PDA

View Full Version : Φυσικοθεραπευτική προσέγγιση...

Pages : 1 [2] 3

aristos1978
19-11-2010, 11:39
Γεια σου νικο εισαι απαιχτος!!θελω να σε ρωτησω και εγω καποια πραγματακια!!πριν 10 μηνες εκανα επεμβαση προσθιο χιαστο με δικο μου μοσχευμα!!ακολουθησα ενα προγραμμα αποκαταστασης αθλητη μιας και παιζω ποδοσφαιρο!μιας και το ποδι μου ητανε ετοιμο και δυνατο επιασα μπαλα στους 6 μηνες!γυρω στους 9 μηνες το γονατο ξαναγυρναει.αποτελεσμα νεα ολικη ρηξη του μοσχευματος(γιαγνωση απο μαγνητικη κ γιατρους)...τωρα μετα απο ενα μηνα της νεας ρηξης το ποδι μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση(εκτος απο λιγο υγρο που εχει) γυμναζομαι κανω βαρη στο ποδι και κανω και πυγμαχια!!το ποδι παει καλα ασταθεια δεν εχω!το περιεργω ειναι οτι και τις 2 φορες που τ επαθα δεν τραυματισα μηνισκους και εσω,εξω συνδεσμους!θελω να μου πεις ποια ειναι η γνωμη σου να συνεχισω να γυμναζομαι?και πυγμαχια η να ξανακανω επεμβαση??ευχαριστω προκαταβολικα...
Καλημέρα φίλε μου. Ο λόγος που αισθάνεσαι το πόδι σου σταθερό και δυνατό, είναι η αποκατάσταση που είχες κάνει πριν ξανακόψει ο χιαστός και το γεγονός ότι οι πλάγιοι σύνδεσμοι και οι μηνίσκοι είναι άθικτοι. Το ότι δεν τραυματίστηκαν τα υπόλοιπα στοιχεία δείχνει μάλλον χαλαρές αρθρώσεις και αρκετή τύχη μέσα στην υπόλοιπη ατυχία σου. Και βέβαια επιβάλλεται να συνεχίσεις να γυμνάζεσαι αλλά το αν θα κάνεις νέα συνδεσμοπλαστική εξαρτάται από τον γιατρό σου και από σενα μόνο.Σίγουρα η ύπαρξη ενός ελαττωματικού στοιχείου (π.χιαστός) διαφοροποιεί την βιομηχανική μίας άρθρωσης με αποτέλεσμα να ζορίζονται άλλα στοιχεία (χόνδρος π.χ) ωστόσο το αν θα κάνεις χειρουργείο είναι κάτι που πρέπει να το αποφασίσεις εσύ. Να γνωρίζεις βέβαια ότι θα έχεις μικρουποτροπές (θα ξαναγυρνάει το γόνατό σου) αν δεν κάνεις επέμβαση με κίνδυνο τραυματισμού και των υπόλοιπων στοιχείων της άρθρωσης (μηνίσκος, πλάγιοι σύνδεσμοι, χόνδροι....). Και μην ξεχνάς να βάζεις πάγο μετά την άσκηση για το οίδημα στο γόνατο.

Achilles
19-11-2010, 13:16
Αγαπητέ ΝΙVe, εδώ και μια βδομάδα στο αριστερό μου γόνατο,δεξιά στο κάτω στέλεχος του γονάτου, στο κόκκαλο έχω ενοχλητικούς πόνους και περισσότερο όταν περπατώ, να πάω να βγάλω ακτίνες, είναι κάτι σοβαρό !
Ευχαριστώ προκαταβολίκά, είσαι απαραίτητος πάντα.

aristos1978
19-11-2010, 13:29
Αγαπητέ ΝΙVe, εδώ και μια βδομάδα στο αριστερό μου γόνατο,δεξιά στο κάτω στέλεχος του γονάτου, στο κόκκαλο έχω ενοχλητικούς πόνους και περισσότερο όταν περπατώ, να πάω να βγάλω ακτίνες, είναι κάτι σοβαρό !
Ευχαριστώ προκαταβολίκά, είσαι απαραίτητος πάντα.
Πήγαινε πρώτα σε ορθοπεδικό και θα σου πει αυτός. Η ακτινογραφία μπορεί να δείξει βλάβη μόνο σε οστό, ενώ εσένα αν και δεν κατάλαβα που ακριβώς πονάς μάλλον έχει να κάνει με τένοντα.

Achilles
19-11-2010, 14:31
Εχω πρόβλημα, στο άνω μέρος της κνήμης, κάτω από το γόνατο, μετοπικά στο κόκκαλο, δεν το έχω σπάσει ποτέ, τι είναι τελικά !

john
19-11-2010, 15:16
Kαλησπερίζω άπαντες, νέος εδώ.

Νίκο καλησπέρα και τα θερμά μου συγχαρητήρια που βοηθάς τόσο πολύ κόσμο να ξεπεράσει τα προβλήματά του.

Έπαθα ένα τραυματισμό στο γόνατο στις 17 Οκτώβρη στην προπόνηση της ενόργανης, πήγα σε ορθοπεδικό (Μανδρέκας λέγεται, δε ξέρω αν τον εχεις ακουστά, είναι και χειρούργος και τον έχουμε και αθλίατρο στη σχολή πολεμικών τεχνών που πηγαίνω.), με είδε, και με έστειλε για μαγνητική.

Μου είπε ότι δε χρειάζεται να κανω αρθροσκόπηση, και ότι το πρόβλημα σε ένα εξάμηνο θα έχει περάσει.

Σου παραθέτω το συμπέρασμα της μαγνητικής:

Ρήξη οπισθίου κέρατος έσω μηνίσκου. Παθολογική απεικόνιση προσθίου χιαστού συνδέσμου, συνηγορεί υπέρ μερικής τουλάχιστον ρήξης αυτού. Συνιστάται σύγκριση με τα κλινικά ευρήματα πρόσθιας αστάθειας. Μικρή εστία οστικού οιδήματος στον έσω κνημιαίο κόνδυλο. Μέτριο ύδραρθρο και μικρή ιγνυακή κύστη Μπέικερ χωρίς ευρήματα ενδεικτικά ρήξεως.

Κάνω εδώ και ένα μήνα θεραπεία με βαράκια στους αστραγάλους (να κάνω και στο άλλο πόδι, ή μόνο στο ζαβό?), και έχει ΕΛΑΦΡΩΣ καλυτερέψει η αστάθεια. Το πόδι μου και λυγίζει, και τεντώνει και δε κλειδώνει πουθενα ώστε να εμποδίζει το εύρος της κίνησης. Έχω όλο το φασμα της κίνησης. Περπατάω χωρίς καθόλου πόνο, αλλά αν ανοίξω λίγο τα πόδια το ένα από το άλλο, το πατήσω με δύναμη στη φτέρνα και το γυρίσω προς τα μέσα πιέζοντάς το, θέλει να υποχωρήσει (η αστάθεια που έλεγα, λόγω της μερικης ρηξης του χιαστου).
Ο γιατρός λέει ότι μπορει να μου φάει ακομα και ενα εξάμηνο γεματο.

Να σημειώσω ότι είμαι εν ενεργεία αθλητής Γου Σου - Κουνγκ φου, και κάνω ενόργανη για να βοηθηθεί το σώμα μου - κατα το δάσκαλό μου - σε ακροβατικές ασκήσεις (αγωνίζομαι σε Πανέλλήνια πρωταθλήματα σε παραδοσιακά στυλ). Επίσης, παίζω μπάσκετ πολυ συχνα, αλλά προσέχω.

Ο γιατρός μου ειπε οτι θα μου γραψει κάποιο αντιφλεγμονώδες φάρμακο (μυρίζομαι κανα biofenac ή κανα brazan).
Αυτο που με καιει ειναι να επιστρέψω στις αθλητικές μου δραστηριότητες και να έχω τις ίδιες αποδόσεις με πριν. Είναι δυνατό να γίνει αυτό, και αν ναι (πραγμα για το οποιο προσεύχομαι), πόσο καιρό υπολογίζεις να φάει?

Και αν ειναι εύκολο, τι φυσιοθεραπεία να κάνω, ή να κάνω κανεναν ορθοπεδικο βελονισμό - εχω ακουσει οτι βοηθάει, ισχύει?-

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Γιάννης

ΥΓ: Η γυμναστική και ειδικά το μπάσκετ ειναι η ζωή μου και θέλω πάση θυσία να μπορώ να ξαναπαιξω (ειχα φτασει και σε σημειο να πιάνω το στεφανι, και ειμαι 1.70). Ελπίζω να ξαναβρώ αυτή την αλτικότητα........

aristos1978
19-11-2010, 15:41
Εχω πρόβλημα, στο άνω μέρος της κνήμης, κάτω από το γόνατο, μετοπικά στο κόκκαλο, δεν το έχω σπάσει ποτέ, τι είναι τελικά !
Εκεί που πονάς, αν κατάλαβα καλά στο καρουμπαλάκι κάτω από το γόνατο, είναι ο καταφυτικός τένοντας του 4κεφάλου. Το πιο πιθανό (χωρίς να μπορώ να είμαι σίγουρος αν δεν δω και κάνω κάποια πράγματα) είναι να έχεις μία τετοντίτιδα 4κεφάλου, η οποία και αντιμετωπίζεται. Άποψη μου είναι να επισκεφτείς έναν ορθοπεδικό για να σου κάνει σίγουρη διάγνωση, και μετά εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε.

NiVe
19-11-2010, 18:35
Αchilles καλησπέρα.
Ο Αρίστος στο εξήγησε άψογα.
Το σημείο που μας περιγράφεις είναι η κατάφυση του 4φάλου.
Εκεί λόγω της μεγάλης φόρτισης που δέχεται ο προεπιγονατιδικός (λόγω του ότι μιλάμε για τον πιο δυνατό μυ του σώματος και τον δεύτερο σε μάζα μετά τον γλουτό),βγαίνουν πολλοί τραυματισμοί.
Ο πιο συχνός είναι η τενοντίτιδα του προεπιγονατιδικού,το λεγόμενο και jumpers knee και η αποφυσίτιδα του κνημιαίου κυρτώματος.Φλεγμονή της απόφυσης δηλαδή που μπορεί να διογκωθεί λίγο.
Τώρα μέσα από το pc δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά.Κράτα αυτά που σου`παμε με τον Αρίστο και αν συνεχίσει βουρ στον ορθοπαιδικό.
Ενδέχεται να μην είναι τίποτα αλλά μπορεί να`ναι από ερεθισμένοι καθεκτικοί μέχρι απλή ενόχληση των μηνίσκων ή του κνημιαίου πλατώ (αν σου`χει κάει ένα μικρό οίδημα).
Περιμένω νέα σου.:126:

NiVe
19-11-2010, 18:40
sakalom καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα.
Ο συνάδελφος ο Αρίστος σε κάλυψε πιστεύω.
Απλά να ξέρεις πως ένα καλά δουλεμένο και δυνατό γόνατο το οποίο έχει δουλέψει ταχυδύναμη,ιδιοδεκτικότητα,αντοχή και ελαστικότητα δύσκολα ξανατραυματίζεται,αλλά ακόμη και να γίνει να ξέρεις πως συνήθως έχει καλύτερη πρόγνωση.
Υπάρχουν ποδοσφαιριστές που παίζουν χωρίς πρόσθιο χιαστό απλά και μόνο διότι έχουν βαρύ πρόγραμμα ενδυνάμωσης και ισορροπίας (ιδιοδεκτικότητα).:126:
Τώρα το αν πρέπει να ξανακάνεις αρθροσκόπηση ή όχι αυτό χωρίς να σου κάνω το τεστ του ``συρταρώματος`` της κνήμης ή το aplley`s δεν μπορώ να το πω.:121:

NiVe
19-11-2010, 18:51
Kαλησπερίζω άπαντες, νέος εδώ.

Νίκο καλησπέρα και τα θερμά μου συγχαρητήρια που βοηθάς τόσο πολύ κόσμο να ξεπεράσει τα προβλήματά του.

Έπαθα ένα τραυματισμό στο γόνατο στις 17 Οκτώβρη στην προπόνηση της ενόργανης, πήγα σε ορθοπεδικό (Μανδρέκας λέγεται, δε ξέρω αν τον εχεις ακουστά, είναι και χειρούργος και τον έχουμε και αθλίατρο στη σχολή πολεμικών τεχνών που πηγαίνω.), με είδε, και με έστειλε για μαγνητική.

Μου είπε ότι δε χρειάζεται να κανω αρθροσκόπηση, και ότι το πρόβλημα σε ένα εξάμηνο θα έχει περάσει.

Σου παραθέτω το συμπέρασμα της μαγνητικής:

Ρήξη οπισθίου κέρατος έσω μηνίσκου. Παθολογική απεικόνιση προσθίου χιαστού συνδέσμου, συνηγορεί υπέρ μερικής τουλάχιστον ρήξης αυτού. Συνιστάται σύγκριση με τα κλινικά ευρήματα πρόσθιας αστάθειας. Μικρή εστία οστικού οιδήματος στον έσω κνημιαίο κόνδυλο. Μέτριο ύδραρθρο και μικρή ιγνυακή κύστη Μπέικερ χωρίς ευρήματα ενδεικτικά ρήξεως.

Κάνω εδώ και ένα μήνα θεραπεία με βαράκια στους αστραγάλους (να κάνω και στο άλλο πόδι, ή μόνο στο ζαβό?), και έχει ΕΛΑΦΡΩΣ καλυτερέψει η αστάθεια. Το πόδι μου και λυγίζει, και τεντώνει και δε κλειδώνει πουθενα ώστε να εμποδίζει το εύρος της κίνησης. Έχω όλο το φασμα της κίνησης. Περπατάω χωρίς καθόλου πόνο, αλλά αν ανοίξω λίγο τα πόδια το ένα από το άλλο, το πατήσω με δύναμη στη φτέρνα και το γυρίσω προς τα μέσα πιέζοντάς το, θέλει να υποχωρήσει (η αστάθεια που έλεγα, λόγω της μερικης ρηξης του χιαστου).
Ο γιατρός λέει ότι μπορει να μου φάει ακομα και ενα εξάμηνο γεματο.

Να σημειώσω ότι είμαι εν ενεργεία αθλητής Γου Σου - Κουνγκ φου, και κάνω ενόργανη για να βοηθηθεί το σώμα μου - κατα το δάσκαλό μου - σε ακροβατικές ασκήσεις (αγωνίζομαι σε Πανέλλήνια πρωταθλήματα σε παραδοσιακά στυλ). Επίσης, παίζω μπάσκετ πολυ συχνα, αλλά προσέχω.

Ο γιατρός μου ειπε οτι θα μου γραψει κάποιο αντιφλεγμονώδες φάρμακο (μυρίζομαι κανα biofenac ή κανα brazan).
Αυτο που με καιει ειναι να επιστρέψω στις αθλητικές μου δραστηριότητες και να έχω τις ίδιες αποδόσεις με πριν. Είναι δυνατό να γίνει αυτό, και αν ναι (πραγμα για το οποιο προσεύχομαι), πόσο καιρό υπολογίζεις να φάει?

Και αν ειναι εύκολο, τι φυσιοθεραπεία να κάνω, ή να κάνω κανεναν ορθοπεδικο βελονισμό - εχω ακουσει οτι βοηθάει, ισχύει?-

Ευχαριστώ προκαταβολικά
Γιάννης

ΥΓ: Η γυμναστική και ειδικά το μπάσκετ ειναι η ζωή μου και θέλω πάση θυσία να μπορώ να ξαναπαιξω (ειχα φτασει και σε σημειο να πιάνω το στεφανι, και ειμαι 1.70). Ελπίζω να ξαναβρώ αυτή την αλτικότητα........

Καλησπέρα φίλε μου και περαστηκά σου.
Αυτό που μου παρέθεσες σε bolt λέει εν ολίγης ότι έχεις τραυματίσει ευτυχώς ελαφρά τόσο τον μηνίσκο όσο και τον χιαστό και γι`αυτό προτείνεται η σταθερότητα του γονάτου σου να εξεταστεί κλινικά με τεστ για να δουν το μέγεθος αυτής.
Το ύδραρθρο είναι φυσιολογικό όταν τραυματίζεται ο μηνίσκος και το αίμαρθρο όταν κόβεις χιαστό,οπότε πάλι τυχερός είσαι αφού ο χιαστός σου μάλλον δεν τραυματίστηκε πολύ έτσι ώστε να εκχυμώσει αίμα.Όσον αφορά την κύστη του Μπέκερ αυτή βρίσκεται πίσω από το γόνατο δίπλα στην υγνιακή περιοχή,εκεί οι γιατροί δεν ακουμπούν λόγω της αγγειοβρυθείας και της νευροβρυθείας της περιοχής...ενώ σε κάθε άλλο σημείο κανουν παρακέντηση του υγρού.
Ο γιατρός σου έκρινε πως δεν είναι αναγκαία η αρθροσκόπηση και πως πρέπει να δουλέψεις το γόνατο με ισομετρικές κλπ.
Δηλαδή συντηριτική θεραπεία.Θέλει δουλειά να ξέρεις και αποχή από οποιαδήποτε άλλη άσκηση πέραν της φυσ/πείας.:133:
Αν δεν αντέχεις και παίξεις μπορεί να μην πάθεις απολύτως τίποτα αλλά μπορεί να τα κόψεις και εντελώς.:134:
Οπότε εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις τα αντιφλεγμονόδη που θα σου δώσει-αν σου δώσει-ο γιατρός,να συνεχίσεις με επιμονή και θέληση τις ασκήσεις και γενικότερα την συντηρητική θεραπεία που σου εφαρμόζουν και να περιμένεις το οκ του γιατρού σου ο οποίος ξέρει καλύτερα απ`όλους μας φίλε μου.
Τα brazan που`γραψες είναι αποιδηματικά.:138:
Σε καταλαβαίνω γιατί και`γω κάνω παγκράτιο και`χω σακατέψει τα γόνατά μου αλλά τα`φτιαξα μόνος μου με επιμονή και Χιτλερικό πρόγραμμα ενδυνάμωσης και ιδιοδεκτηκότητας.
Ό,τι άλλο θες πες μου.
Φιλικά Νίκος.:126:

john
20-11-2010, 01:30
Nικόλα ευχαριστώ διά τας συμβουλάς

Μιας και μου το είπες, αναγκαστικά θα αντέξω χωρίς μπάσκετ όσο καιρό χρειαστεί μέχρι να είμαι πάλι τέλεια. Φυσικά μετά δε θα ξεσκιστώ κιόλας, θα είμαι λίγο πιο συντηρητικός, μην έχω κανενα γύρισμα πάλι....

Παράλληλα με τις ισομετρικές που κάνω με τα βεράκια στους αστραγάλους (ξεκίνησα πριν ένα μήνα με 2κιλα και είμαι στα 4κιλα μια βδομαδα τωρα), από διατατικές τι προτείνεις καλύτερα εσύ?

Λοιπόν, τα φάρμακα που μου έγραχε ο δόκτωρ είναι τα εξής:
Tb Loxitan 15mg
Cops Belifax 20mg
Gel αλοιφή Nimesulide (3 φορές την ημέρα γύρω γύρω σε όλο το γόνατο)
Τα φάρμακα μου είπε θα τα παίρνω για ένα - ενάμιση μηνα.

Επίσης:
Επιγονατίδα - αυτή με τις μπανέλες τις μεταλλικές. Δένει πίσω από το γόνατο με κάτι δέστρες

και ακόμα

φυσιοθεραπεια:
λέιζερ
κινησιομαλάξεις
tens
biofeedbacks

και άλλα δύο στη λίστα της φυσιοθεραπείας που δε τα θυμάμαι αυτή τη στιγμη. Πάντως είναι όλα μια 15άδα και το biofeedback είναι 10άδα.

Για πόσο καιρό λες να πρέπει να κάνω φυσιοθεραπεία, και επίσης, σε πόσο καιρό εκτιμάς εσύ προσωπικά ότι θα είμαι απόλυτα έτοιμος (κυρίως θα το κρίνει ο γιατρός μου και το ξέρω, αλλά ρωτάω και σένα για να έχω γνώμη και από δεύτερο άνθρωπο)?

Επίσης, αφού θεραπευτώ πλήρως, μετά από πόσο καιρό να αρχίσω ζέσταμα (εννοώ τρέξιμο και δυνατές διατατικές), και πότε περίπου θα είμαι έτοιμος να αρχίσω πλυομετρικές?
Προσωπική άποψη του γιατρού μου είναι ότι από τα μέσα Αυγουστου θα μπορώ να τα κάνω πάλι όλα. Συμφωνείς εσύ με αυτό?

ΥΓ: Φυσιοθεραπεία θα κάνω σε γιατρό στην Τράπεζα της Ελλάδος.

sakalom
20-11-2010, 06:12
Ευχαριστω πολυ και εσενα νικο και τον αριστο!θα ηθελα τωρα να σε ρωτησω ποιες ασκησεις ενδυναμωσης πρεπει να κανω για να μην τραυματισω μυνησκους και συνδεσμους εφοσον ο χιαστος ειναι κομμενος!!εκτος απο τις ασκησεις το ποδηλατο βοηθαει η επιβαρυνη??μεχρι σημερα εκανα και μηχανημα τετρακεφαλων,δικεφαλων αλλα φιλος μου ειπε οτι τρωω τους μυνησκους!!παντως εχω φιλους συναθλητες στο ποδοσφαιρο και παιζουν χρονια με κομμενο χιαστο!Για αρχη λεω και εγω να μην ξανακανω επεμβαση αμμεσα και να δω πως παει το ποδι μου και πρατω αναλογα!!χιλλια ευχαριστω που μας βοηθας και πιστευω οτι τετοιοι ανθρωποι σαν εσας εχουν τον σεβασμο ολων!!μπραβο σας

aristos1978
20-11-2010, 12:59
Ευχαριστω πολυ και εσενα νικο και τον αριστο!θα ηθελα τωρα να σε ρωτησω ποιες ασκησεις ενδυναμωσης πρεπει να κανω για να μην τραυματισω μυνησκους και συνδεσμους εφοσον ο χιαστος ειναι κομμενος!!εκτος απο τις ασκησεις το ποδηλατο βοηθαει η επιβαρυνη??μεχρι σημερα εκανα και μηχανημα τετρακεφαλων,δικεφαλων αλλα φιλος μου ειπε οτι τρωω τους μυνησκους!!παντως εχω φιλους συναθλητες στο ποδοσφαιρο και παιζουν χρονια με κομμενο χιαστο!Για αρχη λεω και εγω να μην ξανακανω επεμβαση αμμεσα και να δω πως παει το ποδι μου και πρατω αναλογα!!χιλλια ευχαριστω που μας βοηθας και πιστευω οτι τετοιοι ανθρωποι σαν εσας εχουν τον σεβασμο ολων!!μπραβο σας
Πιστεύω ότι και ο Νίκος θα συμφωνίσει ότι το κάνουμε γιατί το γουστάρουμε και όχι για ευχαριστώ ή να βγάλουμε πελάτες.
Στο πρόβλημα σου τώρα. Ο Γιαννάκης ο γνωστός μπασκετμπολίστας έκανε καριέρα χωρίς πρόσθιους χιαστούς, οπότε αν δουλέψεις αρκετά τα πόδια σου δεν χρειάζεται άμεσα η επέμβαση. Μπορείς να κάνεις όλες τις ασκήσεις, απλά να δώσεις κάποια έμφαση παραπάνω στους δικεφάλους(αυτοί ενισχύουν την λειτουργία του πρόσθιου χιαστού) και σε ασκήσεις κλειστής αλυσίδας όπως καθίσματα, ημικαθίσματα, προβολές, δίσκο ισορροπίας γενικά ασκήσεις που αναγκάζουν πολλούς μυες να συνεργάζονται ταυτόχρονα.
Και το μπράβο αν πρέπει να πάει κάπου, πρέπει να πάει στον Νίκο που ξεκίνησε αυτό το τόπικ.

NiVe
20-11-2010, 14:32
Nικόλα ευχαριστώ διά τας συμβουλάς

Μιας και μου το είπες, αναγκαστικά θα αντέξω χωρίς μπάσκετ όσο καιρό χρειαστεί μέχρι να είμαι πάλι τέλεια. Φυσικά μετά δε θα ξεσκιστώ κιόλας, θα είμαι λίγο πιο συντηρητικός, μην έχω κανενα γύρισμα πάλι....

Παράλληλα με τις ισομετρικές που κάνω με τα βεράκια στους αστραγάλους (ξεκίνησα πριν ένα μήνα με 2κιλα και είμαι στα 4κιλα μια βδομαδα τωρα), από διατατικές τι προτείνεις καλύτερα εσύ?

Λοιπόν, τα φάρμακα που μου έγραχε ο δόκτωρ είναι τα εξής:
Tb Loxitan 15mg
Cops Belifax 20mg
Gel αλοιφή Nimesulide (3 φορές την ημέρα γύρω γύρω σε όλο το γόνατο)
Τα φάρμακα μου είπε θα τα παίρνω για ένα - ενάμιση μηνα.

Επίσης:
Επιγονατίδα - αυτή με τις μπανέλες τις μεταλλικές. Δένει πίσω από το γόνατο με κάτι δέστρες

και ακόμα

φυσιοθεραπεια:
λέιζερ
κινησιομαλάξεις
tens
biofeedbacks

και άλλα δύο στη λίστα της φυσιοθεραπείας που δε τα θυμάμαι αυτή τη στιγμη. Πάντως είναι όλα μια 15άδα και το biofeedback είναι 10άδα.

Για πόσο καιρό λες να πρέπει να κάνω φυσιοθεραπεία, και επίσης, σε πόσο καιρό εκτιμάς εσύ προσωπικά ότι θα είμαι απόλυτα έτοιμος (κυρίως θα το κρίνει ο γιατρός μου και το ξέρω, αλλά ρωτάω και σένα για να έχω γνώμη και από δεύτερο άνθρωπο)?

Επίσης, αφού θεραπευτώ πλήρως, μετά από πόσο καιρό να αρχίσω ζέσταμα (εννοώ τρέξιμο και δυνατές διατατικές), και πότε περίπου θα είμαι έτοιμος να αρχίσω πλυομετρικές?
Προσωπική άποψη του γιατρού μου είναι ότι από τα μέσα Αυγουστου θα μπορώ να τα κάνω πάλι όλα. Συμφωνείς εσύ με αυτό?

ΥΓ: Φυσιοθεραπεία θα κάνω σε γιατρό στην Τράπεζα της Ελλάδος.

To biofeedback ξέρω πως βοηθά τους μερικά απονευρωμένους μύες ή τους παρετικούς...εδώ προφανώς στο`γραψε γιατί θέλει να δουλέψεις δύναμη και να δει την διαφορά...βέβαια παίζουν κι`άλλα που δεν χρειάζεται να τα μάθεις.:126:
Φαρμακολογία δεν έχω κάνει και ως εκ τούτου οι γνώσεις μου είναι λίγες και εμπειρικές,αλλά πιστεύω πως ο γιατρός σου εγραψε την συγκεκριμένη θεραπεία ως συνοδευτική στην συντηρητική με τις θεραπείες...τα φάρμακα είναι λίγο-πολύ γνωστά.
Μήπως ακόμη σου`γραψε υπέρηχο και διαθερμίες?Μήπως διασταυρούμενα...γαλβανικά...?
Πάντως απ`ό,τι βλέπω ο γιατρός,τα τίμησε όλα τα φυσικοθεραπευτικά μέσα...τα`γραψε σχεδόν όλα.:129:
Το ότι αυξάνεις κιλά είναι καλό,γιατί δείχνει πως το σώμα σου ``παίρνει`` αλλά θα σου πρότεινα να μην ανέβεις για λίγο καιρό κιλά και να δουλέψεις σ`αυ΄τα ισομετρικές.Δηλαδή σηκώνω το πόδι και το κρατάω τεντωμένο μετρόντας μέχρι το 5...και σιγά-σιγά πας μέχρι το 10.Θα δεις τεράστια διαφορά...(αυτά δεν στα`χει πει ο φυσ/τής σου??? μήπως εσύ δεν κατάλαβες αυτά που σου`πε?):133:
Αν δεν δω MRI και δεν κάνω αξιολόγηση του ποδιού σου δεν μπορώ να σου πω τίποτα για την περίοδο επανόδου σου.:133:
Θες να μου εξηγήσεις λίγο αυτό που σου`βαλα σε bolt?
Τι εννοείς φυσικοθεραπείες θα κάνεις σε γιατρό....

NiVe
20-11-2010, 14:45
Φίλε μου δεν χρειάζεται να λες ευχαριστώ.
Το παν είναι να`σαι καλά με τον εαυτό σου και να γουστάρεις την δουλειά σου.Ο Αρίστος και`γω αυτό κάνουμε και το κάνουμε ανιδιοτελώς.
Πάμε παρακάτω.
Οι ασκήσεις ιδιοδεκτικότητας και ενδυνάμωσης του 4φάλου αλλά και των οπισθίων μηριαίων σου θα σε βοηθήσουν να σταθεροποιείς ακούσια το γόνατό σου.
Και τι εννοώ.Χωρίς να το θες-σκέφτεσαι-προσπαθείς,αν έχεις δυνατό αλλά ταυτόχρονα ισορροπιστικά γυμνασμένο γόνατο στις ακραίες θέσεις ο εγγέφαλός σου θα δίνει από μόνος του εντολή για την διόρθωση της κίνησης που τυχόν μπορεί να επαναλάβει τον μηχανισμό κάκωσης..άρα και περαιτέρω τραυματισμό και αστάθεια.
Σου παραθέτω μερικές φωτό με τις κλασικότερες μετατραυματικές ασκήσεις που δίνω σε περίοδο μερικής προστασίας.
4104
4105
4106
....και το σημαίο που`χεις τραυματίσει για να καταλάβεις πόσο σημαντικό είναι αυτό που σου`πε ο Αρίστος,δηλαδή τους οπισθίους μηριαίους σου..
4107
:126:

NiVe
20-11-2010, 14:50
...και μερικές από τις πιο συνηθησμένες ασκήσεις ιδιοδεκτικότητας που δίνουμε.
(φυσικά αυτά θα στα δείξει ο φυσ/τής σου..απλά έτσι για να καταλάβεις τι πρέπει να γίνει στο περίπου).
4108

4109

4110

4111

αυτές είναι οι απλές...όσο περνάει ο καιρός στο πρόγραμμα μπαίνει το τραμπολίνο...οι ασκήσεις ιδιοδεκτικότητας εν κινήση...τα απότομα σταματήματα σε πλατφόρμα αμφιλαγόμενης τάσης...:137:

john
20-11-2010, 17:56
Όντως Νικόλα, υπερήχους και διαθερμικά, είναι, εύγε, δε τα θυμόμουνα. 15άδες είναι και αυτά.

Όσον αφορά τα βαράκια στον αστράγαλο, κάνω 2 ασκήσεις με αυτά, στα 4 κιλά:
Η μία άσκηση εχει ως εξής: Σήκωμα το πόδι τεντωμένο (ανάσκελη θέση), μετράω μέχρι το 10 και κατέβασμα πάλι τεντωμένο. 20 τέτοιες επαναλήψεις κάνω.

Η άλλη, είναι στην ίδια φιλοσοφία, αλλά είμαι γυρισμένος πλάγια.
Πάλι 20 επαναλήψεις, κάθε μία μέχρι το 10.
Επίσης, κάνω και μία άλλη που μου είπε ο δόκτωρ μου: Ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα γόνατα, και πίεση (τώρα μετρωντας μεχρι το 10) και μετά χαλάρωση (πάλι μετρωντας μεχρι το 10). 20 επαναλήψεις κανω και σε αυτο.

Αυτό για την Τράπεζα της Ελλάδος, κολλάει στο ότι επειδή έχω ασφάλιση εκεί (από τον πατερα μου γιατι εγω ειμαι άνεργος), θα τις κάνω στους γιατρούς της Τράπεζας τις φυσιοθεραπείες, που ως γνωστόν είναι από τους καλύτερους γιατρούς που υπαρχουν.
Βέβαια, ο γιατρός μου μου συνέστησε και ένα δικό του φυσιοθεραπευτή που ξέρει, ονόματι ''Βουρλίτης'', στη Φιλοθέη. Αναλαμβάνει αθλητές πάρα πολύ συχνα, και ο γιατρός μου τον θεωρεί κορυφή.

Το γαμώτο είναι ότι μένω Χαλάνδρι και συ Αιγάλεω.... Δε θα ειχα πρόβλημα να βρεθούμε κάποια φορά και να δεις τη μαγνητική μου για να μου πεις περαιτέρω πράγματα.

Γιάννης

NiVe
20-11-2010, 19:00
Όντως Νικόλα, υπερήχους και διαθερμικά, είναι, εύγε, δε τα θυμόμουνα. 15άδες είναι και αυτά.

Όσον αφορά τα βαράκια στον αστράγαλο, κάνω 2 ασκήσεις με αυτά, στα 4 κιλά:
Η μία άσκηση εχει ως εξής: Σήκωμα το πόδι τεντωμένο (ανάσκελη θέση), μετράω μέχρι το 10 και κατέβασμα πάλι τεντωμένο. 20 τέτοιες επαναλήψεις κάνω.

Η άλλη, είναι στην ίδια φιλοσοφία, αλλά είμαι γυρισμένος πλάγια.
Πάλι 20 επαναλήψεις, κάθε μία μέχρι το 10.
Επίσης, κάνω και μία άλλη που μου είπε ο δόκτωρ μου: Ένα μαξιλάρι ανάμεσα στα γόνατα, και πίεση (τώρα μετρωντας μεχρι το 10) και μετά χαλάρωση (πάλι μετρωντας μεχρι το 10). 20 επαναλήψεις κανω και σε αυτο.

Αυτό για την Τράπεζα της Ελλάδος, κολλάει στο ότι επειδή έχω ασφάλιση εκεί (από τον πατερα μου γιατι εγω ειμαι άνεργος), θα τις κάνω στους γιατρούς της Τράπεζας τις φυσιοθεραπείες, που ως γνωστόν είναι από τους καλύτερους γιατρούς που υπαρχουν.
Βέβαια, ο γιατρός μου μου συνέστησε και ένα δικό του φυσιοθεραπευτή που ξέρει, ονόματι ''Βουρλίτης'', στη Φιλοθέη. Αναλαμβάνει αθλητές πάρα πολύ συχνα, και ο γιατρός μου τον θεωρεί κορυφή.

Το γαμώτο είναι ότι μένω Χαλάνδρι και συ Αιγάλεω.... Δε θα ειχα πρόβλημα να βρεθούμε κάποια φορά και να δεις τη μαγνητική μου για να μου πεις περαιτέρω πράγματα.

Γιάννης

O γιατρός σου σου`δωσε τις κατάλληλες ασκήσεις,η πρώτη που μου περιγράφεις είναι η πρώτη φωτό που σου παρέθεσα.
Μην μπερδεύεσαι Γιάννη,άλλο φυσ/τής και άλλο γιατρός.
Οπότε τις φυσ/πείες θα τις κάνεις σε φυσ/τή που`ναι συμβεβλημένος με το ταμείο των τραπεζοϋπαλήλων...γιατί προσωρινά νόμιζα πως θα στις έκανε κάποιος γιατρός...:140:
Μακάρι να πάς καλά...τον συνάδελφο δεν τον ξέρω.
Ό,τι χρειαστείς εδώ είμαστε.
Νίκος...:126:

sakalom
22-11-2010, 06:57
Εκτος απο αυτες τις ασκησεις που μου ειπες.οι κλασικες ασκησεις τετρακεφαλου,δικεφαλου στο μηχανημα,πρεσσα,καθισματα με μπαρα και το ποδηλατο τα προτεινεις η καλυτερα οχι??συγνωμη αν επαναλαμβανομαι..

NiVe
22-11-2010, 12:01
Πρέσσα-καθίσματα είναι απαγορευτικά...προς το παρόν.
Ποδήλατο κάνε απλά βάλε την θέση της σέλας ψηλά έτσι ώστε το γόνατο να μην λυγίζει πολύ.:126:

sakalom
29-11-2010, 18:01
Να εισαι καλα ευχαριστω!!θα ηθελα να μου πεις την γνωμη σου αν θα κανω 2η αρθροσκοπηση θα μπορεσω να ξαναπαιξω ποδοσφαιρο?θα ειναι πιο δυσκολο να επαναφερω το ποδι μου απο οτι την πρωτη φορα??αν θα την κανω τωρα θα μπω για επεμβαση με ενα ποδι περιππου φυσιολογικο ενω την πρωτη φορα μπλοκαρισμενο και αδυναμο!!να σου πω οτι ειμαι και μικρος σε ηλικια 23!!

figo
15-12-2010, 11:23
Σε ευχαριστω πάρα πολύ Νίκο. Σήμερα πάω για μαγνητική και την Τετάρτη έχω ραντεβού με τον ορθοπεδικό μου (είναι ο Νικολάου). Θα επανέλθω όταν έχω νέα. Ευχάριστω και πάλι!!!

