γνώσεις μου μιας και είμαι ΆΝΕΡΓΟΣ.
Την δημιουργία της πλίκας την είχα διαβάσει σε κάποια βιβλιά αθλητικής φυσικοθεραπείας και πρόκειται για φυσική απάντηση του οργανισμού σε συνεχείς καταπονήσεις του γόνατος.Πρόκειται δηλαδή για ασυμπτωματική δημιουργία ιστού πίσω από το γόνατο και δίπλα στους καθεκτικούς συνδέσμους,έπειτα από πολλούς συσσορευμένους μικροτραυματισμούς.Οι μικροτραυματισμοί αυτοί δεν σου προκαλούσαν πόνο ή μπορεί κάποια μικρά μαγκώματα-τσιμπήματα.Σε κάποια στιγμή βέβαια,επειδή είναι ασυμπτωματικοί,βγαίνουν στην επιφάνεια με μορφή κάκωσης,ρήξης,χονδροπάθιας,λάθος θέση επιγονατίδας (για διαφόρους λόγους,ένας εκ των οποίων είναι και η πλίκα)...ακόμη και αλλοίωση του κνημιαίου πλατώ ή των μηριαίων κονδύλων.Όπως καταλαβαίνεις...έπεσες στα μαλακά.
Σίγουρα αν το αφήσεις θα σου κάνει χονδροπάθεια...αυτό είναι το μόνο στάνταρ.
Οπότε,δώσε μου λίγο χρόνο να ξεσκονίσω τα βιβλία και τα άρθρα από το pc και θα μπω να σου γράψω 5 πραγματα.
Ξέρω τον κορμό της αποκατάστασης αλλά μ`αυτά τα πράγματα δεν παίζουμε και επειδή η υμιμάθεια είναι χειρότερη από τη αμάθεια...θα σου δώσω απάντηση όταν είμαι 100% σίγουρος γι`αυτά που σου γράφω.

NiVe
14-01-2010, 20:18
Λοιπόν Αλεξάνδρα,δυστυχώς θυμόμουν καλά.Η Συμπτωματική έσω πτυχή του γόνατος (plica syndrome) είναι αιτία δημιουργίας χονδροπάθειας επιγονατίδας.Συναντάται κυρίως σε αθλητές της κωπηλασίας και του κανόε.
Σε προχωρημένο στάδιο,όταν δηλαδή παρατηρηθεί αυξημένη λάθος τροχιοδρόμηση της επιγονατίδας πάνω στην μηριαία τροχιλία και αυξημένο άλγος στην επιγονατιδομηριαία άρθρωση (φαντάσου το σημείο που ακουμπά η επιγονατίδα τον μηρό),η μόνη λύση είναι το νυστέρι.
Σου επισυνάπτω ένα απόσπασμα που βρήκα:
...``Η διατομή της υπερτροφικής έσω υμενικής πτυχής,μόνη της ή σε συνδιασμό με την διατομή των έξω καθεκτικών συνδέσμων,επαναφέρει τον προσανατολισμό της κίνησης της επιγονατίδας κατά την κάμψη και έκταση του γόνατος και απαλλαγή από τα συμπτώματα.``...(Νάτσης Κ.,Maebius U.,Τότλης Τ.,Αναστασόπουλος Ν.,Μπελετσιώτης Α.)
Το συγκεκριμένο άρθρο αναφερόταν σε αθλητές,οπότε μπορείς εύκολα να καταλάβεις πως αν δεν έχεις σκοπό να το κουράσεις πολύ δεν τίθεται τέτοιο θέμα τουλάχιστον άμεσα.
Δες τα ποστ #14-#10..όλες οι ασκήσεις μπορούν να πραγματοποιηθούν άφοβα,αλλά πάντα χωρίς πόνο.
Σου επισυνάπτω 2 φωτό που είναι σημαντικές.Θα πας ν πάρεις βαράκια που δένουν στο πόδι (αυτά που αυξάνεις και μειώνεις το βάρος) και θα ξεκινήσεις.
Σ`αυτήν θα σηκώνεις τεντωμένο το πόδι (40cm από το κρεβάτι) και θα μετράς μέχρι το 10.Μετά,αφού κάνεις 4Χ10,θα το σηκώνεις και θα κάνεις έναν αριστερό και έναν δεξί κύκλο με το πόδι σου το οποίο θα`ναι πάντα τεντωμένο.Άλλα 4Χ10.Τρομερή ισομετρική και δουλεύει πολύ.
1299

Άλλη μία ισομετρική.

1300
Το πρόγραμμά σου θα περιέχει 4 ασκήσεις την ημέρα,από 4 σετ.Προσοχή θα κάνεις και τα 2 πόδια!
Καλές διατάσεις πριν και μετά την άσκηση.
Προσπάθησε να τις κάνεις 5 φορές την εβδομάδα και μετά από έναν μήνα βγάζουμε την μία μέρα...και βλέπουμε.

Καλή επιτυχία και ό,τι θες εδώ είμαι πάλι.

jimmys
27-02-2010, 13:18
geia s file nico k apo mena.sigxwrame p grafw greeklish.. :)

legomai demetris k eimai 24 xronwn...
prin peripou 2 mines meta apo entono ''erwta" :P
to prwi to aristero m gonato arxise k me ponouse..meta apo liges meres sxedon den patouse.ponaga para poli..
btw paizw mpala apo mikros..

piga se orthopediko k evgala aktinografies alla den edeiksan kati.. oute fouskwse oute tpt..apla ponage..o orthopedikos meta apo kapoia aggigmata p m ekane m eixe pei oti fagwthike ligo o eswterikos tranos(cartilago) tis epigonatidas.. epina kapoia xapia (diclofenac sodium) alla molis ta stamatousa tin epomeni mera pali ta idia..

den kserw ti na kanw..

an mporeis na me voithiseis se kati tha s eimai ipoxreos..

evxaristww..

sealoypis
27-02-2010, 14:03
Θα σε πω εγω κόψε το γ@μ@σ@ αφου δεν μπορείς:204::204::204:

jimmys
27-02-2010, 14:11
Θα σε πω εγω κόψε το γ@μ@σ@ αφου δεν μπορείς:204::204::204:

xexe kai avto lisi einai.. :116:
gamw tin tixi m..

tdrackos
28-02-2010, 20:15
Νικο καλησπέρα!

Να σε πήξω κ γω λιγάκι..?:105:

Λοιπον, η φιλη μου εχει
ολική ρήξη προσθίου χιαστού και ολική ρήξη έσω μηνίσκου αριστερού γόνατος.
(Προ διετίας, σκι...)
Ολα αυτά επιβεβαιωμένα με μαγνητική τομογραφία.
Α, ξέχασα, η μαγνητική έδειξε κ θραυση κονδύλου...

Σαν τρόπο ζωής,
θα έλεγα οτι γυμνάζεται ελάχιστα έως καθόλου,
ενώ λόγω επαγγέλματος είναι καθημερινά 7-8 ώρες όρθια.

Γενικα στην καθημερινότητα δεν υπάρχουν μεγάλα προβλήματα,
απλά υπάρχει η αίσθηση της αστάθειας.

Οι περισσότεροι γιατροί που έχουμε συμβουλευτεί προτείνουν μόνο γυμναστική
και τίποτε άλλο.

Η δικη σου άποψη ποια είναι?

Αυτο που την ανησυχεί ειναι εαν σε αρκετά μεγαλύτερη ηλικία, όπου φυσιολογικά τα πόδια μας αδυνατίζουν σιγα σιγα, το πρόβλημα γινει εντονότερο κ περιοριαστει πολύ
στη ζωή της.

Οπότε, εαν αργότερα πρέπει οπωσδήποτε να περάσει απ το "νυστερι" για να εχει μία φυσιολογικη ζωή,
μήπως είναι καλύτερα η οποιαδήποτε επέμβαση να γίνει σε μικρή ηλικία (τωρα)?

NiVe
01-03-2010, 11:49
td rackos,δεν είμαι γιατρός για να μπορώ να κρίνω ποιος είναι για νυστέρι και ποιος όχι.
Αυτό που ξέρω σίγουρα να σου πω είναι πως:

1.Ήταν τυχερή μέσα στην ατυχία της που δεν έπαθε και ρήξη έσω πλαγίου,γιατί ο πρόσθιος χιαστός-ο έσω μηνίσκος και ο έσω πλάγιος πάνε πακέτο στην συντριπτική πλειοψηφία των τραυματισμών.Ειναι το λεγόμενο ``τριάδα ή τριπλέτα της ατυχίας``.

2.Πρέπει να κάνει πάρα πολύ γυμναστική για να δυναμώσει το γόνατο και ειδικά αν αυτό δεν είναι στην ζωή της (η γυμναστική).
Γιατί κάνει δουλειά ορθοστασίας,γιατί είναι γυναίκα και από γενετικής πλευράς η μυικά της μάζα είναι πιο αδύναμη από την αντρική,γιατί είναι μικρή σε ηλικία (απ`ό,τι καταλαβαίνω),γιατί σε μεγαλύτερη ηλικία-όπως και σε όλους μας όσο μεγαλώνουμε και περνάμε τα 50...-γίνεται ανακατανομή στο σώμα μας και η μυική μάζα χάνεται και αυξάνεται το λίπος....γι`αυτά λοιπόν και για άλλα τόσα που μπορώ να σκεφτώ δεν πρέπει απλά αλλά ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να κάνει πάρα μα πάρα πολύ γυμναστική.

3.Εμένα με ανησυχεί η αναφορά σου στον κόνδυλο.Βρείτε έναν καλό γιατρό,που σας τον έχει προτείνει κάποιος δικός σας και συζητήστε μαζί του το περιστατικό.Είναι πολύ πιθανό η κοπέλα μετά από καιρό και με την αστάθεια που έχει και μη έχοντας αντιμετωπίσει μία παθολογική κατάσταση σωστά να ταλαιπωρηθεί αρκετά...οπότε εγώ θα`λεγα αφού δεν της αρέσει η γυμναστική να μπει για νυστέρι και νακολουθήσει μία αποθεραπεία που θα κρατήσει από 8-12 εβδομάδες.

Βασικά με το χέρι στην καρδιά η κατάσταση επειδή δεν γυρίζει πίσω πρέπει να κάνει γυμναστική..πολλή γυμναστική φίλε.Είτε κάνει αρθροπλαστική είτε όχι....
Δώστης να καταλάβει πως δεν υπάρχει άλλη λύση,να το κοιτάξει τώρα για να μην τρέχει μετά...μάλλον δεν θα τρέχει μετά γιατί δεν θα μπορεί.:133:

Ό,τι απορία έχεις εδώ είμαι πάλι.:132:

tdrackos
01-03-2010, 23:02
Νικο σε ευχαριστώ ιδιαίτερα!

Θα ξεκινήσουμε με γυμναστική, φαίνεται να εχει καταλάβει το πόσο
απαραίτητη είναι, πλεον.

το θεμα τωρα είναι , ποιες μορφες άσκησης βοηθάνε περισσότερες, και ποιες θα πρεπει να αποφυγουμε..!!

Δλδ, εαν αρχίσει χαλαρό τρεξιματακι σε γρασίδι ή στιβο 3 φορές την βδομάδα είναι αρκετό ή χρειάζονται κ ποιο εξειδικευμένες ασκήσεις?

προγράμματα γυμναστηρίου όπως aerobic, Pilates βοηθάνε ή να τα αποφύγουμε..?

NiVe
02-03-2010, 16:16
Νικο σε ευχαριστώ ιδιαίτερα!

Θα ξεκινήσουμε με γυμναστική, φαίνεται να εχει καταλάβει το πόσο
απαραίτητη είναι, πλεον.

το θεμα τωρα είναι , ποιες μορφες άσκησης βοηθάνε περισσότερες, και ποιες θα πρεπει να αποφυγουμε..!!

Δλδ, εαν αρχίσει χαλαρό τρεξιματακι σε γρασίδι ή στιβο 3 φορές την βδομάδα είναι αρκετό ή χρειάζονται κ ποιο εξειδικευμένες ασκήσεις?

προγράμματα γυμναστηρίου όπως aerobic, Pilates βοηθάνε ή να τα αποφύγουμε..?

Δεν τίθεται θέμα.Να`σαι καλά.
Όσες φωτό έχω ως τώρα παραθέσει σ`αυτό το τόπικ είναι ιδανικές.Τώρα αν θέλεις κάτι παραπάνω και κάτι ποιο εξειδικευμένο μπορώ να σου παραθέσω άλλες τόσες.Ας ξεκινήσει πρώτα μ`αυτές και πάλι εδώ είμαι.
Οποιαδίποτε μορφή γυμναστικής που αφορά ισομετρικές-στρέτσινκ (pilates-aerobic) είναι άψογες,αλλά θέλει και συνδιασμό με βάρη (τουλάχιστον τον πρώτο καιρό.:126:
Τρεξιματάκι όχι ακόμα,μετά από 4-6 εβδομάδες αφού δει διαφορά στο πόδι της---->δύναμη και σταθερότητα.

Giovanni
02-03-2010, 23:44
καλησπερα και απο μενα, Νικο το ποστ σου οπως και το σκεπτικο σου, "φυσανε". Πολλα μπραβο.

Λοιπον χτες καποιος καλος ανθρωπος γεμισε λαδια ενα δρομο λιγο πριν απο φαναρια και μας κερασε τρεις ανθρωπους με 3 μηχανες τουμπα και συρσιμο...
Ο αστραγαλος μου πληγωθηκε και απο την εσωτερικη και απο την εξωτερικη μερια, το προβλημα ειναι οτι σημερα δε μπορω να το πατησω σχεδον, με ποναει οχι το τραυμα αλλα σα νευρο στην αχιλλειο πτερνα, καθως ενα νευρο στο σημειο του κουντεπιε. Οταν ειμαι ανασκελα δε ποναω, μονο οταν σηκωνομαι και παω να το πατησω
Αυριο εχω κλεισει τη μαγνητικη για να δειξω στον ορθοπεδικο, το ποδι εχει ελαχιστο πρηξιμο το μονο που με ανησυχει ειναι αυτος ο νευροπονος.
Ο γιατρος μου ειπε να βαζω παγο επανω, ποση ωρα συστηνεις και καθε ποσο?
Υπαρχουν καποιες κινησεις που θα βελτιωσουν το χρονο αναρρωσης? πρεπει να καβαλησουμε συντομα οπως καταλαβαινεις :102:

ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον

mariosko
03-03-2010, 09:12
Δεν τίθεται θέμα.Να`σαι καλά.
Όσες φωτό έχω ως τώρα παραθέσει σ`αυτό το τόπικ είναι ιδανικές.Τώρα αν θέλεις κάτι παραπάνω και κάτι ποιο εξειδικευμένο μπορώ να σου παραθέσω άλλες τόσες.Ας ξεκινήσει πρώτα μ`αυτές και πάλι εδώ είμαι.
Οποιαδίποτε μορφή γυμναστικής που αφορά ισομετρικές-στρέτσινκ (pilates-aerobic) είναι άψογες,αλλά θέλει και συνδιασμό με βάρη (τουλάχιστον τον πρώτο καιρό.:126:
Τρεξιματάκι όχι ακόμα,μετά από 4-6 εβδομάδες αφού δει διαφορά στο πόδι της---->δύναμη και σταθερότητα.

δηλαδη μπρορει να κανει aerobic αλλα δεν μπορει να κανει τρεξιματακι?

NiVe
03-03-2010, 12:10
καλησπερα και απο μενα, Νικο το ποστ σου οπως και το σκεπτικο σου, "φυσανε". Πολλα μπραβο.

Λοιπον χτες καποιος καλος ανθρωπος γεμισε λαδια ενα δρομο λιγο πριν απο φαναρια και μας κερασε τρεις ανθρωπους με 3 μηχανες τουμπα και συρσιμο...
Ο αστραγαλος μου πληγωθηκε και απο την εσωτερικη και απο την εξωτερικη μερια, το προβλημα ειναι οτι σημερα δε μπορω να το πατησω σχεδον, με ποναει οχι το τραυμα αλλα σα νευρο στην αχιλλειο πτερνα, καθως ενα νευρο στο σημειο του κουντεπιε. Οταν ειμαι ανασκελα δε ποναω, μονο οταν σηκωνομαι και παω να το πατησω
Αυριο εχω κλεισει τη μαγνητικη για να δειξω στον ορθοπεδικο, το ποδι εχει ελαχιστο πρηξιμο το μονο που με ανησυχει ειναι αυτος ο νευροπονος.
Ο γιατρος μου ειπε να βαζω παγο επανω, ποση ωρα συστηνεις και καθε ποσο?
Υπαρχουν καποιες κινησεις που θα βελτιωσουν το χρονο αναρρωσης? πρεπει να καβαλησουμε συντομα οπως καταλαβαινεις :102:

ευχαριστω προκαταβολικα για το ενδιαφερον
Σ`ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια φίλε.Περαστηκά σου κατ`αρχήν.
Λοιπόν απ`όσα μπορώ να καταλάβω κάποιο διάστρεμα παίζει.Ο πόνος έτσι όπως μου τον περιγράφεις είναι ο κλασικός σε τέτοιου είδους τραυματισμούς.Πάγο full για τις πρώτες 48-72 ώρες όσο ποιο συχνά μπορείς (4-5 φορές την ημέρα είναι καλές από 12 μέχρι 15 λεπτά και πάντα με χαρτοπετσέτα ή πανάκι για να μην σου κάνει έγκαυμα).
Κινήσεις στο οξύ στάδιο απαγορεύονται,αν μπορείς να κάνεις μαγνητική είναι το καλύτερο αλλά συνήθως κάνουν μία απλά ακτινογραφία ΠΔΚ φασ-προφίλ.Θα σου δείξει τα πάντα από κακώσεις μαλακών μορίων.Υποψιάζομαι ταυτόχρονο τραυματισμό δελτοειδή συνδέσμου και περονιαίων αλλά αυτά θα τα δείξει η MRI.
Θα σου πρότεινα να αγοράσεις έναν νάρθηκα air cast 1894

1895
είναι ο καλύτερος νάρθηκας για κακώσεις ΠΔΚ.Αν θες μπορείς να πάρεις και κάποιον άλλο με όστρακα,σκέτο πλαστικό ή και ανθρακόνημα,ανάλογα το τι αντέχει η τσέπη σου,αλλά είναι υπερβολή.Με τον air cast είσαι υπερ-καλυμένος!!!:126:
Το πρήξιμο τώρα,βάζεις τον πάγο,το δένεις (με ελαστικό επίδεσμο) και βάζεις το πόδι ψηλά (πάνω σ`ένα μαξιλάρι όταν είσαι ξάπλα).Τον επίδεσμο τον δένεις τόσο ωστε να μην σου μουδιάσει το πόδι μετά από 30-40 λεπτά και καλό θα είναι να πατήσεις το νύχι του μεγάλου σου ποδιού και να δεις πόσο γρήγορα ξανακοκκινίζει σε σχέση με το υγειές πόδι.Έτσι βλέπεις πόσο καλά αιματώνεται μετά την επίδεση το πόδι σου (τεστ ονυχοφόρου φάλαγγας).:132:
Μίλησε με τον γιατρό σου και ρώτα τον αν θα σου πρότεινε κάποιο αντιφλεγμωνόδες ή το brazan που είναι απ-οιδηματικό.
Για ό,τι άλλο θες εδώ είμαι πάλι.

NiVe
03-03-2010, 12:13
Α...ξέχασα,τον νάρθηκα τον βάζεις όταν θες να περπατήσεις και τον βγάζεις μόνο το βράδυ.Αν και θα σου`λεγα να μην το πατάς καθόλου ειδικά τώρα τις πρώτες μέρες και μέχρι να κάνεις MRI.Αν το πατήσεις θα`ναι μόνο με 5-10 κιλά...και πάλι είναι υπερβολή.Πρόσεχε.

NiVe
03-03-2010, 12:17
δηλαδη μπρορει να κανει aerobic αλλα δεν μπορει να κανει τρεξιματακι?

To aerobic είναι αερόβια άσκηση αλλά έχει και ασκήσεις αναερόβιες με ταυτόχρονες ισομετρικές ασκήσεις.Δεν τρέχεις,απλά είσαι σε συνεχόμενη κίνηση,η οποία σε συνδιασμό με τα βάρη σου αυξάνουν την μυική μάζα και ταυτόχρονα βελτιώνουν τον μεταβολισμό και την παραγωγή Τριφωσφορικής Αδενοσύνης (ATP) και το κάψιμο λιπόδη ιστο'υ.
Άρα ο συνδυασμός αερόβιας-χωρίς τρέξιμο- και ασκήσεων με ελεύθερα βάρη είναι ο ιδανικός.:126:

mariosko
03-03-2010, 12:58
ξερω τι ειναι το aerobic, καθος και τις πολλες παραλλαγες του. γι'αυτο παραξενευτικα οταν ειπες οτι ειναι ενταξει να κανει aerobic αλλα οχι τρεξιμο. οι περισσοτεροι οταν ακουσουν aerobic το συνδεουν με εντονη γυμναστικη με step κτλ.

NiVe
03-03-2010, 14:10
ξερω τι ειναι το aerobic, καθος και τις πολλες παραλλαγες του. γι'αυτο παραξενευτικα οταν ειπες οτι ειναι ενταξει να κανει aerobic αλλα οχι τρεξιμο. οι περισσοτεροι οταν ακουσουν aerobic το συνδεουν με εντονη γυμναστικη με step κτλ.

...και όχι μόνο,ασκήσεις με λάστιχα τύπου thera band,ελβετικές μπάλες ή thera band...και άλλα.Τέτοιου είδους aerobic κάνει για την κατάσταση της κοπέλας,αλλά ΠΑΝΤΑ σε συνδυασμό και με βάρη.Δηλαδή εννοώ να κάνει 2-3 φορές την εβδομάδα aerobic αλλά μετά ας κάνει και άλλο ένα μισαωράκι βάρη και να διαλέξει και άλλες 2-3 μέρες μόνο για βάρη και λόγο ποδηλατάκι.:132:

mariosko
03-03-2010, 14:32
σωστος. φυσικα ειναι καλυτερα να παει καπου που θα της δοσουν την απαραιτητη σημασια γιατι με οδιγιες απο φορουμ μπορει να παει κατι λαθος... π.χ κατι που δεν θα της πεις να το θεωρεισει ενταξει να το κανει και να καταληξει με τραυματισμο

NiVe
03-03-2010, 15:17
σωστος. φυσικα ειναι καλυτερα να παει καπου που θα της δοσουν την απαραιτητη σημασια γιατι με οδιγιες απο φορουμ μπορει να παει κατι λαθος... π.χ κατι που δεν θα της πεις να το θεωρεισει ενταξει να το κανει και να καταληξει με τραυματισμο

Όχι, απαραίτητα.Από αυτές τις ασκήσεις και από το aerobic δεν υπάρχει φόβος.
Και μην πιστεύεις πως στα γυμναστήρια έχουν ιδέα από θεραπευτηκές ασκήσεις..ιδέα από προφυλάξεις και ιδέα απο προστατευτικούς μηχανισμούς.
Οι ασκήσεις είναι ακίνδυνες.Τώρα για πρόγραμμα και λεπτομέριες πρέπει να τα δείξω από κοντά.:133:
Το καλύτερο θα`ταν να πάει σ΄ένα φυσικοθεραπευτήριο και να του πει θέλω να κάνω ενδυνάμωση τετρακεφάλου...εξαρτάται από το πόσο θες και πόσο δύνασαι...:118:

mariosko
03-03-2010, 15:27
μην εισαι τοσο απολυτος, εχει αρκετα γυμναστηρια που εργοδοτουν εκπεδευμενο προσωπικο. το ποιο σωστο ειναι να παει η κοπελα σε ενα συναδελφο να την δει, να την αξιολογησεικαι να της βγαλει προγραμα που θα ακολουθησει, να της δειξει τις ασκησεις και να την παρακολουθει για να βλεπει την προοδο ή το αντιθετο

NiVe
03-03-2010, 15:52
μην εισαι τοσο απολυτος, εχει αρκετα γυμναστηρια που εργοδοτουν εκπεδευμενο προσωπικο. το ποιο σωστο ειναι να παει η κοπελα σε ενα συναδελφο να την δει, να την αξιολογησεικαι να της βγαλει προγραμα που θα ακολουθησει, να της δειξει τις ασκησεις και να την παρακολουθει για να βλεπει την προοδο ή το αντιθετο

Τι να σου πω,εγώ είμαι 5 χρόνια στα γυμναστήρια και δεν έχω δει ούτε έναν σχετικό.:122:
Φυσικοθεραπευτής είσαι...?
Πάντως οι ασκήσεις με βάρη που μπαίνουν στο πόδι (αυτές που`χω παραθέσει στις προηγούμενες σελίδες) είναι εντελώς ακίνδυνες και οι πλέον κατάλληλες.Τώρα αν μπορεί να`χει και έναν άνθρωπο από πάνω της που θα την παρακολουθεί και την καθοδηγεί καλύτερα,είναι το ιδανικό.
Υ.Γ. Σε καμία των περιπτώσεων δεν είπα πως θέλει ή δεν θέλει κάποιον να την παρακολουθεί σαν περιστατικό.Μου ζητήθηκε απλά η γνώμη μου και`γω απλά είπα αυτά που πιστεύω-ξέρω.

mariosko
03-03-2010, 15:59
φιλαρακι δεν ειπα οτι δεν εκανες σωστα, πολυ καλα εκανες και πολυ σωστα αυτα που ειπες. σιγουρα ομως ειναι καλυτερα να την αξιολογησει καποιος και να την επιβλεπει.

NiVe
03-03-2010, 16:04
φιλαρακι δεν ειπα οτι δεν εκανες σωστα, πολυ καλα εκανες και πολυ σωστα αυτα που ειπες. σιγουρα ομως ειναι καλυτερα να την αξιολογησει καποιος και να την επιβλεπει.

Αυτό είναι το ιδανικό....:126:

mariosko
03-03-2010, 16:08
που δουλευεις? εισαι αυτοεργοδοτουμενος ή δουλευεις σε φυσικοθεραπευτηριο?

NiVe
03-03-2010, 16:58
Βασικά άνεργος μέχρι πρόσφατα,αλλά επειδή είδα πως δεν πάει άλλο έκανα έναρξη στην εφορία,γράφτηκα και στο Ο.Α.Ε.Ε. και κόβω απόδειξη παροχής υπηρεσιών όταν κάτσουν θεραπείες,προς το παρόν έχω μία μόνο και πριν από μία εβδομάδα ξεκίνησα να διδάσκω κάποιες ώρες σε ΙΕΚ...συνάδελφος είσαι φίλε μου?

Υ.Γ. Βασικά δουλεύω όπου βρεθεί η ευκαιρία,αλλά είναι πολύ δύσκολη η περίοδος.
Ψάχνω...

mariosko
03-03-2010, 18:50
ειμαι κινισιολογος με ειδικοτητα στην αποκατασταση αθλητικων κακοσεων. Εργαζομαι στην Κυπριακη Ομοσπονδια Ποδοσφαιρου στα τμηματα εθνικων ομαδων και δουλευω και σε μια εταιρια που εισαγουμε μηχανηματα φυσικοθεραπειας και γυμναστικης (στο τμημα προωθησης και πωλησεων) Δουλευω και απο το σπιτη, εχω ενα δοματιο το οποιο χρησιμοποιω σαν "φυσικοθεραπευτηριο" μεχρι να μπωρεσω να ανοιξω ενα σωστο κεντρο αποκαταστασης

NiVe
03-03-2010, 22:31
ειμαι κινισιολογος με ειδικοτητα στην αποκατασταση αθλητικων κακοσεων. Εργαζομαι στην Κυπριακη Ομοσπονδια Ποδοσφαιρου στα τμηματα εθνικων ομαδων και δουλευω και σε μια εταιρια που εισαγουμε μηχανηματα φυσικοθεραπειας και γυμναστικης (στο τμημα προωθησης και πωλησεων) Δουλευω και απο το σπιτη, εχω ενα δοματιο το οποιο χρησιμοποιω σαν "φυσικοθεραπευτηριο" μεχρι να μπωρεσω να ανοιξω ενα σωστο κεντρο αποκαταστασης

Δεν ξέρω στην Κύπρο τι παίζει με τους νόμους αλλά απ`όσο καταλαβαίνω επειδή είσαι από κάποιο ΙΕΚ πρέπει να δεις αν μπορείς...αν είναι νόμιμο ν`ανοίξεις.
Κινησιολόγος πού τελείωσες?Λογικά δεν έχεις άδεια ασκήσεως έτσι?
Πάντως αν είσαι από Ελλάδα σίγουρα δεν μπορείς ν`ανοίξεις.Θέλει άδεια και η άδεια χορηγείται μόνο σε τελειόφοιτους ΤΕΙ.
Και απ`όσο καταλαβαίνω αυτό που`χεις στο σπίτι είναι εξίσου παράνομο...το νου σου λοιπόν.
Και μην τα μπερδεύεις,ο κινησιολόγος δεν είναι φυσικοθεραπευτής.

tdrackos
04-03-2010, 00:27
Καλησπερα κ απο μενα.
Νικο ευχαριστουμε για τις συμβουλες σου.
Θα τις λαβουμε σοβαρα υποψην, και θα το ψαξουε περισσοτερο.

mariosko
04-03-2010, 07:33
Δεν ξέρω στην Κύπρο τι παίζει με τους νόμους αλλά απ`όσο καταλαβαίνω επειδή είσαι από κάποιο ΙΕΚ πρέπει να δεις αν μπορείς...αν είναι νόμιμο ν`ανοίξεις.
Κινησιολόγος πού τελείωσες?Λογικά δεν έχεις άδεια ασκήσεως έτσι?
Πάντως αν είσαι από Ελλάδα σίγουρα δεν μπορείς ν`ανοίξεις.Θέλει άδεια και η άδεια χορηγείται μόνο σε τελειόφοιτους ΤΕΙ.
Και απ`όσο καταλαβαίνω αυτό που`χεις στο σπίτι είναι εξίσου παράνομο...το νου σου λοιπόν.
Και μην τα μπερδεύεις,ο κινησιολόγος δεν είναι φυσικοθεραπευτής.

