PDA

View Full Version : Φυσικοθεραπευτική προσέγγιση...

Pages : 1 2 [3]

demetris44
24-04-2012, 11:35
Γεια σας και από μένα.Διαγνωστηκα με χονδροπαθεια 2ου βαθμού με σύνδρομο πλικας .Ασχολουμε με πολεμικε; τέχνες και το πρόβλημα προήλθε από σταδιακες κακώσεις. Κάνω παγοθεραπεια,ισομετρικες και πίνω γλυκοσαμινη και CH ALPHA. Ξεκίνησα χαλαρά και προπνησεις.Έχει πέρασε 1 μήνας αλλά η βελτίωση δεν είναι αυτή που περιμενα. Πόσο καιρό πρέπει να περιμένω για να επανέλθω 100%. Είμαι 44 ετών . Μπορώ να κάνω ελαφρύ τρέξιμο και ασκήσεις τετρακεφαλων με βάρη? Ευχαριστώ και περαστικά σε ολους

demetris44
24-04-2012, 11:45
Σε συνέχεια της ερώτησης μου αναφέρω ότι στο γόνατο υπάρχει κρυγμος χωρίς πόνο. Η πλικα δεν με ενοχλεί. Θα ήθελα επίσης κάποιες ασκήσεις διότι οι απλές ισομετρικες δεν βελτιώνουν αρκετά την κατάσταση.

Mary
19-05-2012, 13:42
Καλησπέρα Νίκο, να σε ρωτήσω κατά την κίνηση του γόνατος αν ακούγεται κριγμός. Τι μπορεί να είναι και ποιές ασκήσεις απαγορεύονται;

NiVe
19-05-2012, 14:59
Γεια σας και από μένα.Διαγνωστηκα με χονδροπαθεια 2ου βαθμού με σύνδρομο πλικας .Ασχολουμε με πολεμικε; τέχνες και το πρόβλημα προήλθε από σταδιακες κακώσεις. Κάνω παγοθεραπεια,ισομετρικες και πίνω γλυκοσαμινη και CH ALPHA. Ξεκίνησα χαλαρά και προπνησεις.Έχει πέρασε 1 μήνας αλλά η βελτίωση δεν είναι αυτή που περιμενα. Πόσο καιρό πρέπει να περιμένω για να επανέλθω 100%. Είμαι 44 ετών . Μπορώ να κάνω ελαφρύ τρέξιμο και ασκήσεις τετρακεφαλων με βάρη? Ευχαριστώ και περαστικά σε ολους

Φίλε περαστηκά σου.
Η χονδροπάθια είναι πάθηση που αφορά την φυσιολογική φθορά του οργανισμού...το`χω πει άπειρες φορές πως το 90% των ανθρώπων πάνω από 20-21 ετών έχουν.Στα 20-21 σταματά περίπου η ανάπτυξη του σκελετικού ιστού οπότε δεν αναπλάθεται και ο χόνδρος.
Τσέκαρε τις πρώτες σελίδες έχω ποστάρω τις βασικές ασκήσεις για ενδυνάμωση 4φάλου και ιδίως του έσω πλατύ ο οποίος παίζει καθοριστικό ρόλο στην συντήρηση της παθογενούς κατάστασης που ονομάζεται χονδροπάθια γόνατος.
Ο κρυγμός φυσικά είναι από την κακή τροχιοδρόμηση της επιγονατίδας,αν αυξήσεις την μυικότητα-δύναμη του 4-φάλου θα χαθεί,διότι πλέον θα σταθεροποιείται καλύτερα.
Χρόνο επανόδου δεν μπορώ να σου πω μη ξέροντας ακριβές πρόγραμμα-με έχοντας κλινική σου εικόνα.:133:

NiVe
19-05-2012, 15:01
Καλησπέρα Νίκο, να σε ρωτήσω κατά την κίνηση του γόνατος αν ακούγεται κριγμός. Τι μπορεί να είναι και ποιές ασκήσεις απαγορεύονται;

Καλησπέρα.
Μπορεί να`ναι πολλά...αν συνυπάρχει πόνος,αν όχι,αν είχες ποτέ ύδραρθρο,κύστη,τραυματισμό,λάθος τρόπο άσκησης,αρθρίτιδες,μακροχρόνια ακινητοποίηση,πόνο σε συγκεκριμένες κινήσεις,πρωινό πόνο και δυσκαμψία,νυχτερινό πόνο ή πόνο ανάπαυσης....:133::121:

Mary
21-05-2012, 21:32
Ευχαριστώ αλλά να γίνω πιο συγκεκριμένη. Καταρχήν σπουδάζω φυσικοθεραπεία. Πριν ένα χρόνο ο πατέρας μου είχε έναν τραυματισμό στο γόνατο (ο μηχανισμός κάκωσης θύμιζε μηνίσμο). Είχε πόνο και οίδημα χωρίς περιορισμό κίνησης. Ο ορθοπεδικός του έδωσε αντιφλεγμονώδη φάρκακα και του συνέστηκε ανάπαυση. Εκείνος δεν έπαιρνε τα φάρμακα (παίρνει αρκετά λόγω υπέρτασης) με αποτέλεσμα το πρήξιμο να μην υποχωρήσει σύντομα.... Επειδή δεν έχει πρόβλημα στο περπάτημα παραμόνο όταν κατεβαίνει σκάλες, το αμέλησε (δε με ακούει και σπουδάζω μακρυα από το σπίτι μου). Το έδενε για να έχει περισσότερη σταθερότητα. Έχει αδυναμώσει ο τετρακέφαλος σε σύγκριση με το άλλο πόδι. Αλλά κατα την κίνηση ειδικά κατά τις τελευταίες μοίρες έκτασης έχει κριγμό. Μαλλον έχουμε μετατραυματική αρθρίτιδα. Θέλω να του κάνω ενδυνάμωση αλλά φοβάμαι για το κριγμό. Ευχαριστώ

NiVe
22-05-2012, 00:37
Πού σπουδάζεις?
Μετατραυματική αρθρίτιδα δεν εμφανίζεται έτσι εύκολα...συνήθως σε επαναλαμβανόμενενς κακώσεις ή σε βαριά κάκωση με πλημελή αντιμετώπιση...κατά την άσκηση υπάρχει πόνος?
Λογική η ατροφία του 4φάλου...:133:

aristos1978
22-05-2012, 13:00
Θα συμφωνήσω με τον Νικο, τόσο γρήγορα δεν είναι λογικό να εμφανιστεί μετατραυματική αρθρίτιδα ειδικά από έναν μόνο τραυματισμό.
Επίσης δεν είναι δυνατόν να υπάρχει πόνος και οίδημα στην άρθρωση και να μην υπάρχει περιορισμός κίνησης. Αν υπάρχει υδραρθρο αμέσως - αμέσως περιορίζεται η κάμψη και λίγο η έκταση λόγω αύξησης της ενδοαρθρικής πίεσης.
Πες μας πως χτύπησε και τι εξετάσεις έκανε (ακτινογραφία, μαγνητική, αξονική κτλ.). Επίσης αν ο κριγμός ακούγεται στην ενεργητική ή παθητική έκταση.
Πιστεύω (σύμφωνα με τα λεγόμενα σου) ότι ο κριγμός που ακούς είναι η επιγονατίδα η οποία έχει "βουλιάξει" λόγω ατροφίας του 4κεφάλου και τρίβεται με τον χόνδρο της μηριαίας τροχιλίας, αλλά πες μας μηχανισμό κάκωσης κτλ. μπας και κατεβεί καμιά ιδέα.

Mary
22-05-2012, 17:08
Καλησπέρα και πάλι!!!

Όταν πήγε να ανέβει σε ένα τραπέζι έβαλε το γόνατο λοξά και ανέβηκε και ένιωσε τράβηγμα (δε ξέρω αν καταλαβαίνετε την περιγραφή). Κατά την άσκηση δεν υπάρχει πόνος ούτε κατά την ψηλάφιση. Δεν υπήρχε ποτέ περιορισμός κίνησης στην άρθρωση. Στην αρχές το πρόβλημα ήταν το πρήξιμο και ειδικά όταν κουραζόταν ή περπατούσε πολύ...όπως και τώρα σε μικρότερο βαθμό. Μια ακτινογραφία είχε κάνει- ο γιατρός είχε γράψει απλά κάκωση γόνατος. Ο κριγμός ακούγεται και κατά την ενεργητική κίνηση (κάμψη-έκταση) και κατά την παθητική κίνηση. Πιο πολύ ενεργητικά όμως. Ο κριγμός ακούγεται κάτω από την επιγονατίδα. Σπουδάζω στο ΤΕΙ Αιγίου-παράρτημα Πάτρας. Ευχαριστώ.

NiVe
23-05-2012, 01:07
Θα συμφωνήσω με τον Νικο, τόσο γρήγορα δεν είναι λογικό να εμφανιστεί μετατραυματική αρθρίτιδα ειδικά από έναν μόνο τραυματισμό.
Επίσης δεν είναι δυνατόν να υπάρχει πόνος και οίδημα στην άρθρωση και να μην υπάρχει περιορισμός κίνησης. Αν υπάρχει υδραρθρο αμέσως - αμέσως περιορίζεται η κάμψη και λίγο η έκταση λόγω αύξησης της ενδοαρθρικής πίεσης.
Πες μας πως χτύπησε και τι εξετάσεις έκανε (ακτινογραφία, μαγνητική, αξονική κτλ.). Επίσης αν ο κριγμός ακούγεται στην ενεργητική ή παθητική έκταση.
Πιστεύω (σύμφωνα με τα λεγόμενα σου) ότι ο κριγμός που ακούς είναι η επιγονατίδα η οποία έχει "βουλιάξει" λόγω ατροφίας του 4κεφάλου και τρίβεται με τον χόνδρο της μηριαίας τροχιλίας, αλλά πες μας μηχανισμό κάκωσης κτλ. μπας και κατεβεί καμιά ιδέα.
Σιγά βρε`συ που θες να σου πει και end-feel!!! :142:
Ο κρυγμός κατά μεγάλο ποσοστό είναι από λάθος τροχιοδρόμηση επιγονατίδας.Το ``κάκωση γόνατος`` δεν μου λέει κάτι όπως και σε κάθε σοβαρό επαγγελματία υγείας! Ας πάρει μία δεύτερη γνώμη...:133:

aristos1978
23-05-2012, 10:55
Γιατί βρε Νικο να μην μάθουμε και για το end-feel; Εξάλλου σαν μέλλουσα συνάδελφος καλό είναι να μπαίνει στη λογική...
Σοβαρά τώρα όταν ακούω ως διάγνωση κάκωση (γόνατος, ώμου κτλ) η πρώτη μου λέξη στον ασθενή είναι, πάρε και μία δεύτερη γνώμη. Ουσιαστικά είναι σαν να σου λέει ο γιατρός ότι χτύπησες ( ενώ εσύ πήγες στον γιατρό για βόλτα, δεν το ήξερες ). Η ακτινογραφία που έκανε πρακτικά είναι άχρηστη στο γόνατο αφού μπορεί να δείξει μόνο κάταγμα. Ας πάρει μία δεύτερη γνώμη και από κάποιον άλλο γιατρό και όταν βρεθείς ξανά στο σπίτι σου, δώσε στο πατέρα σου ένα ήπιο πρόγραμμα ενδυνάμωσης κάτω άκρου (με λάστιχα για αρχή) αποφεύγονται την κάμψη του γόνατος ειδικά σε μεγάλες γωνίες. Μετά από κουραση (περπάτημα, δουλειές κτλ) ας βάζει και λίγο πάγο να ξεκουράζεται το πόδι. Τέλος αν έχει πάρει θερμαντική αλοιφή (αυτό κάνουν το 90% των ασθενων με τέτοια προβλήματα) πές του να την πετάξει στα σκουπίδια.