Λυπαμε πολυ ,αλλα ο Νικολαου ειναι η χειροτερη λυση!!Προσωπικα ,παρολα τα "μαυρα" εξτρα που πηρε,μου κατεστρεψε το γονατο.Δυστυχως ,το ανακαλυψε ο γιατρος πολυ αργα για να τον παω δικαστικα!!!!

figo
15-12-2010, 11:28
Λυπαμε πολυ ,αλλα ο Νικολαου ειναι η χειροτερη λυση!!Προσωπικα ,παρολα τα "μαυρα" εξτρα που πηρε,μου κατεστρεψε το γονατο.Δυστυχως ,το ανακαλυψε ο γιατρος πολυ αργα για να τον παω δικαστικα!!!!

aristos1978
15-12-2010, 11:37
Φίλε μου χωρίς να έχω κάποιο κέρδος από αυτό που θα πώ και επειδή είμαι φυσικοθεραπευτής, είναι με διαφορά ο καλύτερος χειρούργος ορθοπεδικός στην Ελλάδα και από τους καλύτερους στην Ευρώπη. Σε όλους τους γιατρούς υπάρχει η πιθανότητα λάθους και αποτυχίας σε κάποιο χειρουργείο (ιατρικό λάθος). Οπότε μάλλον ήσουν άτυχος. Όσο για τα λεφτά που λές, δυστυχώς το όνομα πληρώνεται. Και απ'όσο γνωρίζω ο γιατρός χειρουργεί μόνο σαν εξωτερικός σε κλινικές, οπότε μαύρα είναι τα λεφτά μόνο αν δεν σου έκοψε απόδειξη.
Τι χειρουργείο έκανες και πως σου κατάστρεψε το γόνατο, αν επιτρέπεται βέβαια;

NiVe
15-12-2010, 23:48
Φίλε μου χωρίς να έχω κάποιο κέρδος από αυτό που θα πώ και επειδή είμαι φυσικοθεραπευτής, είναι με διαφορά ο καλύτερος χειρούργος ορθοπεδικός στην Ελλάδα και από τους καλύτερους στην Ευρώπη. Σε όλους τους γιατρούς υπάρχει η πιθανότητα λάθους και αποτυχίας σε κάποιο χειρουργείο (ιατρικό λάθος). Οπότε μάλλον ήσουν άτυχος. Όσο για τα λεφτά που λές, δυστυχώς το όνομα πληρώνεται. Και απ'όσο γνωρίζω ο γιατρός χειρουργεί μόνο σαν εξωτερικός σε κλινικές, οπότε μαύρα είναι τα λεφτά μόνο αν δεν σου έκοψε απόδειξη.

+1000 ακριβώς αυτό φίλε.
Και`γω θέλω να σε ρωτήσω τι χειρουργείο έκανες αν μπορείς να μας πεις.Και φυσικά αν σε ανέλαβε ο ίδιος ή κάποιος από την ομάδα του?
Φυσικά το να βγαίνεις ανώνυμα κάνοντας μόνο 2 ποστ λέγοντας το ίδιο πράγμα και σπηλώνοντας τ`όνομα ενός-κατά την γνώμη μου-εξαιρετικού γιατρού είναι τουλάχιστον άσχημο για να μην πω περίεργο ή ύποπτο.
Θέλω να σου ξεκαθαρίσω πως τον κύριο Νικολάου δεν τον γνωρίζω ούτε συνεργαζόμαστε...μην πάει το μυαλό σου αλλού.
Φιλικά Νίκος.

figo
16-12-2010, 18:29

Λοιπον και αποδειξη εκοψε και μαυρα εξτρα πηρε και τον χιαστο μου τον εβαλε στραβα (πωπω ατυχια), και τωρα που το ανακαλυψα ,ειναι αργα για τον εκφυλισμο του χονδρου (ρε ατυχια!!!).Καλος ,σκατα στα μουτρα του ειναι!! Και να σκεφτεις ,ειχα πολυ καλους γιατρους στη Γερμανια,αλλα ακουσα και εγω τις διαδοσεις και "πεταξα" σε αυτον!:101:ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!!!εκτος αν εισαι παιχτης (εν ενεργεια) σε ομαδα Α κατηγοριας....η ....

NiVe
16-12-2010, 18:32
Λοιπον και αποδειξη εκοψε και μαυρα εξτρα πηρε και τον χιαστο μου τον εβαλε στραβα (πωπω ατυχια), και τωρα που το ανακαλυψα ,ειναι αργα για τον εκφυλισμο του χονδρου (ρε ατυχια!!!).Καλος ,σκατα στα μουτρα του ειναι!! Και να σκεφτεις ,ειχα πολυ καλους γιατρους στη Γερμανια,αλλα ακουσα και εγω τις διαδοσεις και "πεταξα" σε αυτον!:101:ΜΑΚΡΙΑ!!!!!!!!εκτος αν εισαι παιχτης (εν ενεργεια) σε ομαδα Α κατηγοριας....η ....

Τότε φίλε μου τι αλλάζει?
Κοίτα ο καθένας έχει τις απόψεις του,δεν έχω λόγο να μην σε πιστέψω και πραγματικά κρίμα αν έχεις όντως τόσο σοβαρό πρόβλημα.
Είσαι ο πρώτος που ακούω να`χει παράπονα...μακάρι να είσαι και ο τελευταίος.
Σιδερένιος φίλε όπως και να`χει...:133:
Φιλικά Νίκος.

aristos1978
17-12-2010, 12:22
Καταρχάς λίγο δύσκολο να έβαλε στραβά τον χιαστό. Μπορεί να τον έκανε πιο κόντο ή πιο μακρύ από ότι πρέπει. Μάλλον έπεσες στην περίπτωση που λεγαμε (το ποσοστό του ιατρικού σφάλματος). Είσαι ο πρώτος που ακούω παράπονα για τον Νικολάου και δεν έχω κανένα λόγο να σε αμφισβητήσω (στο κάτω-κάτω δεν έχεις τίποτα να κερδίσεις). Ωστόσο μπορείς και τώρα αν θες να κάνεις χειρουργική αποκατάσταση στο γόνατο σε δικό σου γιατρό.

sakalom
17-12-2010, 16:40
Γεια σας και παλι!πιθανοτατα θα ξανακανω επεμβαση χιαστου σε ενα μηνα!πηγα σε ενα γιατρο σε κρατικο νοσοκομειο για τον οποιο ακουγονται πολυ καλα λογια!και μου ειπε οτι πρεπει να παω να βγαλουμε τις βιδες και να γεμισει τις τρυπες με κοκαλο!και επειτα να ξαναπαω μετα απο 6 μηνες να κανουμε τον χιαστο!αμεσως πηρα τον γιατρο που με χειρουργησε και μου ειπε οτι αυτη ειναι παλια μεθοδος και οτι τωρα απλα βγαζουμε τους συνδετηρες και βαζουμε βιδες στην θεση τους!!εχετε γνωση του θεματος??μηπως ξερετε την διαδικασια και ποια μεθοδος ειναι καλυτερη?ευχαριστω προκαταβολικα..

aristos1978
17-12-2010, 20:12
Το να μπαίνεις 2 φορές σε χειρουργείο και βέβαια μου ακούγεται κάπως. Δηλαδή όλοι οι αθλητές με 2ο και 3ο χιαστό τι έπρεπε να κάνουν, να βάλουν φερμουάρ στο γόνατο; Ίσως ο γιατρός απλά να μην έχει ενημερωθεί για τις καινούργιες (10ετίας πλέον) τεχνικές.Άποψη μου ψάξε γιατρό για μονό χειρουργείο.

sakalom
17-01-2011, 21:15
τελικα εκανα επεμβαση!!απο οτι μου ειπε ο γιατρος ηταν αρκετα δυσκολη λογο οτι επρεπε να αλλαξει την θεσει των τουνελ!!μοσχευμα ξεκινησαμε για επιγονατιδικο απο το ιδιο ποδι αλλα το μακρος του ηταν οριακο και ετσι χρησιμοποιησε πτωματικο!!ειμαι τωρα 6 μερες απο το χειρουργιο κ ολα πανε μια χαρα!!σε μια εβδομαδα βγαζο τα ραμματα!ο γιατρος μου ειπε οτι το συγκεκριμενο μοσχευμα θελει πολυ συντηρητικη αποθεραπεια!!γυρο στο 3 μηνο παραπανω.αλλα παιζει ρολο και οτι ειναι αναθεωρηση χιαστου.γνωριζετε κατι επι του θεματος?

NiVe
17-01-2011, 21:20
τελικα εκανα επεμβαση!!απο οτι μου ειπε ο γιατρος ηταν αρκετα δυσκολη λογο οτι επρεπε να αλλαξει την θεσει των τουνελ!!μοσχευμα ξεκινησαμε για επιγονατιδικο απο το ιδιο ποδι αλλα το μακρος του ηταν οριακο και ετσι χρησιμοποιησε πτωματικο!!ειμαι τωρα 6 μερες απο το χειρουργιο κ ολα πανε μια χαρα!!σε μια εβδομαδα βγαζο τα ραμματα!ο γιατρος μου ειπε οτι το συγκεκριμενο μοσχευμα θελει πολυ συντηρητικη αποθεραπεια!!γυρο στο 3 μηνο παραπανω.αλλα παιζει ρολο και οτι ειναι αναθεωρηση χιαστου.γνωριζετε κατι επι του θεματος?

Aυτό φίλε μου δεν το κατάλαβα.
Τι εννοείς?
Γενικά ο χιαστός χρειάζεται 10-12 εβδομάδες αποθεραπεία...:133:

sakalom
18-01-2011, 04:29
τα αλλομοσχευματα εχουν μια ιδιαιτεροτητα.θελουν περισσοτερο χρονο απο τα αυτομοσχευματα ωστε να γινουνε συνδεσμοι.οταν κανεις επεμβαση αναθεωρησης οπως στην περιπτωση μου τοτε ουτος η αλλος η αποθεραπεια θα ηταν μεγαλυτερη λογο οτι υπαρχει τραυματισμος στο ηδη τραυματισμενο γονατο(υποτροπη).α συγνωμη εγω περνω την αποθεραπεια μεχρι να παιξω μπαλα γιαυτο..αυτο δεν καταλαβες μηπως??

NiVe
19-01-2011, 00:23
Το ξέρω πως τα πτωματικά ή τα συνθετικά μοσχεύματα χρειάζονται άλλη μεταχείρηση και χρόνο επανόδου,απλά να ξέρεις πως όσο χρόνο ``φας`` στην περίοδο μέγιστης προστασίας,τόσο πιο εύκολα θα περάσεις την ελάχιστης προστασίας.
Καλή υπομονή φίλε και μην το βάζεις κάτω,πλέον είναι ρουτίνα αλλά θέλει υπομονή-σύνεση και δουλειά.
:126:

sakalom
19-01-2011, 21:31
ευχαριστω πολυ νικο!!!!και να πω σε ολους τους αθλητες που αθλουνται σε ενταση προσεξτε τα γονατα σας με ενδυναμωση για να μην τραβατε αυτα που τραβαω εγω τωρα........:121::121::121:

NiVe
20-01-2011, 00:03
ευχαριστω πολυ νικο!!!!και να πω σε ολους τους αθλητες που αθλουνται σε ενταση προσεξτε τα γονατα σας με ενδυναμωση για να μην τραβατε αυτα που τραβαω εγω τωρα........:121::121::121:

+άπειρο....:126:

Fotisg
22-01-2011, 22:04
Καλησπερα σας. Η δικια μου απορια ειναι η εξης. 14 ιουλιου εκανα χιαστο και μηνισκο στο αριστερο ποδι.14 ιανουαριου εκλεισα το 6μηνο και τςρα εχω μπει 7ο μηνα. Παιζω χαντμπολ αν το γνωριζετε σαν αθλημα. Η απορια μου ειναι η εξης.ειναι φυσιολογικο να εχω μικρους πονους ακομα;και να μην μπορω για λιγο να κλεισω το ποδι(η διαταση που κανουμε ορθιοι που ακουμπαει η φτερνα πισω)καθε φορα που κανω αυτη την διαταση εχω πονο. Μπηκα γηπεδο οπως μου ειπε ο γιατρος ομως το μονο που κανω ειναι σουτ,τρεξιμο και αλλαγες κατευθυνσης.αλμα οσο δοκιμασα με το ενα ποδι, πανω απο 5 εκατοστα δεν μπορω να κανω(αισθανομαι ενοχληση). Αυτο που φοβαμαι ειναι οτι μαλλον εχει γινει κατι λαθος στην αποθεραπεια γαιτι μου φαινεται παραξενο να βρισκομαι 7ο μηνα και να μην μπορει να κλεισει το ποδι εστω για λιγο και να ποναει ακομα.οπως επισης και να μην μπορω να κανω αλμα. ειναι φυσιολογικα ολα αυτα; εχετε να προτεινετε ασκησεις για ενδυναμωση του ποδιου;και επισης τελευταιο πως θα το κανω να κλεισει τελειως και να φυγει και ο παραμικρος πονος;εν ολιγης να το αισθανθω σαν το αλλο ποδι γερο και δυνατο χωρις πονους. ευχαριστω για τον χρονο σας!!!

sakalom
23-01-2011, 06:14
εμενα το ποδι μου εκλεισε κ ανοιξε τελειως στην πισινα!εκανες πισινα?κανε ενδυναμωση στο ποδι σου(ασκησεις υπαρχουνε στις προηγουμενες σελλιδες) και επεστρεψε στην αγωνιστικη δραστηριοτητα οταν εισαι απολυτος ετοιμος και σε ευλιγισια αλλα κ σε δυναμη!!μην παιζεις με το γονατο σου!οι πονοι θα υποχωρισουν οταν κανεις σωστη ενδυναμωση!

NiVe
23-01-2011, 15:18
Φίλε Φώτη μιλάμε για την δεύτερη βαρύτερη αρθροσκόπηση που μπορεί κάποιος να κάνει.Γλίτωσες το τρίο της ατυχίας (χιαστό-μηνίσκο-πλάγιο) αλλά θέλει πολύ δουλειά η περίπτωση.
Η πλήρη κάμψη έρχεται τελευταία να ξέρεις και σε ορισμένες περιπτώσεις αργεί πολύ,μην το βάζεις κάτω.
Όσον αφορά την αποκατάστασή σου δεν μπορώ να ξέρω αν έχει γίνει κάποιο λάθος απλά οι αλλαγές κατεύθυνσης και το τρέξιμο είναι προχωρημένα τεστ αντοχής του προσβεβλημένου μέλλος,εξάλλου πάνε και 6 μήνες.
Ο γιατρός και ο φυσ/τής σου πιστεύω ξέρουν καλύτερα.
Εγώ θα σταθώ μόνο στις ενοχλήσεις.Είναι λογικό να`χεις ενοχλήσεις αλλά όχι πόνους που ν`αναστέλουν την κίνησή σου.
Αυτό να προσέξεις και σ`αυτό πάνω δουλέψεις με την ομάδα απόκατάστασής σου.:126:

Υ.γ. όσον αφορά τις ασκήσεις πλέον μπορείς να κάνεις πιστεύω άφοβα αλλά στο όριο της ενόχλησης...λίγο πριν τον πόνο δλδ,αν ανατρέξεις στις προηγούμενες σρλίδες θα δεις πολλές,αν και νομίζω πως ο φυσ/τής σου θα σ`έχει πήξει στις ασκήσεις.

arhontas
23-01-2011, 21:25
Νικο γεια σου.Την ερχομενη εβδομαδα κανω χειρουργειο στο χερι.Η μαγνητικη εδειξε αποσπαση δικεφαλου απο την καταφυση.Ποσο σοβαρο ειναι κατα την γνωμη σου και ποσο χρονο αποκαταστασης χρειαζεται?Θα εχω προβλημα στο μελλον γιατι η δουλεια μου εχει να κανει με βαρη?Περιμενω απαντηση σου.Ευχαριστω!!!

damien
12-02-2011, 17:57
καλησπερα σας! θα ηθελα να μου λυσετε καποιες αποριες αν ειναι ευκολο! τον περασμενο ιουνιο παιζοντας 5*5 γυρισε το γονατο μου και η μαγνητικη εδειξε ολικη ριξη προσθιου χιαστου. μετα απο ενα μηνα πανω που αρχισα να το περπαταω καλα, σε μια συναυλια, πανω στο χορο ,στιριχτικα μονο σε εκεινο το ποδι και ξαναγυρισε, αλλα η μαγνητικη ευτυχως δεν εδειξε κατι καινουργιο! ο γιατρος μου προτεινε επεμβαση αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι απαραιτητη! μετα απο τοσο καιρο, μετα απο λιγη γυμναστικη νιωθω το ποδι μου αρκετα δυνατο! το μονο σιγουρο ειναι οτι θελω να ξαναπαιξω ποδοσφαιρο! ειναι εφικτο αυτο χωρις να γινει η επεμβαση? ευχαριστω για το χρονο σας!

NiVe
13-02-2011, 18:52
καλησπερα σας! θα ηθελα να μου λυσετε καποιες αποριες αν ειναι ευκολο! τον περασμενο ιουνιο παιζοντας 5*5 γυρισε το γονατο μου και η μαγνητικη εδειξε ολικη ριξη προσθιου χιαστου. μετα απο ενα μηνα πανω που αρχισα να το περπαταω καλα, σε μια συναυλια, πανω στο χορο ,στιριχτικα μονο σε εκεινο το ποδι και ξαναγυρισε, αλλα η μαγνητικη ευτυχως δεν εδειξε κατι καινουργιο! ο γιατρος μου προτεινε επεμβαση αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν ειναι απαραιτητη! μετα απο τοσο καιρο, μετα απο λιγη γυμναστικη νιωθω το ποδι μου αρκετα δυνατο! το μονο σιγουρο ειναι οτι θελω να ξαναπαιξω ποδοσφαιρο! ειναι εφικτο αυτο χωρις να γινει η επεμβαση? ευχαριστω για το χρονο σας!
Φίλε καλησπέρα.
Αν ανατρέξεις στις σελίδες που`χουμε ήδη γράψει θα δεις πως κάτι παρόμοιο μ`έχει ρωτήσει κι`άλλο παιδί.
Η απάντηση είναι απλή.
Αν δεν υπάρχει πλήρης ρήξη ή εστω μερική αλλά εκτεταμένη τότε προσωπικά πιστεύω πως δεν υπάρχει λόγος να ταλαιπωρηθείς με νυστέρι.Φυσικά αυτό το κρίνει μόνο ο γιατρός και γι`αυτό σε τέτοιες αμφιλεγόμενες καταστάσεις δύο είναι οι λύσεις ή δικός σου γιατρός που να εμπιστεύεσαι ή δεύτερη γνώμη.
Θα σου πω απλά ότι υπάρχουν πολλοί ποδοσφαιριστές και μάλιστα επαγγελματίες χωρίς πρόσθιο χιαστό.
Φυσικά πρέπει να δουλέψεις ταχυδύναμη,ισορροπία,ιδιοδεκτικότητα και μερικά άλλα πραγματάκια για να γλιτώσεις το νυστέρι.

aristos1978
16-02-2011, 13:57
Καλημέρα και από μένα. Φίλε damien από την στιγμή που έχεις υποστεί ολική ρήξη πρόσθιου χιαστού ο γιατρός το φυσιολογικό ήταν να σου προτείνει χειρουργική αποκατάσταση. Όπως φυσιολογικό ήταν θα ξαναγυρίσει το γόνατό σου, και θα συμβαίνει στα καλά καθούμενα μέχρι να δυναμώσει και να δουλευτεί η σταθερότητα. Το αν θα κάνεις επέμβαση έχει να κάνει καθαρά από το επίπεδο ποδοσφαίρου. Αν δηλαδή είσαι σε επαγγελματική ή ημιεπαγγελματική κατηγορία δεν τίθεται θέμα κάνεις χειρουργείο άμεσα. Αν είσαι σε ερασιτεχνική κατηγορία τότε το δουλεύεις με τον τρόπο που έχουμε κατά καιρούς πεί (ο φίλος NiVe δηλαδή) και παίζεις όσο αντέξεις. Αλλά να ξέρεις ότι επειδή με κομμένο χιαστό αλλάζει όλη η μηχανική - κινητική στο γόνατο, θα είσαι πιο επιρρεπής σε αλλοιώσεις χόνδρου στο γότατο αλλά και σε πιθανές ρήξεις μηνίσκου.
Χαρακτηριστικό παράδειγμα αθλητή χωρίς πρόσθιο χιαστό ήταν ο Γιαννάκης (ο μπασκετμπολίστας) με την διαφορά ότι αυτός είχε εκ γενετής την έλλειψη των χιαστών και ο οργανισμός προσαρμόστηκε σε αυτό το πρόβλημα.

panagiotis
14-04-2011, 20:09
Καλησπέρα
Αντιμετωπίζω μία τενοντίτιδα με πιθανή ρήξη του υπερακάνθιου από 28 Ιανουαρίου (ένιωσα σαν κάτι παγωμένο να έσπασε) Το χέρι μόλις που το κουνούσα Μετά απο 20 φυσιοθεραπείες είμαι καλύτερα. Από τις γνώσεις σου πόσο χρόνο αποκατάστασης χρειάζεται κάτι τέτοιο?Απέχω από όλες τις δραστηριότητές από τότε και τα έχω πάρει.
Και κάτι άλλο έαν έχεις κήλη μεσοσπονδύλιου Ο4-Ο5 και Ο5-Ι1 επιτρέπεται να κάνεις κωπηλατική με μπάρα από σκυφτή θέση?
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου

hariska
14-04-2011, 20:43
Καλησπέρα
Αντιμετωπίζω μία τενοντίτιδα με πιθανή ρήξη του υπερακάνθιου από 28 Ιανουαρίου (ένιωσα σαν κάτι παγωμένο να έσπασε) Το χέρι μόλις που το κουνούσα Μετά απο 20 φυσιοθεραπείες είμαι καλύτερα. Από τις γνώσεις σου πόσο χρόνο αποκατάστασης χρειάζεται κάτι τέτοιο?Απέχω από όλες τις δραστηριότητές από τότε και τα έχω πάρει.
Και κάτι άλλο έαν έχεις κήλη μεσοσπονδύλιου Ο4-Ο5 και Ο5-Ι1 επιτρέπεται να κάνεις κωπηλατική με μπάρα από σκυφτή θέση?
Παναγιώτη καλώς ήρθες και καλές δημοσιεύσεις!
Περαστικά σου εύχομαι και επίσης να βρεις σύντομα, λύση στο πρόβλημα σου.

Πρέπει να κάνεις πρωταθλητισμό πάντως, για να μη θέλεις να σταματήσεις την κωπηλατική από σκυφτή θέση.
Εδώ γερός να είσαι, πρέπει να προσέχεις τα μέγιστα σ΄αυτή την άσκηση... :126:

NiVe
14-04-2011, 22:07
Καλησπέρα

Παναγιώτη καλώς ήρθες...
Η τενοντίτιδα υπερακανθίου διαφέρει ανάλογα τον βαθμό και την χρονιότητά της.Δηλαδή αν σ`ενοχλούσε λίγο καιρό και την αντιμετώπισες σωστά έχεις πολύ καλή πρόγνωση.Οι 20 θερπαείες για τενοντίτιδα υπερακανθίου δεν είναι υπερβολικός αριθμός αφού συνήθως γίνονται 15 για μία μέση κατάσταση κάκωσης.Προφανώς δεν έχεις ρήξη γιατί πολύ απλά τότε ο πόνος θα`ταν αφόρρητος,θα`χες μειωμένη απαγωγή ώμου και φυσικά επώδυνο τόξο κατά την κίνηση αυτή.Η σοβαρότερη επιπλοκή παραμελειμένου περιστατικού με βλάβη πετάλου στροφέων είναι η ασβεστοποίηση του τένοντα,αν υπάρξει ρήξη πάμε σε άλλες καταστάσεις...:133:
Η παγίδα όμως έγγειται στο ότι η κάκωση αυτή επειδή ανήκει στην οικογένεια αυτών που αποκαλούνται ``κακώσεις υπέρχρησης``,χρειάζεται συντήρηση και ειδικές ασκήσεις με λάστιχα που προφανώς τις έφαγες με το κουτάλι στις θεραπείες σου..ακόμη δηλαδή και να`χεις τρομερή βελτίωση πρέπει περιοδικά να κάνεις ασκήσεις για να διατηρείς υγιή τον ήδη ταλαιπωρημένο τένοντα.
Όσον αφορά τις κήλες είναι ένα πάρα πολύ σύνθετο κομμάτι και δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη μέσα από τον υπολογιστή.Πρέπει να`χω MRI και φυσικά σωστή κλινική εικόνα για να κάνω αξιολόγηση και διαφοροδιάγνωση.Το ιστορικό σου πάλι παίζει σημαντικό ρόλο...:126:
Υπάρχουν δε κάποιες ασκήσεις οι οποίες χαρακτηρίζονται ως ``απαγορευμένες``..δηλαδή καλό είναι ν`αποφεύγονται ή να παρακάμπτονται για να μην δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα-τραυματισμό ή να μην επιτείνουν κάποιον που ήδη είτε υπάρχει είτε υποβόσκει.Μία απ`αυτές στην περίπτωσή σου είναι και η άσκηση που μου περιγράφεις,η οποία είναι ``σωσίας`` των άρσεων θανάτου για την καταπονημένη μέση σου.Για να μην υπάρξει παραξήγηση σε άλλες καταστάσεις θεωρείται πιο safe αρκεί να συνυπάρχει άψογα γυμνασμένη μέση για να σταθεροποιεί τέλεια.Υμίμετρα σε τέτοιες καταστάσεις δεν υπάρχουν.Αν ρωτήσεις και τον γιατρό σου δεν πιστεύω ούτε καν να το συζητήσει...:138:

Paridion
13-06-2011, 01:27
γεια κ απο μενα πριν 3 μερες επεσα απο σουζα με το ποδηλατο οχι με πολλα χλμ το λεγομενο καπελο που λενε....καθως επεσα προς τα πισω με το ποδι τεντωμενο ...και μια κλιση προς τα εμπρος χωρις να πεσω κατω...με ποιανει ενας πονος στο ποδι δυνατος κ κανω ωχχχχχ.....λολ...τεσπα το αφηνω περναει 4-5 λεπτα κ με αφηνει ο πονος σε μεγαλο βαθμο παιρνω το ποδηλατο και φυγω προς το αμαξι μου....οπως πηγαινα λοιπον με το ποδηλατο εκανα πειραματα στο ποδι να δω αν το εσπασα και οπως κανεις πεταλ και τεντωνοταν με επιανε ενας πονος μεγαλος κ το ξαναλυγιζα και ολα οκ...

Παω νοσοκομειο κατευθειαν βγαζω ακτινες δε μ βρισκουν τπτ παω στον ορθοπεδικο μετα στα επιγοντα να με δει μου κανει κατι κινησεις στο ποδι τεντωματα λυγισματα και μ λεει εχεις παθει ρικση εμπροσθιου χιαστου η μηνισκου και κανω ωχχχχχχχ τι ειναι αυτο δεν ηξερα.μ λεει οτι εχω συνδεσμικη ασταθεια.κ μ ειπε πρεπει να κανεις χειρουργιο....(Το γονατο μου δεν ηταν πρησμενο)τεσπα μετα μ λεει κανε και μια μαγνητικη να ειμαστε σιγουροι...την οποια θα την κανω την τριτη που μας ερχεται......

παω σπιτι χεσμενος απο το φοβο μου με το χειρουργιο κ προσπαθω να ηρεμησω....
περναει το 1 βραδυ κοιμιθηκα με το ζορι και με το ναρθηκα σαν ξενο σωμα πανω μου τεσπα μη τα πολυλογω μονο το 1 βραδυ ειχα καποιο πονο ...μετα δεν ειχα καθολου πονο
το αν ηταν πρησμενο δε μπορουσα να το δω λογω γαζας αλλα οπως ειπα κ παραπανω το ποδι μ δεν ειχε πρηστει καθολου απο τοτε που χτυπησα,,,,και τωρα περιμενω την τριτη να δω τι εχω παθει .........

πως τα βλεπετε τα πραγματα....???θα εχει δικιο ο γιατρος η μ ελεγε αερολογιες....εχω παθει ζημια μικρη η μεγαλη????????

hamurabi
13-06-2011, 16:08
Καλησπερα κυριες και κυριοι.

28 χρονων ανδρας...
κανω πολλα χρονια βαρη στο ανω σωμα αλλα ΠΟΤΕ στα ποδια. Το ξερα (ή μαλλον το εμαθα) τραγικο λαθος.

Ετρεχα εδω και πολλα χρονια σε διαδρομο 30-40' χαλαρα με κακο παπουτσι και δεν εκανα ΠΟΤΕ διατασεις (επισης το εμαθα πλεον οτι ηταν τραγικο λαθος).

Αποτελεσμα περσυ το καλοκαιρι μετα απο 3 συνεχομενες μερες τρεξιματος να αρχισω να νοιωθω και στα δυο γονατα τσιμπηματα... τις επομενες μερες τα τσιμπηματα εγιναν διαχυτος πονος σε ολο το γονατο. Και στα δυο ποδια.
Απο κει και περα ξεκιναει ο γολγοθας με πονο σε ορθοστασια,σκαλες και στο περπατημα ακομα.

2 μηνες μετα χωρις καμια βελτιωση και πληρη αποχη αποι αθλητικες δραστηριοτητες παω σε χειρουργο ορθοπεδικο (τον κ.Κατσιφαρακη) ο οποιος διεγνωσε ρηξη εσω μηνισκου(στο ενα ποδι) και χονδροπαθεια και στα δυο και ειπε με κλειστα ματια αρθροσκοπηση. Επισης μου ελεγε με ενα καπως αλαζονικο υφος οτι δεν υπαρχει τιποτα που να μη μπορει να φτιαξει και κατι τετοια.
Απελπισμενος λοιπον και εγω μπηκα για αρθροσκοπηση και στα δυο ποδια.

Τελιωνω την επεμβαση και εκει λεει οτι ειχα και αποκολληση χονδρων και μου εκανε καποιο "καθαρισμο" στους χονδρους, εφτιαξε το μηνισκο και επισης μου εκοψε τους καθεκτικους συνδεσμους.

Μετα απο 3-4 μηνες πληρης ξεκουρασης αρχισαν να περνανε οι πονοι απτην επεμβαση και συνηδητοπιησα οτι τα γονατα μου ηταν τελιως καλα!!!
Ο γιατρος μουδωσε πολυ κουραγιο λεγοντας οτι ειναι καινουργια το γονατα μου και να κανω οτι θελω αφοβα. Μουπε ομως να κανω οποσδηποτε βαρη για ενδυναμωση 4κεφαλων.

Εγω τα ψιλοπαραμελησα τα βαρη και αρχισα γρηγορο περπατημα σε διαδρομο για 25' και 10' χαλαρο τρεξιμο στο τελος.
3 μερες συνεχομενες το εκανα αυτο και μετα νασου παλι οι πονοι...

τον περνω τηλ τον γιατρο μου λεει οτι θαναι ιδεα μου οι πονοι και να το ξεχασω.
Εκνευριζμενος ψαχνω επιτοπου αλλο καλο γιατρο και φευγω για τον κ.Πατσοπουλο ο οποιος μου ειπε οτι δε χρειαζοταν να γινει αρθροσκοπηση και οτι η χονδροπαθεια δεν περναει ετσι απλα και μου εξηγησε ομορφα και ωραια τι εστι χονδροπαθεια και μουπε οτι παντρευομαι το γυμναστηριο για να γυμναζω τα ποδια.

Με εστειλε για φυσικοθεραπειες σε εναν κορυφαιο οπου εκει μεσα ειδα παρα πολλους επαγγελματιες αθλητες.
Μετα απο 2 μηνες φυσικοθεραπειες δεν ειδα καμια βελτιωση και απογοητευτηκα. εχοντας δωσει 1000 ευρω.

Τελικα εκανα πελματογραφημα και περιμενω συντομα ταποτελεσμα και τους πατους.

Εχω επισης ξεκινησει ισομετρικες για 4κεφαλους σε leg extension με λιγο γυρισμενα προς τα εξω τα ποδια για να τονισω τον εσω πλατυ. (παιζω μεχρι 30 μοιρες και μετα τακραταω ισια για ισομετρικη για μερικα δευτερολεπτα).
Επισης κανω οπισθιους μηριαιους, γαμπες καθιστος, προσαγωγους και απαγωγους.
Επισης στηνα ρχη και στο τελος κανω διατασεις και βαζο και παγο.
Αυτες τις ασκησεις τις κανω εδω και 2 βδομαδες καθε 2 ή 3 μερες και ηδη νοιωθω ναχουν δυναμωσει λιγο τα ποδια μου. νοιωθω οτι μου κανουν καλο δηλαδη.

Απο δω και περα τι προτεινετε; να αφησω να περασει κανας μηνας και αν δεν υπαρξει αποτελεσμα να ξαναπαω στο γιατρο μηπως υπαρχει καποια πιο δραστικη μεθοδος;

NiVe
14-06-2011, 14:31
γεια κ απο μενα πριν 3 μερες επεσα απο σουζα με το ποδηλατο οχι με πολλα χλμ το λεγομενο καπελο που λενε....καθως επεσα προς τα πισω με το ποδι τεντωμενο ...και μια κλιση προς τα εμπρος χωρις να πεσω κατω...με ποιανει ενας πονος στο ποδι δυνατος κ κανω ωχχχχχ.....λολ...τεσπα το αφηνω περναει 4-5 λεπτα κ με αφηνει ο πονος σε μεγαλο βαθμο παιρνω το ποδηλατο και φυγω προς το αμαξι μου....οπως πηγαινα λοιπον με το ποδηλατο εκανα πειραματα στο ποδι να δω αν το εσπασα και οπως κανεις πεταλ και τεντωνοταν με επιανε ενας πονος μεγαλος κ το ξαναλυγιζα και ολα οκ...

Παω νοσοκομειο κατευθειαν βγαζω ακτινες δε μ βρισκουν τπτ παω στον ορθοπεδικο μετα στα επιγοντα να με δει μου κανει κατι κινησεις στο ποδι τεντωματα λυγισματα και μ λεει εχεις παθει ρικση εμπροσθιου χιαστου η μηνισκου και κανω ωχχχχχχχ τι ειναι αυτο δεν ηξερα.μ λεει οτι εχω συνδεσμικη ασταθεια.κ μ ειπε πρεπει να κανεις χειρουργιο....(Το γονατο μου δεν ηταν πρησμενο)τεσπα μετα μ λεει κανε και μια μαγνητικη να ειμαστε σιγουροι...την οποια θα την κανω την τριτη που μας ερχεται......

παω σπιτι χεσμενος απο το φοβο μου με το χειρουργιο κ προσπαθω να ηρεμησω....
περναει το 1 βραδυ κοιμιθηκα με το ζορι και με το ναρθηκα σαν ξενο σωμα πανω μου τεσπα μη τα πολυλογω μονο το 1 βραδυ ειχα καποιο πονο ...μετα δεν ειχα καθολου πονο
το αν ηταν πρησμενο δε μπορουσα να το δω λογω γαζας αλλα οπως ειπα κ παραπανω το ποδι μ δεν ειχε πρηστει καθολου απο τοτε που χτυπησα,,,,και τωρα περιμενω την τριτη να δω τι εχω παθει .........

πως τα βλεπετε τα πραγματα....???θα εχει δικιο ο γιατρος η μ ελεγε αερολογιες....εχω παθει ζημια μικρη η μεγαλη????????
Φίλε καλησπερα και περαστηκά...
Κατ`αρχήν η ρήξη χιαστού κάνει αίμαρθρο (πρήζετε αμέσως) και η ρήξη μηνίσκου κάνει ύδραρθρο (μπαλάκι με νερό και εκχυμώσεις στο πλάι έξω ή έσω από το γόνατο).
Κάνε την MRI γιατί τα τεστ καμιά φορά και ειδικά σε οξεία κατάσταση δείχνουν αμφισημείες,οπότε να ξέρεις πού βαδίζεις.
Ο πόνος βέβαια που αναστέλει την δύναμη του 4φάλου με υποψιάζει για μηνίσκο...αλλά βλέπουμε! Μπλοκ δεν έχεις...? Δηλαδή το γόνατο μαγκώνει..?
Λογικά κάτι έχεις τραυματίσει γιατί η υπερέκταση είναι μηχανησμός κάκωσης στο γόνατο...:122:
Ό,τι θες πες μου...φιλικά Νίκος.