και το αντιθετο φιλε μην το ξεχνας και μην υποτιμας. εχω σπουδασει kinesiology and physical education και sports medicine στην Αμερικη, με 2500 ωρες πρακτικη πριν αποφοιτησω, σε ομαδες πανεπιστιμιακες καλαθοσφαιρας, πετοσφαιρας, στοιβου, κολυμβησης, American Football, water polo κτλ. εχω φιλους φυσικοθεραπευτες που τελιωσαν ελλαδα και ξερω τι πεζει στις σχολες. το εχω ψαξει αρκετα, μην ανησυχεις οτι ειμαι παρανομος, για ονομα του Θεου. καλη σταδιοδρομια

hariska
04-03-2010, 09:07
ωραίοι και οι δύο!
είμαστε τυχεροί που σας έχουμε στην παρέα μας!

Giovanni
04-03-2010, 10:50
Α...ξέχασα,τον νάρθηκα τον βάζεις όταν θες να περπατήσεις και τον βγάζεις μόνο το βράδυ.Αν και θα σου`λεγα να μην το πατάς καθόλου ειδικά τώρα τις πρώτες μέρες και μέχρι να κάνεις MRI.Αν το πατήσεις θα`ναι μόνο με 5-10 κιλά...και πάλι είναι υπερβολή.Πρόσεχε.

ευχαριστω για τις συμβουλες Νικο!

οταν ειμαι ξαπλα δε ποναω καθολου, με το που σηκωθω και κατεβει το αιμα προς τα κατω με τρελλαινει στις σουβλιες γμτ

NiVe
04-03-2010, 11:33
και το αντιθετο φιλε μην το ξεχνας και μην υποτιμας. εχω σπουδασει kinesiology and physical education και sports medicine στην Αμερικη, με 2500 ωρες πρακτικη πριν αποφοιτησω, σε ομαδες πανεπιστιμιακες καλαθοσφαιρας, πετοσφαιρας, στοιβου, κολυμβησης, American Football, water polo κτλ. εχω φιλους φυσικοθεραπευτες που τελιωσαν ελλαδα και ξερω τι πεζει στις σχολες. το εχω ψαξει αρκετα, μην ανησυχεις οτι ειμαι παρανομος, για ονομα του Θεου. καλη σταδιοδρομια

Κινησιολόγος σαν επάγγελμα το ξέρω μόνο ως βοηθός κάποιου φυσιάτρου ή κάποια φυσικοθεραπευτή.
Τώρα,ως αναφορά το τι συμβαίνει στις ελληνικές σχολές το ξέρω από πρώτο χέρι,αλλά μην ξεχνάς πως αν θες να μάθεις το κυνηγάς και μόνος σου,εγώ έχω κάνει ένα σορό σεμινάρια...και οι 2500 ώρες πρακτικής δεν μου λένε κάτι..και`γω έχω κάνει 3 εξάμηνα κλινικές σε νοσοκομεία και άλλο ένα η πρακτική μου...άλλοι πήγαιναν για καφέ και`γω πήγαινα στους θαλάμους και έπιανα ασθενείς.Είτε από την μία μεριά πας είτε από την άλλη θα μάθεις μόνο αν θες,με το ζόρι δεν μαθαίνεις τίποτα.Δεν πα να κάνεις 7000 ώρες πρακτική.Το χαρτί κουτσά στραβά θα το πάρεις.
Προς Θεού δεν υποτιμάω κανέναν απλά μην πετάς στα σύνεφα σύμφωνα με τον τίτλο που σου`χουν δώσει,ωραίο ακούγεται και`γω μπορώ σου πω άλλα τόσα,απλά επειδή στην Ελλάδα τα πράγματα είναι έτσι,σαν κινησιολόγος δεν έχεις ούτε άδεια ασκήσεως,ούτε επαγγελματικα δικαιώματα σε φυσικοθεραπευτήριο ιδιόκτητο,ούτε σε θεραπείες κατ`οίκον κλπ.
Οι καλοθελητές είναι πολλοί και δεν στο λέω ύπουλα ή εγωιστικά,στο λέω γιατί οι καταγγελείες πέφτουν βροχή.
Και επειδή είσαι Κυπραίος απ`ό,τι κατάλαβα μάθε πως όσο ήμουν στην σχολή οι Κύπριοι ήξεραν μόνο να πουν πως είμαστε μπου..λο και πως δεν γίνετε δουλειά..ε΄γω συμφωνώ και επ`αυξάνω αλλά στο ξαναλέω όποιος θέλει να μάθει μαθαίνει,πρώτα από την σχολή και έπειτα από σεμινάρια ιδιωτών.Έναν φίλο Κύπριο είχα στην σχολή και ήταν σε κάθε εξάμηνο με υποτροφία...διάβαζε,έψαχνε στο διαδύκτιο...δεν κατάπινε μασημένη τροφή,υπήρχαν άλλοι με τον καφέ,το τσιγάρο και ιδέα από μάθημα.Πώς να ξέρουν ουτοί οι 2 τα ίδια.
Δεν στο λέω κακοπροέραιτα.Άλλο ο κινησιολόγος και άλλο ο φυσικοθεραπευτής.
Ο φυσικοθεραπευτής μπορεί να κάνει κινησιολογία...όχι όμως να γίνει τ`αντίθετο.
Καλή επιτυχία σ`ό,τι και να κάνεις.

NiVe
04-03-2010, 11:36
ευχαριστω για τις συμβουλες Νικο!

οταν ειμαι ξαπλα δε ποναω καθολου, με το που σηκωθω και κατεβει το αιμα προς τα κατω με τρελλαινει στις σουβλιες γμτ

Λογικό τις πρώτες μέρες.:122:

theodore33
07-03-2010, 14:23
ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ.ΠΑΛΙΟ (ΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ)ΚΤΥΠΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΛΕΓΕ Η ΑΞΟΝΙΚΗ:(ΚΥΣΤΙΚΟΣ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ 3CM ΠΡΟΣΘΙΑ ΕΞΩ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΑΡΘΡΩΣΗΣ....ΠΑΡΑΜΗΝΙΣΚΙΚΗ ΚΥΣΤΗ ΠΑΡΑ ΤΩ ΠΡΟΣΘΙΩ ΚΕΡΑΣ ΤΟΥ ΕΞΩ ΜΗΝΙΣΚΟΥ.)Ο ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΗΓΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ "ΠΙΑΝΕΙ" ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΩ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΕΜΒΟΥΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΦΕΤΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΣΥΧΝΑ.ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΝΤΑ ΣΗΜΕΙΟ ΕΜΦΑΝΗΣ Η ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ.ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ ΠΟΝΟ ΚΑΝΑ 3ΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

NiVe
08-03-2010, 12:24
ΚΑΛΟ ΜΕΣΗΜΕΡΙ.ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΒΛΕΠΩ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΟΥΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΝ ΛΥΣΕΙΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΚΑΤΙ.ΠΑΛΙΟ (ΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ)ΚΤΥΠΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΛΕΓΕ Η ΑΞΟΝΙΚΗ:(ΚΥΣΤΙΚΟΣ ΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ 3CM ΠΡΟΣΘΙΑ ΕΞΩ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΑΡΘΡΩΣΗΣ....ΠΑΡΑΜΗΝΙΣΚΙΚΗ ΚΥΣΤΗ ΠΑΡΑ ΤΩ ΠΡΟΣΘΙΩ ΚΕΡΑΣ ΤΟΥ ΕΞΩ ΜΗΝΙΣΚΟΥ.)Ο ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΗΓΑ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΑΝΗΣΥΧΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΜΕ "ΠΙΑΝΕΙ" ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΖΩ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΠΕΜΒΟΥΜΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΑ.ΒΕΒΑΙΑ ΦΕΤΟΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΝΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΣΥΧΝΑ.ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΝΤΑ ΣΗΜΕΙΟ ΕΜΦΑΝΗΣ Η ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ.ΕΝΟΧΛΗΤΙΚΟ ΠΟΝΟ ΚΑΝΑ 3ΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Καλησπέρα φίλε.
Η δημιουργία της κύστης στο συγκεκριμένο σημείο μας υποδηλώνει τον τραυματισμό του μηνίσκου.
Ο ορθοπεδικός σου έκρινε πως δεν έπρεπε να κάνεις αρθρωσκόπιση και έτσι δεν έκανες,οπότε για τους δικούς του λόγους δεν προχωρήσατε σε παρεμβατική μέθοδο.Αυτό με κάνει να σκεφτώ πως ο γιατρός σου είναι αν όχι πολύ καλός τουλάχιστον σκεπτόμενος,θέλησε να μην σε ταλαιπωρήσει για κάτι το οποίο σύμφωνα μ`αυτόν δεν ήταν αναγκαίο.
Προφανώς έχεις πάθει κάποια μερική ρήξη η οποία δεν ξέρω κατά πόσο έχει επουλωθεί,πριν από πόσο καιρό έχει γίνει και πώς την αντιμετώπισες πρωτογεννός.
Η κύστη υποχωρεί και ξαναδημιουργείται με την κόπωση ή την έντονη άσκηση?Ή δεν έχει φύγει ποτέ?
Μήπως να ζητήσεις και την άποψη ενώς δεύτερου γιατρού?
Σε κάθε περίπτωση πήγαινε στον ίδιο γιατρό και πες του ότι πονάς κλπ.Ρώτα τον αν μπορεί να σου κάνει παρακέντηση του υγρού ή αν πρέπει να κάνεις εκ νέου MRI.Ξέρει το ιστορικό σου,σε ξέρει σαν περίπτωση,πήγαινε πρώτα σ`αυτόν και αν δεν σε καλύψει (συντηρητική θεραπεία ή αρθρωσκόπηση) ρώτα και την γνώμη ενός δεύτερου.
Είναι πολύ πιθανόν να`ναι παροξυσμοί μίας μη σωστά επουλωμένης παθολογικής κατάστασης.Δηλαδή μετά την ρήξη να μην ``έθρεψε`` σωστά και επαρκώς και να σου`χει δημιουργήσει εκφυλιστικά στοιχεία.Το πόδι σου κλείνει και τεντώνει πλήρως...?Μαγκώνει μήπως κάπου ή σε κάποιες κινήσεις?Βαθύ κάθισμα μπορείς να κάνεις?
Τώρα το είδα είσαι και Αιγαλιώτης...
Μην διστάσεις να με ρωτήσεις ό,τι άλλο θες.
Φιλικά Νίκος.

hariska
08-03-2010, 15:27
Νίκο σου αξίζουν συγχαρητήρια!

theodore33
08-03-2010, 23:23
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕΣ ΣΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΠΟΥ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΟΛΟ ΘΕΜΑ.ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΔΕ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ(ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ ΜΠΑΛΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ)ΚΑΙ Η ΚΥΣΤΗ ΔΕΝ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ ΣΤΟ ΠΟΔΙ.ΟΤΑΝ ΘΑ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙ (ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΤΟΝΗ ΚΟΠΩΣΗ)ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ,ΔΙΑΓΡΑΦΕΤΑΙ ΦΑΝΕΡΑ Η ΙΔΙΑ ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΝΟΣ ΣΤΗ ΒΑΔΙΣΗ,ΕΝΟΧΛΗΣΗ ΟΤΑΝ ΛΥΓΙΖΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ.ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΒΑΘΥ ΚΑΘΙΣΜΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΛΗΡΗ ΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΟΔΙΟΥ.ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕ ΕΙΝΑΙ ΜΗ ΑΝΕΚΤΟΣ ΠΟΝΟΣ.ΝΑΙ Η ΚΥΣΤΗ ΥΠΟΧΩΡΕΙ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΥΦΕΣΗ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΚΑΠΩΣ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΥΡΑΣΩ ΞΑΝΑΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ,ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΙΔΙΟΣ ΠΟΝΟΣ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΟΤΙ:ΕΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΗ ΣΩΣΤΑ ΕΠΟΥΛΩΜΕΝΗ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΕΚΦΥΛΙΣΤΙΚΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΘΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΕΙ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ.?ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΡΘΡΩΣΚΟΠΗΣΗ ΤΩΡΑ ΟΝΤΑΣ ΝΕΟΤΕΡΟΣ?ΘΥΜΑΜΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΔΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΥ ΝΑ ΑΞΙΖΕΙ.ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΑΣ ΚΑΤΣΩ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΕΞΑΡΣΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΞΕΚΟΥΡΑΖΩ.ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΙΟ ΕΠΩΔΥΝΟ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ.ΕΩΣ ΤΩΡΑ ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΚΑΝ ΝΑ ΜΗ ΠΑΙΡΝΩ ΠΟΛΛΑ ΠΑΥΣΙΠΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ "ΚΟΥΚΟΥΛΩΝΩ"ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΠΟΝΑΣ ΤΟΤΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΟΥ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ.ΤΙ ΕΞΕΛΙΞΗ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΕ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ?ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΣΕ ΚΟΥΡΑΖΩ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΦΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΚΟΝΤΟΧΩΡΙΑΝΟΙ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΜΕ ΑΓΩΝΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ.ΘΟΔΩΡΗΣ

NiVe
08-03-2010, 23:59
Θοδωρή αυτό που μου περιγράφεις είναι μεν καθησυχαστικό αλλά με πονηρεύει κιόλας.Το πόδι σου κλείνει και τεντώνει πλήρως?
Όταν σε πιάνουν οι παροξυσμοί πόσο καιρό κρατούν?
Στο μέλλον να σου δημιουργήσει τίποτα το πολύ σοβαρό δεν νομίζω,εκτός και αν κάποια στιγμή προκληθεί πλήρης ρήξη σ΄ένα τόσο καταπονημένο σημείο το οποίο δεν έχει πάρει τον χρόνο που πρέπει για να πλοκληθεί ίαση.
Αλλά στο ξαναλέω οι κύστες εκτός από την κύστη Becker (πίσω ακριβώς από το γόνατο) παρακεντίζονται.
Φυσικά ο γιατρός σου ξέρει καλύτερα.
Αλλά δεν είναι προτιμότερο να κάνεις μία αρθρωσκόπηση,να κάνεις μία σωστή αποκατάσταση και να μην σε ξαναενοχλήσει ποτέ?:126:
Είναι ρουτίνα πλέον και η παρέμβαση στο γόνατο και η αποκατάσταση.Μετά την αρθρωσκόπηση σε 2 ώρες σηκώνεσαι,δεν το πατάς με πλήρες βάρος,αλλά είναι πολύ πιο απλή επέμβαση απο του χιαστούς ή τους πλαγίους συνδέσμους.
:107:

Y.Γ. Ό,τι άλλο θες εδώ ή p.m. me.

Giovanni
09-03-2010, 16:31
Λογικό τις πρώτες μέρες.:122:

Λοιπον Νικο σου αντιγραφω ακριβως το πορισμα της μαγνητικης που πηρα σημερα, το βραδυ εχω ραντεβου με τον ορθοπεδικο...

"Ευρήματα:
Ασαφοποιημένος απεικονίζεται ο πρόσθιος αστραγαλοπερονιαίος σύνδεσμος πιθανόν στα πλαίσια παλαιάς κακώσεως. Επίσης παρατηρείται εικόνα ρήξης του κατώτερου κνημοπερονιαίου σύνδεσμου. Μέτρια συλλογή υγρού παρατηρείται ενδαρθρικά όπως και μεταξύ κνήμης και περόνης. Μικρές οστεοφυτικές προβολές παρατηρούνται στην ποδοκνημική άρθρωση μεταξύ έξω σφυρού και αστραγάλου, στην πρόσθια και οπίσθια κνημαστραγαλική αρθρική επιφάνεια και μεταξύ έσω σφυρού και αστραγάλου. Προβολή οπίσθιας απόφυσης αστραγάλου. Διαταραχή στον χόνδρο και αρχόμενη αντίδραση του υποχονδριακού οστού παρατηρείται στην πρόσθια έσω γωνία της κνήμης. Οστεοφυτικές προβολές παρατηρούνται επίσης στο άνω αρθρικό τμήμα της αστραγαλοσκαφοειδικής αρθρώσεως. Τα παραπάνω ευρήματα είναι ενδεικτικά αστάθειας στην ποδοκνημική άρθρωση, εύρημα το οποίο θα πρέπει να εκτιμηθεί κλινικά. Δεν παρατηρούνται έτερα παθολογικά μορφολογικά ευρήματα από τις λοιπές δομές της ποδοκνημικής αρθρώσεως.".

Τα φώτα σου...

NiVe
09-03-2010, 16:45
Λοιπον Νικο σου αντιγραφω ακριβως το πορισμα της μαγνητικης που πηρα σημερα, το βραδυ εχω ραντεβου με τον ορθοπεδικο...

"Ευρήματα:
Ασαφοποιημένος απεικονίζεται ο πρόσθιος αστραγαλοπερονιαίος σύνδεσμος πιθανόν στα πλαίσια παλαιάς κακώσεως. Επίσης παρατηρείται εικόνα ρήξης του κατώτερου κνημοπερονιαίου σύνδεσμου. Μέτρια συλλογή υγρού παρατηρείται ενδαρθρικά όπως και μεταξύ κνήμης και περόνης. Μικρές οστεοφυτικές προβολές παρατηρούνται στην ποδοκνημική άρθρωση μεταξύ έξω σφυρού και αστραγάλου, στην πρόσθια και οπίσθια κνημαστραγαλική αρθρική επιφάνεια και μεταξύ έσω σφυρού και αστραγάλου. Προβολή οπίσθιας απόφυσης αστραγάλου. Διαταραχή στον χόνδρο και αρχόμενη αντίδραση του υποχονδριακού οστού παρατηρείται στην πρόσθια έσω γωνία της κνήμης. Οστεοφυτικές προβολές παρατηρούνται επίσης στο άνω αρθρικό τμήμα της αστραγαλοσκαφοειδικής αρθρώσεως. Τα παραπάνω ευρήματα είναι ενδεικτικά αστάθειας στην ποδοκνημική άρθρωση, εύρημα το οποίο θα πρέπει να εκτιμηθεί κλινικά. Δεν παρατηρούνται έτερα παθολογικά μορφολογικά ευρήματα από τις λοιπές δομές της ποδοκνημικής αρθρώσεως.".

Τα φώτα σου...
Δυστυχώς είναι γερή η ζημιά.Αλλά δεν απογοητευόμαστε,όλα φτιάχνουν.
Το πιθανότερο είναι να σου πει ο γιατρός να κάνεις φυσικοθεραπείες αλλά μάλλον μετά από κάποιο διάστημα.Προς το παρόν το ναρθηκάκι.Έτσι το πιθανολογώ.Αλλά θα χρειαστείς 15-20 θεραπείες.Σου λέω τόσες πολλές γιατί στην Μαγνητική λέει ``πιθανόν στα πλαίσια παλαιάς κάκωσης`` και γιατί έχουν τραυματιστεί αρκετά μαλακά μόρια.
Μην απογοητεύεσαι και ακολούθα σαν Ευαγγέλιο τις οδηγίες του γιατρού σου,αυτός ξέρει καλύτερα από τον καθένα.

Μην ντραπείς να ρωτήσεις ό,τι άλλο θες.Αν το ξέρω με χαρά να σε βοηθήσω.

Giovanni
09-03-2010, 16:49
Δυστυχώς είναι γερή η ζημιά.Αλλά δεν απογοητευόμαστε,όλα φτιάχνουν.
Το πιθανότερο είναι να σου πει ο γιατρός να κάνεις φυσικοθεραπείες αλλά μάλλον μετά από κάποιο διάστημα.Προς το παρόν το ναρθηκάκι.Έτσι το πιθανολογώ.Αλλά θα χρειαστείς 15-20 θεραπείες.Σου λέω τόσες πολλές γιατί στην Μαγνητική λέει ``πιθανόν στα πλαίσια παλαιάς κάκωσης`` και γιατί έχουν τραυματιστεί αρκετά μαλακά μόρια.
Μην απογοητεύεσαι και ακολούθα σαν Ευαγγέλιο τις οδηγίες του γιατρού σου,αυτός ξέρει καλύτερα από τον καθένα.

Μην ντραπείς να ρωτήσεις ό,τι άλλο θες.Αν το ξέρω με χαρά να σε βοηθήσω.

ωχ...

σε ευχαριστω...η αληθεια ειναι οτι ειχα χαρει γιατι τις τελευταιες δυο μερες το παταω καλα χωρις πονο...

μπλεξαμε τωρα τι να κανουμε...υπομονη

υ.γ. ναρθηκα δεν εχω βαλει καθολου, μιας και το παταω τωρα οπως ειπα

NiVe
09-03-2010, 17:01
ωχ...

σε ευχαριστω...η αληθεια ειναι οτι ειχα χαρει γιατι τις τελευταιες δυο μερες το παταω καλα χωρις πονο...

μπλεξαμε τωρα τι να κανουμε...υπομονη

υ.γ. ναρθηκα δεν εχω βαλει καθολου, μιας και το παταω τωρα οπως ειπα

Το πατάς χωρίς πόνο? Μμμμμ...περίεργο,γιατί σύμφωνα με την MRI δεν θα`πρεπε από τον πόνο και μόνο.
Ο πόνος σε οδηγεί,αυτό είναι το πρωτόκολο.Μην σε παίρνει από κατω,είναι πάρα μα πάρα πολύ ενθαρυντικό το ότι το πατάς χωρίς πόνο.Το ότι δεν έχεις βάλει βέβαια νάρθηκα το θεωρώ επίφοβο αλλά μακάρι να βγω ψεύτης.Δες τι θα σου πει ο γιατρός και βλέπουμε.
Σύμφωνα με το τελευταίο σου ποστ ενδέχεται να μην χρειαστείς τίποτα.Απλά ξεκούραση και καμιά ελαφριά επίδεση.
Περιμένω το πόρισμα του γιατρού γιατί πραγματικά είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα γίνει με την περίπτωσή σου,από επαγγελματικής πλευράς πάντα (και ανθρώπινης φυσικά).Δεν έχω δει το πόδι σου,δεν σου`χω κάνει τα τεστ άρα δεν έχω πολλές πληροφορίες και κλινική εικόνα σωστή.Ο γιατρός σου έχει και τις γνώσεις και τον ασθενή μπροστά του....
Περιμένω....

Giovanni
09-03-2010, 17:03
Το πατάς χωρίς πόνο? Μμμμμ...περίεργο,γιατί σύμφωνα με την MRI δεν θα`πρεπε από τον πόνο και μόνο.
Ο πόνος σε οδηγεί,αυτό είναι το πρωτόκολο.Μην σε παίρνει από κατω,είναι πάρα μα πάρα πολύ ενθαρυντικό το ότι το πατάς χωρίς πόνο.Το ότι δεν έχεις βάλει βέβαια νάρθηκα το θεωρώ επίφοβο αλλά μακάρι να βγω ψεύτης.Δες τι θα σου πει ο γιατρός και βλέπουμε.
Σύμφωνα με το τελευταίο σου ποστ ενδέχεται να μην χρειαστείς τίποτα.Απλά ξεκούραση και καμιά ελαφριά επίδεση.
Περιμένω το πόρισμα του γιατρού γιατί πραγματικά είμαι πολύ περίεργος να δω τι θα γίνει με την περίπτωσή σου,από επαγγελματικής πλευράς πάντα (και ανθρώπινης φυσικά).Δεν έχω δει το πόδι σου,δεν σου`χω κάνει τα τεστ άρα δεν έχω πολλές πληροφορίες και κλινική εικόνα σωστή.Ο γιατρός σου έχει και τις γνώσεις και τον ασθενή μπροστά του....
Περιμένω....

θα σε ενημερωσω για οτι νεωτερο

theodore33
09-03-2010, 23:34
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΑΡΣΗ ΟΝΤΩΣ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΑ ΕΚΤΕΛΩ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΘΕ ΕΞΑΡΣΗ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΟΝΟ(ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΑΝ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΒΗΜΑ ΤΟ ΠΟΔΙ).ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕ ΤΟ ΞΕΚΟΥΡΑΖΩ ΑΡΚΕΤΑ.ΣΧΕΔΟΝ ΟΡΘΙΟΣ ΤΟ ΞΕΠΕΡΝΑΩ.ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΝ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΞΑΝΑΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΣΥΝΕΓΓΥΣ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Giovanni
10-03-2010, 10:11
θα σε ενημερωσω για οτι νεωτερο

λοιπον ο ορθοπεδικος μου συστησε ακινητοποιηση για δεκα μερες με ναρθηκα ποδοκνημικης με γωνιομετρο, και επανεξεταση μετα.
Θα παω και μια βολτα απο Μετροπολιταν για δευτερη γνωμη και να βαλω και αυτο το διαολο.
Πολυ χαλαρο τον ειδα παντως...κακως αγχωθηκα μου ειπε και τετοια, ολα νορμαλ :141:

pda
10-03-2010, 12:08
Καλημέρα,

Γενικά είμαι ευαίστητος στην μέση και την έχω καταπονήσει πολλές φορές.
Πριν 4-5 χρόνια που με έπιασε, έβγαλα μαγνητική και έδειξε βλάβη,κοίλη μεσοσπονδυλίου δίσκου.

Τώρα μετα απο 5 χρόνια με ξανάπιασε...Μούδιασμα τρελλό στα αριστερό πόδι, γαμπα κ σχεδόν
ολόκληρη η πατούσα.

Παίρνω εδώ και 4-5 ημέρες μυοχαλαρωτικά και αντιφλεγμονώδη αλλά το μούδιασμα καλά κρατεί.

Στην κατάσταση που είμαι, υπάρχουν κάποιες ασκήσεις που πρέπει να κάνω ώστε να βοηθήσω την
όλη κατάσταση;

NiVe
10-03-2010, 13:00
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΞΑΡΣΗ ΟΝΤΩΣ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΘΙΣΜΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΜΕ ΔΥΣΚΟΛΙΑ ΤΑ ΕΚΤΕΛΩ.ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΘΕ ΕΞΑΡΣΗ ΠΟΥ ΣΥΝΟΔΕΥΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΥΣΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΧΕΤΙΚΟ ΠΟΝΟ(ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΑΝ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΗΝΥΜΑΤΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΣΤΟ ΒΗΜΑ ΤΟ ΠΟΔΙ).ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕ ΤΟ ΞΕΚΟΥΡΑΖΩ ΑΡΚΕΤΑ.ΣΧΕΔΟΝ ΟΡΘΙΟΣ ΤΟ ΞΕΠΕΡΝΑΩ.ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΕ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ ΠΛΗΡΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΝ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΗ ΓΝΩΜΗ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΞΑΝΑΕΝΗΜΕΡΩΣΩ.ΟΠΩΣ ΣΟΥ ΕΙΠΑ Ο ΦΟΒΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΗΠΩΣ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΩ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΣΥΝΕΓΓΥΣ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Φίλε μου θέλει ξεκούραση και ακινησία όταν ο παροξυσμός είναι τέτοιου βαθμού ώστε να σου αναστέλει ακόμη και το περπάτημα.
Τώρα όσον αφορά την αστάθεια,αυτή μπορεί να προέρχεται από αδυναμία του 4-φάλου ο οποίος προστατευτηκά δεν σφίγκει πλήρως από τον φόβο του διαξιφιστικού και εν τω βάθη πόνου που προκαλεί ο τραυματισμός του μηνίσκου.Μπορεί να`ναι από κάποιο ταυτόχρονο τραυματισμό και του πλαγίου συνδέσμου ή ακόμη και του χιαστού.
Βασικά να ξέρεις πως ο μηνίσκος δεν βγάζει τόσο αστάθεια όσο ``μπλοκ`` κίνησης,δηλαδή το λεγόμενο μάγκωμα του γόνατου το οποίο είτε δεν ανοίγει πλήρως είτε δεν κλείνει πλήρως.Η αστάθεια μας οδηγεί σε βλάβη χιαστού ή πλαγίου συνδέσμου.Αυτό διαπυστώνεται απλά με δύο τεστ τα οποία αν δεν στα κάνω δεν μπορώ να`χω πλήρη εικόνα και να σου πω την γνώμη μου.:133:
Μην τ`αφήσεις πάντως το γόνατό σου γιατί ό,τι τ`αφήνουμε μας αφήνει.:130:
Χτύπα τώρα την κάκωση που`χει ήδη περάσει στο χρόνιο στάδιο είτε με συντηρητική θεραπεία και ξεκούραση είτε με αρθρωσκόπηση.

NiVe
10-03-2010, 13:04
λοιπον ο ορθοπεδικος μου συστησε ακινητοποιηση για δεκα μερες με ναρθηκα ποδοκνημικης με γωνιομετρο, και επανεξεταση μετα.
Θα παω και μια βολτα απο Μετροπολιταν για δευτερη γνωμη και να βαλω και αυτο το διαολο.
Πολυ χαλαρο τον ειδα παντως...κακως αγχωθηκα μου ειπε και τετοια, ολα νορμαλ :141:

Τέλεια!
Όπως σου`πα στο ποστ #91 το πιο πιθανό ήταν αυτό.
Εγώ νόμιζα πως ήταν σημαντική η ζημιά σύμφωνα μ`όσα μου`γραψες από την μαγνητική.Αλλά καλά λένε ``όσα ξέρει ο ασθενής δεν τα ξέρουν οι γιατροί και οι φυσικοθεραπευτές όλοι...``:204:
Όλα καλά είσαι θηρίο.Κάνε τώρα αυτά που πρέπει και το πόδι θα δέσει.
Αν και μάλλον σου`μαι αχρείαστος αν θες να με ρωτήσεις κάτι άλλο εγώ εδώ είμαι.:126:

NiVe
10-03-2010, 13:13
Καλημέρα,

Γενικά είμαι ευαίστητος στην μέση και την έχω καταπονήσει πολλές φορές.
Πριν 4-5 χρόνια που με έπιασε, έβγαλα μαγνητική και έδειξε βλάβη,κοίλη μεσοσπονδυλίου δίσκου.

Τώρα μετα απο 5 χρόνια με ξανάπιασε...Μούδιασμα τρελλό στα αριστερό πόδι, γαμπα κ σχεδόν
ολόκληρη η πατούσα.

Παίρνω εδώ και 4-5 ημέρες μυοχαλαρωτικά και αντιφλεγμονώδη αλλά το μούδιασμα καλά κρατεί.