NiVe
23-05-2012, 11:04
Γιατί βρε Νικο να μην μάθουμε και για το end-feel; Εξάλλου σαν μέλλουσα συνάδελφος καλό είναι να μπαίνει στη λογική...
Σοβαρά τώρα όταν ακούω ως διάγνωση κάκωση (γόνατος, ώμου κτλ) η πρώτη μου λέξη στον ασθενή είναι, πάρε και μία δεύτερη γνώμη. Ουσιαστικά είναι σαν να σου λέει ο γιατρός ότι χτύπησες ( ενώ εσύ πήγες στον γιατρό για βόλτα, δεν το ήξερες ). Η ακτινογραφία που έκανε πρακτικά είναι άχρηστη στο γόνατο αφού μπορεί να δείξει μόνο κάταγμα. Ας πάρει μία δεύτερη γνώμη και από κάποιον άλλο γιατρό και όταν βρεθείς ξανά στο σπίτι σου, δώσε στο πατέρα σου ένα ήπιο πρόγραμμα ενδυνάμωσης κάτω άκρου (με λάστιχα για αρχή) αποφεύγονται την κάμψη του γόνατος ειδικά σε μεγάλες γωνίες. Μετά από κουραση (περπάτημα, δουλειές κτλ) ας βάζει και λίγο πάγο να ξεκουράζεται το πόδι. Τέλος αν έχει πάρει θερμαντική αλοιφή (αυτό κάνουν το 90% των ασθενων με τέτοια προβλήματα) πές του να την πετάξει στα σκουπίδια.

χαχαχαχαχα Αρίστο της μόδας είναι και η ``οσφυαλγία``-``αυχεναλγία``-``οσφυοϊσχιαλγία``....``θωρακαλγία``...και άλλα πολλά άλγοι.Δηλαδή πόνο στην οσφύ-αυχένα-θώρακα-οσφύ και ισχίο( νευρολογικής φύσεως κατά 99% από πίεση ρίζας)...
Όσο για το δεύτερο bolt υπάρχει και το γνωστό πάρε V...EN και τρίψτο...το ακούω κάθε μέρα.
Mary όπως σου`πε και ο Αρίστος,ήπια ενδυνάμωση και παροδικά ταχυδύναμη...ό,τι απορία έχεις εδώ...:138:

Mary
23-05-2012, 11:55
Ναι το καταλαβαίνω ότι η διάγνωση του γιατρού είναι γενική (άχρηστη) και η ακτινογραφία ίσως ήταν της λογικής να αποκλείσουμε την ύπαρξη κατάγματος και μετά δεν μας ενδιαφέρει....Τεσπα θα παέι σε πιο σοβαρό γιατρό.... Τελικό end-feel φυσιολογικό χαχα...Ευχαριστώ και τους δυο!!!

aristos1978
23-05-2012, 13:01
χαχαχαχαχα Αρίστο της μόδας είναι και η ``οσφυαλγία``-``αυχεναλγία``-``οσφυοϊσχιαλγία``....``θωρακαλγία``...και άλλα πολλά άλγοι.Δηλαδή πόνο στην οσφύ-αυχένα-θώρακα-οσφύ και ισχίο( νευρολογικής φύσεως κατά 99% από πίεση ρίζας)...
Όσο για το δεύτερο bolt υπάρχει και το γνωστό πάρε V...EN και τρίψτο...το ακούω κάθε μέρα.
Mary όπως σου`πε και ο Αρίστος,ήπια ενδυνάμωση και παροδικά ταχυδύναμη...ό,τι απορία έχεις εδώ...:138:
Δυστυχώς αυτά ισχύουν όπως τα λες. Το θέμα είναι ότι κάνα χρόνο τώρα εδώ στα Χανιά τουλάχιστον αρχίζουν και φεύγουν σε τρελούς ρυθμούς κορτιζονούχα σκευάσματα ακόμα και για περιπτώσεις "ραχιαλγίας" που απλά οφείλονται σε έναν απλό μυικό σπασμό ο οποίος με μαγνήσιο ή κάποιες διατάσεις θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί.

smernas
23-05-2012, 13:06
Δυστυχώς αυτά ισχύουν όπως τα λες. Το θέμα είναι ότι κάνα χρόνο τώρα εδώ στα Χανιά τουλάχιστον αρχίζουν και φεύγουν σε τρελούς ρυθμούς κορτιζονούχα σκευάσματα ακόμα και για περιπτώσεις "ραχιαλγίας" που απλά οφείλονται σε έναν απλό μυικό σπασμό ο οποίος με μαγνήσιο ή κάποιες διατάσεις θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί.

http://www.youtube.com/watch?v=GKe8S7beC6s

aristos1978
23-05-2012, 13:33
http://www.youtube.com/watch?v=GKe8S7beC6s
:137::137:

NiVe
23-05-2012, 19:06

Η ακτινογραφία άντε να δείξει μία αποτιτάνωση τένοντα...δηλαδή χρόνια κατάσταση...κατά τ`άλλα μόνο βλάβες του εριστικού ιστού.
Αρίστο έχω πετάξει φάρμακα από ασθενείς...με μερικά trigger που τους πάτησε και μετά πετούσαν άστα...

Eliza_athen
25-06-2012, 01:33
Καλησπέρα!
Πριν από 6 εβδομάδες επεσα απο τα σκαλοπάτια του σπιτιού μου - γυρισε το γονατο μου προς τα μεσα και ακουσα κρακ. Πήγα στα επειγοντα μου λεν δεν εχεις ουτε καταγμα ουτε συνδεσμική βλάβη μη το δενεις καθόλου παρε λιγα αντιφλεγμονωδη ξεκουράσου και εισαι οκ.
μετά από 10 μέρες κι ενω ποναγα , παω σε ιδιωτη γιατρο. η μαγνητική εδειξε ρήξη (πιθανον μερική) προσθιου χιαστου, διαταση εσω πλαγιου, ρωγμωδες καταγμα κνημης και περονης. κατσε αλλες 10 μέρες λεει και πηγαινε στη δουλεια με πατεριτσες , αλλά να το πατας - για χειρουργειο το συζηταμε μετα. σημερα επεσα και ενιωσα το γονατο ναφευγει δεξια -αριστερα. στα επειγοντα ειπαν οτι γενικα το γονατο μου ειναι ηλικιας 70 ετων αντι για 40 , με σοβαρη βλάβη στους χόνδρους, και τωρα.... Ποναω παρα πολυ και δε μπορω να το πατησω καθολου. Εχετε να προτεινετε καποιον καλο ορθοπεδικό χειρουργο ειδικό για γονατα? Ευχαριστω

NiVe
25-06-2012, 23:38
Καλησπέρα!
Πριν από 6 εβδομάδες επεσα απο τα σκαλοπάτια του σπιτιού μου - γυρισε το γονατο μου προς τα μεσα και ακουσα κρακ. Πήγα στα επειγοντα μου λεν δεν εχεις ουτε καταγμα ουτε συνδεσμική βλάβη μη το δενεις καθόλου παρε λιγα αντιφλεγμονωδη ξεκουράσου και εισαι οκ.
μετά από 10 μέρες κι ενω ποναγα , παω σε ιδιωτη γιατρο. η μαγνητική εδειξε ρήξη (πιθανον μερική) προσθιου χιαστου, διαταση εσω πλαγιου, ρωγμωδες καταγμα κνημης και περονης. κατσε αλλες 10 μέρες λεει και πηγαινε στη δουλεια με πατεριτσες , αλλά να το πατας - για χειρουργειο το συζηταμε μετα. σημερα επεσα και ενιωσα το γονατο ναφευγει δεξια -αριστερα. στα επειγοντα ειπαν οτι γενικα το γονατο μου ειναι ηλικιας 70 ετων αντι για 40 , με σοβαρη βλάβη στους χόνδρους, και τωρα.... Ποναω παρα πολυ και δε μπορω να το πατησω καθολου. Εχετε να προτεινετε καποιον καλο ορθοπεδικό χειρουργο ειδικό για γονατα? Ευχαριστω
Περαστηκά σου...από Αθήνα είσαι? Φυσικά με πμ θα σου στείλω ονόματα...:126:

Eliza_athen
27-06-2012, 12:48
Ευχαριστώ πολυ! από Αθήνα είμαι

xaris88
23-08-2012, 11:58
καλησπερα σας,θα χρειαζομουν την βηθεια σας η τουλαχιστον μια συμβουλη... ασχολουμαι με το ποδοσφαιρο και εδω και χρονια εχω πρβλημα με τον τετρακεφαλο μου,ειχα παθει θλαση πριν 5 χρονια,εκανα θεραπειες και υποτιθεται ολα καλα, αλλα καθε τρεις και λιγο με επιανε παλι καθε φορα που το πιεζα πολυ ενα σφιξιμο σε σημειο που να το πιεζα λιγο ακομη θα παθαινα σιγουρα παλι θλαση... εκανα μαγνητικες,υπερηχους, και ολα εβγαιναν καθαρα ουτε καν σκισιμο στον μυ δεν εδειχναν... πηγα σε ορθοπεδικο και ο τελευταιος μου ειπε οτι τηα μου μεινει χουσουρι και θα το εχω μονιμα πια και ισως και η εγχειρηση να μην βοηθησει κιολας... θα ηθελα να ρωτησω,ειναι δυνατον? αλλοι σπανε ποδια και μετα επιστρεφουν,αλλοι με χιαστουσ και μετα κανενα προβλημα,μπορω να το φτιαξω καπως χωρις να χρειαστω επεμβαση? καθε συμβουλη θα ηταν καλοδεχουμενη... ευχαριστω...

NiVe
28-08-2012, 17:17
...πολύ μπερδεμένο το θεματάκι σου φίλε μου...
Χωρίς κλινική εικόνα και διαφοροδιάγνωση δεν μπορώ να πετάξω αερολογίες.
Το ότι στην mri δεν φάνηκε κάτι είναι σχετικά καλό αλλά κάποιες φορές μιρκοταυματισμοί και μικρές υποτροπές δεν φαίνονται...