Υ.Γ. καλά βρε τρελέ 32 χρονών άνθρωπος έκανες σούζες...???? :137:

NiVe
14-06-2011, 14:45

28 χρονων ανδρας...
κανω πολλα χρονια βαρη στο ανω σωμα αλλα ΠΟΤΕ στα ποδια. Το ξερα (ή μαλλον το εμαθα) τραγικο λαθος.

Ετρεχα εδω και πολλα χρονια σε διαδρομο 30-40' χαλαρα με κακο παπουτσι και δεν εκανα ΠΟΤΕ διατασεις (επισης το εμαθα πλεον οτι ηταν τραγικο λαθος).

Αποτελεσμα περσυ το καλοκαιρι μετα απο 3 συνεχομενες μερες τρεξιματος να αρχισω να νοιωθω και στα δυο γονατα τσιμπηματα... τις επομενες μερες τα τσιμπηματα εγιναν διαχυτος πονος σε ολο το γονατο. Και στα δυο ποδια.
Απο κει και περα ξεκιναει ο γολγοθας με πονο σε ορθοστασια,σκαλες και στο περπατημα ακομα.

2 μηνες μετα χωρις καμια βελτιωση και πληρη αποχη αποι αθλητικες δραστηριοτητες παω σε χειρουργο ορθοπεδικο (τον κ.Κατσιφαρακη) ο οποιος διεγνωσε ρηξη εσω μηνισκου(στο ενα ποδι) και χονδροπαθεια και στα δυο και ειπε με κλειστα ματια αρθροσκοπηση. Επισης μου ελεγε με ενα καπως αλαζονικο υφος οτι δεν υπαρχει τιποτα που να μη μπορει να φτιαξει και κατι τετοια.

Τελιωνω την επεμβαση και εκει λεει οτι ειχα και αποκολληση χονδρων και μου εκανε καποιο "καθαρισμο" στους χονδρους, εφτιαξε το μηνισκο και επισης μου εκοψε τους καθεκτικους συνδεσμους.

Μετα απο 3-4 μηνες πληρης ξεκουρασης αρχισαν να περνανε οι πονοι απτην επεμβαση και συνηδητοπιησα οτι τα γονατα μου ηταν τελιως καλα!!!
Ο γιατρος μουδωσε πολυ κουραγιο λεγοντας οτι ειναι καινουργια το γονατα μου και να κανω οτι θελω αφοβα. Μουπε ομως να κανω οποσδηποτε βαρη για ενδυναμωση 4κεφαλων.

Εγω τα ψιλοπαραμελησα τα βαρη και αρχισα γρηγορο περπατημα σε διαδρομο για 25' και 10' χαλαρο τρεξιμο στο τελος.

Εκνευριζμενος ψαχνω επιτοπου αλλο καλο γιατρο και φευγω για τον κ.Πατσοπουλο ο οποιος μου ειπε οτι δε χρειαζοταν να γινει αρθροσκοπηση και οτι η χονδροπαθεια δεν περναει ετσι απλα και μου εξηγησε ομορφα και ωραια τι εστι χονδροπαθεια και μουπε οτι παντρευομαι το γυμναστηριο για να γυμναζω τα ποδια.

Με εστειλε για φυσικοθεραπειες σε εναν κορυφαιο οπου εκει μεσα ειδα παρα πολλους επαγγελματιες αθλητες.
Μετα απο 2 μηνες φυσικοθεραπειες δεν ειδα καμια βελτιωση και απογοητευτηκα. εχοντας δωσει 1000 ευρω.

Εχω επισης ξεκινησει ισομετρικες για 4κεφαλους σε leg extension με λιγο γυρισμενα προς τα εξω τα ποδια για να τονισω τον εσω πλατυ. (παιζω μεχρι 30 μοιρες και μετα τακραταω ισια για ισομετρικη για μερικα δευτερολεπτα).
Αυτες τις ασκησεις τις κανω εδω και 2 βδομαδες καθε 2 ή 3 μερες και ηδη νοιωθω ναχουν δυναμωσει λιγο τα ποδια μου. νοιωθω οτι μου κανουν καλο δηλαδη.

Απο δω και περα τι προτεινετε; να αφησω να περασει κανας μηνας και αν δεν υπαρξει αποτελεσμα να ξαναπαω στο γιατρο μηπως υπαρχει καποια πιο δραστικη μεθοδος;

Φίλε μου καλησπέρα και περαστηκά σου.
Πολύ ταλαιπωρία...όσο σε διάβαζα έλεγα ``πωωω...τι τράβηξε``? :133:
Καλό είναι να μην αναφέρεις ονόματα γιατί είναι χώρος δημόσιας συζήτησης και μπορεί κάποιος να το πάει αλλού :126:
Απ`όσα διάβασα κρατάω τα παρακάτω:
1. δεν έκανες σωστή ασποθεραπεία (απαραίτητα φυσ/πείες) και ξεκίνησες τρέξιμο.Τραγικό λάθος.
2.2 μήνες θεραπείες και 1000 και καμία βελτίωση...?
3.Η χονδροπάθεια ταλαιπωρεί τεράστιο ποσοστό του πληθυσμού και το`χουν κοντά στο 80% των ανθρώπων άνω των 20...φυσική φθορά του οργανισμού...δεν περνάει αλλά βελτιώνεται και συντηρείται! Θέλει κάποιες ασκήσεις και κάποιοι γιατροί δίνουν γλυκοζαμίνη-χονδροϊτίνη,αύξηση ισσοροπίας,ελαστικότητας κλπ!!! Και`γω έχω και στα δύο γόνατα και μάλιστα τρέχω 20 χλμ την εβδομάδα και κάνω και βάρη και 3 προπονήσεις κικ την εβδομάδα...δεν θέλει κόπο αλλά τρόπο.:127:
4.Οι πάτοι θα σε βελτιώσουν διότι θα κατανέμουν ομοιόμορφα το βάρος σου που μέχρι πρότεινος εκτονονόταν στα γόνατά σου.
5.Οι ασκήσεις που ανέφερες είναι οι γενικές για ενδυνάμωση κάτω άκρων και οι 30 μοίρες που είπες είναι κυρίως για έσω πλατύ...φουλ στις 30 μοίρες για να τροχιοδρομεί σωστά η επιγονατίδα σου και να μην φθύρεται παραπάνω!Ανέτρεξε κάποιες σελίδες πίσω και δες κάποιες που`χω ποστάρει,θα σε δουλέψουν!
6.Δούλεψε εξίσου καλή ελαστικότητα και ισσοροπία,ο νευρομυικός συντονισμός σε τέτοιες καταστάσεις είναι ζωτικής σημασίας.
7.Όντως όλα φτιάχνουν ή τουλάχιστον διορθώνονται,αλλά θέλει δουλειά και επιμονή.Έχω δουλέψει πολλά περηστατικά σαν και`σένα και στις 10-12 θεραπείες τα`διωχνα...πρώτος και καλύτερος εγώ ο ίδιος.Η MRI μου έδιεξε παλαιά κάκωση έσω μηνίσκου χωρίς εκφυλιστικά στοιχεία και χονδροπάθεια β` βαθμού...και σου μιλάω για διαξιφιστικό εν τω βάθει πόνο,αλλά το ξεπέρασα.

Ό,τι άλλη απορία έχεις με χαρά να βοηθήσω.
Φιλικά Νίκος.:105:

hamurabi
14-06-2011, 18:54
Φιλε Nive,καλησπερ ακαισ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.
Ηθελα να σε ρωτησω καποια πραγματα...
1) ελαστικότητα και ισσοροπία πως μπορω να τα δουλεψω;
2)μου λες αν δω καποιες ασκησεις πουχεις προτεινει αλλα ειναι 30 σελιδες το τοπικ και θα μου παρει 1 μηνα να το διαβασω ολο οποτε αν μπορεις ξαναπεστα μου ή εστω δωσε μου το λινκ αν ξερεις περιπου που να το βρεις
3)απο αυτα που ειπα οτι κανω εχεις νβα προτεινεις κατι περισσοτερο να κανω εκτος απο ελαστικοτητα και ισορροπια που σου ζητησα παραπανω να μου αναλυσεις;
4) εκανα φυσικοθεραπειες ,τελειωσα το ενα ποδι και ξεκινησα το αλλο αλλα αφου τελειωσε το ενα χωρις καμια βελτιωση θεωρησα λαθος το να δωσω αλλα 1000 ευρω και για το αλλο γιατι προφανως θα ητανβ ιδιο το αποτελεσμα.

Paridion
15-06-2011, 12:49
αφου ειμαι ιλιθιος 2 φορες εκανα κ τη μια χτυπησα...τεσπα πηρα τη μαγνητικη επαθα ολικι ρικση προσθιου χιαστου...χωρις τπτ αλλο σκετο αυτο δηλαδη......και μ ειπε αυτος που μ εκανεε τη μαγνητικη μπορω να το τρεναρω κανενα χρονο αν θελω.....σημερα η αυριο παω σε ορθοποδικο γιατι εχω και τον ναρθηκα στο ποδι ακομα.....

ασφαλισμενος δεν ειμαι πουθενα ....γιατι δουλευω μαυρα τα 2 τελευτεα χρονια.......

επισης σκεφτομαι να κανω ιδιωτικη ασφαλεια υγειας για να μπω στο χειρουργιο οταν χρειαστει...αλλα δε ξερω αν μ το καλυψει και μην παθω αλλο χουνερι παλι.......μην δουν οτι το ειχα παθει εδω και καιρο τη ρικση και δε την καλυψουν....

aristos1978
15-06-2011, 14:06

28 χρονων ανδρας...

Καλημέρα φίλε μου. Έχει δίκιο ο NiVe μην χρησιμοποιείς ονόματα γιατί ποτέ δεν ξέρεις... Έχει τύχει να δουλέψω ασθενείς και των δύο ορθοπεδικών και σε γενικές γραμμές έχω πάρα πολύ καλές εντυπώσεις από τα χειρουργεία τους.
Θα συμφωνήσω με ότι σου απάντησε ο NiVe μόνο που θα προσθέσω αν μπορείς να κάνεις τρέξιμο μέσα σε νερό μέχρι την μέση της κνήμης και να προτείνω τα συμπληρώματα γλυκοζαμίνης-χονδροϊτίνης (χαπάκια, όχι τα διαλυόμενα σε νερό φακελάκια). Έχω δει απίστευτη διαφορά σε ασθενείς μου που δεν το περίμενα. Μιλάμε για περιπτώσεις που σκέφτονταν σοβαρά για χειρουργείο και μετά 15-20 μέρες είδαν αισθητή διαφορά και πλέον δεν έχουν σχεδόν καθόλου πόνο. Αυτό που δεν μας είπες είναι που εντοπίζεται ο πόνος μετά το χειρουργείο.

NiVe
15-06-2011, 14:40
Aρίστο Νίκο με λένε ρε...:136:
Όσον αφορά την γλυκοζαμίνη έχω επιφυλάξεις,δεν δουλεύει σ`όλους.
Υδροκινησιοθεραπεία πού να βρει να κάνει ρε`συ...το ιδανικό είναι αυτό και το ισοκινητικό..αλλά και τα δύο είναι δύσκολο να εφαρμοστούν.Κατά τ`άλλα μαζί σου...:126:

Φίλε κάνε ασφάλεια αλλά τώρα το να σου δώσουμε καθοδήγηση από το ίντερνετ για το πώς να το χειριστείς δεν γίνετε...πάντως όλα βολεύονται!:138:

Paridion
15-06-2011, 14:55
λολ ναι αν σ κανει καμια μλκια η ασφαλιστικη κ σου πει οτι το ειχες απο παλια δε προκειται ν α παρεις μια για νοσηλεια....

τεσπα μολις γυρισα απο ορθοπεδικο χειρουργο ...εξωτερικο γιατρο κ οχι νοσοκομειου .....λοιπον μ εβγαλε το ναρθηκα μου εκανε κλινικη εξεταση του ποδιου και μ λεει το γονατο σου ειναι μια χαρα δεν ειναι για χειρουργιο αυτη τη στιγμη....κοιταξε τη μαγνητικη μ ειπε οτι εκανα μεγαλο λαθος που την εβγαλα νωρις γιατι εχει μεσα οιδημα κ δε φενεται καλα (τραγικο λαθος νοσοκομειου γτ δεν εχω ασφαλεια κ για 2)

μ ειπε οτι ο χιαστος φενετε μια γραμμη στην ακτινα οτι ειναι σαν να μην εχει κοπει...αλλα δεν ειναι σιγουρος ακομα αν ειναι οντως ετσι.....λογω οιδηματος

κ μ λεει να αρχισω να το παταω και να το δυναμωσω παιρνοντας ενα κηδεμονα για 45 μερες,,και να αρχισω και τα γυμναστηρια χωρις φοβο ......μεχρι να δουμε στη πορεια αν εχω ασταθεια η αν μου βγει το γονατο....

αυτα τα νεα ....σορρυ αν κουραζω

NiVe
15-06-2011, 14:59
Οπότε βλέπουμε...είναι αυτό που σου`πα,σε πολύ οξύ στάδιο τα ευρήματα είναι συγκεχειμένα και δεν λένε πάντα την αλήθεια με σιγουριά.:126:

aristos1978
15-06-2011, 15:11
Aρίστο Νίκο με λένε ρε...
Όσον αφορά την γλυκοζαμίνη έχω επιφυλάξεις,δεν δουλεύει σ`όλους.
Υδροκινησιοθεραπεία πού να βρει να κάνει ρε`συ...το ιδανικό είναι αυτό και το ισοκινητικό..αλλά και τα δύο είναι δύσκολο να εφαρμοστούν.Κατά τ`άλλα μαζί σου...

Φίλε κάνε ασφάλεια αλλά τώρα το να σου δώσουμε καθοδήγηση από το ίντερνετ για το πώς να το χειριστείς δεν γίνετε...πάντως όλα βολεύονται!

Και μένα με λένε Άρη, χάρηκα για την γνωριμία.:103::103::103:
Νίκο συμφωνώ για την γλυκοζαμίνη απλά γράφω με βάση αυτά που έχω δει στο φυσικοθεραπευτήριο. Δηλαδη όσοι έχουν πάρει τα φακελάκια ( δεν θυμάμαι όνομα) το μόνο που έχουν κερδίσει είναι κοιλιακά προβλήματα (χωρίς υπερβολές), ενώ 5 στους 7 ασθενείς που θυμάμαι τώρα έχουν δει αισθητή βελτίωση με τα χαπάκια (οι δε 2 είναι εν ενεργεία αθλήτριες στο μπάσκετ και σε υψηλη κατηγορία μάλιστα) ενώ οι υπόλοιποι 2 τίποτα απολύτως. Όσον αφορά την ισοκίνηση, σίγουρα αποτελεί την καλύτερη δυνατή λύση ( προυπόθεση αυτός που την δουλεύει να ξέρει τι κάνει). Και για την υδροκινησιοθεραπεία λόγω του ότι είμαι στα Χανιά, η θάλασσα είναι το πολύ 10 λεπτά από το σπίτι μας οπότε την θεωρώ αυτονόητη ( το οποίο βέβαια δεν ισχύει και για όλους).

Paridion
15-06-2011, 15:26
κατι τελευαιο οταν λεμε ασταθεια του γονατου επειδη δε το εχω εμπεδωσει ακομα καλα τη σημαινει.....??????οπως περπαταω να φευγει το γονατο να πηγαινει δεξια???????? να μην μπορω να περπατησω??????? να εχω πονο στο γονατο ?????.....δεν εχω καταλαβει που ακριβως θα με ποναει ......γιατι εχω καποιους πονους οταν το ψιλοπαταω αυτη τη στιγμη δεξια απο το γονατο κ αριστερα ....ακριβως τους ιδιους πονους που ειχα κ οταν χτυπησα .....ειναι σαν παραλυτικος πονος κατι ..σαν να μουδιαζει κατι...σαν κραμμπα κατι ..δε μπορω να το εξηγησω αλλιως,,,

hamurabi
15-06-2011, 17:28
Αυτό που δεν μας είπες είναι που εντοπίζεται ο πόνος μετά το χειρουργείο.

Οπου ηταν και πριν το χειρουργιο. Διαχυτος και στα δυο γονατα...

NiVe
15-06-2011, 23:25
Οι τραυματισμοί του εριστικού ιστού βγάζουν εν τω βάθει πόνο,ακανόνιστο και μη εντοπισμένο...παρόμοιο βγάζει και η συνδεσμική κάκωση!
Η αστάθεια είναι η αίσθηση της έλλειψης σταθερότητας του γανάτου σου.Δηλαδή π.χ. οι χιαστοί αποτρέπουν πρόσθια και οπίσθια κύλιση της κνήμης σε σχέση με τους μηριαίους κονδύλους και φυσικά στις στροφές.Αν έχεις κόψει κάτι απ`αυτά ολισθαίνει παραπάνω από το φυσιολογικό με αποτέλεσμα να μην είναι σταθερό σε απότομα σταματήματα,σε μονοποδικές στηρίξεις,σε απότομη αλλαγή κατεύθυνσης,σε βάδιση στο πλάι και προς τα πίσω...κλπ!!

Άρη σε ζηλεύω...Χανιά ε? Και απ`όσο κατάλαβα έχεις και εργαστήριο δικό σου ε? Η γιαγιά μου ήταν από κοινότητα Σελίνου,Σπανιάκος το χωριό!:126:

hamurabi
16-06-2011, 00:08
και η χονδροπαθεια δεν δινει διαχυτο πονοσ ε ολο το γονατο;
αποσο ξερω η χονδροπαθεια ειναι το προβλημα μου και στην πραξη ο πονος που νοιωθω ειναι διαχυτος σολο το γονατο οταν στεκομαι ορθιος,προχωραω/τρεχω ή ανεβοκατεβαινω σκαλια.

NiVe
16-06-2011, 00:14
Η χονδροπάθεια είναι μόνιμη βλάβη...εγώ νόμιζα πως αναφέρθηκες στον πόνο από τον τραυματισμό και μετά το χειρουργείο.
Η χονδροπάθεια δίνει διαξιφιστικό πόνο...

hamurabi
16-06-2011, 01:03
Συγνωμη αλλα μπερδευτηκα λιγο...
για πιο τραυματισμο μιλας;

ειχα πονο απτη χονδροπαθεια και στα δυο ποδια και ο λογος πουκανα το χειρουργιο ηταν αυτος... να μου "καθαρισει" τους χονδρους.

Paridion
16-06-2011, 02:46
nive να ρωτησω κατι παλι απορια αφου
η μαγνητικη δε φενετει καθαρη ακομα οπως μ λεει ο ορθοπεδικος ......πες οτι εχω μερικη ρικση ετσι.....κ εμενα μ ειπε να παω gym να το παταω και γενικα να του φερομαι οπως ειναι το κανονικο......δεν υπαρχει περιπτωση αυτη η ταλαιπωρια κ καλα.... απο μερικη ριξη να γινει ολικη????????? μηπως επρεπε να κανω καμια φυσικοθεραπεια????? αλλα να μ πεις κ αν εχεις ολικη?????τι φυσικοθεραπεια να κανεις????...εχω μπερδευτει παλι κ φοβαμαι.....
επισης μ ειπε να παρω ενα κηδεμονα(αρ) αυτο στη παρενθεση δε ξερω τη σημαινει...ποσο κοστιζει για να το παρω????

ευχαριστω κ παλι nive σε εχω κουρασει φιλε αλλα καταλαβαινεις ειμαι ακομα σε υποψιες με ολα αυτα που διαβαζω,,,,,,

aristos1978
16-06-2011, 09:24
Συγνωμη αλλα μπερδευτηκα λιγο...
για πιο τραυματισμο μιλας;

ειχα πονο απτη χονδροπαθεια και στα δυο ποδια και ο λογος πουκανα το χειρουργιο ηταν αυτος... να μου "καθαρισει" τους χονδρους.
Η χονδροπάθεια συνήθως (για να μην πω πάντα)δίνει πόνο τύπου σουβλιάς. Εντοπισμένο έντονο πόνο σαν μαχαιριά, εκτός αν έχει διαλύσει όλος ο χόνδρος στο γόνατο σου που μου φαίνεται λίγο απίθανο. Ξέρεις αν ο γιατρός καθαρισε και την plica κατά την αρθροσκόπιση;

aristos1978
16-06-2011, 09:33
nive να ρωτησω κατι παλι απορια αφου
η μαγνητικη δε φενετει καθαρη ακομα οπως μ λεει ο ορθοπεδικος ......πες οτι εχω μερικη ρικση ετσι.....κ εμενα μ ειπε να παω gym να το παταω και γενικα να του φερομαι οπως ειναι το κανονικο......δεν υπαρχει περιπτωση αυτη η ταλαιπωρια κ καλα.... απο μερικη ριξη να γινει ολικη????????? μηπως επρεπε να κανω καμια φυσικοθεραπεια????? αλλα να μ πεις κ αν εχεις ολικη?????τι φυσικοθεραπεια να κανεις????...εχω μπερδευτει παλι κ φοβαμαι.....
επισης μ ειπε να παρω ενα κηδεμονα(αρ) αυτο στη παρενθεση δε ξερω τη σημαινει...ποσο κοστιζει για να το παρω????

ευχαριστω κ παλι nive σε εχω κουρασει φιλε αλλα καταλαβαινεις ειμαι ακομα σε υποψιες με ολα αυτα που διαβαζω,,,,,,
Καλημέρα φίλε μου!Είτε έχεις μερική ρήξη, είτε ολική ρήξη πρέπει να μπεις γυμναστήριο μόλις υποχωρήσει το έντονο οίδημα από το γόνατο. Και χειρουργείο να χρειαστεί να κάνεις, σε όσο καλύτερη κατάσταση είναι το γόνατο σου πριν το χειρουργείο τόσο καλύτερα και γρηγορότερα θα αποκατασταθεί το γόνατο σου μετά (θέλει τους μήνες του ο χιαστός αλλά κερδίζεις χρόνο στο θέμα της ενδυνάμωσης). Γνώμη μου είναι ότι οι φυσικοθεραπείες θα σε βοηθούσαν αρκετά. Το (αρ) σημαίνει αριστερό γόνατο. Όσο για την τιμή υπάρχει ένα απίστευτα μεγάλο εύρος τιμών στην αγορά ανάλογα με τα υλικά,την ποιότητα κατασκευής και την χρηστικότητα τους.

hamurabi
16-06-2011, 10:40
Η χονδροπάθεια συνήθως (για να μην πω πάντα)δίνει πόνο τύπου σουβλιάς. Εντοπισμένο έντονο πόνο σαν μαχαιριά, εκτός αν έχει διαλύσει όλος ο χόνδρος στο γόνατο σου που μου φαίνεται λίγο απίθανο. Ξέρεις αν ο γιατρός καθαρισε και την plica κατά την αρθροσκόπιση;

Ναι κατι ελεγε για Plica , χωρις να θυμαμαι τι ειναι αυτο.
Βασικα αυτο που νοιωθω και στα δυο γονατα μου,σε ολη την επιγονατιδα ειναι ενα πολυ εντονο συναισθημα κουρασης-μουδιασμα.
Πως ειναια υτο που νοιωθεις ανα ανεβεις 10 οροφους με τα ποδια. δε νοιωθεις ενα "μουδιασμα" στα γονατα. ε αυτο νοιωθω

NiVe
16-06-2011, 23:07
Συμφωνώ απόλυτα με τον Άρη...

Paridion
17-06-2011, 03:02
ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας σημερα ειμαι στη 2 μερα δειλα δειλα το παταω να το δυναμωσω και δευτερα ξεκιναω γυμναστηριο.......
βεβαια δε τεντωνει το ποδι εντελως ακομα ουτε λυγιζει αλλα το νιωθω δυναμωνει σιγα σιγα......περπαταω ολο και ενα τικ ποιο καλα καθε μερα ......για να δουμε τι θα δουμε....:114::114:

ο γιατρος που εχω δουλευε στο ΚΑΤ

dankannn
17-06-2011, 13:18
Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το ωραίο σας site.
Το όνομα μου είναι Χρήστος είμαι ετών 38 και είμαι τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών και ασχολουμε και με το judo.
Πήρα το θάρρος να γράψω αν και δεν έχω άμεση σχέση με τις καταδύσεις παρά μόνο ερασιτεχνικά, κάθε καλοκαίρι όταν πάω διακοπές παίρνω τα βατραχοπέδιλα και την μάσκα μου και βουτώ πιο πολύ για χαλάρωση και εξερεύνηση του βυθού έως τα 12-15 μετρά περίπου.
Είδα τις πληροφορίες που δίνουν τα δυο παιδιά Νίκος και Άρης σχετικά με τους τραυματισμούς και την αποκατάσταση και θα ήθελα να μάθω και εγώ ορισμένα πράγματα.
Να τονίσω ότι τόσες πληροφορίες δεν τις δίνει κανεις και μάλιστα αφιλόκερδος
και αυτό είναι που μου έκανε εντύπωση
Στις 23/5/2011 έκανα χειρουργείο για αποκατάσταση πρόσθιου χιαστού στο ΚΑΤ με
αυτομοσχευμα Hamstring.
Τώρα έχω αρχίσει τις φυσικοθεραπείες 4 στον αριθμό και κάνω τα κλασικά που λένε ο Νίκος και ο Άρης.
Με Τεντωμένο το πόδι κάνω σύσπαση στον τετρακέφαλο να κρατήσω προς το έδαφος το γόνατο και προσπαθώ να κάνω υπέρταση και να σηκωσω την φτέρνα , το ίδιο το κάνω και με ένα μικρό μπουκάλι κάτω από την κλείδωση όταν πετυχω σωστά την έκταση τότε το σηκώνω και κάνω πάνω κάτω περίπου 20 φορές , αυτά τα κάνω και στο σπίτι συνολικά 3-4 φορές.
Εβαλα και λίγο βάρος σταδιακά 1.5 κιλό το λέω μπας και έχει σχέση με το ερώτημα μου.
Το ερώτημα μου είναι το εξής την Τέταρτη είχα πάει κανονικά στον φυσικοθεραπευτή και όλα ήταν ΟΚ , έτσι τουλάχιστον θεωρώ εγώ την επομένη μέρα Πέμπτη δεν μπορούσα να κάνω ούτε σύσπαση στο πόδι ούτε να το σηκώσω και έχω και μια μικρή άνοδο θερμοκρασίας στο γόνατο, σαν λίγο να έχει ερεθιστεί
Ο φυσικοθεραπευτής μου είδε ότι είναι λίγο ερεθισμένο και μου έκανε το γονατο με ένα μηχάνημα και gel για να κάνει καλύτερη αιμάτωση και μετά με το ζόρι κάναμε λίγες ασκήσεις.
Αυτός μου είπε ότι είναι στο μυαλό μου το σήκωμα και ότι δεν θα το έκανα και τις άλλες μέρες σωστά , αν και εγώ ένιωθα μια χαρά τις προηγούμενες μέρες .
Εγώ ποναω από εχτες και έχω μικρές σουβλιές και πιο πολύ από την δεξιά μεριά του γονατου και το νιώθω αδύναμο.
Και φυσικά σήμερα έκανα μόνο λίγες συσπάσεις και την άσκηση λίγο με το μπουκάλι και προσαγωγούς δεν έχω δύναμη σήμερα και αυτό με ανησυχεί λίγο
Να πως ότι εκανα δυο φυσικοθεραπείες την προηγούμενη εβδομάδα και δυο αυτήν που σας αναφέρω το πρόβλημα μου.
Ακομα να πω ότι ειμαι με τις πατεριτσες και ότι ακομα δεν θεωρω οτι ειμαι ΟΚ για να τις βγαλω.
Τωρα ειμαι στην τεταρτη εβδομαδα και ο γιατρος μου λεει ότι προς το τελος των 4ρων εβδομαδων να τις πεταξω και να περπατισω κανονικα χωρις να κουτσενω.
Ελπίζω να μην σας κούρασα.

aristos1978
17-06-2011, 14:03
Καλημέρα σε όλους και συγχαρητήρια για το ωραίο σας site.
Το όνομα μου είναι Χρήστος είμαι ετών 38 και είμαι τεχνικός ηλεκτρονικών υπολογιστών και ασχολουμε και με το judo.
Πήρα το θάρρος να γράψω αν και δεν έχω άμεση σχέση με τις καταδύσεις παρά μόνο ερασιτεχνικά, κάθε καλοκαίρι όταν πάω διακοπές παίρνω τα βατραχοπέδιλα και την μάσκα μου και βουτώ πιο πολύ για χαλάρωση και εξερεύνηση του βυθού έως τα 12-15 μετρά περίπου.
Είδα τις πληροφορίες που δίνουν τα δυο παιδιά Νίκος και Άρης σχετικά με τους τραυματισμούς και την αποκατάσταση και θα ήθελα να μάθω και εγώ ορισμένα πράγματα.
Να τονίσω ότι τόσες πληροφορίες δεν τις δίνει κανεις και μάλιστα αφιλόκερδος
και αυτό είναι που μου έκανε εντύπωση
Στις 23/5/2011 έκανα χειρουργείο για αποκατάσταση πρόσθιου χιαστού στο ΚΑΤ με
αυτομοσχευμα Hamstring.
Τώρα έχω αρχίσει τις φυσικοθεραπείες 4 στον αριθμό και κάνω τα κλασικά που λένε ο Νίκος και ο Άρης.
Με Τεντωμένο το πόδι κάνω σύσπαση στον τετρακέφαλο να κρατήσω προς το έδαφος το γόνατο και προσπαθώ να κάνω υπέρταση και να σηκωσω την φτέρνα , το ίδιο το κάνω και με ένα μικρό μπουκάλι κάτω από την κλείδωση όταν πετυχω σωστά την έκταση τότε το σηκώνω και κάνω πάνω κάτω περίπου 20 φορές , αυτά τα κάνω και στο σπίτι συνολικά 3-4 φορές.
Εβαλα και λίγο βάρος σταδιακά 1.5 κιλό το λέω μπας και έχει σχέση με το ερώτημα μου.
Το ερώτημα μου είναι το εξής την Τέταρτη είχα πάει κανονικά στον φυσικοθεραπευτή και όλα ήταν ΟΚ , έτσι τουλάχιστον θεωρώ εγώ την επομένη μέρα Πέμπτη δεν μπορούσα να κάνω ούτε σύσπαση στο πόδι ούτε να το σηκώσω και έχω και μια μικρή άνοδο θερμοκρασίας στο γόνατο, σαν λίγο να έχει ερεθιστεί
Ο φυσικοθεραπευτής μου είδε ότι είναι λίγο ερεθισμένο και μου έκανε το γονατο με ένα μηχάνημα και gel για να κάνει καλύτερη αιμάτωση και μετά με το ζόρι κάναμε λίγες ασκήσεις.
Αυτός μου είπε ότι είναι στο μυαλό μου το σήκωμα και ότι δεν θα το έκανα και τις άλλες μέρες σωστά , αν και εγώ ένιωθα μια χαρά τις προηγούμενες μέρες .
Εγώ ποναω από εχτες και έχω μικρές σουβλιές και πιο πολύ από την δεξιά μεριά του γονατου και το νιώθω αδύναμο.
Και φυσικά σήμερα έκανα μόνο λίγες συσπάσεις και την άσκηση λίγο με το μπουκάλι και προσαγωγούς δεν έχω δύναμη σήμερα και αυτό με ανησυχεί λίγο
Να πως ότι εκανα δυο φυσικοθεραπείες την προηγούμενη εβδομάδα και δυο αυτήν που σας αναφέρω το πρόβλημα μου.
Ακομα να πω ότι ειμαι με τις πατεριτσες και ότι ακομα δεν θεωρω οτι ειμαι ΟΚ για να τις βγαλω.
Τωρα ειμαι στην τεταρτη εβδομαδα και ο γιατρος μου λεει ότι προς το τελος των 4ρων εβδομαδων να τις πεταξω και να περπατισω κανονικα χωρις να κουτσενω.
Ελπίζω να μην σας κούρασα.
Καταρχάς περαστικά σου και υπομονή γιατί θα την χρειαστείς μέχρι να ολοκληρώσεις την αποκατάσταση στο γόνατο σου. Δεύτερον όσον αφορά εμένα αλλά σίγουρα και τον Νίκο ο οποίος και είναι ο μπαμπάς αυτού του τόπικ, απαντάμε σε κάποιες ερωτήσεις και βοηθάμε όσο μπορούμε μέσω ενός υπολογιστή, επειδή αγαπάμε και σεβόμαστε το επάγγελμα που κάνουμε. Δηλαδή τι θα είχα να κερδίσω παραπάνω αν δεν απαντούσα σε μία ερώτηση; Και στο φυσικοθεραπευτήριο μου να έρθει κάποιος για να τον δω απλά ή να του δώσω μια συμβουλή πάλι χωρίς χρήματα το κάνω. Εγώ, και σίγουρα και ο Νίκος το θεωρούμε αυτονόητο (βέβαια κάποιοι άλλοι ίσως να διαφωνούν).
Στο θέμα σου τώρα. Είναι φυσιολογικό μετά από κάποιες μέρες ασκήσεων το πόδι σου να το νοιώθεις λίγο πιο βαρύ, πιο κουρασμένο και να σε δυσκολεύει στις ασκήσεις, όπως επίσης είναι φυσιολογικό να ερεθίζεται, μην ξεχνάς ολόκληρο χειρουργείο έχεις κάνει. Αλλά αν νοιώθεις το πόδι σου πολύ ζορισμένο και δεν είσαι σίγουρος για κάτι καλύτερα να απευθύνεσαι στον γιατρό που σε χειρούργησε. Δεν αναφέρεις αν φοράς λειτουργικό νάρθηκα στο γόνατο αν και κατά 99,9% φοράς. Αν δεις στο πλάι που υπάρχει το γωνιόμετρο είναι κλειδωμένο σε κάποιες μοίρες κίνησης. Στην έκταση - τέντωμα σίγουρα είναι κλειδωμένο. Η πλήρης έκταση πρέπει να έρθει σταδιακά και χωρίς πολύ μεγάλο ζόρισμα από μέρους σου, γιατί όσο πιο πολύ τεντώνεις το γόνατο τόσο "τσιτώνει" και ο πρόσθιος χιαστός. Οπότε προσοχή στην κίνηση αυτή. Επίσης, αν και θα στο κάνει ο φυσικοθεραπευτής σου, παγοθεραπεία πάντα μετά από ασκήσεις στο γονατο σου. Και όταν λες από την δεξιά μεριά του ποδιού ο πόνος που εννοείς, από την μέσα μεριά του γόνατος ή από την έξω;

dankannn
17-06-2011, 14:42
Γεια σου Άρη και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Όχι δεν φοραω νάρθηκα μόνο το καλσόν και το οποίο το βγάζω όταν κάνω τις ασκήσεις.
Αυτό ήθελε ο κος Βαλιανατος από το ΚΑΤ ( αν ενοχλεί το όνομα πες μου και θα το σβήσω).
Παγωθεραπεια κάνω πάντα μετά τις ασκήσεις και γενικά βάζω και εκτός , έχω τις 3Μ και
πάντα μέσα στην θήκη τους κάτι ιδικά μπλε σαν gel.
Ακόμα το βάζω σε αναροπη θέση.
Ο γιατρός μου είπε να το ξεκουράσω λίγο, τον φυσικοθεραπευτή τον είδα λίγο απόλυτο
Και κάτι ακόμα μπας και να αφήνω καμία μέρα κενό μεταξύ των φυσικοθεραπειών ?
Όταν εννοώ πόνο είναι ενόχληση όπως κοιτώ το αριστερό γόνατο που έχει το πρόβλημα
λογικά από εκεί που βγήκε το μόσχευμα λίγο διαγώνια και κάτω.
Μπάνια να κάνω στην θάλασσα των Αύγουστο ?
Και βατραχοπέδιλα βάζω η όχι , αν και μου φαίνετε μακρινό να μπορώ.
Thanks και πάλι.
:123:

aristos1978
17-06-2011, 15:12
Γεια σου Άρη και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Όχι δεν φοραω νάρθηκα μόνο το καλσόν και το οποίο το βγάζω όταν κάνω τις ασκήσεις.
Αυτό ήθελε ο κος Βαλιανατος από το ΚΑΤ ( αν ενοχλεί το όνομα πες μου και θα το σβήσω).
Παγωθεραπεια κάνω πάντα μετά τις ασκήσεις και γενικά βάζω και εκτός , έχω τις 3Μ και
πάντα μέσα στην θήκη τους κάτι ιδικά μπλε σαν gel.
Ακόμα το βάζω σε αναροπη θέση.
Ο γιατρός μου είπε να το ξεκουράσω λίγο, τον φυσικοθεραπευτή τον είδα λίγο απόλυτο
Και κάτι ακόμα μπας και να αφήνω καμία μέρα κενό μεταξύ των φυσικοθεραπειών ?
Όταν εννοώ πόνο είναι ενόχληση όπως κοιτώ το αριστερό γόνατο που έχει το πρόβλημα
λογικά από εκεί που βγήκε το μόσχευμα λίγο διαγώνια και κάτω.
Μπάνια να κάνω στην θάλασσα των Αύγουστο ?
Και βατραχοπέδιλα βάζω η όχι , αν και μου φαίνετε μακρινό να μπορώ.
Thanks και πάλι.
:123:
Μπα δεν έχω πρόβλημα με τα ονόματα. Εκεί που εντοπίζεις τον πόνο είναι το σημείο που πήρε ο γιατρός το μόσχευμα οπότε λογικό να σε ενοχλεί και μην φοβάσαι δεν έχει σχέση με τον χιαστό. Αν και είμαι φυσικοθεραπευτής θα έλεγα ειδικά τώρα στην αρχή να ακούς τι λέει ο γιατρός, γιατί αυτός ξέρει σίγουρα καλύτερα τι έκανε στο γόνατο σου. Όσον αφορά τις θεραπείες αν κάνεις 2 την εβδομάδα από ότι κατάλαβα καλά, καλό θα ήταν να μοιράζεις τις μέρες, π.χ Δευτέρα -Πέμπτη ή Τρίτη-Παρασκευή αν και αυτό πρέπει να το συνεννοηθείς με τον φυσικοθεραπευτή σου. Επίσης μπάνια, βατραχοπέδιλα και λοιπές δραστηριότητες εξαρτώνται από το πρόγραμμα - πρωτόκολλο αποκατάστασης που ακολουθεί για την περίπτωση σου ο φυσικοθεραπευτής. πχ Πρόσφατα σε αθλήτρια του μπάσκετ με ρήξη ΠΧΣ έκανε μπάνιο από τον 2ο μήνα στην θάλασσα και τον 3ο μήνα ανοίγματα (τρεξίματα) στο παρκέ, ενώ ένας άλλος κύριος που είχα ασθενή μπήκε σε δραστηριότητες μετά τον 4ο μήνα. Το τι θα κάνεις εξαρτάται πρώτα από την κατάσταση του ποδιού σου, από τι επιτρέπει ο γιατρός σου και τι πρόγραμμα σου δίνει ο φυσικοθεραπευτής σου. Και ότι θέλεις εδώ είμαστε:102:.