Στην κατάσταση που είμαι, υπάρχουν κάποιες ασκήσεις που πρέπει να κάνω ώστε να βοηθήσω την
όλη κατάσταση;

Καλησπέρα φίλε.
Η κατάστασή σου είναι αρκετά επίπονη και δύσκολη.Αφού έχει εξακριβωθεί ΚΜΔ αυτό επιφέρει σίγουρα και:
1.Έντονους-διαξιφιστικούς-εντοπισμένους πόνους με μορφή πορείας.
2.Μουδιάσματα-μυρμηγκιάσματα στα πόδια.
3.Αδυναμία ακόμη και ατροφίες μακροχρόνια.

Εγώ θα σε συμβούλευα να βρεις έναν καλό συνάδελφο,να κάνεις κάποιες θεραπείες για να ηρεμήσεις και έπειτα να κάνεις περιοδικά κάποιες ασκήσεις που θα κρατούν την μέση σου σε καλή μυική κατάσταση με αποτέλεσμα να μην πονάς ή αν μην σε ρίχνει στο κρεβάτι.
Θα μπω τ`απόγευμα και θα σου ποστάρω κάποιες φωτό τις οποίες μπορείς να τις κάνεις και τώρα,αλλά το μούδιασμα μου λέει πως θες οποσδοίποτε φυσικοθεραπείες και μάλιστα από κάποιον που να γνωρίζει τεχνικές κινητοποίησης και ασκήσεις Mac-Kenzie.
SoS...μην πας σε κανέναν χειροπράκτη....θέλει προσοχή η κατάστασή σου.

Δεν μου`γραψες ύψος της κήλης αλλά από αυτά που μου λές καταλαβαίνω πως δεν πρέπει να`ναι μόνο μία και μάλιστα είναι και χαμηλά (Ο4-Ο5..Ο5-Ι1)...????

Giovanni
10-03-2010, 14:57
Τέλεια!
Όπως σου`πα στο ποστ #91 το πιο πιθανό ήταν αυτό.
Εγώ νόμιζα πως ήταν σημαντική η ζημιά σύμφωνα μ`όσα μου`γραψες από την μαγνητική.Αλλά καλά λένε ``όσα ξέρει ο ασθενής δεν τα ξέρουν οι γιατροί και οι φυσικοθεραπευτές όλοι...``:204:
Όλα καλά είσαι θηρίο.Κάνε τώρα αυτά που πρέπει και το πόδι θα δέσει.
Αν και μάλλον σου`μαι αχρείαστος αν θες να με ρωτήσεις κάτι άλλο εγώ εδώ είμαι.:126:

λοιπον και ο γιατρος στο Μετροπολιταν το ιδιο μου ειπε, 10 μερες προσοχη και θα επανελθει. Η μαγνητικη εδειξε και παλαια τραυματα με συσσωρευση αλατων κτλ, αυτα μου ειπε δε θα επανελθουν ποτε...κλαψ. Ποια η γνωμη σου σχετικα με ασκησεις που μπορω να κανω για καλυτερα?
Επισης μου αλλαξε τη μποτα με γωνιομετρο με αλλη μποτα με αεροκυψελες, σαφως καλυτερη και βολικοτερη, απο τη στιγμη που δεν εχω σπασιμο.

NiVe
10-03-2010, 15:22
λοιπον και ο γιατρος στο Μετροπολιταν το ιδιο μου ειπε, 10 μερες προσοχη και θα επανελθει. Η μαγνητικη εδειξε και παλαια τραυματα με συσσωρευση αλατων κτλ, αυτα μου ειπε δε θα επανελθουν ποτε...κλαψ. Ποια η γνωμη σου σχετικα με ασκησεις που μπορω να κανω για καλυτερα?
Επισης μου αλλαξε τη μποτα με γωνιομετρο με αλλη μποτα με αεροκυψελες, σαφως καλυτερη και βολικοτερη, απο τη στιγμη που δεν εχω σπασιμο.

Αεροκυψέλες? Όχι, το aircast....προφανώς κάτι παρόμοιο.
Όταν με το καλό περάσουν αυτές οι μέρες πάλι εδώ είμαστε,εσύ είσαι ικανός να τις κάνεις από τώρα!:138:

NiVe
10-03-2010, 15:37
pda,το ξανασκέφτηκα και αποφάσισα πως είναι καλύτερα πρώτα να περάσει ο πόνος και το μούδιασμα και μετά να αρχίσεις τις ασκήσεις.

1947
μόνο αυτή κάνε και πήγαινε σ`ένα φυσικοθεραπευτήριο γιατί θα σ`αφήσει με τα αντιφλεγμονώδη και τα παυσίπονα αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια,γιατί η κήλη θέλει θεραπεία οργανομένη και προσεκτική.
Αυτή την κάνεις 10 φορές και μένεις ψηλά (στην τελευταία στάση της εικόνας),περίπου 12-15 δεύτερα.

Υ.Γ. Η άσκηση αυτή είναι για οπίσθια πρόπτωση του δίσκου,που είναι και η πιο συχνή.Αλλά ο φυσικοθεραπευτής που θα πας θα δει την μαγνητική και θα σου διαφοροποιήσει την άσκηση σε περίπτωση που η πρόπτωση είναι οπισθιοπλάγια ή πλάγια.
Αν σου μουδιάζει μόνο το ένα πόδι στρίψε τα πόδια σου από την μεριά του μουδιάσματος και κάνε την άσκηση,γιατί αυτό θα σημαίνει πως από εκείνη την μεριά είναι η κήλη.

pda
10-03-2010, 18:00
pda,το ξανασκέφτηκα και αποφάσισα πως είναι καλύτερα πρώτα να περάσει ο πόνος και το μούδιασμα και μετά να αρχίσεις τις ασκήσεις.

1947
μόνο αυτή κάνε και πήγαινε σ`ένα φυσικοθεραπευτήριο γιατί θα σ`αφήσει με τα αντιφλεγμονώδη και τα παυσίπονα αλλά μετά από λίγο πάλι τα ίδια,γιατί η κήλη θέλει θεραπεία οργανομένη και προσεκτική.
Αυτή την κάνεις 10 φορές και μένεις ψηλά (στην τελευταία στάση της εικόνας),περίπου 12-15 δεύτερα.

Υ.Γ. Η άσκηση αυτή είναι για οπίσθια πρόπτωση του δίσκου,που είναι και η πιο συχνή.Αλλά ο φυσικοθεραπευτής που θα πας θα δει την μαγνητική και θα σου διαφοροποιήσει την άσκηση σε περίπτωση που η πρόπτωση είναι οπισθιοπλάγια ή πλάγια.
Αν σου μουδιάζει μόνο το ένα πόδι στρίψε τα πόδια σου από την μεριά του μουδιάσματος και κάνε την άσκηση,γιατί αυτό θα σημαίνει πως από εκείνη την μεριά είναι η κήλη.

Σε ευχαριστώ για τις ασκησεις...

Ακουσα οτι οταν εχεις την μέση και έχει πειράξει νεύρο (στην περιπτωσή μου) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ο φυσιοθεραπευτης να περάσει ρεύμα απο κατι μηχανήματα που έχει...Ισχύει?

NiVe
10-03-2010, 21:17
Σε ευχαριστώ για τις ασκησεις...

Ακουσα οτι οταν εχεις την μέση και έχει πειράξει νεύρο (στην περιπτωσή μου) ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ο φυσιοθεραπευτης να περάσει ρεύμα απο κατι μηχανήματα που έχει...Ισχύει?

Δεν ξέρω τι ακριβώς εννοείς,αλλά αυτό πρώτη φορά το ακούω.
Η περίπτωσή σου όπως και κάθε ΚΜΔ επιβάλει κλινική εξέταση,MRI,ειδικά τεστ και καλό ``ξεψάχνισμα`` των λεπτομεριών.
Αυτό όμως απαιτεί τουλάχιστον μία συνεδρία για λεπτομέριες ιστορικού,αξιολόγησης και όλων των προαναφερθέντων.
Από το net μόνο και χωρίς να ξέρω πού,πότε,πώς και άλλα 10 πράγματα που πρέπει να ξέρω έτσι ώστε να σε βοηθήσω,δεν μπορώ να σου δώσω ούτε συμβουλές,ούτε πρωτόκολο αποκατάστασης.
Φιλικά,Νίκος.:126:

sealoypis
26-03-2010, 13:51
Πρώτα οπ όλα να σε πω Νικόλα μην δίνεις σημασία σε παράσιτα,αυτό που κάνεις εδω εχει μεγάλη άξια

Τώρα εχω να σε κάνω μια ερώτηση,που εχει σχέση με κατι που με είπε ενας φίλος
Εγω ειμαι 78 κιλά,1,74 ύψος,τα ποδιά μου σηκώνουν(τσεκαρισμένο αυτό)218 κιλά εχω όμως τα πέδιλα ΧΑΟΣ τα οποία εχουν μεγάλη σκληρότητα,έμενα βασικά σε 5 ώρες βουτιά δεν με ενοχλούν,το φιλαράκι όμως λεει οτι θα κάνω ζημιά στα ποδιά μου,εδω έρχεται η απορία μου
Παίζει κατι τέτοιο τι λες εσύ;; (ευχαριστώ εκ των προτέρων)

NiVe
29-03-2010, 13:11
Πρώτα οπ όλα να σε πω Νικόλα μην δίνεις σημασία σε παράσιτα,αυτό που κάνεις εδω εχει μεγάλη άξια

Τώρα εχω να σε κάνω μια ερώτηση,που εχει σχέση με κατι που με είπε ενας φίλος
Εγω ειμαι 78 κιλά,1,74 ύψος,τα ποδιά μου σηκώνουν(τσεκαρισμένο αυτό)218 κιλά εχω όμως τα πέδιλα ΧΑΟΣ τα οποία εχουν μεγάλη σκληρότητα,έμενα βασικά σε 5 ώρες βουτιά δεν με ενοχλούν,το φιλαράκι όμως λεει οτι θα κάνω ζημιά στα ποδιά μου,εδω έρχεται η απορία μου
Παίζει κατι τέτοιο τι λες εσύ;; (ευχαριστώ εκ των προτέρων)
Γεια σου Λουπ.
Το πόσα κιλά σηκώνεις σε μία μέγιστης δύναμης προσπάθεια,δεν σημαίνει πως τα πόδια σου είναι ικανά ν`αντέξουν και περιοδικές καταπονήσεις και μικροτραυματισμούς που τυχόν δημιουργηθούν από λάθος πέδιλο.
Εγώ θα σου πω το πιο απλό.Ο πόνος σε οδηγεί,αν δεν σε πονάνε τα πόδια σου μην ανησυχείς.Απλά και για δική σου άνεση-εξοικονόμηση ενέργειας καλό θα ήταν να πάρεις ανθρακόνημα.Αν μπορείς βέβαια.
Νίκος.

mariosko
29-03-2010, 15:52

τι ενοεις με αυτο αν επιτρεπεται??

sealoypis
29-03-2010, 21:02
Να σε καλά αδερφέ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ:615:

hariska
30-03-2010, 13:25
Πρώτα οπ όλα να σε πω Νικόλα μην δίνεις σημασία σε παράσιτα,αυτό που κάνεις εδω εχει μεγάλη άξια...
Συγνώμη ρε Λούπη, αλλά δε βλέπω κανένα παράσιτο εδώ πέρα...
Ο Νίκος κάνει πολύ καλή δουλειά, λαμβάνοντας φαντάζομαι κάθε μέτρο ασφαλείας που μπορεί να πάρει, δίνοντας συμβουλές οn line. Μεγάλο το ρίσκο που παίρνει και τον ευχαριστούμε!

Παράσιτο; Δε νομίζω... Αντιπαράθεση σε πολιτισμένα όρια, ΝΑΙ, είναι καλοδεχούμενη άλλωστε!

:126:

NiVe
30-03-2010, 13:48
Εγώ αυτό περί ``παράσιτου`` πραγματικά δεν το κατάλαβα γι`αυτό και δεν το σχολίασα.:431:

sealoypis
30-03-2010, 18:47
Καλά έκανες και δεν το σχολίασες γιατι το σίγουρο είναι οτι δεν είσαι εσύ,γι αυτό δεν το κατάλαβες,αλώστε αυτό που κάνεις ΕΣΥ ειναι πολύ καλό και ενδιαφέρων ακόμα και σε άτομα που δεν έχουν πρόβλημα και για ακόμα μια φορά μπράβο σου

Τώρα για το άλλο να πω ότι,ρε φίλε(Χάρη)όταν κάνει κάποιος κάποιο threed,σίγουρα θα λάβει κάποιες γνώμες διαφορετικές όπως και σχολιασμούς με καλαμπούρι και άλλα,όμως το να μπω και να το παίζω τότε ειμαι παράσιτο (προβάλλομαι σε βάρος άλλου στην προκείμενη περίπτωση ο άλλος είναι ο NIVE)δες παλιότερα post στο treed αυτό:126:
Αυτό είδα,αυτό κατάλαβα,αυτό ένιωσα,αυτό είπα,αν κάνω λάθος χαλάλι μου:609:

NiVe
30-03-2010, 19:14
Καλά έκανες και δεν το σχολίασες γιατι το σίγουρο είναι οτι δεν είσαι εσύ,γι αυτό δεν το κατάλαβες,αλώστε αυτό που κάνεις ΕΣΥ ειναι πολύ καλό και ενδιαφέρων ακόμα και σε άτομα που δεν έχουν πρόβλημα και για ακόμα μια φορά μπράβο σου

Τώρα για το άλλο να πω ότι,ρε φίλε(Χάρη)όταν κάνει κάποιος κάποιο threed,σίγουρα θα λάβει κάποιες γνώμες διαφορετικές όπως και σχολιασμούς με καλαμπούρι και άλλα,όμως το να μπω και να το παίζω τότε ειμαι παράσιτο (προβάλλομαι σε βάρος άλλου στην προκείμενη περίπτωση ο άλλος είναι ο NIVE)δες παλιότερα post στο treed αυτό:126:
Αυτό είδα,αυτό κατάλαβα,αυτό ένιωσα,αυτό είπα,αν κάνω λάθος χαλάλι μου:609:

Λούπη σ`ευχαριστώ αλλά παράσιτα στο thread μου και γενικά στο forum δεν έχω δει.
Κατάλαβες λάθος τότε.Επειδή εννοείς τις προηγούμενες σελίδες,να σου πω απλά ότι με το παιδί δεν διαφώνησα σε κάτι ούτε μου αντιπαρατέθηκε (ή τ`ανάποδο) ούτε τσακωθήκαμε.
Ίσα-ίσα που αναταλάξαμε απόψεις πάνω στο αντικείμενο που λέγεται αποκατάσταση και μιλήσαμε για το σύστημα εκπαίδευσης.Του`πα απλά τι ισχύει στην Ελλάδα,πως δεν ξέρω τι ισχύει στην Κύπρο και τέλος.
Δεν υπάρχει θέμα παρακαλώ ας λήξει εδώ.
Στην τελική και αντιπαράθεση να`χαμε καλό είναι γιατί η πολυφωνία και διχογνωμίες πάνε τον κόσμο μπροστά και την επιστήμη ακόμη περισσότερο!
Εγώ όπως πολύ σωστά είπε ο Χάρης εδώ παίρνω μεγάλο ρίσκο και κρίνομαι τόσο από εσάς όσο και από συναδέλφους μου που απλά πάτησαν στο google κάτι που περιέχει λέξη ή λέξεις από εδώ μέσα και σαν αποτέλεσμα τους έβγαλε το thread μου και τα ποστ μου.
Για να τελειώνουμε σου λέω πως έκρινες λάθος και το παιδί το κακολόγησες χωρίς λόγο.Τα λάθη ανθρώπινα είναι όπως και οι συγνώμες....

sealoypis
30-03-2010, 19:46
το αντιθετο φιλε μην το ξεχνας και μην υποτιμας. εχω σπουδασει kinesiology and physical education και sports medicine στην Αμερικη, με 2500 ωρες πρακτικη πριν αποφοιτησω, σε ομαδες πανεπιστιμιακες καλαθοσφαιρας, πετοσφαιρας, στοιβου, κολυμβησης, American Football, water polo κτλ. εχω φιλους φυσικοθεραπευτες που τελιωσαν ελλαδα και ξερω τι πεζει στις σχολες. το εχω ψαξει αρκετα, μην ανησυχεις οτι ειμαι παρανομος, για ονομα του Θεου. καλη σταδιοδρομια

ΑΡΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΛΑ(δεν είπα οτι τσακωθήκατε)και να σε σίγουρος οτι μπορεί να με έκανες να τον ζητήσω και συγνώμη αλλά άμα έβλεπες το προσωπικό μήνυμα που μ έστειλε(δεν θα το δημοσιεύσω)για πολλλλλυ πολύ γέλιο σε λέω ο τύπος
Στην Αμερική είπε σπούδασε;;;;;;;:204::204::204:

hariska
30-03-2010, 20:11
Λούπη το κλείνουμε το θέμα εδώ, οκ;
Τα προσωπικά μυνήματα είναι... προσωπικά και δε δημοσιεύονται.

Καλή συνέχεια Νίκο και Μάριε!

NiVe
30-03-2010, 20:13
Κοίτα που βρέθηκα ν`απολογούμε...:121:

fadomas
31-03-2010, 01:07
εχω σπουδασει kinesiology and physical education και sports medicine στην Αμερικη, με 2500 ωρες πρακτικη πριν αποφοιτησω, σε ομαδες πανεπιστιμιακες καλαθοσφαιρας, πετοσφαιρας, στοιβου, κολυμβησης, American Football, water polo κτλ.

Μαλιστα.Ολα αυτα τα παραπανω εισαι εσυ??
Κριμα πολλυ κριμα.Τις ΜΑΝΕΣ μαριοσκε ΔΕΝ τις βριζουν ΠΟΤΕ.
Το καταλαβες??Ειναι οτι ποιο ιερο εχει ο ανθρωπος σημερα.
ΟΚ.Σε τσαντισε??Πολλυ ωραια.Κατεβασε του καντηλια.Κατεβασε ολον τον ουρανο.ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΑΝΑ.ΠΟΤΕ.
Κριμα σου παντως ρε.Δηλωνεις και κυπριος.

NiVe
31-03-2010, 01:13
Μαλιστα.Ολα αυτα τα παραπανω εισαι εσυ??
Κριμα πολλυ κριμα.Τις ΜΑΝΕΣ μαριοσκε ΔΕΝ τις βριζουν ΠΟΤΕ.
Το καταλαβες??Ειναι οτι ποιο ιερο εχει ο ανθρωπος σημερα.
ΟΚ.Σε τσαντισε??Πολλυ ωραια.Κατεβασε του καντηλια.Κατεβασε ολον τον ουρανο.ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΑΝΑ.ΠΟΤΕ.
Κριμα σου παντως ρε.Δηλωνεις και κυπριος.

Tι έγινε δεν κατάλαβα...?
Μάλλον έχασα επεισόδια...

hariska
31-03-2010, 08:50
Να επισημάνω τρία λάθη:

1. Το υβριστικό πμ που προφανώς έστειλε ένα μέλος σε κάποιο άλλο μέλος του φόρουμ.
2. Το γεγονός ότι αποκαλύφθηκε το περιεχόμενο του πμ σε τρίτο μέλος.
3. Την εν μέρει δημοσιοποίηση του πμ στο φόρουμ.

Ας μην προχωρήσουμε παραπέρα...
Ας μιλήσουμε για ψαροτούφεκο...

:107:

mariosko
31-03-2010, 08:51
εβρισα την μανα του Λουπη, αυτο εγινε. Fadoma οταν βριζεις καποιο πρεπει να πιανει τοπο, αλιως δεν εχει λογο. ναι με τσαντισε αυτος ο γελιος, γιαυτο τον εβρισα. το οτι ειμια Κυπριος δεν εχει σχεση, μην τα συγχηζεις. με αυτον το γελιο δεν ξανασχολουμε, αν οι συντονιστες θελουν / πρεπει να με "τιμωρησουν" ας το κανουν. με εθιξε χωρις λογο και αιτια και απαντησα (τον εβρισα αλλα οχι δημοσια οπως εκανε αυτος). το θεμα τελιωνει για εμενα.

hariska
31-03-2010, 08:53
Να και το 4ο...

Την πληρώνει το θέμα του Nive...

Lefterakis
31-03-2010, 10:08
Εβρισε κανείς τον NiVe???
Δεν θα προλάβει να κάνει Πάσχα!!
:141::613::613::405:

sealoypis
31-03-2010, 10:43
Αδέρφια εδώ μέσα έχει πολλά άτομα,μερικά για μένα ξεχωρίζουν 5-6 ξεχωρίζουν ποιο πολυυυ ειναι τακίμια πως να το κάνουμε και μερικά πράγματα εχουν δικαίωμα να τα ξέρουν
Και τον ειπα,μην πεις τπτ ομως αυτός δεν άντεξε,έμενα πάντως στ α@χ@δ@α μου,κατι ανθρώπους σαν κι αυτόν τους κάνω χάζι, δηλώνουν ψευτομαγκια απο την ποιο απλή κουβέντα που θα πουν και στο φινάλε ψάχνουν για ψευτοκαυγαδες απο του ασφαλούς
Σιγά ρε που τον έβρισα,τον είπα παράσιτο Εεεεεε και?με ειπε και ενα κάρο,Εεεεε και ? πιάνει τπτ τόπο???? θα χαλαστώ......ΜΠΑ απλά θα ΓΕΛΑΣΩ :204::204:για γέλια εισαι αδερφέ
Να ξέρεις και κάτι άλλο αμα σε μπαναρει κανείς εγω δεν ξαναμπαίνω εδω μέσα(κι απο κει που λες οτι με έδιωξαν εκει μ εχουν ακόμα sealoupis)
Τιμωρία,τι τιμωρία στο νηπιαγωγείο είμαστε ? ενα χαζοκούτι ειναι που λέμε οτι μας κατέβει,να περάσει η ώρα,να περνάμε καλά και οτι πιστεύουμε οτι αξίζει,το κρατάμε για την αξία του στο να μας βοηθήσει γκεγκε μην θίγεσαι τοσο εύκολα
ΦΙΛΕ NIVE ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΕΝΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ ΚΑΙ ΓΩ ΠΑΡΑΣΙΤΟ ΣΤΟ TREED ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΑΛΑΣΑ ΜΕ 2ΠΟΣΤ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ:624:
Κανα ψάρεμα θα παμε ρε σεις,άρχισα να ξελεπιάζομαι-ξεφλουδίζω μπουαχαχα μπουαχαχαχαχαχαχα

sealoypis
31-03-2010, 10:45
Εβρισε κανείς τον NiVe???
Δεν θα προλάβει να κάνει Πάσχα!!

:204::204::204:

hariska
31-03-2010, 10:56
Έγκλημα και τιμωρία...
Ποιος μίλησε βρε για τιμωρία;

Απλά το γαμήσαμε το τόπικ του Nive...

NiVe
31-03-2010, 11:36
1.Λευ γι`αυτό σε πάω γιατί αν και άρρωστο βαζελάκι είσαι καλό παιδί.:136:
2.Χάρη τ`αντιμετώπισες όσο πιο διακριτικά και σωστά γινόταν.:444:
3.Fadoma,τεράστιο λάθος ν`ανακατευτείς και ακόμη μεγαλύτερο του Λουπ να σου στείλει το πμ.Πες την γνώμη σου αλλά κατ`εμέ λάθος η τόση λεπτομέρια!:133:
4.Λούπη και`γω σ`εκτιμώ σαν συνφορουμήτη μου και γι`αυτόν τον λόγο σου λέω και τα καλά και τα κακά.Σε πάω σαν άτομο,έχεις χαβαλέ αλλά εδώ ήσουν λάθος που στην πορεία σου δίνω όσα δίκια θες αφού τα πμ είχαν τόσο προσβλητικό χαρακτήρα.:126:
5.Mariosko όσο δίκιο και να είχες το`χασες φίλε μου.Την μάνα του άλλου την σεβόμαστε (προσωπική μου άποψη).
6.Σε περίπτωση που τις παίξεται να σας δώσω καρτούλες για αποκατάσταση κατ`οίκον.
7.Κοιτάξτε έξω τι καιρούς μας κάνει και αντί να`μαστε πονταρισμένοι σε καμιά μεσοπέλαγη και να καρτερεύουμε ανυποψίαστες στείρες και περίεργες συναγρίδες καθόμαστε και ασχολούμαστε με λαλακίες.

Αυτά από`μένα,μακάρι να τελειώσει εδώ το θέμα.Όσο και να το σκίσαμε το thread εγώ είμαι εδώ για όποια απορία πάνω στο ανθρώπινο σώμα σας (ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΙΟΜΑΣΤΕ ΚΙΟΛΑΣ) που μάλλον όμως μυαλό δεν έχει....

fadomas
31-03-2010, 13:12
εβρισα την μανα του Λουπη, αυτο εγινε. Fadoma οταν βριζεις καποιο πρεπει να πιανει τοπο, αλιως δεν εχει λογο.

Eβρισες??Μονο??Ετσι απλα?
Βγαλε το πμ που εστειλες εδω,για να το συζητησουμε καλυτερα αν θες.Οσο για τους κυπριους που ανεφερα,εχω 4 φιλαρακια απο την κυπρο.Κανενας μα κανενας δεν θα εβριζε την μανα ενος αλλου απο το κουτι.Κανενας.

Εσυ παλι ρε λουπ γιατι γελας και το ριχνεις στον χαβα?Για γελια ειναι?

Nive λεπτομερεια?Αν ελεγα και λεπτομερειες θα καιγοντουσαν οι οθονες παλληκαρι μου.Πες τον λουπ η τον μαριοσκο να σου στειλουν το πμ για να καταλαβεις.Τεραστιο λαθος ειπες.Μπορει,για σενα ομως παντα.Εγω δεν αντεξα και το ειπα.Τι να κανουμε,δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.Αλοιμονο αν ημασταν.

Χαρη ειναι πολλα τα λαθη,δεν ειναι μονο 3.

NiVe
31-03-2010, 13:37
Eβρισες??Μονο??Ετσι απλα?
Βγαλε το πμ που εστειλες εδω,για να το συζητησουμε καλυτερα αν θες.Οσο για τους κυπριους που ανεφερα,εχω 4 φιλαρακια απο την κυπρο.Κανενας μα κανενας δεν θα εβριζε την μανα ενος αλλου απο το κουτι.Κανενας.

Εσυ παλι ρε λουπ γιατι γελας και το ριχνεις στον χαβα?Για γελια ειναι?

Nive λεπτομερεια?Αν ελεγα και λεπτομερειες θα καιγοντουσαν οι οθονες παλληκαρι μου.Πες τον λουπ η τον μαριοσκο να σου στειλουν το πμ για να καταλαβεις.Τεραστιο λαθος ειπες.Μπορει,για σενα ομως παντα.Εγω δεν αντεξα και το ειπα.Τι να κανουμε,δεν ειμαστε ολοι ιδιοι.Αλοιμονο αν ημασταν.

Χαρη ειναι πολλα τα λαθη,δεν ειναι μονο 3.

H μάνα είναι ιερό πράγμα και αυτό είναι πασίγνωστο.
Δεν θέλω να ξέρω τι έλεγε το πμ γιατί απλά δεν με αφορά.
Όποιος βρίζει την μάνα του άλλου είναι άξιος της μοίρας του.Απλά εσύ δεν είχες λόγο να ανακατευτείς.Είναι δικό τους θέμα (προσωπική άποψη).
Αν δημοσιευθεί εδώ το πμ ή συνεχίσει το θέμα θα ζητήσω από την ομάδα διαχείρησης να κλειδώσει το thread.
fadomas,εγώ συμφωνώ μαζί σου και μπορώ να σου πω πως με πείραξε ακόμη περισσότερο,αλλά πραγματικά είναι άξιος της μοίρας του και αν ισχύει κάτι τέτοιο του αξίζει ban-kill.Άντε γεια στεγνά και καθαρά.

sealoypis
31-03-2010, 14:49
Καλή συνέχεια στο TREED σου φίλε,να σε καλά να μας ρίχνεις τα φώτα σου με τα τόσο ωραία πράγματα που λες και μας βοηθάνε,είτε εμάς είτε τους ανθρώπους του οικογενειακού μας περιβάλλων

Υ.Γ για ακόμα μια φορά χίλια συγνώμη:619:

CLIPPER
01-04-2010, 02:28
Ρε παιδιά, μαζεύτε το...
Δεν αξίζει να το τραβάτε έτσι... Πάλι εδώ μέσα θα τα πούμε σα φίλοι.

Μαριόσκο, μεγάλο φάουλ!! Μικρό παιδί είσαι για να σε τιμωρήσουμε;
Ελπίζω ότι ήταν ατυχία της στιγμής και είμαι βέβαιος ότι νιώθεις καλύτερα που... "δε σε βρίζουμε ώστε να πιάσει τόπο, αλλιώς δεν έχει λόγο"

Παρακαλώ να λήξει εδώ.

Giovanni
02-04-2010, 18:29
Καλο Πασχα ολοι παιδες

kostas_sti
07-04-2010, 20:42
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΙΚΟ.ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΕΝΑ ΠΟΝΟ ΣΤΟΝ ΓΟΦΟ,ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΝ ΒΓΑΛΩ ΚΑΛΗ ΦΩΤΟ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ,ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΡΗ?:605:

NiVe
07-04-2010, 22:34
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΝΙΚΟ.ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΕΝΑ ΠΟΝΟ ΣΤΟΝ ΓΟΦΟ,ΕΒΓΑΛΑ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ.ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΣΤΑ ΝΑ ΠΑΝΕ.ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΑΝ ΒΓΑΛΩ ΚΑΛΗ ΦΩΤΟ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ,ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΑΚΡΗ?:605:

Ναι,θα προσπαθήσω.
Τι έπαθες?

kostas_sti
08-04-2010, 09:07
Ναι,θα προσπαθήσω.
Τι έπαθες?

ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΝΙΚΟ.ΜΟΝΟ ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΕΝΑ EMAIL ΝΑ ΣΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΣΕ ΥΨΗΛΗ ΑΝΑΛΥΣΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

kostas_sti
08-04-2010, 20:41
ΝΙΚΟ ΣΟΥΣΤΕΙΛΑ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΤΟ EMAIL.:605:

NiVe
08-04-2010, 22:00
οκ θα τις δω και θα σου πω.:126:

pantelisgr
09-04-2010, 11:54
αν ισχύει κάτι τέτοιο του αξίζει ban-kill.Άντε γεια στεγνά και καθαρά.

:444::444:

NiVe
09-04-2010, 15:55
Κώστα καλησπέρα.Δεν μου`χει έρθει ακόμη κάτι...:431:

kostas_sti
09-04-2010, 16:48
ΟΚ.ΝΙΚΟ ΤΟ ΞΑΝΑΣΤΕΛΝΩ.

kostas_sti
10-04-2010, 17:15
ΝΙΚΟ ΠΗΡΕΣ 2 EMAIL ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑ ΠΑΛΙ?

NiVe
10-04-2010, 17:50
Όχι,Κώστα δεν έχω πάρει τίποτα.Πριν από λίγο το είδα.

kostas_sti
10-04-2010, 19:45
ΝΙΚΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ EMAIL ΣΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΓΕΘΗ ΑΡΧΕΙΩΝ,ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ?

NiVe
11-04-2010, 00:31
ΝΙΚΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΟ EMAIL ΣΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΓΕΘΗ ΑΡΧΕΙΩΝ,ΜΗΠΩΣ ΚΑΜΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ?

Εσύ το`στειλες κανονικά?
Πόσο μεγάλο είναι?Ξέρω πως μπορείς να στείλεις μέχρι 10mb...

kostas_sti
12-04-2010, 11:17
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΙΚΟ.ΣΟΥΣΤΕΙΛΑ ΤΙΣ ΦΩΤΟ ΣΤΟ ΝΕΟ EMAIL ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΚΑΙ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΑΝΑΓΝΩΣΗΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙΣ .:605:

NiVe
12-04-2010, 15:04
Κωστή εξακολουθεί να μην μου`χει έρθει κάτι.Πόσταρέ το εδώ και θα το μεγενθύνω εγώ.

kostas_sti
12-04-2010, 17:38
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ,:613::613:ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ?:137:

NiVe
12-04-2010, 17:45
ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ,:613::613:ΕΓΙΝΕ ΤΙΠΟΤΑ?:137:

Δεν μπορώ να βγάλω άκρη.
Πού πονάς,σε ποιες κινήσεις.Το μόνο που μπορώ να διακρίνω είναι ένα απάβγασμα στο ακρώμιο.Σύνδρομο προστριβής ή καμιά φλεγμονή του θύλακα τσίμπησες?

Τελικά θέλει διαφανοσκόπιο...φτου!!!

kostas_sti
12-04-2010, 18:08
ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΠΙΣΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΠΟΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΟΛΥΜΠΙ ΠΡΟΣΘΙΟ .
ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙΑ ΘΛΑΣΗ:609:.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΔΕ ,ΕΙΠΕ ΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΤΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΟΚΑΛΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΟΝΔΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΧΩΡΟ.:203:

NiVe
12-04-2010, 21:54
ΣΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΧΕΡΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΕΚΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΤΑΝ ΚΑΝΩ ΠΙΣΩ ΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΠΟΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΟΛΥΜΠΙ ΠΡΟΣΘΙΟ .
ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΠΑΛΙΑ ΘΛΑΣΗ:609:.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΠΟΥ ΤΙΣ ΕΙΔΕ ,ΕΙΠΕ ΑΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΤΟΤΕ ΘΕΛΕΙ ΕΠΕΜΒΑΣΗ.ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΚΟΚΑΛΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΟΝΔΡΟ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙ ΠΑΛΙ ΧΩΡΟ.:203:

Σύνδρομο πρόσκρουσης δηλαδή.Πάρε και δεύτερη άποψη.
Έχω δουλέψει σύνδρομο πρόσκρουσης,όχι πολύ σοβαρό περηστατικό,και σε 14 θεραπείες ήταν οκ.Αλλά μετά ήθελε συντήρηση.Του`δωσα λάστιχα-ασκήσεις για το σπίτι και τον έστειλα στην ευχή του Θεού.
Πάρε και δεύτερη γνώμη γιατί αυτό περί εγχείρησης με πονήρεψε (όχι μόνο για τον γιατρό,αλλά και για την παρούσα φάση της πάθησής σου).
Δεν ξέρω σε τι στάδιο είναι ο ώμος σου....:121:

Ό,τι θέλεις ρώτησέ με,εγώ εδώ είμαι και με χαρά μου να σε βοηθήσω όσο μπορώ.

Υ.Γ. Παίζει να`ναι Σύνδρομο Υπακρωμιακής Προστριβής ή Σύνδρομο Πρόσκρουσης.
Σύνδρομο Στροφέων δύσκολο.Δηλαδή το πέταλο των στροφέων του ώμου έχει επηρεαστεί,γι`αυτό και πονάς αλλά κάποια φλεγμονή ή κάποια τενοντίτιδά τους δεν ξέρω αν συνυπάρχει.Πρέπει να σου κάνω τεστ για να σου πω σίγουρα...

kostas_sti
13-04-2010, 08:22
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΙΚΟ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΙΣ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΘΡΩΣΗ,ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕΣ.:624:

NiVe
13-04-2010, 17:44
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΙΚΟ.ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΨΑΞΩ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΑΠΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΔΑ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΙΣ ΑΚΤΙΝΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΟΣΟ ΧΑΛΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΘΡΩΣΗ,ΕΙΠΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕΣ.:624:

Δεν έχεις δει χάλια ακτινογραφίες γι`αυτό μιλάς....
Ό,τι θες πάλι εδώ θα με βρεις...:116:

kostas_frigos
14-04-2010, 23:28
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΣΑΙ ΠΡΩΤΟΣ ΜΠΡΑΒΟ ΣΕ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ

cisse
16-04-2010, 11:56
Καλημερα Νικο

Θελω να σε ρωτισω κατι για το γονατο μου...
χτυπησα στο 5χ5 κ εχω ρηξη οπισθιου κερατος μηνισκου,μερικη ρηξη προσθιου χιαστου,διασταση εσω πλαγιου συνδεσμου.
τι μου προτινεις να κανω κ αν εχεις ακουση για μοσχευμα με μεταξοσκολικα..???????:111::111:

Φιλικα Διονυσης...:139:

NiVe
16-04-2010, 13:16
Καλημερα Νικο

Θελω να σε ρωτισω κατι για το γονατο μου...
χτυπησα στο 5χ5 κ εχω ρηξη οπισθιου κερατος μηνισκου,μερικη ρηξη προσθιου χιαστου,διασταση εσω πλαγιου συνδεσμου.
τι μου προτινεις να κανω κ αν εχεις ακουση για μοσχευμα με μεταξοσκολικα..???????:111::111:

Φιλικα Διονυσης...:139:

Φίλε καλώς ήρθες στην παρέα.
Ο τραυματισμός σου κρίνει ιδιαίτερης προσοχής αφού εμπλέκονται τρία από τα σημαντικότερα μέρη της άρθρωσης του γόνατος.
Πρέπει να μου δώσεις στοιχεία...λογικά το γόνατό σου πρήστηκε...ήταν μόνο ύδραρθρο ή συνυπήρχε και αίμαρθρο...πόση είναι η ``μερική ρήξη``..πόσο έχει διαταθεί ο έσω πλάγιος.
Λογικά έχεις κάνει μαγνητική....??? Οι καθεκτικοί σου...?
Το καλύτερο που`χεις να κάνεις είναι να ζητήσεις την γνώμη ορθοπαιδικού γιατί δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη για κάτι το τόσο σοβαρό.Συνυπάρχουν τρεις τραυματισμοί και η αστάθεια του γονάτου σου είναι δεδομένη,αλλά πρέπει να δω-ψηλαφήσω-κάνω τεστ για να έχω πλήρη εικόνα της κατάστασής σου.
Από την ρήξη του οπισθίου κέρατος του μηνίσκου σου λέω πως κατά πάσα πιθανότητα πρέπει να κάνεις αρθροσκόπηση για να συρραφεί το κέρας ή να αφαιρεθεί,να καθαριστεί η άρθρωση και ίσως να δουν και την κατάσταση του χιαστού.Η διάταση του έσω πλαγίου μάλλον δεν μας ανησυχεί και τόσο αφού δεν κόπηκε,αλλά θέλει αποκατάσταση.
Από την λίγη πείρα που`χω δεν πιστεύω η κατάστασή σου να δέχεται συντηρητική θεραπεία,χωρίς βέβαια να το αποκλείω (αν σε εξέταζα θα σου έλεγα με σιγουριά το τι πιστεύω).

Ό,τι θες να με ρωτήσεις εγώ εδώ είμαι,με χαρά να σε βοηθήσω.
Νίκος...

Υ.Γ. Αυτό που έπαθες το λέμε ``τρίο της ατυχίας``.Δηλαδή ταυτόχρονος τραυματισμός έσω μηνίσκου-έσω πλαγίου και προσθίου χιαστού.

chrisgo
26-04-2010, 12:10
καλημερα
βρε παιδια τα φωτα σας
για το παρακατω
#ειμαι 46 πρωην Βασκετ Player pro με χιαστο και ολικη αφ μην στο
εμπρος δεξι ποδι (χαχαχα)
και τωρα τα παρακατω

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: ΠΑΥΛΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 13/2/1964 ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗΣ: 4/3/2010
ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΓΟΝΑΤΟΣ
Τεχνική:
Η εξέταση περιελάμβανε τομές σε τρία επίπεδα σε ακολουθίες Τ1 Τ2 STIR. Ευρήματα:
Απο τον έλεγχο του προσθίου, του οπισθίου χιαστού συνδέσμου του καταφυτικού τένοντα του τετρακέφαλου, του επιγονατιδικού συνδέσμου και των πλαγίων συνδέσμων του γόνατος δεν ελέγχεται εικόνα ρήξεως.
Απο τον έλεγχο του προσθίου και οπίσθιου κέρατος των μηνίσκων δεν ελέγχεται εικόνα ρήξεως.
Παρατηρείται διαταραχή της έντασης του μαγνητικού σήματος του αρθρικού χόνδρου του μηριαίου οστού στην επιγονατιδομηριαία άρθρωση ως επί χονδροπάθειας. Συνυπάρχει κάτωθεν του χόνδρου στο μηριαίο οστό αυξημένης εντάσεως μαγνητικού σήματος σε Τ2 ακολουθίες περιοχή, εικόνα ως επί οστικού οιδήματος. Διαταραχή της έντασης του μαγνητικού σήματος του χόνδρου κατα τον εσω μηριαίο κόνδυλο και συστοιχως στο κνημιαιο plateau με λέπτυνση τους και σχετικά μείωση του εύρους του εσω μεσαρθρίου διαστήματος. Εικόνα ως επι χονδροπάθειας.
Μέτρια ποσότητα συλλογή υγρού στην άρθρωση και κυρίως στον υπερεπιγονατιδικο θύλακο.
Ελέγχεται κύστη Baker στον ιγνυακό βόθρο κεφαλουραίας διαμέτρου 4,7εκ με ανομοιογενή εσωτερικό περιεχόμενο, εικόνα ως επί αιμορραγικών στοιχείων εντός της. Επιπλέον αυξημένης εντάσεως μαγνητικού σήματος στοιχεία πέριξ του κατωτέρου τμήματος της γαστροκνημίας θα μπορούσαν να οφείλονται σε εικόνα μερικής ρήξεως της κύστης.
Συμπέρασμα:
Χονδροπάθεια του χονδρού του μηριαίου στην επιγονατιδομηριαία άρθρωση με
παρουσία οστικού οιδήματος συστοίχως tou μηριαίου οστού.
Μέτρια ποσότητα συλλογή υγρού στην άρθρωση.
Κύστη Baker με πιθανά αιμορραγικά στοιχεία και υπόνοια ρήξεως της.

οποιος μπορει μου λεει μια γνωμη για αποθεραπεια,
ταλαιπωρουμε απο τον 11/09 δηλ 4 μηνες μετα την αρθροσκοποιση

ΝιVE HELP

NiVe
26-04-2010, 20:25
καλημερα
βρε παιδια τα φωτα σας
για το παρακατω
#ειμαι 46 πρωην Βασκετ Player pro με χιαστο και ολικη αφ μην στο
εμπρος δεξι ποδι (χαχαχα)
και τωρα τα παρακατω

ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ: ΠΑΥΛΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ: 13/2/1964 ΗΜΕΡ/ΝΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗΣ: 4/3/2010
ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΤΟΜΟΓΡΑΦΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΟΥΓΟΝΑΤΟΣ
Τεχνική:
Η εξέταση περιελάμβανε τομές σε τρία επίπεδα σε ακολουθίες Τ1 Τ2 STIR. Ευρήματα:
Απο τον έλεγχο του προσθίου, του οπισθίου χιαστού συνδέσμου του καταφυτικού τένοντα του τετρακέφαλου, του επιγονατιδικού συνδέσμου και των πλαγίων συνδέσμων του γόνατος δεν ελέγχεται εικόνα ρήξεως.
Απο τον έλεγχο του προσθίου και οπίσθιου κέρατος των μηνίσκων δεν ελέγχεται εικόνα ρήξεως.
Παρατηρείται διαταραχή της έντασης του μαγνητικού σήματος του αρθρικού χόνδρου του μηριαίου οστού στην επιγονατιδομηριαία άρθρωση ως επί χονδροπάθειας. Συνυπάρχει κάτωθεν του χόνδρου στο μηριαίο οστό αυξημένης εντάσεως μαγνητικού σήματος σε Τ2 ακολουθίες περιοχή, εικόνα ως επί οστικού οιδήματος. Διαταραχή της έντασης του μαγνητικού σήματος του χόνδρου κατα τον εσω μηριαίο κόνδυλο και συστοιχως στο κνημιαιο plateau με λέπτυνση τους και σχετικά μείωση του εύρους του εσω μεσαρθρίου διαστήματος. Εικόνα ως επι χονδροπάθειας.
Μέτρια ποσότητα συλλογή υγρού στην άρθρωση και κυρίως στον υπερεπιγονατιδικο θύλακο.
Ελέγχεται κύστη Baker στον ιγνυακό βόθρο κεφαλουραίας διαμέτρου 4,7εκ με ανομοιογενή εσωτερικό περιεχόμενο, εικόνα ως επί αιμορραγικών στοιχείων εντός της. Επιπλέον αυξημένης εντάσεως μαγνητικού σήματος στοιχεία πέριξ του κατωτέρου τμήματος της γαστροκνημίας θα μπορούσαν να οφείλονται σε εικόνα μερικής ρήξεως της κύστης.
Συμπέρασμα:
Χονδροπάθεια του χονδρού του μηριαίου στην επιγονατιδομηριαία άρθρωση με
παρουσία οστικού οιδήματος συστοίχως tou μηριαίου οστού.
Μέτρια ποσότητα συλλογή υγρού στην άρθρωση.
Κύστη Baker με πιθανά αιμορραγικά στοιχεία και υπόνοια ρήξεως της.

οποιος μπορει μου λεει μια γνωμη για αποθεραπεια,
ταλαιπωρουμε απο τον 11/09 δηλ 4 μηνες μετα την αρθροσκοποιση

ΝιVE HELP
Φίλε καλησπέρα και καλώς όρισες στην παρέα.

Στην περίπτωσή σου μιλάμε για ταλαιπωρημένα γόνατα ενός αθλητή ο οποίος έχει σταματήσει την έντονη άσκηση και όπως είναι φυσικό τα προβλήματα και οι τυχόν ``μικρορήξεις`` από την υπερπροσπάθεια,ή από την υπέρχρηση,ή από την επίπονη προπόνηση ή από λάθος άσκηση εν τέλη βγαίνουν στην επιφάνεια.
Ας τα πάρουμε ένα-ένα.

Η χονδροπάθεια είναι δεδομένη σε αθλητές και δει μετά τα 40!
Εδώ να φανταστείς χονδροπάθεια έχω και`γω και ας είμαι 24,5.
Το 70-75% των ατόμων (κυρίως άντρες) μετά τα 20-25 ενδέχεται να παρουσιάσουν στοιχεία χονδρομαλάκυνσης στην επιγονατίδα ή στους μηριαίους κυρίως κονδύλους (λιγότερο στους κνημιαίους).
Στην δική σου κατάσταση οι αλλοιώσεις είναι προχωρημένες και έχει εμπλακεί και το κνημιαίο πλατώ.
Στην παρούσα φάση θα σου πρότεινα συντηρητική άσκηση με ταυτόχρονη λήψη αντιφλεγμονοειδών φαρμάκων (ΠΡΟΣΟΧΗ---> αυτό θα το κρίνει μόνο ο γιατρός εγώ σου προτείνω κάτι το οποίο πιστεύω πως θα σε βοηθήσει στην παρούσα παροξυστική κατάσταση).

Η κύστη μπέκερ είναι μία από τις κύστες που`χουμε στο γόνατο και δυστυχώς η μόνη η οποία σε περίπτωση που πρηστεί δεν μπορούμε να παρακεντίσουμε το υγρό (σ`όλες τις άλλες μπορούμε).
Οπότε την παρακολουθείς και ο γιατρός θα κρίνει τις επόμενες ενέργειες,αλλά συνήθως συστήνουν ξεκούραση και ανάροπη θέση του γόνατος.

Το οστικό οίδημα είναι αρκετά σοβαρή κατάσταση κατά την οποία παρατηρήτε πόνος και δυσκαμψία,ενώ στις απότομες κινήσεις ή σε πλήρη φόρτιση υπάρχει διαξιφιστικός πόνος που αναστέλει την δύναμή μας,αναχαιτίζει τον 4φαλο.
Εδώ πραγματικά ό,τι και να σου πω θα είναι λίγο.Λογικά θα σου συστηθούν φυσικοθεραπείες και ίσως κάποιο ναρθηκάκι,αναλγητικά και μάλλον κορτιζόνη.
Θέλω αν σου είναι εύκολο να βγάλεις μερικές φωτό όπως αυτή που σου ποστάρω από το γόνατό σου για να προσπαθήσω να βγάλω κάτι παραπάνω αν μπορώ και να σε βοηθήσω.2486

2487

Φίλε μου,χωρίς να`χω πλήρη εικόνα της κατάστασής σου και έχοντας ως μόνο γνώμονα τα λεγόμενά σου,πιστεύω πως ο γιατρός θα σου συστήσει ξεκούραση,παγοθεραπεία,αναλγητικά-αντιφλεγμονόδη και ίσως κάποιον νάρθηκα ηρεμίας.
-Τόσους μήνες που πονάς σ`έχει εξετάσει γιατρός???
-Όταν έβγαλες την μαγνητική την είδε γιατρός..αν ναι τι σου είπε???
-Πώς έχεις αντιμετωπίσει εώς τώρα την τραυματική αυτή κατάστασή σου???

...απάντησέ μου σε αυτά,οδήγησέ με κάπου (θέλω κάποια στοιχεία ακόμη) και ίσως να έχω κάτι στο μυαλό μου.
...απαγορευτικό τουλάχιστον να σου προτείνω κάτι με κλειστά τα μάτια γιατί τώρα έτσι είμαι,δεν σ΄`εχω εξετάσει,δεν ξέρω την ακριβή σου κλινική εικόνα και θέλω τουλάχιστον κάποια στοιχεία ακόμη μπας και μπορέσω να σου προτείνω κάτι με σιγουριά.

Θα χαρώ να σε βοηθήσω,ό,τι θες στείλε μου και περιμένω αυτά που σου ζήτησα.
Φιλικά,Νίκος....:126:

chrisgo
26-04-2010, 22:15
Nive Thanks για την γρηγορη απαντηση
και βεβαια εχω την συσταση του γιατρου που παρελειψα να την ανεβασω εχω επισης και το dvd απο την μαγνιτικη (General Electric 2.5 TESLA )
εχθες συγκεκριμενα εκανα ενα τεσαρι στο 7km per hour (απογοητευση απο 6 στα 10km)
αλλα δεν πειραζει
πρεπει να σου πω επισης σχετικα με την γενικοτερη επιβαρυνση οτι ημουν αλεξιπτωτιστης
52 σταθερου 4 free
και εδω και ενα χρονο περιπου εχω κανει δυο enduro trails δηλαδη απο 120 km το καθε ενα δηλ απο περιπου 2.5 ωρες ορθιος στην μηχανη σε πετρες και αμο (αστα να πανε) #αυτο δεν κοβεται #
τελος
εχω μια γυναικα και δυο κορες
δεν κοβω τιποτα απο τα παραπανω και εαν χρειαστει και αλλαγη γονατος θα κανω
ο τολμων νικα αλλωστε
νικο αυριο στις 11 θα ανεβασω την διαγνωση και τις θεραπειες και θα προσπαθησω να ανεβασω και τα επιμαχα κοματια απο το dvd
για την ιστορια σου λεω οτι υπαρχουν μερες που ειμαι σχεδον 95% οκ (αββυσος)

ειμαι υποχρεωμενος any way

θα χαρω πολυ να με εξετασεις - κανεις καλα εστω και remote

Chris Pavlou
Athens
210 4843416
6944651654

NiVe
26-04-2010, 23:42
Nive Thanks για την γρηγορη απαντηση
και βεβαια εχω την συσταση του γιατρου που παρελειψα να την ανεβασω εχω επισης και το dvd απο την μαγνιτικη (General Electric 2.5 TESLA )
εχθες συγκεκριμενα εκανα ενα τεσαρι στο 7km per hour (απογοητευση απο 6 στα 10km)
αλλα δεν πειραζει
πρεπει να σου πω επισης σχετικα με την γενικοτερη επιβαρυνση οτι ημουν αλεξιπτωτιστης
52 σταθερου 4 free
και εδω και ενα χρονο περιπου εχω κανει δυο enduro trails δηλαδη απο 120 km το καθε ενα δηλ απο περιπου 2.5 ωρες ορθιος στην μηχανη σε πετρες και αμο (αστα να πανε) #αυτο δεν κοβεται #
τελος
εχω μια γυναικα και δυο κορες
δεν κοβω τιποτα απο τα παραπανω και εαν χρειαστει και αλλαγη γονατος θα κανω
ο τολμων νικα αλλωστε
νικο αυριο στις 11 θα ανεβασω την διαγνωση και τις θεραπειες και θα προσπαθησω να ανεβασω και τα επιμαχα κοματια απο το dvd
για την ιστορια σου λεω οτι υπαρχουν μερες που ειμαι σχεδον 95% οκ (αββυσος)

ειμαι υποχρεωμενος any way

θα χαρω πολυ να με εξετασεις - κανεις καλα εστω και remote

Chris Pavlou
Athens
210 4843416
6944651654

Σε ποια περιοχή είσαι? Εγώ είμαι Αιγάλεω.Ανέβασε την διάγνωση και πες μου αυτά που σε ρώτησα και θα χαρώ αν μπορώ να σου κάνω μία κλινική εξέταση,κάποια τεστ που θέλω να δω...στείλτα και μιλάμε.:126:
Bασικά η κλινική αξιολόγηση είναι αναγκαία..
Υ.Γ. τα προσωπικά σου στοιχεία καλό θα`ταν να μου τα`στελνες με πμ....

chrisgo
26-04-2010, 23:49
ok nik
εγω εργαζομαι πειραιως Μοσχατο

θα τα ανεβασω αυριο και τα λεμε

ευχαριστω

NiVe
26-04-2010, 23:53
ok nik
εγω εργαζομαι πειραιως Μοσχατο

θα τα ανεβασω αυριο και τα λεμε

ευχαριστω

Άψογα...περιμένω.:126:

chrisgo
27-04-2010, 08:52
Καλημερα σε ολους
τις μαγνητικες απεικονισεις ,φωτο παλευω να τις ανεβασω -εαν οχι -(PM σε εξω email)
Tωρα ο γιατρος που εκανε την μηνισεκτομη αρθροσκοποικα διεγνωσε ,.

Κακωση αρθρικου χονδρου
Υδραθρος
Ατροφια τετρακεφαλου (σε κλινικη εξ) #δεν συμφωνο#
και
Ατροφια Εσω πλατυ #δεν συμφωνο#
θεραπεια
ΜΑΣΦ
Lser
tens----------κανω με το cefar που εχω
Biofeedback
Ηλεκτροθεραπεια
Ενδ Τετρα ------------σε ηρακλη στο σπιτι
εσω πλατυ ----------------ιδιο-----------
κινησιομαλαξεις

Ευχαριστω και περιμενετε για τις φωτο

chrisgo
27-04-2010, 09:57
Πρωτη φορα ανεβαζω ελπιζω να τις δειτε 4 και ακομα 2

2495

2496

2497

2498
end

chrisgo
27-04-2010, 09:59
και αλλες 2
2499

2500
end

kwstantinosk
27-04-2010, 12:55
giatre pos na min kano pipi pou sti stoli mourxete gia trela otan me piani eno exo kani tsisa prin voutikso :405: ti prama einai ayto

NiVe
27-04-2010, 18:12
chrisgo,o έσω μηνίσκος σου είναι αρκετά ταλαιπωρημένος.
Η κύστη μπέκερ είναι αρκετά πρησμένη και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό και έκταση.
Το γόνατό σου φαίνεται πως είναι ταλαιπωρημένο και πως έχει κάποιες αλλοιώσεις (σίγουρα ο γιατρός θα είδε περισσότερα).
...:422::421: προσωπική μου άποψη,πρέπει να εξεταστείς από ορθοπαιδικό και μετά με χαρά να`ρθω να μιλήσουμε επ`ακριβώς για την αποκατάστασή σου.
Δεν θέλω να κάνουμε πασαλύματα σ`ένα τέτοιο περιστατικό (γενικά εγώ είμαι της άποψης πως η κλινική εξέταση γίνεται εξ`ίσου από ορθοπαιδικό και από φυσικοθεραπευτή...βέβαια αυτό το`χω πληρώσει αλλά never mind....).
Θα σε πάρω μέσα στο Σ/Κ για να μιλήσουμε και να κανονίσουμε συνάντηση.

NiVe
27-04-2010, 18:15
giatre pos na min kano pipi pou sti stoli mourxete gia trela otan me piani eno exo kani tsisa prin voutikso :405: ti prama einai ayto

Δεν είμαι γιατρός,αλλά φυσικοθεραπευτής.
Αχ...αυτές οι στολές μας,αν είχαν στόμα τι θ`ακούγαμε!!!!!!?????
Πάντως το ότι ουρείς ανά τακτά χρονικά διαστήματα είναι σημάδι υγείας και καλής κατανομής των υγρών στον οργανισμό σου.Γιατί τα περιττά αποβάλονται και έτσι υπάρχει ισορροπία και αποφυγή αφυδάτωσης.Αν δεν είχες υγρά (κίνδυνος αφυδάτωσης) δεν θα τα απέβαλες.
Νερό με το ζόρι κάθε 20 λεπτά και ας μυρίζουμε μετά σαν στάβλος....:137:

NiVe
27-04-2010, 18:18
Πρωτη φορα ανεβαζω ελπιζω να τις δειτε 4 και ακομα 2

2495

2496

2497

2498
end

Παρεπιπτόντως,ο μαγνητικός τομογράφος που πήγες πρέπει να`ναι πολύ καινούριος.Δεν έχω ξαναδεί τόσο καλή μαγνητική.Είναι σαν φωτογραφία.:126:

chrisgo
27-04-2010, 20:13
Η μαγνητικη ειναι general electric 3.0 tesla η δικιες σου ειναι απο παλιο μοντελο των 1.5
η 3 ειναι η πρωτη που ερχετε στην ελλαδα.
ο γιατρος συνεστησε των Κ...κορυφαιο συναδελφο σου βαζελας αλλα καλος ειναι ομως μακρια
αρα NIvE
O γιατρος συνεστησε ολε αυτα που περιεγραψες πιο πανω
επισης teens (mio sport to εχω και με εχει σωσει )
ενδυναμωση 60ημερες και επανεξεταση #ειναι σοβαρω αλλα θα τα καταφερω#
η μαγνητικη εγινε στο peak on pain που λενε για αυτο ειναι τοσο χαλια ,σημερα που μιλαμε ενα μηνα μετα εχω πρηξιμο (10% Backer ) και στην ασκηση των οπισθιων μοιριαιων ενοχληση στην κυστη (μαλλον)
κατα τα αλλα σηκωνομαι απο 80 μοιρες βαδιζω χηνα οκ
βγαινω απο μινι κουπερ
ανεβαινω διπλο σκαλια και αλλα τετοια ο νοων νοητω χαχαχα

και τωρα μετα το ποστ θα παω για ενα 5Κ στο 6.45 ελπιζω
αρα θα τηλ το ΣΚ θα σου πω και τα ονοματα και θα γνωριστουμε

Χιλια ευχαριστω για το ενδιαφερον

###για να γινεις καλα πρεπει πρωτα να εχεις καλη ψυχολογια####

johan
29-04-2010, 22:09
Καλησπέρα Νίκο θα ήθελα αν είναι δυνατό να μου απαντήσεις σε κάποιες απορίες για ένα τραυματισμό που έπαθα πρόσφατα.

Συγκεκριμένα έπαθα ρήξη πρόσθιου χιαστού συνδέσμου(ολική) , οστεοχονδρινη αλλοίωση στο πλάγιο έξω τμήμα του έξω μηριαίου κονδύλου και θλάση του έξω πλαγίου συνδέσμου. Ο τραυματισμός προηλθε από ποδόσφαιρο (μάγκωσε το πέλμα και γύρισε το γόνατο).Τα αποτελέσματα που έγραψα παραπάνω προκύπτουν από μαγνητική . Οι ορθοπεδικοί που με είδαν μίλησαν για εγχείρηση την οποία θα κάνω σίγουρα αλλά λόγο δουλειάς δεν μπορώ άμεσα και μάλλον πάει προς Δεκέμβριο. Τα προβλήματα που έχω τώρα είναι ότι ο τετρακέφαλος μου έχει ‘’κρεμάσει’’ και δεν μπορώ να περπατήσω καλά, τον νιώθω αδύναμο και θα ήθελα να μου πεις κάποιες ασκήσεις για να τον επαναφέρω.
Και πάμε στις πιο σημαντικές απορίες: Θα μπορώ να κάνω ψαροτουφεκο αυτήν την σεζόν με κομμένο το χιαστό ? Αν ναι θα δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα στην άρθρωση? Υπάρχει κίνδυνος να συμβεί κάτι κατά την διάρκεια της βουτιάς(κατάδυση-ανάδυση) ? Μπορεί να έχω συμπτώματα στην άρθρωση μετά την βουτιά ?