Sofia
12-11-2012, 18:12
Καλησπέρα σας!!!

Θα ήθελα την γνώμη σας σε καποιο πρόβλημα που με απασχολεί!!! Ο σύζυγος μου πονούσες γύρω στους 8 μήνες στο σημείο που βρίσκεται πάνω από το γόνατο και κάτω απο τον τετρακέφαλο. Ύστερα από τόσο καιρό πρόσφατα πήγαμε σε έναν ορθοπεδικό και ύστερα από ακτινογραφία (η οποία δεν έδειξε κάτι) και υπέρηχο (που έδειξε) κατέληξε στο συμπέρασμα ότι έχει μερική ρήξη τένοντα τετρακεφάλου. Πιθανόν το έπαθε από τη δουλειά που κάνει. Είναι οικοδόμος και συγκεκριμένα πλακάς. Ο γιατρός μας είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Μόνο να το ξεκουράζει, να κανει καποιες ασκησούλες που του έδειξε και να μην γονατίζει. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να κάνει κάτι άλλο για να ανακουφιστεί από τον πόνο και να μην κινδυνέψει με κάποια κίνηση να πάθει ολική ρήξη τένοντα.
Ευχαριστώ πολύ!!!!

NiVe
12-11-2012, 18:20
Καλησπέρα Σοφία.
Ψάξε στις πρώτες σελίδες,έχω ποστάρει και`γω κάποιες ασκησούλες για 4φαλο.
Με προσοχή είναι η συμβουλή μου και με οδηγό τον πόνο.Δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο,ειδικά αν το`πε και ο γιατρός θα έκρινε πως στην παρούσα φάση χρειάζεται μόνο ξεκούραση.Ίσως σε μία εβδομάδα μπορέσει και να κάνει εναλλαγή θερμού-κρύου αλλά δεν μπορώ να προτείνω κάτι τέτοιο χωρίς κλινική αξιολόγηση.:133:
Παγοθεραπεία θα συμπληρώσω και περίδεση για να το προστατέψει από τυχόν ``υπερκίνηση`` που ίσως φέρει παραπάνω τραυματισμό.
Φιλικά Νίκος.:126:

Sofia
12-11-2012, 18:49
Καλησπέρα Σοφία.
Ψάξε στις πρώτες σελίδες,έχω ποστάρει και`γω κάποιες ασκησούλες για 4φαλο.
Με προσοχή είναι η συμβουλή μου και με οδηγό τον πόνο.Δεν μπορεί να κάνει κάτι άλλο,ειδικά αν το`πε και ο γιατρός θα έκρινε πως στην παρούσα φάση χρειάζεται μόνο ξεκούραση.Ίσως σε μία εβδομάδα μπορέσει και να κάνει εναλλαγή θερμού-κρύου αλλά δεν μπορώ να προτείνω κάτι τέτοιο χωρίς κλινική αξιολόγηση.:133:
Παγοθεραπεία θα συμπληρώσω και περίδεση για να το προστατέψει από τυχόν ``υπερκίνηση`` που ίσως φέρει παραπάνω τραυματισμό.
Φιλικά Νίκος.:126:

Νίκο σ'ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου και για την άμεση απάντησή σου!!!!

gianis
20-11-2012, 01:58
Γεια σας. Μία πληροφορία. Έχω μηνίσκο και στα 2 γόνατα, πιο σοβαρά στο δεξί. Θέλω να ρωτήσω επιτρέπεται το τζιγκινκ ή το τρέξιμο? Έχω ξεκινήσει περπάτημα/τρέξιμο στο γήπεδο εδώ και 2 εβδομάδες (για αδυνάτισμα) και έχω κάποιες ελάχιστες ενοχλήσεις. Μήπως όμως σε διάρκεια χρόνου πάθω κάποια σοβαρή ζημιά?

GIFRU
01-02-2013, 17:45
Καλησέρα και συγχαρητήρια για τη βοήθειά σας σε ολους και την καλή σας διάθεση να μας διαφωτίζετε με λύσεις και προτάσεις!
Η φίλη μου έχει πάθει (1 μήνα τώρα) ρήξη προσθιου χιαστου συνδέσμου (αριστερό πόδι). Δεν έχει εγχειριστεί ακόμα. Παράλληλα προ 3 ετίας είχε κήλη δίσκου την οποία όμως ξεπέρασε με θεραπείες και επανήλθε σε όλες τις δραστηριότητές της πλήρως.
Τώρα που έχει τη ρήξη χιαστού άρχισε να 'ξυπνάει' και να την ενοχλεί το νεύρο του ποδιού με τη ρήξη. Είναι το ίδιο ποδι που ενοχλούσε και στην κήλη δίσκου. Επίσης έχει και ισχυαλγία (πίσω απο το ισχύο) καθώς και κράμπες, μυρμήγκιασμα σε δάχτυλα, γάμπα.
Πιστεύετε οτι η κήλη δίσκου επανέρχεται ή θα μπορούσε απλά να είναι ένας πόνος που οφειλεται στην κούραση και μετατόπιση βάρους λόγω αλλαγής στη βάδιση (με τη ρηξη)?
Εν τω μεταξύ ο γιατρός της έχει συστήσει αντιφλεγμονώδη αναλγητικά (για τη μέση).
Επίσης, πριν προκύψει ο πόνος μέσης έχει κάνει 5 φυσιοθεραπέιες για την ενδυνάμωση του τετρακεφάλου.

Ελπίζω να μη σας μπέρδεψα. Ξέρουμε οτι οι ασκήσεις που βοηθούν το ένα πρόβλημα μπορεί να βλάψουν το άλλο και εμποδίζουν στην ανακούφιση.
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
και στα παιδιά που έγραψαν τα περιστατικά τους ευχαριστούμε και καλή ανάρρωση.
φιλικά
Gifru:107:

nautilos
01-02-2013, 18:30
Η κηλη δισκου δεν φευγει ποτέ. παθων. για τα υπολοιπα θα σου πει ο νιβε που ειναι η ειδικοτητα του.Και εμενα σημερα με επιασε μετα απο 2 χρονια απουσιας...ατιμη μεση

GIFRU
01-02-2013, 22:32
nautilos ξέρεις κάτι καλό?
πήγε στο drs με το μηχανημα drx 9000 και τη γλίτωσε την επέμβαση.
..και κανείς ορθοπεδικός δεν της το είχε συστήσει λέγοντας όλοι οτι δεν το ξέρουν αυτο το μηχάνημα και οτι πρέπει να χειρουργηθεί κατά τη γνώμη τους.

ευχαριστω΄πολύ

akaloith
05-02-2013, 01:31
καλησπερα σε ολους
εκανα μαγνητικη στο γονατο αφου εχω ενοχληση εδω και σχεδον μηνα
σας στελνω μερη της
αλλος λεει οτι ειναι οστικο ειδημα αλλος λεει ρογμώδες καταγμα
μπορειτε να μου δωσετε μια γνωμη για το τι ειναι και τι πρεπει να προσεξω και πως να το αντιμετωπισω?
πονο εντονο δεν εχω, ενοχληση ναι
τραυματισμο ΜΠΑΜ δεν ειχα, φορτο κουραση ναι.

http://img689.imageshack.us/img689/6618/gonato1resize.jpg
http://img811.imageshack.us/img811/2246/gonato2resize.jpg
http://img841.imageshack.us/img841/1103/gonato3resize.jpg
http://img189.imageshack.us/img189/2149/gonato4resize.jpg
http://img441.imageshack.us/img441/9291/gonato5resize.jpg

οποιαδηποτε πληροφορια πολυτιμη, ευχαριστω πολυ...

GIFRU
05-02-2013, 13:27
Παιδιά επανερχομαι για γόνατο και ρήξη χιαστού. Μηπως κάποιος γνωρίζει χειρούργο ορθοπεδικό για γόνατο με διάθεση να απαντάει στον ασθενή τις ερωτήσεις του και ανθρώπινο ύφος?Πήγαμε ΚΑΤ αλλά εκεί μέχρι να δουν το χρήμα σε κοιτάνε σα τσαμπατζή.
Κάποιος που να κάνει τη δουλειά του με κέφι και να έχει γνώσεις?
α και στο Νικολάου μηπως ξέρει κάποιος να μας πει ποιό το κόστος της επίσκεψης?
ευχαριστώ και περαστικά σε όλους!
gina

IRINID
05-02-2013, 18:23
καλησπερα,
τελειως συμπτωματικα βρεθηκα στο blog που εχετε φτιαξει, εψαχνα πληροφοριες για την ρηξη μηνισκου κ εσω χιαστου. Το συμβαν εγινε πριν μια εβδομαδα στο σκι, ειχα μια πτωση οχι και τοσο σημαντικη, και συνεχισα για κανενα μισαωρο ακομα να κανω σκι. Μετα απο κανα δυο ωρες το γονατο μου πονουσε στο εσωτερικο σημειο και δεν μπορουσα να το τεντωσω ουτε να το λυγισω. Επισκεφθηκα εναν ορθοπεδικο ο οποιος μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα εχω ρηξη χιαστου και μηνισκου. Μου ακινητοποιησε το ποδι με κηδεμονα μου συνεστησε παγοθεραπεια και χεφοραπιντ. Δεν εχει πρηστει καθολου μεχρι τωρα ουτε καν την μερα που χτυπησα. Μου προτεινε επανεξεταση σε μια εβδομαδα και θα βλεπαμε αν θα χρειαζοταν μαγνητικη..
Να συμπληρωσω, αθλουμαι χρονια, εκανα ενοργανη, σκι βουνου, κλπ. απο τα 10 μου δεν εχω σταματησει να γυμναζομαι μεχρι και τωρα που ειμαι 43 και τον τελευταιο καιρο κανω muay thai .Θελω να γυρισω πισω συντομα στην προπονηση μου, νιωθω καλυτερα αλλα ποναει το γονατο μου στην εσωτερικη πλευρα, πλεον μπορω ομως να το τεντωσω κ να το λυγισω αρκετα. Εχω λιγο μπερδευτει. Θελω τα φωτα σας. Ευχαριστω.

akaloith
06-02-2013, 01:36
καλησπερα εδω και κανα μηνα εχω ενοχλησεις στο γονατο
εκανα μαγνητικη και σας αποστελω ορισμενα πλανα
παρακαλω κατατοπιστε με τι εχω και πως θα το αντιμετωπισω

nautilos
06-02-2013, 02:04
nautilos ξέρεις κάτι καλό?
πήγε στο drs με το μηχανημα drx 9000 και τη γλίτωσε την επέμβαση.
..και κανείς ορθοπεδικός δεν της το είχε συστήσει λέγοντας όλοι οτι δεν το ξέρουν αυτο το μηχάνημα και οτι πρέπει να χειρουργηθεί κατά τη γνώμη τους.