Paridion
19-06-2011, 21:35
φοραγα το ναρθηκα μια βδομαδα τον εβγαλα και αρχιζω και περπαταω απο την τεταρτη σημερα ειναι κυριακη 4 μερες δηλαδη το νιωθω ποιο δυνατο το ποδι μου καθε μερα αλλα δε μπορω να το λυγισω ενω με το τεντωμα τα παω καλυτερα γιατι?????????αυτο ειναι συμπτωμα της ριξης???

NiVe
20-06-2011, 11:33
φοραγα το ναρθηκα μια βδομαδα τον εβγαλα και αρχιζω και περπαταω απο την τεταρτη σημερα ειναι κυριακη 4 μερες δηλαδη το νιωθω ποιο δυνατο το ποδι μου καθε μερα αλλα δε μπορω να το λυγισω ενω με το τεντωμα τα παω καλυτερα γιατι?????????αυτο ειναι συμπτωμα της ριξης???

Όχι,φίλε μου,αυτό είναι λογικό γιατί έχεις πάθει ``αγκύλωση``,΄ρικνωση δηλαδή των μαλακών μορίων λόγω ακινητοποίησης του νάρθηκα.:126:

Paridion
20-06-2011, 22:35

Paridion
22-06-2011, 02:51
nive θελω παλι τη γνωμη σου πηγα σημερα σε ενα φυσικοθεραπευτη που ειναι καλος για να του δειξω τη μαγνητικη κ να παρω μια γνωμη ακομα μ λεει επαθα ολικη ριξη κ οτι θελω χειρουργειο ...κ μ λεει θα κανουμε 10 θεραπειες μεχρι το σεπτεμβριο κ μετα να μπεις για χειρουργιο....τεσπα μ κοιταει το ποδι με τα κατθομαι ανασκελα κ μ πιανει το ποδι κ μ το τεντωνει με ολη τη δυναμη του και επαθα ζημια απο το πονο μετα μ γυρναει μπρουμυτα και μ το κανει παλι ...και ποναγα παρα πολυ μα παρα πολυ κ μετα μ σηκωνε το ποδι προς τα πανω κ μ ελεγε βαλε δυναμη κ σηκωσε το.....το κανα τεσπα σηκωνομαι ορθιος περπαταω κ το ποδι ειχε ανοιξει κ περπαταγα πολυ καλυτερα μια που περπαταω μια που αρχιζουν κ σβηνουν ολα γυρω μου και με ιδρωνω κ ειμαι ετοιμος να λιποθυμισω και λεω αμαν τι επαθα????? εντωμεταξει εχω χαμηλη φεριττινη 6 χρονια απο το στομαχι κ φετος το βρηκα κ παιρνς αγωγη μεχρι κ τωρα...κ μ ειπε ο γιατρος οτι ειναι απο την αναιμια.....συγλονιστικη μερα γ μενα περιμενω αποψη....ακομα ειμαι τρομοκρατημενος γιατι τετοιο σβησιμο δεν εχω ξαναπαθει ποτε και επισης με πονεσε παρα πολυ μα παρα πολυ.....δε ξερω αν ηταν καλο αυτο η κακο

aristos1978
22-06-2011, 09:58
nive θελω παλι τη γνωμη σου πηγα σημερα σε ενα φυσικοθεραπευτη που ειναι καλος για να του δειξω τη μαγνητικη κ να παρω μια γνωμη ακομα μ λεει επαθα ολικη ριξη κ οτι θελω χειρουργειο ...κ μ λεει θα κανουμε 10 θεραπειες μεχρι το σεπτεμβριο κ μετα να μπεις για χειρουργιο....τεσπα μ κοιταει το ποδι με τα κατθομαι ανασκελα κ μ πιανει το ποδι κ μ το τεντωνει με ολη τη δυναμη του και επαθα ζημια απο το πονο μετα μ γυρναει μπρουμυτα και μ το κανει παλι ...και ποναγα παρα πολυ μα παρα πολυ κ μετα μ σηκωνε το ποδι προς τα πανω κ μ ελεγε βαλε δυναμη κ σηκωσε το.....το κανα τεσπα σηκωνομαι ορθιος περπαταω κ το ποδι ειχε ανοιξει κ περπαταγα πολυ καλυτερα μια που περπαταω μια που αρχιζουν κ σβηνουν ολα γυρω μου και με ιδρωνω κ ειμαι ετοιμος να λιποθυμισω και λεω αμαν τι επαθα????? εντωμεταξει εχω χαμηλη φεριττινη 6 χρονια απο το στομαχι κ φετος το βρηκα κ παιρνς αγωγη μεχρι κ τωρα...κ μ ειπε ο γιατρος οτι ειναι απο την αναιμια.....συγλονιστικη μερα γ μενα περιμενω αποψη....ακομα ειμαι τρομοκρατημενος γιατι τετοιο σβησιμο δεν εχω ξαναπαθει ποτε και επισης με πονεσε παρα πολυ μα παρα πολυ.....δε ξερω αν ηταν καλο αυτο η κακο
Καλημέρα φίλε μου. Κάθε φυσικοθεραπευτής έχει τον τρόπο του και την τεχνική του στο πως πως δουλεύει και κυρίως στο πόσο ήπια ή βίαια δουλεύει. Αν κατάλαβα από αυτό που έγραψες ο συνάδελφος σου έκανε έναν χειρισμό για να επαναφέρει την κινητικότητα στην άρθρωση. Δυστυχώς αυτό κάποιες φορές είναι επώδυνο όπως κατάλαβες. Από την στιγμή που είδες αποτέλεσμα και μάλιστα άμεσο χαλάλι στον πόνο. Τώρα σε ότι έχει να κάνει με την ζαλάδα είναι λογικό. Έχεις αναιμία, ήσουν κάμποση ώρα ξάπλα, ζορίστηκες, πόνεσες, ανέβασες πίεση-σφυγμούς. Είναι απόλυτα φυσιολογικό να νοιώσεις αυτό που ένιωσες. Ίσως να έπρεπε να το έχεις αναφέρει στον συνάδελφο για να σε αφήσει λίγο ακόμα στο κρεββάτι πριν σηκωθείς. Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τις 10 θεραπείες θα τις κάνεις στους επόμενους 2 1/2 μήνες. Δηλαδή μία θεραπεία την εβδομάδα; Και σε ότι έχει να κάνει με το γόνατο, για το χειρουργείο, πάρε και άλλη μια γνώμη από κάποιον άλλο χειρούργο ορθοπεδικό.

NiVe
22-06-2011, 14:53
Εγώ την τεχνική δεν την κατάλαβα...
Για να δεις χιαστούς κάνεις την κλασική ``δοκιμασία συρταριού``...``lachman`s test``...και το ``pivot test``...δεν ξέρω τι σου`κανε δεν μπορώ να το καταλάβω έτσι όπως το λες. :121:

Paridion
24-06-2011, 01:57
εμενα το ποδι μου δε τεντωνει εντελως ουτε λυγιζει....οποτε μ επιασε το ποδι χαμηλα στο καλαμι κ στο μπουτι και με πολυ δυναμη κ αποτομα το τεντωσε σκεψου κ τωρα που στο λεω ακομα ανατριχιαζω:108: απο εκεινη την ωρα..και απο τισ 2 πλευρες ,,,

εντωμεταξυ ρε παιδια οπως το ποδι μ το καταλαβαινω καθε μερα και λιγο καλυτερα εκει που παω να δοκιμασω να περπατησω κανονικα χωρις να κουτσαινω,,,,μολις τεντωνει το γονατο νιωθω απο την εσωτερικη πλευρα του γονατου κ πανω οτι κατι σαν να ειναι ξεκολημμενο....κατι σαν να μην ενωνεται οταν γινεται η κινηση κ ετσι αμεσως το μαζευω γτ θα πεσω.....και δε μπορω να περπατησω κανονικα και κουτσαινω ενω προσπαθω...¨:((:122::122:

μηπως αυτο ειναι το συμπτωμα της λεγομενης ασταθειας????

Paridion
24-06-2011, 02:07
δε ξερω ποσες μ ειπε να κανω ανα βδομαδα απλα μ ειπε να κανω 10 συνολικα μεχρι σεπτεμβριο ωστε να ειναι το ποδι μου μεχρι τοτε σε καλη κατασταση δηλαδη να προσπαθησει να το τεντωσει μ ειπε αν μπορεσει.......μεχρι τοτε,,,,,,,

εμενα το ποδι μου δε τεντωνει εντελως ουτε λυγιζει....οποτε μ επιασε το ποδι χαμηλα στο καλαμι κ στο μπουτι και με πολυ δυναμη κ αποτομα το τεντωσε σκεψου κ τωρα που στο λεω ακομα ανατριχιαζω:108: απο εκεινη την ωρα..και απο τισ 2 πλευρες ,,,

εντωμεταξυ ρε παιδια οπως το ποδι μ το καταλαβαινω καθε μερα και λιγο καλυτερα εκει που παω να δοκιμασω να περπατησω κανονικα χωρις να κουτσαινω,,,,μολις τεντωνει το γονατο νιωθω απο την εσωτερικη πλευρα του γονατου κ πανω οτι κατι σαν να ειναι ξεκολημμενο....κατι σαν να μην ενωνεται οταν γινεται η κινηση κ ετσι αμεσως το μαζευω γτ θα πεσω.....και δε μπορω να περπατησω κανονικα και κουτσαινω ενω προσπαθω...¨:((:122::122:

aristos1978
24-06-2011, 09:59

Ακριβώς αυτό, σε συνδυασμό με κάποια αδυναμία. Όσον αφορά τον συνάδελφο και τις θεραπείες που σου είπε έχω μία αμφιβολία για την συχνότητα των θεραπειών που προκύπτει (10 σε 2,5 μήνες άρα μία την εβδομάδα) και το γιατί να περιμένεις 2 μήνες κουτσός ουσιαστικά μέχρι να κάνεις την επέμβαση αφού είναι απαραίτητη.

Paridion
25-06-2011, 02:28
αδυναμια δεν εχω....καλα παντως ο τετρακεφαλος εχει ξεσφιξει εντελως ...δεν λειτουργει καλα καθολου μαλλον για να ειναι ετσι...και ειμαι 65 κιλα 178 υπσος

δε βλεπω να τις κανω ετσι κ αλλιως δεν εχω λεφτα .....
γυμναστηριο μπορω να παω.....
εγω λεω να παω να κανω βαρη να το δυναμωσω λιγο αλλα δε ξερω ασκησεις και τοις μοιρες αυτων κ φοβαμαι μην κανω καμια μλκια και το κανω χειροτερα,,,,,,

Paridion
25-06-2011, 22:02
Eπισης πεστε μου λιγο ρε παιδια ασκησεις να κανω με τα οργανα κ χωρις( ...μοιρες κτλ....)που πρεπει να ειναι το οργανο...

NiVe
25-06-2011, 22:35
Είναι πολλές οι σελίδες αλλά αν ανατρέξεις πίσω θα δεις πολλές ασκήσεις που`χω ποστάρει για ενδυνάμωση 4-φάλου σε τραυματικές ή χρόνιες καταστάσεις...δούλεψε πολλές ισομετρικές και αρνητικές...για να προετοιμάσεις το πόδι όσο το δυνατόν καλύτερα πριν την επέμβαση...ο Άρης στα είπε πολύ καλά.:123:

dankannn
28-06-2011, 12:04
Παιδιά γεια σας και πάλι θα ήθελα μια ακόμα συμβουλή.
Το πόδι μου το νιώθω καλυτέρα και στις 23/6 έκλεισα μήνα από το χειρουργείο
Χιαστού, υπάρχουν μέρες φυσικά που το νιώθω πιο κουρασμένο + ότι πάω και στην δουλεία μου ,βλέπετε ιδιωτικός υπάλληλος οπότε σίγουρα το επιβαρύνω.
Το θέμα μου είναι ότι τώρα πάω με μια πατερίτσα και ο γιατρός μου είπε ότι από τώρα
μπορώ να φορτίζω παραπάνω το πόδι μου και κάποια στιγμή να πετάξω τις πατερίτσες
και να περπατήσω κανονικά.
Εγώ δεν νιώθω έτοιμος ακόμα είναι λογικό αυτό ? πρέπει να κάνω κάτι εγώ παραπάνω από αυτά που κάνω?
Επιχείρησα αλλά νιώθω αστάθεια οπότε δεν το επιχειρώ ακόμα , κάνω καλά η είμαι λάθος?
Είναι και το άγχος μια και που κάποιοι γνωστοί μου μου λένε ότι από την δεύτερη μερα από το χειρουργειο περπάτησαν χωρίς καν πατερίτσα , είναι δυνατον ?
Ευχαριστώ και πάλι.

NiVe
28-06-2011, 23:32
Παιδιά γεια σας και πάλι θα ήθελα μια ακόμα συμβουλή.
Το πόδι μου το νιώθω καλυτέρα και στις 23/6 έκλεισα μήνα από το χειρουργείο
Χιαστού, υπάρχουν μέρες φυσικά που το νιώθω πιο κουρασμένο + ότι πάω και στην δουλεία μου ,βλέπετε ιδιωτικός υπάλληλος οπότε σίγουρα το επιβαρύνω.
Το θέμα μου είναι ότι τώρα πάω με μια πατερίτσα και ο γιατρός μου είπε ότι από τώρα
μπορώ να φορτίζω παραπάνω το πόδι μου και κάποια στιγμή να πετάξω τις πατερίτσες
και να περπατήσω κανονικά.
Εγώ δεν νιώθω έτοιμος ακόμα είναι λογικό αυτό ? πρέπει να κάνω κάτι εγώ παραπάνω από αυτά που κάνω?
Επιχείρησα αλλά νιώθω αστάθεια οπότε δεν το επιχειρώ ακόμα , κάνω καλά η είμαι λάθος?
Είναι και το άγχος μια και που κάποιοι γνωστοί μου μου λένε ότι από την δεύτερη μερα από το χειρουργειο περπάτησαν χωρίς καν πατερίτσα , είναι δυνατον ?
Ευχαριστώ και πάλι.

Φίλε,ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου και μην φοβάσαι.Τι μόσχευμα πήρες (αν πήρες) αυτομόσχευμα,πτωματικό ή συνθετικό?
Να ξέρεις γενικά πως στον χιαστό τον πρώτο μήνα του δίνουμε και καταλαβαίνει γιατί σ`αυτή την περίοδο έχει την μεγαλύτερη δύναμή του.
Δεύτερη μέρα χωρίς πατερίτσες δεν έχω ακούσει,το θεωρώ πολύ τραβηγμένο...εκτός και αν φοράει νάρθηκα ακινητοποίησης...αλλά και πάλι...
Λογικό να φοβάσαι..αλλά βουρ και μην το σκέφτεσαι.:126:

dankannn
29-06-2011, 06:58
thanks Νικο.
Εκανα αυτομοσχευμα Hamstring αλλα ειμαι και 91 κιλα.
Εχτες εκανα λιγο χωρις πατεριτσες αλλα δεν νομιζω οτι μπορω να παω ετσι για δουλεια,
οποτε θα περνω την μια και θα προσπαθω μεσα στο σπιτι.

NiVe
29-06-2011, 18:51
Αφού πήρες από οπίσθιους μηριαίους να ξέρεις πως έχουν μεγάλη αντοχή...εκτός αυτού πρέπει να σου φύγει ο φόβος,να πιστεύεις στο πόδι σου και στις οδηγίες του θεραπευτή σου.Φυσικά δεν ξέρω ύψος αλλά τα 91 κιλά (σύμφωνα με τον τρόπο που το ανέφερες) πρέπει να μειωθούν.:126:

Paridion
30-06-2011, 21:12
παντως εχω ακουσει για πολλα λαθη σε πολλους που τα εχουν χειρουργησει και τους εχουν κανει ζημια αντι να τους το κανουν καλυτερο.....πλεον ημουν που ημουν με τους γιατρους επιφαλαχτικος .....εχω αρχισει κ φοβαμε πολυ το χειρουργιο......και δε ξερω αν το κανω.....

Paridion
03-07-2011, 02:04
ασκησεις που κανω ,,,,:139:

καθομαι μπρουμητα παιρνω ενα 2κιλο και κανω τουσ μηριαιους μεχρι ορθη γωνια γιατι μετα ποναω στο ενα ποδι.........

μετα καθομαι σε ενα παγκο και βαζω ενα 2-3κιλο στο ποδι τεντωμενο εντελως και το σηκωνω οσο φτανει .....

μετα κανω πλαγια διαταση ορθιος προς τα δεξια και μετα το ιδιο αλλα προς αριστερα....

με αυτες ξεκινησα πως τις βλεπετε??? καλες??? η το κανω χειροτερα???:121:

επισης με ποναει ο εσω πλαγιος στο λυγισμα κ δε μπορω να το λυγισω αυτο οφειλεται στο οτι εχει αγκυλωση η απο την ριξη???ριξη πλαγιου δεν εχω ομως...
μηπως εχει τραβηχτει ο πονος προς τα εκει απο τη προσθια ριξη???γιατι με ποναει και λιγο ποιο δεξια απο τον εσω πλαγιο ....ο προσθιος χιαστος δεν ειναι κατω απο το γονατο???:108:

Paridion
03-07-2011, 21:29
σημερα κανενας πονος απολυτως ολη τη μερα...ισως ηταν απο τα βαρη της προηγουμενης μερας

NiVe
03-07-2011, 22:47
Τα κιλά και το πρόγραμμα που βγάζει ο καθένας αλλάζει αναλόγως την περίπτωση-δυνατότητες το ατόμου...
Το οτι δεν μπορείς να κλείσεις καλά το πόδι είναι λόγω της αγκύλωσης,δεν παίζει ρόλο η ρήξη (εκτός από ειδικές περιπτώσεις όπου είναι κοντό το μέσχευμα).
...

Paridion
04-07-2011, 15:42
ποιο μοσχευμα λες:111::111::111:

Paridion
04-07-2011, 17:45
να παω για κανενα περπατημα ??? γιατι εχω 1 μηνα κοντα να κανω αεροβιο και εχω θολωσει εντελως στη κοιλια και γενικα πρεπει καπου να βγαλω τα νευρα μου κ με το ποδηλατο τα εβγαζα:101:...η δε κανει?

NiVe
05-07-2011, 00:11
ποιο μοσχευμα λες:111::111::111:

αχαχαχαχαχαχαχα έχω χάσει τ`αυγά και τα πασχάλια...λάθος φίλε.Το άλλο παιδί έκανε αρθροσκόπηση.:105:

dankannn
05-07-2011, 08:09
Δοξα τον θεο εμένα δεν ειναι κοντό. φτου φτου.
Εκανα και μπανιο το Σαββατο, ψαλιδακια και μικρα πηδηματάκια μεσα στο νερο.
Και την αλλη εβδομαδα παω πισινα ( φρουι ζελε κλπ σαν την διαφήμιση).
Ακομα παω χωρις πατεριτσες αν οχι αψογα, λες και ξεχασα να περπαταω
χαχα

Paridion
05-07-2011, 17:05
φιλος να σε ρωτησω κατι ολικη ναρκωση εκανες η τοπικη...ποσες μερες εκατσες στο χειρουργιο-νοσοκομειο..???
γενικα θελω να μ πεις πανω κατω τι γινεται....κ ποσα λεφτα για φισικοθεραπειες ποσο ο ναρθηκας και ολα αυτα ....

dankannn
06-07-2011, 12:35
φιλος να σε ρωτησω κατι ολικη ναρκωση εκανες η τοπικη...ποσες μερες εκατσες στο χειρουργιο-νοσοκομειο..???
γενικα θελω να μ πεις πανω κατω τι γινεται....κ ποσα λεφτα για φισικοθεραπειες ποσο ο ναρθηκας και ολα αυτα ....

Καλημέρα φιλε.
Φυσικά και αν μπορώ να σε βοηθήσω.
Πρώτα από όλα εγώ την έκανα στο ΚΑΤ δεν ήθελα να σκάσω ένα σκασμό λεφτά έξω πχ Νικολάου .
Στο ΚΑΤ είναι ο Βαλιανατος που ήταν μαζί με τον πασίγνωστο Νικολάου και υπάρχει και η κα Παπαδακου η οποία είναι the best και αυτή σαν γιατρός.
Εγώ το έκανα Δευτέρα και Πέμπτη μεσημέρι έφυγα.
Στα ιδιωτικά φεύγεις την δεύτερη μέρα λόγο κόστους.
Την πρώτη μέρα πονάς αρκετά αλλά με τα παυσίπονα το αντέχεις , φυσικά είναι και θέμα ανθρώπου ο πόνος.
Και ναι έκανα ολική νάρκωση , δεν έχεις κάτι να ανησυχείς αν δεν έχεις προβλήματα υγείας.
Δεύτερη μέρα σου βγάζουν τα σωληνάκια και τις γάζες και σου βάζουν ένα καλτσόν για πιθανή θρόμβωση και όποιος έχει κάνει και μηνίσκο βάζει και λειτουργικό νάρθηκα.
Ξεκινάς με πατερίτσες κάνα σουλάτσο αν έχεις αντοχές την ιδια μέρα και σφίξιμο στον τετρακέφαλο και σήκωμα του ποδιού.
Κάργα αντιβίωση μέσα στο νοσοκομείο και για δυο εβδομάδες αφού φύγεις + κάτι αντιφλεγμονώδη και κάνα παυσίπονο αν πονάς αρκετά.
Τις πρώτες δυο εβδομάδες δεν ήμουν και στα καλύτερα μου + ότι δεν μπορούσα να περπατήσω με τις πατερίτσες , ήταν και θέμα ψυχολογίας γιατί είμαι αρκετά δραστηριος άνθρωπος και μου είχαν κοπή τα φτερά.
Στις 15 μέρες κόβεις τα ραματακια σου λέει ασκήσεις ο γιατρός και αρχίζεις και Φυσικοθεραπείες.
Εγώ προσωπικά άρχισα να νιώθω καλύτερα μετά της 4η εβδομάδα , είχα και κάτι δέκατα και ταλαιπωρήθηκα γενικά.
Να πω ότι στην δουλεία πήγα στις 4 εβδομάδες και αυτό μπορεί να με ταλαιπώρησε παραπάνω , αν μπορείς κάτσε όσο περισσότερο μπορείς.
Τώρα είμαι στις 42 μέρες μετά το χειρουργείο και περπαταω χωρίς πατερίτσες φυσικά δεν το έχω βρει τέλεια με το περπάτημα ακόμα αλλά θεωρώ ότι είναι θέμα ήμερων.
Τώρα αρχισα και ποδήλατο και έκανα και ένα μπάνιο στην θάλασσα.
Από αυτή την εβδομάδα που θα έχω πάλι άδεια ξεκινώ πισίνα
Που θεωρώ ότι θα με βοηθήσει αρκετά.
Σχετικά με το κόστος σου έστειλα προσωπικό μήνυμα δες και ότι άλλο θες
μου λες.

Paridion
06-07-2011, 20:59
εχω προβλημα με το στομαχι μου και μ πεφτει η φεριτινη ειναι ενα θεμα που θελει κουβεντα.....
ευχαριστω για τις λεπτομερειες.....

katerina1977
10-07-2011, 16:42
Νίκο γεια και από εμένα. Καινούργια στην παρέα. Πολύ μεγάλη η αξία από αυτό που κάνεις. Το πρόβλημα μου είναι διπλό. Μέση και γόνατο. Το πόρισμα της αξονικής για την μέση γράφει :
'' Από το 04 - 05 διάστημα παρατηρείται μετρίου βαθμού οπισθία κεντρική πρόπτωση του μεσοσπονδυλίου δίσκου. Το εύρημα αυτό έχει σαν συνέπεια την μέτρια πίεση του προσθίου χείλους του μυελικού σάκου συνοδός δε ελαφρά ελάττωση του εύρους του σπονδυλικού σωλήνος ( προσθιοπισθία διάμετρος 12 χιλιοστά ). Δεν ελέγχεται ουσιώδης ελάττωση του εύρους των πλαγίων σπονδυλικών τμημάτων στο ίδιο επίπεδο.
Άπό το 05 - Ι1 διάστημα μικρού βαθμού οπισθία πρόπτωση του μεσοσπονδυλίου δίσκου δεν σνενεύει ουσιωδώς τα πλάγια σπονδυλικά τρήματα και τον σπονδυλικό σωλήνα στο επίπεδο αυτό''.
Ξέρω ότι η μέση δεν βελτιώνεται και όταν με πιάνει θέλει ανάπαυση.
Το 2ο πρόβλημα είναι το δεξί γόνατο. Μου βρήκε ο γιατρός χονδροπάθεια 2ου σταδίου και υδραρθρό. Μου έδωσε ασκήσεις ισοτονικές τις οποίες κάνω με ευλάβεια. βελτίωση στον τετρακέφαλο είδα λίγο αλλά το γόνατό μου είναι πρησμένο εδώ και μια βδομάδα ( διαφορά 4 εκατοστά από το άλλο ). Τον τελευταίο μήνα με πονάει συνέχεια ειδικά το βράδυ σε σημείο που δεν μπορώ να κοιμηθώ, είναι μουδιασμένο και το νιώθω βαρύ. Σκάλες με το ζόρι ως τον 2ο όροφο και το πολύ 40 λεπτά περπάτημα. Έχω χάσει 6 κιλά με οριακό ΔΜΣ ( 1.70 ύψος και αρχικά κιλά 72 ) και κάνω καθημερινά κολύμπι ( καλοκαίρι σε θάλασσα και χειμώνα σε πισίνα ). Το γόνατο τρίζει συνέχεια και έχει αστάθεια μεγάλη. Η ταλαιπωρία μου κρατάει 6 χρόνια με το γόνατο και η δουλειά μου απαιτεί πολύ οδήγηση και ορθοστασία. Η απορία μου είναι αν αξίζει να το κρατάω σε αυτή την κατάσταση με συντηρητική αγωγή ( ξέρω ότι δεν βελτιώνεται αλλά συντηρείται η κατάσταση ) ή μήπως να πάω σε αρθροσκόπηση πριν με οδηγήσει σε οστεοαρθρίτιδα και πάω για αλλαγή γόνατου ; ( θέμα ρουτίνας πια η αρθροσκόπηση ). Κατά πόσο αποκαθίσταται η χονδροπάθεια με φυσικοθεραπεία και με ασκήσεις;
Συγνωμη για το μεγάλο μήνυμα αλλά η γνώμη σου μου είναι πολύ χρήσιμη.

katerina1977
10-07-2011, 17:36
Επίσης ξέχασα να πω ότι ο γιατρός μου έγραψε γλυκοζαμίνη Donarot συγκεκριμένα αλλά δεν το παίρνω διότι έχω κάποια επιφύλαξη για την γλυκοζαμίνη, μετά από μια μικρή έρευνα που έκανα στο ίντερνετ

NiVe
11-07-2011, 23:12
Κατερίνα καλησπέρα και περαστηκά σου.
Ας τα πάρουμε από την αρχή.Η χονδροπάθια δεν είναι κάτι το τραγικό αν αναλογιστείς πως το μεγαλύτερο ποσοστό των ατόμων άνω των 18-20 ετών έχει! Είναι φυσιολογική φθορά του οργανισμού μας δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι,μόνο να το συντηρήσουμε και να βελτιώσουμε όσο μπορούμε την δύναμη και την ελαστικότητα της περιοχής έχοντας σαν σκοπό την σωστή τροχιοδρόμηση της επιγονατίδας μέσα στο κνημιαίο πλατώ.Φυσικά αν το πετύχουμε αυτό τότε το πρόβλημα θα το ξεχάσεις.
π.χ. εγώ έχω άμφο και μάλιστα στο δεξί δευτέρου,δεν μ`ενοχλεί παρά μόνο όταν παραμελήσω τα βάρη ή την γυμναστική για αρκετό καιρό.
Ανάτρεξε μερικές σελίδες πίσω και δες κάποιες ασκήσεις που`χω βάλει για χονδροπάθια.Την γλυκοζαμίνη πάρτην απλά μην περιμένεις τρελά πράγματα γιατί πολύ απλά είναι η μία από τις δύο θεμέλιες ουσίες του χόνδρου (μαζί με την χονδροϊτίνη) αλλά ο οργανισμός τα παράγει μέχρι να σταματήσει η ανάπτυξή μας,μετά ή υποπαράγεται ή παύει να παράγεται.:133:
Θα σταθώ στο ύδραρθρο,αυτό Κατερίνα αντικατοπτρίζει τραυματισμό και μάλιστα μηνίσκων.Συνήθως ο μηνίσκος κάνει ύδραρθρό και η εξάρθρωση επιγονατίδας.Από χονδροπάθια δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνει ύδραρθρο.:112:
Ψάξτο καλά,γιατί αν μπορείς να κάνεις MRI θα στα δείξει ακριβώς.Μα καλά ο γιατρός δεν σου`κανε τεστ? :133:
Όπως και να`χει κράτα αυτό,η χονδροπάθια δεν περνάει ποτέ,μαθαίνουμε να ζούμε μ`αυτό αλλά αν κάνεις σωστή δουλειά και μάλιστα με καλό πρόγραμμα την ξεχνάς!!!
Το ύδραρθρο κοίταξέ το περαιτέρω,είναι ύδραρθρο και όχι μπαλάκι με νερό??? Η επιγονατίδα σου ``κολυμπάει``,δηλαδή σε σύγκριση με το άλλο,στο γόνατο που`χει ύδραρθρο η επιγονατίδα ολισθαίνει πιο εύκολα μέσα-έξω-πάνω-κάτω?

Φιλικά Νίκος.....

υ.γ. μήπως χτύπησες....πώς πήγες στον γιατρό? Έτσι απλά σε πόναγε? Μήπως έκανες κάτι που σου προκάλεσε μηχανισμό κάκωσης?

katerina1977
12-07-2011, 01:06
Νίκο σε ευχαριστώ πάρα πολυ για τις συμβουλές. Όλες αυτές τις ασκήσεις που έβαλες πιο πριν τις κάνω συν καθημερινό κολύμπι. ΜRI έχω κάνει και γράφει '' μηνίσκοι και χιαστοί φυσιολογικοί, τετρακέφαλοι επίσης φυσιολογικοί. Το συμπέρασμα αναφέρει χονδροπάθεια και ύδραρθρο ''. Ο γιατρός με εξέτασε κάνοντας κάποιες κινήσεις στο πόδι μου και είπε αγωγή συντηρητική για έναν χρόνο και μετά αρθροσκόπηση χωρίς να αναφέρει την μέθοδο ( δηλαδή τρυπανισμό, μικροκατάγματα κτλ ). Και εμένα ο νους μου πήγε σε μηνίσκο αρχικά. Ειλικρινά δεν θυμάμαι αν χτύπησα. Ίσως είναι φθορά από κωπηλασία που έκανα. Το έχω από το 2006 με μεγάλη ενόχληση και πόνο και κανένας γιατρός στην πόλη μου δεν έκανε διάγνωση μέχρι που έβγαλα μαγνητική και πήγα Αθήνα σε αθλίατρο τραυματιολόγο. Σχετικά με την επιγονατίδα μου την νιώθω στο δεξί πιο χαλαρή και μου φεύγει όλο το γόνατο πίσω. Όταν τεντώνω το πόδι μου η επιγονατίδα κάνει διαφορετική κίνηση σε σχέση με το άλλο με διαφορετική κατεύθυνση κάθε φορά, αλλά όχι πάντα, τρίζει σε κάθε λύγισμα και τέντωμα και φυσικά δεν έχει την ίδια επαναφορά με το άλλο. Είναι πρησμένο από την έξω ( δεξια πλευρά ) έχει ένα μπαλάκι και πάνω από το γόνατο έχει ένα πρήξιμο σε όλη την μπροστινή επιφάνεια σαν σαμπρελίτσα.

NiVe
12-07-2011, 19:05
Αφού στην μαγνητική οι μηνίσκοι σου ήταν καθαροί τότε οδηγούμαστε στην τελευταία υπόθεση αυτή του υπεξαρθροίματος επιγονατίδας και τραυματισμού των καθεκτικών σου συνδέσμων εξού και του ύδραρθρο.Στην μαγνητική σου σίγουρα θα μιλάει και για καθεκτικούς,αλλά για να μην τους αναφέρεις μάλλον η απεικόνισή τους είναι φυσιολογική...
Κωπηλασία...μμμ...ενδέχεται να`ναι και από αυτό λόγο της στάσης και της εκτόνωσης που γίνεται με τα γόνατα.

katerina1977
13-07-2011, 17:21
'' Από τον έλεγχο του προσθίου διαμερίσματος και του εκτατικού μηχανισμού οι τένοντες τετρακέφαλος και επιγονατιδικός απεικονίζονται φυσιολογικοί, η δε επιγονατίδα φυσιολογική θέση και επαλληλία με την μηριαία τροχηλία. Οι εξωρθρικές δομές της ιγνυακής κοιλότητας δεν εμφανίζουν παθολογικά στοιχεία '' Δηλαδη υποθέτω ότι όλα οκ. Αν αναφέρει καθεκτικούς συνδέσμους προφανώς αυτοί πρέπει να είναι ο επιγονατιδικός.

NiVe
13-07-2011, 22:22
Οι καθεκτικοί είναι ακριβώς κάτω από την επιγονατίδα και προς τα κάτω...αλλά αν είχες θέμα θα το ανέφερε σίγουρα.:105:

Paridion
23-07-2011, 01:17
παω σημερα μετα απο 40 μερες να γραψω φυσικοθεραπειες σε εναν γιατρο του τεβε και οχι σε αυτον που εκανα τη διαγνωση για τον χιαστο.....

ενω εχω ξεκινησει 3 βδομαδες την ενδυναμωση με τα βαρη και ξεκινησα εδω και μια βδομαδα τις φυσικοθεραπειες......