Ξέρω αυτά που ζητάω είναι πολλά και δύσκολα να απαντηθούν γιατί δεν υπάρχει έρευνα πάνω στον τομέα ελεύθερης κατάδυσης και τέτοιων τραυματισμών απλά λόγο του ότι ασχολείσαι με ψαροτουφεκο και γνωρίζεις τις καταπονήσεις σίγουρα θα έχεις άποψη γιατί οι γιατροί δεν το έχουν το άθλημα!!

NiVe
29-04-2010, 22:49
Καλησπέρα Νίκο θα ήθελα αν είναι δυνατό να μου απαντήσεις σε κάποιες απορίες για ένα τραυματισμό που έπαθα πρόσφατα.

Συγκεκριμένα έπαθα ρήξη πρόσθιου χιαστού συνδέσμου(ολική) , οστεοχονδρινη αλλοίωση στο πλάγιο έξω τμήμα του έξω μηριαίου κονδύλου και θλάση του έξω πλαγίου συνδέσμου. Ο τραυματισμός προηλθε από ποδόσφαιρο (μάγκωσε το πέλμα και γύρισε το γόνατο).Τα αποτελέσματα που έγραψα παραπάνω προκύπτουν από μαγνητική . Οι ορθοπεδικοί που με είδαν μίλησαν για εγχείρηση την οποία θα κάνω σίγουρα αλλά λόγο δουλειάς δεν μπορώ άμεσα και μάλλον πάει προς Δεκέμβριο. Τα προβλήματα που έχω τώρα είναι ότι ο τετρακέφαλος μου έχει ‘’κρεμάσει’’ και δεν μπορώ να περπατήσω καλά, τον νιώθω αδύναμο και θα ήθελα να μου πεις κάποιες ασκήσεις για να τον επαναφέρω.
Και πάμε στις πιο σημαντικές απορίες: Θα μπορώ να κάνω ψαροτουφεκο αυτήν την σεζόν με κομμένο το χιαστό ? Αν ναι θα δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα στην άρθρωση? Υπάρχει κίνδυνος να συμβεί κάτι κατά την διάρκεια της βουτιάς(κατάδυση-ανάδυση) ? Μπορεί να έχω συμπτώματα στην άρθρωση μετά την βουτιά ?

Ξέρω αυτά που ζητάω είναι πολλά και δύσκολα να απαντηθούν γιατί δεν υπάρχει έρευνα πάνω στον τομέα ελεύθερης κατάδυσης και τέτοιων τραυματισμών απλά λόγο του ότι ασχολείσαι με ψαροτουφεκο και γνωρίζεις τις καταπονήσεις σίγουρα θα έχεις άποψη γιατί οι γιατροί δεν το έχουν το άθλημα!!
Φίλε κατ`αρχήν περαστηκά σου και καλώς ήρθες στο φόρουμ.
Είσαι τυχερός μέσα στην ατυχία σου αφού σε τέτοιες καταστάσεις (μάγκωμα-στρίψιμο ποδιού) τα κόβεις συνήθως όλα.Πρόσθιο χιαστό-έσω πλάγιο-έσω μηνίσκο.
Η αρθροπλαστική είναι μονόδρομος συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις αλλά κράτα καλά στο μυαλό σου πως υπάρχουν και ποδοσφαιριστές ή εν γέννη αθλητές που παίζουν χωρίς πρόσθιο χιαστό,οπότε αυτό κάτι σημαίνει.
Εγώ θα σου πρότεινα,αφού ξεπρηστεί το γόνατό σου και δεδομένο ότι θ`αργήσεις να μπεις για νυστέρι να κάνεις μία καλή προεγχειρητική φυσικοθεραπεία.
Να γυμνάσεις το πόδι σου έτσι ώστε να γίνει όσο το δυνατόν πιο σταθερό γίνεται για να μην αισθάνεσαι αυτή την αστάθεια και αυτό το κρέμασμα του 4φάλου.
Αν ανατρέξεις στις προηγούμενες σελίδες θα δεις πολλές ασκήσεις που`χω ποστάρει για ισομετρική αλλά και ισοκινητική ενδυνάμωση του 4φάλου.
Εσύ αυτή την στιγμή προέχει στο υποξύ στάδιο (μόλις μειωθεί το οίδημα και ο πόνος) να δυναμώσεις όσο μπορείς το πόδι σου,με απότερο σκοπό την αποφυγή της ατροφίας του 4 φάλου(κυρίως) και την ρίκνωση των συνδέσμων σου,πέρι του γονάτου,έτσι ώστε να μην σου αφήσει μόνιμη βλάβη ο τραυματισμός (λάθος πατέντο κίνησης-φόβος πλήρους φόρτισης-φόβος δυναμικών ασκήσεων και δραστηριοτήτων...) και όταν με το καλό μπεις χειρουργείο (ρουτίνα το συγκεκριμένο) να`ναι το πόδι σου στην καλύτερή του κατάσταση.Προσωπική άποψη,κάντο τώρα όσο είναι νωρίς,όσο ο καιρός από την κάκωση είναι λίγος.
Όσον αφορά το ψαροντούφεκο νομίζω σου απάντησα,υπάρχουν αθλητές που παίζουν χωρίς χιαστό (πρόσθιο) γιατί να μην μπορείς να κάνεις ψαροντούφεκο...αλλά οι αθλητές έχουν από πίσω τους ολόκληρα team,οπότε για να βουτήξεις και να μην σου βγαίνει το γόνατο κάθε λίγο και λιγάκι πρέπει να`χεις δουλέψει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.
Πρόσεχε,αν δεν το ανοίξεις θέλει πολύ δουλειά,πολλές ασκήσεις,γιατί αλλιώς θα φτάσεις σε σημείο να πας να κατέβεις από το κρεβάτι σου και να ``φεύγει`` το γόνατο (το`χει πάθει γνωστός που με αγνόησε).
Το καλύτερο θα`ταν να μπορούσα να`χω άποψη του θέματος από κοντά...αλλά και πάλι το πιο απλό και αυτό που είναι μέσα στο πρωτόκολο αποκατάστασης ΑΠΑΙΤΕΙ άπειρες ασκήσεις ενδυνάμωσης και ιδιοδεκτικότητας.Ισορροπία full....πρέπει να`σαι τσακάλι στην ισορροπία...
Ό,τι θες μην ντραπείς...στην φουρτούνα φαίνεται ο κάπτεν!:126:

NiVe
29-04-2010, 22:54
...βασικό να υπάρχει ισορροπία μεταξύ της ιδιοδεκτικότητας και της δύναμης...πρέπει να δουλέψεις και τα 2..όχι μόνο το ένα,ούτε το ένα λιγότερο από τ`άλλο.Και τα δύο το ίδιο.
Μάλλον δεν τον γλιτώνεις τον φυσικοθεραπευτή..:133:

johan
30-04-2010, 01:00
Νίκο καταρχήν να σε ευχαριστησω για την άμεση απάντηση σου. Δεν κατάλαβα όμως εκεί που λες θα βγαίνει το γόνατο στις βουτιές εννοείς εξάρθρωση? ή αυτά τα κενά και την αστάθεια που νιώθω? Δηλαδή κάνοντας πέδιλα υπάρχει περίπτωση εξάρθρωσης γιατί αν ναι υπάρχει και σοβαρός κίνδυνος για αλλά μετά …….. μακριά από εμάς!!!
Επίσης όσον αφορά την ιδιοδεκτικότητα που λες υπάρχουν ασκήσεις? Πρώτα νομίζω πρέπει να πάρει τα πάνω του ο τετρακέφαλος και μετά να βάλω και την ισορροπία μέσα στο πρόγραμμα. Για ποδήλατο σκαφτόμουν όταν αρχίσει να γίνεται λειτουργικό το πόδι (θα σαλτάρω θέλω λίγο γυμναστική να κάνω νιώθω σαν φυλακισμένος)γιατί κάπου διάβασα δεν τρώει ζόρι η άρθρωση. Και κάτι τελευταίο πιστεύεις με το πέδιλο τελικά χωρίς χιαστό υπάρχει περίπτωση μεγαλύτερης ζημιάς?
(Αυτοί οι τετρακέφαλοι δεν κραταν καθόλου άμα δεν κινηθουν…….ξενέρωμα!!!)
Ευχαριστώ πολύ και πάλι φίλε να ‘σαι καλά!!!

NiVe
30-04-2010, 13:21
Νίκο καταρχήν να σε ευχαριστησω για την άμεση απάντηση σου. Δεν κατάλαβα όμως εκεί που λες θα βγαίνει το γόνατο στις βουτιές εννοείς εξάρθρωση? ή αυτά τα κενά και την αστάθεια που νιώθω? Δηλαδή κάνοντας πέδιλα υπάρχει περίπτωση εξάρθρωσης γιατί αν ναι υπάρχει και σοβαρός κίνδυνος για αλλά μετά …….. μακριά από εμάς!!!
Επίσης όσον αφορά την ιδιοδεκτικότητα που λες υπάρχουν ασκήσεις? Πρώτα νομίζω πρέπει να πάρει τα πάνω του ο τετρακέφαλος και μετά να βάλω και την ισορροπία μέσα στο πρόγραμμα. Για ποδήλατο σκαφτόμουν όταν αρχίσει να γίνεται λειτουργικό το πόδι (θα σαλτάρω θέλω λίγο γυμναστική να κάνω νιώθω σαν φυλακισμένος)γιατί κάπου διάβασα δεν τρώει ζόρι η άρθρωση. Και κάτι τελευταίο πιστεύεις με το πέδιλο τελικά χωρίς χιαστό υπάρχει περίπτωση μεγαλύτερης ζημιάς?
(Αυτοί οι τετρακέφαλοι δεν κραταν καθόλου άμα δεν κινηθουν…….ξενέρωμα!!!)
Ευχαριστώ πολύ και πάλι φίλε να ‘σαι καλά!!!

Φίλε μου σκέψου απλά ότι ο ένας από τους 4 πιο βασικούς συνδέσμους που σταθεροποιούν το γόνατο έχει κοπεί και άλλος ένας (πλάγιος) έχει τραυματιστεί.Εξάρθρωση του γονάτου σου δεν γίνεται,το θεωρώ εξαιρετικά δύσκολο.Απλά είναι η αίσθηση της αστάθειας,της μη εμπιστοσύνης του ποδιού στην στήριξη κ.α.
Κάνοντας πέδιλο τώρα απλά θα νιώθεις το πόδι να πηγαίνει όπου θέλει χωρίς να το ελέγχεις και θα ``κουμπώνει`` και θα ``ξεκουμπώνει`` συνέχεια.Οπότε πρέπει να το γυμνάσεις καλά για ν`αποφύγεις τέτοια κατάσταση.
Η ιδιοδεκτικότητα έρχεται συνήθως προς το τέλος της αποκατάστασης.Δηλαδή όταν είσαι στο 70% της αποθεραπείας βάζεις και ασκήσεις (βλέπε σελίδα 4 ποστα 33-34 :126:) ιδιοδεκτικότητας.Δεν μπορείς να τις βάλεις χωρίς να`χεις δυναμώσει το γόνατο,διότι είναι δώρον άδωρον αφού πρόκειται για δυναμικές δοκιμασίες που αν δεν υποστηρίζει το γόνατο σε δύναμη,το γόνατο θα ``ξεκουμπώνει`` και δεν θα υπάρχει ευστάθεια και ισορροπία που είναι το ζητούμενο.
Όσον αφορά το ποδήλατο είναι καλή άσκηση αλλά την προτείνουμε συνήθως μετά από χειρουργείο για καλύτερη ελαστικότητα και αύξηση του εύρους τροχιάς.Φυσικά και μπορείς να κάνεις σαν προθέρμανση πριν τις ασκήσεις και για αποθεραπεία μετά.
Αλλά στο ξαναλέω πρέπει να σε δει ένας ειδικός,να σου βγάλει ένα πρόγραμμα και να δουλέψεις σωστά.:133:

NiVe
30-04-2010, 13:25
...και κάτι που ξέχασα.
Εγώ είμαι κατηγορηματικός.
Πρώτα δούλεψε καλά το γόνατο και μετά αν νιώθεις σίγουρο το πόδι βούτα.Γιατί υπάρχει πιθανότητα να υποστείς περαιτέρω τραυματισμούς.

Βέβαια αν γυμνάσεις καλά το γόνατο και αποκτήσεις και καλή ιδιοδεκτικότητα...δεν ξέρω αν θα θες να μπεις μετά για νυστέρι....:401::421:

johan
30-04-2010, 20:36
Φίλε μου σε ευχαριστώ είδη ξεκίνησα βάρη σιγά σιγά είδα και τις ασκήσεις που ανέβασες, τώρα θα δω πως θα πάει όλο τον Μάιο (ούτος η άλλως δεν μπορούμε να βουτήξουμε)και αναλόγως θα πράξω σχετικά με το ψαροτουφεκο!

NiVe
03-05-2010, 15:30
Φίλε μου σε ευχαριστώ είδη ξεκίνησα βάρη σιγά σιγά είδα και τις ασκήσεις που ανέβασες, τώρα θα δω πως θα πάει όλο τον Μάιο (ούτος η άλλως δεν μπορούμε να βουτήξουμε)και αναλόγως θα πράξω σχετικά με το ψαροτουφεκο!

Καλό θα ήταν να ζητήσεις την γνώμη κάποιου φυσικοθεραπευτή,να σε εξετάσει,να σε αξιολογήσει και να σου βγάλει ένα πρόγραμμα.

Ό,τι θες μην ντραπείς...:126:

ryanharis
13-05-2010, 01:52
Γεια σου φίλε μου!Πολύ καλό φαίνεται αυτό το μέρος όπου δίνεις συμβουλές!Οπότε ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και εγώ όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι.Λοιπόν στο θέμα μας...
Ονομάζομαι Χάρης και είμαι 21 χρονων.Πριν ένα χρόνο πήγαινα και έτρεχα σε έναν ελεύθερο στίβο μόνος μου σαν συμπληρωματική αερόβια άσκηση για το γυμναστήριο που πηγαίνω.Μου φαινόταν πολύ πιο ωραίο από το βαρετό διάδρομο.Μετά από κανά δυο μήνες όπου έτρεχα 2-3 φορές τη βδομάδα κάπου στα 5χιλιόμετρα , άρχισε να με ενοχλέι το γόνατό μου κάνοντας "κλικ κλικ"όταν τέντωνα το πόδι μου.αυτή η ενόχληση γινόταν πόνος όταν το κούραζα.προφανώς σταμάτησα το τρέξιμο και το ξεκούρασα.δεν παρατήρησα άλλη φορά πόνο μόνο το κλικ.Προληπτικά έβγαλα ακτινογραφίες και μαγνητική στο αριστερό γόνατο και όλα ήταν καλα δεν είχα τίποτα.μου συνέστησαν ξεκούραση κ θα έφευε κ ο σπαστικός αυτός ήχος.Έτσι έκανα λοιπόν κ όλα έφτιαξαν.δεν θυμάμαι σε πόσο καιρό αλλα 2 μήνες περίπου.μου βγ΄ξκε και σαν ιδέα από το μυαλό πως έχω κάτι.όλα αυτά πριν ένα χρόνο.Μέχρι τον μάρτη όλα ήταν οκ έκανα ότι δραστηριότητα παρουσιαζόταν σε επίπεδο διασκέδασης και μόνο ( δεν συνέχισα το επίμονο τρέξιμο ) αλλά έπαιζα με φίλους μπάλα , τέννις και διάφορα άλλα , όποτε τύχαινε.Μια μέρα πήγα γυμναστήριο και έτρεξα μέσα στο Μάρτη λίγο απότομα κ πολύ κ από τότε επανήλθε το κλικ..κανένας απολύτως πόνος απλά η ενόχληση.Το ξεκουράζω γενικά από τότε όσο μπορώ.Πήγα στο ΚΑΤ σε έναν ορθοπεδικό και έιδε τις εξετάσεις που έιχα βγάλει πριν 9 μήνες , του είπα όλα αυτά που είπα και σε σένα παραπάνω και μου λέει οκ δεν είναι τίποτα σοβαρό.ισως μια ελαφριας μορφής χονδροπάθεια.αυό ξαναλέω από τις περσινές εξετάσεις.Είπε πως πολλοι το παθαίνουν εκει ανάμεσα στα 20 -30 χρόνια της ηλικίας τουσ και συνιστά ξεκούραση ή άντε και ασκήσεις ενδυνάμωσεις τετρακεφάλου και γαστροκνημιαίου μιας κ μπορώ να κάνω στο γυμναστήριο που πάω.μου έδωσε και μια επιγονατίδα να φοράω.Κ προεραιτικά μου έγγραψε και φυσικοθεραπέιες τις οποίες δενέχω ξεκινήσει ακόμη.και μου είπε να ξαναπάω σε 2 μήνες να με δει κ αν είναι να βγάλω νέες εξετάσεις τότε εάν χρειαστεί.

Ο λόγος που σου γράφω είναι γιατί πιστέυω πως μόνο με την ξεκούραση δεν γίνονται και πολλά.Ήδη είναι κανα 2 μήνες που δεν το ζορίζω το πόδι.Οπότε πότε θα δω αποτελέσματα.?Και θέλω να κάνω ασκήσεις στο γυμναστήριο για να δυναμώσω το πόδι μου.Απλά φοβάμαι μην το κάνω χειρότερο.Τι ακριβώς να κάνω??διάβασα κάπου για ισομετρικές ασκήσεις..αλλά ορισμένοι γυμναστές με κοροιδεύουν και μου λένε έλα μωρέ...κάνε κανονικές ασκήσεις τετρακεφάλων να δυναμώσεις...σε στύλ ότι απλά με τισ ισομετρικές δεν θα δω διαφορά , όχι πως είναι κακές.Έχει μπει και όλη αυτή η ιδέα πως κάτι έχω στο μυαλό μου κ έχω αγχωθεί....παίζει ρόλο νομίζω και η ψυχολογία...όσο το σκέφτομαι πως με ενοχλέι είναι χειρότερα..εάν ξεχαστώ είναι καλύτερα.Θέλω από εσένα να μου πέις τι προτείνεις..να κάνω ασκήσεις?και αν ναι ποιές?πόσα βάρη περίπου?δεν έχω πρόβλημα στον εξοπλισμό απλά δεν θέλω να "χαλάσω" το πόδι μου και να κάνω την ελαφριά μορφή σε κάτι χειρότερο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ μόνο που με άκουσες!!Συγνώμη που έγραψα πάρα πολλά αλλά ήθελα να στα πω σωστά.Περιμένω απάντηση!!!Καλό βράδυ...

NiVe
13-05-2010, 23:43
Γεια σου φίλε μου!Πολύ καλό φαίνεται αυτό το μέρος όπου δίνεις συμβουλές!Οπότε ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά και εγώ όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι.Λοιπόν στο θέμα μας...
Ονομάζομαι Χάρης και είμαι 21 χρονων.Πριν ένα χρόνο πήγαινα και έτρεχα σε έναν ελεύθερο στίβο μόνος μου σαν συμπληρωματική αερόβια άσκηση για το γυμναστήριο που πηγαίνω.Μου φαινόταν πολύ πιο ωραίο από το βαρετό διάδρομο.Μετά από κανά δυο μήνες όπου έτρεχα 2-3 φορές τη βδομάδα κάπου στα 5χιλιόμετρα , άρχισε να με ενοχλέι το γόνατό μου κάνοντας "κλικ κλικ"όταν τέντωνα το πόδι μου.αυτή η ενόχληση γινόταν πόνος όταν το κούραζα.προφανώς σταμάτησα το τρέξιμο και το ξεκούρασα.δεν παρατήρησα άλλη φορά πόνο μόνο το κλικ.Προληπτικά έβγαλα ακτινογραφίες και μαγνητική στο αριστερό γόνατο και όλα ήταν καλα δεν είχα τίποτα.μου συνέστησαν ξεκούραση κ θα έφευε κ ο σπαστικός αυτός ήχος.Έτσι έκανα λοιπόν κ όλα έφτιαξαν.δεν θυμάμαι σε πόσο καιρό αλλα 2 μήνες περίπου.μου βγ΄ξκε και σαν ιδέα από το μυαλό πως έχω κάτι.όλα αυτά πριν ένα χρόνο.Μέχρι τον μάρτη όλα ήταν οκ έκανα ότι δραστηριότητα παρουσιαζόταν σε επίπεδο διασκέδασης και μόνο ( δεν συνέχισα το επίμονο τρέξιμο ) αλλά έπαιζα με φίλους μπάλα , τέννις και διάφορα άλλα , όποτε τύχαινε.Μια μέρα πήγα γυμναστήριο και έτρεξα μέσα στο Μάρτη λίγο απότομα κ πολύ κ από τότε επανήλθε το κλικ..κανένας απολύτως πόνος απλά η ενόχληση.Το ξεκουράζω γενικά από τότε όσο μπορώ.Πήγα στο ΚΑΤ σε έναν ορθοπεδικό και έιδε τις εξετάσεις που έιχα βγάλει πριν 9 μήνες , του είπα όλα αυτά που είπα και σε σένα παραπάνω και μου λέει οκ δεν είναι τίποτα σοβαρό.ισως μια ελαφριας μορφής χονδροπάθεια.αυό ξαναλέω από τις περσινές εξετάσεις.Είπε πως πολλοι το παθαίνουν εκει ανάμεσα στα 20 -30 χρόνια της ηλικίας τουσ και συνιστά ξεκούραση ή άντε και ασκήσεις ενδυνάμωσεις τετρακεφάλου και γαστροκνημιαίου μιας κ μπορώ να κάνω στο γυμναστήριο που πάω.μου έδωσε και μια επιγονατίδα να φοράω.Κ προεραιτικά μου έγγραψε και φυσικοθεραπέιες τις οποίες δενέχω ξεκινήσει ακόμη.και μου είπε να ξαναπάω σε 2 μήνες να με δει κ αν είναι να βγάλω νέες εξετάσεις τότε εάν χρειαστεί.

Ο λόγος που σου γράφω είναι γιατί πιστέυω πως μόνο με την ξεκούραση δεν γίνονται και πολλά.Ήδη είναι κανα 2 μήνες που δεν το ζορίζω το πόδι.Οπότε πότε θα δω αποτελέσματα.?Και θέλω να κάνω ασκήσεις στο γυμναστήριο για να δυναμώσω το πόδι μου.Απλά φοβάμαι μην το κάνω χειρότερο.Τι ακριβώς να κάνω??διάβασα κάπου για ισομετρικές ασκήσεις..αλλά ορισμένοι γυμναστές με κοροιδεύουν και μου λένε έλα μωρέ...κάνε κανονικές ασκήσεις τετρακεφάλων να δυναμώσεις...σε στύλ ότι απλά με τισ ισομετρικές δεν θα δω διαφορά , όχι πως είναι κακές.Έχει μπει και όλη αυτή η ιδέα πως κάτι έχω στο μυαλό μου κ έχω αγχωθεί....παίζει ρόλο νομίζω και η ψυχολογία...όσο το σκέφτομαι πως με ενοχλέι είναι χειρότερα..εάν ξεχαστώ είναι καλύτερα.Θέλω από εσένα να μου πέις τι προτείνεις..να κάνω ασκήσεις?και αν ναι ποιές?πόσα βάρη περίπου?δεν έχω πρόβλημα στον εξοπλισμό απλά δεν θέλω να "χαλάσω" το πόδι μου και να κάνω την ελαφριά μορφή σε κάτι χειρότερο.
Ευχαριστώ πάρα πολύ μόνο που με άκουσες!!Συγνώμη που έγραψα πάρα πολλά αλλά ήθελα να στα πω σωστά.Περιμένω απάντηση!!!Καλό βράδυ...
Φίλε μου καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα μας.
Επειδή και`γω όποτε προλαβαίνω τρέχω σε στίβο έτσι όπως είπες και`συ για συμπληρωματική αερόβια μιας και κάνω και 2 φορές την εβδομάδα 3 kick χώρια τα βάρη.Με ιστορικό μερικής ρήξης έσω μηνίσκου,με χονδροπάθια δευτέρου βαθμού και`γω...
Να μην σε πολυμπερδεύω,θέλω να ξέρεις πως πολύ σωστά σου είπαν πως περίπου στα 20-30 μεγάλο ποσοστό των ανθρώπων πεθαίνει χονδροπάθια.Είναι φυσιολογική εξέλιξη όταν καταπονείς αρθρώσεις που λαμβάνουν μεγάλες πιέσεις και κραδασμούς.
Μην σε ανησυχεί η κατάσταση γιατί απ`όσο καταλαβαίνω πρόκειται για εξάρσεις και παροξυσμούς μίας κοινής χονδροπάθιας και οι κριγμοί είναι ακίνδυνες προσκρούσεις και τριβές της επιγονατίδας στο κνημιαίο πλατό και στους κονδύλους.Δηλαδή η επιγονατίδα επειδή έχει ``φαγωθεί`` τροχιοδρομεί πλέον λάθος μέσα στην φυσιολογική της ``πορεία``!
Θα σου πρότεινα να μην ασχολήσε καν με ανίδεους γυμναστάκους που πραγματικά καταντούν γραφικοί και επικίνδυνοι σε μερικές καταστάσεις.
Να κάνεις ισομετρικές ασκήσεις και ασκήσεις που αφορούν την έκταση του γονάτου σου τις τελευταίες 30 περίπου μοίρες της έκτασης.Στο ποστ #14 έχω ποστάρει κάποιες ενδεικτικές ασκήσεις αυτού του στυλ.Σε νοιάζει να δώσεις έμφαση στην εκγύμναση κυρίως του έσω πλατύ.Αλλά μην πεις πως μόνο ο έσω πλατύς πρέπει να γυμναστεί και παραμελήσεις τις υπόλοιπες 3 μοίρες του 4φάλου.
Αν δεν σε καλύψουν και θες κάτι πιο ψαγμένο εγώ εδώ είμαι πάλι.Έχω πολύ πράγμα να σου ποστάρω.
Φιλικά Νίκος.

Υ.Γ.Σε καμία των περιπτώσεων κατά την άσκηση δεν πρέπει να προκληθεί οξύς-διαξιφιστικός πόνος που θα αναστέλει την σύσπαση.Φτιάξε ή τροποποίησε την θέση σου...

NiVe
13-05-2010, 23:48
Ξέχασα να σου επισημάνω πως συμφωνώ απόλυτα με τον γιατρό σου.
Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως συνηστόνται ξεκούραση,φυσικοθεραπείες,ασκήσεις και υποστηρηκτικός εξοπλισμός (νήρθηκες..επιγονατίδες...).
Οπότε μην μασάς και μην αγχώνεσαι...:126:

ryanharis
14-05-2010, 03:45
Ξέχασα να σου επισημάνω πως συμφωνώ απόλυτα με τον γιατρό σου.
Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως συνηστόνται ξεκούραση,φυσικοθεραπείες,ασκήσεις και υποστηρηκτικός εξοπλισμός (νήρθηκες..επιγονατίδες...).
Οπότε μην μασάς και μην αγχώνεσαι...:126:

ωραία οπότε θα κάνω ασκήσεις.αλλά δεν ξέρω καλά πως ακριβώς να τισ κάνω...είδα τις εικόνες στο ποστ 14 αλλά χλωμές...ποιές είναι για έσω πλατύ...?ποιες είναι για γαστροκνημιαίο?ποιες είναι οι υπόλοιπες ομάδες που πρεπει να γυμνάσω??για δώσε το παραπάνω πράγμα που έιπες πως έχεις.
Για παράδειγμα εγώ έχω δοκιμάσει να κάνω εκτάσεις τετρακεφάλων αλλά ισομετρικές.δηλαδή εκέι στις 30 μοίρες γίνεται η έκταση....δεν το λυγίζω πολύ το πόδι.με αυτό όμως δυναμώνει?θα μπορώ δηλαδή μετά από κάποιο καιρό να κάνω κανονικά την κίνηση κα να λυγίζω πλήρως το πόδι χωρίς να κάνω κλίκ???
Ευχαριστ'ω πολύ για την απάντησή σου και το χρόνο σου!!

NiVe
17-05-2010, 17:40
ωραία οπότε θα κάνω ασκήσεις.αλλά δεν ξέρω καλά πως ακριβώς να τισ κάνω...είδα τις εικόνες στο ποστ 14 αλλά χλωμές...ποιές είναι για έσω πλατύ...?ποιες είναι για γαστροκνημιαίο?ποιες είναι οι υπόλοιπες ομάδες που πρεπει να γυμνάσω??για δώσε το παραπάνω πράγμα που έιπες πως έχεις.
Για παράδειγμα εγώ έχω δοκιμάσει να κάνω εκτάσεις τετρακεφάλων αλλά ισομετρικές.δηλαδή εκέι στις 30 μοίρες γίνεται η έκταση....δεν το λυγίζω πολύ το πόδι.με αυτό όμως δυναμώνει?θα μπορώ δηλαδή μετά από κάποιο καιρό να κάνω κανονικά την κίνηση κα να λυγίζω πλήρως το πόδι χωρίς να κάνω κλίκ???
Ευχαριστ'ω πολύ για την απάντησή σου και το χρόνο σου!!