ευχαριστω΄πολύ
Φιλε μου θα σου πω οτι ξερω απο προσωπικη εμπειρια. Χειρουργειο= επομενο χειρουργειο= επομενο χειρουργειο κλπ κλπ ... οσο μπορεις να το αποφυγεις το αποφευγεις. απο κ και περα ειναι σε τι εμπορο-γιατρο θα πεσεις... κ οι περισσοτεροι ειναι εμποροι κ σε βλεπουν σαν κρεας. Πραγματικα σε βλεπουν σαν ενα ματσο ευρω. Το drs το ειχα δει οταν εψαχνα κ γω διαφορες μεθοδους, αφου μετα τα χαμπαρια των γιατρων-χασαπηδων, τα ειχα βαψει μαυρα. Το μονο που θα σου πω ειναι να μην βιαστεις...παρε γνωμες απ οσο περισσοτερους μπορεις. Δεν εχω καποιον να σου συστησω. Τελος να ξερεις οτι η ΣΩΣΤΗ ασκηση κ η γυμναστικη σ αυτες τις περιπτωσεις κανουν θαυματα...

GIFRU
06-02-2013, 11:48
Φιλε μου θα σου πω οτι ξερω απο προσωπικη εμπειρια. Χειρουργειο= επομενο χειρουργειο= επομενο χειρουργειο κλπ κλπ ... οσο μπορεις να το αποφυγεις το αποφευγεις. απο κ και περα ειναι σε τι εμπορο-γιατρο θα πεσεις... κ οι περισσοτεροι ειναι εμποροι κ σε βλεπουν σαν κρεας. Πραγματικα σε βλεπουν σαν ενα ματσο ευρω. Το drs το ειχα δει οταν εψαχνα κ γω διαφορες μεθοδους, αφου μετα τα χαμπαρια των γιατρων-χασαπηδων, τα ειχα βαψει μαυρα. Το μονο που θα σου πω ειναι να μην βιαστεις...παρε γνωμες απ οσο περισσοτερους μπορεις. Δεν εχω καποιον να σου συστησω. Τελος να ξερεις οτι η ΣΩΣΤΗ ασκηση κ η γυμναστικη σ αυτες τις περιπτωσεις κανουν θαυματα...

nautilos
Πριν απο 3 χρόνια που την είχε πάθει (κήλη δίσκου) ναι ήθελε ο γιατρός της να τη χειρουργήσει και πίστευε ο ίδιος οτι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να το αντιμετωπίσει. Της έδωσε καποιες ενέσεις αλλά τελικά η κήλη επέμεινε. Τελικά της είπε ότι δε θα τη γλιτώσει την επέμβαση. Όμως 2 δικοί μου κοντινοί ανθρωποι είχαν πάει στο drs και μου είχαν πει οτι επανήλθαν και ξεπέρασαν το πρόβλημα.
Της σύστησα να πάει γιατί χειρουργείο δεν ήθελε να κάνει όπως είναι φυσικό.
Στο drs την είδε (την παθούσα και τις εξετάσεις της) συνεργαζόμενος γιατρός και της είπαν οτι 70% θα έχει επιτυχία και εαν θέλει μπορεί να ακολουθήσει αυτή τη μέθοδο.
Έτσι κι έκανε και τελικά δεν την έχει ξαναενοχλήσει απο τότε.
Εν τω μεταξύ 2 γιατροί που είχε επισκεφθεί της είπαν οτι δεν το ξέρουν αυτό το 'κόλπο' και συστήσαν μόνο επέμβαση ή 6 μήνες ξάπλα! Κάποια φυσικοθεραοεύτρια της είπε οτι έχει ακούσει και περιστατικά που δεν ήταν ικανοποιημένα.
Η δική μου εμπειρία απο τους 3 φίλους που πήγαν drs αυτή ήταν.
Σημειωτέον οτι και οι 3 έκανα καθιστική ζωή, αλλά ήταν δραστήρια άτομα δηλ. έκαναν γυμναστική , μετακόμισαν, σήκωσαν βάρη και γενικά συνέχισααν τη ζωή τους κανονικά όπως πριν χωρις ενόχληση έπειτα.

φιλικά
Τζίνα

NiVe
06-02-2013, 17:53
Girfu έχεις πμ.
Nautilos μην συμψηφίζεις ποτέ τα πάντα και ειδικά όταν ποστάρεις σε τόπικ που φτιάχτηκε από επαγγελματία υγεία με ΜΟΝΟ σκοπό να δίνει πληροφορίες σε άτομα που εντιμετωπίσουν πρόβλημα στο οποίο η φυσικοθεραπεία μπορεί να δώσει κάποια βοήθεια...
Πιο προσεκτικός την επόμενη.
Φιλικά Νίκος.

NiVe
06-02-2013, 18:02
Και επανέρχομαι για να μην θεωρηθώ κομπλεξικός και εγωιστής.
Το κάθε περιστατικό αντιμετωπίζεται διαφορετικά,το ότι έίχες εσύ παρόμοιο πρόβλημα και αντιμετωπίστηκε επιτυχώς ή μη δεν πιστεύω πως αποτελεί ικανή πηγή γνώσεων για κάποιον άλλο.Τι πάει να πει ``η κήλη δεν φεύγει ποτέ``...η απολυτοποίηση και ο συμψηφισμός όλων δεν είναι σωστός.Παίζουν ρόλο πάρα πολλά πράγματα...φύλλο-ηλικία-τρόπος ζωής-άθλημα-τυχόν συνοδά προβλήματα-παθογένια περιοχής-επάγγελμα και άλλα πάρα πολλά.

Το βράδυ θα μπω να απαντήσω και στις υπόλοιπες ερωτήσεις.
Φιλικά Νίκος...

nautilos
06-02-2013, 21:44
Κανενα προβλημα σ αυτα που λες...απλα η κηλη, οντως δεν φευγει ποτέ.φευγει? τωρα για ολα τα υπολοιπα, αν ειδες το προηγουμενο ποστ μου δεν παροτρυνα να ακολουθησει την ΑΠΟΨΗ μου...ισα-ισα του ειπα οτι πρεπει να ψαχτει παρα πολυ. ακο κει κ περα τα υπολοιπα ειναι περιττα. Αλιμονο αν ο φιλος περιμενει εσενα η εμενα για θεματα υγειας...ακομη κ γιατρος να ησουν, μεσω νετ δεν δινεις ''θεραπειες'' ποσο μαλλον σε τοσο λεπτα θεματα οπως η μεση.Εγω του ειπα 5 πραγματα που δεν μου ειχε πει κανεις, οταν εμφανιστηκε το προβλημα. Θες να του πεις αλλα 5? 10? οκ...αλλα κ παλι διαγνωση δεν γινεται μεσω φορουμ...οποτε μην το παιρνεις στραβα... φορουμ για ψαροντουφεκο ειμαστε οχι ιατρειο. αν ο αλλος θεωρει οτι θα βρει ''την υγεια του'' σ ενα φορουμ, ε τοτε ειναι αξιος της μοιρας του. χωρις να θελω να θηξω κανεναν, ουτε εσενα φυσικα και την βοηθεια που προσφερεις ανα καιρους :126:

NiVe
06-02-2013, 22:12
Κανενα προβλημα σ αυτα που λες...απλα η κηλη, οντως δεν φευγει ποτέ.φευγει? τωρα για ολα τα υπολοιπα, αν ειδες το προηγουμενο ποστ μου δεν παροτρυνα να ακολουθησει την ΑΠΟΨΗ μου...ισα-ισα του ειπα οτι πρεπει να ψαχτει παρα πολυ. ακο κει κ περα τα υπολοιπα ειναι περιττα. Αλιμονο αν ο φιλος περιμενει εσενα η εμενα για θεματα υγειας...ακομη κ γιατρος να ησουν, μεσω νετ δεν δινεις ''θεραπειες'' ποσο μαλλον σε τοσο λεπτα θεματα οπως η μεση.Εγω του ειπα 5 πραγματα που δεν μου ειχε πει κανεις, οταν εμφανιστηκε το προβλημα. Θες να του πεις αλλα 5? 10? οκ...αλλα κ παλι διαγνωση δεν γινεται μεσω φορουμ...οποτε μην το παιρνεις στραβα... φορουμ για ψαροντουφεκο ειμαστε οχι ιατρειο. αν ο αλλος θεωρει οτι θα βρει ''την υγεια του'' σ ενα φορουμ, ε τοτε ειναι αξιος της μοιρας του. χωρις να θελω να θηξω κανεναν, ουτε εσενα φυσικα και την βοηθεια που προσφερεις ανα καιρους :126:
Κανένα πρόβλημα.
Η κήλη σαν ``κήλη`` είναι μεγάλη κουβέντα...πού ξέρει κάποιος αν είναι κήλη μεσοσπονδυλίου δίσκου,απλή πρόπτωση του πηκτοειδή πυρήνα στον ινώδη δακτύλιο,αν είναι εκφύληση του δίσκου,μείωση του μεσοσπονδύλιου διαστήματος,απλή πίεση της ρίζας χωρίς όμως κήλη...πολλά.
Τέσπα,απλά εγώ κρίνομαι από αυτό το θέμα που τόλμησα ν`ανοίξω και ο γραπτός λόγος παρεξηγείται.
Φυσικά και κάποιος μπορεί ν`ακολουθήσει τις συμβουλές,την παρότρινση ή έστω την απλή αναφορά κάποιου με παρόμοιο πρόβλημα και το πιο ΄καθημερινό παράδειγμα είναι το σλόγκαν στις διαφημήσεις φαρμάκων ``ρωτήστε τον φαρμακοποιό σας``...πολλοί λένε πάρε αυτό το φάρμακο αυτό έπαιρνα και`γω...κάτι παρόμοιο γίνετε σε κάθε ιατρικό-παραϊατρικό τομέα.
:126:

NiVe
06-02-2013, 22:22
Μόνο με απεικονιστικό έλεγχο είμαστε σίγουροι.Πρέπει οι ενδείξεις να γίνουν αποδείξεις.:105:

NiVe
06-02-2013, 22:36
καλησπερα σε ολους
εκανα μαγνητικη στο γονατο αφου εχω ενοχληση εδω και σχεδον μηνα
σας στελνω μερη της
αλλος λεει οτι ειναι οστικο ειδημα αλλος λεει ρογμώδες καταγμα
μπορειτε να μου δωσετε μια γνωμη για το τι ειναι και τι πρεπει να προσεξω και πως να το αντιμετωπισω?
πονο εντονο δεν εχω, ενοχληση ναι
τραυματισμο ΜΠΑΜ δεν ειχα, φορτο κουραση ναι.

οποιαδηποτε πληροφορια πολυτιμη, ευχαριστω πολυ...