του λεω δε μου κοιτας και μια το ποδι ........και μ λεει εδω πονας (σε ενα σημειο) και του λεω ναι εδω και μερες(το ειχα αναφερει κ στον αλλο γιατρο που με κοιταγε) οταν κοιμαμαι .....μου λεει το ποδι σου δε τεντωνει απο αυτο εχεις μπλοκ μηνισκου δηλαδη ριξη

και του λεω οτι στη μαγνητικη δε φανηκε κατι τετοιο..τεσπα μου πε να ξαναπαω...

δηλαδη ρε φιλε θελουν να τους γ@μησω??? με το πονο μου παιζουν οι καραγκιοζηδες????
μου εχουν γ@μησει ολο το καλοκαιρι ...

τι θα κανω τωρα??? οι θεραπειες πεταμενες θα πανε??? χειρουργιο για τον χιαστο ελεγα να το κανω χειμωνα τωρα τι θα κανω με τη ριξη του μηνισκου???

dankannn
23-07-2011, 12:45
Μαζί θα γίνουν αυτά στο χειρουργείο.
Με το που μπαίνουν στο γόνατο βλέπουν τι άλλο έχει και το φτιάχνουν
εγώ ας πούμε είχα και οστικό κάταγμα.
Αν και το έδειχνε η μαγνητική όταν ο γιατρός έκανε την αρθροσκόπηση
δεν χρειάστηκε να κάνει κάτι γιατί είχε κολλήσει.
Οι θεραπείες γιατί να είναι πεταμένες?
Και τα είπαμε και στο μήνυμα αφού έχεις καλό γιατρό στην Άμφισσα πήγαινε εκεί.
Αυτός θα δει την μαγνητική καλυτέρα από όλους και θα σου πει αν έχεις
πρόβλημα και με τον μηνίσκο σου.

Paridion
24-07-2011, 01:46
ηθελα να περασει το καλοκαιρι γ αυτο αλλα ετσι οπως εγινε με φρικαραν εντελως οι καραγκιοζηδες....θα κανονισω να παω να με δει.....στην αμφισσα ...

μα ειναι δυνατον ομως να παθω τετοιο πραγμα μετα απο 45 μερες να μ πουν εχω μπλοκ μηνισου και ο αλλος ο γιατρος μ ειπε εχω αγκυλωση.....χχαχααχαχχαχα και εγω το πιεζα μεε δυναμη να σπασω την αγκυλωση τι να λεμε τωρα....θα εχω κανει καμια ολικι ριξη στο μηνισκο απο το πουθενα

NiVe
25-07-2011, 00:56
Πφφφφ....έμπλεξες ρε γαμώτο.
Φίλε μου μην ανησυχείς,στην αρθροσκόπηση θα στο ``καθαρίσουν` το γόνατο εξ`ολοκλήρου. Θα σου κάνουν συνδεσμοπλαστική και μαζί συρραφή μηνίσκου. Αχ,αυτό το μπλοκ το φωνάζω και όλοι με λένε υπερβολικό...:133:
Οι θεραπείες δεν πάνε χαμένες γιατί πολύ απλά μετά δεν ξικενάς από το 0 αλλά έχεις ένα καλό υπόβαθρο και το πόδι σου ``θ`ακούσει`` πολύ καλύτερα στην αποκατάσταση απ`ό,τι αν δεν είχες κάνει τίποτα...
Καλό κουράγιο....:126:

NiVe
25-07-2011, 00:58
ηθελα να περασει το καλοκαιρι γ αυτο αλλα ετσι οπως εγινε με φρικαραν εντελως οι καραγκιοζηδες....θα κανονισω να παω να με δει.....στην αμφισσα ...

μα ειναι δυνατον ομως να παθω τετοιο πραγμα μετα απο 45 μερες να μ πουν εχω μπλοκ μηνισου και ο αλλος ο γιατρος μ ειπε εχω αγκυλωση.....χχαχααχαχχαχα και εγω το πιεζα μεε δυναμη να σπασω την αγκυλωση τι να λεμε τωρα....θα εχω κανει καμια ολικι ριξη στο μηνισκο απο το πουθενα

το μπλοκ αυτό υποδηλώνει (ή τουλάχιστον μεγάλη ρήξη 70-80%)...:127:

Paridion
26-07-2011, 02:43
κ ποσο καιρο θελει μετα αποθεραπεια???? πω εχω φρικαρει τελειως δε μπορω να το χωνεψω να κανω μαγνητικη να μην δειχνει κατι και μετα να παθαινω απο το γυμαναστηριο ολικη ριξη μηνισκου???????
δηλαδη ελεος ....ποσο ποιο χειροτερα????

Paridion
26-07-2011, 02:47
και να μ λενε εχω παθει αγγυλωση????????? καλα ο φυσικοθεραπευτης δεν μπορουσε καπως να το δει??? με βαλαν κ εκανα στο μηχανημα για τεντωμα ποδιου κ εγω ειχα ριξη?????????????? δηλαδη ελεος ρε φιλεεε τι ειναι αυτα???????????

με τη ζωη μ παιζουν???? η μαγνητικη γτ δε το εδειξε??? οτι εχω και ριξη μηνισκου???? θα τρελαθω ετσι,,,

NiVe
26-07-2011, 19:42
...βάζεις ερωτήματα που τουλάχιστον από εδώ δεν μπορώ να σου απαντήσω.
Μπες για αρθροσκόπηση και κάνοντας την προσπέλαση θα τα δούνε όλα και θα σου καθαρίσουν το γόνατο.
Αν έχεις και χιαστό πας για 10-12 εβδομάδες.:133:

Paridion
26-07-2011, 21:15
ε ναι αυτο θα κανω τωρα κ τπτ αλλο απλα δε ξερω αν πρεπει να συνεχισω ισομετρικες.... εξτενσιον...ποδηλατα κ ολα αυτα που εκανα ...δικεφαλους ..εκτασεις,,,κκτλ

NiVe
26-07-2011, 22:34
Εννοείται...:105:

panos_iraklio
14-08-2011, 02:41
καλησπερα
ειμαι 21 και πηγαίνω γυμναστηριο τους τελευτεους 4 μηνες
εχθες φευγοντας απο το γυμναστηριο ενιωσα ενα πονο στο δεξι γονατο
δεν με πονα οταν το γυριζω το ποδι μου δεξια και αριστερα
με πονα ομως στα καθησματα και οταν το λυγιζω νιωθω ενα κρατς(συγνωμη για την επιστημονικη προσεγκιση :) ) αυτο ειναι μηνισκος η απλα πρεπει να ξεκουρασω το γονατο μου και θα περασει;Μενω σε χωριο και το νοσοκομειο δυστυχώς βρισκεται πολυ μακρια και δεν θελω να οδηγήσω 40 χιλιομετρα αν προκειται για κατι που δεν χρειαζεται και πολύ προσοχη.Μπορεις να μου πεις λοιπον αν ειναι μηνισκος

NiVe
15-08-2011, 14:03
Ο μηνίσκος συνήθως βγάζει ύδραρθρο,δηλαδή ένα μπαλάκι από εκχύμωση της άρθρωσης,δεξιά ή αριστερά από το γόνατο προς τα κάτω.
Αλλά από το γυμναστήριο μπορεί να κούρασες απλά το γόνατό σου και να σου`βγαλε πόνο,δεν πάει να πει πως τραυμάτισες μηνίσκο αλλά ούτε και τ`αντίθετο,εκτός αν έχεις ιστορικό.
Το`χω πάθει και`γω αυτό όταν βάζω κιλά μετά από καιρό αποχής...:126:

panos_iraklio
15-08-2011, 21:44
Δεν νομιζω να ειναι απο το γυμναστηριο γιατι δεν γυμναζω τα ποδια μου (κακως βεβαια
) και οταν σηκωνω κιλα το κανω καθισμενος σε παγκο για να μην ζοριζω τα ποδια και την μεση μου
Οσο για το μπαλακι που λες δεν το εχω δει
τι να πω ..θα ξεκουρασω το γονατο μου για 1-2 μερες και αμ δεν φυγει ο πονος θα παω αναγκαστικα στο νοσοκομειο
Ευχαριστω παντος για την γρηγορη ανταποκριση
Να'σαι καλα

NiVe
15-08-2011, 22:59
Κακώς που δεν παίζεις πόδια...πολύ κακώς!!!! :133:

hariska
16-08-2011, 00:00
Φίλε κάνεις αρκετά λάθη και θα τα πληρώσεις σε μερικά χρόνια.
Γυμναστής δεν υπάρχει.εκεί; σηκώνεις βαρη καθιστός για να μην ταλαιπωρεις τη μέση; τη γ@μ@ς τη μέση.

Και αφού δεν κανεις πόδια, τα καθίσματα τι τα θες;

Sent from my MB525 using Tapatalk

panos_iraklio
16-08-2011, 01:36
Τους πρωτους 3 μηνες επαιζα ποδια αλλα σταματησα για ενα μηνα και οταν ειδα οτι πιαστηκα απο την μεση και πανω ειπα"δεν παιζω ποδια γιατι θα πιαστω και εκει"
Καποια στιγμη θα το παρω αποφαση και θα ξαναρχισω να παιζω ποδια
Σε περιπτωση που εχω μηνισκο αλλα δεν το εχω χτυπισει και πολυ ασχημα μπορω να την γλιτωσω μονο με καλαμιδα και φυσικοθεραπεια η θα χρειαστω οπωσδηποτε χειρουργγειο;

panos_iraklio
16-08-2011, 01:38
πως γαμ**αω την μεση κανοντας δικεφαλα με αλτηρες;;
Αυτο εννοουσα
απο'τι ξερω ομως αυτα τα κανουν ολοι και δεν νομιζω αυτο να γα*α την μεση

panos_iraklio
16-08-2011, 01:45
Οταν λεω οτι σηκωνω βαρη καθιστος εννοω δικεφαλα και τρικεφαλα με αλτιρες δεν σικωνω στραβομπαρα οριθιος αλλα κανω σε ενα μηχανημα για δικεφαλα δεν εννοω οτι σηκωνω στραβομπαρα καθιστος η κατι τετειο
και οταν λεω για καθησματα εννοω στην καθημερινοτητα μου και οχι στο γυμναστηριο
Sorry εγω δεν το εξηγησα σωστα εξαρχης

NiVe
17-08-2011, 22:03
Πάνο δεν στηρίζουμε ποτέ μία κολώνα μόνο από την μία πλευρά...αν καταλαβαίνεις τι εννοώ!!!
Κάποιοι μύες είναι σταθεροποιοί,άλλοι πρωταγωνιστές,άλλοι συναγωνιστές και άλλοι ανταγωνιστές σε μία κίνηση....απλά πρέπει να καταλάβεις πως το ανθρώπινο σώμα είναι αλυσίδα....

Lchristou
24-08-2011, 13:46
προσοχή βρε παιδιά, μην το παρακάνετε με το γυμναστήριο γιατι κάποια στιγμή σηκώνονται πόδια,μέση και ώμοι και μας βαράνε κατακέφαλα....
Νικο τα φώτα σου,

πάνε περί τα 5 χρόνια που δυστυχώς σταμάτησα την ποδηλασία,την είχα ξεκινήσει μετά απο ένα ατύχημα που είχα στον στρατό το 96, προτροπή άριστου γιατρου, διευθυντή τότε Β ορθοπεδικής στο 401 που μετά απο 7 μήνες πόνου βρήκε με ψηλάφιση οτι δεν βρήκανε μαγνητική,σπινθηρογράφημα και ακτινογαφίες. μέχρι και εξετάσεις αίματος για λοιμώδη νοσήματα που προσβάλλουν τα οστά είχα κάνει ο έρημος...
είχα τα εξής, συνδεσμικές χαλαρώσεις τετρακέφαλου,ρήξη λαγοκνημιαίας ταινιας στο ισχίο,συνδεσμική χαλάρωση λαγώνα,τενοντίδες περιμετρικα απο τον προσαγωγό μέχρι το ισχίο και ισχυρότατη θλάση στον προσαγωγό και στο ισχίο ( το ισχίο μάλιστα είχε εκτοπιστεί απο την θέση του προκαλώντας μου τότε μελάνιασμα σε όλη την περιοχή.
ο γιατρός αυτός λοιπόν με έβαλε πρώτα σε φυσιοθεραπείες 15 ημερών οπου και πήρα τα πάνω μου και έκτοτε ξεκίνησα ποδήλατο με όλες τις σωστές προδιαγραφές ( ρούχα,παπούτσια ποδηλασίας κτλ) με τα ανάλογα ζεστάματα,προπόνηση κτλ.
για πολλά χρόνια τα πόδια μου ηταν πρότυπο, αφότου σταμάτησα και ιδίως το τελευταίο 6μηνο, έχω αρχίσει να πονάω ελαφρά απο την καθιστική εργασία που κάνω και φυσικά οι προσαγωγοί μου ''τρίζουν''
το ισχίο δε,απέκτησε ξανά την ιδιότητα του ''κροτούν ισχίου'' και μπαινοβγαίνει όποτε και αν το θελήσω....
ποδήλατο πια δεν μπορώ να κάνω με ένταση παρά μόνο λίγο, λόγω της μεγαλοκαρδιάς που διέγνωσαν καρδιολόγοι πρόπερσι ( τα φταιει το ποδήλατο και οι 50αρες+ χιλιομέτρων καθημερινά...)
αν κάνω θεραπείες, λές να βοηθήσει την κατάσταση? να μπώ πάλι σε πρόγραμμα γυμναστικής και γενικότερα δουλέματος των ποδιών ειναι απίθανο λόγω βεβαρυμένου προγράμματος.
ευτυχως περπατώ για τουλάχιστον 1 ώρα καθημερινά με τον σκύλο οπότε κάτι κάνω...
σε ευχαριστώ.

Paridion
24-08-2011, 16:36
βρηκα ιατρειο με λαζερ μηχανημα να το προτιμησω στην αποθεραπεια του χιαστου μετα το χειρουργιο?

NiVe
25-08-2011, 00:36
βρηκα ιατρειο με λαζερ μηχανημα να το προτιμησω στην αποθεραπεια του χιαστου μετα το χειρουργιο?

Όλα τα φυσ/ρια έχουν laser....δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο όσον αφορά την αποκατάσταση...αν δεν πέσει χέρικαι κινητοποίηση μην περιμένεις το laser!!!:137:

NiVe
25-08-2011, 00:38
προσοχή βρε παιδιά, μην το παρακάνετε με το γυμναστήριο γιατι κάποια στιγμή σηκώνονται πόδια,μέση και ώμοι και μας βαράνε κατακέφαλα....
Νικο τα φώτα σου,

πάνε περί τα 5 χρόνια που δυστυχώς σταμάτησα την ποδηλασία,την είχα ξεκινήσει μετά απο ένα ατύχημα που είχα στον στρατό το 96, προτροπή άριστου γιατρου, διευθυντή τότε Β ορθοπεδικής στο 401 που μετά απο 7 μήνες πόνου βρήκε με ψηλάφιση οτι δεν βρήκανε μαγνητική,σπινθηρογράφημα και ακτινογαφίες. μέχρι και εξετάσεις αίματος για λοιμώδη νοσήματα που προσβάλλουν τα οστά είχα κάνει ο έρημος...
είχα τα εξής, συνδεσμικές χαλαρώσεις τετρακέφαλου,ρήξη λαγοκνημιαίας ταινιας στο ισχίο,συνδεσμική χαλάρωση λαγώνα,τενοντίδες περιμετρικα απο τον προσαγωγό μέχρι το ισχίο και ισχυρότατη θλάση στον προσαγωγό και στο ισχίο ( το ισχίο μάλιστα είχε εκτοπιστεί απο την θέση του προκαλώντας μου τότε μελάνιασμα σε όλη την περιοχή.
ο γιατρός αυτός λοιπόν με έβαλε πρώτα σε φυσιοθεραπείες 15 ημερών οπου και πήρα τα πάνω μου και έκτοτε ξεκίνησα ποδήλατο με όλες τις σωστές προδιαγραφές ( ρούχα,παπούτσια ποδηλασίας κτλ) με τα ανάλογα ζεστάματα,προπόνηση κτλ.
για πολλά χρόνια τα πόδια μου ηταν πρότυπο, αφότου σταμάτησα και ιδίως το τελευταίο 6μηνο, έχω αρχίσει να πονάω ελαφρά απο την καθιστική εργασία που κάνω και φυσικά οι προσαγωγοί μου ''τρίζουν''
το ισχίο δε,απέκτησε ξανά την ιδιότητα του ''κροτούν ισχίου'' και μπαινοβγαίνει όποτε και αν το θελήσω....
ποδήλατο πια δεν μπορώ να κάνω με ένταση παρά μόνο λίγο, λόγω της μεγαλοκαρδιάς που διέγνωσαν καρδιολόγοι πρόπερσι ( τα φταιει το ποδήλατο και οι 50αρες+ χιλιομέτρων καθημερινά...)
αν κάνω θεραπείες, λές να βοηθήσει την κατάσταση? να μπώ πάλι σε πρόγραμμα γυμναστικής και γενικότερα δουλέματος των ποδιών ειναι απίθανο λόγω βεβαρυμένου προγράμματος.
ευτυχως περπατώ για τουλάχιστον 1 ώρα καθημερινά με τον σκύλο οπότε κάτι κάνω...
σε ευχαριστώ.

Φίλε μου και`γω όποτε παραμελώ για καιρό τα πόδια μου (2-3 μήνες εννοώ) με ενοχλούν οι μηνίσκοι γιατί έχω ιστορικό,αν ξαναρχίσεις ενδυνάμωση για λίγο καιρό θα σ`αφήσουν οι ενοχλήσεις.
Τώρα το ισχίο σου το παρατήρησες τώρα ή έχεις Συγγενές Εξάρθημα Ισχίου???

Lchristou
25-08-2011, 08:25
το ισχίο είχε εξαρθρωθεί τό 96 όπως είπα σε μια μεγάλη πορεία που κάναμε,δεν εχει να κάνει με συγγενές εξάρθρημα απ οτι μου είχαν πει.
ούτε και έχει βρεθεί βλάβη στην κοτύλη

Paridion
25-08-2011, 17:12
nive εχουν περασει 2 μηνες απο τοτε που χτυπησα και εχω παθει μαζι με τη ριξη χιασου και το βλοκ στο μηνισκο...λες να εχω κανενα προβλημα με την εκταση επειδη το εχω αφησει τοσο καιρο?

Emi
26-08-2011, 13:29
καλησπέρα! βρήκα αυτό το φορουμ κ θελησα να παρω κ γω μια συμβουλή..
ειμαι 28 χρονών, κ σε όλη μου τη ζωή έτρεχα ...μέχρι πριν 2 χρόνια..
εκανα στιβο απο τα 10 μου..κ μεχρι πριν 2 χρονια ετρεχα τουλαχιστον 20 χιλιομετρα την εβδομαδα..μεχρι που στο δεξι μου ποδι αρχισε να με ενοχλεί μετά το πρώτο δεκάλεπτο , απο την εξωτερική πλευρα του γονατου, απο λιγο πιο ψηλα μεχρι πιο κατω..σταματησα μετα από αυτά τα 10 λεπτα..παγος..με ποναγε 1-2 μερες οταν κατεβαινα σκαλες..κ μετα περναγε...
δεν έτρεξα για μια βδομαδα..στην επόμενη προσπάθεια, τα ιδια..πονος..κ σταματουσα..μετά από 1μηνα τα ιδια..παροτι δεν πονούσα στην καθημερινότητά μου κ μπορούσα να γυμναστώ, πχ να κανω ποδηλατο..τελικα το εγκατελειψα το τρεξιμο..δεν έτρεξα για 2 χρονια..μονο ποδηλατο εκανα..βρήκα νέα αγάπη..μεχρι που χθες ειπα στον εαυτό μου : εχεις να τρεξεις τοσο καιρό..ό,τι κ να ειχες, θα εχει αποκατασταθει..το ξερω, μαλλον χαζή σκέψη..κ έτρεξα...κ δυστυχώς τα ιδια..μετά από 7' αρχισε να με ποναει το ποδι μου στο ιδιο σημειο..
εψαξα στο ιντερνετ και διαβασα για το συνδρομο της λαγονοκνημιαίας ταινιας...
όμως αν ειναι οντως αυτό, γιατι να μη με ποναει κ στο ποδηλατο..??? μπορειτε ν προτεινετε καποια μεθοδο αποκαταστασης?
θελω να τρεξωωωωω :110:

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας..

panos_iraklio
26-08-2011, 19:20
Πάνο δεν στηρίζουμε ποτέ μία κολώνα μόνο από την μία πλευρά...αν καταλαβαίνεις τι εννοώ!!!
Κάποιοι μύες είναι σταθεροποιοί,άλλοι πρωταγωνιστές,άλλοι συναγωνιστές και άλλοι ανταγωνιστές σε μία κίνηση....απλά πρέπει να καταλάβεις πως το ανθρώπινο σώμα είναι αλυσίδα....

Καταλαβαινω τι λες και εχεις απολυτο δικο
Μαλλον την πατησα γιατι δεν επαιζα καθολου ποδια
Ξαναπηγα σημερα στον ιατρο και μου ειπε οτι εχω χαλαρο τρετακεφαλο
Λογικα αν επαιζα ποδια δεν θα χαλαρωνε ο τετρακεφαλος
Τωρα θα ξαναδιακοψω το γυμναστηριο για λιγο
Μου ειπε ο γιατρος μια απλη ασκηση για τετρακεφαλους(να τεντονω το ποδι να γυριζω στα αριστερα το πελμα και να σηκωνω το ποδι μου 400 επαναληψεις)το θεμα ειναι οτι δεν ρωρησα αν πρεπει να το κανω καθε μερα .Πες μου λοιπον ..Πρεπει να το κανω καθε μερα;
Και μηπως εχεις να μου προτεινεις και καποια αλλη ασκηση για να σφίξει πιο γρηγορα ;

psilos202
27-08-2011, 11:36
filos tha hthela na rotiso an kses Gia to sindromo koiliakon prosagogon ti na Kano k pies askiseis euxaristo

NIKOS-RODOS
27-08-2011, 12:54
filos tha hthela na rotiso an kses Gia to sindromo koiliakon prosagogon ti na Kano k pies askiseis euxaristo

γεια σου φιλε!!!!!!
εχω αυτο το προβλημα σε μεγαλο βαθμο απο τα 18 μου,λογω τραβηγματος σε εναν αγωνα και μη καλης αποθεραπειας
που ειχε σαν αποτελεσμα να παθω υποτροπη και να εχει γινει χαλια το ολο συστημα!!!!
αυτο που χρειαζεται ειναι ξεκουραση για μεγαλο χρονικο διαστημα και θεραπεια στον φυσικοθεραπευτη,ουτα ασκησεις ουτε κουραση και ουτε ακροβατικα στο sex(επηρεαζει απιστευτα το ολο συστημα):140:
αυτο ειναι το ενα κομματι,το αλλο ειναι μετα οι ασκησεις ενδυναμωσεις που υπαρχουν,π.χ βαρη αλλα και παλι με μεγαλη προσοχη γιατι η υποτροπη παραμονευη και φτου παλι απο την αρχη:141:
αν δε ειναι μη αναστρεψιμη η κατασταση τοτε χειρουρχειο στους κοιλιακους,αυτα να στα πει καλυτερα ενας doctor!!!
ελπιζω να βοηθησα λιγακι!!!!!

nive θα σου παρω την δουλεια:136::136:

NiVe
27-08-2011, 17:34
nive εχουν περασει 2 μηνες απο τοτε που χτυπησα και εχω παθει μαζι με τη ριξη χιασου και το βλοκ στο μηνισκο...λες να εχω κανενα προβλημα με την εκταση επειδη το εχω αφησει τοσο καιρο?

Αυτό προφανώς να θέλει καθάρισμα...με αρθροσκόπηση. Πήγαινε σε γιατρό να σου γράψει Αξονική ή μαγνητική για να δει το μέγεθος της ζημιάς.:109:

NiVe
27-08-2011, 17:37
καλησπέρα! βρήκα αυτό το φορουμ κ θελησα να παρω κ γω μια συμβουλή..
ειμαι 28 χρονών, κ σε όλη μου τη ζωή έτρεχα ...μέχρι πριν 2 χρόνια..
εκανα στιβο απο τα 10 μου..κ μεχρι πριν 2 χρονια ετρεχα τουλαχιστον 20 χιλιομετρα την εβδομαδα..μεχρι που στο δεξι μου ποδι αρχισε να με ενοχλεί μετά το πρώτο δεκάλεπτο , απο την εξωτερική πλευρα του γονατου, απο λιγο πιο ψηλα μεχρι πιο κατω..σταματησα μετα από αυτά τα 10 λεπτα..παγος..με ποναγε 1-2 μερες οταν κατεβαινα σκαλες..κ μετα περναγε...
δεν έτρεξα για μια βδομαδα..στην επόμενη προσπάθεια, τα ιδια..πονος..κ σταματουσα..μετά από 1μηνα τα ιδια..παροτι δεν πονούσα στην καθημερινότητά μου κ μπορούσα να γυμναστώ, πχ να κανω ποδηλατο..τελικα το εγκατελειψα το τρεξιμο..δεν έτρεξα για 2 χρονια..μονο ποδηλατο εκανα..βρήκα νέα αγάπη..μεχρι που χθες ειπα στον εαυτό μου : εχεις να τρεξεις τοσο καιρό..ό,τι κ να ειχες, θα εχει αποκατασταθει..το ξερω, μαλλον χαζή σκέψη..κ έτρεξα...κ δυστυχώς τα ιδια..μετά από 7' αρχισε να με ποναει το ποδι μου στο ιδιο σημειο..
εψαξα στο ιντερνετ και διαβασα για το συνδρομο της λαγονοκνημιαίας ταινιας...
όμως αν ειναι οντως αυτό, γιατι να μη με ποναει κ στο ποδηλατο..??? μπορειτε ν προτεινετε καποια μεθοδο αποκαταστασης?
θελω να τρεξωωωωω :110:

ευχαριστω πολυ για το χρονο σας..

Καλησπέρα.
Το σύνδρομο λαγονοκνημιαίας ταινίας βγάζει πόνο στην εξωτερική πλευρά του μοιρού και κυρίως προς το το γόνατο και συνήθως μπερδεύεται με κάκωση του Τείνοντα την πλατύα περιτονεία.
Πρέπει να σε δει γιατρός,γιατί το να σου δώσω 2 διατάσεις και πέντε ασκήσεις σ`ένα πρόβλημα χρόνιο είναι το πιο απλό,αλλά μπορεί τ`αποτελέσματα να μην είναι μόνιμα. Γι`αυτό καλύτερα να γίνει σωστή αποκατάσταση για να μπορέσεις να ξανατρέξεις και να μην τρέχεις μόνο στους γιατρούς για μία μόνιμη και περιοδική ενόχληση.

NiVe
27-08-2011, 17:42
Καταλαβαινω τι λες και εχεις απολυτο δικο
Μαλλον την πατησα γιατι δεν επαιζα καθολου ποδια
Ξαναπηγα σημερα στον ιατρο και μου ειπε οτι εχω χαλαρο τρετακεφαλο
Λογικα αν επαιζα ποδια δεν θα χαλαρωνε ο τετρακεφαλος
Τωρα θα ξαναδιακοψω το γυμναστηριο για λιγο
Μου ειπε ο γιατρος μια απλη ασκηση για τετρακεφαλους(να τεντονω το ποδι να γυριζω στα αριστερα το πελμα και να σηκωνω το ποδι μου 400 επαναληψεις)το θεμα ειναι οτι δεν ρωρησα αν πρεπει να το κανω καθε μερα .Πες μου λοιπον ..Πρεπει να το κανω καθε μερα;
Και μηπως εχεις να μου προτεινεις και καποια αλλη ασκηση για να σφίξει πιο γρηγορα ;

Ναι,SLR σου`δωσε...καλή άσκηση και θα πάρεις γρήγορα. Πήγαινε μερικές σελίδες πιο πίσω και δες μερικές ακόμη που`χω ποστάρει για ενδυνάμωση 4φάλου.
Κάθε μέρα,2φορές την ημέρα την πρώτη εβδομάδα,κάθε μέρα την επόμενη εβδομάδα από μία φορά την ημέρα και μετά μειώνεις παροδικά....αλλά θέλει και καλές διατάσεις και όχι μόνο αυτή την άσκηση...έχουμε 4κεφαλές στον 4φαλο..όχι μία. Μπορεί να είναι απ`τις πιο σημαντικές αλλά δεν παύει να είναι μία!!!:133:

NiVe
27-08-2011, 17:45
γεια σου φιλε!!!!!!
εχω αυτο το προβλημα σε μεγαλο βαθμο απο τα 18 μου,λογω τραβηγματος σε εναν αγωνα και μη καλης αποθεραπειας
που ειχε σαν αποτελεσμα να παθω υποτροπη και να εχει γινει χαλια το ολο συστημα!!!!
αυτο που χρειαζεται ειναι ξεκουραση για μεγαλο χρονικο διαστημα και θεραπεια στον φυσικοθεραπευτη,ουτα ασκησεις ουτε κουραση και ουτε ακροβατικα στο sex(επηρεαζει απιστευτα το ολο συστημα):140:
αυτο ειναι το ενα κομματι,το αλλο ειναι μετα οι ασκησεις ενδυναμωσεις που υπαρχουν,π.χ βαρη αλλα και παλι με μεγαλη προσοχη γιατι η υποτροπη παραμονευη και φτου παλι απο την αρχη:141:
αν δε ειναι μη αναστρεψιμη η κατασταση τοτε χειρουρχειο στους κοιλιακους,αυτα να στα πει καλυτερα ενας doctor!!!
ελπιζω να βοηθησα λιγακι!!!!!

nive θα σου παρω την δουλεια
χαχαχαχα έπεσε τόση δουλειά δεν βλέπεις,που θέλω βοήθεια.
Πολύ σωστά τα λες και καλά έκανες και έθιξες το θέμα σεξ γιατί οι κοιλιακοί παίζουν σημαντικό ρόλο. :128:
Φίλε όσο πιο πρόσφατος ο τραυματισμός τόσο πιο εύκολα φτιάχνει...τώρα σε καταστάσεις υποτροπής ή κακής αποθεραπείας μπαίνει στο παιχνίδι το νυστέρι...

NIKOS-RODOS
27-08-2011, 18:59
Πολύ σωστά τα λες και καλά έκανες και έθιξες το θέμα σεξ γιατί οι κοιλιακοί παίζουν σημαντικό ρόλο.

ιδου κολαει το περιφιμο 'δεν μαμας που δεν μαμας,δεν πας για ψαρεμα':136::136::136::136:

NIKOS-RODOS
27-08-2011, 19:04
NIVE ερωτηση..... πως λεγεται ρε φιλε το μηχανημα που εχουν στα φυσικοθεραπευτηρια που μοιαζει με τον ηρακλη(το οργανο)????
το εχουν για ολους τους τραυματισμους,
πχ μετραει τους τετρακεφαλους και σου λεει ακριβως ποιος ειναι πιο δυνατος και τι προγραμμα χρειαζεται να να ερθει στα ισια του,σχετικα με τον αλλο......

NiVe
27-08-2011, 20:50
Το ισοκινητικό δυναμόμετρο εννοείς?

NIKOS-RODOS
27-08-2011, 21:25
δεν νομιζω!!!αλλιως το ελεγε ο ντοκτορ!!!!
εκανα θεραπεια μαζι με εναν συμπαιχτη μου ο οποιος ειχε κανει εγχειριση χιαστου κτλ και το εβαλε εκει,το μηχανημε του εδειχνε και του καθοριζε τα κιλα που θα σηκωνε και μεχρι ποιο υψος και ποσα:140::140:
πολυ δυνατο και καλο,αλλα δεν θυμαμαι την ονομασια του ρε,θα παρω την Δευτερα τον ντοκτορ τηλ και θα σου πω!!!!!
στο λεω επειδη λενε οτι τωρα ολα εκει πανω γινονται και φτιαχνονται!!!

NiVe
27-08-2011, 23:36
Ξένη ονομασία....? Cybex?

aristos1978
29-08-2011, 13:00
Μηχανημα ισοκίνησης είναι μάλλον το μηχάνημα που αναφέρει ο φίλος, απλά αλλάζει η φίρμα - μάρκα της εταιρίας (cybex, isoteck και δεν σημαζεύεται). Πολύ καλό μηχάνημα, πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά πολλά τα ευρώπουλα για αποκατάσταση. Επίσης αν δεν έχει ο ασθενής όρεξη να δουλέψει και μόνος του, κανένα μηχάνημα δεν θα τον κάνει καλά.

aristos1978
29-08-2011, 13:04
Καλησπέρα.
Το σύνδρομο λαγονοκνημιαίας ταινίας βγάζει πόνο στην εξωτερική πλευρά του μοιρού και κυρίως προς το το γόνατο και συνήθως μπερδεύεται με κάκωση του Τείνοντα την πλατύα περιτονεία.
Πρέπει να σε δει γιατρός,γιατί το να σου δώσω 2 διατάσεις και πέντε ασκήσεις σ`ένα πρόβλημα χρόνιο είναι το πιο απλό,αλλά μπορεί τ`αποτελέσματα να μην είναι μόνιμα. Γι`αυτό καλύτερα να γίνει σωστή αποκατάσταση για να μπορέσεις να ξανατρέξεις και να μην τρέχεις μόνο στους γιατρούς για μία μόνιμη και περιοδική ενόχληση.
Όπως ακριβώς τα είπε ο Νίκος. Η διάγνωση του συνδρόμου λαγονοκνημιαίας ταινίας είναι διαδικασία 1 λεπτού και 2 τεστ. Απλά καλύτερα να σε δεί γιατρός γιατί έτσι είναι το σωστό. Όσον αφορά το ερώτημα γιατί δεν σε πονάει στο ποδήλατο ίσως να έχει να κάνει με την θέση των ποδιών σου όταν τρέχεις, "το πάτημα", τους κραδασμούς και χίλια άλλα πράγματα. Η αποκατάσταση είναι σχετική εύκολη απλά χρειάζεται πρώτα ολοκληρωμένη διάγνωση.

aristos1978
29-08-2011, 13:11

Καλημέρα φίλε μου. Όπως είπαν και οι προηγούμενοι το σύνδρομο κοιλιακών προσαγωγών είναι μία πάρα μα πάρα κακή περίπτωση τεντοπάθειας. Και αυτό γιατί δουλεύουν συνεχώς, από την τουαλέτα στο ζόρισμα έως την αλλαγή κατεύθυνσης στο περπάτημα. Για να μπορέσει κάποιος να σου δώσει ασκήσεις και διατάσεις θα πρέπει να έχει το πλήρες ιστορικό του τραυματισμού και μία μαγνητική ή έστω έναν καλό υπέρηχο. Και επίσης χρειάζονται και φυσικοθεραπείες για να είσαι σίγουρος ότι θα πάει καλά. 3 περιστατικά μετά απο χειρουργείο που έχω δουλέψει έφτυσαν αίμα στο φυσικοθεραπευτήριο για 3 μήνες (εντολή γιατρού) μέχρι να ξαναμπουν στις αθλ. δραστηριότητες. Και το πιο αστείο είναι ότι και οι τρείς έπαθαν την αρχική ζημιά στην προετοιμασία της ομάδας όταν θέλησαν να κάνουν ακροβατικά στο κρεββάτι (στο sex) και μετά αντί να κάνουν θεραπεία ξεκίνησαν μόνοι τους ενδυνάμωση χειροτερεύοντας ακόμα περισσότερο το πρόβλημα. Οπότε πολύ προσοχή και μία δεύτερη γνώμη από αθλίατρο (αν δεν έχεις πάρει ήδη) δεν θα ήταν κακή.