Φίλε μου πρέπει να καταλάβεις πως δεν είσαι περιστατικό που χρήζει άμεσα εκγύμνασης του γαστροκνημίου-υποκνημιδίου.
Αυτό θα στο πρότεινα αν είχα να κάνω με άτομο που`χει υποστεί άλλη βλάβη και ήταν αρκετό καιρό με νάρθηκα ή από χειρουργίο.
Θα δίνεις έμφαση στις ασκήσεις έκτασης που ξεκινούν από τις 30 μοίρες κάμψη και από εκεί θα ξεκινάει η έκταση,από τις 30 μοίρες κάμψη δηλαδή.
Όποια άσκηση έκτασης ξεκινά από τις 30 μοίρες κάμψη γυμνάζει κυρίως τον έσω πλατύ.Όταν δηλαδή η κίνησή σου αφορά την πλήρη έκταση μέχρι τις 30 μοίρες λύγισμα και πάλι τέντωμα είναι για έσω πλατύ.
Αυτές τις ασκήσεις πρέπει για αρχή να τις κάνεις 4 περίπου φορές την εβδομάδα.
Τεντώνεις-κρατάς 5 δεύτερα και χαλαρώνεις..και ξανά το ίδιο.
12-15 επαναλ. από 4 σετ.
Τώρα αν θες να παίζεις και στο γυμν. πόδια θα σου πρότεινα να μην τους δίνεις πολλή έμφαση γιατί θα τα γυμνάζεις ήδη 4 φορές την εβδομάδα.Παίξε περισσότερο leg extension σ`όλο το εύρος τροχιάς,οπίσθιους μηριαίους (leg curl) και γάμπες αλλά μην δώσεις τρελή έμφαση.Παίξε 4 σετ το κάθε ένα και τις γάμπες 6 και κάνε και 30 λεπτά ποδήλατο.

Υ.Γ. Όσο για τον κρυγμό που ακούς αυτός ενδέχεται να μειωθεί ή και να αποκλειστεί αν μετά από καιρό ο 4φαλός σου δυναμώσει αρκετά και τροχιοδρομεί σωστά την επιγονατίδα.

NiVe
17-05-2010, 17:46
Σε περίπτωση που αποφασίσεις να ακολουθήσεις το πρόγραμμα με 4 προπονήσεις και των 2 ποδιών σου,θα πρέπει να ξέρεις πως σημαντικό ρόλο παίζουν και οι διατάσεις.Σου ποστάρω 2 βασικές αν και πιστεύω πως ήδη τις ξέρεις ή ξέρεις κάποιες παρόμοιες μιας και ασχολήσε με τον χώρο.
2772

2773
Η μία είναι για διάταση 4φάλου και η άλλη για διάταση οπισθίων μηριαίων.
Δεν είναι οι καλύτερες,είναι οι πιο γνωστές και οι πιο συχνές.Για κάτι πιο εξειδικευμένο πρέπει να στο δείξω...:133:

Καλή δύναμη.

ryanharis
19-05-2010, 23:52
Φίλε μου πρέπει να καταλάβεις πως δεν είσαι περιστατικό που χρήζει άμεσα εκγύμνασης του γαστροκνημίου-υποκνημιδίου.
Αυτό θα στο πρότεινα αν είχα να κάνω με άτομο που`χει υποστεί άλλη βλάβη και ήταν αρκετό καιρό με νάρθηκα ή από χειρουργίο.
Θα δίνεις έμφαση στις ασκήσεις έκτασης που ξεκινούν από τις 30 μοίρες κάμψη και από εκεί θα ξεκινάει η έκταση,από τις 30 μοίρες κάμψη δηλαδή.
Όποια άσκηση έκτασης ξεκινά από τις 30 μοίρες κάμψη γυμνάζει κυρίως τον έσω πλατύ.Όταν δηλαδή η κίνησή σου αφορά την πλήρη έκταση μέχρι τις 30 μοίρες λύγισμα και πάλι τέντωμα είναι για έσω πλατύ.
Αυτές τις ασκήσεις πρέπει για αρχή να τις κάνεις 4 περίπου φορές την εβδομάδα.
Τεντώνεις-κρατάς 5 δεύτερα και χαλαρώνεις..και ξανά το ίδιο.
12-15 επαναλ. από 4 σετ.
Τώρα αν θες να παίζεις και στο γυμν. πόδια θα σου πρότεινα να μην τους δίνεις πολλή έμφαση γιατί θα τα γυμνάζεις ήδη 4 φορές την εβδομάδα.Παίξε περισσότερο leg extension σ`όλο το εύρος τροχιάς,οπίσθιους μηριαίους (leg curl) και γάμπες αλλά μην δώσεις τρελή έμφαση.Παίξε 4 σετ το κάθε ένα και τις γάμπες 6 και κάνε και 30 λεπτά ποδήλατο.

Υ.Γ. Όσο για τον κρυγμό που ακούς αυτός ενδέχεται να μειωθεί ή και να αποκλειστεί αν μετά από καιρό ο 4φαλός σου δυναμώσει αρκετά και τροχιοδρομεί σωστά την επιγονατίδα.

Σε περίπτωση που αποφασίσεις να ακολουθήσεις το πρόγραμμα με 4 προπονήσεις και των 2 ποδιών σου,θα πρέπει να ξέρεις πως σημαντικό ρόλο παίζουν και οι διατάσεις.Σου ποστάρω 2 βασικές αν και πιστεύω πως ήδη τις ξέρεις ή ξέρεις κάποιες παρόμοιες μιας και ασχολήσε με τον χώρο.
2772

2773
Η μία είναι για διάταση 4φάλου και η άλλη για διάταση οπισθίων μηριαίων.
Δεν είναι οι καλύτερες,είναι οι πιο γνωστές και οι πιο συχνές.Για κάτι πιο εξειδικευμένο πρέπει να στο δείξω...:133:

Καλή δύναμη.

Ευχαριστώ πάρα πολυ φίλε!!θα τα δοκιμάσω όλα αυτα!!Μια μόνο τελευταία ερώτηση.Την πρώτη διάταση που μου έδειξες..πρέπει να την κάνω?Γιατί δεν ξέρω αν πρέπει να λυγίζω προς τα πίσω το πόδι μου , όπως το κρατάει στο γράφημα της διάτασης.Δεν είναι σαν να κάνω βαθύ κάθισμα?Και επίσης το ποδήλατο δεν κάνει κακό στην άρθρωση??Είσαι σίγουρος πως δεν το επιβαρύνω?Μου έχουν πει επίσης για ελλειπτικό μηχάνημα που έχουμε στι γυμναστήριο και λένε πως είναι πολύ καλό για προβλήματα στις αρθρώσεις.Δεν ξέρω όμως σλιγουρα αν επιτρέπεται....Το γόνατο σε αυτό λυγίζει πολύ λιγότερο από το ποδήλατο...Αν δεν ξέρεις πιο έιναι στο παραθέτω σε αυτό το link.Γενικά έχω πρόβλημα , ψάχνω μια αερόβια άσκηση που να μην επιβαρύνει την κατάστασή μου γιατί μου έχουν "απαγορεύσει" τρέξιμο σε διάδρομο.Οπότε εάμ ξέρεις πεσ μου...πάντως νομίζω πως ούτε το ποδήλατο είναι κατάλληλο.Ίσως το ελλεπτικό....Δεν ξέρω απλά ρωτάω.Κ πάλι ευχαριστώ!καλό βράδυ

ryanharis
20-05-2010, 00:02
κάπως έτσι ....

Μηχανήματα αεροβικής άσκησης
Ελλειπτικό
Το ελλειπτικό τα τελευταία χρόνια έχει αρχίσει να αποκτά τη θέση που του αρμόζει! Πρόκειται για ένα μηχάνημα που σχεδιάστηκε πριν από λίγα χρόνια ως ένα κράμα διαδρόμου, ποδηλάτου και stepper. Πατώντας στα πέδιλα του ελλειπτικού, κάνετε μια μεγάλη ελλειπτική κίνηση χωρίς καθόλου κραδασμούς.
Τι γυμνάζει Συγκεντρώνει τα πλεονεκτήματα του διαδρόμου, του ποδηλάτου και του stepper, γυμνάζοντας τις ίδιες μυϊκές ομάδες (μηρούς κυρίως), καθώς και γλουτούς (στην ανάστροφη κίνηση), ενώ δεν έχει καθόλου κραδασμούς που κουράζουν τα γόνατα και τους αστραγάλους.

http://www.sport-fitness.gr/index.php?category_id=61

NiVe
21-05-2010, 13:34
Φίλε αν και λίγο καθυστερημένα το ελλειπτικό το ξέρω.
Είναι συνδιαστικό μηχάνημα διαδρόμου και step και πήρε τ`όνομά του από την κίνηση που γίνεται.
Επιτρέπεται το συγκεκριμένο μηχάνημα.Αυτός που σου`πε για τον διάδρομο έπρεπε να σου επισημάνει πως διάδρομος με κλίση 7-9% και γρήγορο περπάτημα 6-7χλμ (ταχύτητα),βοηθήει πολύ.Γιατί και δεν επιβαρύνει τόσο τα γόνατα και κάνεις αερόβια και χάνεις λίπος με την μικρότερη απώλεια μυικού ιστού. :126:
(εγώ αυτό κάνω όποτε ανεβαίνω σε διάδρομο και βάζω και από 1 κιλό στο κάθε πόδι)
Υ.Γ.μην κρατιέσαι από την λαβή αν τελικά κάνεις διάδρομο.
Την διάταση μπορείς και πρέπει να την κάνεις χωρίς κανέναν απολύτως φόβο.Γιατί θέλουμε ένα πόδι δυνατό και ελαστικό.Το δυνατό και ανελαστικό πόδι είναι το ίδιο (σχεδόν) με το αδύναμο.Μπορεί να τραυματιστεί πανεύκολα και δεν δουλεύει σωστά.:132:

NiVe
03-06-2010, 20:23
Μιας και μιλάγαμε πιο πάνω για ``κλικ`` επιγονατίδας κλπ κλπ....
Πείτε μου μεγιές...!!!!
Στο βίντεο το δεξί μου γόνατο....:402::623:
http://www.youtube.com/watch?v=YkFAb-8r3Kw

smernas
03-06-2010, 21:46
Μιας και μιλάγαμε πιο πάνω για ``κλικ`` επιγονατίδας κλπ κλπ....
Πείτε μου μεγιές...!!!!
Στο βίντεο το δεξί μου γόνατο....:402::623:
YkFAb-8r3Kw

Ωραίο !!! :444:
.
.

Και το δικό μου έτσι κάνει και λίγο δυνατότερα .
.
.
.
χμμμ...
.
.
.
:113: Θες να πάμε ντουέτο στο ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΕΙΣ ΤΑΛΕΝΤΟ ?

kokotiris
12-07-2010, 23:17
φιλε nive καλησπερα!!!
Να σε ρωτησω κι εγω κατι κι αν μπορεις και θελεις να μου πεις την γνωμη σου!
Σημερα, επαιζα σε 5*5 και ξαφνικα ενιωσα ενα τραβηγμα πισω στον αριστερο μηρο.
Μου ειπανε να βαλω παγο, οπως κι εκανα, αλλα με ποναει αρκετα.
Ξερεις τι αλλο μπορω να κανω?
εχουν περασει 2 ωρες σχεδον και ο πονος δεν υποχωρει!!
Βοηθησε με σε παρακαλω γιατι εχω αγωνα σε μια βδομαδα!!!:105::105:

NiVe
13-07-2010, 00:18
φιλε nive καλησπερα!!!
Να σε ρωτησω κι εγω κατι κι αν μπορεις και θελεις να μου πεις την γνωμη σου!
Σημερα, επαιζα σε 5*5 και ξαφνικα ενιωσα ενα τραβηγμα πισω στον αριστερο μηρο.
Μου ειπανε να βαλω παγο, οπως κι εκανα, αλλα με ποναει αρκετα.
Ξερεις τι αλλο μπορω να κανω?
εχουν περασει 2 ωρες σχεδον και ο πονος δεν υποχωρει!!
Βοηθησε με σε παρακαλω γιατι εχω αγωνα σε μια βδομαδα!!!:105::105:

Ενδέχεται να`ναι κάποια μικροθλάση,ή απλά ένα τράβηγμα.
Βαλε πάγο τις 2 πρώτες μέρες κάθε ώρα από 12 λεπτά και τις επόμενες 3 3 φορές την ημέρα.
Ακινητοποίηση,όχι κούραση,βάλε ένα μαξιλάρι κάτω από το γόνατο και δες αν αύριο το σημείο που σε πονάει(ψηλάφησέ το) είναι πιο σκληρό απ`ό,τι γύρω απ`αυτό.
Ο πόνος μπορεί να μείνει και για μέρες...
Περιμένω νέα σου.

Υ.Γ. αυτά για αρχή...μετά έχουμε συνέχεια.

kokotiris
13-07-2010, 00:31
Βαλε πάγο τις 2 πρώτες μέρες κάθε ώρα από 12 λεπτά και τις επόμενες 3 3 φορές την ημέρα.
Ακινητοποίηση,όχι κούραση,βάλε ένα μαξιλάρι κάτω από το γόνατο και δες αν αύριο το σημείο που σε πονάει(ψηλάφησέ το) είναι πιο σκληρό απ`ό,τι γύρω απ`αυτό.
Περιμένω νέα σου.

Να'σαι καλα φιλε μου!!
Χιλια ευχαριστω!!
Κανω ηδη οτι μου ειπες!!

NiVe
13-07-2010, 00:36
Υπάρχει και συνέχεια.Αυτά προς το παρόν μιας και δεν έχω εικόνα.
Περιμένω νέα σου...:114:

vikini
13-07-2010, 14:05
Γεια σας! Ψαχνοντας πληροφοριες για το προβλημα μου βρηκα αυτο το φορουμ και ειδα ποσο τους εχει βοηθησει ολους ο NiVe οποτε λεω να πω και γω το προβλημα μου.Λοιπον τον τελευταιο καιρο αρχισαν να με πονανε τα γονατα μου και κυριως το αριστερο. Θα πρεπει να αναφερω οτι τους τελευταιους 4 μηνες κανω γυμναστικη (σπιτι και γυμναστηριο) και καθε μερα διαδρομο. Πηγα σε ορθοπεδικο χτες και μου ειπε οτι εχω χονδροπαθεια και ειπε να κανω ισομετρικες ασκησεις τετρακεφαλων και να βαζω παγο. Επισης να σταματησω για λιγο καθισματα προβολες κτλ. Διαδρομο μπορω να κανω κανονικα. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και οταν ρωτησα αν ειναι κατι μονιμο ειπε οτι μπορει να το χεις 2 χρονια μπορει να φυγει και μεθαυριο αλλα απ οτι βλεπω δεν ειναι κατι που περναει! Και το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι πριν απο καποια χρονια(πανω απο 3) ειχα ξανα το ιδιο προβλημα και ισως λιγο χειροτερα τοτε και μου ειχε πει να βαζω παγο 3 φορες την ημερα και voltaren και ενα χαπι που δεν θυμαμαι. Τελικα η απορια μου ειναι η χονδροπαθεια ειναι κατι σοβαρο η οχι? Επισης περναει η ειναι μονιμο? Και το μονο που πρεπει να κανω ειναι ισομετρικες ασκησεις? Επισης διαδρομο μπορω να κανω κανονικα? Συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!! Ευχαριστω εκ των προτερων!!

NiVe
13-07-2010, 14:39
Γεια σας! Ψαχνοντας πληροφοριες για το προβλημα μου βρηκα αυτο το φορουμ και ειδα ποσο τους εχει βοηθησει ολους ο NiVe οποτε λεω να πω και γω το προβλημα μου.Λοιπον τον τελευταιο καιρο αρχισαν να με πονανε τα γονατα μου και κυριως το αριστερο. Θα πρεπει να αναφερω οτι τους τελευταιους 4 μηνες κανω γυμναστικη (σπιτι και γυμναστηριο) και καθε μερα διαδρομο. Πηγα σε ορθοπεδικο χτες και μου ειπε οτι εχω χονδροπαθεια και ειπε να κανω ισομετρικες ασκησεις τετρακεφαλων και να βαζω παγο. Επισης να σταματησω για λιγο καθισματα προβολες κτλ. Διαδρομο μπορω να κανω κανονικα. Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ειπε οτι δεν ειναι τιποτα και οταν ρωτησα αν ειναι κατι μονιμο ειπε οτι μπορει να το χεις 2 χρονια μπορει να φυγει και μεθαυριο αλλα απ οτι βλεπω δεν ειναι κατι που περναει! Και το αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι πριν απο καποια χρονια(πανω απο 3) ειχα ξανα το ιδιο προβλημα και ισως λιγο χειροτερα τοτε και μου ειχε πει να βαζω παγο 3 φορες την ημερα και voltaren και ενα χαπι που δεν θυμαμαι. Τελικα η απορια μου ειναι η χονδροπαθεια ειναι κατι σοβαρο η οχι? Επισης περναει η ειναι μονιμο? Και το μονο που πρεπει να κανω ειναι ισομετρικες ασκησεις? Επισης διαδρομο μπορω να κανω κανονικα? Συγγνωμη για το μεγαλο μηνυμα!! Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Kαλώς ήρθες στην παρέα.
Αυτό που έβαλα σε bolt είναι απλά αστείο.Η χονδροπάθεια από την στιγμή που εμφανίζεται δεν φεύγει.Καταστρέφεται ή έστω φθείρεται ο χόνδρος ο οποίος δεν αναγεννάτε (εκτός και αν κάνεις καλλιέργεια).
Δεν μπορώ να πιστέψω πως γιατρός είπε τέτοια πράγμα.Το λέω γιατί μεγάλο κεφάλι της ορθοπεδικής στο ΠΝ μου`χε πει κατά λέξη ``μαθαίνεις να ζεις μ`αυτό,το βοηθάς να μην πονάει τόσο γυμνάζοντας τον 4φαλο και φροντίζεις να μην εξελιχθεί``.
Όπως και να`χει η δεύτερη άποψη θα σου λύσει την απορία και τις όποιες αμφιβολίες.(από γιατρό)
Θα συμφωνήσω στις ισομετρικές και κυρίως στις τελευταίες 30 μοίρες της έκτασης (έχω ποστάρει αρκετές φωτό πιο πίσω),τα καθίσματα και οι προβολές προσωπικά είναι απαγορευτικές.
Πάγο πριν και μετά την προπόνηση και όταν σ`ενοχλεί.Το βράδυ (τις πρώτες ημέρες) μαξιλάρι κάτω από το γόνατο.
Η voltaren χωρίς την εφαρμογή υπερήχου δεν θα σε βοηθήσει (προσωπική μου άποψη)...εκτός και αν εννοείς χαπάκι voltaren,που αλλάζει το πράγμα.
Διάδρομο θα ξανακάνεις χαλάρά μόνο όταν παρατηρηθεί ύφεση στον πόνο.Για προθέρμανση μπορείς να κάνεις χαλαρά ένα 10λεπτο αλλά όχι να λιώσεις 30-40 λεπτά τρέξιμο.Πιο μετά θα μπορείς και ποδήλατο αλλά με ψηλά την σέλα για να μην το λυγίζεις πολύ.
Σου ποστάρω μία φωτό με μία εφαρμογή medical taping που`κανα στο γόνατό μου που`χω το ίδιο και χειρότερο πρόβλημα.Με θεραπείες που`κανα (στον εαυτό μου :138:) και με υποστηρικτικά μέσα ανεβαίνω στον διάδρομο και λιώνω....

3224

Υ.Γ. Το πρόβλημά σου βελτιώνεται δεν εξαφανίζεται.Το πόσο γρήγορα εξαρτάται από τον βαθμό της εκφύλισης-καταστροφής του χόνδρου (εγώ στο αριστερό έχω πρώτου βαθμού και στο δεξί δευτέρου βαθμού χονδροπάθεια).Φυσικά αν έχεις την δυνατότητα να κάνεις φυσικοθεραπείες θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ και θα πάρεις τις σωστές κατευθύνσεις αντιμετώππισης του προβλήματος.

Φιλικά Νίκος.

NiVe
13-07-2010, 14:41
Φαντάσου το κάπως έτσι...
3225
....

vikini
13-07-2010, 15:17
Χιλια ευχαριστω! Και μενα αυτο που ειπε μου εκανε εντυπωση γι αυτο και το εψαξα περαιτερω. Τη Δευτερα θα παω και σε αλλο γιατρο. Για τον διαδρομο ομως μου εκανες τη καρδια περιβολι!! Δεν μπορω να σταματησω το τρεξιμο! Και επειδη ειμαι απαισια και αγυριστο κεφαλι πολυ φοβαμαι οτι θα κανω διαδρομο ο,τι κι αν μου λενε. Θα μου δημιουργησει μεγαλο προβλημα? Μπορω εστω να κανω 6χμ/ωρα με 10% κλιση η κατι τετοιο?? Θα ψαξω τωρα ισομετρικες ν αρχισω. Εχεις ποσταρει και εσυ? Για να δω...

vikini
13-07-2010, 15:22
Α! Ξεχασα να πω οτι δεν με ποναει και τοσο πολυ. Μπορω και να περπατησω και να τρεξω και ολα! Mε ποναει αρκετα μονο μετα απο αυτο το οργανο
http://i181.photobucket.com/albums/x149/out_of_my_mind_photos/320_leg_press_diago_big.jpg

NiVe
13-07-2010, 15:32
Χιλια ευχαριστω! Και μενα αυτο που ειπε μου εκανε εντυπωση γι αυτο και το εψαξα περαιτερω. Τη Δευτερα θα παω και σε αλλο γιατρο. Για τον διαδρομο ομως μου εκανες τη καρδια περιβολι!! Δεν μπορω να σταματησω το τρεξιμο! Και επειδη ειμαι απαισια και αγυριστο κεφαλι πολυ φοβαμαι οτι θα κανω διαδρομο ο,τι κι αν μου λενε. Θα μου δημιουργησει μεγαλο προβλημα? Μπορω εστω να κανω 6χμ/ωρα με 10% κλιση η κατι τετοιο?? Θα ψαξω τωρα ισομετρικες ν αρχισω. Εχεις ποσταρει και εσυ? Για να δω...

Δοκίμασε 7 χλμ με 7 ανηφόρα χωρίς να κρατιέσαι...εγώ αυτό κάνω και δεν μ`ενοχλεί.
Καλό θα ήταν βέβαια πρώτα να κάνεις 2 εβδομάδες (τουλάχιστον) ασκήσεις και μετά.
Η οριζόντια πρέσα της technogym με ενοχλεί και`μένα.Θα την δοκιμάσεις μετά από αρκετό καιρό και αφού γυμνάσεις καλά τα πόδια σου πρώτα και μόνο στις 30 μοίρες.
Δες έχω ποστάρει αρκετές.
:126:

NiVe
13-07-2010, 15:37
3230
AΠΛΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΤΙΚΗ.....

Οι υπόλοιπες είναι μερικές αντιπρωσοπευτικές.
3231

3232

3233

NiVe
13-07-2010, 15:42
http://www.google.gr/imgres?imgurl=http://medicalimages.allrefer.com/large/knee-pain.jpg&imgrefurl=http://www.parkour.gr/articles/injuries-and-recovery/125-2009-10-20-13-14-16.html&usg=__Pf6mVkESLnLKx3dxBro41qVjJAo=&h=320&w=400&sz=27&hl=el&start=18&sig2=AQ-jdxnNAI7oJqWShh-AGQ&itbs=1&tbnid=yhUjgpYbvCLCrM:&tbnh=99&tbnw=124&prev=/images%3Fq%3D%25CE%25AD%25CF%2583%25CF%2589%2B%25CF%2580%25CE%25BB%25CE%25B1%25CF%2584%25CF%258D%25CF%2582%2B%25CE%25B1%25CF%2583%25CE%25BA%25CE%25AE%25CF%2583%25CE%25B5%25CE%25B9%25CF%2582%26hl%3Del%26client%3Dfirefox-a%26sa%3DG%26rls%3Dorg.mozilla:el:official%26gbv%3D2%26tbs%3Disch:1&ei=gl08TIjlDcuTjAel9P3VDg

vikini
13-07-2010, 15:53
Σ' ευχαριστω πααααρα πολυ! Θ'αρχισω τις ασκησεις! Και τουλαχιστον μεχρι να δω τον γιατρο δεν κανω τπτ αλλο. :(

NiVe
13-07-2010, 15:58
Σ' ευχαριστω πααααρα πολυ! Θ'αρχισω τις ασκησεις! Και τουλαχιστον μεχρι να δω τον γιατρο δεν κανω τπτ αλλο. :(
Έχω κι`άλλες ασκήσεις απλά αυτές για αρχή είναι μία χαρά.
Καλή επιτυχία.:126:

vikini
13-07-2010, 16:33
Ουσιαστικα σ 'αυτες τις ασκησεις απλα κανω την κινηση και μενω ετσι για καποια δευτερολεπτα,ε?

NiVe
13-07-2010, 16:42
Ουσιαστικα σ 'αυτες τις ασκησεις απλα κανω την κινηση και μενω ετσι για καποια δευτερολεπτα,ε?

Μένεις στην έκταση τουλάχιστον 5 δεύτερα και όσο περνάνε οι μέρες τα δευτερόλεπτα αυξάνονται.
Καλές διατάσεις πριν.
Κάνε σετ των 15.Τουλάχιστον 4 σετ...
Μην ξεχνάς τον πάγο.

kokotiris
13-07-2010, 20:30
Περιμένω νέα σου.

Γεια σου Nive, με ψηλαφηση διαπιστωνω οτι το σημειο ειναι καπως πιο σκληρο. Συνεχιζω να βαζω παγο κανονικα οπως μου ειπες,σωστα?

NiVe
13-07-2010, 21:15
Γεια σου Nive, με ψηλαφηση διαπιστωνω οτι το σημειο ειναι καπως πιο σκληρο. Συνεχιζω να βαζω παγο κανονικα οπως μου ειπες,σωστα?

Συνέχισε.Το σημείο αυτό που`ναι πιο σκληρό είναι το σημείο που`χεις τράβηγμα ή θλάση.
Ενδέχεται να σου βγάλει ένα μικρό αιμάτωμα σε μερικές ημέρες.:121:

kokotiris
13-07-2010, 21:31
Συνέχισε.Το σημείο αυτό που`ναι πιο σκληρό είναι το σημείο που`χεις τράβηγμα ή θλάση.
Ενδέχεται να σου βγάλει ένα μικρό αιμάτωμα σε μερικές ημέρες.:121:

Α πολυ ωραια!!!:131::131:
Ποια ειναι η συνηθης αιτια για τετοιου ειδους τραυματισμους?
Οχι καλο ζεσταμα πριν αρχισει το παιχνιδι?
εχεις να μου δωσεις ασκησεις για προθερμανση πριν απο αγωνα?
Σε ευχαριστω και παλι φιλε μου, οποτε μπορεσεις κι εχεις χρονο μου απαντας!
Να'σαι καλα, ειναι πολυ σπουδαιο αυτο που κανεις , να το ξερεις!!

NiVe
13-07-2010, 23:18
Α πολυ ωραια!!!:131::131:
Ποια ειναι η συνηθης αιτια για τετοιου ειδους τραυματισμους?
Οχι καλο ζεσταμα πριν αρχισει το παιχνιδι?
εχεις να μου δωσεις ασκησεις για προθερμανση πριν απο αγωνα?
Σε ευχαριστω και παλι φιλε μου, οποτε μπορεσεις κι εχεις χρονο μου απαντας!
Να'σαι καλα, ειναι πολυ σπουδαιο αυτο που κανεις , να το ξερεις!!

Nαι,ελλειπής προθέρμανση και απουσία διατάσεων,ή αυτά αλλά σε μικρό ή έστω όχι επαρκή βαθμό.Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την ανελαστικότητα του μυισκελετικού σου συστήματος και τον τραυματισμό σε μία ακράια θέση.
Έχω σκοπό να κάνω σχετικό thread με ασκήσεις προθέρμανσης καθώς επίσης και διατάσεις.

Koufos
23-07-2010, 21:56
Καλησπέρα!!! πριν απο δύο μερεσ ενω επέζα 5χ5 με φίλους χτύπισα στο γονατο ... εκανα μαγνητική και η μαγνητική εδειξε τα εξης : Οι οβελιαίες τομές έχουν κατέυθυνση απο δέξια προς τα αριστερά . Παρατηρείται σημαντική ποσότητα υγρού στην κατα γόνυ άρθρωση και ιδιαίτερα στον υπερεπιγονατιδικό αρθρικό θύλακα . Εκφύλιση 1ου βαθμού παρουσιάζει το πρόσθιο κέρας του έσω μηνίσκου . Εκφύλιση 1ου με 2ου βαθμού παρουσιάζει το πρόσθιο κέρας του έξω μηνίσκου . Εικόνα ρήξης παρουσιάζει ο πρόσθιος χιαστός σύνδεσμος .

Ο γιατρός μου πρότεινε χειρουργιο και μάλιστα σύντομα τι πιστέυεις πως πρέπει να κάνω ;;; Μέχρι να πάρω την απόφαση μου τι θα πρέπει να προσέξω ;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητηρια !!!
Βοηθησε με γιατι εχω πελαγώσει

NiVe
26-07-2010, 11:58
Καλησπέρα!!! πριν απο δύο μερεσ ενω επέζα 5χ5 με φίλους χτύπισα στο γονατο ... εκανα μαγνητική και η μαγνητική εδειξε τα εξης : Οι οβελιαίες τομές έχουν κατέυθυνση απο δέξια προς τα αριστερά . Παρατηρείται σημαντική ποσότητα υγρού στην κατα γόνυ άρθρωση και ιδιαίτερα στον υπερεπιγονατιδικό αρθρικό θύλακα . Εκφύλιση 1ου βαθμού παρουσιάζει το πρόσθιο κέρας του έσω μηνίσκου . Εκφύλιση 1ου με 2ου βαθμού παρουσιάζει το πρόσθιο κέρας του έξω μηνίσκου . Εικόνα ρήξης παρουσιάζει ο πρόσθιος χιαστός σύνδεσμος .