Καλησπέρα και περαστηκά.
Η άποψή μου δεν μπορεί να υπερκεράσει αυτή ενός ορθοπαιδικού.
Μιας όμως και ρώτησες για μία γνώμη θα σου πω πως το οστικό οίδημα δεν είναι εμφανές μόνο στην ακτίνα αλλά και στην κλινική εξέταση.Δηλαδή,αν δεν έχεις εμφανές οιδημα το οποίο όμως να είναι σκληρό και να μην μετατοπίζεται εύκολα,τότε δεν μπορώ να πω πως είναι οστικό οίδημα.
Επειδή σε μία φωτό φαίνεται καθαρά ρωγμή,σε μία άλλη νεφέλωμα και στο σημείο που`ναι λέω πως μάλλον είναι παθολογικό κάταγμα κόπωσης στην ε΄πίφυση της κνήμης.
Αυτό πιστεύω πρέπει να συνεκτιμηθεί από ορθοπαιδικό χειρούργο,το να σου δώσω οδηγίες χωρίς να`χω έστω κλινική εικόνα αξιόλίγησης το θεωρώ ολέθριο λάθος.
Φιλικά Νίκος.

NiVe
06-02-2013, 22:42
καλησπερα,
τελειως συμπτωματικα βρεθηκα στο blog που εχετε φτιαξει, εψαχνα πληροφοριες για την ρηξη μηνισκου κ εσω χιαστου. Το συμβαν εγινε πριν μια εβδομαδα στο σκι, ειχα μια πτωση οχι και τοσο σημαντικη, και συνεχισα για κανενα μισαωρο ακομα να κανω σκι. Μετα απο κανα δυο ωρες το γονατο μου πονουσε στο εσωτερικο σημειο και δεν μπορουσα να το τεντωσω ουτε να το λυγισω. Επισκεφθηκα εναν ορθοπεδικο ο οποιος μου ειπε οτι κατα πασα πιθανοτητα εχω ρηξη χιαστου και μηνισκου. Μου ακινητοποιησε το ποδι με κηδεμονα μου συνεστησε παγοθεραπεια και χεφοραπιντ. Δεν εχει πρηστει καθολου μεχρι τωρα ουτε καν την μερα που χτυπησα. Μου προτεινε επανεξεταση σε μια εβδομαδα και θα βλεπαμε αν θα χρειαζοταν μαγνητικη..
Να συμπληρωσω, αθλουμαι χρονια, εκανα ενοργανη, σκι βουνου, κλπ. απο τα 10 μου δεν εχω σταματησει να γυμναζομαι μεχρι και τωρα που ειμαι 43 και τον τελευταιο καιρο κανω muay thai .Θελω να γυρισω πισω συντομα στην προπονηση μου, νιωθω καλυτερα αλλα ποναει το γονατο μου στην εσωτερικη πλευρα, πλεον μπορω ομως να το τεντωσω κ να το λυγισω αρκετα. Εχω λιγο μπερδευτει. Θελω τα φωτα σας. Ευχαριστω.

Καλησπέρα και περαστηκά.
Η κάκωση μηνίσκου χιαστού δεν είναι κάτι απλό,πραγματοποιείται έπειτα από βαρύ μηχανισμό κάκωσης και συνοδεύεται από έντονο οίδημα.
Προσωπική άποψη είναι πως μία μαγνητική είναι απαραίτητη μιας και μόνο τότε θα`χουμε σαφή εικόνα.
-Μαγνητική
-Συνεκτίμηση από τον ορθοπαιδικό σου
...και μόνο μετά θα μπορώ να σου δώσω προσωπική άποψη...μου λείπουν πολλά κομμάτια από το παζλ.

akaloith
10-02-2013, 21:56
επειδη δε βγαινει ακρη....
αν καποιος ξερει να διαβαζει αξονικες - μαγνητικες παραθετω 2 αρχεια με τα περιεχομενα των cd τους
https://www.dropbox.com/s/4ovbl9e5pe2yieq/a3onikh.zip
https://www.dropbox.com/s/3x5me3v223esttt/magnhtikh.rar

η διαγνωση της μαγνητικης ειναι ρογμωδες καταγμα. η διαγνωση της αξονικης ειναι δεν υπαρχει καταγμα. τα cd βρισκονται παραπανω. αν καποιος ξερει να τα διαβαζει θα του ημουν ευγνώμων

jam
04-03-2013, 02:01
Μετά από ενοχλήσεις στο γόνατο, πήγα στον αθλίατρο, ο οποίος με εστειλε για μαγνητική. Διάγνωση: κάκωση στο οπίσθιο κέρας του μηνίσκου, λόγω χρόνιας καταπόνησης. Τα συμπτώματα είναι μια αίσθηση "κούρασης" στην άρθρωση, όταν κάθομαι. Όταν αθλούμαι, οι ενοχλήσεις εξαφανίζονται. Ο γιατρός συνέστησε ενδυνάμωση του τετρακέφαλου (την οποία κάνω κάνοντας ποδήλατο) και κολύμπι. Ενώ οι ενοχλήσεις είχαν εξαφαντιστεί, όταν ξεκίνησα τρέξιμο επανήλθαν. Οπότε, το τρέξιμο αντενδείκνυται/επιβαρύνει; Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι πρέπει να αποφεύγω. Επίσης, αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι αν υπάρχει δυνατότητα να βελτιωθεί η κατάσταση με φυσικοθεραπεία (ο αθλίατρος είπε ότι η βλάβη δεν αποκαθίσταται).

NiVe
10-03-2013, 17:06
Μετά από ενοχλήσεις στο γόνατο, πήγα στον αθλίατρο, ο οποίος με εστειλε για μαγνητική. Διάγνωση: κάκωση στο οπίσθιο κέρας του μηνίσκου, λόγω χρόνιας καταπόνησης. Τα συμπτώματα είναι μια αίσθηση "κούρασης" στην άρθρωση, όταν κάθομαι. Όταν αθλούμαι, οι ενοχλήσεις εξαφανίζονται. Ο γιατρός συνέστησε ενδυνάμωση του τετρακέφαλου (την οποία κάνω κάνοντας ποδήλατο) και κολύμπι. Ενώ οι ενοχλήσεις είχαν εξαφαντιστεί, όταν ξεκίνησα τρέξιμο επανήλθαν. Οπότε, το τρέξιμο αντενδείκνυται/επιβαρύνει; Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι πρέπει να αποφεύγω. Επίσης, αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι αν υπάρχει δυνατότητα να βελτιωθεί η κατάσταση με φυσικοθεραπεία (ο αθλίατρος είπε ότι η βλάβη δεν αποκαθίσταται).

Φίλε ο μηνίσκος είναι το ``ελατήριο`` της άρθρωσης,το μαλακό μόριο το οποίο απορροφά τους περισσότερους κραδασμούς-τάσεις-φορτίσεις της άρθρωσης του γόνατος.Με άλλα λόγια η ``ανάρτηση`` του γόνατος.
Όταν τραυματιστεί όλα τα φορτία αλλάζουν μηχανική και με βάζει την εργοφυσιολογία παρατηρείται παθολογική απόσβεση των κραδασμών με αποτέλεσμα τον πόνο.Προσοχή ο μηνίσκος νευρούται κατά το ένα εξωτερικό τρητιμόριο,οπότε αν υπάρχει τραυματισμός πιο μέσα χωρίς να επηρεαστεί το εξωτερικό τρητιμόριο είναι ασυμπτωματικός.Από την στιγμή που έχεις πόνο μιλάμα για την πρώτη περίπτωση λοιπόν.
Η συντηρητική εγωγή είναι συνήθως μυική ενδυνάμωση-ισσοροπία-νευρομυική συναρμογή και καλύτερη κιναισθησία.
Αν έχεις κάνει φυσ/πείες προφανώς τα`χεις δουλέψει.Το κολύμπι είνα άσκηση με μειωμένη βαρύτητα-αποσυμφόρη της άρθρωσης κλπ γι`αυτό και δεν πονούσες....άποψή μου να επαναξιολογηθεί η περίπτωσή σου από τον ορθοπαιδικό σο.
Μαγνητική-κλινική αξιολόγηση και ευρήματα φτιάχνουν το πρόγραμμα αποκατάστασης....

NiVe
10-03-2013, 17:08
επειδη δε βγαινει ακρη....
αν καποιος ξερει να διαβαζει αξονικες - μαγνητικες παραθετω 2 αρχεια με τα περιεχομενα των cd τους
https://www.dropbox.com/s/4ovbl9e5pe2yieq/a3onikh.zip
https://www.dropbox.com/s/3x5me3v223esttt/magnhtikh.rar

η διαγνωση της μαγνητικης ειναι ρογμωδες καταγμα. η διαγνωση της αξονικης ειναι δεν υπαρχει καταγμα. τα cd βρισκονται παραπανω. αν καποιος ξερει να τα διαβαζει θα του ημουν ευγνώμων

Φίλε καλησπέρα. Σου`χω γράψει την γνώμη μου απλά δεν είμαι ακτινοδιαγνωστής,σίγουρα η γνώμη μου δεν είναι ισοβαρής με αυτή ενός γιατρού...εύχομαι να βοήθησα έστω και λίγο.

aristos1978
17-03-2013, 12:13
Φίλε ο μηνίσκος είναι το ``ελατήριο`` της άρθρωσης,το μαλακό μόριο το οποίο απορροφά τους περισσότερους κραδασμούς-τάσεις-φορτίσεις της άρθρωσης του γόνατος.Με άλλα λόγια η ``ανάρτηση`` του γόνατος.
Όταν τραυματιστεί όλα τα φορτία αλλάζουν μηχανική και με βάζει την εργοφυσιολογία παρατηρείται παθολογική απόσβεση των κραδασμών με αποτέλεσμα τον πόνο.Προσοχή ο μηνίσκος νευρούται κατά το ένα εξωτερικό τρητιμόριο,οπότε αν υπάρχει τραυματισμός πιο μέσα χωρίς να επηρεαστεί το εξωτερικό τρητιμόριο είναι ασυμπτωματικός.Από την στιγμή που έχεις πόνο μιλάμα για την πρώτη περίπτωση λοιπόν.
Η συντηρητική εγωγή είναι συνήθως μυική ενδυνάμωση-ισσοροπία-νευρομυική συναρμογή και καλύτερη κιναισθησία.
Αν έχεις κάνει φυσ/πείες προφανώς τα`χεις δουλέψει.Το κολύμπι είνα άσκηση με μειωμένη βαρύτητα-αποσυμφόρη της άρθρωσης κλπ γι`αυτό και δεν πονούσες....άποψή μου να επαναξιολογηθεί η περίπτωσή σου από τον ορθοπαιδικό σο.
Μαγνητική-κλινική αξιολόγηση και ευρήματα φτιάχνουν το πρόγραμμα αποκατάστασης....