NiVe
29-08-2011, 22:12
Μηχανημα ισοκίνησης είναι μάλλον το μηχάνημα που αναφέρει ο φίλος, απλά αλλάζει η φίρμα - μάρκα της εταιρίας (cybex, isoteck και δεν σημαζεύεται). Πολύ καλό μηχάνημα, πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά πολλά τα ευρώπουλα για αποκατάσταση. Επίσης αν δεν έχει ο ασθενής όρεξη να δουλέψει και μόνος του, κανένα μηχάνημα δεν θα τον κάνει καλά.
Ναι...ακριβώς το βάλανε προσφορά Αρίστο μόνο 30.000...λέω να πάρω ένα έτσι να το`χω. :136::136:

manu
30-08-2011, 23:51
Γεια σε όλους! NIVE θα μπορούσες να ρίξεις μία ματιά στο cd από τη μαγνητική τομογραφία που έχω κάνει λόγο πρόσφατου τραυματισμού σε αγώνα ποδοσφαίρου σε γήπεδο 5x5 στο δεξί μου γόνατο και να μου πεις τη γνώμη σου, θα σου στείλω το λινκ σε μήνυμα για να το κατεβάσεις, θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα όπως το power iso, magic iso κτλ για να μπορέσεις να το τρέξεις χωρίς να το γράψεις σε ένα άδειο cd-r. Διάβασα σχεδόν όλες τις προηγούμενες δημοσιεύσεις σου, συγχαρητήρια για το χρόνο που αφιερώνεις και σου εύχομαι καλή τύχη σε ότι επιλέξεις να κάνεις. :403:

aristos1978
31-08-2011, 12:50
Γεια σε όλους! NIVE θα μπορούσες να ρίξεις μία ματιά στο cd από τη μαγνητική τομογραφία που έχω κάνει λόγο πρόσφατου τραυματισμού σε αγώνα ποδοσφαίρου σε γήπεδο 5x5 στο δεξί μου γόνατο και να μου πεις τη γνώμη σου, θα σου στείλω το λινκ σε μήνυμα για να το κατεβάσεις, θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα όπως το power iso, magic iso κτλ για να μπορέσεις να το τρέξεις χωρίς να το γράψεις σε ένα άδειο cd-r. Διάβασα σχεδόν όλες τις προηγούμενες δημοσιεύσεις σου, συγχαρητήρια για το χρόνο που αφιερώνεις και σου εύχομαι καλή τύχη σε ότι επιλέξεις να κάνεις. :403:

Η γνωμάτευση τι λέει;

katerina1977
31-08-2011, 13:03
Γεια σου Νίκο μετά από αρκετό καιρό. Συνεχίζω τις ασκήσεις τετρακεφάλου αλλά παρατήρησα ότι το γόνατο δεν καλυτερεύει. Αντιθέτως μάλιστα το πρήξιμο επιμένει και η γάμπα έχει ατροφήσει ελαφρά. Ο πρώτος γιατρός, γνωστός στην Αθήνα μου είπε χονδροπάθεια και να περάσω μετά από έναν χρόνο να κάνει μάλλον αρθροσκόπιση. Χτες πήγα σε άλλον στην πόλη μου ( στο ίκα ) και μου είπε ότι έχω ρήξη πρόσθιου χιαστού και μου δίνει αν αποφασίσω να κάνω αρθροσκόπηση παραπεμπτικό για να καλύψει το ταμείο. Σήμερα θα πάω σε άλλον γονατολόγο σε γειτονική πόλη. Η απορία μου είναι : είναι δυνατόν μια ρήξη πρόσθιου χιαστού να μην φαίνεται στην μαγνητική ; Επιπλέον πως είναι δυνατόν να προχωράω; Πονάω βέβαια μετά από περπάτημα μισής ώρας. Για γλυκοζαμίνη ο χθεσινός δεν μου είπε. Τις ασκήσεις πιστεύω ότι πρέπει να τις συνεχίσω εκτός αν είναι να του κάνω κακό. Αυτή την στιγμή μαζεύω γνώμες γιατρών για να δω τί θα αποφασίσω. Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα αλλά έχω μπερδευτεί εντελώς και βελτίωση στο γόνατο δεν βλέπω

NiVe
01-09-2011, 00:06
Οι ασκήσεις είναι περισσότερο αποδοτικές όταν υπάρχει απουσία οιδήματος ή έστω μικρού.Τώρα όταν αυτό είναι εξεζητημένο και εκτεταμένο μάλλον η ζημιά είναι μεγάλη και πρέπει να το δεις.Πρέπει να γίνει παρακέντηση ή αρθροσκόπηση για να δουν το αίτιο. Η κάκωση προσθίου χιαστού φαίνεται στην MRI,το βλέπουμε και μ`ένα απλό τεστ (πρόσθιο συρταροειδές),μην σε μπλέκουν με χονδροπάθιες κλπ..όλοι μας σχεδόν έχουμε,το μόνο που αλλάζει είναι το ποσοστό,η έκταση και τα συνοδά προβλήματαπου ίσως υπάρχουν και επιδινώνουν την κατάσταση.:126:
Αν έχεις κάκωση προσθίου χιαστού μπορείς να περπατάς αλλά νιώθεις αστάθεια,ειδικά αν πας ν`αλλάξει απότομα κατεύθυνση,υπήρχαν αθλητές π.χ. Γιαννάκης που`παιζε μπάσκετ χωρίς πρόσθιο,είναι λογικό λοιπόν να μπορείς να περπατήσεις φυσικά όμως με παθολογικά στοιχεία.:133:
Αν έχεις τέτοια κάκωση κάνε την αρθροσκόπηση τώρα για να ξεμπερδεύεις,γιατί αν τ`αφήσεις ένα χρόνο μετά μπορεί να`χεις καταστρέψει ή φθείρει και άλλα ανατομικά στοιχεία όπως πχ ο χόνδρος,οι μηνίσκοι,το κνημιαίο πλατώ,τα μεσογλήνια επάρματα,λόγω της παθολογικής βάδισης που κατανέμει τα φορτία ανομιόμωρφα μέσα στο γόνατό σου.
Ελπίζω να σε βοήθησα.:123:

manu
01-09-2011, 02:31
Η γνωμάτευση γράφει τα εξής.

1.Εικόνα διακοπής των ινών του οπισθίου χιαστού συνδέσμου, ενδεικτικό ρήξης
2.Οστικό οίδημα στο πρόσθιο τμήμα του έξω κνημιαίου κονδύλου
3.Θλάση του ιγνυακού μυός
4.Ο πρόσθιος χιαστός, οι πλάγιοι σύνδεσμοι και οι τένοντες της άρθρωσης ελέγχονται χωρίς ιδιαίτερα ευρήματα
5.Δεν ελέγχεται ρήξη των μηνίσκων
6.Ο αρθρικός χόνδρος της επιγονατίδας απεικονίζεται χωρίς παθολογικά ευρήματα
7.Απουσία άξιου λόγου αίμαρθρου - υδραρθου
8.Τα απεικονιζόμενα οστά παρατηρούνται χωρίς άλλα ιδιαίτερα ευρήματα
9.Συνίσταται κλινική αξιολόγηση των ευρημάτων

NIVE θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις για το 1. αν φαίνεται από την εικόνες της μαγνητικής που παραθέτω το μέγεθος της ρήξης και τι αντιμετώπιση θα συνιστούσες σχετικά με τα παραπάνω.

aristos1978
01-09-2011, 10:07
Η γνωμάτευση γράφει τα εξής.

1.Εικόνα διακοπής των ινών του οπισθίου χιαστού συνδέσμου, ενδεικτικό ρήξης
2.Οστικό οίδημα στο πρόσθιο τμήμα του έξω κνημιαίου κονδύλου
3.Θλάση του ιγνυακού μυός
4.Ο πρόσθιος χιαστός, οι πλάγιοι σύνδεσμοι και οι τένοντες της άρθρωσης ελέγχονται χωρίς ιδιαίτερα ευρήματα
5.Δεν ελέγχεται ρήξη των μηνίσκων
6.Ο αρθρικός χόνδρος της επιγονατίδας απεικονίζεται χωρίς παθολογικά ευρήματα
7.Απουσία άξιου λόγου αίμαρθρου - υδραρθου
8.Τα απεικονιζόμενα οστά παρατηρούνται χωρίς άλλα ιδιαίτερα ευρήματα
9.Συνίσταται κλινική αξιολόγηση των ευρημάτων

NIVE θα ήθελα αν μπορείς να μου πεις για το 1. αν φαίνεται από την εικόνες της μαγνητικής που παραθέτω το μέγεθος της ρήξης και τι αντιμετώπιση θα συνιστούσες σχετικά με τα παραπάνω.
Καλημέρα!Μήπως θα μπορούσες να μας πεις και πως το έπαθες, γιατί η ρήξη του ΟΧΣ είναι σχετικά σπάνια σε σχέση με ρήξη του πρόσθιου χιαστού; Τροχαία ή πτώση πάνω στο λυγισμένο πόδι; Σε όλες τις μαγνητικές, στις γνωματεύσεις γράφει από κάτω συνίσταται κλινική εξέταση. Δηλαδή εξέταση από γιατρό. Τα τεστ για να ελεγχθεί η ακεραιότητα του ΟΧΣ είναι πολύ απλά και πολύ εύκολα. Και στις 2 εικόνες διακρίνεται ένας μέρος της ρήξης άλλα όχι καθαρά για να μπορείς να διακρίνεις τον βαθμό της βλάβης.
Οπότε καλύτερα να πας μία βόλτα από τον γιατρό που σου έγραψε την μαγνητική για να σε δει.

NiVe
02-09-2011, 00:44
Manu με πρόλαβε ο Αρίστος...πώς το κατάφερες αυτό...πάρα πολύ σπάνιο και συνήθως συνυπάρχει κάκωση τόσο του μηνίσκου όσο και του ΠΧΣ. Από την μαγνητική φαίνεται όντως ρήξη...:133:

NiVe
02-09-2011, 00:52
6217

6218

Στην πρώτη.
Το σημείο 1 είναι η έκφωση του ΟΧΣ η οποία δέχθηκε μεγάλη τάση και απλά έπαθε κάκωση με μερική ρήξη και διάταση κάποιον ινών της,γι`αυτό και το έντονο μαύρο χρώμα (φαίνεται κυρίως στην δεύτερη φωτό).Το σημείο 2 είναι το σημείο ρήξης και τα πράσινα σημεία είναι περίπου τα χείλη των κομένων ινών.
Στην δεύτερη.
Φαίνεται καλύτερα το σημείο 1 με τον τραυματισμό της έκφυσης και το 2 από άλλη λήψη η ρήξη.

manu
02-09-2011, 14:39
Τραυματίστηκα σε αγώνα ποδοσφαίρου σε γήπεδο 5x5, βρέθηκα σε θέση τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα σπριντάροντας, ο τελευταίος για να διώξει τη μπάλα έκανε τάκλιν αλλά αντί να βρει τη μπάλα βρήκε το πόδι μου, δεν ξέρω σε ποιο σημείο ακριβώς γιατί όλα έγιναν πολύ γρήγορα, μετά απ' αυτό βρέθηκα ξαπλωμένος στο χόρτο πιάνοντας το γόνατο μου το οποίο είχε μουδιάσει και ήταν σαν να μην υπήρχε. Με τα πολλά γύρισα σπίτι και για σχεδόν τρεις μέρες έβαζα πάγο-βολταρέν συνεχώς με αποτέλεσμα να μην έχω καθόλου πρήξιμο, παρόλα αυτά αφού πέρασαν δέκα μέρες το πόδι μου δεν είχε βελτίωση, συγκεκριμένα από όρθια στάση το πόδι μου δεν είχε δύναμη ώστε να το λυγίσω προς τα πίσω και ξαπλωμένος όταν το λύγιζα αν το εύρος της κίνησης από τεντωμένο είναι 0-120 μοίρες έφτανε μέχρι τις 100, από κει και πέρα ένιωθα ένα κάψιμο :141: στο πίσω μέρος του γόνατος και με πονούσε φρικτά!
Πήγα σε δύο ορθοπεδικούς έκανα μαγνητική και τώρα θα ακολουθήσω συντηρητική θεραπεία για έξι μήνες πριν αρχίσω να αθλούμαι ξανά, δηλαδή έξι εβδομάδες νάρθηκα με εύρος κίνησης 0-30 μοίρες, μετά ασκήσεις ενδυνάμωσης του τετρακέφαλου και των υπολοίπων μυών που βρίσκονται γύρω απ' το γόνατο ώστε να αποκτήσει σταθερότητα.
Το ευτυχές για μένα και παράξενο είναι ότι δεν συνυπάρχει κανένας τραυματισμός του ΠΧΣ των μηνίσκων και πλαγίων συνδέσμων όπως είπες NIVE. Και κατά τη δική μου γνώμη, επειδή έκανα φύλλο και φτερό το διαδίκτυο, η ρήξη του ΟΧΣ μου δεν είναι μεγαλύτερη από δευτέρου βαθμού γιατί σε τεστ όπως αυτά
http://www.youtube.com/watch?v=hKmNHb0Ulck&NR=1
http://www.youtube.com/watch?v=ycRmX9fGucI&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=UB-6obATTJo&feature=related
τα οποία μάλλον είναι ρήξη ΟΧΣ τρίτου βαθμού, η κνήμη σε σχέση με τον μηρό δεν μετακινούνταν ομοίως.

Paridion
07-09-2011, 02:00
ξερουμε ποσο ειναι τα εξοδα χειρουργιου για τον χιαστο υλικα και οτι αλλο χρειαζεται...χωρις τη νοσηλεια

aristos1978
07-09-2011, 11:55
κάθε γιατρός έχει διαφορετικό κοστολόγιο και κάθε κλινική επίσης. Εξαρτάται ακόμα και από το είδος του μοσχεύματος, από το σε ποια κλινική - νοσοκομείο θα γίνει η επέμβαση και πολλά άλλα. Έχω ακούσει για ποσά από 2 μέχρι 10 χιλιάρικα χωρίς την νοσηλεία. Οπότε για σιγουριά ρώτα τον γιατρό που σκέφτεσαι να σε χειρουργήσει.

dimitris1970
08-09-2011, 12:05
Νικο καλημέρα,
Πρώτη φορά γράφω εδώ οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι τα ακολουθώ σωστά τη διαδικασία ... Καταρχήν συγχαρητήρια για την πρωτοβοθλία σου και για το χρόνο που διαθέτεις για τις απαντήσεις.
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να με βοηθήσεις με ένα πρόβλημα που έχω με το δεξί γόνατο. Κάνω αρκετή γυμναστική που περιλαμβάνει βάρη, tennis και pilates. Κάπου και κάποια στιγμή, πριν 1 χρόνο περίπου ένιωσα ενόχληση στο δεξι γόνατο. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και συνέχισα κανονικά. Πριν απο 1 μήνα έκανα ποδήλατο (δυστυχώς σε ποδήλατο που δεν ήταν για το δικό μου ύψος) και μετά απο κάποια χιλιόμετρα ένιωσα πόνο μέσα στο γόνατο με έξαρση της ενόχλησης ότα έκλεινε η γωνία του γονάτου. Το άφησα για μέρες αλλά δεν βελτιώθηκε και αποφάσισα να κάνω μαγνητική. Η γνωμάτευση λέει το εξής: Οριζόντια ρήξη στα όρια του οπίσθιου κέρατος και του σώματος του εσω μηνίσκου. Ολα τα υπόλοιπα τα βρίσκει φυσιολογικά. Κάποιοι μου είπαν για χειρουργίο, πράγμα που απεύχομαι. Θα πάω στον ορθοπεδικό την επόμενη εβδομάδα αλλά θα ήθελα και τη δική σου γνώμη για το πόσο σοβαρό μπορέι να είναι και αν μπορώ να το πολεμήσω με συντηρητική αγωγή όπως ενδυνάμωση μυών ή αποφυγή συγκεκριμένων κινήσεων
Σε ευχαριστώ εκ των υστέρων
Δημήτρης

NiVe
08-09-2011, 23:42
Νικο καλημέρα,
Πρώτη φορά γράφω εδώ οπότε δεν είμαι σίγουρος ότι τα ακολουθώ σωστά τη διαδικασία ... Καταρχήν συγχαρητήρια για την πρωτοβοθλία σου και για το χρόνο που διαθέτεις για τις απαντήσεις.
Θα ήθελα αν είναι δυνατόν να με βοηθήσεις με ένα πρόβλημα που έχω με το δεξί γόνατο. Κάνω αρκετή γυμναστική που περιλαμβάνει βάρη, tennis και pilates. Κάπου και κάποια στιγμή, πριν 1 χρόνο περίπου ένιωσα ενόχληση στο δεξι γόνατο. Δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία και συνέχισα κανονικά. Πριν απο 1 μήνα έκανα ποδήλατο (δυστυχώς σε ποδήλατο που δεν ήταν για το δικό μου ύψος) και μετά απο κάποια χιλιόμετρα ένιωσα πόνο μέσα στο γόνατο με έξαρση της ενόχλησης ότα έκλεινε η γωνία του γονάτου. Το άφησα για μέρες αλλά δεν βελτιώθηκε και αποφάσισα να κάνω μαγνητική. Η γνωμάτευση λέει το εξής: Οριζόντια ρήξη στα όρια του οπίσθιου κέρατος και του σώματος του εσω μηνίσκου. Ολα τα υπόλοιπα τα βρίσκει φυσιολογικά. Κάποιοι μου είπαν για χειρουργίο, πράγμα που απεύχομαι. Θα πάω στον ορθοπεδικό την επόμενη εβδομάδα αλλά θα ήθελα και τη δική σου γνώμη για το πόσο σοβαρό μπορέι να είναι και αν μπορώ να το πολεμήσω με συντηρητική αγωγή όπως ενδυνάμωση μυών ή αποφυγή συγκεκριμένων κινήσεων
Σε ευχαριστώ εκ των υστέρων
Δημήτρης

Φίλε μου καλησπέρα και σ`ευχαριστώ πολύ,αλλά πλέον στο thread γράφουμε 2 φυσικοθεραπευτές και ο Αρίστος είναι καλός συνάδελφος οπότε τα εύσημα ανήκουν και στους δύο.:126:
Αν η ρήξη είναι πλήρης τότε η αρθροσκόπηση είναι μάλλον η μόνη δυνατή λύση για πλήρη αποκατάσταση,αν τώρα η ρήξη είναι μερική και υπάρχει απουσία μπλοκ μηνίσκων--->ελεύθερο σώμα στην άρθρωση που ``μαγκώνει`` το γόνατο και δεν σου επιτρέπει π.χ. να το τεντώσεις μετά από ώρα σταυροπόδι! Δεν μου το αναφέρεις οπότε
1.λόγω αποτελεσμάτων μαγνητικής
2.λόγω δικιάς σου πριγραφής πιθανολογώ πως έχεις πολλές πιθανότητες να γλιτώσεις την αρθροσκόπηση.
Υπάρχουν πάρα πολλές ασκήσεις για ενδυνάμωση 4φάλου και αύξηση νευρομυικής συναρμογής αυτού,αύξηση ελαστικότητας,ιδιοδεκτικότητας...:133:οπότε πήγαινε με το καλό στον ορθοπαιδικό για κλινική εξέταση (που δίνει τα πιο ασφαλή αποτελέσματα) και έπειτα σου προτείνουμε άνετα ασκήσεις.Απλά να ξέρεις κάτι,θα είναι καλό να πας σ`έναν συνάδελφο λόγω του ότι θα`χεις σωστή επίβλεψη και φυσικά εκμηδενισμό των πιθανοτήτων για μεγαλύτερη ζημιά ή εκ νέου τραυματισμό.
Φιλικά Νίκος.:137:

NiVe
08-09-2011, 23:43
κάθε γιατρός έχει διαφορετικό κοστολόγιο και κάθε κλινική επίσης. Εξαρτάται ακόμα και από το είδος του μοσχεύματος, από το σε ποια κλινική - νοσοκομείο θα γίνει η επέμβαση και πολλά άλλα. Έχω ακούσει για ποσά από 2 μέχρι 10 χιλιάρικα χωρίς την νοσηλεία. Οπότε για σιγουριά ρώτα τον γιατρό που σκέφτεσαι να σε χειρουργήσει.

Υπάρχει νέα μόδα,μόσχευμα από ίνες χρυσού...εκεί να δεις πόσο πάει!!!:138:

Paridion
12-09-2011, 17:20
φυσικοθεραπειες με lazer χρειαζονται μετα το χειρουργιο(ριξη προσθιου και μπλοκ μηνισκου αν ξεχασατε) η οχι???? να ξερω σε ποιον να παω :D

επισης να κανω φυσικοθεραπεια τωρα(πριν το χειρουργιο) που εχω το μπλοκ και το χιαστο η τζαμπα θα της κανω γτ το ποδι δε τεντωνει.....

aristos1978
12-09-2011, 19:11
φυσικοθεραπειες με lazer χρειαζονται μετα το χειρουργιο(ριξη προσθιου και μπλοκ μηνισκου αν ξεχασατε) η οχι???? να ξερω σε ποιον να παω :D

επισης να κανω φυσικοθεραπεια τωρα(πριν το χειρουργιο) που εχω το μπλοκ και το χιαστο η τζαμπα θα της κανω γτ το ποδι δε τεντωνει.....

το laser είναι ένα από τα μέσα φυσικοθεραπείας που έχει στα χέρια του ο φυσικοθεραπευτής. Προσωπικά το χρησιμοποιώ μόνο στις τομές και όταν κάνω ηλεκτροβελονισμό. Έχει μικρή διείσδηση στο σώμα και ούτε για πλάκα δεν φτάνει μέσα στην άρθρωση του γόνατος. Προσωπικά άποψη είναι αυτή. Επίσης κάποιες φυσικοθεραπείες πριν το χειρουργείο πιστεύω ότι θα σε βοηθήσουν αλλά καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό που θα σε χειρουργήσει.

NiVe
12-09-2011, 21:49

Και`γω το χρησιμοποιώ σπάνια..και κυρίως σε επιπολής βλάβες.Χρησιμεύει κυρίως στην επιτάχυνση της επούλωσης ιστών και στην αύξηση του μεταβολισμού της περιοχής. Αν μιλούσες για πλάγιο πχ θα σου λεγα πως ναι μπορεί να βοηθήσει...αλλά ενδαρθρικά όχι. :133:
Οι προενγχειρητικές θεραπείες έχουν στόχο να στεθεροποιήσουν το γόνατο και να δυναμώσουν τις μυικές ομάδες πέρι αυτού,ούτως ώστε όταν γίνει η αρθροσκόπηση να`ναι σ`ένα καλό επίπεδο και να μην ξεκινήσεις από το μηδέν.Θ`αναποκριθεί πιο καλά τόσο στην αύξηση της ελαστικότητας όσο και στην μυικότητα της περιοχής! Τώρα χωρίς κλινική εξέταση δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι...ο γιατρός που σε παρακολουθεί πιστεύω θαχει την καλύτερη οπτική πάνω στο θέμα μιας και ξέρει όλο το ιστορικό σου.:126:

Paridion
13-09-2011, 01:57
δηλαδη το λαζερ απο οτι καταλαβα δε κανει τπτ στη περιπτωση μου.....αν κανω θεραπεια με ρευματα αυριο θα δυναμωσει ο μυσ καθολου/??

aristos1978
13-09-2011, 12:49
δηλαδη το λαζερ απο οτι καταλαβα δε κανει τπτ στη περιπτωση μου.....αν κανω θεραπεια με ρευματα αυριο θα δυναμωσει ο μυσ καθολου/??
Όχι. Αν δεν δουλέψεις μόνος σου τα ρεύματα από μόνα τους δεν πρόκειται να δυναμώσουν τους μύες. Τα ρεύματα μπορούν αν "ξυπνήσουν" μυς που είναι σε προχωρημένο στάδιο ατροφίας ή που έχουν πρόβλημα με την νεύρωση τους. Μυ ο οποίος λειτουργεί κανονικά δεν μπορούν να τον δυναμώσουν εκτός αν δουλεύουν ταυτόχρονα ρεύματα με/και ασκήσεις αντίστασης.
Το laser θα βοηθήσει μετά το χειρουργείο για να κλείσουν γρηγόρότερα και καλύτερα (λιγότερος ουλώδης ιστός) οι τομές, ή και να αποκατασταθεί το σημείο από όπου θα πάρουν μόσχευμα ( αν γίνει επέμβαση συνδεσμοπλαστικής με αυτομόσχευμα). Η φυσικοθεραπεία πριν το χειρουργείο αποσκοπεί να φέρει το γόνατο όσο πιο κοντά γίνεται στην φυσιολογική λειτουργία, είτε στο θέμα κινητικότητας, είτε δύναμης, είτε ιδιοδεκτικότητας (ισορροπίας) κτλ. Και το ξαναγράφω άλλη μιά φορά.Τα ρεύματα δεν δυναμώνουν τους μυς από μόνα τους.

NiVe
13-09-2011, 17:25
...+1 σ`αυτά που σου λέει ο Αρίστος...τα ρεύματα μπορεί να σε δουλέψουν π.χ. με πλειομετρική σύσπαση...δηλαδή έρχεται η ώση και`συ λυγίζεις το γόνατο,δηλαδή προσπαθείς να κερδίσεις τον μυ ο οποίος λόγω κυμματομορφής σου δίνει σύσπαση π.χ. 4φάλου.

kountosG83
20-09-2011, 12:21
Γεια σας, εγω δεν εχω καμια σχεση με το ψαροντουφεκο,ασχολουμαι ερασιτεχνικα με το ποδοσφαιρο. Πριν απο 18 ημερες κατα την διαρκεια της προπονησης ενιωσα μια ενοχληση στην εσωτερικη πλευρα του γονατου. Επειδη ο πονος ηταν εντονος (αλλα χωρισ πρηξιμο) μετα απο 3 μερες πηγα για μαγνητικη. Ο ορθοπεδικος που την κοιταξε διεγνωσε διαταση εσω πλαγιου 1ου προς 2ου βαθμου η οποια μαλιστα ερεθισε και λιγο τον εσω μηνισκο. Επισης διεγνωσε οτι το γονατο εχει ηπια χονδροπαθεια. Με παρεπεμψε σε φυσικοθεραπευτη για γρηγοροτερη αποκατασταση. Μια εβδομαδα λοιπον μετα την ενοχληση ξεκινησα φυσικοθεραπεια, και μετα το πρωτο κιολας ραντεβου ο φυσικοθεραπευτης μου ζητησε να τρεξω σε πολυ χαμηλο τεμπο 2 20λεπτα στο χορτο. Απο τοτε και μεχρι σημερα κανω καθημερινα φυσικοθεραπειες(εκτοσ Σ/Κ) και τρεξιμο το οποιο το εχω ανεβασει σε ενταση κοντα στο 50% χωρις να με ενοχλει το γονατο. Παρ'αυτα ακομη δν μπορω να ανεβασω παραπανω ενταση και να ακουμπησω μπαλα γιατι νιωθω ενοχλησεις.

Θα ηθελα να ρωτησω αν ο δρομος που μου προτεινε ο φυσικοθεραπευτης (δλδ να αρχισω τρεξιμο μια εβδομαδα μετα τον τραυματισμο) ειναι ο σωστος?
και επισης να μου πειτε τι ασκησης ενδυναμωσης χρειαζεται το γονατο μετα απο τετοιο τραυματισμο για την σωστη αποκατασταση αλλα και την προληψη απο μελλοντικους τραυματισμους.

υ.γ. εγραψα πολλα αλλα ηθελα να προβαλλω πληρη εικονα της καταστασης

NiVe
03-10-2011, 00:42
...ωπ...εσένα τώρα σε είδα.
Φίλε μου η διάταση του έσω πλαγίου και μάλιστα 1ου βαθμού είναι κάτι πολύ απλό σαν αντιμετώπιση.
Λογικά ο συνάδελφος έχει βάλει ένα πρόγραμμα στο μυαλό του και αυτό εφαρμόζει.Δεν μπορώ να κρίνω αν είναι σωστό ή όχι.:126:
Πάντως αφού δεν σ`ενοχλεί στο τρεξιματάκι μην το φοβάσαι.
Έχει τους λόγους του που σ`έβαλε μία εβδομάδα μετά τον τραυματισμό για τρέξιμο.
1ου βαθμού συνήθως το πρώτο 10ήμερο ζητάμε χαλαρό τρεξιματάκι σε καλό δάπεδο.

Καλή συνέχεια.

sam
03-11-2011, 10:27
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΙΚΟ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ!ΒΑΣΙΚΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΥΧΑΙΑ ΣΕ ΒΡΗΚΑ.ΠΡΙΝ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟ ΑΓΩΝΑ ΠΕΦΤΟΝΤΑΣ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΜΟΥ ΚΑΤΩ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ ΑΦΟΥ <<ΚΡΥΩΣΕ>> ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Η ΠΛΑΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΗΣΤΗ ΟΜΩΣ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ, ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΓΩΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩΣ!ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ (ΚΟΙΤΑ ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ ΤΩΡΑ)ΣΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΗΚΑ ΜΕ ΣΥΜΠΑΙΚΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΟΝΑΤΟ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ ΣΤΗΝ ΓΑΜΠΑ ΤΟΥ.ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΝΙΩΣΑ ΟΞΥ ΠΟΝΟ ΜΑ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ.ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΓΟΝΑΤΑ!ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΑΣΚΗΣΗΣ ΓΙΑ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΔΕΣΜΩΝ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΕΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

aristos1978
03-11-2011, 11:33
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΙΚΟ,ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ!ΒΑΣΙΚΑ ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΥΧΑΙΑ ΣΕ ΒΡΗΚΑ.ΠΡΙΝ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΙΚΟ ΑΓΩΝΑ ΠΕΦΤΟΝΤΑΣ ΒΡΗΚΕ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΜΟΥ ΚΑΤΩ.ΜΕΤΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΑΤΣ ΑΦΟΥ <<ΚΡΥΩΣΕ>> ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ Η ΠΛΑΓΙΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΓΟΝΑΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΗΣΤΗ ΟΜΩΣ.ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΛΑ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ, ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΥΠΝΟ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΓΩΝΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΕ ΕΜΠΟΔΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ ΜΟΥ ΚΑΘΟΛΟΥ ΟΜΩΣ!ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ (ΚΟΙΤΑ ΓΚΑΝΤΕΜΙΑ ΤΩΡΑ)ΣΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ ΣΥΓΚΡΟΥΣΤΗΚΑ ΜΕ ΣΥΜΠΑΙΚΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΓΟΝΑΤΟ ΜΟΥ ΒΡΗΚΕ ΣΤΗΝ ΓΑΜΠΑ ΤΟΥ.ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΝΙΩΣΑ ΟΞΥ ΠΟΝΟ ΜΑ ΗΤΑΝ ΤΗΣ ΣΤΙΓΜΗΣ.ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΧΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΓΟΝΑΤΑ!ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΥΤΗΣ ΜΟΥ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΑΣΚΗΣΗΣ ΓΙΑ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΔΕΣΜΩΝ.ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΟΥ ΕΑΝ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ.ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΣΕ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟ ΔΙΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑ..ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
Φίλε μου Καλημέρα. Δυστυχώς από την περιγραφή σου δεν μπορώ να καταλάβω και πολλά για τον τραυματισμό σου. Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε έναν ορθοπεδικό. Το γεγονός ότι ο τραυματισμός σου δεν σε εμποδίζει στις δραστηριότητες είναι καλό σημάδι. Μπορείς να κάνεις ασκήσεις που σου λέει ο φίλος σου για να δυναμώσεις τους ΜΥΣ σου. Οι σύνδεσμοι δεν δυναμώνουν ότι και να κάνεις. Προφανώς θα εννοούσε να δυναμώσεις τους μυς σου και να προστατεύσουν αυτοί τους συνδέσμους σου.

sam
03-11-2011, 12:20
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ.Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΩΝ ΣΥΝΔΕΣΜΩΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΨΗΛΑΦΙΖΩ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΣΑΝ ΜΕΛΑΝΙΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΡΙΒΩ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΞΩ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ!

aristos1978
03-11-2011, 12:51
ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΛΑΘΟΣ.Ο ΠΟΝΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΩΝ ΣΥΝΔΕΣΜΩΝ ΟΤΑΝ ΤΟ ΨΗΛΑΦΙΖΩ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΣΑΝ ΜΕΛΑΝΙΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ,ΟΠΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΙ ΟΡΘΙΟΣ ΚΑΙ ΣΤΡΙΒΩ ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΕΞΩ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟ ΝΙΩΘΩ ΣΑΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ!
Το πιο πιθανό είναι να έχεις πάθεις κάκωση ή κάποιο αιματωματάκι στον έσω πλάγιο ή στον χήνειο πόδα (είναι η περιοχή ανάμεσα στον έσω πλάγιο και τον επιγονατιδικό τένοντα, κάτω από την άρθρωση του γονατος ακριβώς). Ωστόσο με σιγουριά μόνο γιατρός θα σου πεί.

sam
03-11-2011, 13:46
ΑΥΤΑ ΠΩΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΝΤΑΙ ΝΙΚΟ?ΔΗΛΑΔΗ ΠΑΥΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ,ΑΣΚΗΣΕΙΣ Κ.Τ.Π?

NiVe
04-11-2011, 00:50
...μμμ...χήνειος πούς??? Υπερδιάταση της καταφυτικής ταινίας του τείνοντα την πλατύα περιτονία??? Έσω πλάγιος...??? Θέλει κλινική εξέταση δεν μπορούμε να σου πούμε έτσι.:133:
Γιατρός για αξιολόγηση και εξέταση αμέσως.

Φιλικά Αρίστος...:138:

KORDON
06-11-2011, 06:00
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ 26 ΚΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΥΠΟΣΤΕΙ 2 ΡΗΞΕΙΣ ΧΙΑΣΤΟΥ ΣΤΟ ΑΡ. ΓΟΝΑΤΟ ΚΑΙ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΞΙ... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!! ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΔΥΝΑΤΟΥ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΑΖΕΙ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΑΝ ΚΑΙ Η ΡΗΞΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΙΚΗ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:

1)ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΑΝ ΟΧΙ ΘΑ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΕΣ ΣΥΝΕΠΙΕΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?

ΚΑΙ

2)ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΥΣ "ΒΛΑΜΗ ΙΩΑΝΝΗ" Κ.Α.Τ. Ή "ΔΕΡΜΟΝ ΑΝΤΩΝΙΟ" ΑΜΑΛΙΑ ΦΛΕΜΙΝΓΚ?
ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ?
ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?

aristos1978
07-11-2011, 13:11
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ, ΕΙΜΑΙ 26 ΚΙ ΕΧΩ ΗΔΗ ΥΠΟΣΤΕΙ 2 ΡΗΞΕΙΣ ΧΙΑΣΤΟΥ ΣΤΟ ΑΡ. ΓΟΝΑΤΟ ΚΑΙ 1 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΠΑΘΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΕΞΙ... ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΠΟΓΝΩΣΗ!!! ΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΜΟΥ ΛΟΓΩ ΔΥΝΑΤΟΥ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΥ ΔΕΝ ΠΑΡΟΥΣΑΖΕΙ ΑΣΤΑΘΕΙΑ ΑΝ ΚΑΙ Η ΡΗΞΗ ΕΙΝΑΙ ΟΛΙΚΗ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ:

1)ΠΙΣΤΕΥΕΤΑΙ ΟΤΙ Η ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ ΑΝ ΟΧΙ ΘΑ ΕΧΩ ΣΟΒΑΡΕΣ ΣΥΝΕΠΙΕΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ?

ΚΑΙ

2)ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΥΣ ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΥΣ "ΒΛΑΜΗ ΙΩΑΝΝΗ" Κ.Α.Τ. Ή "ΔΕΡΜΟΝ ΑΝΤΩΝΙΟ" ΑΜΑΛΙΑ ΦΛΕΜΙΝΓΚ?
ΠΟΙΟΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ 2 ΝΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΤΩ?
ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ?
Φίλε μου καλημέρα και καλή εβδομάδα. Παραπάνω δεν αναφέρεις πως έπαθες τις ρήξεις, πως έγινε η αποκατάσταση (τι μόσχευμα και τι αποκατάσταση) καθώς και ποιες είναι οι δραστηριότητες. Αν δηλαδή είσαι αθλητής (ποδόσφαιρό, μπάσκετ κτλ). Ένας πολύ ισχυρός τετρακέφαλος από μόνος του δεν αρκεί για να σταθεροποιεί το γόνατο, αντίθετα μάλιστα επιβαρύνει ένα γόνατο με ρήξη ΠΧΣ. Ένα γόνατο με ρήξη απαιτεί εκγύμναση όλων των μυών και κυρίως των οπίσθιων μηριαίων καθώς αυτοί είναι που ενισχύουν την λειτουργία του ΠΧΣ. Ταυτόχρονα χρειάζονται ασκήσεις ιδιοδεκτικότητας που ενισχύουν την σταθερότητα μίας άρθρωσης καθώ ςκαι πολλά-πολλά άλλα. Ένα πόδι με ρήξη ΠΧΣ είναι επιρρεπές σε τραυματισμούς μηνίσκων, πλαγίων συνδέσμων αν ζορίζεις το πόδι (αθλητικές δραστηριότητες) αλλά και αυξημένες έως πολύ αυξημένες φθορές χόνδρου λόγω αλλαγής της κινηματικής - μηχανικής της άρθρωσης.
Επειδή είσαι μικρός θα σου έλεγα να κάνεις επέμβαση αλλά κυρίως καλή αποκατάσταση μετά το χειρουργείο. Ένα χειρουργημένος χιαστός που ξανακόβει, σημαίνει ή κακή αποκατάσταση, ή κακό χειρουργείο ή βιασύνη από μέρους σου...
Τους γιατρούς τους έχω απλά ακούσει αλλά δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.
Πάντως από επαγγελματική περιέργεια αν θέλεις γράψε πως έπαθες τους τραυματισμούς και με τι ασχολείσαι.