Ο γιατρός μου πρότεινε χειρουργιο και μάλιστα σύντομα τι πιστέυεις πως πρέπει να κάνω ;;; Μέχρι να πάρω την απόφαση μου τι θα πρέπει να προσέξω ;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγχαρητηρια !!!
Βοηθησε με γιατι εχω πελαγώσει

Φίλε μου κατ`αρχάς περαστηκά σου.
Επειδή έχεις ζημιά και στον έσω και στον έξω μηνίσκο αλλά και στον χιαστό προσωπική μου άποψη είναι πως η αρθροπλαστική είναι μονόδρομος.
Σε περίπτωση που είχες μόνο ρήξη προσθίου θα σου`λεγα άλλα.
Επειδή αυτό που μου περιγράφεις δεν είναι άλλο από ένα πρησμένο,ταλαιπωρημένο και πονεμένο γόνατο θα σου πρότεινα μόνο πάγο,ακινητοποίηση και ανάροπη θέση (το πόδι λίγο πιο ψηλά).
Με την αρθροπλαστική (που πλέον είναι ρουτίνα) θα σου καταθαρίσει και τους μηνίκσους ο γιατρός και μετά από 10-12 εβδομάδες θα`σαι καλύτερα από πριν.
Η αποκατάσταση είναι δύσκολη,επίπονη και θέλει αποφασιστηκότητα
και να μην το βάζεις κάτω,αλλά αφού ήρθαν έτσι τα πράγματα δεν μπορείς να κάνεις και αλλιώς.
Βέβαια μία δεύτερη άποψη ποτέ δεν έβλαψε...:126:

Σε περίπτωση που προχωρήσεις σε αρθοπλαστική αλλά μετά από κάποιο καιρό και το γόνατό σου έχει ξεπρηστεί και το λυγίζεις έστω λίγο,θα σου πρότεινα ύπια-προεγχειρητική φυσ/πεία,αλλά μέχρι τότε μόνο αυτά που σου είπα.

Καλό κουράγιο,μην το φοβάσε έχει φτάσει η επιστήμη και η ιατρική σε απίστευτα επίπεδα.

Ό,τι θες ρώτα με.
Φιλικά Νίκος.

aristos1978
26-07-2010, 12:43
Μήπως εννοείς συνδεσμοπλαστική ή αρθροσκόπιση και όχι αρθροπλαστική;
Καλό θα ήταν να πάρεις μία γνώμη και από κάποιον άλλο γιατρό κατά προτίμηση αθλίατρο, αλλά μην το αφήσεις πολύ.

NiVe
26-07-2010, 16:30
Μήπως εννοείς συνδεσμοπλαστική ή αρθροσκόπιση και όχι αρθροπλαστική;
Καλό θα ήταν να πάρεις μία γνώμη και από κάποιον άλλο γιατρό κατά προτίμηση αθλίατρο, αλλά μην το αφήσεις πολύ.

Πωωωωω....τώρα το είδα.
Φίλε μου συγνώμη έκανα λάθος.Συνδεσμοπλαστική εννοούσα,απλά επειδή δουλεύω αρθροπλαστική αυτό τον καιρό μπερδεύτηκα.
Αρθροσκόπιση είναι η παρεμβατική μέθοδος και συνδεσμοπλαστική το αποτέλεσμα αυτής.
Αν είχε τραυματίσει μόνο τους μηνίσκους θα μιλούσαμε για αρθροσκόπιση και φυσικά για διάστημα αποκατάστασης πολύ μικρότερο.
Απλά σαν μέθοδος ονομάζεται συνδεσμοπλαστική ΠΧΣ,ανεξάρτητα με το αν η προσπέλαση ονομάζεται αρθροσκοπιση.
Αρίστο έπεσες μέσα...πωωωω θα τον τρόμαξα τον άνθρωπο.
Τι...είναι υπερήλικας ή με χρόνια εκφυλιστική αρθρίτιδα (πχ) και θέλει αρθροπλαστική???

:121:

aristos1978
26-07-2010, 18:15
Πωωωωω....τώρα το είδα.
Φίλε μου συγνώμη έκανα λάθος.Συνδεσμοπλαστική εννοούσα,απλά επειδή δουλεύω αρθροπλαστική αυτό τον καιρό μπερδεύτηκα.
Αρθροσκόπιση είναι η παρεμβατική μέθοδος και συνδεσμοπλαστική το αποτέλεσμα αυτής.
Αν είχε τραυματίσει μόνο τους μηνίσκους θα μιλούσαμε για αρθροσκόπιση και φυσικά για διάστημα αποκατάστασης πολύ μικρότερο.
Απλά σαν μέθοδος ονομάζεται συνδεσμοπλαστική ΠΧΣ,ανεξάρτητα με το αν η προσπέλαση ονομάζεται αρθροσκοπιση.
Αρίστο έπεσες μέσα...πωωωω θα τον τρόμαξα τον άνθρωπο.
Τι...είναι υπερήλικας ή με χρόνια εκφυλιστική αρθρίτιδα (πχ) και θέλει αρθροπλαστική???

:121:

Τα λάθη είναι ανθρώπινα... Και εγώ το πρόσεξα επειδή είμαι συνάδελφος σου αλλιώς...

NiVe
26-07-2010, 18:17
Τα λάθη είναι ανθρώπινα... Και εγώ το πρόσεξα επειδή είμαι συνάδελφος σου αλλιώς...

Α...μάλιστα.Καλά έκανες και το επεσήμανες.
Πού έχεις τελειώσει φίλε?

Koufos
26-07-2010, 18:25
Ευχαριστώ πολύ νίκο... αλλα και αρίστο !!! Καταρχάς τώρα που σας γράφω το πόδι μου είνα λίγο πρισμένο αλλά σε καμία περιπτωση οπως τις πρώτες μέρες!!! το ποδι μου γενικα δεν με ποναει και λύγίζει σε ικανοποιητικό σημείο απο πριν απο 4 μερες. φυσικά δεν το ζοριζω αλλά το νιώθω καλύτερα!!! αυτές τις μέρες θα πάω και σε άλλον γιατρό. οι απορίες μου είναι οι εξής : Τι σημαίνει συνδεσμοπλαστική ;;; Πάγο βάζω ανα μια ώρα για πεντε λέπτα ειναι υπερβολικό τι λές ;; Πρέπει να το πατάω λίγο ή οχι ;;

aristos1978
26-07-2010, 18:41
Α...μάλιστα.Καλά έκανες και το επεσήμανες.
Πού έχεις τελειώσει φίλε?
Έχω τελειώσει Θεσσαλονίκη το μακρινό 2000 (γεράσαμε και μυαλό δεν βάλαμε).

NiVe
26-07-2010, 20:15
Έχω τελειώσει Θεσσαλονίκη το μακρινό 2000 (γεράσαμε και μυαλό δεν βάλαμε).

Mακρυά από την Αθήνα όπου και αν είσαι είναι καλά....:122:
Επειδή δεν το παίζω ``Ο`` φυσικοθεραπευτής και ``Ο`` παντογνώστης,οι θέσεις σου,οι επισημάνσεις σου και γενικότερα η άποψή σου για τα θέματα που συζητάμε είναι ευπρόσδεκτη φίλε μου.
Φιλικά Νίκος.

dimitris_21
09-09-2010, 03:40
Γεια σε όλους. Κατ' αρχην ,Nίκο έχεις βοηθήσει πολύ κόσμο και σοου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Κατά τη διάρκεια ενός αγώνα ποδοσφαίρου άλλαξα απότομα κατέυθυνση και ένιωσα σαν να μου βγήκε το γόνατο και να ξανμπήκε. Από τοτε δε ποναω. Απλά νιώθω ενόχληση σε λίγες κινήσεις, όπως όταν μαζεύω το ποδι προς τα πίσω. Έκανα μαγνητική που έδειξε τα εξής:

-Μόλις υποσημαινόμενη γραμμοειδής αλλοίωση εντός του οπίσθιου κέρατος του έσω μηνίσκου ως επί grade I αλλοίωση.
-Μικρή συλλογή υγρού στην άρθρωση.

Ρηξεις στοςυ χιαστους και στον μηνισκο γραφει πως δεν εχω.
Φαντάζομαι ότι τις καπούλαρα και οτι δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά θα ήθελα να μου πεις πιο συγκεκριμενα τι σημαινουν τα παραπανω και ποσο καιρο περιπου δε θα μπορω να παιξω μπαλα. Στον γιατρό θα πάω μάλλον από Δευτέρα και δε θέλω να αγωνιώ για 4 μέρες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. Και πάλι συγχαρητηρια

NiVe
09-09-2010, 03:47
Γεια σε όλους. Κατ' αρχην ,Nίκο έχεις βοηθήσει πολύ κόσμο και σοου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Κατά τη διάρκεια ενός αγώνα ποδοσφαίρου άλλαξα απότομα κατέυθυνση και ένιωσα σαν να μου βγήκε το γόνατο και να ξανμπήκε. Από τοτε δε ποναω. Απλά νιώθω ενόχληση σε λίγες κινήσεις, όπως όταν μαζεύω το ποδι προς τα πίσω. Έκανα μαγνητική που έδειξε τα εξής:

-Μόλις υποσημαινόμενη γραμμοειδής αλλοίωση εντός του οπίσθιου κέρατος του έσω μηνίσκου ως επί grade I αλλοίωση.
-Μικρή συλλογή υγρού στην άρθρωση.

Ρηξεις στοςυ χιαστους και στον μηνισκο γραφει πως δεν εχω.
Φαντάζομαι ότι τις καπούλαρα και οτι δεν είναι κάτι σοβαρό, αλλά θα ήθελα να μου πεις πιο συγκεκριμενα τι σημαινουν τα παραπανω και ποσο καιρο περιπου δε θα μπορω να παιξω μπαλα. Στον γιατρό θα πάω μάλλον από Δευτέρα και δε θέλω να αγωνιώ για 4 μέρες.

Ευχαριστώ προκαταβολικά. Και πάλι συγχαρητηρια

Φίλε περαστηκά σου.
Όντως ήσουν τυχερός μέσα στην ατυχία σου.Εγώ περίμενα να`χεις πάθει κάτι χειρότερο,γιατί το κολλάει το πόδι και στρίβει σημαίνει πολλά για`μένα.
Πήγαινε στον γιατρό να δεις τι θα σου πει και μετά με ρωτάς ό,τι θέλεις.Λογικά θα σου προτείνει συντηρητική θεραπεία...αν βέβαια θες ή αν το κρίνει ο γιατρός αναγκαίο μπορεί να χρειάζεσαι και αρθρωσκόπηση.
Όπως και να`χει είναι μισός ο χρόνος αποκατάστασης απ`ό,τι στους χιαστούς...:126:

kokotiris
09-09-2010, 04:17
Φιλτατε Nive , οταν θα εχεις χρονο δεν μας λες μερικες διατασεις για ζεσταμα πριν απο αγωνες ?
Να προσεχουμε για να εχουμε!!:102:

dimitris_21
09-09-2010, 14:48
Φίλε περαστηκά σου.
Όντως ήσουν τυχερός μέσα στην ατυχία σου.Εγώ περίμενα να`χεις πάθει κάτι χειρότερο,γιατί το κολλάει το πόδι και στρίβει σημαίνει πολλά για`μένα.
Πήγαινε στον γιατρό να δεις τι θα σου πει και μετά με ρωτάς ό,τι θέλεις.Λογικά θα σου προτείνει συντηρητική θεραπεία...αν βέβαια θες ή αν το κρίνει ο γιατρός αναγκαίο μπορεί να χρειάζεσαι και αρθρωσκόπηση.
Όπως και να`χει είναι μισός ο χρόνος αποκατάστασης απ`ό,τι στους χιαστούς...:126:

Σε ευχαριστώ για τη πολύ γρήγορη απάντηση. Τελικά κατάφερα να πάω σήμερα στο γιατρ'ο και μου είπε ότι το πρόβλημα θα αντιμετωπισθεί είτε με 10 φυσιοθεραπείες είτε με 3 ενέσεις. Μου είπε, επίσης, πως ό,τι απο τα 2 και να επιλέξω θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Μήπως όμως είναι καλύτερα να κάνω φυσιοθεραπείες?
Κατα τ' άλλα μου είπε να μην κάνω βαθιά καθίσματα και, γενικότερα, να μη λυγίζω το πόδι πάνω από 90 μοίρες και ότι θα μπορέσω να ξαναπαίξω σε 2 μήνες.

NiVe
09-09-2010, 15:14
Σε ευχαριστώ για τη πολύ γρήγορη απάντηση. Τελικά κατάφερα να πάω σήμερα στο γιατρ'ο και μου είπε ότι το πρόβλημα θα αντιμετωπισθεί είτε με 10 φυσιοθεραπείες είτε με 3 ενέσεις. Μου είπε, επίσης, πως ό,τι απο τα 2 και να επιλέξω θα έχει το ίδιο αποτέλεσμα. Μήπως όμως είναι καλύτερα να κάνω φυσιοθεραπείες?
Κατα τ' άλλα μου είπε να μην κάνω βαθιά καθίσματα και, γενικότερα, να μη λυγίζω το πόδι πάνω από 90 μοίρες και ότι θα μπορέσω να ξαναπαίξω σε 2 μήνες.

Εγώ θα σου πρότεινα φυσικοθεραπείες γιατί σ`αυτές θα κάνεις και ασκήσεις ισομετρικές μειομετρικές,διατάσεις,ασκήσεις ιδιοδεκτικότητας,ταχυδύναμης κ.α.
Οπότε στο εγγύς μέλλον το πόδι θα`ναι πιο έτοιμο και γυμνασμένο απ`ό,τι με 3 ενέσεις οι οποίες θα εξαλήψουν τον πόνο αλλά δεν θα σε ``γυμνάσουν``,ούτε θα σε βοηθήσουν σε θέμα ταχυδύναμης,ισορροπίας και ιδιοδεκτικότητας.:126:
Φυσικά μια δεύτερη γνώμη θα σου έλυνα τις όποιες αμφιβολίες.:133:
Φιλικά Νίκος.

NiVe
09-09-2010, 15:15
Φιλτατε Nive , οταν θα εχεις χρονο δεν μας λες μερικες διατασεις για ζεσταμα πριν απο αγωνες ?
Να προσεχουμε για να εχουμε!!:102:

Το`χω στα σχέδια...:126:

T_BA
17-09-2010, 19:50
Ασχολούμε με βάρη εδώ και 2 χρόνια περίπου (4 φορές την εβδομάδα)1,84 ύψος με 88 κιλά και είμαι 34 χρονών.
Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα MRI δεξιού γονάτου και είναι τα εξείς:
Έσω μηνίσκος εκφύλιση,Έξω μηνίσκος εκφυλιστική οριζόντια ρήξη του πρόσθιου κέρατος,Προσθιος χιαστος σύνδεσμος κατά φύσιν, οπίσθιος χιαστος σύνδεσμος κατά φύσιν, έσω πλάγιος σύνδεσμος κατά φύσιν, έξω πλάγιος κατά φύσιν.
υπερεπιγονατιδικός θύλακος και μεσαθρια σχισμή μικρή ποσότητα υγρού.Υγρό διακρίνεαι πέριξ των μηριαίων κονδύλων στην κνημοπερονιαία άρθρωση και πέριξ του τένοντα του ιγνυακού μυός.
οστικός Μυελός κατα φύσιν,αλλοιώσεις χον=δροπάθεια στν έσω μηριαίο κόνδυλο.
Μαλακά μόρια οίδημα διακρίνεται στο λίπος του Hoffa. Πέριξ της κνήμιαίας κατάφυσης του οπίσθιου χιαστού συνδέσμου διακρίνεται κυστικό μόρφωμα,σαφων ορίων μεγίστης διαμέτρου 1.ηcm περισσότερο συμβατό με κυστικό γάγγλιο.
Ομοίως κυστικό σχηματισμός σαφων ορίων μεγίστης διαμέτρου1,7 cm πέριξ της κατάφυσης του τένοντα του ημιυμενώδους μυός. Συλλογή υγρού στους μαλακούς ιστούς στο έξω διαμέρισμα της άρθρωσης στο ύψος του τελικού τμήματος της διάφυσης του μηριαίου. Οίδημα με εγκυστώμενη συλλογή υγρού στην οπίσθια επιφάνεια στο ύψος του μηριαίου οστού.
Θα ήθελα να μου πεις την γνώμη σου διότι έχω ραντεβου με τον γιατρό την Τρίτη και μέχρι τότε δεν ξέρω τι να κάνω.Ευχαριστώ...

NiVe
17-09-2010, 21:58
Ασχολούμε με βάρη εδώ και 2 χρόνια περίπου (4 φορές την εβδομάδα)1,84 ύψος με 88 κιλά και είμαι 34 χρονών.
Σήμερα πήρα τα αποτελέσματα MRI δεξιού γονάτου και είναι τα εξείς:
Έσω μηνίσκος εκφύλιση,Έξω μηνίσκος εκφυλιστική οριζόντια ρήξη του πρόσθιου κέρατος,Προσθιος χιαστος σύνδεσμος κατά φύσιν, οπίσθιος χιαστος σύνδεσμος κατά φύσιν, έσω πλάγιος σύνδεσμος κατά φύσιν, έξω πλάγιος κατά φύσιν.
υπερεπιγονατιδικός θύλακος και μεσαθρια σχισμή μικρή ποσότητα υγρού.Υγρό διακρίνεαι πέριξ των μηριαίων κονδύλων στην κνημοπερονιαία άρθρωση και πέριξ του τένοντα του ιγνυακού μυός.
οστικός Μυελός κατα φύσιν,αλλοιώσεις χον=δροπάθεια στν έσω μηριαίο κόνδυλο.
Μαλακά μόρια οίδημα διακρίνεται στο λίπος του Hoffa. Πέριξ της κνήμιαίας κατάφυσης του οπίσθιου χιαστού συνδέσμου διακρίνεται κυστικό μόρφωμα,σαφων ορίων μεγίστης διαμέτρου 1.ηcm περισσότερο συμβατό με κυστικό γάγγλιο.
Ομοίως κυστικό σχηματισμός σαφων ορίων μεγίστης διαμέτρου1,7 cm πέριξ της κατάφυσης του τένοντα του ημιυμενώδους μυός. Συλλογή υγρού στους μαλακούς ιστούς στο έξω διαμέρισμα της άρθρωσης στο ύψος του τελικού τμήματος της διάφυσης του μηριαίου. Οίδημα με εγκυστώμενη συλλογή υγρού στην οπίσθια επιφάνεια στο ύψος του μηριαίου οστού.
Θα ήθελα να μου πεις την γνώμη σου διότι έχω ραντεβου με τον γιατρό την Τρίτη και μέχρι τότε δεν ξέρω τι να κάνω.Ευχαριστώ...

Φίλε κατ`αρχη΄ν περαστηκα σου και καλώς ήρθες στην παρέα του DC.
Πες μας δύο λόγια για`σένα..μπήκες δυναμικά στο ποστάρισμα.

Πρόκειται για κλασικα ευρήματα ταλαιπωρημένου ή προσφάτος τραυματισμένου γονάτου.
Οι μηνίσκοι σηκώνουν τα πρώτα ζόρια και μετά τα υπόλοιπα.
Χιαστοί μία χαρά εκτός από το γάγγλιο που πρέπει να εξετασθεί περαιτέρω.
Το υγρό είναι η πρώτη αντίδραση των μηνίσκων σε τραυματισμό τους.
Οι μηνίσκοι κάνουν ύδραρθρο και οι χιαστοί αίμαρθρο.Οπότε καταλαβαίνεις πως μες στην ατυχία σου ήσουν τυχερός.
Το υγρό ή θα παρακεντιστεί ή θα αποροφηθεί μόνο του.

Μέχρι να πας στον γιατρό να αποφεύγεις:
1.Ορθοστασία και πολλά σκαλοπάτια.
2.Βαθύ κάθισμα.
3.Τρέξιμο και απότομες αλλαγές κατεύθυνσης στο βάδην.
4.Γενικά προσταύτευέ το.

Πρέπει:
1.Να βάζεις πάγο τουλάχιστον 4 φορές την ημέρα (προφανώς έχουν περάσει μέρες από τον τραυματισμό).
2.Καλό θα`ταν να βάλεις επιγονατίδα για καλύτερη σταθεροποίηση (προεραιτηκά).
3.Αντιφλεγμονόδη θα στα πρότεινα αλλά δεν είμαι ο κατάλληλος,γι`αυτό καλύτερα συμβουλέψου τον γιατρό τηλεφωνικώς.( δεν ξέρω ιστορικό)
4.Να ξεκουράζεις το πόδι πολύ και σε περίπτωση που το νιώθεις βαρύ ή πως πάει να σε ``τσιμπήσει`` βάλε ένα μαξιλάρι κάτω από το γόνατο..για να λυγίσει λίγο,περίπου 30μοίρες.(αυτή η θέση είναι η ιδανική και για την παγοθεραπεία).

Θέλω να μου πεις τον μηχανισμό κάκωσης...(έστριψες πάνω στο πόδι...?)

Πήγαινε στον γιατρό που είναι και ο πλέον αρμόδιος να σου πει τι πρέπει να κάνεις και εγώ πάλι εδώ είμαι.
Προκαταβολικά να ξέρεις πως σε περίπτωση αρθροσκόπησης ο χρόνος αποθεραπείας είναι ο μισός απ`ό,τι στους χιαστούς.
Αλλά υπάρχει και η συντηρητικά θεραπεία για να σου περάσει...αυτό το κρίνει ο γιατρός.
Φιλικά Νίκος.

T_BA
18-09-2010, 10:12
Ευχαριστώ NiVe για την άμεση σου απάντηση.Εγώ το 1988 είχα ένα συντρεπτικό κάταγμα κνήμης και από τότε και μέχρι το 2005 κατάφερα να φτάσω τα 132 κιλά (αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα με τα γόνατα).Από το 12/2005 μέχρι το 9/2008 με δίαιτα έφτασα τα 86 κιλά και έτσι ξεκίνησα γημναστήριο για συσφιξη του σώματος γιατί μετα από τοσα κιλά που έχασα υπήρχε μεγάλη χαλάρωση.Απλά πριν κανα μήνα ένα πρωι που ξύπνησα να πάω στην δουλειά ότα πήγα να φύγω από το σπίτι που "πιάστηκε" το γόνατο, για κανένα 2ωρο δεν μπορούσα να πατήσω καλά το πόδι από εκεί και πέρα μου έχει ξανασυμβεί το ίδιο με λιγότρο πόνο κανα 2 φορές μέχρι τώρα για αυτό πήγα στον γιατρό έκαν στην αρχή ακτινογραφία διέγνωσε οστεόφυτα και μου είπε να κάνω MRI για καλύτερη διάγνωση. Δηλ. δεν έκανε κάποια απότομη κίνηση ή να σηκώσω βάροι ή κάποιο χτύπημα. Τώρα από την προσωπική σου εμπειρια αυτά τα ευρήματα είναι κάτι το ανησυχητικό?Θα χρειαστώ να κάνω χειρουργείο ή μπορεί να αντιμετωπιστεί και με φαρμακευτική αγωγή?Το γάγγλιο τι είναι ? και πως πρέπει να εξετασθεί περαιτέρω? Συγνώμη αν σε κούρασα με τις πολλές ερωτήσεις μου αλλά πιστεύω ότι καταλαβαίνεις!!!! Σ'ευχαριστώ πολύ...

NiVe
18-09-2010, 13:46
Φίλε μου δεν με κουράζεις προς Θεού.

Λοιπόν,το γεγονός ότι πήρες πολλά κιλά και τα`χασες πάλι μπορεί να θεωρηθεί επίφοβο στον τομέα χαλάρωση.Γιατί αν μου λες πως το πόδι ξαφνικά δεν κουνιόταν αυτό για`μένα σημαίνει μπλοκ μηνίσκων....και για να μην βγάλω λάθος συμπεράσματα θέλω να μου πεις αν το γόνατο ``μάγκωσε`` και δεν άνοιγε...??? ή ήταν τεντωμένο και δεν έκλεινε...??? Σ`αυτή την περίοδο ο πόνος ήταν εντοπισμένος ή διάχυτος στο γόνατο και κάπως εν τω βάθη?
Αν υπάρχει ελεύθερο σώμα μηνίσκου στην άρθρωση,αυτό δημιουργεί μπλοκ.Αλλά η MRI δεν έδειξε κάτι τέτοιο αλλά απλό τραυματισμό στο πρόσθιο κέρας.
Οι μηνίσκοι να ξέρεις πως είναι πολύ απλή επέμβαση,ρουτίνα φαντάσου.Την ίδια μέρα σηκώνεσαι και το πατάς (όχι 100% του βάρους σου αλλά το πατάς)
Οπότε και να κρίνει ο γιατρός πως πρέπει να κάνεις αρθροσκόπηση μην το φοβηθείς γιατί για να το κρίνει αναγκαίο πάει να πει-στις περισσότερες των περιπτώσεων-πως πρέπει.
Συντηρητικά,μόνο αν η ζημιά δεν είναι μεγάλη και δεν υπάρχει ελεύθερο κομμάτι στην άρθρωση.

T_BA
18-09-2010, 16:32
Φίλε μου όταν λέω ότι "πιάστηκε" εννοώ ότι ένοιωσα ένα δυνατό πόνο μπροστα και δεξιά από την επιγονατίδα.Το πόδι μπορούσα να το πατήσω αλλά πονούσα όταν κατά το βηματισμό πατούσε η φτέρνα δηλ όταν περπατούσα στα δάχτυλα δεν με πονούσε,το γόνατο το λύγιζα κανονικά και δεν με πονούσε, αφού να σκεφτείς για να πάω στην δουλειά κατέβηκα τα σκαλιά της πολυκατοικίας μου και δεν καταλάβα ενόχλησα περίπου ένα 20 λεπτο μετα το συμβάν. Εκεί που ένιωθα την μεγαλύτερη ενόχληση είναι ότι το έβαλα στο καναπέ το πόδι μετα το συμβάν τεντωμένο δεν μπορούσα να γυρίσω τα δάχτυλα του ποδιού τεντωμένα προς τα εμένα (δεν ξέρω αν μπορώ να σε κατατοπίσω όπως το περιγράφω) δηλ. το γόνατο δεν "κλείδωσε" και γι'αυτό μου κάνει εντύπωση όλα αυτά τα ευρήματα της μαγνητικής!!!! Σε ευχαριστώ για όλα Φίλε μου να είσαι πάντα καλά.

NiVe
18-09-2010, 19:46
Τότε δεν ήταν μπλοκ μηνίσκων...οπότε μάλλον έχεις καλή πρόγνωση και δεν νομίζω να ταλαιπωρηθείς πολύ.
Να πας σε γιατρό δικό σου που` οτυ`χεις εμπιστοσύνη γιατί σε τέτοιες καταστάσης που είσαι στο μεθώριο νυστέρι ή όχι θέλει καλό γιατρό δικό σου άνθρωπο για να μην τραβιέσαι τσάμπα.
Προσοχή!!! Αυτά στα λέω διότι πιθανολογώ πως η ζημιά δεν είναι και τόσο σημαντική.Μπορεί να`ναι και αλλιώς τα πράγματα...δεν έχω δει την μαγνητική για να σου πω 100% την άποψή μου.
Μπορεί οι μηνίσκοι σου να`ταν τραυματισμένοι ή να`χες κάποιο ιστορικό βεβαρυμένο ή κάποια μικροενόχληση που να μην θυμάσαι γιατί ο ένας έχει συμεία εκφύλισης.
Εγώ να σου δώσω να καταλάβεις όταν έκανα MRI για τον έσω μηνίσκο στο αριστερό γόνατο,έκανα άμφο (και τα 2γόνατα για σύγκριση)....και μου`βγαλε ιστορικό παλαιάς μερικής ρήξης στον έσω χωρίς στοιχεία εκφύλισης.Δηλαδή τον είχα τραυματίσει και έθρεψε μόνο του (δεν θυμάμαι πώς πού πότε...) και στο δεξί πόδι που δεν είχα ενόχληση μου`βγαλε μερική ρήξη έξω.
Από εκεί να καταλάβεις.
Μην μασάς...κάνε αυτά που είπαμε και περιμένω νέα σου μέσα στην εβδομάδα από το τι σου`πε ο γιατρός.

aristos1978
20-09-2010, 13:35
Πάντως για να μην αγχώνεσαι παραπάνω η εκφυλιστική οριζόντια ρήξη του πρόσθιου κέρατος του έξω μηνίσκου δικαιολογεί τον πόνο στο τέντωμα του γόνατος στην πρόσθια έξω πλευρά του γόνατος.
Στο γυμναστήριο που κάνεις ασκήσεις δουλεύεις πρέσα, καθίσματα, προβολές, step για τα πόδια;Και αν ναι πόσο συχνά;
Πάντως και αρθροσκόπιση μηνίσκου να χρειαστεί να κάνεις, οι επεμβάσεις όπως είπε και ο NiVe είναι πλέον ρουτίνα και σε 20-25 μέρες συνήθως το πολύ είσαι στο 100%.

NiVe
20-09-2010, 20:00
Πάντως για να μην αγχώνεσαι παραπάνω η εκφυλιστική οριζόντια ρήξη του πρόσθιου κέρατος του έξω μηνίσκου δικαιολογεί τον πόνο στο τέντωμα του γόνατος στην πρόσθια έξω πλευρά του γόνατος.
Στο γυμναστήριο που κάνεις ασκήσεις δουλεύεις πρέσα, καθίσματα, προβολές, step για τα πόδια;Και αν ναι πόσο συχνά;
Πάντως και αρθροσκόπιση μηνίσκου να χρειαστεί να κάνεις, οι επεμβάσεις όπως είπε και ο NiVe είναι πλέον ρουτίνα και σε 20-25 μέρες συνήθως το πολύ είσαι στο 100%.

:444: συμφωνώ απόλυτα...οι ασκήσεις σου λογικά πρέπει να`ναι ζόρικες.