Καλημερα και απο μένα, με μερικες μερες καθυτερηση. Το μονο που εχω να συμπληρωσω στα οσα εγραψε ο Νικος είναι ότι για τρεξιμο χρειαζεται πολύ καλό παπουτσι αναλογα με το εδαφος που τρεχεις. Άλλο χρειάζεται για ταρταν, αλλο για παρκε, αλλο για χορτο κτλ. Και το καλο δεν σημαίνει πάντα πολύ ακριβό. Ένα παπουτσι με πολύ μαλακη σόλα ή ένας πάτος σιλικονης που αποσβαίνουν τους κραδασμους θα βοηθούσε πολύ. Ωστόσο αν τρεχεις σε σχετικά ανώμαλο έδαφος που επιβάλλει στο γονατο να κανει κάποιες στροφες ειναι λογικό να σου επιβαρύνει το γονατο. Δεν το συζηταμε καν ότι τρεξιμο σε τσιμέντο ή ασφαλτο το ξεχνας. Ακομα και σε διαδρομο με μη αντικραδασμικη τεχνολογία και κατασκευη οι κραδασμοι είναι πάρα πολλοί...

smernas
17-03-2013, 17:02
Έψαχνα αυτά τα νaικ τα ερ ... να μην κάνουμε και διαφήμιση χε χε . Όχι για τρέξιμο (στην ηλικία μου όταν λέω τρέξιμο εννοώ να πατήσω περισσότερο το γκάζι ) .. για κανά περπάτημα (μερικά χιλιομετράκια έντονο περπάτημα σε ανώμαλο δρόμο ) και δεν έχω καταλήξει .. κάνουν ;

Πήγαινα με κάτι κολουμπια και στα 5-6 χιλιόμετρα (45 λεπτάκια ) άρχιζαν και μου κλείδωναν τα γονατάκια μου ! κλαψ και μετά έπρεπε να πηγαίνω σιγούλια σιγούλια σαν κάτι παλιόγερους ... μέχρι το τουτούνι μου .

Τες πα . Να μην το κάνουμε αρχαία τραγωδία .
Ποιο παπουτσάκι προτείνετε για έντονο περπάτημα ;
Ποιο νομίζετε ότι είναι το ιδανικό εσείς ;;;

aristos1978
18-03-2013, 10:10
Το αθλητικο παπουτσι ειναι πολύ προσωπικο θεμα. Πως σου καθεται, αν αγκαλιαζει-ταιριαζει στο πόδι και πολλά - πολλά άλλα. Οι μεγαλες εταιρίες nike,adidas και asics εχουν βγαλει πολύ καλα μοντελα. Προσωπικα στην δουλεια για την ορθοστασία αλλά και για τρεξιμο (όποτε κανω ) επιλεγω πολύ μαλακό και πολύ ελαφρύ παπουτσι. Συγκεκριμενα εγώ εχω καταλήξει στο dual fusion , και free run της nike τα οποία ειναι παναλαφρα, βγάζουν μισα νουμερα (καθοτι φοράω 42,5 ο κοντοπίθαρος) και αναπνεουν πάρα πολύ καλά. Αλλα ειπαμε τα αθλητικα είναι προσωπικό θέμα. Εγω πχ. τις αερόσολες δεν θελω ουτε να τις βλέπω.

smernas
18-03-2013, 10:59
Ευχαριστώ πολύ . Θα τα τσεκάρω .
Αν επιτρέπεται γιατί το μίσος για τις αερόσολες ; Θέμα γούστου ή κάτι άλλο ;

Spira
19-03-2013, 19:34
Καλησπέρα Νίκο και από εμένα, εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι για αποκατάσταση ρήξης πρόσθιου χιαστού. Είμαι στο τελευταίο στάδιο της αποθεραπείας και θέλω πλέον να δυναμώσω το πόδι ώστε να σταματήσουν οι ενοχλήσεις στο τέντωμα του ποδιού και να πάρω τις τελευταίες μοίρες της κάμψης που λείπουν ακόμα. Έχουν περάσει πάνω απο 5 μήνες από τότε πο έκανα την επέμβαση και θα ήθελα ένα ενδεικτικό πρόγραμμα για το γυμναστήριο. Μέχρι στιγμής έκανα κάθε μέρα διάδρομο - ποδήλατο και 3 φορές ασκήσεις με βάρη. Πλέον 3 φορές μου φαίνονται πολλές καθώς βλέπω κουράζονται τα γόνατα μου. Οι ασκήσεις που έκανα ήταν leg press, leg extension leg curl, squat και μερικές φορές προβολές και γάμπες. Αυτό που μου είπαν να μην κάνω προβολές καθώς καταπονούν τα γόνατα. Ωστόσο στις φυσικοθεραπείες που έκανα μου είχαν πει να κάνω. Θέλω επίσης να ρωτήσω στις ασκήσεις με τα πόδια με βάρυ (extension, curl, πρεσα) τα πόδια πρέπει να τεντώνουν η να να σταματάω λίγο πριν το τεντωμα??
Και σχετικά με τον διάδρομο μου είπαν να μην κάνω πολύ ώρα και σε έντονο ρυθμό καθώς επιβαρύνει τα γόνατα.
Ποια είναι η γνώμη σου για όλα αυτά???
Ευχαριστώ!

GIFRU
20-03-2013, 13:21
Αγαπητέ Νίκο,
καλημέρα είσαι καλά;
Σου είχα γράψει και με είχες κατατοπίσει με τις απαντήσεις σου
σχετικά με τη φίλη μου που έπαθε τη ρήξη πρόσθιου χιαστού.
Στη συνέχεια από τη λαθος βάδιση και ίσως τις ασκήσεις για την ενδυνάμωση του 4κέφαλου άρχισε να έχει του πόνους στη μέση, μουδιάσματα στα δάχτυλα και το πόδι (ίδιο που έχει τη ΡΠΧ). Πριν από 3χρόνια είχε κήλη δίσκου.
Ο ορθοπαιδικός που την παρακολουθεί της συνέστησε να κάνει μαγνητική η οποία διέγνωσε τα εξής:
'στένωση του μεσοσπουνδυλίου διαστήματος με σκλήρυνση των σπονδυλικών επιφανειών, εκφυλισμός του μεσοσπονδυλίου δίσκου και κυκλοτερής προβολής αυτού με ήπια πίεση επί του μηνιγγικού σάκου πρόσθια κεντρικά'
Ο ορθοπεδικός της είπε οτι δεν έχει κήλη δίσκου. Της έγραψε φυσικοθεραπείες.
Πήγε σε κάποια φυσίατρο που της σύστησε η μητέρα μου και την είχε βοηθήσει η θεραπεία της.
Εδώ έρχομαι να σε ρωτήσω το εξής.
Η φυσίατρος της κάνει στη μέση και στο πόδι βεντούζες (όχι με τα βαζακια) με κάτι εξαρτήματα σα λαστιχένια που αφού ο θεραπευτής αφαιρέσει τον αέρα, τα κάνει βόλτα πάνω απο τα σημεία που είχε το πρόβλημα. Το ζήτημα είναι οτι πονάει πάρα πολύ. Της εξήγησαν οτι έτσι θα βοηθηθεί ο οργανισμός για την αιμάτωση και τη δημιουργία κολλαγόνου. Η αλήθεια είναι οτι και στη μητέρα μου το ίδιο είχαν κάνει. Επίσης της είπαν οτι οι 3-4 πρωτες φορές πονάνε και μετά θα πονάει λιγότερο και θα αρχίσει η ανακούφιση. Επιπλέον της κάνουν ρεύματα, laser, μαλάξεις, σε πόδι και σπονδυλική στήλη. Είναι στην 3η θεραπεία σήμερα. Επίσης οπτικά τα σημεία με τις βεντούζες είναι μωλωπισμένα (λογικό). Το έχεις ακουσει ως μέθοδο; Θα το σύστηνες;Έχει κάποια μειονεκτήματα που δε γνωρίζουμε;
Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι ακόμα.
Το γόνατο με τη ΡΠΧ είναι πιο αδύναμο κι αισθάνεται οτι δεν το ελέγχει. Ενώ τον προηγούμενο καιρό το είχε δυναμώσει και μπορούσε να ελέγξει την κατάσταση. Πιστεύεις οτι οι βεντούζες δεν τη βοήθησαν;
Ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σου
και την αφοσίωσή σου στο κάθε περιστατικό.
Ελπίζω να είσαι καλά και να εχεις πάντα τη δύναμη να βοηθάς!
Φιλικά,
Τζίνα

kyriakos13
22-04-2013, 01:19
γειά σας.. Είμαι Ο Κυριάκος 15 χρονών απο Κύπρο.. Εδώ και 7-8 μήνες αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα 2 γόνατα μου! Όλα ξεκίνησαν απο την κακή διατροφή που έκανα, λόγω του οτι ήθελα να χάσω βάρος.. Παράλληλα επιδή είμουνα στην ανάπτυξη πσύλωνα οπότε το πρόβλημα ήταν έτοιμο, Μετα από αρκετούς μήνες αναγκάστηκα να κάνω μερικες φορές φυσιοθεραπεία σε κέντρο μήπως γίνει κάτι όμως τίποτα.. Έκανα το διαγνωστικό M.R.I και βρήκε οστεοχονδική κάκωση της τροχαλίας και στα 2 γόνατα.. Το δεξί δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου ενώ το αριστερό σε λυγίσματα και σε αλλαγή κατεύθυνσης με πονάει.. έκανα θεραπεία σε κολυμβητίριο για ενδυνάμωση τετρακέφαλου περίπου ένα μήνα + ασκήσεις στο σπίτι με βαράκια στα πόδια.. Μετά έκανα επαναληπτικό M.R.I για σύγκριση. Τα αποτελέσματα ήταν ακριβώς τα ίδια μόνο με μια μικρή βελτίωση στο δεξί πόδι( Εκείνο που δεν με ενοχλεί). Ο ορθοπεδικός, μου πρότεινε εγχείρηση δλδ να μπούνε καρφάκια στο γόνατο έτσι ώστε να κυλήσει το αίμα για να κολλήσουνε τα κόκαλα που δεν είναι σταθερά.. Ακούω γνώμες..:144:

aristos1978
29-04-2013, 21:01
γειά σας.. Είμαι Ο Κυριάκος 15 χρονών απο Κύπρο.. Εδώ και 7-8 μήνες αντιμετωπίζω πρόβλημα με τα 2 γόνατα μου! Όλα ξεκίνησαν απο την κακή διατροφή που έκανα, λόγω του οτι ήθελα να χάσω βάρος.. Παράλληλα επιδή είμουνα στην ανάπτυξη πσύλωνα οπότε το πρόβλημα ήταν έτοιμο, Μετα από αρκετούς μήνες αναγκάστηκα να κάνω μερικες φορές φυσιοθεραπεία σε κέντρο μήπως γίνει κάτι όμως τίποτα.. Έκανα το διαγνωστικό M.R.I και βρήκε οστεοχονδική κάκωση της τροχαλίας και στα 2 γόνατα.. Το δεξί δεν με ενοχλεί σχεδόν καθόλου ενώ το αριστερό σε λυγίσματα και σε αλλαγή κατεύθυνσης με πονάει.. έκανα θεραπεία σε κολυμβητίριο για ενδυνάμωση τετρακέφαλου περίπου ένα μήνα + ασκήσεις στο σπίτι με βαράκια στα πόδια.. Μετά έκανα επαναληπτικό M.R.I για σύγκριση. Τα αποτελέσματα ήταν ακριβώς τα ίδια μόνο με μια μικρή βελτίωση στο δεξί πόδι( Εκείνο που δεν με ενοχλεί). Ο ορθοπεδικός, μου πρότεινε εγχείρηση δλδ να μπούνε καρφάκια στο γόνατο έτσι ώστε να κυλήσει το αίμα για να κολλήσουνε τα κόκαλα που δεν είναι σταθερά.. Ακούω γνώμες..:144:

Για αρχή γράψε την ακριβή γνωματευση της μαγνητικής, γιατί τροχαλία στο γόνατο δεν γνωρίζω να υπάρχει.