KORDON
09-11-2011, 22:23
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ 2003 ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΕΝΤΩΜΕΝΟ ΤΟ ΑΡ. ΠΟΔΙ ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ "ΚΡΑΚ" ΚΙ ΕΠΑΘΑ ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ, ΕΣΩ ΠΛΑΓΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝΙΣΚΟΥ. ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΟ ΚΑΤ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΟΚ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΙΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΕΩ ΘΑ ΞΕΡΕΙ. ΕΠΑΙΞΑ 2ΜΗΝΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΗ 1ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΟΓΩ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΑ ΣΤΟ 20ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΥΠΟΠΤΗ ΦΑΣΗ ΓΥΡΙΣΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΖΗΜΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΘΛΗΘΩ. ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΚΑΛΗ ΕΚΓΥΜΝΑΣΗ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΟΝΟ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ. ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΡΟΦΙΚΗ ΜΟΥ ΚΙΝΗΣΗ ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΚΑΤΩ (ΜΟΚΕΤΑ 5*5) ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ...ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΚΡΑΚ. ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΚΙ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΚΑΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΡ. ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ, ΓΡΑΦΕΙ:

ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΕΣ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ.
ΔΕΝ ΑΠΟΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ Η ΟΡΟΙΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΟΣ, ΕΥΡΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΤΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΝΙΑ ΡΗΞΕΩΣ. ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΗ.
ΥΠΕΡΞΑΡΘΗΜΑ ΤΟΥ ΕΞΩ ΜΗΝΙΣΚΟΥ ΜΕ ΓΡΑΜΜΟΕΙΔΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΕΝΤΑΣΕΩΣ ΣΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΣΘΙΟ ΚΕΡΑΣ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΠΟΥΝ ΤΗ ΚΑΤΩ ΑΡΘΡΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ. ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΙ ΧΕΙΡΙΣΜΟΙ, Η ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΙΣΑ ΓΡΑΜΜΟΕΙΔΗ ΕΣΤΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΣΕ ΡΗΞΗ.
ΜΙΚΡΗ ΟΣΤΕΟΧΟΝΔΡΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΜΗΡΙΑΙΟ ΚΟΝΔΥΛΟ ΣΥΣΤΟΙΧΑ.
ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΕΙΚΟΝΑ ΡΗΞΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΣΩ ΜΗΝΙΣΚΟ.
ΜΕ ΑΝΤΟΜΙΚΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΟΠΙΣΘΙΟΣ ΧΙΑΣΤΟΣ.
ΔΕΝ ΠΑΡΑΡΗΤΟΥΝΤΑΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΥΠΟΠΤΑ ΠΡΟΣΦΑΤΗΣ ΚΑΚΩΣΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΛΑΓΙΟΥΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕΚΤΙΚΟΥΣ ΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑΣ.
ΜΕ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΚΑΤΑΦΥΤΙΚΟΣ ΤΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΥ.
ΜΟΛΙΣ ΥΠΟΣΗΜΑΙΝΟΜΕΝΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΥΓΡΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΘΡΩΣΗ.
ΙΓΝΥΑΚΗ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ.

aristos1978
10-11-2011, 11:20
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ. ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΜΕ ΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ. ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΤΟ 2003 ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΕΝΤΩΜΕΝΟ ΤΟ ΑΡ. ΠΟΔΙ ΜΕ ΧΤΥΠΗΣΕ ΑΝΤΙΠΑΛΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ "ΚΡΑΚ" ΚΙ ΕΠΑΘΑ ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ, ΕΣΩ ΠΛΑΓΙΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΗΝΙΣΚΟΥ. ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΕΓΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΟ ΚΑΤ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΟ ΟΚ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΩ ΣΤΗ ΔΡΑΣΗ ΕΧΟΝΤΑΣ ΚΑΝΕΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΙΕΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΛΕΩ ΘΑ ΞΕΡΕΙ. ΕΠΑΙΞΑ 2ΜΗΝΕΣ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΙ ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΔΙΑΚΟΠΗ 1ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΛΟΓΩ ΔΙΑΚΟΠΩΝ ΕΠΑΝΗΛΘΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΞΑ ΣΤΟ 20ΛΕΠΤΟ ΚΑΙ ΣΕ ΑΝΥΠΟΠΤΗ ΦΑΣΗ ΓΥΡΙΣΕ ΤΟ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΜΕ ΜΙΚΡΟΤΕΡΗ ΖΗΜΙΑ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΕ ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΕ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΘΛΗΘΩ. ΗΤΑΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟ ΚΑΛΗ ΕΚΓΥΜΝΑΣΗ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΟΝΟ ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΡΑΙΑ ΚΑΙ ΠΟΥ. ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑΣΤΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΣΕ ΣΤΡΟΦΙΚΗ ΜΟΥ ΚΙΝΗΣΗ ΚΟΛΛΗΣΕ ΤΟ ΔΕΞΙ ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΚΑΤΩ (ΜΟΚΕΤΑ 5*5) ΚΑΙ ΓΥΡΙΣΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΩΜΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣ ΤΑ ΔΕΞΙΑ...ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΓΝΩΣΤΟ ΚΡΑΚ. ΗΞΕΡΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ ΚΙ Η ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΕ ΡΗΞΗ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΦΥΓΩ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΕΚΑΝΑ ΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΡ. ΠΟΔΙ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ, ΓΡΑΦΕΙ:

ΜΕΤΕΓΧΕΙΡΗΤΙΚΕΣ ΑΛΛΟΙΩΣΕΙΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΠΛΑΣΤΙΚΗΣ ΠΡΟΣΘΙΟΥ ΧΙΑΣΤΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥ.
ΔΕΝ ΑΠΟΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ Η ΟΡΟΙΟΘΕΤΗΣΗ ΤΟΥ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΟΣ, ΕΥΡΗΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΕΤΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΝΙΑ ΡΗΞΕΩΣ. ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΚΛΙΝΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΙΣΗ.
ΥΠΕΡΞΑΡΘΗΜΑ ΤΟΥ ΕΞΩ ΜΗΝΙΣΚΟΥ ΜΕ ΓΡΑΜΜΟΕΙΔΗ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΨΗΛΗΣ ΕΝΤΑΣΕΩΣ ΣΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΟΠΟΙΣΘΙΟ ΚΕΡΑΣ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΦΕΝΕΤΑΙ ΝΑ ΔΙΑΣΠΟΥΝ ΤΗ ΚΑΤΩ ΑΡΘΡΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ. ΣΥΝΙΣΤΑΤΑΙ ΣΥΣΧΕΤΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ. ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΗΓΗΘΕΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΟΙ ΧΕΙΡΙΣΜΟΙ, Η ΠΡΟΑΝΑΦΕΡΘΕΙΣΑ ΓΡΑΜΜΟΕΙΔΗ ΕΣΤΙΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΘΕΙ ΣΕ ΡΗΞΗ.
ΜΙΚΡΗ ΟΣΤΕΟΧΟΝΔΡΙΚΗ ΒΛΑΒΗ ΣΤΟ ΜΗΡΙΑΙΟ ΚΟΝΔΥΛΟ ΣΥΣΤΟΙΧΑ.
ΔΕΝ ΠΑΡΑΤΗΡΕΙΤΑΙ ΕΙΚΟΝΑ ΡΗΞΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΣΩ ΜΗΝΙΣΚΟ.
ΜΕ ΑΝΤΟΜΙΚΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΟΠΙΣΘΙΟΣ ΧΙΑΣΤΟΣ.
ΔΕΝ ΠΑΡΑΡΗΤΟΥΝΤΑΙ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΥΠΟΠΤΑ ΠΡΟΣΦΑΤΗΣ ΚΑΚΩΣΕΩΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΛΑΓΙΟΥΣ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΘΕΚΤΙΚΟΥΣ ΤΗ ΤΗΣ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑΣ.
ΜΕ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΠΕΙΚΟΝΙΖΕΤΑΙ Ο ΚΑΤΑΦΥΤΙΚΟΣ ΤΕΝΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΕΠΙΓΟΝΑΤΙΔΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΕΤΡΑΚΕΦΑΛΟΥ.
ΜΟΛΙΣ ΥΠΟΣΗΜΑΙΝΟΜΕΝΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΥΓΡΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΘΡΩΣΗ.
ΙΓΝΥΑΚΗ ΧΩΡΑ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ.
Με λίγα λόγια έχεις κάνει το γόνατο μπίλιες...Από όλα τα παραπάνω το πιο σημαντικό εκτός του χιαστού είναι η οστεοχόνδρινη βλάβη του μηριαίου κονδύλου, πράγμα που δείχνει ότι οι φθορές στον χόνδρο του γόνατος ξεκίνησαν. Ανεξάρτητα του ποιος θα σε χειρουργήσει, θα απαιτήσεις από τον ορθοπεδικό σου να σου γράψει φυσικοθεραπείες για την σωστή αποκατάσταση. Κορυφαίοι ορθοπεδικοί στην Ελλάδα, Ευρώπη και όλο τον κόσμο επιβάλλουν φυσιοθεραπείες μετά από συνδεσμοπλαστική ΠΧΣ. Είναι απαράδεκτο να μην σου προτείνουν αποκατάσταση. Στην ομάδα που είμαι φυσικοθεραπευτής οι φυσικοθεραπείες ξεκινάνε από την 10η μέρα μέχρι τον μήνα, και μετά μέχρι την πλήρη επαναφορά υπάρχει εβδομαδιαία παρακολούθηση των αθλητών και πρόγραμμα ενδυνάμωσης που δίνω εγώ το πρώτο 3μηνο και μετά σε συνεργασία με τους προπονητές. και μιλάμε για ημιεπαγγελματική ομάδα μπάσκετ ( no money! δηλαδή), αλλά δεν είχαμε ΠΟΤΕ υποτροπή.
Αν έχεις οικονομική άνεση πάρε μία γνώμη από αθλίατρο. Πάντως ένας τραυματισμός που θέλει 6 μήνες περίπου για επαναφορά δεν είναι κάτι απλό. Ο χιαστός κάποτε σήμαινε, και κάποιες φορές ακόμα ισχύει, το τέλος της καριέρας του αθλητή. Δεν είναι κάτι απλό. όσο καλός και να είναι ο χειρούργος το γόνατο δεν είναι μεντεσές να βάλεις καινούριο πίρο και λίγο γράσσο και όλα καλά. Μιλάμε για μία άρθρωση, ρηχή που η σταθερότητα της οφείλεται αποκλειστικά σε συνδέσμους και μύς. Και αν οι πρώτοι είναι τραυμτισμένοι και οι δευτεροι δεν είναι σωστά δουλεμένοι τότε δεν υπάρχει περίπτωση να μην ξαναγίνει ζημιά. Σορυ που φορτώνω απλά είναι απαράδεκτο να μην συστήνεται αποκατάσταση μετά από συνδεσμοπλαστική ΠΧΣ. Υπομονή και περαστικά...

Paridion
11-11-2011, 05:56
hello μολις βγηκα απο χειρουργιο ρηξη προσθιου κ μπλοκ μηνισκου ....ειναι 2 μερα ειμαι σπιτι μ τωρα κ απο τη 1 μερα με επιασε πυρετος δεκατα 37.2 και εφευγε μονος του σημερα που ημουν νοσοκομειο το πρωι κ 37 τωρα το βραδυ..να ανησυχω για κατι? ο γιατρος που τον εχω σε εκτιμηση μ ειπε οτι μπορει να ανεβασεις και 37,8 μ λεει μη φοβασαι ....

aristos1978
11-11-2011, 12:27
hello μολις βγηκα απο χειρουργιο ρηξη προσθιου κ μπλοκ μηνισκου ....ειναι 2 μερα ειμαι σπιτι μ τωρα κ απο τη 1 μερα με επιασε πυρετος δεκατα 37.2 και εφευγε μονος του σημερα που ημουν νοσοκομειο το πρωι κ 37 τωρα το βραδυ..να ανησυχω για κατι? ο γιατρος που τον εχω σε εκτιμηση μ ειπε οτι μπορει να ανεβασεις και 37,8 μ λεει μη φοβασαι ....
Στα περισσότερα χειρουργεία εμφανίζεται πυρετός, λόγω της ταλαιπωρίας κυρίως του οργανισμού. Αν επιμείνει ο πυρετός μετά το 72ωρο ή αν ανεβεί αρκετά τότε να ανησυχήσεις. Περαστικά και υπομονή.

Paridion
11-11-2011, 17:56
μεχρι στιγμης σημερα δεν ειχα πυρετο για να δουμε

Paridion
12-11-2011, 15:11
παμε γερα 2μερα χωρις πυρετο

Paridion
14-11-2011, 20:42
4 μερα σημερα χωρις πυρετο νομιζω οτι πλεον δε προκειται να εχω ανησυχιες σωστα?

aristos1978
14-11-2011, 21:14
4 μερα σημερα χωρις πυρετο νομιζω οτι πλεον δε προκειται να εχω ανησυχιες σωστα?
Όχι, τώρα θα πρέπει να αρχίσεις να κάνεις αυτά που σου λέει ο γιατρός σου και να ασκήσεις την υπομονή σου...

Paridion
16-11-2011, 04:37
καθομαι σε ενα ψηλο μερος και παιρνω το αριστερο ποδι το βαζω κατω απο το δεξι κ το σηκωνω μεχρι να τεντωσει και το κατεβαζω πολυ σιγα μεχρι να λυγισει μονο του με το βαρος ...επισης κανω στο κρεβατι μετραω μεχρι το 5 κ το τεντωνω και το αφηνω...και κανω και μια σαν balance στηριζομαι στις πατεριτσες λιγο ποιο μπροστα και μια δινω βαρος στο δεξι μια στο αριστερο....αυτες τις ασκησεις μ εδδωσε ο γιατρος προσ το παρον

aristos1978
16-11-2011, 11:32
καθομαι σε ενα ψηλο μερος και παιρνω το αριστερο ποδι το βαζω κατω απο το δεξι κ το σηκωνω μεχρι να τεντωσει και το κατεβαζω πολυ σιγα μεχρι να λυγισει μονο του με το βαρος ...επισης κανω στο κρεβατι μετραω μεχρι το 5 κ το τεντωνω και το αφηνω...και κανω και μια σαν balance στηριζομαι στις πατεριτσες λιγο ποιο μπροστα και μια δινω βαρος στο δεξι μια στο αριστερο....αυτες τις ασκησεις μ εδδωσε ο γιατρος προσ το παρον
Ότι σου έδωσε ο γιατρός σου. Υπάρχουν πολλά πράγματα που θα μπορούσε κάποιος να σου πει να κάνεις, αλλά μόνο ο γιατρός μπορεί να ξέρει τι "σηκώνει" το πόδι σου. Μην το ζορίσεις παραπάνω από ότι σου είπε γιατί αν πρηστεί πολύ το γόνατο σε πάει πίσω.

dankannn
16-11-2011, 13:13
Καλημέρα και περαστικά σου.
Στην Άμφισσα την έκανες τελικά ?
Όλα καλά θα πανε όπως σου είπα ακούς τον γιατρό σου και
ρώτα τον ότι θες.
Εγώ αφού βγήκα από το νοσοκομείο πείρα για δυο εβδομάδες
αντιβίωση και μόλις την τελούσα έκανα για 10 μέρες δέκατα
που με είχαν διαλύσει , έκανα εξετάσεις αλλά δεν είχα μόλυνση.
Ακόμα να προσπαθείς να κάνεις πάνω στο κρεβάτι συσπάσεις στο τετρακέφαλο.
Δεν το σηκώνεις απλά κουνά τους μυς σου.

dankannn
16-11-2011, 13:20
τελειωσα την αντιβίωση ηθελα να πω

Achilles
16-11-2011, 20:31
Γεια χαρά, έχω αυχενικό και εμβοές πάνω από 2 χρόνια και σκέφτομαι να εφαρμόσω το Neck traction http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=neck+traction+&_trksid=p5197.c0.m627 θα έχει αποτέλεσμα, αλλά μακροπρόθεσμα !

Paridion
17-11-2011, 00:53
τελειωσα την αντιβίωση ηθελα να πω
ναι στην αμφισα εκανα.... εκανες πυρετο μετα τις 15 μερες???????

ναι κανω της ασκησεις που μ εχει δωσει...

εγω τωρα δεν εχω πυρετο αλλα που κ που ανεβαζω θερμοκρασια στο κεφαλι χωρις να εχω πυρετο ομως...και δε ξερω απο τι ειναι αυτο και το αλλο που εχω παρατηρησει γτ αλλαζω τις γαζες κ τα αυτοκολητα καθε 3 μερες εχω παρατηρησει εκει που καθαριζω με μπετατιν τη πληγη η δεξια πλευρα ειναι μουδιασμενη και η αριστεη μια χαρα εννοω στο γονατοο.....
ας απαντησουν κ τα παιδια η οποιος ξερει :105:

Paridion
20-11-2011, 02:23
ειμαι σρην 10 μερα κανει να οδηγησω?

NiVe
20-11-2011, 14:55
Γεια χαρά, έχω αυχενικό και εμβοές πάνω από 2 χρόνια και σκέφτομαι να εφαρμόσω το Neck traction http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_nkw=neck+traction+&_trksid=p5197.c0.m627 θα έχει αποτέλεσμα, αλλά μακροπρόθεσμα !

Είμαι κατά...

NiVe
20-11-2011, 14:56
ειμαι σρην 10 μερα κανει να οδηγησω?

Μην είσαι ανυπόμονος...ακολούθα τις οδηγίες του γιατρού σου.
Κάνε τις ασκήσεις σου με αυταπάρνηση και επέμεινε στην προσπάθειά σου.
Τώρα είσαι στην τελική ευθεία...

Paridion
22-11-2011, 02:21
ημουν σε ενα αμακσι συνοδηγος κ πεταχτηκε ενας σκυλος κ εκοψε αποτομα ο οδηγος και επεσε ολη η δυναμη στο ποδι το χειρουργημενο γυρω στα 50 χλμ και με το αποτομο σταματημα εδωσα ολη τη δυναμη στο χειρουργημενο ποδι...εχω χεστει πανω μου τι κανω τωρα???

aristos1978
22-11-2011, 12:13
ημουν σε ενα αμακσι συνοδηγος κ πεταχτηκε ενας σκυλος κ εκοψε αποτομα ο οδηγος και επεσε ολη η δυναμη στο ποδι το χειρουργημενο γυρω στα 50 χλμ και με το αποτομο σταματημα εδωσα ολη τη δυναμη στο χειρουργημενο ποδι...εχω χεστει πανω μου τι κανω τωρα???
αν δεν πονας και δεν είναι πρησμένο το πόδι σου no problem. Αν έχεις οξύ πόνο και πρήξιμο πήγαινε μία βόλτα στο γιατρό σου.

razaps
22-11-2011, 13:31
είμαι 18 χρόνια με έσω πλάγιο κομμένο!!!
Το ψαροντούφεκο με σώζει και περπατάω χωρίς πρόβλημα
Βέβαια όταν ανεβαίνω σκάλες χτυπάει ταμπούρλο:137:

Τώρα βέβαια με τα συνθετικά μοσχεύματα έχει γίνει παιχνιδάκι αλλά μέχρι να το πάρω απόφαση θα μπω στον τάφο:143:

atsakotos
22-11-2011, 18:25
είμαι 18 χρόνια με έσω πλάγιο κομμένο!!!
Το ψαροντούφεκο με σώζει και περπατάω χωρίς πρόβλημα
Βέβαια όταν ανεβαίνω σκάλες χτυπάει ταμπούρλο:137:

Τώρα βέβαια με τα συνθετικά μοσχεύματα έχει γίνει παιχνιδάκι αλλά μέχρι να το πάρω απόφαση θα μπω στον τάφο:143:

Αφού την απάντηση την έχεις ήδη βρεί γιατι μας "κουράζεις"; δεν θα περπατάς καθόλου, μόνο θα κολυμπάς!:444:

Paridion
23-11-2011, 02:47
πρησμενο ειναι ετσι κ αλλιως .....:107: 12 μερα ειμαι απο το χειρουργιο....:144: πονος ελαχιστος για κανα 20λεπτο ...:105:

Paridion
27-11-2011, 13:17
τι να τρωω κατι σαν σουβλισματα στην επιγονατιδα απο μεσα εκει που εγινε η επεμβαση για κανα μισαωρο τη μερα ειναι φυσιολογικο.....?

Paridion
29-11-2011, 15:40
παιδια εκανα εχτες 1 θεραπεια κ απο εκει που μ εχουν παρει το μοσχευμα ειχα κατι σαν μελανια σαν εσωτερικο αιματωμα.....κ πηγα σημερα για θεραπεια παλι κ μ ειπε οτι επαθα θλαση..εχτες με το χερι μ το εκανε λιγο μασαζ με τον αντιχειρα εβαλε καποια πιεση οχι πολυ...κ μετα το ειδα σπιτι τη μελανια.....

ειναι φυσιολογικο???

NiVe
29-11-2011, 23:08
Τα μεταγχειρητικά αιματώματα είναι πιθανή επιπλοκή αλλά όχι τίποτα το σοβαρό...ακολούθα τις συμβουλές των θεραπευτών σου και μην βιάζεσαι...:126:

Paridion
01-12-2011, 09:52
ευχαριστω φιλε μου αλλα ο θεραπευτης μ ειπε οτι επαθα θλαση...

aristos1978
01-12-2011, 11:59
ευχαριστω φιλε μου αλλα ο θεραπευτης μ ειπε οτι επαθα θλαση...
Οκ.από τι έπαθες θλάση;

Paridion
02-12-2011, 02:17
δε ξερω στην 1 θεραπεια την επαθα στο σημειο που μ πηραν το μοσχευμα....

εκανα το μηχανημα εκτασης κ λυγισμα και λιγο μασαζ με το χερι

Paridion
02-12-2011, 16:58
απο εχτες με εχει πιασει ενας πονος κατω ακριβως απο το γονατο στον χιαστο με επιανε κ παλια αλλα τωρα εχει γινει εντονο πολυ....και εχω πανικοβληθει παλι..:(

Paridion
04-12-2011, 00:27
οκ πηρα το γιατρο μ ειπε επειδη ηταν πολυ καιρο μπλοκαρισμενο το γονατο κ επειδη δεν εχα καθολου τετρακεφαλο θα εχω τετοιους πονους μεχρι να δυναμωσει ο τετρακεφαλος και πεφτει το βαρος εκει κ οχι στο γονατο.....επισης ξεχασα να τον ρωτησω αν κανει να βαζω μαξιλαρι στο ποδι γιατι στην αρχη οταν εκανα το χειρουργιο μ ειχε πει να μην βαζω μαξιλαρι τωρα ομως μετα τα ραμματα που εβγαλα ο φυσικοθεραπευτης μ ειπε ν βαζω τι λετε?

Fotisg
20-01-2012, 14:51
θελω επιγοντος βοηθεια.προκειται την τριτη να παρουσιαστω στην αρτα για φανταρος.ομως εκει θα παρω αναβολη για λογους υγειας και συγκεκριμενα γονατο.αυτο που θελω πριν παω εκει ειναι χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο που να γραφει τι εχω.ειχα παρει πιο πριν 2 αναβολες(6μηνες). Η 1τη ηταν για χιαστο και μηνισκο και η 2η για ατροφια τετρακεφαλου.Την δευτερα θα παω στον γιατρο μου στο νοσοκομειο να του πω να μου γραψει κατι καινουργιο για 6μηνη αναβολη και αυτο γιατι αν μπω στρατο καταστραφηκα.τωρα βρηκα δουλεια και δεν θελω να την χασω.τι προτεινεται να του πω να γραψει;μπορουμε να ξαναγραψουμε ατροφια τετρακεφαλου με ισχυρους πονους στο γονατο που απαιτουν φυσικοθεραπειες;η αληθεια ειναι οτι ακομα ειναι ατροφισμενος ο τετρακεφαλος και οτι πονοι υπαρχουν αρκετοι στις αποτομες κινησεις,οπως και στην ορθοστασια.ξερει κανεις κατι αλλο;συνηθως ο στρατιωτικος γιατρος γραφει οτι δει απο το χαρτι που θα του φερω απο το δημοσιο. Σας παρακαλω οποιος ξερει ας βοηθησει. Ευχαριστω προκαταβολικα!!

*** ειδα τωρα οτι υπαρχει και η χονδροπαθεια επιγονατιδας και μπορει να την παθει καποιος που εχει χιαστο

smernas
20-01-2012, 17:45
:422:

aristos1978
23-01-2012, 13:54
θελω επιγοντος βοηθεια.προκειται την τριτη να παρουσιαστω στην αρτα για φανταρος.ομως εκει θα παρω αναβολη για λογους υγειας και συγκεκριμενα γονατο.αυτο που θελω πριν παω εκει ειναι χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο που να γραφει τι εχω.ειχα παρει πιο πριν 2 αναβολες(6μηνες). Η 1τη ηταν για χιαστο και μηνισκο και η 2η για ατροφια τετρακεφαλου.Την δευτερα θα παω στον γιατρο μου στο νοσοκομειο να του πω να μου γραψει κατι καινουργιο για 6μηνη αναβολη και αυτο γιατι αν μπω στρατο καταστραφηκα.τωρα βρηκα δουλεια και δεν θελω να την χασω.τι προτεινεται να του πω να γραψει;μπορουμε να ξαναγραψουμε ατροφια τετρακεφαλου με ισχυρους πονους στο γονατο που απαιτουν φυσικοθεραπειες;η αληθεια ειναι οτι ακομα ειναι ατροφισμενος ο τετρακεφαλος και οτι πονοι υπαρχουν αρκετοι στις αποτομες κινησεις,οπως και στην ορθοστασια.ξερει κανεις κατι αλλο;συνηθως ο στρατιωτικος γιατρος γραφει οτι δει απο το χαρτι που θα του φερω απο το δημοσιο. Σας παρακαλω οποιος ξερει ας βοηθησει. Ευχαριστω προκαταβολικα!!

*** ειδα τωρα οτι υπαρχει και η χονδροπαθεια επιγονατιδας και μπορει να την παθει καποιος που εχει χιαστο

Καλημέρα φίλε μου. Απόσο ξέρω καταρχάς υπάρχει κάποιο όριο στο πόσες αναβολές μπορεί να πάρει κάποιος για λόγους υγείας πρωτού βγεί ανίκανος για στράτευση, ελπίζω να το έχεις ψάξει. Ο καλύτερος να σου απαντήσει για το τι μπορεί να γραφτεί στο χαρτί είναι ο ίδιος ο γιατρός του νοσοκομείου. Η ατροφία και η χονδροπάθεια δύσκολα βλέπω να πιάνει για νεα αναβολή. Πιο πιθανό να πιάσει μία κάκωση γόνατος επί εδάφους ρήξης ΠΧΣ κτλ. ή μία απλά οσφυοισχιαλγία ή ραχιαλγία. Έχε βέβαια υπόψιν σου ότι μπορούν να σε βάλουν σε στρατιωτικό νοσοκομείο και να σε ξετινάξουν για να δουν αν έχεις όντως πρόβλημα. Καλά ξεμπερδέματα όπως και να'χει....

NiVe
23-01-2012, 17:57
Φίλε μου περαστικά σου.
Φυσικά δεν μπορούμε από εδώ και χωρίς να`χουμε άποψη από κλινικής εικόνας πάντα για την κατάστασή σου να σου προτείνουμε τι να γράψει ο γιατρός!! Ο γιατρός ξέρει καλύτερα από εμάς.Υπάρχει θέμα με τις αναβολές αυτό το γνωρίζω και`γω,αλλά ένα γόνατο δεν νομίζω να μπορέσουν να στο ξαναβάλουν μπροστά ως λόγο αναβολής.Δεν γνωρίζω πραγματικά τι ακριβώς ισχύει!!

aristos1978
25-01-2012, 12:08
Δηλαδη;

FANIF
03-02-2012, 20:52
Καλησπέρα Νίκο,
Συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνεις στο site,
Θα ήθελα κ εγώ με τη σειρά μου, αν βρεις χρόνο να μου δώσεις τα φώτα σου...
Πριν 15 μέρες έκανα αρθροσκόπηση -οστεοσύνθεση, λόγω ενός τραυματισμού στο σκι,
ΚΑΤΑΓΜΑ ΚΝΗΜΗΣ PLATEU στο αριστερό γόνατο .Ο γιατρός , που με χειρούργησε δε μου είπε κάτι για φυσιοθεραπείες ακόμα, κατι μικρές ασκήσεις μόνο για αρχή...Γενικότερα αυτό που μου είπε είναι οτι δεν θα το πατήσω για 3 μήνες. Φοβάμαι μήπως καθυστερώ στην αποθεραπεία...Μπορείς να μου δώσεις καμία συμβουλή ..εκτός από την υπομονή...Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων.

aristos1978
06-02-2012, 12:14
Καλησπέρα Νίκο,
Συγχαρητήρια για τη δουλειά που κάνεις στο site,
Θα ήθελα κ εγώ με τη σειρά μου, αν βρεις χρόνο να μου δώσεις τα φώτα σου...
Πριν 15 μέρες έκανα αρθροσκόπηση -οστεοσύνθεση, λόγω ενός τραυματισμού στο σκι,
ΚΑΤΑΓΜΑ ΚΝΗΜΗΣ PLATEU στο αριστερό γόνατο .Ο γιατρός , που με χειρούργησε δε μου είπε κάτι για φυσιοθεραπείες ακόμα, κατι μικρές ασκήσεις μόνο για αρχή...Γενικότερα αυτό που μου είπε είναι οτι δεν θα το πατήσω για 3 μήνες. Φοβάμαι μήπως καθυστερώ στην αποθεραπεία...Μπορείς να μου δώσεις καμία συμβουλή ..εκτός από την υπομονή...Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Φίλε μου καλημέρα και περαστικά....το κνημιαίο πλατό είναι η επιφάνεια της άρθρωσης του γόνατος ουσιαστικά. Δέχεται τρελές πιέσεις οπότε για να γίνει σωστά η πόρωση του κατάγματος δεν πρέπει να φορτίζεται. Γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις πιστά τις οδηγίες του γιατρού αφού αυτός ξέρει καλύτερα από όλους μας τι γίνεται μέσα στο γόνατο σου. Λογικά κάποια στιγμή θα βάλεις λειτουργικό νάρθηκα, αν δεν φοράς ήδη, και θα σου δώσει κάποιες βασικές ασκήσεις για συντήρηση των μυών του ποδιού σου. ΥΠΟΜΟΝΗ!!!!!

NiVe
06-02-2012, 22:22
Υπομονή και όλα θα φτιάξουν...ακολούθησε όπως σου`πε ο συνάδελφος τις οδηγίες του γιατρού σου.
Αν γίνει λάθος αποθεραπεία τώρα αυτό μπορεί να`χει αντίκτυπο μετέπειτα με τυχόν ενδοαρθρικά προβλήματα.Ακόμη και αρθρίτιδες άνεφ λόγου και αιτίας.
Κάποτε είχα έναν ασθενή με κάταγμα κνημιαίου πλατώ λόγω υπέρχρησης που επειδή το παραμέλησε αναγκάστηκε να κάνει ΟΑ γόνατος μετά από 12 χρόνια...
Υπομονή και προσοχή λοιπόν φίλε μου.:126:

tasei
24-02-2012, 04:59
Καλησπέρα Νίκο.
Συγχαρητήρια για την δουλειά που κάνεις στο site και θα ήθελα την βοήθειά σου αν γίνεται.
Αμέσως μετά το καλοκαίρι είχα πάει στον γιατρό επειδή με πονούσε το πόδι κ μου είχε βρει τενοντίτιδα στον προσαγωγό (για την ακρίβεια μου είχε πει ότι δεν είναι στον τένοντα του προσαγωγού αλλά σε έναν άλλον τένοντα αρκετά μικρό εκεί πέρα). Στην συνέχεια έκανα κάποιες φυσικοθεραπείες και μου πέρασε αλλά όταν πήγα να τρέξω, ξεκινώντας σιγά σιγά με πόνεσε πάλι. είπα και εγώ τότε να το αφήσω 3 μήνες να είμαι σίγουρος ότι θα περάσει. πέρασαν 2 μήνες και μία μέρα έκανα μια δουλειά κ καθόμουν στα γόνατα. Τότε με πόνεσε ξανά. έχουν περάσει 25 μέρες και ακόμα το νιώθω ερεθισμένο. Αναρωτιέμαι λοιπόν τι πρέπει να κάνω επιτέλους για να μου περάσει η τενοντίτιδα; θα βοηθούσε αν έκανα ασκήσεις ενδυνάμωσης και αν ναι πότε θα μπορούσα να τις αρχίσω;
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

NiVe
24-02-2012, 13:14
Φίλε καλώς ήρθες και περαστικά.
Το γεγονός ότι δεν έχει περάσει μετά από τόσο καιρό με κάνει να σκεφτώ διάφορα...(λάθος αποκατάσταση,λάθος πρόγραμμα αποθεραπείας,παραπάνω κόπωση από την αντοχή των τραυματισμένων ιστών,λάθος εμβιομηχανική του σημείου και άλλα...).
Για`μένα βγάλε μαγνητική γιατί τενοντίτιδα τόσους μήνες δύσκολο...εκτός και αν έχει εξελιχθεί σε τενοντοπάθεια π.χ.
Χωρίς απεικονιστικά στοιχεία και μετά από τόσο καιρό δύσκολο να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα από τον υπολογιστή...

Ασκήσεις όχι εαν δεν εξακριβωθεί το αίτιο του πόνου--->βαθμός και είδος κάκωσης...

tasei
02-03-2012, 22:59
Γεια σου Νίκο και πάλι. θα ήθελα να κάνω μια ερωτησούλα ακόμα. Πήγα σήμερα στον γιατρό κ μου είπε ότι μπορεί να έχω συνδρομο κοιλιακών-προσαγωγών. Μου έδωσε κάτι αντιφλεγμονώδη και μου είπε να πάω πάλι σε 10-12 μέρες να με δει. Αν όντως έχω σύνδρομο κοιλιακών-προσαγωγών πόσος καιρός θα χρειαστεί μέχρι να γίνω καλά.Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

aristos1978
05-03-2012, 13:51
Γεια σου Νίκο και πάλι. θα ήθελα να κάνω μια ερωτησούλα ακόμα. Πήγα σήμερα στον γιατρό κ μου είπε ότι μπορεί να έχω συνδρομο κοιλιακών-προσαγωγών. Μου έδωσε κάτι αντιφλεγμονώδη και μου είπε να πάω πάλι σε 10-12 μέρες να με δει. Αν όντως έχω σύνδρομο κοιλιακών-προσαγωγών πόσος καιρός θα χρειαστεί μέχρι να γίνω καλά.Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Φίλε μου καλημέρα και καλή εβδομάδα. Το συνδρομο κοιλιακών - προσαγωγών είναι αρκετά σοβαρή κατάσταση η οποία πρέπει να προσεχθεί πολύ. Το οποίο σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθήσεις τις εντολές του γιατρού μεν, αλλά και ένα προοδευτικό πρόγραμμα αποκατάστασης. Το ποτε θα είσαι 100% καλά δεν νομίζω να μπορεί κανείς να στο πει με σιγουριά. Ούτε ο γιατρός σου.

tasei
05-03-2012, 21:50
Άντε να δούμε.. Ευχαριστώ πολύ φίλε μου!

snowteo
12-03-2012, 18:12
Καλησπερα

ψαχνοντας στο google για το θεμα μου,επεσα πανω σε αυτο το thread και ειπα να δοκιμασω

Ημουν χθες σε ενα χιονοδρομικο οπου ειχανε στησει ενα μεγαλο αλμα απο χιονι και στη προσγειωση πεφταμε πανω σε ενα μεγαλο μπαλονι.
Το μπαλονι ομως απο πανω γλυστρουσε και μολις επεφτες επανω του σε "εδιωχνε" στο σχετικα σκληρο χιονι και χτυπουσες
Ετσι και εγινε με'μενα...γλυστρισα και εφυγα απο το μπαλονι και εσκασα στο σκληρο χιονι με τη μεση (στο δεξι ραχιαιο μυ) και τωρα δεχομαι τρομερες σουβλιες σε καποιες κινησεις. Μονο αν γυρναω το χερι μου πισω στη μεση μου και πιεζω με δυναμη με τη γροθια μου εκει,δε πολυ ποναει αλλα και παλι δε βρησκω το σημειο μερικες φορες καλα καλα και με σφαζει παλι στο πονο με δυνατες σουβλιες !!!