T_BA
21-09-2010, 16:36
Χθες πήγα στο Καθηγητή και είδε την μαγνητική μου, μου είπε ότι είμαι στο αρχικό στάδιο της οστεοαθρίτιδα, αρθροσκόπιση δεν χρειάζετε να κάνουμε για την εκφυλιστική οριζόντια ρήξη του πρόσθιου κέρατος του έξω μηνίσκου διότι δεν είναι κάτι που τον ανησυχή.Μου έδωσε να παίρνω φακελάκια γλυκοζαμίνης 1 φορά την ημέρα για 3 μήνες σταματαώ 2 μήνες και ξανασυνεχίζω για 3 μήνες για 2 χρόνια.aristos1978 στο γυμναστήριο δούλευα πρέσα, καθίσματα, προβολές, για τα πόδια 2 φορές την εβδομάδα και 2 φορές την εβδομάδα πλάτη,ώμο μάλλον η μεγαλύτερη καταπόση θα γινόνταν απο τα καθίσματα.Γιαυτό μου απαγόρευση όσο γίνετε τα σκαλοπάτια, βαθιά καθίσματα και οτιδήποτε καταπονεί το γόνατο και όσο γίνετε ξεκούραση. Όσο για το γυμναστήριο να ξεκινάω με βάδην στον διάδρομο (οχι τρέξιμο),καθίσματα,πρέσες,προβολές απαγορεύετε.Μου έδειξε μια άσκηση για γύμναση τετρακέφαλου με το πόδι τεντωμένο στο κρεβάτι βάζω μια πετσέτα διπλωμένα κάτω από την φτέρνα, σφίγγω τετρακέφαλο και σηκώνω το πόδι κράταω σηκωμένω και σφιγμένω το πόδι στον αέρα για 10 δευτερόλεπτα και το κατεβάζω, αυτό 4 φορές για 3-4 φορές όλη την ημέρα.Nive αν ξέρεις να μου προτείνεις καμία ασκηση για γύμναση τετρακέφαλου θα σου ήμουν ευγνώμων.Στο γυμναστήριο που πήγα σήμερα ο γυμναστης μου είπε να ξεκινήσουμε να κάνουμε ισσομετρικές ασκήσης(αν τις λέω καλά) για δυνάμωσει τετρακέφαλου και μηδενική καταπόνηση του γόνατος και θα μου δείξει από την άλλη εβδομάδα,αυτές ποιές είναι αν ξέρει κάποιος.Ευχαριστώ και πάλι για τον ενδιαφέρον σας

aristos1978
21-09-2010, 18:40
Η άσκηση που σου είπε ο γιατρός είναι όντως για τετρακέφαλο, δεν καταπονεί το γόνατο και είναι αρκετά καλή αν είσαι 80 χρονών ή φρεσκοχειρουργημένος. Με λίγα λόγια αυτή η άσκηση προσφέρει πολύ λίγα σε κάποιον που έχει ήδη γυμνασμένα πόδια.
Αν θες να δουλέψεις τερακεφάλους χωρίς καταπόνιση στο γόνατο πάρε ένα λάστιχο γυμναστικής δέσε το σταθερά σε ένα σημείο, την άλλη άκρη στο πόδι σου και δούλευε όλο το πόδι σου πρός τα εμπρός όχι όμως τελείως τεντωμένο (σκέψου σαν να ρίχνεις κλωτσιά με αντίσταση). Άλλη λύση είναι το τρέξιμο μέσα στη θάλασσα με το νερό ως τα γόνατα.
Κατά την γνώμη μου μπορείς να κάνεις όλες τις ασκήσεις αρκεί να μείνεις σε μικρές γωνίες, 45°-60°. Σύμφωνα με την λογική του γιατρού δεν πρέπει να ξαναχρησιμοποιήσεις σκάλες, απαγορεύεται το κάθισμα σε καρέκλα γιατί το γόνατο λυγίζει πολύ, απαγορεύονται οι "τούρκικες" τουαλέτες κτλ. Πάρε και μία δεύτερη γνώμη και επισκέψου και έναν φυσικοθεραπευτή της εμπιστοσύνης σου.

NiVe
21-09-2010, 21:03
3626

3627

3628

3629
δώσε έμφαση στις ασκήσεις από 30μοίρες και πάνω...το πολύ 45-60 όπως σου λέει και ο Αρίστος.

NiVe
21-09-2010, 21:07
...και μερικές ακόμη.

3630

3631

3632

3633

Αυτές μαζί με τις από πάνω είναι το 80% των ασκήσεων που δίνω σε παρόμοιες περιπτώσεις.

Υ.Γ.Η δεύτερη γνώμη και η επίσκεψη σε φυσικοθεραπευτή για την σωστή καθοδήγηση είναι απραίτητη,θα συμφωνήσω με τον Αρίστο.
Εδώ απλά σου δίνουμε μία κατεύθυνση...

aristos1978
21-09-2010, 21:10
Άντε μπράβο και δεν είχα χρόνο να βρώ φωτό.

NiVe
21-09-2010, 21:29
Έχω...πφφφ...gb ολόκληρα...:137:

T_BA
22-09-2010, 12:04
Σας ευχαριστώ Nive & aristo για την πολύτιμη βοήθεια σας.Θα ακολουθήσω το πρόγραμμα με αυτές τις ασκήσεις για την γύμναση του τετρακέφαλο με προσοχή να μην λυγίζει πολύ το γόνατο και θα δούμε τα αποτελέσματα.Αυτή την γλυκοζαμίνη (viartril glucosamine 1500 mg) που μου έδωσε σε σκονή την ξέρετε?Βοηθάει?

aristos1978
22-09-2010, 12:26
Η γλυκοζαμίνη είναι συστατικό της χονδροϊτίνης, που μαζί με το υαλουρονικό οξύ αποτελούν τα βασικά συστατικά του χόνδρου. Το πρόβλημα είναι ότι μελέτες που έχουν γίνει τώρα τελευταία δείχνουν πως η απορρόφηση συμπληρωμάτων γλυκοζαμίνης και χονδροιτίνης είναι πολύ μικρή (κάτω του 5%) αλλά οι γιατροί συνεχίζουν να τα συνταγογραφούν καθώς θεωρούν ότι βοηθάνε. Βγάλε άκρη δηλαδή. Απλά πρόσεξε γιατί τα συμπληρώματα αυτά κάνουν παρενέργειες στο στομάχι, στο έντερο (τις καταλαβαίνεις από τις πρώτες μέρες συνήθως) καθώς και σε μακρόχρονη χρήση ανεβάζει τα επίπεδα του σακχάρου στο αίμα.

NiVe
22-09-2010, 17:57
+++ ότι η γλυκοζαμίνη λαμβάνεται και από άτομα που κάνουν βάρη προστατευτικά για τις αρθρώσεις.
Οπότε εύκολα καταλαβαίνεις πως η γλυκοζαμίνη αναφέρεται γενικότερα στις αρθρώσεις.
Αλλά απ`όσο μπορώ να γνωρίζω και`γω όπως και ο σίδηρος που χορηγείται σε άτομα με έλλειψη απορροφάτε πολύ λίγο.:117:
Κράτα μόνο αυτό,ο χόνδρος δεν αναπλάθεται...απλά τον συντηρείς και φτιάχνεις λίγο τους γύρω παράγοντες με απότερο σκοπό να μειώσεις τις ενοχλήσεις.

mary78
27-10-2010, 12:55
καλημέρα και από μένα. Είμαι 32 χρονών και πριν απο 1 χρόνο έκανα αρθροσκόπηση στο αριστερό γόνατο για τον εσω μηνίσκο. Όλα πήγαν καλά έκανα και τις φυσικοθεραπείες μου και πίστευα ότι ήταν μια κακιά εμπειρία. Πριν από πέντε μέρες όμως το εγχειρισμένο πόδι μου πρήστηκε ελαφρώς χωρίς όμως να έχω πόνους και χωρίς να είναι περιορισμένο το εύρος των κινήσεων του. Απλά έχω μια αίσθηση βάρους και είναι εμφανές το οίδημα. Πήρα αντιφλεγμονώδη βάζω παγοκύστες το ξεκουράζω αλλα δεν μπορώ να πω ότι έχω την παραμικρή βελτίωση.Σήμερα ξεκίνησε να με ενοχλεί και το δεξί γόνατο. Πήγα σε έναν ορθοπεδικό του ΙΚΑ (ο γιατρός που με χειρούργησε λείπει στο εξωτερικό) και μου είπε ότι στο αριστερό βλέπει χαλαρό τον χιαστό ενώ και το δεξί γόνατο είναι ερεθισμένο και ότι μάλλον εχω χονδροπάθεια. Οπότε μου έγραψε μαγνητική, ένα λαδάκι αντιφλεγμονώδες, χάπια και ένα συμπλήρωμα σε σκόνη.Τον ρώτησα αν μπορώ να κάνω λίγες φυσικοθεραπείες για να ανκουφιστώ και κόντεψε να με πετάξει έξω. Τον ΄ρωτησα όταν περάσει η οξεία αυτή φάση τι μπορώ να κάνω για να μην ξαναπεράσω τα ίδια και πάλι με αγριοκοίταξε και μου είπε "κάτσε να περάσει πρώτα". Σας παρακαλώ πολύ μπορεί κάποιος να με ενημερώσει-πράγμα που έπρεπε βέβαια να το κάνει ο γιατρός- τι γίνεται; Τι κάνω τώρα; Οι φυσικοθεραπείες σε αυτή τη φάση είναι "θανάσιμο λάθος";Αυτή τη στιγμή το μόνο που χρειάζομαι είναι λίγη ανακούφιση γιατί δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στην καθημερινότητά μου (με 2 μικρά παιδιά είναι λίγο δύσκολο να μη μπορείσ να κινηθείσ).Και όλα αυτά μέχρι να επιστρέψει ο γιατρός μου.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για το τόσο μακροσκελές post.

aristos1978
27-10-2010, 14:35
καλημέρα και από μένα. Είμαι 32 χρονών και πριν απο 1 χρόνο έκανα αρθροσκόπηση στο αριστερό γόνατο για τον εσω μηνίσκο. Όλα πήγαν καλά έκανα και τις φυσικοθεραπείες μου και πίστευα ότι ήταν μια κακιά εμπειρία. Πριν από πέντε μέρες όμως το εγχειρισμένο πόδι μου πρήστηκε ελαφρώς χωρίς όμως να έχω πόνους και χωρίς να είναι περιορισμένο το εύρος των κινήσεων του. Απλά έχω μια αίσθηση βάρους και είναι εμφανές το οίδημα. Πήρα αντιφλεγμονώδη βάζω παγοκύστες το ξεκουράζω αλλα δεν μπορώ να πω ότι έχω την παραμικρή βελτίωση.Σήμερα ξεκίνησε να με ενοχλεί και το δεξί γόνατο. Πήγα σε έναν ορθοπεδικό του ΙΚΑ (ο γιατρός που με χειρούργησε λείπει στο εξωτερικό) και μου είπε ότι στο αριστερό βλέπει χαλαρό τον χιαστό ενώ και το δεξί γόνατο είναι ερεθισμένο και ότι μάλλον εχω χονδροπάθεια. Οπότε μου έγραψε μαγνητική, ένα λαδάκι αντιφλεγμονώδες, χάπια και ένα συμπλήρωμα σε σκόνη.Τον ρώτησα αν μπορώ να κάνω λίγες φυσικοθεραπείες για να ανκουφιστώ και κόντεψε να με πετάξει έξω. Τον ΄ρωτησα όταν περάσει η οξεία αυτή φάση τι μπορώ να κάνω για να μην ξαναπεράσω τα ίδια και πάλι με αγριοκοίταξε και μου είπε "κάτσε να περάσει πρώτα". Σας παρακαλώ πολύ μπορεί κάποιος να με ενημερώσει-πράγμα που έπρεπε βέβαια να το κάνει ο γιατρός- τι γίνεται; Τι κάνω τώρα; Οι φυσικοθεραπείες σε αυτή τη φάση είναι "θανάσιμο λάθος";Αυτή τη στιγμή το μόνο που χρειάζομαι είναι λίγη ανακούφιση γιατί δεν μπορώ να ανταπεξέλθω στην καθημερινότητά μου (με 2 μικρά παιδιά είναι λίγο δύσκολο να μη μπορείσ να κινηθείσ).Και όλα αυτά μέχρι να επιστρέψει ο γιατρός μου.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων και συγνώμη για το τόσο μακροσκελές post.
Το τι μπορεί να είναι αυτό που έχει ερεθίσει το γόνατο μπορεί να στο πει γιατρός και μία μαγνητική. Το λαδάκι που σου'δωσε (λογικά είναι το pennsaid) δεν πιστεύω ότι θα σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο. Τα χάπια θα σε ανακουφίσουν αλλά αν δεν βρείς τι ερεθίζει το γόνατο σου και να το αντιμετωπίσεις αυτό θα κάνει κύκλους. Όσο αφορά τον χαλαρό χιαστό είναι πολύ σχετικό και μην δίνεις και μεγάλη βάση χωρίς μαγνητική. Το πρήξιμο στο γόνατο μπορεί να είναι ακριβώς γιατί έχεις δύο παιδιά (αγκαλιές, κουβαλήματα κτλ) ακόμα και από κάποια κίνηση απότομη. Οι φυσικοθεραπείες μπορούν να σε βοηθήσουν και μάλιστα άμεσα και ας είσαι στο οξύ στάδιο. Για παράδειγμα τώρα έχω έναν ασθενή με μερική ρήξη οπίσθιου χιαστού και την έπαθε πριν μία εβδομάδα. Δηλαδή αν περιμένει να υποχωρίσει ο πόνος και το πρήξιμο τι να έρθει να κάνει σε μένα; Πάρε μία δεύτερη γνώμη από εξωτερικό γιατρό και μετά ξαναμιλάμε.
Υ.Γ Σε ποια πόλη είσαι; Δοκίμασε μασάζ στο γόνατο με τα δύο χέρια και με φορά προς τα κάτω δίπλα από την επιγονατίδα, σαν να σπρώχνεις το πρήξιμο προς τα κάτω και μετά στο καπάκι μασάζ με πάγο στο γόνατο για κάνα 10λεπτο.

mary78
28-10-2010, 09:01
ευχαριστώ πολύ για την τόσο άμεση απάντηση. Μένω Αθήνα και την Τετάρτη έχω κλείσει ένα εμβόλιμο ραντεβού με τον γιατρό μου. Αύριο θα κάνω μαγνητική αλλά και στα δυο πόδια γιατί από χθέσ πρήστηκε ελαφρώς και το άλλο. Η μαγνητική θα μπορέσει να δείξει την ύπαρξη χονδροπάθειας; Το λαδάκι που μου έδωσε όντως είναι το pennsaid. Αν όντως είναι χονδροπάθεια από τι προκαλείται; Υπάρχει τρόπος θεραπέιας ή έστω τρόπος να μπορέσουν τα πόδια μου να επανέλθουν τώρα στην αρχική του κατάσταση και στη συνέχεια να τα προστατέψω να μην το ξαναπάθω; Είναι εξαιρετικά δύσκολο να είμαι ακινητοποιημένη με τόσες υποχρεώσεις.

NiVe
28-10-2010, 12:10
Καληπ΄σερα και από`μένα.
Ο Αρίστος στα είπε μία χαρά.Ακόμη και στο οξύ στάδιο στάδιο η θεραπείες έχουν άμεσο και καθοριστικό αποτέλεσμα.Στοχεύουμε κυρίως στα άμεσα συμπτώματα της φλεγμονής,δηλαδή την μείωση του πόνου,της ερυθρότητας,του οιδήματος και φυσιολογικά όσο το περιστατικό μας επιτρέπει και στην μικρή έστω παθητική κίνηση της άρθρωσης.
Τώρα το πρήξιμο μπορεί να`ναι αίμαρθρο αλλά μπορεί να`ναι και ύδραρθρο.Αν το πρήξιμο είναι στην πλάγια εξωτερική ή εσωτερική μεριά του γονάτου σου ο οποιοσδήποτε ορθοπεδικός μπορεί να στο παρακεντίσει,εκτός και αν έχει πρηστεί και η κύστη του Becker (πίσω από το γόνατο στην υγνιακή περιοχή) που δεν ακουμπάμε ποτέ.
Ανάλογα του τι είδους πρήξιμο είναι υποπτευόμαστε και την ανάλογη κάκωση ή έστω ερεθισμό.Γιατί να ξέρεις πως και ο ερεθισμένος μηνίσκος και μάλιστα με ιστορικό παλαιάς αρθροσκόπησης μπορεί να ερεθιστεί εκ νέου και να προκαλέσει παρεγχύσεις και απεκρίματα.
Σίγουρα μία μαγνητική θα λύσει τα χέρια και σ`εσένα και στον γιατρό που θα πας,γιατί θα ξέρεις ακριβώς τι έχεις και όχι με εικασίες και αφορισμούς από τον ``ορθοπαιδικό`` και το βάζω σε εισαγωγικά γιατί τον θεωρώ δεοντολογικά πάρα πολύ λάθος,τυπικά απαράδεκτο και ελλειπέστατα ενημερωμένο για τις φυσικοθεραπευτηκές δυνατότητες-ικανότητες-αποτελέσματα....
Η χονδροπάθεια είναι μία πάθηση που φθείρεται ο χόνδρος που`χουμε όλοι πίσω από την επιγονατίδα,στο σημείο που αυτή ακουμπά στους μηριαίους και κνημιαίους κονδύλους.Αυτό με τον καιρό ``τρώγεται`` και είναι κάτι το οποίο δεν αναγεννάτε ούτε αναπλάθεται.Βέβαια κάποιοι ορθοπαιδικοί υποστηρίζουν πως με καλλιέργεια χονδροκυττάρων γίνεται,αλλά δεν το`χω ψάξει για να σου εκφέρω άποψη.Το 90% των ανθρώπων πάνω από τα 20 έχει οπότε αυτό να μην σε ανησυχεί ούτε να σε στενοχωρεί,είναι φυσιολογική φθορά του οργανισμού μας.Συντηρητικά μπορείς να την αντιμετωπίσεις.:126:
Πάρε μία δεύτερη γνώμη φίλε μου,καλό θα κάνεις γιατί πολλές φορές οι απόψεις διύστανται.:138:
Το λαδάκι είναι κατά την γνώμη μου απλή παρηγοριά,τα αντιφλεγμονώδη θα σε βοηθήσουν τον πρώτο καιρό και η σκόνη λογικά είναι γλυκοζαμίνη για την χονδροπάθεια και γενικότερα για την θρέψη της άρθρωσης.
Κάνε μαγνητική και εδώ είμαστε πάλι.
Φιλικά Νίκος.

mary78
29-10-2010, 08:52
Σε ευχαριστω πάρα πολύ Νίκο. Σήμερα πάω για μαγνητική και την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον ορθοπεδικό μου (είναι ο Νικολάου). Θα επανέλθω όταν έχω νέα. Ευχάριστω και πάλι!!!

aristos1978
29-10-2010, 09:10
Σε ευχαριστω πάρα πολύ Νίκο. Σήμερα πάω για μαγνητική και την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον ορθοπεδικό μου (είναι ο Νικολάου). Θα επανέλθω όταν έχω νέα. Ευχάριστω και πάλι!!!
Καλημέρα. Αφού έχεις αυτόν τον γιατρό κάνε ότι σου πει,είναι κορυφή ο άνθρωπος. Σε ότι έχει να κάνει με την χονδροπάθεια μην αγχώνεσαι όπως σου είπε και ο Νίκος. Με ένα ήπιο και απλό πρόγραμμα ασκήσεων αντιμετωπίζονται τα συμπτώματα της χονδροπάθειας.
Περαστικά και περιμένουμε τελική διάγνωση.

NiVe
29-10-2010, 15:08
Ο Νικολάου είναι όντως μέσα στους καλύτερους που υπάρχουν και`χει φτιάξει μία ομάδα γιατρών που`ναι φοβερή.
Όπως το`πε ο Αρίστος...τα λόγια του κατά γράμμα.:107:

ChrisKallias
03-11-2010, 15:07
Γειά σας και απο μένα. Εγώ αυτό που θα ήθελα Φίλε Nive απο εσένα εάν μπορείς και γίνετε βέβαια είναι επηδει ασχολούμε σιγά σιγά και εγώ με την αποκατάστασει κακώσεων(αθλητικών κυρίως γιατί ασχολούμε χρόνια με υψηλό αθλητισμό και αρκετά συχνά αντιμετωπίζω τέτοιου είδους κακώσεις) και έχω σκοπό να βγάλω και κάποιο Ιεκ κηνισιοθεραεπείας ή Φυσιοθεραπείας είναι το εξής, προσπαθώ να βρώ εδώ και καιρό φωτογραφίες απο μαγνητικές(κυρίως), ακτινογραφίες κτλπ απο υγιείς άτομα και απο άτομα με κακώσεις για να μπορέσω σιγά σιγά να καταλαβένω ακριβώς το πρόβλημα στην κάθε περίπτωση, όχι φυσικά για να κάνω διάγνωση αλλά για εμένα να καταλάβω καλύτερα το τι ακριβώς γίνεται στην κάθε κάκωση. Όπως είδα και πιό πάνω σε προηγούμενα Post έχουν αναρτηθεί τετοιου είδους fotos. Άν μπορούσες να ανεβάσεις κάποιοες αλλά να γίνεται και κάποια εξήγεισει για το πού ακριβώς υπάρχει το πρόβλημα ώστε να μπορώ να διαβάσω μία μαγνητική ι ακτινογραφία θα είμουν υποχρεωμένως..
Αναμένω απάντηση σου.

aristos1978
04-11-2010, 11:42
Γειά σας και απο μένα. Εγώ αυτό που θα ήθελα Φίλε Nive απο εσένα εάν μπορείς και γίνετε βέβαια είναι επηδει ασχολούμε σιγά σιγά και εγώ με την αποκατάστασει κακώσεων(αθλητικών κυρίως γιατί ασχολούμε χρόνια με υψηλό αθλητισμό και αρκετά συχνά αντιμετωπίζω τέτοιου είδους κακώσεις) και έχω σκοπό να βγάλω και κάποιο Ιεκ κηνισιοθεραεπείας ή Φυσιοθεραπείας είναι το εξής, προσπαθώ να βρώ εδώ και καιρό φωτογραφίες απο μαγνητικές(κυρίως), ακτινογραφίες κτλπ απο υγιείς άτομα και απο άτομα με κακώσεις για να μπορέσω σιγά σιγά να καταλαβένω ακριβώς το πρόβλημα στην κάθε περίπτωση, όχι φυσικά για να κάνω διάγνωση αλλά για εμένα να καταλάβω καλύτερα το τι ακριβώς γίνεται στην κάθε κάκωση. Όπως είδα και πιό πάνω σε προηγούμενα Post έχουν αναρτηθεί τετοιου είδους fotos. Άν μπορούσες να ανεβάσεις κάποιοες αλλά να γίνεται και κάποια εξήγεισει για το πού ακριβώς υπάρχει το πρόβλημα ώστε να μπορώ να διαβάσω μία μαγνητική ι ακτινογραφία θα είμουν υποχρεωμένως..
Αναμένω απάντηση σου.
Φίλε μου καταλαβαίνω το ενδιαφέρον σου αλλά δεν είναι έτσι απλό το να διαβάσεις μία ακτινογραφία ή πολύ περισσότερο μία μαγνητική τομογραφία. Καταρχάς πρέπει να ξέρεις τέλεια την ανατομία της περιοχής και επιπλέον χρειάζονται και πολλές γνώσεις ακτινολογία-ακτινοδιαγνωστικής.
Όσον αφορά το ΙΕΚ που λες, επειδή ήμουν και καθηγητής σε ΙΕΚ οι γνώσεις που λαμβάνουν οι μαθητές σε αυτά είναι τόσες ώστε απλά να μην τους καθιστούν επικίνδυνους όταν ακουμπούν ασθενή. Εσύ, με ποια ιδιότητα ασχολείσαι με την αποκατάσταση; Εννοώ έχεις σπουδάσει κάτι σχετικό ή λόγω του αθλητικού σου παρελθόντος;
Όσον αφορά τις μαγνητικές και τις ακτινογραφίες μπορείς να βρείς πολλές στο internet σε ξενόγλωσσα κυρίως site.

NiVe
04-11-2010, 13:46
Φίλε μου καταλαβαίνω το ενδιαφέρον σου αλλά δεν είναι έτσι απλό το να διαβάσεις μία ακτινογραφία ή πολύ περισσότερο μία μαγνητική τομογραφία. Καταρχάς πρέπει να ξέρεις τέλεια την ανατομία της περιοχής και επιπλέον χρειάζονται και πολλές γνώσεις ακτινολογία-ακτινοδιαγνωστικής.
Όσον αφορά το ΙΕΚ που λες, επειδή ήμουν και καθηγητής σε ΙΕΚ οι γνώσεις που λαμβάνουν οι μαθητές σε αυτά είναι τόσες ώστε απλά να μην τους καθιστούν επικίνδυνους όταν ακουμπούν ασθενή. Εσύ, με ποια ιδιότητα ασχολείσαι με την αποκατάσταση; Εννοώ έχεις σπουδάσει κάτι σχετικό ή λόγω του αθλητικού σου παρελθόντος;
Όσον αφορά τις μαγνητικές και τις ακτινογραφίες μπορείς να βρείς πολλές στο internet σε ξενόγλωσσα κυρίως site.
Συμφωνώ απόλυτα με τον Αρίστο για ακόμη μία φορά.
Εσύ ήσουν καθηγητής...εγώ είμαι τώρα καθηγητής.Και τα πράγματα είναι όπως ακριβώς τα λες.Εξάλλου πόσα μπορεί να μάθει ένα παιδί σε 2 χρόνια...απ`αυτά που μάθαμε εμείς σε 4...και στην ουσία ακόμη μαθαίνουμε.
Φίλε μου,το να διαβάσεις MRI είναι πολύ δύσκολο και προαπαιτεί όλα όσα σου`πε πιο πάνω ο συνάδελφός μου και φυσικά στοιχειώδεις γνώσεις πάνω σε τραυματικές καταστάσεις ή φλεγμονώδεις καταστάσεις και μηχανισμούς κάκωσης.
Καταλαβαίνω απόλυτα την δίψα σου..και`γω έτσι είμαι μόλις ακούω για κάτι καινούριο κάνω σαν παιδί,αλλά τα πράγματα εδώ δεν χωρούν ημίμετρα.Μιλάμε για αποκατάσταση,για ασθενείς-ανθρώπους και όχι για χαρτιά που κάνεις ένα λάθος και πάμε παρακάτω.
Αν πραγματικά σ`αρέσει ν`ασχοληθείς διάβασε και πέρνα στο Τει ή αν έχεις την δυνατότητα φύγε έξω.
Τώρα δεν ξέρω τι εννοείς ασχολήσε με αποκατάσταση...και φυσικά αυτό θα σου πρότεινα να μην το πετάς και πολύ διότι οι καταγγελείες πέφτουν βροχή και οι μηνύσεις επίσης.Λογικά αυτό το λες εμπειρικά..ίσως από κάποιο άθλημα που τυχόν κάνεις...αλλά άλλο παίζω ερασιτεχνικά μπάλα και άλλο ασχολούμαι ερασιτεχνικά ή εμπειρικά με αποκατάσταση...σ`αυτή την περίπτωση είσαι έρμαιο των πιθανοτήτων.Στο περίπου λίγο πολύ όλοι ξέρουν αλλά η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας.
Πρόσεχε λοιπόν το τι κάνεις,πού το κάνεις και το τι λες πού το λες και τι δηλώνεις.
Φιλικά Νίκος.:126:

mary78
04-11-2010, 16:30
Καλησπέρα και πάλι! Μετά τις μαγνητικές και την επίσκεψη στον ειδικό τα πράγματα ευτυχως δεν είναι τόσο χάλια. Έχω μια μικρή χονδροπάθεια την οποία οι περισσότερες γυναίκες την έχουν, λόγω μεταβολής του άξονα λεκάνης -γονάτων μετά τη γέννα. Μου σύστησε να κάνω ένα πελματογράφημα και να χρησιμοποιήσω τους ειδικούς πάτους για να βελτιωθεί η στάση του σώματος, συμπλήρωμα γλυκοζαμίνης viatril, και γυμναστική για ενδυνάμωση (μου έδωσε ασκήσεις). Η ενόχληση στο δεξί πόδι προέρχεται από ρήξη μηνίσκου η οποία δεν χρειάζεται χειρουργείο αυτή τη στιγμή, αρκεί βέβαια να μη χειροτερέψει και χρειαστεί να χειρουργηθώ και σε αυτό "πράγμα που δεν το θέλουμε". Πάντως θα ήθελα να σας πω ότι κάθε φορά που πάω στο Νικολάου κάθε φορά φευγω με τις καλύτερες εντυπώσεις. Τις γνώσεις και τις ικανότητες του δεν πιστεύω ότι υπάρχει άνθρωπος που τις αμφισβητεί. Αυτό όμως που πραγματικά είναι άξιο θαυμασμού είναι η ανθρωπιά του και η ευγένειά του. Αφιερώνει ώρα στο να σου εξηγήσει τι ακριβώς συμβάινει, στο να σε καθησυχάσει κλπ...είναι ΓΙΑΤΡΟΣ. Αυτά.
Σας ευχαριστώ πολύ

NiVe
04-11-2010, 20:46
Μπράβο mary78...έχω ποστάρει αρκετές ασκήσεις για τέτοια κατάσταση,κάνε μία μικρή ανασκόπηση στις σελίδες.
Πολλές ισομετρικές..αυτό θυμήσου το.
Ο Νικολάου είναι γνωστός Επιστήμονας (το`βαλα σε bolt διότι είναι με όλη την σημασία της λέξεως.):126:

sakalom
19-11-2010, 05:05
Γεια σου νικο εισαι απαιχτος!!θελω να σε ρωτησω και εγω καποια πραγματακια!!πριν 10 μηνες εκανα επεμβαση προσθιο χιαστο με δικο μου μοσχευμα!!ακολουθησα ενα προγραμμα αποκαταστασης αθλητη μιας και παιζω ποδοσφαιρο!μιας και το ποδι μου ητανε ετοιμο και δυνατο επιασα μπαλα στους 6 μηνες!γυρω στους 9 μηνες το γονατο ξαναγυρναει.αποτελεσμα νεα ολικη ρηξη του μοσχευματος(γιαγνωση απο μαγνητικη κ γιατρους)...τωρα μετα απο ενα μηνα της νεας ρηξης το ποδι μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση(εκτος απο λιγο υγρο που εχει) γυμναζομαι κανω βαρη στο ποδι και κανω και πυγμαχια!!το ποδι παει καλα ασταθεια δεν εχω!το περιεργω ειναι οτι και τις 2 φορες που τ επαθα δεν τραυματισα μηνισκους και εσω,εξω συνδεσμους!θελω να μου πεις ποια ειναι η γνωμη σου να συνεχισω να γυμναζομαι?και πυγμαχια η να ξανακανω επεμβαση??ευχαριστω προκαταβολικα...