NiVe
08-05-2013, 21:13
Αρίστο μάλλον τροχηλία εννοεί.
Φίλε μου γράψε μας αν θες τ`απεικονιστικά ευρήματα της MRI....:105:

tatanis
16-07-2013, 13:00
geia sas kai apo emena kai sunxaritiria pou boithate toso kosmo.ti gnomi exete gia to collagen.polu diafimis gia to tipota???

NiVe
15-08-2013, 21:42
Φίλε το κολλαγόνο είναι βασική ίσως θεμέλεια ουσία θα`λεγα για τον οργανισμό μας.
Βρίσκεται σε μεγάλη περιεκτηκότητα στα μαλακά μας μόρια π.χ. μύες-τένοντες-περιτονίες-ενδοκοιλιακά όργανα και γενικά όπου μπορούμε να ``τεντώσουμε`` κάτι,την μεγαλύτερη περιεκτηκότητα σε κολλαγόνο έχει το δέρμα (κολλαγόνο-ελασ΄τινη...το λένε και οι αλοιφές νεότητος :105:)
Απ`αυτά που`χω διαβάσει βοηθά στην σωστή υγεία του δέρματος,των νυχιών και γενικότερα των ιστών μας.
Όσον αφορά τους τραυματισμούς έχει γίνει μόδα να χρησιμοποιείται για την επιτάχυνση του χρόνου αποκατάσταση και αύξηση της ταχύτητας επούλωσης. Προσωπικά έχω δει βελτίωση σε ασθενή μου χωρίς αυτό να είναι ικανό να με κάνει απόλυτο στο οτι βοηθά ή όχι. Σίγουρα΄βοηθά αλλά εως ένα σημείο,είναι το κάτι παραπάνο σε μία προσπάθεια βελτίωσης κάποιου προβλήματος.
Οι έρευνες δεν ξέρω τι υποστηρίζουν ΄μιας και δεν το`χω ψάξει,ξέρω απλά πως από 24 και πάνω μπορείς να το παίρνεις προοληπτικά και σε μεγαλύτερες υλικίες με προβλήματα σαν συμπλήρωμα.

KosMyl
21-08-2013, 03:13
Γεια και χαρά σ όλους.
Η οδύσσειά μου ξεκινάει πριν 1μισι περίπου χρόνο. Διαιτητής ποδοσφαίρου και κάνοντας προπονήσεις άρχισα να έχω πόνους στη περιοχή των μεταταρσίων, τσιμπιματάκια θα τα έλεγα καλύτερα χωρίς συγκεκριμένη εστία. Δεν έδωσα σημασία και μετά απο 2 μήνες ο πόνος έγινε έντονος και μόνιμος. Αποτέλεσμα ήταν κάταγμα κόπωσης στο 3ο μετατάρσιο του δεξιού και 3μηνη αποχή απο αθλητικές δραστηριότητες. Σπινθυρογράφημα στο ενδιάμεσο έδειξε παρουσία φλεγμονής στη περιοχή. Προσπάθησα να ξεκινήσω ξανά μετά απο σχεδόν 5 μήνες, τον Αύγουστο του 12, όμως μετά τις πρώτες προπονήσεις ένιωθα πως το δεξί πόδι δεν ήταν όπως το αριστερό. Μετά τις προπονήσεις και όχι κατά τη διάρκεια το ένιωθα βαρύ μ ένα γενικό τσίμπημα στην περιοχή εκεί γύρω τριγύρω απ το 3ο-4ο μετατάρσιο. Η χρονιά πέρασε χωρίς τρέξιμο με 10 αγώνες, αγορά 3 ζευγαριών παπούτσια για τρέξιμο περπάτημα κλπ. καθώς και πάτους μετά απο πελματογράφημα. Αποφασίζω να ξεκινήσω ξανά φέτος, πριν 1μισι μήνα προπόνηση προγραμματίζοντας παράλληλα και μια μαγνητική για να δω τι ακριβώς γίνεται. Η μαγνητική έγινε αφού είχα κάνει 10 προπονήσεις και όλα ήταν οκ. Αποτέλεσμα "παρουσία καταγματικής γραμμής παλαιού κατάγματος, με παρουσία πόρου και μόλις υποσημαινόμενο οστικό οίδημα γραμμοειδούς μορφολογίας στη περιοχή του σπογγώδους οστού". Μετά την εξέταση και μέχρι τα αποτελέσματα αυτά έκανα άλλες 10 περίπου προπονήσεις όταν στις τελευταίες 2-3 άρχισαν να επιστρέφουν τα συμπτώματα του περσινού καλοκαιριού....Σκέφτομαι να στραφώ προς φυσικοθεραπεία, υπάρχει περίπτωση να απαλλαγώ απ αυτό το θέμα...Συν τοις άλλοις πιέζει και ο χρόνος καθώς η νέα αγωνιστική περίοδος είναι προ των πυλών........

giouli
05-09-2013, 02:02
Γεια σας,

Θα ηθελα να μου πειτε τη γνωμη σας για εναν τραυματισμο που ειχα στο γονατο του αριστερου μου ποδιου. Ολα ξεκινησαν οταν καθως ημουν επανω σε μια σκαλα στις αρχες Νοεμβριου 2012 εκανα μια περιεργη κινηση και εβγαλα το γονατο μου (σημειωτεον εχω πολυ ευκαμπτες αρθρωσεις)...ακουστηκε ενα κρακ και μετα ο απολυτος πονος. Μετα απο ενα 10 λεπτο ο πονος υποχωρησε και απλα ενιωθα το γονατο μου πολυ μα παρα πολυ ασταθες.

Την επομενη μερα πηγα σε ενα ορθοπεδικο, ο οποιος διεγνωσε, με κλινικη εξεταση, ρηξη εσυ πλαγιου συνδεσμου, συνεστησε κρυα επιθεματα μια φορα την ημερα και αγορα επιγονατιδας με μπανελες. Τα συμπτωματα που ειχα τοτε στο γονατο μου ηταν πονος σε οποιοδηποτε αγγιγμα στην εσω και την πισω περιοχη του γονατου, πρηξιμο κατω ακριβως απο την επιγονατιδα και προς την εσωτερικη πλευρα, πληρη ασταθεια του γονατου, μαγκωμα και ακουσμα καποιου κρακ κατα το περπατημα ή το λυγισμα του γονατου, αδυναμια και πονο οταν προσπαθουσα να τεντωσω το γονατο μου και πονο κατα το παραμικρο λυγισμα του γονατου (δεν το συζηταω καν για βαθυ καθισμα).

Μετα την παροδο 3 μηνων, κατα τους οποιους συνεχιζα τα με επιθεματα παγου και την επιγονατιδα δεν εβλεπα καποια ιδιαιτερη βελτιωση παρα μονο στην ασταθεια που ειχα στο γονατο και στο οτι μπορουσα να το λυγισω παραπανω απο πριν (τα μαγκωματα και τα κρακ συνεχιζαν), ομως παρατηρουσα πως πονουσα πολυ αν γονατιζα (πονος στην επιγονατιδα).

Αποφασιζω λοιπον να επισκεφθω εναν αλλον ορθοπεδικο αρχες φεβρουαριου, ο οποιος με κλινικη εξεταση μου ειπε πως υπαρχει κακωση εσω πλαγιου συνδεσμου, πισω χιαστων και επιγονατιδας και μου εγραψε αντιφλεγμονωδη για ενα μηνα. Πραγματι μετα τις 15 μερες αρχισα να θυμαμαι πως ειναι να εχεις δυο κανονικα ποδια, υποχωρησαν ολα τα συμπτωματα πονου και ενοχλησης εκτος απο το πρηξιμο το οποιο ο γιατρος μου ειπε πως θα μου μεινει για παντα αφου δεν ειχε φυγει ηδη και πως ειναι ανευ σημασιας.

Δυστυχως ομως πριν απο 20 μερες περιπου επαθα με μια στροφικη κινηση που εκανα εξαρθρωση. Ειδα την επιγονατιδα μου να πηγαινει αριστερα του ποδιου μου με ενα δυνατο κρακ και μετα να επανερχεται με ενα δευτερο κρακ συνοδευομενα απο πονο. Αρχισα λοιπον να εχω καποια συμπτωματα οπως μεγαλυτερο πρηξιμο απο το συνηθισμενο για τις 4 πρωτες μερες, κρακ και μαγκωματα καποιες φορες κατα το βαδισμα, μουδιασμα στην περιοχη του γονατου καποιες στιγμες, και οξυ πονο ειτε κατα το βαδισμα ειτε στην ηρεμια (ομως δεν ειχα ασταθεια οπως την πρωτη φορα).

Παω ξανα λοιπον στον δευτερο ορθοπεδικο και μου γραφει μια μαγνητικη. Η μαγνητικη βρισκει τα εξης: "Χωρις σημεια ρηξης αναδεικνυεται το προσθιο και οπισθιο κερας του εσω και εξω μηνισκου. Σημειωνεται η παρουσια εστιας αυξημενης εντασης σηματος σε ενδομηνισκικη εντοπιση στο οπισθιο κερας του εσω μηνισκου η οποια δεν καταληγει εμφανως στις αρθρικες επιφανειες του μηνισκου συνηγορει υπερ μικρης εστιας ενδομηνισκικης εκφυλισης. Χωρις σημεια ρηξεως απεικονιζονται ο προσθιος, ο οπισθιος χιαστος συνδεσμος, ο εσω και ο εξω πλαγιος. Μικρη ενδοστικη κυστη αναδεικνυεται στην απω μεταφυση του μηριαιου, ευρημα χωρις κλινικη σημασια. Δεν αναδεικνυονται ιδιαιτερες αλλοιωσεις χονδροπαθειας απο τον απθρικο χονδρο της επιγονατιδας. Ακεραιοι ειναι οι καθεκτικοι συνδεσμοι, ο επιγονατιδικος τενοντας και ο τενοντας του τετρακεφαλου. Ηπια ενδοαρθρικη συλλογη υγρου. Μικρη συλλογη ως επι μικρης ιγνυακης κυστης Baker στον θυλακο μεταξυ της εσω κεφαλης στο γαστροκνημιο και του τενοντος του ημιμεμβρανωδους χωρις ευρηματα ενδεικτικα ρηξεως.
Συμπερασμα: Μικρη εστια ενδομηνισκικης εκφυλισης αναδεικνυεται στο οπισθιο κερας του εσω μηνισκου. Μικρη ιγνυακη κυστη Baker χωρις ευρηματα ενδεικτικα ρηξεως."