Διαβασα καπου για μετατοπιση δισκοπλακας. Παιρνω Norgesic (μυοχαλαροτικο) και δε κανει τιποτα οσο αφορα τις σουβλιες.

Να παω για μαγνυτικη ή να περιμενω μπας και χαλαρωσει ο πονος και φυγει? Αν ηταν μονο μυικο,πιστευω δε θα ειχα σουβλιες !!!!

aristos1978
12-03-2012, 19:55
Καλησπερα

ψαχνοντας στο google για το θεμα μου,επεσα πανω σε αυτο το thread και ειπα να δοκιμασω

Ημουν χθες σε ενα χιονοδρομικο οπου ειχανε στησει ενα μεγαλο αλμα απο χιονι και στη προσγειωση πεφταμε πανω σε ενα μεγαλο μπαλονι.
Το μπαλονι ομως απο πανω γλυστρουσε και μολις επεφτες επανω του σε "εδιωχνε" στο σχετικα σκληρο χιονι και χτυπουσες
Ετσι και εγινε με'μενα...γλυστρισα και εφυγα απο το μπαλονι και εσκασα στο σκληρο χιονι με τη μεση (στο δεξι ραχιαιο μυ) και τωρα δεχομαι τρομερες σουβλιες σε καποιες κινησεις. Μονο αν γυρναω το χερι μου πισω στη μεση μου και πιεζω με δυναμη με τη γροθια μου εκει,δε πολυ ποναει αλλα και παλι δε βρησκω το σημειο μερικες φορες καλα καλα και με σφαζει παλι στο πονο με δυνατες σουβλιες !!!

Διαβασα καπου για μετατοπιση δισκοπλακας. Παιρνω Norgesic (μυοχαλαροτικο) και δε κανει τιποτα οσο αφορα τις σουβλιες.

Να παω για μαγνυτικη ή να περιμενω μπας και χαλαρωσει ο πονος και φυγει? Αν ηταν μονο μυικο,πιστευω δε θα ειχα σουβλιες !!!!
Πήγαινε σε ένα ορθοπεδικό και αυτός θα σου πει τι να κάνεις.

NiVe
12-03-2012, 21:51
Καλησπερα

Φίλε μου αυτό δείχνει πως η κάκωση δεν είναι απλή,φυσικά πρέπει να πας σ`έναν ορθοπαιδικό.
Όταν υπάρχει νευρολογική συνδρομή (μούδιασμα-αδυναμία-μυρμήγκιασμα) στο πόδι ή στα πόδια τότε αυτό μας οδηγεί στην υποψία πιεστικού φαινομένου στην περιοχή της οσφύος.
Δισκόπλακες έχουμε μόνο στ`αμάξια :126: ανάμεσα στους σπονδύλους υπάρχουν οι μεσοσπονδύλιοι δίσκοι,που μπορεί απλά να πιεστούν και να ``δακρύσουν``(απλή συμπίεση) που συνήθως μετά από συντηρητική αγωγή κλπ τα συμπτώματα υποχωρούν,μερική πρόπτωση ή μικρή πρόπτωση,μέχρι να παρατηρηθεί πρόπτωση του πηκτοειδή πυρήνα στον ινώδη δακτύλιο (κήλη Μ.Δ)...
Πήγαινε σ`έναν γιατρό και θα σου τα εξηγήσει όλα,απλά πήγαινε!
Νίκος.:126:

snowteo
13-03-2012, 21:03
Γεια σας και παλι

Πηγα σημερα με τα χιλια ζορια για ακτινες και τις ειδε ενας φιλος μου φυσικοθεραπευτης που μου εκανε πριν τις ακτινες καποιες κινησεις/εξετασεις στο σωμα μου. Δεν εχει μετακινηθει λεει κατι και οτι ειναι μυικο και βαραω τωρα κατι ενεσεις για χαλαρωση των μυων.
Παντως ρε παιδια...πολυ τρομοκρατηθηκα με τετοιες σουβλιες σαν ηλεκτροσοκ !!!
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ ! :615:

NiVe
13-03-2012, 22:49
Γεια σας και παλι

Πηγα σημερα με τα χιλια ζορια για ακτινες και τις ειδε ενας φιλος μου φυσικοθεραπευτης που μου εκανε πριν τις ακτινες καποιες κινησεις/εξετασεις στο σωμα μου. Δεν εχει μετακινηθει λεει κατι και οτι ειναι μυικο και βαραω τωρα κατι ενεσεις για χαλαρωση των μυων.
Παντως ρε παιδια...πολυ τρομοκρατηθηκα με τετοιες σουβλιες σαν ηλεκτροσοκ !!!
Σας ευχαριστω ολους παρα πολυ ! :615:

Μπράβο,άντε σιδερένιος...:126:

bluehunter
13-03-2012, 22:56
Περαστικά!!

snowteo
14-03-2012, 00:27
Βιαστικα να μιλησω χωρις τα αποτελεσματα !!!

Η αξονικη γραφει "καταγμα της αριστερης εγκαρσιας αποφυσης του Ο3 σπονδηλου"

Αυριο θα παω σε ορθοπαιδικο να δω τι ακριβως σημαινει αυτο !!!

NiVe
14-03-2012, 11:48
Πφφφ....μπλέξιμο είναι εκεί κάτω.
Μπορεί να χρειαστεί να φορέσεις κηδεμόνα για λίγο καιρό...μακάρι να το αποφύγεις.
Θα στα πει ο ορθοπαιδικός...

GeorgeBegetis
14-03-2012, 17:00
Άντε να πώ και εγώ τον πόνο μου.
Εδώ και δέκα ημέρες (ισως και λίγο παραπάνω) ταλαιπορούμαι απο μια περιαρθρίτιδα στον αριστερό όμο.
Ο ορδθοπεδικός μου χορήγησε για αρχή Voltaren & Norgesic αλλά μετά απο 5ημερο δεν είχα δεί αισθητη διαφορά και μου άλλαξε το Voltaren με Arcoxia. Δυστυχώς μετά απο 3 ημερες μου έκαναν διάροιες. Μετά πέρασα σε Mesulid αλλά και πάλι τα ίδια. Οπότε τώρα μου συνέστησε να συνεχίσω μόνο με Voltaren αλοιφή τοπικά και τα Norgesic, για να μην επιβαρύνω και άλλο το στομάχι. Να συνεχίσω έτσι για καμια εβδομάδα και να το ξεκουράσω όσο πιο πολύ μπορώ (πράγμα δύσκολο με 2 μικρά στο σπίτι και οδήγηση μηχανής κάθε μέρα) και μετά θα δεί αναλόγως.

Για πείτε καμιά ιδέα; Η φυσικοθεραπείες μπορεί να βοηθήσουν ή όχι. Ο γιατρός δεν μου πρότεινε κάτι τέτοιο βέβαια, αλλά ξέρω και εγώ. Έχει αρχίσει κ με κουράζει το όλο σκηνικό.....

NiVe
14-03-2012, 17:55
Φίλε,καλησπέρα και περαστικά σου.
Περιαρθρίτιδα...? Μμμμ...πόσο χρονών είσαι? Εμένα κάποτε (στα 24) μου`χε πει ένας γιατρός για περιαρθρίτιδα και τελικά με μερικά τεστ που`κανα βρήκα πως ήταν κατάπόσα πιθανότητα μακρά κεφαλή δικεφάλου και όταν επανήλθα μου`πε πως έχω δίκιο.Χωρίς σωστή κλινική εξέταση και ίσως κάποιο απεικονιστικό μέσο ο ώμος είναι δύσκολος σε τέλεια διάγνωση με μία απλή εξέταση.
Περνάμε στο διαταύτα.
Ο πόνος φεύγει δύσκολα από τον ώμο εκτός αν αντιμετωπιστεί έγκαιρα και επιθετικά (αντιφλεγμονόδη-ξεκούραση-παγοθεραπεία).
Στο λέω εκ πείρας αυτό.Έπειτα σαν φυσικοθεραπευτής θα σου πρότεινα θεραπείες αλλά όταν ο πόνος έχει μειωθεί ή έστω όταν αυτός θα σου επιτρέπει ένα ποσοστό κινήσεων ικανό να επιτρέψει στον φυσ/τή να δουλέψει.
Υπάρχουν διάφορα ήδη ρευμάτων που μπορεί να κάνεις όπως tens που`ναι αποκλειστικά για μείωση του πόνου.Έπειτα η δουλειά μας είναι η μείωση της φλεγμονής( άρα και του πόνου) και η διόρθωση της λάθος μηχανικής του σημείου με απότερο σκοπό να μην σε ξαναενοχλήσει κάτι παρόμοιο.Δηλαδή αυτό που σου δημιουργήθηκε εμφανίστηκε ή από άμεση κάκωση (άρα θα στοχεύσουμε στην ενδυνάμωση του σημείου και των νέων ιστών,ετσι ώστε σε ανάλογο μηχανισμό να μην επέλθει εκ νέου κάκωση),από υπέρχρηση (επαναλαμβανόμενοι μικροτραυματισμοί που συσσορεύονται και κάποια στιγμή βγαίνουν στην επιφάνεια με κάποιο τραυματισμό υπέρχρησης όπως τενοντίτιδα υπαρακανθίου) ή από λάθος μηχανική της άρθρωσης που επιβαρύνει κατά την άσκηση δυνάμεων την ωμογλήνη,ή την κεφαλή του βραχιονίου,ή και τα δύο,ή φυσικά κάποια από τα μαλακά μόρια που προσπαθούν ή να σταθεροποιήσουν σωστά ή να κάνουν την φυσιολογική τους λειτουργία.
Με άλλα λόγια προσωπικά κάνε μία αξονική για να ξέρεις τι ακριβώς είναι (χωρίς να θέλω να μειώσω ή να βγάλω λάθος τον γιατρό σου,πάρε και μία δεύτερη γνώμη),η voltaren με απλή μάλαξη δεν θα σου κάνει σχεδόν τίποτα (το pensaid είναι πιο δυνατό-επιθετικό και`χει και μία ουσία που`χει ικανότητα-ιδιότητα να εισχωρεί πιο εν τω βάθη.Άρα αν θες κάνε επαλήψεις μ`αυτό)Και αν δεις πως αυτό δεν μειώνεται έστω λίγο ζήτα την βοήθεια και από κάποιον φυσικοθεραπευτή.Καλό θα σου κάνει κακό πάρα πολύ δύσκολα εκτός και αν δεν είναι όντως φυσικοθεραπευτής!!! Είναι πολύ της μόδας να δηλώνουν φυσ/τές....και να`ναι κάτι άλλο.

GeorgeBegetis
14-03-2012, 18:24
Νίκο είμαι 36 στα 37.
Ο πόνος εμφανίστηκε μέσα σε 2 βράδια επειδή κοιμήθηκα άτσαλα απο την αριστερή πλευρά. Είχε έρθει η μικρή μου στο κρεβάτι και για να μην την πλακώσω είχα γυρίσει στο αριστερό πλευρό και εκεί ένιωσα τις πρώτες ενοχλήσεις. Δεν έδωσα την απαραίτητη σημασία, και με τις αγκαλιές στην μικρή και στον (πιο) μικρό γιό μου, η κατάσταση χειροτέρεψε άμεσα.΄Δλδ μιλάμε για άμεση κάκωση που επιβαρύνεται με υπερχρήση λόγω παιδιών.
Με το άθλημα που έκανα στα νιάτα μου ( αγωνιστικό καγιακ), οι όμοι ήταν λίγο επιβαρυμένοι και γενικά δείχνουν μια ευαισθησία, ειδικά τώρα που είμαι εδω και 1 χρόνο περίπου χωρίς συστηματική εκγύμναση λόγο ελλείψεως χρόνου.

Θα κάνω επαλήψεις με το pensaid που αναφέρεις, και θα δώ αναλόγως την πρόοδο.
Πάντως φυσικοθεραπευτές υπάρχουν 1-2...κανονικοί και μαλιστα γνωστοί!!

Σε ευχαριστώ για τον κόπο και τον χρόνο σου.

NiVe
15-03-2012, 01:06
...στον ύπνο φίλε μου την πάτησα και`γω.Πλακώνω το χέρι μου,κοιμάμαι πάνω του και όταν γύρισα έπαθα ζημιά που κατάλαβα μέσα στον ύπνο..τέσπα.
Βάζε και πάγο 3 φορές την ημέρα και μετά επαλήψεις με το λαδάκι!
Περιμένω νέα σου...:126:

snowteo
15-03-2012, 09:53
Kαι να τελειωσω με τη δικη μου ιστορια...

...λεγοντας οτι κατεντησε κωμικοτραγικη φυσικα !!

Πηγα και εκανα μαγνητικη και δεν εχω τιποτα τελικα περα απο μια δυνατη κακωση στους τριγυρω μυες.
Ειχε μια σκια στην αξονικη που ειχα κανει (αερας στο παχυ εντερο μαλλον) και ηταν πανω απο την εγκαρσια αποφυση και το περασαν ως καταγμα,κατι το οποιο δεν ισχυει.
Θα θελα να ξερα...δεν ξανα ειχαν εμπυρια σε τετοιες περιπτωσεις με αερια ?!?!?!?
Μεσα σε 2 μερες ανεβοκατεβηκε η ψυχολογια μου τοσο πολυ που εχασα 20 χρονια απο τη ζωη μου {:o)
Τελος καλο ολα καλα στη τελικη ευτυχως και αυτο ειναι που μετραει,αν και θα περασουν πολλες μερες μου ειπε ο ορθοπαιδικος (Παναγιωτου-ΙΚΑ επταλοφου) μεχρι να περασει ο πονος.
Οι σουβλιες,αν και συνεχιζουν,συμβαινουν σε πιο αραιες περιπτωσεις,αν και σε ιδια ενταση πονου.
Σας χαιρετω παιδια και αυτο που εχετε στησει εδω ειναι κατι παρα πολυ καλο.Εστω και μονο ψυχολογικα αν το δεις το θεμα,μας βοηθατε παρα πολυ !!!!!

aristos1978
15-03-2012, 11:24
Νίκο είμαι 36 στα 37.
Ο πόνος εμφανίστηκε μέσα σε 2 βράδια επειδή κοιμήθηκα άτσαλα απο την αριστερή πλευρά. Είχε έρθει η μικρή μου στο κρεβάτι και για να μην την πλακώσω είχα γυρίσει στο αριστερό πλευρό και εκεί ένιωσα τις πρώτες ενοχλήσεις. Δεν έδωσα την απαραίτητη σημασία, και με τις αγκαλιές στην μικρή και στον (πιο) μικρό γιό μου, η κατάσταση χειροτέρεψε άμεσα.΄Δλδ μιλάμε για άμεση κάκωση που επιβαρύνεται με υπερχρήση λόγω παιδιών.
Με το άθλημα που έκανα στα νιάτα μου ( αγωνιστικό καγιακ), οι όμοι ήταν λίγο επιβαρυμένοι και γενικά δείχνουν μια ευαισθησία, ειδικά τώρα που είμαι εδω και 1 χρόνο περίπου χωρίς συστηματική εκγύμναση λόγο ελλείψεως χρόνου.

Θα κάνω επαλήψεις με το pensaid που αναφέρεις, και θα δώ αναλόγως την πρόοδο.
Πάντως φυσικοθεραπευτές υπάρχουν 1-2...κανονικοί και μαλιστα γνωστοί!!

Σε ευχαριστώ για τον κόπο και τον χρόνο σου.
Φίλε μου καλημέρα. Καταρχάς περαστικά. Θα συμφωνήσω με όσα είπε ο Νίκος και θα προσθέσω ότι είναι λίγο δύσκολο να είναι περιαρθρίτιδα. Δυστυχώς όταν δεν μπορεί ένας γιατρός με σιγουριά να πει τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει, πετάει ένα "περιαρθρίτιδα ώμου" ή μία "κάκωση" και τρέχα γύρευε. Κόψε τα χάπια, εξάλλου το pennsaid θα σε βοηθήσει αρκετά και όσο μπορείς μην κουράζεις το χέρι σου. Επίσης, επειδή την έχω πάθει και γω, απόφυγε όταν κοιμάσαι να φέρνεις το χέρι σου πάνω από το κεφάλι σου. Μπορεί να είναι ανακουφιστική θέση αλλά επιβαρύνει τον ώμο.

NiVe
15-03-2012, 11:37
snowteo όλα καλά,παντού συμβαίνουν λάθη,το αποτέλεσμα μετράει.Να`σαι καλά για τα τονωτικά σου λόγια,εμάς αυτή είναι η ανταμοιβή μας.:126:

Gerrge Begetis μιας και το ανέφερε ο Αρίστος επειδή εστιάζεις στο ότι η κάκωση επήλθε από λάθος στάση ύπνου,άρα δύσκολο να`ναι περιερθρίτιδα (αλήθεια αυτό στο ρώτησε ο γιατρός...μηχανισμό κάκωσης κλπ),σου παραθέτω δύο ενδεικτικές φωτό για σωστή στάση ύπνου με πάσχον μέλος το δεξί άκρο (ώμο) και στις δύο φωτό.
7228

7229

...και πάλι περατικά σου.:126:

GeorgeBegetis
15-03-2012, 11:50
Νίκο και Αρίστο σας ευχαριστώ.
Σήμερα θα αγοράσω την pensaid και θα ξεκινήσω.
Στον ύπνο επιλέγω ασυνάισθητα την στάση στην δεύτερη φωτό, μάλλον γιατί με ανακουφίζει περισσότερι και γιατί στις υπόλοιπες θέσεις με ενοχλέι.
Θα επανέλθω με νέα.

stachmatzidou
01-04-2012, 09:16
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ 30 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΑ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΣΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ TAE KWON DO. ΕΚΑΝΑ ΑΡΘΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΞΩ ΜΗΝΙΣΚΟΥ- Ο ΕΞΩ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΥΡΡΑΦΕΙ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΑΓΓΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΦΟΒΗΘΗΚΕ. Ο ΧΙΑΣΤΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΕΚΤΑΘΗΚΕ ΛΙΓΟ, ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΗ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ. ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ-ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ, ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ "ΣΦΙΧΤΑ" ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ-ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗ ΕΝΤΟΝΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΜΙΑ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ : ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΑΚΟΜΗ ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΓΟΝΑΤΟ-ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΆΝΕΒΩ ΣΚΑΛΕΣ Κ.Τ.Λ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΙΨΗ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΙΛΑ-ΣΥΝΗΘΙΖΑ ΝΑ ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ(TAE KWON DO) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΒΑΡΗ- ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΩ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΜΕΝΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΟΥ ΓΟΝΑΤΟ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΞΙ. ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΛΙΣΤΑ, ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΓΟΝΑΤΟ ΚΑΝΕΙ "ΚΡΑΚ" ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΥΠΕΡΕΚΤΕΙΝΩ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΩ. ΤΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ Μ'ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΚΑΤΩ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΓΟΝΑΤΑ;
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

NiVe
01-04-2012, 14:05
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!
ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ 30 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΤΗΚΑ ΣΤΟ ΓΟΝΑΤΟ ΣΕ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ TAE KWON DO. ΕΚΑΝΑ ΑΡΘΡΟΣΚΟΠΗΣΗ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ ΕΣΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΞΩ ΜΗΝΙΣΚΟΥ- Ο ΕΞΩ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΣΥΡΡΑΦΕΙ ΑΛΛΑ ΗΤΑΝ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΑΓΓΕΙΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΤΟ ΦΟΒΗΘΗΚΕ. Ο ΧΙΑΣΤΟΣ ΑΝ ΚΑΙ ΥΠΕΡΕΚΤΑΘΗΚΕ ΛΙΓΟ, ΕΙΧΕ ΑΡΚΕΤΗ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ. ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ-ΟΡΘΟΠΕΔΙΚΟΣ, ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ "ΣΦΙΧΤΑ" ΠΟΥ ΤΟΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΑΝ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΠΕΜΒΑΣΗΣ-ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ. ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΜΟΡΦΗ ΕΝΤΟΝΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΚΑΜΙΑ ΦΥΣΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ : ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ ΑΚΟΜΗ ΕΧΩ ΠΟΝΟΥΣ ΣΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΓΟΝΑΤΟ-ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΆΝΕΒΩ ΣΚΑΛΕΣ Κ.Τ.Λ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΗΡΗ ΕΛΕΙΨΗ ΑΣΚΗΣΗΣ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΙΛΑ-ΣΥΝΗΘΙΖΑ ΝΑ ΓΥΜΝΑΖΟΜΑΙ ΔΥΟ ΜΕ ΤΡΕΙΣ ΩΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΑΕΡΟΒΙΑ ΑΣΚΗΣΗ(TAE KWON DO) ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΒΑΡΗ- ΚΑΙ ΑΠΟ ΦΟΒΟ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΥΡΑΖΩ ΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΜΕΝΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΟΥ ΓΟΝΑΤΟ, ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΠΟΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΔΕΞΙ. ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΑΛΙΣΤΑ, ΤΟ ΔΕΞΙ ΜΟΥ ΓΟΝΑΤΟ ΚΑΝΕΙ "ΚΡΑΚ" ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΥΠΕΡΕΚΤΕΙΝΩ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΕΡΠΑΤΑΩ. ΤΑ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΚΑΙ Μ'ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΚΑΤΩ. ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΓΟΝΑΤΑ;
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ.

Περατηκά σου και καλώς ήρθες.
Το ότι συνεχίζει να σε πονάει το πόδι 2 ολόκληρα χρόνια μετά την επέμβαση το θεωρώ αφύσικο,αλλά είναι συνέχεια-κομμάτι υποθέτω της μη-σωστής αποκατάστασής σου...(πάντα γίνονται θεραπείες μετά από επέμβαση έστω και μηνισκεκτομής)...γενικά τέτοια χειρουργία θέλουν περιοδική άσκηση.
Στην πρώτη φάση επιτυγχάνουμε μείωση οιδήματος-πόνου,έπειτα στοχεύουμε στην επανάκτηση της πλήρους τροχιάς του μέλους και τέλος τελειοποιούμε την δύναμη και την ισορροπία του ασθενούς.
Από την στιγμή που αυτά έγιναν με φυσιολογική συνέχεια της καθημερινότητας και χωρίς στοχευμένη προσέγγιση κάποιου επαγγελματία θεωρώ λάθος την μη πραγματοποίηση φυσ/πιών!!
Πάρε την γνώμη του δικού σου γιατρού,εξέφρασέ του τις φοβίες σου,άκου τι θα σου πει,γιατί στην τελική αυτός σε χειρούργησε και ξέρει το πόδι σου καλύτερα και αν δεν βγάλεις άκρη και θες πάρε μία δεύτερη γνώμη πάντα έχοντας μαζί σου όλα τα χαρτιά του ιστορικού σου.
Θεωρώ πως ακόμη και τώρα κάποιες συνεδρίες θα σε βοηθήσουν,αλλά πρώτα άκου τι έχει να σου πει ο γιατρός σου,αυτός θα ξέρει να σου πει καλύτερα.

stachmatzidou
02-04-2012, 05:34
Καλημέρα Νίκο και σ'ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση. Νομίζω πως πολύ ευγενικά μου είπες κάτι που ήδη γνώριζα. Πως ο γιατρός ήταν απαράδεκτος!!! Ευτυχώς επιστρέφει σύντομα ένας παλιός φίλος, ο οποίος έχει ειδικευτεί στην αποκατάσταση τραυματισμών και στον οποίο έχω πολλή μεγάλη εμπιστοσύνη, οπότε και θ'αρχίσουμε "δουλειά". Μπορείς όμως να μου πεις αν αυτό το κρακ-η μάλλον κλακ γιατί ακούγεται κάπως πιο "πλαστικό"-που κάνει στην υπερέκταση το μη χειρουργημένο γόνατο, είναι κάτι ανησυχητικό; Πρέπει να σου πω ότι ο ήχος δεν συνοδεύεται από πόνο. Σε υπερευχαριστώ για τον χρόνο σου. Και χίλια συγνώμη για τα "κρακ" και "κλακ"!!! :D

aristos1978
02-04-2012, 12:04
Καλημέρα και από μένα. Καταρχάς περαστικά. Επειδή είμαι λίγο πιο παλιός στο κουρμπέτι θα τα πω λίγο πιο βαριά. Είναι λάθος του χειρούργου και αμέλεια,μην πώ τίποτα πιο χοντρό, (όλων, όχι μόνο του δικού σου) μετά από ένα χειρουργείο σε γόνατο να μην συστείνονται φυσικοθεραπείες. Χειρουργώντας ένα γόνατο μπορεί να αφαιρείται ο παράγοντας που δημιουργεί πόνο ή κάποιο άλλο πρόβλημα στην άρθρωση, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι το γόνατο θα αποκατασταθεί μόνο του μετά. Όπως πολύ σωστά είπε ο Νίκος το χειρουργείο είναι η αρχή. Ακολουθεί ένα ολόκληρο πρόγραμμα αποκατάστασης το οποίο αν δεν ακολουθηθεί δημιουργούνται κάποια θέματα όπως αυτά που έχεις εσύ. Δεν είναι λογικό να σε πονάει το χειρουργημένο πόδι 2 χρόνια μετά όπως επίσης δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι ακόμα. Εδώ αθλητές με μηνισκεκτομή έχουν πλήρη επαναφορά στις αθλητικές τους υποχρεώσεις εντός μήνα το πολύ. Οι ήχοι που ακούς μπορεί να είναι η επιγονατίδα, μπορεί όμως να είναι και η άρθρωση του γόνατος (τριβή κνήμης - μηρού) κατά την πλήρη έκταση. Μέσα από εδώ είναι λίγο δύσκολο να πούμε με σιγουριά τι είναι. Πάντως προσωπικά θα σου πρότεινα να σε δει και άλλος γιατρός και να μπεις σε μία διαδικασία φυσικοθεραπειών. Όχι τόσο για τον πόνο αυτό καθεαυτό, αλλά κυρίως για την ενδυνάμωση και την αποκατάσταση της κίνησης του ποδιού σου. Πιστεύω ότι με ένα ήπιο και προοδευτικό πρόγραμμα ενδυνάμωσης και αύξησης της κίνησης θα λυθούν τα περισσότερα προβλήματα του, αρκεί να έχει γίνει σωστή δουλειά μέσα στο γόνατο κάτι που το γνωρίζει μόνο ο χειρούργος σου. Όπως και να'χει μην απογοητεύεσαι....

stachmatzidou
02-04-2012, 15:33
Σ'ευχαριστώ πολύ φίλε Αρίστο. Κάνετε πολύ καλά, και εσύ και ο Νίκος, που ενημερώνετε το κοινό για τέτοια πράγματα. Αν με ρωτάς εμένα, δεν τα είπες καθόλου βαριά!! Είναι απαράδεκτο να εμπιστεύεσαι έναν άνθρωπο για κάτι τόσο σοβαρό όσο η υγεία σου και αυτός να σε "κρεμάει" έτσι. Σας ευχαριστώ και τους δύο, όχι μόνο για τις συμβουλές, αλλά κυρίως για το κουράγιο που μου δώσατε!! Να'στε καλά!! :)

NiVe
04-04-2012, 01:04
...τώρα είδα και την ερώτησή σου για τον κρυγμό.Από την στιγμή που γίνεται απουσιάς πόνου δεν είναι ανησυχητικό,μπορεί να δημιουργήθηκε από πολλούς παράγοντες και ένα αξ`αυτών είναι η υπερφόρτισή του (του υγιούς) δύο χρόνια τώρα,μιας και ειδικά τον πρώτο καιρό του`ριχνες σχεδόν όλο το σωματικό σου βάρος.
Έπειτα μπορεί (όπως πολύ σωστά είπε ο Αρίστος) να πρόκειται για λάθος τροχιοδρόμηση της επιγονατίδας κάτι το οποίο φτιάχνει με κάπεις απλές ισομετρικές ασκήσεις.:126:

stachmatzidou
04-04-2012, 15:48
...τώρα είδα και την ερώτησή σου για τον κρυγμό.Από την στιγμή που γίνεται απουσιάς πόνου δεν είναι ανησυχητικό,μπορεί να δημιουργήθηκε από πολλούς παράγοντες και ένα αξ`αυτών είναι η υπερφόρτισή του (του υγιούς) δύο χρόνια τώρα,μιας και ειδικά τον πρώτο καιρό του`ριχνες σχεδόν όλο το σωματικό σου βάρος.
Έπειτα μπορεί (όπως πολύ σωστά είπε ο Αρίστος) να πρόκειται για λάθος τροχιοδρόμηση της επιγονατίδας κάτι το οποίο φτιάχνει με κάπεις απλές ισομετρικές ασκήσεις.:126:

Σ'ευχαριστώ πολύ Νίκο μου. Συνεχίστε την καλή δουλειά!! :126:

Υ.Σ. Να υποθέσω ότι κρυγμός είναι το κρακ-κλακ, έτσι; :107:

NiVe
04-04-2012, 15:50
...ακριβώς...να`σαι καλά.:126:

lampros
05-04-2012, 18:43
Πριν απο μερικο καιρο μια μερα στην προπονηση αισθανθηκα καποιους πονους στο αριστερο γονατο.Αρχικα δεν μπορουσα να εντοπισω που ακριβως ηταν το κενρο του πονου.Αλλα το γονατο πονουσε οταν το λυγιζα σε συγκεκριμενες μοιρες μεταξυ των 45 και 90 η καπου εκει περιπου.Πηγα λοιπον σε ενα γιατρο και μου εξηγησε πως πασχο απο το συνδρομο της εσω υμενικης πτυχης.Ετσι και ηταν η μαγνητικη το εδειξε καθαρα.Ο γιατρος μου ειπε πως με μια αρθροσκοπιση,ρουτινας μου ειπε,το προβλημα θα λυνοταν.Το αφησα λοιπον και εγω το γονατο να ξεκουραστει χωρις να κανω την αρθροσκοπιση.Βεβαιος στην αρχη το πρωτο μηνα ειχα ενοχλησεις και στο περπατημα.Τωρα μετα απο δυο μηνες δεν εχω καμια ουτε και στο τρεξιμο καλης εντασης θα μπορουσα να πω.Το θεμα ομως ειναι οτι σε μεγαλυτερες εντασεις αυτο το τσιμπιμα η καλυτερα γρατσουνισμα παρουσιαζεται και δεν μπορω να κανω προπονηση.Το ερωτημα μου ειναι αν υπαρχει περιπτωση χωρις αρθροσκοπιση αλλα με ενδυναμωση της τριγυρου περιοχης το προβλημα να λυθει? και αν ναι, με ποιες ασκησεις?

Θα ηθελα να ακουσω και την αποψη σας σχετικα με την αρθροσκοπιση.
Σας ευχαριστω για την προσοχη σας.

aristos1978
05-04-2012, 19:58
Πριν απο μερικο καιρο μια μερα στην προπονηση αισθανθηκα καποιους πονους στο αριστερο γονατο.Αρχικα δεν μπορουσα να εντοπισω που ακριβως ηταν το κενρο του πονου.Αλλα το γονατο πονουσε οταν το λυγιζα σε συγκεκριμενες μοιρες μεταξυ των 45 και 90 η καπου εκει περιπου.Πηγα λοιπον σε ενα γιατρο και μου εξηγησε πως πασχο απο το συνδρομο της εσω υμενικης πτυχης.Ετσι και ηταν η μαγνητικη το εδειξε καθαρα.Ο γιατρος μου ειπε πως με μια αρθροσκοπιση,ρουτινας μου ειπε,το προβλημα θα λυνοταν.Το αφησα λοιπον και εγω το γονατο να ξεκουραστει χωρις να κανω την αρθροσκοπιση.Βεβαιος στην αρχη το πρωτο μηνα ειχα ενοχλησεις και στο περπατημα.Τωρα μετα απο δυο μηνες δεν εχω καμια ουτε και στο τρεξιμο καλης εντασης θα μπορουσα να πω.Το θεμα ομως ειναι οτι σε μεγαλυτερες εντασεις αυτο το τσιμπιμα η καλυτερα γρατσουνισμα παρουσιαζεται και δεν μπορω να κανω προπονηση.Το ερωτημα μου ειναι αν υπαρχει περιπτωση χωρις αρθροσκοπιση αλλα με ενδυναμωση της τριγυρου περιοχης το προβλημα να λυθει? και αν ναι, με ποιες ασκησεις?

Θα ηθελα να ακουσω και την αποψη σας σχετικα με την αρθροσκοπιση.
Σας ευχαριστω για την προσοχη σας.
Φίλε μου καλησπέρα. Η plica, όπως λέγεται αλλιώς, αν έχει κάνει πάχυνση και βγάζει συμπτώματα πόνου δυστυχώς δεν έχει συντηρητική αντιμετώπιση. Μπορείς να δοκιμάσεις φυσικοθεραπεία, φάρμακα κτλ αλλά κάποια στιγμή αναγκαστικά θα την κάνεις την αρθροσκόπιση γιατι μπορεί με τον καιρό να σου προκαλέσει και άλλους τραυματισμούς στην άρθρωση. Είναι μία επέμβαση ρουτίνας. Σκέψου ότι το ζευγάρι μου έκανε την αρθροσκόπιση, στις 8 μέρες έκοψε τα ράμματα και στις 10 μέρες πήγαμε ψάρεμα (καλά και εμείς το χ€σ@με λίγο αλλά κάναμε κάθε μέρα μία και δύο φορές φυσικοθεραπεία). Θα σου έλεγα να διαλέξεις έναν γιατρό της εμπιστοσύνης σου και να κάνεις την επέμβαση και μετά φυσικοθεραπείες οπωσδήποτε.
Υ.Γ. Αναφέρεις προπόνηση αλλά όχι σε ποιο άθλημα....

NiVe
06-04-2012, 00:18
Φίλε μου καλησπέρα. Η plica, όπως λέγεται αλλιώς, αν έχει κάνει πάχυνση και βγάζει συμπτώματα πόνου δυστυχώς δεν έχει συντηρητική αντιμετώπιση. Μπορείς να δοκιμάσεις φυσικοθεραπεία, φάρμακα κτλ αλλά κάποια στιγμή αναγκαστικά θα την κάνεις την αρθροσκόπιση γιατι μπορεί με τον καιρό να σου προκαλέσει και άλλους τραυματισμούς στην άρθρωση. Είναι μία επέμβαση ρουτίνας. Σκέψου ότι το ζευγάρι μου έκανε την αρθροσκόπιση, στις 8 μέρες έκοψε τα ράμματα και στις 10 μέρες πήγαμε ψάρεμα (καλά και εμείς το χ€σ@με λίγο αλλά κάναμε κάθε μέρα μία και δύο φορές φυσικοθεραπεία). Θα σου έλεγα να διαλέξεις έναν γιατρό της εμπιστοσύνης σου και να κάνεις την επέμβαση και μετά φυσικοθεραπείες οπωσδήποτε.
Υ.Γ. Αναφέρεις προπόνηση αλλά όχι σε ποιο άθλημα....

Εσείς βασικά το ξεφτιλίσατε!!!!
Φίλε αυτά που λέει ο Αρίστος είναι η πραγματικότητα,δεν γίνεται να επανορθώσει την πάχυνση ο οργανισμός παρά μόνο με καθάρισμα...ρουτι΄να όπως στο`πε.:126:

lampros
06-04-2012, 16:45
Ευχαριστω πολυ.
Το αθλημα ειναι τα 400μ.
Αν τελικα κανω την αρθροσκοπιση και ξεπερασω το προβλημα υπαρχει περιπτωση να εμφανιστει παλι?

FRITSIE
12-04-2012, 06:55
Καλησπερα..πρωτη φορα γραφω εδω...ημουν αθλητης μπασκετ με πολυωρες προπονησεις καθημερινα...μια μερα ενω καναμε διατασεις ενιωσα εξω δεξια του δεξιου μου γονατου σαν να κουμπωνει κατι αμεσως το.τεντωσα και πονεσα πολυ..και σημερα μετα απο.εναν.χρονο εκει που καθομουν σταυροποδι το τεντοσα παλι και αυτην την.φορα ποναει πολυ τι μπορει να ειναι??