Το γονατο μου συνεχιζει να ειναι μισοαχριστεμενο λογω των συμπτωματων που ανεφερα παραπανω και δεν ξερω πως να το χειριστω...με ποναει και με δυσκολευει...μπορειτε να μου πειτε την γνωμη σας?

Ευχαριστω εκ των προτερων,
Γιουλη.:102:

stefanakos8
12-09-2013, 16:47
Γεια σας,

Ειχα προσφατα εναν τραυματισμο στο αριστερο μου γονατο κατα την διαρκεια ποδοσφαιρικου αγωνα. Μετα απο επισκεψη σε ορθοπεδικο, μου συνεστησε να κανω μια μαγνητικη για να δω τι ακριβως εχει συμβει.

Τα αποτεσματα της μαγνητικης ειναι τα εξης:
Θλάση δεύτερου βαθμού του έσω πλαγίου συνδέσμου.
Οίδημα οστικού μυελού στον έξω μηριαίο κονδυλο.
Ευρήματα ρήξης στο οπίσθιο κέρας του έσω μηνισκου.
Φυσιολογική απεικόνιση έξω μηνισκου, χιαστων και έξω πλαγίου συνδέσμου.

Τι επιπτωσεις υπαρχει πιθανοτητα να εχει αυτος ο τραυματισμος μακροπροθεσμενα (μιας και αρχισα να παιζω παλι κανονικα ποδοσφαιρο, εχοντας, σπανια, καποιες μικρες ενοχλησεις);
Μηπως χρειαζεται να προβω σε καποια χειρουργικη επεμβαση;

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας.

giorgos0
17-10-2014, 10:06
Νκο κ Αριστο γεια σας.ΜΠΡΑΒΟ για την καλη δουλεια σας.Εχω διαβασει όλα τα post σας μεχρι σελ 56.Μετα σας εχασα ?

aristos1978
30-10-2014, 11:23
Μπα εγώ ακομα εδώ είμαι. Απλά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος και δεν προλαβαίνω.

NiVe
31-10-2014, 11:02
I am back... :126:

υ.γ. Οι προτεραιότητες είναι άλλες, δουλειά-οικογένεια-υποχρεώσεις.

smernas
31-10-2014, 11:43
I am back... :126:

υ.γ. Οι προτεραιότητες είναι άλλες, δουλειά-οικογένεια-υποχρεώσεις.

Παντρεύτηκες το καλοκαιράκι ε ;;;
Να ζήσετε !!! :107:

Achilles
31-10-2014, 12:13
Υπάρχουν νέα της επιστήμης για το αυχενικό, έχω συνεχές βουητά χρόνια τώρα και δεν ξέρω πως να ξεφύγω !

giorgos0
31-10-2014, 12:50
Νικο να ζησετε και από μενα.Οτι επιθυμεις να σου συμβει.

NiVe
31-10-2014, 13:00
Να`στε καλά παιδιά. :105:
Σας εύχομαι κάθε χαρά.

Όσον αφορά το αυχενικό.
Οι εμβοές που έχεις αντικατοπτρίζουν χρόνιο σύνδρομο και μάλιστα βαρύ. Ακουόραμα έχεις κάνει-σε έχει εξετάσει ΩΡΛ?
Αν αποκλείσουμε κάποια βασικά-σοβαρά τότε μπορούμε να φτιάξουμε πιο εύκολα πλάνο αντιμετώπισης.

giorgos0
31-10-2014, 13:31
Παιδια χωρις να θελω να γινω γραφικος θαθελα μια συμβουλη
στο πρόβλημα μου για τι μ εχει παρει από κατω.Ευχαριστω προ
καταβολικα.

Πριν από 3 μηνες ειχα ενοχλήσεις στα γονατα.Εκανα μαγνητικες
και δειξαν αυτά:

Αρ Γον: εικων κρημνώδους ρηξεως του οπισθιου κερατος του εσω
μηνισκου με αναδειξη μικρου τμηματος του μηνισκου παρεκτοπισμενου στον
οπισθιο κατω μηνισκο καψικο θυλακο.Η ως ανω βλαβη συνοδευεται από την
παρουσια αλλοιώσεων οστεοχονδροπαθειας στο οπισθιο τμημα της αρθρικης
επιφανείας του εσω μηριαιου κονδυλου.Παρατηρειται περιορισμενη αλλοιωση
οστικης θλασεως στο προσθιοπλαγιο εσω τμημα του κνημιαιου πλατο

Εχω κανει ηδη αρθροσκοπηση που περιλαμβανε μηνισκεκτομη σχεδόν 30% και
λειανση. Εκανα καλα?Μπορω να κανω κατι άλλο για να προστατευσω αυτό το πο
δι από αλλα βασανα?

Μαγν. Δεξ Γονατ:Στο οπισθιο κερας του εσω μηνισκου παρατηρείτε γραμμοειδης
αλλοιωση η οποια από την περιφερεια του καταληγει στην κατω αρθρικη του επι-
φανεια και αποδίδεται σε ρηξη(οριζόντιος ρηξη).

Με συμβουλη ορθοπαιδικου παιρνω Γλυκοζ και χονδροιτ.(LAMPERTS),Και αντιφλε
γμονωδει το DIACERIL και το ARCOXIA και κανω κάθε μερα ασκησεις.
Ένα μεγαλο πρόβλημα είναι καποιος μονιμος καθημερινος ερεθισμος στο πισω μερος
και μεσα από το γονατο ως πανω του αριστ. μηρου.
Δικαιολογειτε από τα ευρηματα του γονατου?

Σας ευχαριστω παιδια.Να ειστε καλα.

giorgos0
31-10-2014, 13:52
Νικο συγνωμη ο ερεθισμος που αισθανομαι αφορα το
δεξι μηρο.Και είναι πιο εντονος όταν καθομαι.Με αλλα
λογια δεν μπορω ουτε να καθομε ουτε να τρεχω χα χα
χα. βρε τι εχω παθει.

NiVe
31-10-2014, 15:28
Aπό την στιγμή που έκανες αρθροσκόπηση να ξέρεις πως πρόκειται για χειρουργείο άρα αποθεραπεία αναγκαία!!
Το κάνε μερικές ασκήσεις το θεωρώ λάθος από την στιγμή που δεν ξέρεις πόσο-πότε-πώς και γιατί να κάνεις ασκήσεις.
Αν λοιπόν δεν έχει αναλάβει κάποιος την αποκατάστασή σου και παλά σου έχει δώσει κάποιος ασκήσεις σε αυτόν πρέπει να στραφείς για τον πόνο αν όχι στον ίδιο τον γιατρό που σου έκανε την επέμβαση.
1. Ρωτάς τον γιατρό για τις ενοχλήσεις
2. Ρωτάς τον γιατρό για τις ασκήσεις (να σου πει την γνώμη του)!!! Να κάνεις 5-6 ασκήσεις έτσι να`χαμε να λέγαμε το θεωρώ τραγικό λάθος.

giorgos0
31-10-2014, 15:55
Oι ασκησεις που κανω Νικο είναι από φυσιοθεραπευτή.Ειναι αυτές που εχεις ποσταρει
κι εσυ κατά διαστήματα.Απλα αυτή η ενταση που νιωθω στο αχειρουργητο ποδι με κα
νει να αναρωτιέμαι αν είναι λογω μηνισκου η μπορει να είναι και κατι άλλο.

Νικο με όλα αυτά τα δεδομενα βασει μαγνητικων, μπορεις να κανεις μια εκτιμηση της
κατάστασης?Ειναι μονόδρομος η αρθροσκοπηση και στο άλλο ποδι?

Σ ευχαριστω για την ανταποκριση

NiVe
31-10-2014, 16:19
Όχι, βέβαια...αν χειρουργούσαμε τον κάθε πόνο κλάφτα! :103:

Για τις ασκήσεις οκ...απλά ρώτα μήπως τις κάνεις λίγο λάθος η μήπως πιέζεις παραπάνω. :121:

Πιστεύω πως ένα κλινικό τεστ είναι ικανό να δώσει σαφή στοιχεία για τραυματισμό μηνίκσου πόσο μάλιστα σε πόδι που έχει επιβαρυνθεί μιας και έτρωγε διπλάσια φορτία όσο το άλλο ήταν τραυματισμένο. Επισκέψου τον γιατρό σου και ζήτα του να σου εξετάσει και τα δύο γόνατα και ενημέρωσέ τον για τις ενοχλήσεις.

(αν δεν έχεις μπλοκ στο γόνατο- να μην ανοίγει εύκολα ή να μην κλείνει- και οίδημα τότε χρειάζεται άμεσα MRI)
Πιθανολογώ βέβαια άρα ύπάρχει η πιθανότητα λάθους. :138:
Σωστής εικόνα σημαίνει κλινική αξιολόγηση (τεστ) και ΜRI... :126:

giorgos0
31-10-2014, 16:54
γραφεις Νικο
(Αν δεν εχεις μπλοκ στο γονατο-να μην ανοιγει ευκολα η να μην κλεινει-και
οίδημα τοτε χρειαζεται αμεσα MRI).

Τι εννοεις.Εχω κανει μαγνητικη και εχει δειξει γραμμοειδης αλλιωση εσω μηνισκου
το γονατο ουτε μπλοκ κανει ουτε οίδημα.Μηπως λες κατι άλλο κι εγω δεν το καταλαβαινω?

Achilles
31-10-2014, 20:20
Να`στε καλά παιδιά. :105:
Σας εύχομαι κάθε χαρά.

Όσον αφορά το αυχενικό.
Οι εμβοές που έχεις αντικατοπτρίζουν χρόνιο σύνδρομο και μάλιστα βαρύ. Ακουόραμα έχεις κάνει-σε έχει εξετάσει ΩΡΛ?
Αν αποκλείσουμε κάποια βασικά-σοβαρά τότε μπορούμε να φτιάξουμε πιο εύκολα πλάνο αντιμετώπισης.

ΩΡΛ με έχει εξετάσει σε δημόσιο νοσοκομείο, δεν βρήκε πρόβλημα ακουστικό, ενώ ο ΩΡΛ του ΟΑΕΕ μου έδωσε χάπια αντιμετώπισης !
Τώρα, είμαι και άνεργος που μπορώ να κ'ανω εξετάσεις !
ευχαριστώ για το ενδιαφέρον

aristos1978
31-10-2014, 21:37
Τι εννοείς χαπια αντιμετώπισης; Σου εδωσε χαπια χωρίς να σου πεί τι προβλημα έχεις;

Achilles
31-10-2014, 23:13
χάπια αντιφλεγμωνώδη μου έδωσε, που ήταν και βαριά για το στομάχι !